Donderdag 1906. No. 7183. 55e Jaargang De tentoonstelling AMBACHTSSCHOOL Feuilleton. Leemen voeten. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF ie AMERSFOORT^ Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolamos 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cont. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gobracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Stémming iler scheepvaart. De COSttlISSARIS DEK KONINGIN iu de provin cie UTRKQHT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de scheepvaart door de Schutsluis teu Westen vau hot Merwedektnuul, in do Kerkvaarl te Breukelen, en door de Schutsluis tuaschon het Merwedekanaal en de Vecht onder Maurssen, gedurende ten hoogste 12 dagen zul «(ja gestremd, ea wel die door eerstge noemde sluis vun 17 April 1906, des voormiddags 6 uur, tot en met 28 April d. a. v., des namiddags 7 uur, en dia door laatstgenoemde sluis van 1 Mei 1906, des voortui ldags 6 uur, tot en met 12 Mei d. a. v., d ags 7 uur. April 1906. Commissaris der Kouingiu voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINOK. AMERSPO brengen BURGEMEESTER WETHOUDERS )RT er kennis vau belanghebbenden lo. dat e Secretarie der Gemeeuto zal gesloten zijn op dec Goeden Vrijdag en de beide Paascbdagen 2e. dat liet Burean vau den Burgelijken Staud voor bet publiek geopend zal zijn op Goeden Vrijdag van 'a middags 12 tot namiddags 1 uur, eu op de beide Paasehdanen, indieu daartoe door belanghebbenden aanvrage wordt gedaan, des voormiddags van 8'/* tot 9 uur, uitsluiteud tot het doen nu aangiften van geboorte of overlijden. De aanvrage geschiedt aan het Gemeentebuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschou 8 eu 8'/» uur des voórmiddags van den dag waarop men aau- gifte wil doen. Amersfoort, 10 April 1906. "burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Loco-Burg. 'cretaris, J. G. STENpERT KROESE. DER (14, 15, eu 16 April a.s., telkens van 10 uur v. m. tot 4 uur n. ra.) In het jongste Jaarverslag der Ambachtsschool alhier wordt vermeld, dat de onderwijzers boven hun taak staan, zoodat het bestaande stelsel van ondenvijsregeling (theorie en praktijk voor ieder ambacht in den handvoortdurend zich zelf verbetert, en de resultaten van het onderwijs van jaar tot jaar vermeerderen. Dat deze raededeeling van het Bestuur der school geenszins ijdele woordenpraal is, doch de kenschetsing eener tastbare waarheid zal ieder in het oog springen, die zich de moeite geeft, de tentoonstelling te bezichtigen. Zelfs volslagen leeken op het gebied van het ambacht zullen verbaasd zijn over de nauwkeu rige bewerking en de liefdevolle zorg, die hun 16.) Weller kende de voornamq, oude dame, die in haar leven zóo veel ongerechtigheid had gezieu, Jat zy tot dit onverschillige besluit kwam, ofschoon zij haar kleindochter teoder liefhad. Hij gevoelde deze on verschilligheid als een zwaardore boleediging voor zyn geslacht, dau de de overdreven beschuldigingen der vrouwen-voorvechtsters. Als mevrouw Donates ooit van hen bad gehoord, zou ze wnarscbyulyk er slechts over geglimlacht bobbeu, als over een mode- dwaasheid. „Je geeft je veel moeite, Henk" zoida z(j, do op merkingen vau Weller onderbrekend, „maar een warm woord voor Broden heb je nog niet gevonden. Ge loof je, dat Estor hem werkeiyk lief beofl, of zou k®1 ™8lfr e®u voorhjjgaaude neiging wezen?" „Z(j bemint bom werkelijk. Hoe spoedig dat ge- voe' baar is ontstaan, toch is het vast en eerlijk. Om baar zou ik zoo graag willen, .lat ik Breden warmer kon verdedigen, U zult mij wel ge- looveu, dat mij de zaak aan hot hart ligt, maar als u hem baar weigert, maakt u het nog «rger. Estor is zoo'n groote, reine natuur, dat zij door haar in vloed misschien volkomen overwint, wat alloen bij my meeteltzijn vrouwelijke besluiteloosheid in bet aanpakken van een levensarbeid. Afstand doen, zul «y met. Zij beeft tesniachtend op de liefde gewacht." Mevrouw Donates keek verwonderd op. „Ester'l Hoe ïueen je dat, Henk?" „Heeft z(j u nooit over do brieven van baar ouders gesproken f" uit ieder tentoongesteld werkstuk of teekening der leerlingen tegenspreekt, en