No. 7204. 55e Jaargang MUZIKALE BL01Ü». Feuilleton. Leemen voeten. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1,25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naai plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telephoon 19. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 17 van den Vierden jaargang van onze premie »De Muzikale B1 o e m 1 e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester" kunstenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied,de volgende muziekstukken: 1. Am See, voor piano, door Kr. Abt; 2. «londköpfchen, voor piano, door Theod. Es pen 3. Lass' mich losvoor piano, door O. Bolck4. Auf den Zehen, voor piano, door O. Bolck5. Will kein's von euch mein Bote sein, voor zang en piano, door Fr. Abt. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 6 afleveringen met 20 25 muziekstukken ontvangt. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, maken bekend, dat bet bureau van den Burger lijken Stand dezer Gemeente gedurende de aanstaande Pinksterdagen uitsluitend tot het doen van aan giften van geboorte of overlijden, zal zijn geopend eiken dag van des voormiddags 8'/» tot 9 uur. De aanvrage moet geschieden aan bet Gemeente huis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8V4 uur des voormiddags van deu dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, 31 Mei 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt belanghebbenden ter kenniB, dat volgens mededeeliog van den Minister van Oorlog op 25,26 en 27 Juli 1906 op torpedo-booten en op eeu stoom boot in den Nieuwen Waterweg oefeningen zullen worden gehouden met eleotri*ch zoeklicht en oj> het fort aan den Hoek van Holland met acetyleenlicht, lichtfakkels en gekleurde lichten, tusschen 8 uur des avonds en zonsopgang van den volgenden dag. Amersfoort, 1 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, WUUTIERS. De aanslag op het Spaausehe Koningspaar. De telegrammen, particuliere zoowel al Reuters, brengen ons bij scheutjes bijzonderheden omtrent den aanslag op dejonggehuwde Koningskinderen, daar ginds in het zonnige Zuiden. Evenals die korte, koele ziunetjes ons berichten van 'n Kamerverkiezing, 'n wetsvoorstel, 'n kabi netswisseling, vèr van ons vandaan, zoo koel en koud doen ze ons kond van de afschuwelijke daad, den moordaanslag, gepleegd tegen een paar jonge, levenslustige menschenkinderen, wier 87.) Met eeu onverschillige beweging wierp zij de brie ven in de vlammen, „Ester", riep Weller uit. Zij keek er zelfs niet naar, hoe bet vuur zyn werk voltooide. Zy ging weer iu den lageu stoel zitten, waarin b\j baar gevonden had. Ho staarde het venster uit, in deu November-nevel. Onmogelijk had zü dui delijker het ineenvallen van haar innerljjk leven kunneu aantoonen- Hy zag haar onder de oude beuken van Burnham, uls boschnimf in don hollen stam, de handen vol appelbloesems, terwijl zjj met baar groote, stralende oogen in het versobiet bet geluk scheen te zoeken. Op dit oogenblik zou hy Braden met geuoegen hebben kunnen worgen. Maar dat mocht zoo niet eindigen „Ester 1" Zijn toon klonk als een ruw bevel. Onwillekeurig kromp zij ineen en keek op. „Je moet je dadelijk aankleeden en met my naar buiten gaan. Dadelijk, versta je? En morgen om dit uur weer, iederen dag. Als je niet wilt, doe ik twee dingen ik schrijf aan grootmoeder en stuur tante Ritter bij je." Zü schrok. Tien minuten daarua wandelde zij aau Weller's arm naar den Thiergarten. Acht dagen lang kreeg ze nauwelyks een vriendelijk woord te hoorendaarentegen moedigde bü haar wel eenige mir J ad daarin bestond, dat ze 'n Konings paar waren. Wij kunnen uit de telegrammen, ofschoon ze nog niet eensluidend zijn wat betreft het aan tal dooden en den dader, wel opmaken, hoe 't gebeurd is. Onder 't jubelen van een opgetogen volk, stra lend onder 't gulden