Ingezonden. Luitenant A. Diemont, van het 1ste regi ment huzaren, wordt 1 Moigedetachoord by de Normaal-schiotschool t.« 's Gravonhage. Uitslagen van reeds gespeelde tennis-wed strijden. Heeron-single, le ronde. C. Reynders slaat J. Best 6—1, 60. H. W. Coenen slaat H. Rolandus Hagedoorn 13—11Hagedoorn retired. D. Zijlstra slant A. IV. Sanders 76, 75. B. Ter Haar Romany slaat M. A. J. Hooge- wcriT (Hilversum) 6—0, 6—1. M. des Tombe (Utrecht) slaat H. van der Burg 62, 6—4. D. van der Breggen (Utrecht) slaat F. Noor- dnyn 60, 6-1- Is e tonde: B. Ter Haar Romeny slaat M. dos Tombe (Utrecht) 6—3, 6—1. Dames-single, le ronde. Mej. Van llarenoarspel (Amsterdam) slaat mei. G. Wesseling 6-3, 6—0. Mej. N. Nagel hout slaat mej. M. Reynders 6-7, 8-6, 6-4. 2e ronde: Mej. H. Buys slaat mej.Nagel hout 64. 8—6. Mixed-double, le ronde. F. A. des Tombe (Amersfoort) en mej. Tr. van der llorst Bruyn slaan D. Zijlstra en mej. Zijlstra mot 6—4, 7—5. H. W. Coenen on mej. H. Buys slaan A. C. Pork en mej. N. Nagelhuut 64, 9—7. F. Noorduyn en mei. M. Reijnders alaan P. van der Eist en mej. M. Buys 6—3, 62. D. van der Bruggen en inej. Tr. Veeren (Utrecht) slaan H. "van der Burg en mej. G. Wesseling 6—4, 64. J. van de Kasteele en mej. M. Balce (Utrecht) slaan Alberdlnggh Thijm en mej. N. Heybroek (Bourn) 7—5, 4—G, 75. Dames-double, le ronde. Mej. H. Muller en mej. A. Louis (Utrecht) slaan mej. Tr. van do Horst Bruyn en mej. H. Buys 4-G, 6-4, 6—2. l)e belangstelling in de serie tennis-wed- stryden neemt met den dag toe. Zelfs Sister, hoewel hot vry koud was, vooral voor o toeschouwers, was er een talrijk publiek. Heden waren Arnhem en Hilversum op de baan. De wedstrijd is nog lang niet afgeloopen. Herinnerd zij, dat de ingang is aan de Lange Bergstraat. Hoe ongaarne ook moeten we ons wegens tyds- en plaatsgebrek zeer beperken in de bespreking van liet werkelijk schitterend feest ter viering van het eerste lustrum van «Han- dol en Nijverheid" gisteravond in hetgeheele gebouw der Sociëteit «Vereenigiug" gegeven. We zouden geneigd zijn 't te noemen het feest vau den heer Van Duinen; want ontegen zeglijk was de veelbegaafde Voorzitter de ziel van den avondin ieder opzicht. Niet alleen zette hy het feest iueen, wist hy de medewerking te krygen van de tooneel- voreeniging «Thalia", regelde bij bot program- ma, teekende hij daarvoor den omslag en de illustration in den tekst,leidde hij de repetition, ontwierp by en regelde hij de levende beelden, schilderde hy de achterdoeken en de kei, de piovincie-wapens, decoreerde hy de zaal, hield hij de toespraken, maar ook was hy weken achtereen uo man by wien allen aan klopten om raad, nu eens voor dit dan weer voor iets anders, enzoovoort! En juist door die geniale leiding in éen hand is het feest zóo uitstekend geslaagd als we zelden er een bywoondeo, zelfs in iPulchri" in Den Haag, waar men toch wel weet wat bijvoorbeeld levende beelden zyn. Ook schrecl hy twee der tooneelstukies, die, goed gedacht, ook uitmuntend werden gespeeld, en de dialoog tussehen de Stede maagd van Amersfoort en Everard Meyster en de monoloog der Stedemaagd, welke in éen woord subliem werden gezegd. Zoo komen we er als vanzelt toe, reeds enkelen der medewerkenden te noemen. Als we dit doen, is dat wel omdat juist in de samenspraken en de tooneelstukjes alles zoo vlot ging, zooder charge. En de doddige bloemenmeisjes mogen hier óok wel even op den voorgrond worden geplaatst, de twee heerlijke peuzels, die zoo lief zougen en zoo echt ongekunsteld bleven en