zich afvragen hoe het mogelijk is geweest, in enkele jaren, kinderen van 12- tot 15-jarigen leeftijd, zóo ver te brengen, dat zij dit alles tot stand konden brengen. Maar vooral de deskundige op dit gebied, de de ervaren werkman, die hart neeft en oog voor „bewerkt materiaal" en die beseft hoo veel moeilijkheden er overwonnen moesten worden om aan leerlingen, die pas van de Volksschool komen, en dus nog geen flauw begrip hebben van do eiBohen van het ambacht, langs den meest élementairen weg het juist inzicht te geven in het vaktoekenen, het onschatbare hulpmiddel van ieder ambacht. Hem zal het duidelijk zijn hoeveel organisatie talent van den Directeur der school, en hoeveel bekwaamheid en vooral toewijding van de onder wijzers, er noodig zijn geweest om zulke resul- tuten te verkrijgen. En v oorzoker zal ook voor den vakman de bezichtiging der tentoonstelling menige op- morkenswaardigheid opleveren en zullen hem zoowel wat aangaat de samenstelling als de ornamenteering der voorwerpen nieuwere opvat tingen door haar doelmatigheid en kunstzin treffen. Trouwens voor ieder zal op de tentoonstel ling iets te vinden zyn, dat zijn aandacht trekt. Ook „moeder de vrouw" zal byv. onder de slaapkamer- en zitkameriueubelen veel tentoon gesteld vinden, alsook onder de voorwerpen van huishoudelijken aard, door de leerlingen vervaar digd, dut zij aanstonds in haarbuishouding zou kunnen benutten, of een sieraad van haar woning zou kunnen zijn. De gelegenheid om kans te hebben dien wensch vervuld te zien, wordt aangeboden in den vorm van een lot f0.50 per stuk. Aan stonds na de sluiting der tantoonstelling worden bedoolde meubelen en voorwerpen verloot. De opbrengst dient om de geldmiddelen der school te versterken. Er worden niet meer loten ver kocht dan overeenkomt met de gezamenlijke waarde der prijzeniets wat niet van iedere loterij getuiga kan worden. Ten slotte zal elk die de tentoonstelling be zocht heeft een sterken indruk vorkrijgen van hot groote nut door de school voor den aan staanden ambachtsman opgeleverd, oen indruk gegrond op de eigen aanschouwing van de resul taten van het oiuiertvys. Hun die bovendien in de gelukkige om standigheid mochten verkeeren een lossen rykB- daalder voor een g o d doel jaarlijks beschikbaar te hebben zy by dezen met vriendolijken drang toegeroepen: „Meld zelf aan bij een der Bestuursleden of bij den Directeur, of den concierge der school, als lid der Vereenigiug die do school beheert dan kunt ook gij al ware het enkel door dien éenen rijksdaalder de zelfvoldoening smaken, te hebben bijge dragen tot de inataudhoiiding eener zóo nuttige inrichting van onderwys. En ook deze uitnoodiging is geen zinledig „Die gaf ik haar op don dag van haar bevestiging." #Op rnyn verzoek las zij zo echler eerst twee jaar daarna misschien nog te vroeg. Uit deze brievon heeft ze zich nu het beeld van een huwelijk uit liefdo opgebouwd eu daar Breden haar juist tegemoet trad, toon bet verlangen naar oen eigon, rein loven, door do tegenstelling met baar omgeving, juist zeer sterk iu haar was geworden, zoo belichaamt zy iu de liefde voor hem ook steeds innerlijk werkende liefde voor haar ouders." Mevrouw Donates kook naar bet oudorwetsche cylinder-bureau, dat haar diondo tot schrijftafel on tol bergplaats voor haar papieren. Daarboven hing een groot portro' vau liaar zoon. Een koen, vorstaudig oog, om den mond een trok van bewust willen. Hul portret van do schoondochter hing iu de zoogonaamdo mooie kamer, die te Poters- walde slechts zoer zoldou gebruikt werd. „Als zy zich maar niet vergist, zooals by zich ver gist heeft." „Hoe meent u. tante?" „Ik bedoel, dat die ideaalhuwolykon maar vyf inaaudeu duren Ik heb toeu met Elsa nog oen zelfden tyd aaniuugele.fd, met een ongelukkige, ge broken vrouw. Men moot gem oordcel vellen over do dooden, vooral niet, als men ben zelf zoo na staat. Maar als deze vouw hooi op deu duur voldaan bad, dau heb ik myn zoon niet gokend." „Moedorijdelkeid", dacht Weller en het smartte hom, dat de laatste wending van het gesprok baar moer had opgewoede dan de beslissing over bet lot der kleiudochter. Zij