Het college van Regenten schreef 8 December 1905 aan den Raad Wij hebben do eer Uw college te berichten, dat do lieer en mevrouw baron en baronesse Van Bootzelaer van Oosterhout aan onze stichting, het Burger-Weeshuis, hebben geschonken het gebouw Aldegonde onder last, dat hetzelve nis Weesinrich- ting zal gebezigd worden en voortaan daarin, op gelijken voet als woezon der gemeente Amersfoort, ook worden opgenomen 011 kosteloos verpleging vinden ouderlooze kinderen uit een huwelijk ge boren van welke de langst geleefd hebbende der ouders wettige en werkelijke woonplaats had in do gemeente Leusden. Deze vorstelijke gift, welke door ons, voorbehoüdons Koninklijke machtiging (art. 1717 B. W.), dankbaar is aanvaard, was dub bel welkom, wijl we reeds lang middelen beraam den tot stichting van een nieuw gebouw, tengevolge van de onherstelbare gebreken van allerlei aard van het bestaande gebouw. In verband hiermede verzoeken wij U beleefd om. ter wijziging van enkele artikelen van ons Reglement, welker wijziging langzamerhand noo- dig is gebleken, te willen benoemen een drietal leden uit Uw midden om te kunnen vormen eene commissie, als in art. 18 van dat Reglement is voorgeschreven. Tevens deeien wij U mede, dat wij besloten hebben het gesticht voortaan te noemen het Burger-Weeshuis «Aldegonde" als blijvende her innering aan de milde gevers. B. en W. antwoordden 21 December: Naar aanleiding van Uw schrijven dd. 8 Dec. 1905, ter Secretarie ontvangen 14 December, ge richt aan den Gemeenteraad, hebben wij de eer Uw College mede te deeien, dat het waarschijnlijk vast staat, dat Regenten tot de reeds verrichte en voorgenomen handelingen betreffende het Burger weeshuis niet bevoegd zijn. Een onderzoek naar de al of niet bevoegdheid wordt onzerzijds ingesteld. Wij geven U derhalve in overweging, de resultaten van dit onderzoek af te wachten alvorens besluiten te nemen of uit te voeren, die buiten Uwe handelingsbevoegdheid kunnen liggen. Mocht Uw college hot hiermede niet eens zijn, dan zouden wij het op prijs stellen te mogen ver nomen. op welke gronden Uw college van oordeel is, tot tie bedoelde handelingen bevoegd te zijn. Regenten antwoordden '26 December Het College van Regenten van het Burger- Weeshuis, te Amersfoort naar aanleiding Uwer missive van *21 dezer, no. 9085. heeft de oer U EAchtb. te berichten: dat de minderheid van ons College Uw onder zoek wenscht af te wachten alvorens nadere be sluiten te nemen of genomen besluiten uit te voeren dat de meerderheid van hetzelve gaarne be reid is de uitvoering van genomen besluiten, en het ter tafel brengen van nadere besluiten, op te schorten tot 1 Februari eerstkomende, ten einde in dien termijn U in de gelegenheid te stellen, U van het goed recht en de bevoegdheid van Re genten in deze. behoudens goedkeuring hetzij van Hare Majesteit, hetzij van heeren Gedeputeerde Staten in de gevallen bij de Wet bepaald, te overtuigen, evenwel met uitdrukkelijke verklaring, dat hiermede alleen wordt voldaan aan een eisen van collegialiteit en gevoel van deferentie voor i Uw college en dat in deze opschorting geenszins eene erkenning ligt van eenig recht van inspraak, dat de Gemeenteraad in deze zaalc zou kunnen doen geldon. En schreven 29 Januari 1906: Ter nanvullmg van ons schrijven van 8 Decem ber 1905, no. 60. gelieve U nota te nemen, dathet aantal weezen uit do Gemeente Leusden. dat door ons opgenomen behoort te worden, nimmer het getal van 6 zal behoeven te boven te gaan. B. en W. schreven 5 