Stadsnieuws. VAn f800, doch niet voldoende subsidieert. Van dc aandeelhouders daarentegen is niot te vergen, dal rij hun kapitaal geheel laten opeten. De Ge meente heeft instellingen, die ruime winst af werpen zij kau dus de tram overnemen, dan wel haar ruimer «ubeidieeren. la zij tot geen van beide geneigd, hetgeen zeer te bejammeren zou ijjn, dan dient gesproken over liquideeren. Spr. rlooft echter niet, dat de meestoolanggebbenae, i. de Gemeente, het zóo ver zal laten komen De heer Gerritsen beaamt volkomen het geen de eerste spr. zeide. Indertijd toen hier er uaur werd beweerd, dat het Gemeente-subsidie to groot was, heeft spr. er reeds op gewezen, dat hot de plicht der Gemeente was de tram te steunen. De Gemeente heeft nu eenmaal het allerongunstig gelogen station goedgekeurd en drage nu do lasten. De 85 000 passagiers spreken vóór het belang van het behoud der tram. Spr. fslooft, dat thans oen zuivere lijn moet getrok- en, opdat men hier tot een resultaat kome. Spr. meent ..iet, dat het goed is de tram te doen exploiteeren door derden. Het Bestuur exploiteerde beslist zoo goed en netjes mogeliik. Zal datoök een derde doen? Exploiteert de Ge meente dan gelooft spr. vast en stellig, dat na- 3 of 5 iaar de tram zichzelf bedruipt. Als de Gemeente, de meest belanghebbende, mocht weigeren, dan moet de tram zoo gauw mogelyk opgedoekt opdat althans nog iets van het kapitaal worde gered. Het is nooit dc be doeling dor aandeelhouders geweest, grootc ronto te trokkenmaar nooit ook hebben zij kunnon nagaan, dat hun kapitaal 60 a 70 zou terug- loopen. Men moot intus.sc.hen niet te hoog9, maarzoo zacht mogelijke oischen stellen aan de Gemeonto, opdat zij kunne overnemen. De hoor Jorissen heeft met belangstelling gehoord hetgeen beide spr. aanvoerden. Beidon bebbon beweerd, dat de Gemeente de mecstbe- langhebbcnde is; doch beiden verzuimden dat to bewijzen. Beiden hebben gezegd, dat do 85 000 passagiers bewezen hoezeer de tram moet behou den blijven; doch spr. vindt dat wel het kleinste cijfer, dut door een tram-onderneming kan ver wacht Spr meent ook, dat Blechts een klein deel der bevolking profijt trekt van de trambijv. niet dc bewoners van Zand, Bloemendaal en buiten Bloemendaal, of Bergkwartier, of Arnhemsche weg en omgeving. Er komen velen van buiten, die gebruik maken van de tram, vooral des Vrijdags; doch spr. vindt, dat het niet opgaat de Gemeente lasten op te leggen voor die buitenmenschen, die juist geld uit de stad halen. Daarmee zou men de Gemeente een raar koopje leveren Alleen de riMxtoMblgttl offeren hun quantum aan de Gemeente. Spr. conclusie ia, dat de eenige weg isliqui deeren. De boer S i n n i g e is het veel meer eens met de beide vorige spr. dan met den heer Jorissen. Amersfoort tracht zich op te heffen, 6ok door inrichtingen van verschillende aard in het leven to roepon en te subsidieeren. Particulieren stichfc* ten do tram, hetgeen ook de stad verhief. Wordt deze geliquideerd, dan moge „Vreemdelingen verkeer" al het mogelijke doen door te wijzen op de fraaie omstreken, de uitstekende inrich tingen van onderwijs en wat niet al, maar nie mand zal dan zich willen vestigen in een plaats waar zelfs geen iram kon blijven bestaan. Spr. is het dan ook volstrekt niet ccdb met hen, die do tram willen opdoekon en zou daar toe eerst kunnen komen als het Gemeentebestuur niet ten volle bewuBt zou blyken van do nood zaak om do tram to behouden en het dus on doenlijk zou blijken voor aandeelhouders om een luxe-tram in stand te houden. Als nu de Gemeente de tram voor 50% of minder kan overnemen, dan moetan