later, in .Zon nekind" (bok door een Bestuurslid geschre ven, o zeker, met talent, doch voor velen op dezen feestavond te diep gaand) zoo echt kinderlijk speelden. Niet minder verzorgd was hot muzikale gedeelte, de zung zoowel als de mandoline- en de piano-nummers. Zes uren aan éen stuk, met slechts éen korte pauze on door de uitnemende zorgen van Thalia's régisseur korte entre-acten, heeft een zeer groot aantal leden en genoodigden zich vergast aan de lange reeks zoor afwis- j selende nummers. Welverdiend waren dan ook de medaille door »H. N." als herinnering en ten dank aan «Thalia" en hot souvenir aanhaarsouf fleur aangeboden. Maar niet minder enthusiasm? was er toen de Voorzitter der host-eommisaic welver dienden lof bracht aan den heer Van Duinen en, hem een reuzenkranc overhandigend, diens organiseerend talent prees. Een spontaan slang zal hij leven" souligneerde dien wel verdienden lof. Eerst om éen uur werd het op het program vermelde slotwoord gesproken. Doch lang niet allen gingen toen huiswaarts. 1 Kan het anders, nu men zóo veel goeds en moois had gezien en gehoord, dan dat onder luiden by val de tyding werd vernomen, dut de balletmeesier nu het woord zou krygen'? En 't duurde nog heel lang eer deze het slotwoord sprak en den laatsteu dans aan kondigde. De titel van den Feestgids is «Feestbladen by de herdenking van het 5-jarig bestaan van de vereenigiug Handel en Nijverheid". Het boekje, dat 05 pagina's druks beslaat, is om zijn inhoud overwaard herlezen te worden, liet is een waar Gedenkboek, keurig saamgesteld, dat eeu zeer aangename herin nering zal zijn aan dit feest en ook door de leden, die niet by deze feestvergadering konden tegenwoordig zijn, zeker gaarne zal worden gelezen en nog dikwijls ter hand genomen. Rond elf uur is hier hedenochtend per extra- trein het geheele personeel van den Circus Carré aangekomen. Hoogst interessant was het, de lange reeks veelal zeer kostbare paarden en de overige dieren, die vijf dagen hier de gedweëe sujetten zullen zyn van hun «opvoeders", te zien ont laden. Hedenavond do gala-openingsvoorstelling op welke we Dinsdag reeds wezen. Er werd flink besproken. Dit zal morgen en volgende dagen nög meer noodzakelyk zyn omdat dan extra- treinen ook vele honderden uit omliggende Gemeenten zullen aanvoeren. Nog zij gewezen op de Kindervoorstelling op aanstaanden Zaterdagmiddag, omtrent welke de advertentie hierneven wel allege- wenschte bijzonderheden geeft. Do Commissaris van Politie verzoekt be stuurders van rijtuigen en auto's beleefd doch dringeud, op te rijden uitsluitend langs Utrechtschen weg en Vlasakkerweg en bij het uitgaan der voorstelling de zelfde route te nemen. Daar hoeft een zeer prematuur bericht door een deel der Pers geloopen, dat het hier in Juni te houden Land huishoud kundig congres zou zijn uitgesteld, Weer de historie van de klok en den klepel. De waarheid is deze. Door het vervroegen van de groote Land bouwtentoonstelling te Berlijn moeten de landbouw-autoriteiten, die ook hier het con gres zullen bijwonen, in de week van 10 tot 16 Juni in de hoofdstad van het Duitsche Ryk wezen. In verband daarmee nu is gister door het Congres-bestuur besloten, het 58ste Neder- landsche Landhuishoudkundig congres bier ter stede te houden van 5 tot 8 Juni. Hot Bestuur der afdeeling Amersfoort van het «Utrochtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" besloot Dinsdagavond, de landbouwtentoonstelling evenzeer een week te vervroegen an die dus niet te doen plaats hebben op 12, 13, 14 en 15 Juni, doch aanstonds na Pinksteren en dus op 5, 6, 7 en s Juni. In de regeling der landbouwfeesten komt overigens geen wijziging, zoodat plaats heb ben op 5 Juni Congres. 