Stadsnieuws. besloten is, öf dooi' den Raad öf door Regenten, dun kan die wijziging plaats hebben en dan wordt verder omschreven hoe die zaak ver- t. 'mineer de Raad meent, dat het Regle ment moet worden gewijzigd en daartoe een vrorstel doet aan Regenten, dan zouden deze» kunnen zeggen: dank u wel;daarvan zien wij de noodzaak niet in". Dat ware toch een allervreemdste toestand. De heer Plomp meent, dat de uitlegging van B. en W. de eeoig juiste is. Naar spr. raeening kunnen Raad en Regenten beiden het initiatief meetien voor herziening. Ware er een commissie tot herziening eerde Raad daartoe besloot, dus een commissie zonder eeoig mandaat, dat zou men toch tot dwaze verhoudingen komen. Thans worden beider gedachten geformuleerd. De heer Jo rissen meent, dat er in art. 18 een hiaat is. Er wordt wel gesproken van een voorstel en wel gezegd er is besloten, doch niet hoe dat besluit tot stand komt. De heer Plomp zegt, dat als er twee partijen zijn, dan beide partijen mo-ten willen. Dit is de bedoeling van het artikel en die bedoeling heeft de gemengde commissie in woordpn te brengen. De heer Hagedoorn zegt, dat de heer Plomp wel heeft gesproken met een zeker heid alsof er niets tusschen in te breogen viel, doch spr. nog niei heeft overtuigd. Er staatöf Raad, öf Regenten. Elk voor zich besluit dus; doch een resultaat is er dan nog niet, Dat bereikt eerst de gemengde com missie. De Voorzitter zegt, dat uit de stemming over het voorstel zal blijken, welke inter pretatie de meerderheid van den Raad geeft aan art. 18. Mr. Heyligers constateert, dat uit de discussiën blijkt, dat in 't algemeen het Reglement van het Weeshuis wel epns dient herzien. Spr. zou vóór herziening wezen als daaraan maar niet verbonden ware het verhuizen naar een gebouw dat uitstekend was als Ziekenhuis, dat ligt aan den open baren weg, bij barakken voor besmettelijke ziekten en te ver van de stad voor kinderen die tweemaal per dag naar school moeten. Het voorstel van B. en W. (niet-herzien) wordt nu aangenomen met 12 tegen 3stem men (die van de heerenHagedoorn, Ger ritsen en Tromp van Holst). Mr. Van Voorst Vader onthield zich, als Regent, van mede stemmen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. verder in overweging geven, de Raads-com- inissie te onthinden. De heer Gerritsen herinnert, dat nog ni^t is uitgemaakt onder welken letter der Armenwet het Weeshuis dient gerangschikt B. en W. doen dit onder letter d, doch spr. meent, dut het niet kwaad is, dat deze kwestie eens werd uitgevochten. In de afdeeling herinnerde spr., dat een Raadslid dertig jaar geleden Secretaris-Penningmeester was. Het komt spr. voor, dat het Weeshuis zich rangschikt naar de omstandigheden, in gun-tige tijden onder c, in ongunstige onder d. Spr. acht het beter deze quaestie voorgoed op te helderen. Als Regenten e -ns geen genoegen nemen met de beslissing vurt den Raad, dan volgt er misschien een proces als te Zutfen, dat vijf jaren duurde, bpr. acht het daarom beter, de quaestie tot klaarheid te brengen. Regenten zijn wellicht gedésillusioneerd in hun plannenenkelen zullen misschien ontslag nemm. De heer Veis Haijn begrijpt niet hoe de heer Gerritsen hiertoe komt. Geen mo ment is er gebleken van oppositie van den kant van Regenten en spr. kau zich dan ook niet. begi'üpen van welken kant de heer Gerritsen gevaur ducht. De heer Vun Esveld begrypt óok niet waar de heer Gerritsen heen wil. Als we nu, met medewerking van Regenten, deze quaestie onderzoeken, dan nog zijn Re genten niet gebonden door de oplossing. Om haar a fond op te lossen, moet men hebben een rechterlijke uitspraak. Wethouder C «losse is 't volkomen eens met hetgeen de heer Van Esveld aan het slot reide. Sedert de