geleden deden. De Voorzitter herhaalde, dat als alle vakken herziening dezer bepalingen vragen, B. en W, dat zeer gaarne in behandeling zullen brengen. Z. b. st. werd hierop afwijzend beschikt op het verzoek. Bij punt 8 (wijziging Begrooting 1900) deelde de Voorzitter mede, dat Gede puteerde Staten bezwaar maakten tegen goedkeuring van het besluit, in de vorige zitting genomen, omdat de huur van het voormalig tolhuis aan den Arnbemscheweg niet daarop voorkwamhetgeen toen niet kon. Thans kan daarvoor 1200 worden op do Begrooting gebracht, terwijl die te gelijker tijd dient verminderd met f'200, zijnde het subsidie voor de «Oranje-vereeniging". Goedgekeurd z. d. of h. st. Punt 9 (riool Driesjesstraat) z. d. of h. st. Er komt wel «Iegelijk een riool. Punt 10 (vrijstelling schuttinggeld nieuw R. K. Ziekenhuis.) De Voorzitter deelde mede, dat IJ. en W. moesten voorstellen, afwijzend te bescbik- op het verzoek omdat de Koninklijke goed gekeurde belastingslechtsuitzondering toelaat voor Gemeente-gebouwen. De heer Van Beek, Bestuurslid van het Ziekenhuis, zeide met leedwezen te hebben kennis genomen van het advies. Ware het een gewone zaak geweest, d. i. ware de schutting slechts '2 of 3 maanden noodig, dan zou het Bestuur den Raad niet hebben lastig gevallen met dit verzoeknu echter de zóo lange schuttiug bijna een jaar zal noodig zijn, meende het de vrijmoedigheid te mogen hebben, dat verzoek te doen. Oók meende het Bestuur zekere aanspraak te kunnen doen gelden waar liet zoo veel jaren achtereen de Gemeente-patiënten kosteloos deed verplegen en ook in den vervolge hen gratis zal opnemen. De Voorzitter antwoordde, dat de Raad dankbaar de diensten erkent, door het Ziekenhuis aan de Gemeente bewezen. De groote moeilijkheid bestaat echter hierin, dat er geen antecedeuteu zijn en het onge- wenscht is, precedenten te scheppen. Er is schuttinggeld betaald bij den bouw van Christelijke school, Ambachtsschool, Kosters woning, enz. De verordening laat geen andere afwijking toe dun voor Gemeente-bouw wer ken. B. en VV. konden dus geen ander voor stel doen. Z. h. st. werd afwijzend beschikt. Om 2.50 kwam aan de orde punt 11: Voorstel van B. en W. betreflende het Burger Weeshuis. De gewisselde stukken daarover, voorzoover deze den Raadsleden in druk werdep tuege- zonden, zijn in hun geheel opgenomeu in het Bijvoegsel tol dit nummer. Herinnerd zij, dat de Raadscommissie bestond uit de heeren Van Eek, Jorissen en Plomp. De heer Gerritsen achtte deze zaak, behalve voor de leden der Raadscommissie, nog niet voldoende toegelicht en zou óok -gaarne de publieke opinie hooren. De aideelingsvergaderingen komen weldra bijeen en dus behoeft het uitstel slechts kort ;e wezen. Spr. stelt voor renvooy naar de afdeeiingen. De heer Hagedoorn en Wethou der Celosse steunen dit voorstel. De Voorzitter moet opmerken, dat er gedurende eenige dagen gelegenheid voor de leden is geweest, inzage te nemen van de stukken. De gedrukte stukken ont vingen zij Vrijdag thuis. De heer Van Eek zal stemmen tegen renvooy. B. en W. hebben alles zóo duide lijk uiteengezet, dat ieder, die lezen kan en lezen wil, geheel op de hoogte is. Spr. ziet niet in, dat in de afdeelingsvergaderingen meer licht over deze zaak zal opgaan. De heer Gerritsen zegt, dat dit mis schien wel het geval kan zijn voorden heer Van Eek, die alles heeft meegemaakt en verbaast er zich over, dat deze is tegen een uitstel van twee- of driemaal 24 uur. Spr. apprecieert helgoen Wethouder Celosse I deed. De lieer Plomp zou, alvorens zijn stem te bepalen, gaarne hooreD, dat de heer Gerritsen eenignn grond kenbaar maakte voor zijn voorstel. Het verwondert spr. ten zeerste, dat Wei houder Celosse aanstonds meeging met