6 Juni Tentoonstelling, Ringrydery. 7 Juni Tentoonstelling, Concuurs-hippique. 8 Juni Vee-tentoonstelling. Inzendingen vóór 19 Mei aan te geven. Do étalage- en versieringswedstrijdeo, uit geschreven door «Handelen Ny verheid" en «Vreemdelingenverkeer", zullen thans óok een week moeten vervroegd. Hel plaatselijke Nuts-departement ver gadert hedenavond o. a. om een propagandu- commis<ie voor het Nteuwenhuyzon-fonds samen te stellen. Een vrooiijke trouwparty had hier gister plaats, waarbij zelfs een harmonica-speler de zeer jonge a instaande echtgenooten naar bet Bureau van den Burgerlijken Stand ge leidde. Bij de Dinsdag bier gehouden veemarkt golden: Vette koeien van f 180 tot 1 '230 guste koeien van f 12U tot f 191)kalfkoeiun van f140 tot f22U; kalfvaarzen van 1110 tot f190; gustevaarzon van f90 tot f 130 pinken van f60 tot f90; stieren van f80 tot f140. Mr. D. Rtgay, te Utrecht, hseft tegen 25 Mei ontslag gevraagd als heemraad van het Waterschap Eemnes. Tot Wethouder van Hoevelaken is benoemd de beer A. Doornekomp. Onder «nerveus" wordt tegenwoordig veel begrepen, wat men vroeger onwellevend zou hebben genoemd. nikhuizen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende periodieke verhoogingen van jaarwedden enz. van personeel bij het Lager onderwys. 4. Voorstel vau Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den leeraar aan het Gymnasium A. M. Kollewijn Nz. (met adviezen). 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raadsbesluit dd. 27 Maart 1906, No. 820, (bijl. 109) be treffende in gebruikgave van een Gymnas tieklokaal. 6. Voorstel vaD Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan de onderwijzeres M. J. Boukamp (met adviezen). 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffeude bet alschaffen van de 7de en 8ste klasse van de Jongens school en dn opdracht van het onderwijs in eena bepaalde klasse aan het nieuw le be noemen Hoofd der Jongensschool (met ad viezen). 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de regeling van de pen sioenen voor leeraren by het Hooger en het Middelbaar onderwys. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eene subsidie over 1900 aan de «Oranje-Vereeniging" met con cept-besluit tot wijziging van de Begrooting over 1906. In do vergadering van den Rand dt-zei Gomeeote, welke zal worden gehouden op Dinsdag 24 April 1906, des middags half twee, zullen aan de orde komen de volgende Punten van behandeling: 1. Benoeming van een Gemeente-veearts en een Keurmeester van vee en vleesch (vacature-A. Overbosch). 2. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand (vacature-G. A. Mun- Het opnemeu van Ingezonden «tukken bewijst niet, dut de Redactie steeds onvoorwaardelijk inntemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden «tukken, «1 dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Tweede OPEN BRIEF aau des Wel Edelen heor D. Gerritsen. Geachte Heer, Toen de P< nsioenzaak der leeraren, na ruim vijf maanden voorbereiding, haar beslag zou krijgen in de Raadszitting van 13 Maart 1.1., waren velen zeer verlangend te weten welk standpunt de heeren Raadsleden hadden ingenomen, in verband met het schriftelijk debat, gevoerd tussehen B. en W. en adres santen. Wel wisten wij, dat de zaak inge wikkeld was voor velen (haar eenvoudig te behandelen, zou tot onzuiverheid