r./voering der Armen wet, in 1855, werd het Weeshuis gerangschikt onder lettier d en nooit is daarover verschil van meeniog geweest tusschen Regenten en D.igelijksrh Bestuur der Gemeente. Hut voorstel om de commissie te ontbin den, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, wordt nu aai^e.iomen met 13 tegen 3 stemmen (die van de heeren Hagedoorn, Gerritsen, en Tromp van Holst)tnr. Vader onthield zich weder. De overige punten lokten geen discussie. Het resultaat deelden we bereids Dinsdag avond mee. KENNISUEV1NUEN. BURGEMEESTER *n WETHOUDERS der Ge- mee.ite AMEHSF' >ORT, maten bekend, tint bet bureau vun den BurRer- iijkenSmud dozer G<-meei.te rc .ur- nde de aanslaande Pinkmiud gen uitfluitend tor. hot doen van aan giften vim geboorte «f ovtrljjden. zal zjjn geopend eiken dag van <les voormiddag» 8'/, loi 9 uur. De aanvrage moet gescbiedeu aan bet Gemeente buis, mondejirg of ecbriiteljjk, uiterljjk tusscben 8 en 8'/t uur dos voormiddag» van den dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, 31 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIER8. De Secretarie. J. G. 8TENFEBT KROESE. Straatbenaming. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dezer Gemeente in zjjne vergadering van den 29 Mei 1906 h3eft bealoten de straat, loopende van den Appelweg Daar den Leusderweg den naam te geven van W ESTERSTRA AT' Gedaan te Amersfoort den 30. Mei 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Bursreraeeflter, WUIJTIERS De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Opgave van het aantal kiezersin het Hoofd kiesdistrict Amersfoort in 1906. Aantal Kiezers der GEMEENTEN. Kamer. Siaten. I Il57 1150 Amersfoort II 585 577 III. 873 868 Totaal 2615 2595 Baarn 1181 1162 de Bilt 452 451 Bunschoten 453 453 Doorn 375 374 217 217 Hoogland. 403 403 Leusden 394 394 Maarn 114 114 Maartensdijk 323 323 Renswoude 158 158 682 678 Stouten burg 154 154 West broek 169 169 Acht ienhoven 112 112 Woudenberg 378 373 1405 1400 Totaal 9585 9530 Het aantal kiezers voor den Gemeenteraad is in Amersfoort 1 949, in Amersfoort II 483 en in Amersfoort III 710, samen 2142. Men verzoekt ons er nogmaals aan te herinneren, dat prentbriefkaarten voor het buitenland steeds als briefkaart worden be schouwd, wanneer het opschrift «briefkaart", »carte postale" enz. niet is doorgehaald en vervangen door het woord «drukwerk", «imprimé", «print" of «Drucksache". Ge schiedt zulks niet, dan worden zij met port belast, wanneer zij met minder dan 5 cent zyn gefrankeerd. De heer J. C. Snouck is benoemd tot lid der Jury bij de gymnastiekfeesten van het middengewest van het «Ned. Gymnastiek- verbond", op 3 en 4 Juni te Arnhem te houden. Do heer L. A. Slot, onderwijzer aan de Jongensschool, heeft ontslag gevraagd. Hec doet oos genoegen te kunnen melden, dat onder de geslaagden voor het onderwy- zers-cxamen. dit voorjaar te Utrecht afge nomen, drie van de vier élèves van freule De Bosch Kemper, hier, behoorden. De jonge dames ontvingen haar opleiding voor dit examen geheel van mej. Ruinen. Opzichter-machinist H. Slover, van de H. IJ. S. M., is overgeplaatst van hier naar Amsterdam. Luitenant S. Heimei, leeraar aan den Hoofd-cursus te Kampen, wordt 1 October in den zelfden werkkring overgeplaatst aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Wij vestigen nog eens de aandacht op de gelegenheid, die des Zaterdags v^n 12 tot 8 uur aan alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 30 jaar uit Amersfoort on omliggende Gemeenten wordt gegeven, om zich geheel kosteloos in het schijfschieten te oefenen. De oefeningen hebben plaats op een viertal banen van het scbietterrein op de Leusder- heide. Voor het gezellig verkeer op dat terrein is mede zorg