Februari Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 29 Ja nuari. no. 167, hebben wij de eer U mede te deeien, dat wij ons voorstellen binnen eenige dagen Uw collego uit te noodigen tot het houden eener con ferentie met ons college. In afwachting van die besprekingen zouden wij gaarne zien, dat door U geen verdere maatregelen genomen worden in zake de schenking van het voormalige Aldegonde- Gasthuis. B. en W. vervolgden 10 Februari Naar aanleiding van de besprekingen gehouden tusschen Uw college en ons college, op Vrijdag 9 Februari, hebber, wij tie eer U uit te noodigen ons zoo volledig mogelijk inlichtingen te wilien verschaffen omtrent de financieele gevolgen, welke aanvaarding van het voormalige Aldegonde Gasthuis in verband met den aankoop van bijbe hoorende terreinen voor het Weeshuis al hebben. Zooals reeds mondeling is medegedeeld, achten wij deze inlichtingen noodzakelijk ten einde te kunnen booordeelen of wij den Gemeenteraad zullen voorstellen eene commissie te benoemen tot Reglementswijziging. Wij resumeeron hierbij tevens, dat besloten is gezamenlijk een onderzoek in to stellen bij wie de eigendom berust van hot gebouw, tot dusver als Weeshuis gebruikt. Regenten antwoordden 27 Februari Bij schrijven van 10 Februari 1.1., no. 857. wer den wij uitgenoodigd inlichtingen tc verschaffen omtrent do financieele gevolgen, welke aanvaar ding van het voormalige Aldegonde gasthuis in verband met den aankoop van bijbehoorende ter reinen voor het Weeshuis zal hebben. Naar aanleiding hiervan hebben wij de eer U het volgende te berichten. A- De kosten van exploitatie zullen met de volgende posten vermeerderen telefoon (reeds aanwezig) f40.— meerdere kosten van ll/a waggon kolen f 150.— tuinman f 150. f340- B. Aankoop van bijbehoo rende terreinen f16400. kosten van overdracht huizen Burgerbuurt, be groot op f 500.— f16900.- te verminderen met ver moedelijke opbrengst Mo- riënhof f 13000. Grootboekverkoop f I 3"/o f 117.- Tegenover deze uitgaven kunnen wij vermelden een meerdere ontvang aan huishuur (Burgerbuurt) van f500.—welk bedrag, wanneer de 8 huizen, welke thans gratis bewoond worden. £t 75 cent worden verhuurd, stijgen zal tot plm. f800. Waar sprake is van „financieele gevolgen'', welke aanvaarding van het Aldegonde-gesticht zal hebben, meenen wij uitdrukkelijk er op te moeten wijzen, dat indertijd de stichtingskosten van een nieuw gebouw werden begroot op f 60000.—, ongeacht de waarde van den grond, zoodat vol doende blijkt, van hoe groote waarde indien men de noodzakelijkheid van het stichten van een nieuw gebouw aanneemt het geschenk van baron Van Boetzelaer voor het Burger-Weeshuis is. B. on W. antwoordden 8 Maart: Naar aanleiding van Uw schrijven dd. 27 Fe bruari 1906, 110. 176, zouden wij gaarne, teneinde zoowel aan den Gemeenteraad een voorstel te kun nen, doen als het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht van advies te kunnen dienen, nog nader van Uw College vernemen: lo. welke de jaarlijksche kosten zijn van de verpleging van éen wees 2o een gedetailleerde opgave van de huur van do huizen in de zoogenaamde Burgerbuurt. met name welke inkomsten thans reeds eventueel ten bate van het Weeshuis zullen komen, den ouder dom van degenen, die nu nog gratis in de bedoelde huizen wonen, en de lasten en onderhoudskosten van de huizen. Een spoedig antwoord zullen wij zeer op prijs stellen, teneinde de zoo gewenschte voortgang met deze aangelegenheid te kunnen maken. Regenten antwoordden 15 Maart Naar aanleiding van Uw schrijven van 8 Maart 1906, no. 566, hebben- wij de eer U een staat aan te bieden, behelzende de door U verlangde ge gevens omtrent de huizen in de zoogenaamde Burgerbuurt. Daarbij merken wij op, dat wij de onderhoudskosten op ongeveer f100 per jaar schatten. De jaarlijksche kosten van verpleging voor éen wees bedragen f228. Huizen Burgerbuurt. 