en opper vlakkigheid hebben geleid). Ook liet het zich volkomen begrijpen, dat niet alle Raadsleden tijd hadden gehad van deze zaak een studie te maken. Wij hadden ons echter gevleid met de hoop (daar het voorstel van B. en W. «oo zeer verschilde van de opvattingen der adressanten) dat er Raadsleden zouden zijn, die, onafhankelijk van het voorstel, een gevestigde opinie in deze hadden en dus met een tweede voorstel waren gekomen, dat beter strookte met de belangen van de betrokken gemeente-ambtenareo, zooals in andere plaatsen herhaaldelijk was geschied. Onze verwachting was dus hoog gespannen. Punt 3 der agenda (onze Pensioenzaak) kwam aan de orde. Wij spitsen ODze ooren en «ie op uw voorstel worden de deuren gesloten(zie voor dit en verdere punten het volledig Raadsverslag in het Amersfoortsch Dagblad). Gy die bij vorige gelegenheden (ik geloof o. a. ook waar het de Gasfabriek betrof) zoo gestreden hebt voor openbaarheid g(j, aan wien o. a. wij (nuar ik meen) bet te danken hebben, dat gedrukte stukken, door B. en W. aan de Raadsleden toege zonden, als openbare stukken worden be schouwd, gij stelt voor een opeübare zaak, waarbij toch persoonlijke kwesties waren uitgesloten (niet waar?) een zaak waarbij ook alle belastingbetalenden belang hadden te behandelen met gesloten deuren Men vraagt zich nog met verbazing af welk motief daarvoor bij u bestond. Vreemde antwoorden zijn hierop van verschillende zyden gefantaseerd, gissingen, die ik altemaal verwerp. Daar de zitting niet «geheim" doch slechts mot «gesloten deuren" was, ben ik zoo vrijmoedig U als vierde vraag te stellen: Waarom mocht het publiek niet mede-luis teren naar de argumentaties voor en tegen het vooistol van B. en W., vóór en legen het verzoek der leeraren. Toen de openbare zitting werd hervat, hebt U gemeend uw stem nog te moeten motiveeren voor het publiek en wy vernamen .toen, dat gy tot uw stem vóór het voorstel waart «gekomen naar aanleiding van de in andeie gemeenteraden genomen besluiten" en gij hebt toen het staatjo der Genomen Besluiten, U dcor my verschaft, zóo raadse lachtig geëxploiteerd, dat (tenzij men zich niet verder liet influenceeron voor het uit brengen van zijn stem) het bevreemding op wekte, dat niemand IJ vorzocht otn meer duidelyke premissen en oen meer logische conclusie (Zie Vragenbus «De Eemlunder" 31 Mrt). Het zou mij to ver voeren, voor onze lezers dit punt uit te werken. Voor hen, die er meer van willen weten, liggen nog enkele staatjes tor beschikking om eon zelfstaudig oordeel to kunnen vormen. Voor ons was en is dit deel uwer rede nog een onopgeloste puzzle. Leer ons toch eeus de kunst om door dit staatje te komen tot de fTohiuideld wordt op de wyze, zooals door B. p' yy Wordt voorgesteld, in Amersfoort met minder d»n'n .ndere gemeen.en ten behoc. van de leeraren wordt gedaan. U begrypt me; ik herhaal hier de vraag van den anoniemeu Z (Zie Lemlandei 31 M,-t) daar het kan zyn, dat het Uw stelregel is een anonymus niet te antwoorden. Verder nut ge in Uwe rede voort: ,De heeren moeten niet vergeten dat eg (,\f leeraren) hier stonden voor het feit, dat, (L r«.n oen Bijl* B. S. werden be- noernd, zij hun volle traktement in het Ryks- peusioenfonds moesten storten. Volkomen mis! Ten eerste stort men ook aan een K H. B S niet zijn volle, maar zyn halve trakte ment. Mij dunkt, als het gewichtig moment vau slot-motiveering vóór ol tegen is aange broken, dan moet de spreker volkomen op de hoogte zijn, of zwijgen ware beter! len tweedeVelen oi.zer