het voorstel, Gerritsen ook I zonder dat deze eenigen grond noemde. Spr. is het geheel eens met den heer Van i Eek, dat B. en W. de zaak zoo duidelijk j mogelijk hebben uiteengezet. De beer Gerritsen wil alsnog do publieke i opinie hooren. Spr. acht dat een praatje en j vraagt of er b(j den voorstelier geen andere j gronden zijn voorhet uitstel. Mr. H ey I igers gaat geheel mede met het door den heer Van Eek gesprokene. Wethouder Celosse zegt, dal wan- neer eenig Raadslid niet voldoende is inge- j licht om zijn stem uit te brengen, steeds het j verzoek om renvooy weid verboord. Daarom 1 steunde hij het voorstel-Gerritsen. Men j moet ook deze zaak niet met zoo grooten spoed afdoen. De heer Jorissen begrijpt niet goed hoe in twee dagen tijds de puolieke opinie zal worden vernomen, terwjjl de heer Ger ritsen, die toch inzage had van alle stukken, zelfs niet iu vjjf dagen zich oen meening kon vormen. Spr. gelooft niet, dat er eenig raison is voor uitstel. De beer Van Eek heeft terecht gezegd, dat B. en W. de zaak zoo duidelijk hebben uiteengezeten de cijfers zijn zoo duidelijk mogelijk. De heer- Rolandus Hagedoorn zal zoo sterk mogelijk steunen het voorstel- Gerritsen omdat, al moge de zaak duidelijk zijn aan enkelen en er niets haperen aan hetgeen B. en W. hebben voorgesteld, anderen er niet zoo over denken. Spr. meent, dat de zaak niet zóo rijp is voor beslissing als wel wenscheiijk. In de afdeeiingen, in een soort onder-onsje, vernemen we gemakkelijker ieders opinie. Nu er toevallig toch afdeelingsvergaderingen zijn en er niet zóo grooto haast is bij de zaak begrijpt spr. niet, dat geen uitstel kan verleend. De Voorzitter zegt, dat de Raad spr. raeening keut.. Spr. gelooft, dat het publiek meer oeelt aan het vernandelde in den Raad dan in de afdeelingsvergaderingen. Spr. sluit de discussiën en zal het voorstel- Gerritsen in stemmiug brengen. De heer Tromp van Holst: Het voorstel van B. en W. bevat enkele onjuist heden en De Voorzitter: Pardon, mijnbeer Tromp, de discussiën zijn gesloten. De heer Van Kalken: De heer Tromp is correcthij wil slechts motiveeren waarom hij zijn stem wil uitbrengen vóór renvooy. De Voorzitter: De discussiën waren gesloten, doch ik wil ze wel heropenen. De heer Gerritsen wil zeggen, dat de zaak hem voorkomt nog niet rijp te zyn voor beslissing en wil beleefd verzoeken, de gewone beleefdheid in acht te nemen. Nog nooit is bet in dezen Raad voorgekomeu dat, als een lid uitstel verzocht, dit is geweigerd. De zaak is een jaar lang behandeld door de commissietwee of' drie dagen kunnen daar nu nog wel bij. De Voorzitter: De discussiën zijn dus heropend. De beer Van Eek herhaalt, dat li. en W. de zaak zóo duidelijk hebben uiteengezet, dat ieder, die lezen kan en lezen wil, even goed op de hoogte is als de Raadscommissie. De heer Plomp vraagt waarom maat niet eerst begonnen wordt. De Voorzitter: De heer Tromp van Hoist vroeg dus het woord alleen oui zijn stem te moiiveereu en niet om het voorstel van B. en W. in onderdeelen te behandelen. De heer Tromp van Holst, Regent van he.t Burger Weeshuis, zegt, dat B. en W. in bun voorstel spreken over «kosten van verbouwing". Welnu aan Regenten is niets bekend van eenig plan of eenige noodzake lijkheid tot verbouwing. Spr. vervolgt, dat B. en W. de «uitgaven voor 6 weezen" uit Leusden stellen op 0 X 228 gulden. Ook dit is niet juist. Die uitgaven worden minder naarmate er meer weezen in het geheele gesticht zijn. Spr. zal stemmen vóór renvooy. De beer Hamers zegt, volkomen op de hoogte te zijn en geeu nadere inlichtingen meer te verlangen, doch zal, uit deferentie voor hen, die niet geheel op de hoogte zijn, meegaan met het voorstel-Gerritsen. De Voorzitter sluit de discussiën