2 1 Wed. Uding 04 vri 1.25 4 Bakkenes 50 vri 1.25 6 Van der Want 63 vri 1.25 8 Boode 66 vri 1.25 10, De Vrije 80 vri 1.25 12 Blom 61 vri 1.25 141 Polhout 41 vri 1.25 16Zalm 76 vri 1.25 -wHv.d-K 0.75 1.50 18 v. d. Water 1.75 1.75 20 Meijer 57 vrij 1.25 22 v. d Brink 1.25 1.25 f 3.75 f 15.75 U*f OybreoRit tijd. hnur th»D9.; t0ei!0iDst. B. en W. antwoordden 19 Maart In verband met onze missive dd. 10 Februari 1906, Afdeeling I No. 357, en 8 Maart Afd. I No. 568, en Uwe missive dd. 27 Februari 1906, No. 176, en 15 Maart hebben wij de eer het volgende op to merken. Wij verzochten bij ons eerstgenoemde schrijven van Uw College „zoo volledig mogelijke inlichtin gen" omtrent de financieele gevolgen, welke aan vaarding van het voormalige Aldegonde Gasthuis in verband met den aankoop van bijbehoorende terreinen voor het weeshuis zal hebben. Do door U verstrekte inlichtingen zijn naar ons oordeel verre van zoo volledig mogelijk en boven dien in strijd met elkaar. I. Bij de opgaven van 27 Februari 1906. No. 176, missen wij de successierechten van de gift. Wordt de gift geschat op eene waarde van J 35 000, dan zullen deze ongeveer f 4800 bedragen. II. Bij hot berekenen van het renteverlies door verkoop Grootboekinschrijvingen is aangenomen, dat deze inschrijvingen op 100% staan. Aangezien de inschrijvingen lager staan, zal voor een grooter bedrag verkocht moeten worden en het rentever lies hooger zijn. Bovendien blijkt uit sub I, dat voor een aan merkelijk grooter bedrag dan f3900 verkocht zal moeten worden. III. Bij de berekening van 27 Februari 1906 zijn niet opgenomen de eventueele kosten van de verpleging van 6 weezen uit Leusden. Deze kosten zullen bedragen 6 X f 228 1368. Alhoewel het niet zeker is, m welke mate deze last op het Weeshuis zal drukken, spreekt het toch van zelf, dat bij eene kostenberekening van den nieuw te scheppen toestand met dezen last rekening gehouden behoort te worden. IV Bij schrijven van 27 Februari werd opge geven voor huishuur van de Burgerbuurt, welke thans reeds genoten zou worden, een bedrag van f500. Uit uw schrijven van 15 Maart wordt een bedrag opgegeven van (52 X f3.75) f 100 f95. Bovendien komt een bedrag van f 100 voor jaar- lijlcso.h onderhoud van 12 huizen en belastingen ons uitermate laag voor. Uit een en ander volgt onweerlegbaar, dat de door Uw College verstrekte gegevens zeer onvol ledig zijn en met elkaar in strijd, zoodat wij deze gegevens geenszins als basis kunnen aannemen voor een voorstel aan den Gemeenteraad of een advies aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Bovendien blijkt, dat bij het aanvaarden van de gift en het aankoopen van de perceelen de jaar lijksche uitgaven van het Weeshuis zullen toe nemen. Alvorens hiertoe mede te werken, wenschen wij te vernemen op welke wijze Uw College die jaar lijksche meerdere onkosten denkt te bestrijden. Wij wenschen hier nog aan toe te voegen, dat wij de onderwerpelijke kwestie van zooveel belang, zoowel voor de Gemeente als voor Uwe instelling, beschouwen, dat wij niet geneigd zijn voorstellen te doen of adviezen uit te brengen, voordat wij volledig ingelicht zijn en dat wij het betreuren, dat Uw College het goedgevonden