gedragen, daar op elke baan een flinke tent wordt geplaatst, terwijl de grootste tent als cantine is ingericht; aldaar zijn tegen geringen prijs bier, limonade, sigaren, sigaretten, enz. verkrijgbaar. De belangstelling in de oefeningen is dit jaar nog grooter dan in de beido vorige jaren het aantal deelnemers bedraagt thans reeds 140. Toch is nog aanmelding wenschelyk van eenige schutters «boven 18 jaar", opdat voor hen in het begin van Juli eon wedstrjjd kunnen worden georganiseerd om een «Ko ninklijke Eereprijs", zijode een fraai zilve- reu eereteeken, dat van wege H. M. de Kor.iugin by brevet wordt uitgereikt aan hem, die by een wedstrjjd op 2u0 M. in staande houding bet hoogste aantal punten behaalt (doch minstens 45). Aan het daarvoor vereischte aantal van 75 schutters (de meesten zijn 16 en 17 jaar) mankeert nog een twaalftal. Wanneer ei' nog eandidaten voor dezen wedstrijd zijn, zullen zij zich uiterlyk aan staanden Zaterdag 2 Juni op de schietbaan moeten aanmelden. Een eisch om te kunnen meedingen, is namelijk nog, dat de deelemers aan dien wedstrijd op 1 Juli ieder 60 patronen hebben verschoten. In verband met de legerverpleging intyd van oorlog is door den Minister van Oorlog aan majoor-intendant W. P. van Leeuwen, van de 4e divisie infanterie, opgedragen het maken van een verkenningsreis^door de pro vinciën Gelderland en Overijsel. Door den Inspecteur der cavalerie is een schrijven gericht aan zyn ambtgenoot der infanterie waarin betoogd wordt de wensche- lykbeid van het veelvuldig doen samenwerken van afdeelingen'ruiterij met infanterie. Ge noemde Inspecteur weuscht het daarheen te leiden, dat beurtelings de officieren van beide wapens een gecombineerde troepenmacht zullen commanaeeren. Luitenant L. Roelfsema behaalde te Breda met «Anita" den 6en prijs in het klein spring-concours, voor juniores; luitenant P. H. B. Beernink, met «Sphinx", den 2den prijs in het groot spring-concours voor seniores; luitenant J. R. Diemont, te Utrecht, den 3den prijs vlakke ren over 1500 M. De Amersfoortscbe kegelaars zijn in den Nationalen kegelwedstryd te Hilversum afge worpen. De laagste korps beeft 250, de laagste personeel 41, de laagste vrije baan 42 houten. De prijsuitdeeling heeft hedenavond plaats. De 12de Algemeene vergadering van de Mill- tare wederkeerige wnarborg-maatschappij „Onder linge Voorzorg" werd hier Zaterdagmiddag onaer voorzitting van den heer H. I. P. Ver schoor, uit Kampen, gehouden en bijgewoond door alle afdeelingen behalve Alkmaar en Brielle. De Voorzitter de vergadering openend, compli menteerde de beide aanwezigs leden der Eere commissie, kolonel dr. H. J- Kranz en majoor H. A. Berkhout, heette de afgevaardigden welkom en deelde mede, dat ook 1905 een zeer gunstig iaar was voor de Maatschappij, die volkomen beantwoordde aan haar doelhet op coöperatieven grondslag elkander steunen by het verlaten van den dienst en, by overlyden, aien steun te ver- leenen aan achtergelaten betrekkingen, die in den regel hoog noodig is. In het nu afgesloten 12-jarig tijdperk is uit- ?ekeerd aan hen die den dienst verlieten 53064.73' en aan weduwen en weezen f7532.69, terwijl de Maatschappij thans een reserve-kapi taal van bijna f92000 heeft gedeponeerd bij de Nederlandsche Bank. Tegelijk met den eerstvolgenden jaardag van H. M. de Koningin zal de Maatschappij haar koperen feest kunnen herdenken; al zal er geen feest worden gevierd, dan hoopt spr. toch, dat de leden dezen dag zullen herdenken. De notulen der Algemeene vergadering, 13 Mei 1905 te Amsterdam gehouden, werden nu gelezen en onder dankbetuiging goedgekeurd. Hierna bracht de Penningmeester verslag uit over zijn beheer. Ook dit verslag kon gunstig luiden. Gestaage vooruitgang