en breogt in stemming het voorstel-Gerritsen (renvooy naar de afdeeiingen) dat wordt aangenomen rnet 8 tegen 6 stemmen (tegen de heeren Veis Heyn, Plomp, Jorissen, Van Eek, mr. Heyligers en Wethouder Visser afwezig waren drie leden.) Aan het einde der zittir.g vroeg de heer Van Eek inlichtingen omtrent het riool in den Soesterweg bij de Stationsstraat. L>e Voorzitter antwoordde, dat het contract met het Rijk geteekend is en het werk elk oogenblik tot uitvoering kan komen. Hierop werd de zilting, welke van 1.55 tot 2.30 werd veranderd in een geheime, te 3.10 gesloten. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor elf leden van het Kiescollege der Ned. Her vormde gemeente werden herkozen de heeren: H. C. van Dam met 328 stemmen, J. N. van Hoogevest, 320: R. Cruijff, 311 P. Boks, 308; J. van Apeldoorn Jhz., 293; ti.|van 't Eind, 2'1G. van Nieuwenhuizen, 289; J. Kraan, 281N. Wolfswinkel Ez., 281en J. de Valk Jr met 275 stemmen. Gekozen werd met met 223 stemmen de heer M.A. van Bemmel. Op den heer II. M. Brouwer waren 125 stemmen uitgebracht. O gekomen waren 374 kiezers; het aantal uitgebrachte geldige stemmen budroeg 371. Ds. T. Kielstra, emeritus-predikant te Oegst- geest, hoopt aanstaanden Zondag half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring, die weder in het Loge-gebouw aan de Van Persijn-straat wordt gehouden. In de Remonstrantsohe kerk wordt Zondag ochtend om half tien weer een godsdienst- oefening gehouden voor jongelieden van 9 tot 14 jaar en om elf uur die voor de ge meente. De „Stunts-co urn ut" van gister bevat het Re glement voor den Voogdijraad in het Rechtsgebied van de Arondiasements rechtbank te Utrecht. Daaruit blijkt o.a. het volgende: De voogdijraad vergadert ten minste eenmaal in iedere maand en wel den eersten Woensdag van de maand, des namiddags te half drie. Te Utrecht, in het gebouw Trans 10. Valt deze dag op den Nieuwjaarsdag, dan wordt de vergadering gehouden op den tweeden Woens dag in de maand Januari. Buitengewone vergaderingen worden door den Voorzitter belegd zoo dikwijls hij dit noodig oordeelt, en moeten door hem belegd worden, wanneer ten minste 2 leden van den raad hem dit schriftelijk, onder opgave van redenen, ver zoeken. Uit den Raad wordt gevormd een commissie, belast met de behandeling van gevallen, welke niet tot een vergadering van den raad kunnen worden aangehouden. Deze commissie bestaat uit den Voorzitter en twee andere leden van den Raad, die volgens een vast te stellen rooster telkens voor een maand zitting hebben. Van al het door deze commis sie verrichte wordt in de eerstvolgende vergade ring van den raad mededeeling gedaan en voor zooveel mogelijk de goedkeuring gevraagd, Verzoeken tot ontheffing van of ontzetting uit de ouderlijke macht of voogdij kunnen alleen vau den raad zelf uitgaan- Alle verzoeken tot tusschenkomst van den raad ter verkrijging van ontheffing of ontzett ing van of uit de ouderlijke macht of voogdij moeten worden aanhangig gemaakt door de indiening van een ingevuld en onderteekend formulier, volgens een door den raad vast te stellen model. De Secretaris geeft van alle bij hem ingeko men verzoeken onverwijld kennis aan den Voor zitter. De Secretaris is verplicht op het door den raad aan te wijzen bureau aanwezig te zijn, be houdens op de erkende Christelijke feestdagen Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag van twee tot half vier uur, en Woensdag des avonds ran half acht tot negen uren, en moet daar op die uren voor het publiek te spreken zijn. Hij geeft aan diegenen, die zich dan bij hem aanmelden, desverlangd alle inlichtingen omtrent de werkzaamheden van den Voogdijraad enom- treut de wijze waarop de tusschenkomst van