aandeel houders haar zooveel mogelijk ter wille zijn- Spr. concludeert, dat men de Gemeente de train moet aanbieden, opdat deze haar kan cx ploiteeren, en aandeelhouders zoo inschikkelijk mogelijk moetan zyn, tenzy zij zoodanig sub sidieert, dat hei bedrijf op den zelfden voet kan voortgezet De boer Van Raalte heeft met bevreemding gehoord, dat werd argekeurd, dat de Gemeente subsidieerde ofschoon slechts enkele stadsgedeel ten profiteeren van de tram. Zulk een principe acht spr. niet juist. Hoe gaat het dan met de school-subsidies Profiteert daarvan dan de ge hecle Gemeente, dok zij die geen schoolgaande kindoren hebben Er is óok gezegd, dat de menschen Vrijdags geld uil de stad halen. Dat is al evenmin juist. Zij brengen juist veel geld in de stad, behalve de zeer enkele kooplui op de markt. Spr. persiteert dan ook bij zyn gevoelen, dat de tram van groot belang is voor de Gemeente. In geen enkele Gemeente loopt dc tram door alle straten en ovenal» elders loopt ze ook hier door dc hoofdstraton, waaraan juiBt zij wonen die de meeste belasting betalen. De heer Van Lsveld meent het niet prac- tisch, de tram aan te bieden aan de Gemeente, die haar niet kan aanvaarden. Immers als de Maatschappij haar niet kan exploiteeren, dan kan de Gemeente dat nog veel minder, ook omdat zij veel hooger salarissen moet betalen. Hot eenige wat zy kan doen, is wat hooger subsidie verleenen. Spr. herinnert, dat zij trouwenB al meer gal dan werd gevraagd. Immera er werd gevraagd oen subsidie te verleenen van f1000 voor het eerste jaar, f800 voor het tweede, f 600 voor het derde jaar, en zoo vervolgens, terwijl dc Raad steeds toestond f800. Spr. komt het 't beet voor, te verzoeken om hooger Gemeente-subsidie en te gelijk te over wegen of niet kan bezuinigd op de exploitatie. Thans zyn er voortdurend trams, die geheel leeg zijnwelnu, men werpe die uit. De trams 's ochtends vóór 8 uur hebben 's zomers een of twee en 's winters in 't geheel ge«.n passagiers. Misschien is 't ook noodig, het tarief vau6% op 7 cent to brengen. Men gebruikt de tram alleen bij zwaron regen of groote warmte eu dus in geval van noodwelnu, men wil dan óok wel een halven cent meer betalen. De Administrateur heeft medegedeeld, dat de reclame dit jaar meer zoa opbrengen. Spr. heeft gehoord, dal de pachter daarvan over 19Ö5 heeft ontvangen f 1000, terwyl de tram daarvan slechts f200 ontving. Ook dat zon dus beter kunnen worden. De Voorzitter oonstateert, dat er drie stroomingen zyn: hooger Gemeente-subsidie, san- bieden aan de Gemeente, en liaoideeren. Met liquideeren, zullen aandeelhouders heel slecht varen want dan verbeurt de Maatschappij het waarborgfonds en treedt de Gemeente in vollen eigendom van alles. Tegenover de bewering, dat de tram geen Ge meentebelang zon wezen, moet spr. stellen het feit, dat de Raad dat belang wel degelijk erkende door telkens subsidie te verleenen. Blyft dus alléén over: hooger Gemeente-sub sidie vragen, dan wel het bedrijf overdoen. De Gemeente kan beter exploiteeren dan de Maatschappij. Zy kan bijvoorbeeld beter de fourage opdoen uit de eerste hand, terwyl de Maatschappij, door gebrek aan kasgeld soms maandenlang de rekeningen niet kan voldoen. De Gemeente heeft geen aparlen administrateur noodig. Als de paarden niet meer kunnen gebruikt voor de tram, kan de Gemeente ze benutten voor de Reiniging. Spr. kan niet meegaan met het denkbeeld om sommige trams, die werkelijk non-valuers zyn, niet te laten loopen. De trams moeten voortdurend in beweging zyn, anders loopt de dienst spaak. Het andere denkbeeld, namelijk om het tarief