had immers niets op aarde zóo lief gehad als haar zoOn, uit (Idelheidmlasobien, want ook baar huwelijk was zulk oen scha.luwbe- stuuu geweest, waarin zy zichzelf tot het schild van haai eer moest maken. Daarna spraken zy nog ovor zakelijke dingen, en Weller keek de paohtcoutraoten na, liet volgende jaar waren zy verloopon on hij moest haar raden b\j hun vernieuwing, Men had goeden leemgrond ge- woordonspel als zou de school ook zender Uw rijksdaalder er wol kunnen komen. Verre van dien: do school kan nög meornut stichten dan zij reeds doet; want zoodra de geldmiddelen het mogelyk maken, zal de school uitgebreid worden met een cursus voor hot „metselen". Immers voor den ambachtsman is het niet genoeg, dat er onderwijs gegeven wordt aan aanstaande timmerlieden, Bmeden, machine-bank werkers, huisschilders en decorateurs, on meu belmakers. Ook de metselaars en stukadoors hebben er recht op, dat voorzien worde in de behoefte aan onderwys en opleiding voor hun ambacht; en in het algemeen alle ambachten die met goeden uitslag aan een school onder wezen kunnen worden. De sohool hoeft dus voortdurend behoefte aan versterking harer middolen om steeds inéor en in gróoter kring n u t te kunnen stichten en den aanstaanden ambachtsman beter to kunnen wapenen voor den strijd om hot bestaan die hem wacht in de maatschappijen de vooruit gang van kunst on techniek door haar toepas sing op de ambachten meer en meer dienstbaar te maken aan de „gemeenschap", ook onzer nakomelingen. Niet op éénmaal kunnen, ook op dit gebied, groote vorderingen gemaakt wordendoch, ge tuige wat door de omringende landen reeds bereikt is, zal ook in ons land de verheffing van het ambacht en van deu ambachtsstand geleidelijk moeten voortgaan door volhardend streven en daadweikelyke medewerking van alle leden der gemeensohap, ieder naar de mate van zijn krachten en gaven. AIb zoodanig zijn de vakscholen hier ter stede, waarondor ook do Ambachtsschool, de merk- teekenen in bedoelde beteekenis van ontluiken den gezonden burgerzin alhier, waaraan iedere ingezetene, als hij hot missen kan, zijn pen ningske behoort by to dragen, tot welzijn zyner medeburgers en vun het algemeen. J. BUIJ8. Du heeren W. Lukas en H. Hol, van het Post- en Telegraafkantoor hier, zijn bevorderd tot klerk le klasse der Posteryen en Telegrafie. In den ouderdom van even 51 iaar is in den afgeloopen nacht hier overleden de ZeerEerw. heer Christiaan Joannes Vastert, sedert 9 September 1902 pastoor vun de parochie van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart (Elleboog). Zijn heengaan op Dog zóo betrekkelijk jeugdigen leufttyd zal ook door de anders- denken, die bet voorrecht hadden met hem in aanruking te komen, oprecht worden be treurd. Do. J. L. F. de Meijere, predikant b(j de Ev. Luthersclie gemeente hier, is weder ge bracht op het zestal voor predikant by de Ev. Luthersclie kerk to 's-Grnvenhage. vondcu on hut plnu lag voor do hand, <le kleine steenbakkerij mot con riugoven to vergrooteu. Do pachter, die zich van dat ondornemen wat voorstelde, wilde graag eigenaar wordon en Poterswaldc door koop aan zich brengen, moarmevrot: v Donates wilde het woonhuis on dun tuin tot het oiude harer dngou verhuren. „Als Estor wat hot geldelijke betreft in gunstige omstandigheden was gekomen, dan had ik dat goed gevonden. Veel meer dan haar uitzet en een klein spoldegeld was or van do koopsom toch niet over gebleven, want hot oprichten van oen fabriek legt nog uiet voel gewicht iu de schaal. Ik wantrouw echter allo vreemde testamenten en jaarronton, vooral bij een jurist, die zyn tweede examen niet gedaan hoeft en van zijn pen leven wil. Daarom zou ik Peterswaldo wol weer zelf willei besluron on eon opzichter nemen. Dan kou ik voa- eigen kosten dmi ringovon bouwen. Zoo omstaat iocu de mogelijk beid op winst in do tookomit. Hot zal moMfljkhcdan geven, maar hot zal uiot onmogelijk zyn." Weller verbaasde zich over doze vrouw, die gekromd wasdoordejiohton toch de.luatstcljaron van haar leven nieuwe zorgen op zich wilde nenion, terwijl zy zicb twintig jaar golodou, bij don dood van haar zoon, te zwak had gevoeld, de