den raad kan worden verkregen. De aelfde »Staats-courant" bevat een op gave van de nieuwe standplaatsen der ambte naren van de Arbeids-inspectie. Te Utrecht, behoorende tot de 4de Arbeids inspectie, waarvan inspecteur is dr. H. F. Kuyper, te 's Gravenhage, zal gevestigd zijn de adjunct-inspecteur van den arbeid J. J. Klompé. Mede is in die inspectie bevoegd de adjunct- inspectrice van den arbeid mevr. E. J. Kuyper- Tilanus. Uit den regenmeter hier zijn in April na 8 regendagen afgetapt 32.6 m.M. neerslag. Di eerste regendag viel op 19 April, toen 10.5 m.M. werd verzameld, en sedert dien datum regende het eiken dag behalve op 21, 26, 28 en 30 April. Het tramverkeer blijlt stationnair, hetgeen de Directie groote bezorgdheid geeft. Daarom zij nogmaals er aan herinnerd, dat het gebruik maken van de tram veel goedkooper is geworden door de invoering van tweerittenbiljetten ad l2*/2 cen^ eD stroo- ken voor vier ritten ad 25 cent. In April dezes jaars werden vervoerd 6460 betalende personen, tegen 6741 in 1905, 6226 in 1904, 0309 in 1003 en 4089 in 1902. De passage-opbrengst was in de afgeloopen maand f463.821/.,, tegen f483.97Y2 in 1905, f530.95 in 1904"en f512.45 in 1903. De totaal-opbrengst was f488.61, tegen f549.54 in 1965, f552.10 in 1904 en f529.55 in 1903. De opbrengst per dagkilometer f9.05, tegen f 10.18 in 1905, f 10.22 in 1904, f9.81 in 1903 en f8.00 in 1902. In de eerste vier maanden van ^1906 j werden vervoerd 25750 passagiers, tegen 25 692 in het zelfd6 tijdvak van 1905. I Aan het Postkantoor Amersfoort en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd in April ter Rijks Postspaarbank f 25 437.701/., in gelegd en daaruit teruggevraagd 1'29020.1 D/g. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 12201, tegen 10605 op ultimo April 1905. De heer H. W. de Heus, sedert 30 Januari 1862 verbonden aan de Rijks-Normaalinrich- ting bier, heeft met ingang van 1 September ontslag gevraagd als Directeur-leeraar aai, die instelling. Ook de heer A. M. Kollewijn Nz. heeft tegen 1 September ontslag gevraagd als leeraar aan de Rijks-Normaallessen. In ons vorig nummer verzuimden we mol ding te maken van de beide albums, den heer C J. van der Nagel geschonken bij de fraaie cadeaux hem door oud-leerlingen en leerlin gen vereerd bij zjjn verlaten van de Jon gensschool. Die albums zijn keurig gecalligrafeerd door den heer H. van Gelder, onderwyier aan de school Hellingstraat, en bevatten, behalve de opdrachten, de namen van hen, die bijdroegen tot de geschenken, zeer goede amateur-photo's van de drie schoolgebouwen waarin achter eenvolgens de Jongensschool was gevestigd. Mej. W. H. Scbin mei, tbans te Baarn, behaalde acte voor onderwijzeres. I Aan de Industrie- en Huishoudschool werden op 1 Mei, ten overstaan van het Be3tuur, uit de Voorbereidende klasse A' tot fi* bevorderd de leerlingen A. 0. Dekker, M van den Donker, D. G. van Ede, A. van 't Hof C. N. Jens, A. Kor'es, F. Ruite iberg, J. G.' Salomons, J. M. Schickendantz en G. Twee van de 13 leerlingen dezer klasse werden niet bevorderd, terwijl eene de school in den loop van den cursus verliet. Het gezamenlijk aantal leerlingen der inschrijving bedraagt, zooals we Dinsdag reeds berichtten, thans 225. Onder voorzitting van Jr. F. H. Bos, uit Hoogland, hield gisteravond de oudoraldeeiing Amersfoort e. o. van de „V. P. N. haar Jaarvergadering. Behalve 4 Bestuursleden waren slechts 12 leden aanwezig. De notulen van 1 December 19üo worden ongewijzigd vastgestelfl/. De Secretaris, de lieer Van Ooinga, bracht het Jaai'verslag uit, dat niet volledig kan zijn, ten eerste, omdat bet Secretariaat, vroeger waargenomen door P. van der Meer, langen tijd onvervuld bleef en de huidige Secretaris