weer met een hal ven cent te verhoogen, is beter; doch brengt, bij een normaal-vervoer van 300 pas sagiers per dag, slechts f 1.50 per dag of f548 per jaar in. De idee van meer opbrengst uit reclame lijkt heel mooi, doch men vergete niet, dat dit geen zuivere winst is. Telkens moeten de spatborden opnieuw beschilderd. De heer Sinnige heeft den Voorzitter hooren zeggen, dat als de exploitatie wordt getaakt do Gemeente, zonder meer, alles in eigendom krijgt. De waarborgsom van f1200 is dan verloren; do rails, die dan toch nog altijd een derde van de niouwe waarde houden en dus f5000 waard zijn, minus de straat-reparatie ad f1200, zijn dan ook weg, saanola-de remise, die gerust kan ge schat op f8000, de tramwagens, de paarden, de tuigen, enzoovoort. Liquidatie is dus al heel erg verkeerd. 9pr- acht het óok een myl op zeven om het tarief te brengen op 7 cent. Dan k&n een goede f500 per jaar meer geven, maar zal hoogst ver moedelijk de inkomsten aanzienlijk doen dalen, omdat velen 7 cent te duur zullen vinden en weer zullen gaan wandelen. Spr. zou zelfs willen, dat hot tarief op 5 cent werd gebracht; dan zou menigeen nog eens een ritje doen. Spr. zou niet willen meegaan met h«n, die minder trams willen doen loopen. Hoe minder trams, deB te minder recette. De beer J orissen vraagt of de Gemeente de tram naast bij liquidatie, dan wel wanneer wordt opgehouden met de exploitatie. De Voorzitter antwoordt, dat door de 30-jarige concessie de Maatschappij gebonden is aan de exploitatie. De Gemeente zal die bepaling nooit loslaten. De heer Jorissen meent, dat daarover wel licht nog wel praten is. Hier wordt naar spr. meening te veel gesproken over de belangeu der Gemeente en te weinig over die der aan deelhouders en voor deze laatste is men nu toch hier bijeen. De Voorzitter acht het oneindig voor- doeliger, de tram over te doen terwijl zy in bedryf is, zooals het reilt «n zeilt. De heer Jorissen: En als de Gemeente dan bedankt voor het koopje f Spr. zou het veel beter vinden, trachten tot liquidatie te komen. De heer Van Raalte zegt, dat we hier wel zitten als aandeelhouders, doch dat het zeer moeilijk is de belangeu der stad Amersfoort te scheiden van die der aandeelhouders. Het bediag, dat ieder aandeelhouders om zoo te zeggen k fonds perdu stortte, is niet zoo belangrijk, dat niet allen een offer willen brengen. Het eerste moet thans zijn hooger Gemeente- subsidie te vragen. Weigert de Gemeenteraad dit, dan moet een nieuwe aandeelhoudersverga dering uitgeschreven. Geen onderneming is te drijven als er steeds gebrek aan kasgeld is en steeds deficit Als de Raad niet erkent, dat het behouden der tram een Gemeentebelang is, geeft hy een groot bewijs van kortzichtigheid. De heer Gerritsen zegt, dat de Gemeente goedkooper zal exploiteeren óok al betaalt zy hooger loonen uit. De commissie, die de finan- cieele bescheiden controleerde, zal kunnen ge tuigen, dat de tram-maatschappij enkele reke ningen -1 en maanden moest onbetaald laten; de Gemeente koopt daarentegen contant en dus goedkooper. De Voorzitter herinnert, dat bij sneeuw val de tram hooge kosten heeft; per dag 20 K.G. pekel behalve de bediening. De Gemeente kau in dat geval dc trambaan laten reinigen door de mannetjes die ze dan tóch zet aan het sneeuw- opruimen of door den Reinigingsdienst. De heer Sinnige zegt, dat de Gemeente besÜBt veel goedkooper exploiteert. De admini stratie kan zij laten doen door een of ander ambtenaar van het Stadhuis, die er nog best vrat bij kan waarnemen. De paarden zouden kunnen gestald bij die van de Reiniging. De hoer K 1 e b