viel weder waar te nemen zoowel in het aangroeien van het ledental als in de toeneming van hen die dubbel contribuceeren (de normale contributie bedraagt 10 cent per vyf dagen verhoogd met 5% voor elk jaar aat men bij toetreding ouder is dan 25 jaar). Uitkeeringen hadden plaats aan 63 personen bij het verlaten van den dienst met lichaams gebreken, tot een bedrag van f3980.69 65 bij Serwioen, tot f4520.61; 187 bij bevordering tot en officiersrang, vertrek naar Oost-Indie of ver breken van het dienstverband, tot f4707.75'; 9 bij overlijden, tot f 1467.86; en 70 wegens terug keer tot de halve contributie, tot een bedrag van f 571.36. Uit de 30 afdeelingen met rond 3000 leden werd aan contributie ontvangen f20 797.85, aan andere baten by na f4000. De winst over 1905 bedroeg f7195.26. De Commissie uit het garnizoen Amsterdam, welke de rekening zeer minutieus heeft nagezien en daarvoor ten voorbeeld werd gesteld, rappor teerde, dat alles in de beste orde is bevonden en stelde voor den Penningmeester te ddchnr- geeren. Waartoe werd besloten. De vergadering nam genoegen met het Be stuursvoorstel om af te wachten wat het lot zal zyn van de twee Pandbrieven der Hollandsche Hypotheekbank welke eigendom zijn van de Maatschappij. De le Secretaris bracht nu het Jaarverslag uit, waarin allereerst wordt vermeld, dat het H. M. de Koningin behaagde den Voorzitter de eere medaille der Oranje Nassau-orde in zilver te verleenen, het eerste bewijs van instemming der Regeering met het streven der Maatschappij. Vervolgens wordt dank gebracht aan mr. J. F B. Baert, te Utrecht, Beschermer der Maat schappij, voor diens belangrijke schenking, en aan den Minister van Oorlog, die gunstig be schikte op het verzoek om ae contributie per vijf dagen bij de uitbetaling van de soldij te mogen doen inhouden. Het ledental wies van 2610 tot 2936. De maatflohappij verloor 10 leden door den dood hun word door opstaan hulde gebracht. Dank werd ook gebracht aan het Orgaan van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren dat tolkens zijn kolommen openstelde voor de Maatschappij, en aan den grooton ijver der correspondenten, die de moeilijke taak des Be- Btuura voel verlichten. Aan de orde was een voorstel-Middelburgf gesteund door Arnhem en Amersfoort, om art. 36, handelende over de uitkeeringen, te herzien. Nadat de Voorzitter, op grond van het uitvoerig advies der wiskundige leden van de Eere-com- missie, wijziging had ontraden en had betoogd hoe ontijdig het zou zijn, reeds nu ingrijpende wijzigingen in overweging te nemen, trokken de afaeelingen hun voorstel in. Nochtans zal het Bestuur doen wat in zijn vermogen is om art. 36 geheel te doen herzien. Intusscheu is dit een zaak van wellicht maanden lange studie en van tal van wiskunstige berekenin- gen, al hetgeen moet geschieden ia vrijen tiid. De leden hebben dus geduld eu stellen vol ver trouwen in het Bestuur en moorden door overijld handelen de kas der Maatschappij niet uit. Wel licht kan reeds ten volgende jare een nieuw art. 36 voorgesteld. Tot leden van verdienste werden nu benoemd de heer L. J. Krook, te Amersfoort, die vele jaren Bestuurslid was en een zeer ijverig propagandist zich toonde, en de beer Van Essen te Delft. Kolonel Krantz verklaarde nu als Voorzitter der Eere-commissie, dat het hem een groot genoegen was geweest, de vergadering bij te wonen van een vereeniging die inderdaad belang stelling en groote waardeering verdient. Spr. achtte den door deze Maatschappij opgewekten lust tot spaarzaamheid en kar'.jraadschappelijke samenwerking beter dan te steunen op Staats bemoeiing en meende dat de vereeniging ook daardoor de sympathie verdient van allen, die het leger een warm hart toedragen. Spr. herinnerde