eerst 11 Mei 1905 in functie trad, en ten tweede omdat geen aanteekening werd gehouden op de fok-stations voor nut- kippen der onderafdeeling. Wel geschiedde dit omtrent de dek-stations voor den konijnen teelt, waarover dan ook kon gerapporteerd, dat er een zeer druk gebruik van werd ge maakt. Een begin van uitvoering werd ge geven aan den coöperatieven aankoop van voederartikeien. Het ledental klom van 86 tot 91. Het Bestuur was echter vrijwel tot werk loosheid geloemd door gebrek aan geld middelen. De Penningmeester, de heer Th.J. Welling, deed nu Rekeningen verantwoording en begon met de mededeeling, dat de onder afdeeling gebukt gaat onder de gevolgen vau vorige toestanden waarin door omstandigheden nog niet kon worden voorzien. De Ontvangsten bedroegen 188, de Uitgaven f 133.60, zoodat er een nadeelig saldo is van f45.60. Hij werd gedechargeerd van zijn beheer nadat verklaring was gegeven van een tekort van f 16.95, een bedrag door den vroegeren Voorzitter ter band gesteld aan den toen- maligen Secretaris, doeti door dezen niet af gedragen aaa den Penningmeester. Alsnog zullen, bij de vete reeds gedune vrucbtelooze pogingen om dat geld terug tc krijgen, pogingen worden aangewend om dal bedrag weder in ontvr.ngst te kunnen brengen. Hierna werd met 1 stem tegen en 3 in blanco in beginsel besloten, de fok-stations voor nut-hoenders in de onderafdeeling op te heffen èn omdat het Reglement daarop noch aan de Commissie van Toezicht op die stations noch aan het afdeelingsbesluur in spraak verzekert èn omdat die stations thans overbodig zijn, daar nu reeds genoeg nut- rassen door de leden werden gefokt en worden onderhouden. Als in de provincie Friesland wil men op deze van zelf ontstane wijze deu nulhoenderteelt bevorderen onder controle van het afdelingsbestuur. Ten slotte werd meegedeeld, dat de provin ciale afdeoling Utrecht de »V. P. N." zal doen vertegenwoordigen op de hier begin volgende maand te houden landbouwtentoon stelling en werden de heeren G. J. A. A. baron Van Heemstra, Th. J. Welling en G. Wessels uitgenoodigd de heeren, die deze pluim veeten toonstelling inrichten, vanwege de onderafdeeling ter zijde te staan. Hierop werd de vergadering gesloten. In het jongste uummer van «DasScbuau- ferl" komt weer een rake persiflage op de auto's voor, een episode uit den auto-ren iu Noord-Amerika. Onder de afbeelding verklaart een Roodhuid-opperhoofd «en hun benzine* vaarwater kan zelfs de duivel niet drinken". Niet als zoo'n onbeschaafde wilde denkt een beschaafd stadgenoot die, na reeds jenever en brandspiritus achter de knoopen te hebben, tbuns voldoet aan zijn dranklust door benzine tc drinken. «Daar heb je nog wat andat voel je tot in je teenen", zeide bij onlangs tot den verkooper. Hoe lang de ongelukkige dat zal volhouden Op de Dinsdag hier gehouden veemarkt golden: vette koeien van f190 tot f230, kalf koeien van f 140 tot 1215, guste koeien van f 110 tot f150, kalf vaarzen van f 100 tot f155, guste vaarzen van i'80 tot f120, pinken van f40 tot f80 en stieren van fÖO tot f100. Door Gedeputeerde Staten van Utrecht zyn benoemd tot Voorzitter van het water schap «de Hond" de beer A. Huurdeman, en tot Voorzitier van het waterschap «de blaag de heer A. Kutfer, beiden te Hoog land De 20-jarige W. van der V., arbeider te Hoevelaken, werd door do Arrondissements rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een rijwiel ten nadeele van G. van der H., hier, met last tot onmiddellijke gevangenneming. Men schrp aan het «Handelsblad" Volgens oude geschriften moet op de bolstede «Groot Zandbrink", gelegen onder ae liemeeiiie Leusden, vroeger een slot ge staan hebben. 6

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2