oude te dragon. Had hy haar zooovon onrccnt aangedaan Hai. zjj Ester toch in niger lief dan h\j gemeend had, of was ook dit slechts weer plichtsgevoel, het byna ziokoljjke verlangen, aan allo eischon van hot leven te voldoen tot don laatston ademtocht „Het hogiti zal my moeilijkheden baron, maar ik heb altijd flinke ondergeschikten gehad. Ik zal ze nu ook wol viudon. Sedert ik den brief van Van dor Broden ontvaugou bob, wil mij do goduebten aau de steenbakkerij niet moer uit bot hoofd. Wil je my belovon, Henk, over dit alles to waken, als ik sterf? Ik meen natuurlijk niol, dat jy ju bier op Peters- waldo moet vostigon, maar je bont een man van zakon. Jy zult hot erfdool van Eater or niet laten De Tweede Paoscbdag zal voor deu brie ven- en telegrambesteller Jacob Vlaanderen eon dubbele feestdag z(jn. Den 16 April toch zal het 25 jaar geleden gijn, dat hy zyn betrekking aanvaardde. Nogmaals herinneren wij belanghebbenden aan do getegeuheid om ter Secretarie zich te vergewissen of op de ter visio liggende voor- loopige Kiezerslijst voor het jaar 15 Mei 1900 15 Mei 1907, zooals art. 29 der Kieswet het uitdrukt, hun naam of die van oen ander in etryd met do wet voorkomt, niet voor komt of niet behoorlijk voorkomt, en zoo noodig daarvan ten spoedigste verbetering te vragen. De uiterste termijn daarvoor is by uitzon dering voor dit jaar Dinsdag 17 April, omdat do bij de wet bepaalde datum van 15 April op èen Zondag valt en de daarop volgende 16e April een erkende Christelyfeo feestdag (Tweedo Paaaohdag) is. Men wachte echter veiligheidshalve niet dien uitersten termijn af', maar controleero de lijst nog in deze week. In verband met de wyziging in de Arbeids inspectie zal met ingang van 1 Mei als Inspecteur van den Arbeid in de Provincie Utrecht optreden dr. A. Kuiper, to 's-Gra- venhage. Belanghebbenden worden verwezen naai de kennisgeving aan het hoofd van dit num mer nopens de openstelling der bureaux ten Gemeentehuize op Gooden Vrijdag en de Pnaschdagen. Tot Commies ter Secretarie, afdeeling Bur gerlijke Stand, is benoemd de beer R. Groen veld, te Franeker. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond ten Raadhuize een open bare vergadering. Voor het examen nuttige handwerken, dat te Utrecht gehouden on thans afgeloopen is, hebben zich aangemeld 439 candidateo, waarvan geslaagd zijn 304 en dus afge wezen 135. De heer D. K. N. Nelier, thans te Baarn» vroeger Hoofd der school te Depok (Java) is benoemd lot tijdelijk onderwijzer aan do school niet den Bijbel te Huizon. doorbrengen." „Neen, tante." Do heldere, ichcrpo oogen zagen hom aan. Hy stuud den blik uit. Indien zy in zijn ziel had kun nen lezen on eon diepere boicokonis had gehecht aan do voorheen gesproken woorden„J|j houdt van Kztor", zou zy do» to geruster zyn. Zij scheiddon al» twee vrienden. Weller waa oen vau de weinige inenschon, dio door mevrouw Donates geacht werd. „En roop nu jaftouw Krinkel, Henk. Zy zit in de zfjkamor en legt patiintio en naar haar mooning hangt het geluk van Enter alloen vau do kaarten af." Beneden nam Wolier zijn nachtlichtje vandeinfol en ging nanr boven. Daar lagen aan oen langen gang de wrinige logeerkamers. De andere kamen «tonden leeg of werden ale bergplaat» gebruikt. Hy had all'yd do zelfde kamer en het wa» eigenlijk uiot noodig, dat men voor hom eon nachtlampje had aangestoken, dat do trap on don gang maar matig verlichtte. Maar toen hy boven kwam, zag hy, dat Ester daar op en neer liep. Zij wachtte hom op. bet bovonlljf in oou donkere ab&wf gowikkold. Zo was misschien wel een uur bOTOD. terwijl do storni de takken dor oude oliuon onder m den tuin togen hot ennige gevolvonstor liot slaan, dat op den gang uitkwam. Toen zy zyn stap op do trap hoorde, was zu luisterend blijven staan. Nu vloog zo hem tegemoet, bleek van opwinding. Slechts haar oogen baden Liem en de smalle blanke handen, die sjj uit de shawl wikkelde on met oou kinderlijke beweging naar liom uitstrekte, Hij zotto hot lichtje op do wormstokigo louniug dor trap on nam die handjes in de zijne. Zo waren ijskoud. (Wonlt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1