heeft, te volstaan met hot verschaffen van onvolledige en tegen strijdige inlichtingen, welke handelwijze geenszins geschikt is 0111 tot een voor het Weeshuis zoo noodige spoedige beslissing te geraken. Regenten antwoordden ton slotte 5 April In verband met uw schrijven van 19 Maart j.l, waarin Uw college mededeelt geen voldoende ge gevens te hebben 0111 advies uit te brengen aan Gedeputeerde Staten en den Gemeenteraad, bieden wij U twee staten aan, bevattende een overzicht van de ontvangsten en uitgaven van ons gesticht over de laatste tien jaren. Wij vertrouwen, dat met de vroeger verstrekte gegevens Uw college thans voldoende zal zijn ingelicht om aan deze langdurige zaak door advies of wat dan ook een eind te maken. I11 uw boven aangehaald schrijven wordt mede gedeeld, dat door 011s college deels onvolledige, deels onjuiste inlichtingen zijn verstrekt, zooals zou blijken uit de punten I—IV. Wat aangaat punt I en II merken wij op, dat Uw college de noodige gegevens had kunnen vin den in het in Uwe handen gesteld request aan Gedeputeerde Staten. Daarin wordt machtiging gevraagd le en 2e, enz. 3e. tot betaling van voorschreven koopsom van f 16400.— van de voorschreven overdrachtskosten en van de hiervoor voor memorie uitgetrokken post wegens te betalen successierechten door makelaars ter Beurze te verkoopen, eene inschrij ving ten name van het Burger Weeshuis op het 3% Grootboek der N. W. schuld ten bedrage van twaalf duizend gulden nominaal, of zooveel minder als zal blijken noodig te zijn, nadat de Regenten bekend is de opbrengst der alsdan verkochte goederen en het bedrag der voor memorie uitge trokken successierechten. Door Uw college worden blijkbaar de successie rechten begroot op f4800.—. Eene schatting van de waarde der gift op f 35 000.— komt ons veel te hoog voor. Uw college vermeent bij eventueele overname bij de kostenberekening te moeten voegen een bedrag van f 1368.voor de verpleging van zes wezen uit Leusden eene zienswijze, waarmede wij ons, met het oog op de geringe kans van opname, niet kunnen vereenigen, maar deze nog daargelaten, komt ons uwe berekening van 6 maal 228 onjuist voor. Als opbrengst van de huizen in de Burgerbuurt hebben wij gemeend het gemiddeld bedrag te moeten opgeven. Een bedrag van f 100.— voor jaarlijksch onderhoud dier huizen komt ons, met het oog op don toe stand dier panden, meer dan voldoende voor. Voorts brengen wij Uw College bij Uwe bere kening in herinnering, dat de weide, behoorende tot het over te nemen gedeelte en geschat op eene waarde van f 7200.—, bestemd is om later als bouw terrein verkocht te worden. Deze weide is thans alleen gekocht om eventueel vrij te zijn in de keuze van buren. Wij doen U nog opmerken, dat onze eerste opgaven gebaseerd zijn op Uw verzoek, ons mon deling gedaan omtrent opgave-verschil in uit komsten met betrekking tot de jaar-exploitatie van beide inrichtingen Met Uw College betreuren wij, dat onze confe rentie van 9 Februari niet heeft kunnen leiden tot een spoediger beslissing in deze zaak. Uw be dekt verwijt, dat vertraging aan Regenton zou te wijten zijn, aanvaarden wij niet; immers hoe vaak werd onzerzijds mondeling gevraagd oin bespoediging, maar immer te vergeefs. Was het eene, niet van onze zijde te berde ge bracht motief, dat belemmering veroorzaakte,van de baan, dan dook weer een ander op. Wij mogen deze niet eindigen, dan met de be leefde u:tnoodiging, spoedig eene afdoende over weging te willen némen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 6