e r heeft weieens gehoord, dat Gomoentc-exploitatie over 't algemeen niet zoo byzonder goedkoop is. Een Stadhuis-beambte als door den heer Sinnige bedoeld, moet ook gesalarieerd worden. Ook zal er ulrus een con troleur worden benoemd en al spoedig een heele staf van ambtenaren. Dat is zoo gebruik by elke Gemeonle-iostalling. Spr. meent, dat de grootc meerderheid is tegen liquideeren en gelooft met dezen, dat het vragen van een hooger Gemeente-subsidie het beste is. Ongeacht het subsidie «ran f 800 is er een tekort van f1400; men zou dus moeten vragen een subsidie van f2000 en dit acht spr. boter te be reiken dan overneming door de Gemeente. De Voorzitter merkt op, dat als een subsidie wordt gevraagd, datf1200 hooger ïsdnn bet tot nu genotene, dit een kapitaal vertegen woordigt van 20 mille. De Gemeente zou dan veel goedkooper uit zijn als zy de tram overnam voor f20000, dus voor 60%. De heer Kleber meent, dat de Voorzitter vergeet, dat de Gemeente dan ook de tram te exploiteeren hwft. De Voorzitter: O zeker. Maar niet zoo duur. Alleen op den administrateur kan zij f700 bezuinigen en op vele andere posten ook, gelyk reeds is opgemerkt. De heer Middelburg aoht het niet goed een zaak, die niet goed marcheert, te willen overschuiven op een ander. Kunnen we zelf niet bezuinigen Waartoe bijvoorbeeld is hier een Btal wacht, die gewone huurkoetsiers met veel meer paarden niet hebben De Voorzitter antwoordt, dat op het personeel niet te bezuinigen is. De stalbaas moet er somtijds vier maal per nacht uit, voor oen ziek paard; het overige personeel lakt zelf de wagens. Ook op de fourage is niet te bezuinigen, daar men die betrekt tegen den kostenden prijs. De heer Sinnige vraagt of men niet eens zou boproeven, de tractie aan te besteden, per Kilometer bijvoorbeeld. Er zijn ook hier genoeg stalhouders, die 's winters nagenoeg niets te doen hebben en dan ten minste het v< er voor hun paarden zouden verdienen; 'szomers zouden zij dan een paar paarden moeten aankoopen. Van paarden goHproxen, weet spr. niet of het Bestuur daarmee wef erg gelukkig ie. Spr. heeft vernomen, dat de trekkracht voor do Soes tertram werd aangenomen door een stalhouder uit Baarn voor 11 cent per K.M. en geboord, dat men hier 8 cent zou vragen. Komen er geen gegadigden voor de aanbesteding, dan is er nog niets verloren. De Administrateur deelt mede, dat de trekkracht, die hier zeer duur is door het pik- nrd en zijn hulpkoetsier, hier 12 cent per t. koet voor de Maatschappij en meent, dat huurkoetsiers het niet voor minder zullen doen. Het bedrijf zou ook een heel ander cachet krijgen. Nu ziet alles er goed uit, maar bij uitbesteding laat dat veelal te wenschen en men komt dan ook veelal spoedig terug op zulke uitbestediug De heer Sinnige zegt, dat als hij goed is ingelicht, het volstrekt niet onmogelijk is, dat hier koetsiers zijn, die het aannemen voor 8 cent. Het moge al niet erg mooi wezen als er heden een zwart en morgen een rood paard voor de tram loopt, maar dat ziet mon nu toch ook zoodra er maar „gehuurde trekkracht" is, wat nogal veel voorkomt. In ieder geval is het te probeeren; vallen de inschrijvingen tegen, dan gaan we er niet toe over. IntusBchen moet spr. herinneren, dat de trekkracht hier heel niet duur is; voor vrachten naar het station betaalt men hier nog niet den halv prijs, dien elders wordt geëisebt. De geheimen der stal houderij zijn spr. niet bekend, maar in ieder gevql kan het geprobeerd. De Voorzitter acht het gevaarlijk, het rollend materieel in handen te geven van stal houders of vrachtrijders omdat de concessie met