zouden met naar een R H. B. S. gesolliciteerd hebben, ook om ae bezwaren der hooge stortingen (de helft van het traktement is reeds hoog). Gij zegt verder «Toen het Pensioen reglement in werking trad, heeft de Raad gewild, dat de leeraren niet zwaar zouden worden belast. Dat heeft er tue geleid, dat het genereuse besluit ge nomen is, dat de leeraren, die toen in functie waren, niet meer dan 2% van hun traktement behoefden te storten voor pensioen. Daarvoor heeft als motief gegolden, dat de traktemen ten hier lager waren dan elders." Dit klopt wederom niet! De Memorie van Toelichting bij de Concept Verordening (27 Feb. 1899) ligt hier voor me en daar staat als motiveering van de 2% woordelijk op pag. 4 al. 3: «Tot toelichting van bovenvermeld stortings- percentage zij vermeld, dut wij vreezen, dat indien van bestaande ambtenaren een hoogere storting dan 2 pCt. wordt gevorderd, slechts zeer weinige tot die storting zouden overgaan." Het groote verschil tussehen het motief voor de 2 pCt. door U aangevoerd en het officieele der M. v. T. springt dadelijk in 't oog. Er was geeu sprake van een «genereus besluit" wel van vrees, dat de deelname te gering zou zijn bij hooger percentage. Ja, de leeraren zouden ten opzichte van deze 2 pCt. de verzuchting kunnen slakenWare het maar 4 pCt. geweest! Ik zal 't voorloopig hierbij laten. Wat mij voorna.nelyk op 'thart lag, is er nu af. Daar de zaak niet mij alleen aang-at, meen ik den openbaren weg te hebben moeten inslaan, waar men wel eens «gezeg" moet «verwachten", dat een bestaande goeae verstandhouding in het particuliere leven niet mag uitsluiten. Zoo zij het! Met hoogachting, B. D. BEST. Amersfoort, 17 April 1906. RECLAMES, vanl5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25* De steun der jonge meisjes. De Pink Pillen. Ziehier eeu bewijs onder duizenden genomen. Juff. Betje Laugenbuizen, wonende te Oss, (Heuvel) (irovincie Noordbrabant, schrijft ons met machtiging isrer oudersGedurende eenigen tjjd neb ik aan bloedarmoede en bleekzucht geleden en op snelle wijze ben ik door de Pink Pillen genezen geworden. Juff. Beije Langen buizen beeft te geljjkertjjd met baar attest haar portret gezonden, hetgeen ons een genoegen doet hier weer te geven. Juff. Betje Langeuhuizen, portret Brainich A Lensink. Het is onbotwislbnar dat do naluur de vrouwen met meer oorzaken van ongemakken begiftigd beeft dan de mannen. Misoohien is z(j voor do mannen zoo schaars geweest omdat de mannen zwaar werk moeten verrichten on het leven der vrouwen moeten verdienen. Zulks verhindert niet dat de vrouwen, de jonge meisjes in den loop van hun leven zeer beproefd zijn. Zulks begint vooral op hun twaalfde of dertiende jaar. Als zij op dat oogenblik niet versterkt worden bestaat er vuol kans voor ben, dat zij gedurende bun gehoele leven aan talrijke onge makken onderhevig zijü. Zulks is een slecht begin eu het overige van bun levensloop zal door dat slechte begin er onder Hjden. De Pink Pillen ondersteunen de krachten der jonge meisjes op den leeftijd der vormiDg. Zij beuren ze op, zü geven hun wat *ij noodig hebben, bloed, krach ton, .eetlust, goede spijs vertering. Als zij niet versterkt worden, neemt de groei te veel van hunne krachten en alsdan komt de bleekzucht, de bloedarmoode. Later zullen bet deze zelfde ziekten zijn muar erger en de bijzondere storingen die van tijd tot tijd het bestaan dor vrouw vergiftigen en haar verhinderen baar deel van vreugde te nemen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2