hoe de bloei der vereeniging grootendeels te danken is aan den eminenten Voorzitter, maar ook aan den ijver der overige Besuursleden en wenschte van ganecher harte, dat «Onderlinge Voorzorg" steeds mocht toenemen in ledental en dus in kracht, in het belang van het leger. Alsnu werd een telegram van hulde verzonden aan H. M. de Koningin, waarin tevens werd dank betuigd voor de opneming van den Voor zitter in de Oranje NassAU-orde. Tot Bestuursleden werden nn herkozen de heeren Visser, uit Kampen, en Van Zoom, uit Deventer, de eerste met algemeene, de laatste met op 3 na algemeene stemmen. Als plaats voor de volgende Algemeene ver gadering werd nu, na herstemming met Den Haag, aangewezen Nijmegen, terwyl in verband met de vernieuwing der boeken, die dus moeilijk uit Delft kunnen gemist, in de financieele commissie werden benoemd éen lid uit Delft en twee uit Den Haag (veld-artillerie en grena diers). Een voorstel om ten volgenden jare eens geen Algemeene vergadering te houden, werd na zeer korte discussie met op éen na algemeene stem men verworpen. Nadat een der afgevaardigden uit Den Haag een driewerf Hoezee I had doen uitbrengen op den Voorzitter, die pas is genezen van een hem overkomen ongeval, en op het Bestuur, en de Voorzitter had dank gezegd voor den zeer aan- genamen toon der debatten en zijn goede wenschen had uitgesproken voor den bloei der Maatschappij werd de vergadering gesloten. Door het bestuur der afd. Utrecht van de «V. P. N." is van H. M. de Koningin en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden een zilveren medaille ontvangen, als eereprijs voor de tentoonstelling van pluimvee enz. welke hier volgende week wordt gehouden. Door de propagandu-commissie «Sint Mar tin us", ter bestrijding van drankmisbruik in de dekenaten Amersfoort, Montfoort.NaardeD, Utrecht en Wijk-bij-Duurstede is een circu laire verspreid waarin op welsprekende wijze wordt gewezen op de slechte gewoonte en haar ellendige gevolgen om aan bewakers van kersen-, appelen- en perenboomgaarden en bij het winnen van den oogst bij wijze van extra-toelage sterkedrank te verstrekken en in overweging wordt gegeven in plaats daar van een bon te geven voor levensmiddelen, kleeding ol brandstoffen. «Zouden zoo eindigt de circulaire de vrouw eu de kinderen van uw arbeider niet liever zien, dat vader een extraatje thuis brengt? Liever dau dat hij drank gebruikt heeft, die hem, als het nog niet zoover ge komen is, kan verleiden en maken tot een misbruiker? O zeker! wy zijn er van over tuigd, dat in de huisgezinnen vreugde en meer welvaart zou bestaan, indien de over heden van die verderfelijke gewoonten afstand deden en in toepassing brachten het antwoord op boven gevraagde overweging. Wil de arbeider die extra gift in geld liover beste den aan den drank en daardoor het ongeluk vau zich en de zynen verhaasten, dan heeft hij rekenschap te geven over zyn daden, doch gy hebt u dan persoonlijk niet te verwijten, te hebben bijgedragen tot den ondergang van uw evenmenscli". De heer Tb. J. H. Bianchi is Voorzitter der vereeniging, die reeds by do 2500 leden telt. We ontvingen het plan van den Interna tionalen zangwedstrijd door «Onderlinge Oefening" te Amsterdam te houden in Augustus 1907, dus volgend jaar, ter gelegen heid van haar 25-jarig oestaaD. Het ligt voor belangstellenden ter inzage te onzen bureele. Een auto uit Zeist, die Dinsdag op den Utrecbtschen weg in deze Gemeente heel gemoedelyk een wedloop optuigde met een motorfiets, overreed daarbij een kostbaar hondje van een stadgenoot, dat er het leven by inschoot. 't Is te hopen, dat de schadevergoeding den automobilist voorshands allen lust tot

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2