boete bedreigt. Hoe zal bovendien het publiek verzekerd zijn, dat de wagens worden bestuurd door een bekwaam koetsier. De heer Sinnige ziet hierin volstrekt geen bezwaar. Men kan den aannemer lo voren eenige eischen stellen. Spr. herinnert, dat te Soest vele jaren achtereen zóo is geëxploiteerd. Zou dan hier niet kunnen, wat te Soest wel kon 1 De heer J o i i ssen meent, dat de meerderheid wenscht, dat de Gemeente de tram overneemt, dan wel haar ruimer subsidieert. Welnu, het Bestuur der Maatschappij verzoeke een conferentie met het Dagelijksch Bestuur der Gemeente en daarna besluite een nieuwe Algemeene verga dering. De Voorzitter herinnert, dat op de con vocatie staat „bespreking". Een besluit kan dus niet worden genomen Het Bestuur wenschte de meening te kennen van de aandeelhouders en zal nu trachten te confereeren met B. en W. en daarna een definitief voorstel doeD aan de aandeelhouders. Wie meent, dat er bezuinigd kan worden, ga de boeken der Maatschappij inzien, die voor de aandeelhouders eiken dag voorliggen in de remise. Besloten is dus, dat het Bestuur een conferentie zal aanvragen met B. en W. Aan de orde is de benoeming van een voor- 0opig Administrateur. De heer Krieger verlaat tijdelijk de ver gadering. De Voorzitter herinnert, dat een voor- loopige benoeming moet geschieden omdat onder deze omstandigheden het niet gewenscht is, de Maatschappij weder te binden voor den tyd van zes jaren. De benoeming zal loopen van drie maanden tot drie maanden. Nu de heer Krieger geen ingenieurs-werk zaamheden meer te verrichten heeft, meende het bestuur het salaris te moeten verminderen met f 100 en dus te brengen op f 600 per jaar, waarmee de heer Krieger volkomen genoegen neemt. (Applaus). Als Administrateur wordt herbenoemd de hoer A. J. Krieger met 78 stemmen, tegen 3 op den heer Sinnige. De heer Krieger, inmiddels teruggekeerd en met de drie besluiten in kennis gesteld, dankt voor het vertrouwen en belooft wederom de belangen der Maatschappij naar zijn beste vermogen te zullen behartigen. Tot leden der Financieele commissie voor het boekjaar 1906 worden herkozen de heeren P. van der Mark, mr. P. J. F. van Voorst Vader en G. van Nieuwenhuixen. In verband met de conferentie, te houden met het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, worfcn aangehouden het laatste punt der agenda: voodf stel tot aanvraag Gemeente-subsidie «ver 1906* By de rondvraag zegt de heer Ger ri t se n. tydens de nogal langdurige atemmingen te hebben gehoord hoe men het der Gemeente gemakkelijk kan maken om, als zy de tram overneemt, te komen tot aflossing van het kapitaal der aan deelhouders en wel door, in plaats van ineens, ieder jaar 4 aandoelen van fli.5 uit te loten met 100%. Dat zou dan aan de Gemeentekas slechts f 500 per iaar kosten. De heer Kleber zegt, nat de laatste aan- deelen dan pas over tachtig jaren loskomen. Dat is toch meer dan cadeau. De heer Frederika meent, dat telkenjare vier aandeelen zouden kunnen uitgeloot a pari en dan bij éen van de vier een premie van f 50 of f 100 zou kunnen gevoegd. De heer Sinnige meent ook, dat het toe voegen van eenige premie wel zou zijn aan te bevelen vooral voor hen wier aandeelen pas na 30 of meer jaren zullen worden afgelost- De Voorzitter zegt, dat het Bestuur reke ning zal houden met de gegeven wenken en sluit hierop de vergadering. Zeer tot ons leedwezen moeten we, om de uitgifte van dit nummer niet al te zeer te vertragen, te elfder ure afzien van het af' drukken van hel reeds gezette Bijvoegsel, waarin o.a. het zeer omstandig verslag van d» hier gisteravond gehouden vergadering, belegd door den „Bond van Ned. onderwij- zei-s", dat nu in het volgende nummer wordt opgenomen. Red. De hulp-brieveri- et» telegrambesteller W. J. Muller, hier, is met ingang van 1 Juni benoemd tot besteller te Roosendaal (Noord- Brabant). De Secretaris van .Vreemdelingenverkeer" verzoekt ons mee te deelen, dat do door die vereenigiug en «Handel en Nijverheid" uit geschreven étalage-wedstrijd en de wedstrijden in gevel- en balcon-versiering niet zftllen kunnen doorgaan in de dagen waarop het Landbuishoudkuudig congres er< de Landbouw- fecsten hier gehouden worden, daar de winke liers wegens de Pinksterdiukte onmogelijk daaraan kunnen meedoen. Wel hopen beide vereenigingen, dat van de uitstalling der goederen meer dan gewoon werk zal worden gemaakt zoodat de vele vreemdelingen, die van 5 tot 9 Juni hier vertoeven, een zeer goeden indruk van de stad krijgen. De Scherm-vereeniging «Ajax" heeft zich vereenigd met de athleten-club «Kracht door Oefening". Aanstaanden Zaterdagmiddag zal hier in «De Arend" worden gehouden de twaalfde Algemeene vergadering van de Militaire waarborg-maatschappij «Onderlinge Voor zorg", correspondent hier ter stede de heer L. J. Krook. Den 1 Maart 1891 opgericht met 268 leden, met het doel om op coöperatieven grondslag elkaar te steunen bij het verlaten van den dienst en om bij overlijden den achtergelaten betrekkingen dien steun te verleenen die in den regel hoog noodig is, is het ledental der maatschappij thans bijna 3000, terwyl zij beschikt over een reserve-kapitaal van rond f92 000, waarvan f 90 000 gedeponeerd bij de Nederlandsche Bank. Dat aanzienlijk bedrag werd verkregen uit zeer geringe maaud-oontributie, maar ook uit legaten en schenkingen, onder welke laatste o.a. van H. M. de Koningin-Moeder. In het 12-jarig tijdvak werd reeds een be drag van f60607.446 uitgekeerd. Aan een twintigtal Directeuren van fa brieken en leiders van andere bedrijven waarin aan het personeel licht ongelukken kunnen overkomen, is door het Bestuur van «Het Groene Kruis" een uitnoodiging ver zonden iemand, :ian hun fabriek ot bedrijf verbonden, ie willen verzoeken een cursus in eerste hulp bij ongelukken te volgen, welke de vereeniging zal openen. Deze cursus, waarvoor Ryks-sübsidie werd aangevraagd ter bestrijding vaü de onkosten, zal hoogstens 4 maan Jen duren, vóór 1 De cember 1906 geëindigd wezen en 12 lessen, minstens ieder van l1/, uur, omvatten. Een geneesheer leidt den' cursus, welke gehouden wordt onder toezicht van den medisch-adviseur bij de Arbeids-inspectie. Tot deelneming komen bij voorkeur in aanmerkingopzichters, portiers, kantoor bedienden, meesterknechts, machinisten en de meest ontwikkelde werklieden, terwijl aan het volgen van den cursus geen onkosten zullen verbonden zijn. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aan adjudant kwartiermeester R. Meijer, van het 5e regi- meut infanterie. De dienstplichtigen van het 18e Landweer district, die Maandag voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen kwamen in de Legerplaats bij Zeist, zijn heden met groot verlof huiswaarts gekeerd, voozoo ver zij althans niet door straf daarvan werden teruggehouden. Een dier LandweerliedeD, een weduwnaar uit Soesterberg, verscheen ia het kamp «voorzien van 'alle kleeding- en uitrusting stukken door hem by vertrek met groot- verlof meegenomen" enmet een kin derwagen waarin een allerliefst kindje van slechts een paar maanden. Do man maakte werkeljjk geen ongepaste grap, doch hem moest toch beduid, datzjjn

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2