zonlicht, dat als 'n regen van goud neerplast over de schitterende unifor men en de fonkelende sterren en diamanten, rijdt de Koninklijke stoet van de trouwkapel naar het paleis. In de Koninklijke karos zitten de jonge geluk kige menschenkinderen, zooeven verbonden in lief en leed, genietend in hun frisch, zonnig geluk, Het gejuich van Zijn volk, nu ook het Hare, maakt hen dronken. In hun harten zingt het van blij verwachten. De vlaggen wapperen, de muziek ruischt op, de menigte juicht, acheeuwt van opgewondenheid, het zoDlicht jubelt het jonge paar toe En ergens boven in 'n huis heeft zich 'n schurk opgesteld. En in z'n hand klemt hij krampachtig 'n ruiker. Maar loos kruipen en slingeren de bloemtakken om 'n helsche machine, 'n bom. En star kijken z'n oogen naar wat er nadert beneden hem in de straat. En wanneer de nade rende donder van den volksjubel hem zegt dat de koningskinderen naderen, dan strekt z'n arm zich vooruithy mikt hij berekent z'n worp z'n hersens werken overmatig nu neen, neg niet ze zijn nog te vermaar nu En hij slingert met 'n zwaai z'n moordtuig. Een ontzettende knal volgt. Een schuddend gedreun doet de huizen trillen. Een wolk van stof en steenen wentelt op. De paarden steigeren met woedend gehinnik. De lucht is vervuld met het snijdend gegil der gewonden, het hoefgetrappel der steigerende rosseD, het gebrul van afschuw der menigte. En tien menschen, onschuldigen, liggen met opengereten lichamen, verpletterde schedels neer. En in de koninklijke", karos zit het jonge paar, doodsbleek maar kalm, en wellicht grijpen ze instinctmatig eikaars klamme handen en zien elkaar in de oogen. Welke is toch de gedachtengang, die de anar chisten volgen, wanneer ze meenen heil te bren gen aan de menschheid, wanneer ze naar 't leven staan van 'n paar jonge, onschuldige menschen, aan den vooravond staande van hun pas begon nen groot geluk. Welke verbijsterende haat moest er gloeien in de borst van dien man, dat hij koelbloedig het leven wilde benemen aan dien jongen Vorst, nog haast !n knaap, aan die Vorstin, zóo jong nog en teer En nu is Madrid maar half verlicht. Het Koninginnetje is ziek» En nog klinkt 't gillend geschreeuw der noo- deloos verminkten. Rouw in plaats van huwelijksvreugde. Achtiëh dooden en vijftig meest zwaar ge- wo nden. Het is afschuwelijk. Telegraaf. Ds. G. W. C. Vunderink, predikant te Hoogeveen, heelt aangenomen het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente bier (vacature-Van Aalst). Het kies-college der Ned. Hervormde kerk herkoos tot ouderling de heeren jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers van Vliet en F. Wes- seling en tot diaken de heeren R. van Dijk en P. van Veen. Bij den Raad van State zijn wetsontwerpen aanhangig tot wettelijke regeling der ziekte verzekering en tot wijziging der Ongevallen wet, met invoeging daarin van een aantal nieuwe artikelen. Het in voorbereiding zijnde wetsontwerp tot invoering van een Rijks-Inkomstenbelas ting zou volgens de «Avondpost" bestaan uit eeu samensmelting van de Vermogensbelas ting met de Bedrijfsbelasting. De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op 5, 6 en 7 Juni a. s. bet telegraafkantoor te Amersfoort voor den telegraaf- en den telepboondienst geopend blijft tot des avonds 10.30 uur (Green wich tijd). De Minister van Landbouw heeft goedge vonden te bepalen, dat te rekenen van 1 Juni 1906 bevoegd zal zijn in de 6e inspectie (Utrecht) de opzichter van den arbeid W. ae Vries, wien als standplaats wordt aange wezen de Gemeente Haarlem. aau oiu zich in te spanneu en deed met baar, wan neer de zon scheen, tochtjes naar Grunewsld. Na acht dagen, toen hy haar weer met zich mede wilde sleepen, zonder haar naar haar meening te vragen, trok zij haar arm uit den zijnen en lachte hem uit. Er was weer leven iu haar oogen. Zij was ontwaakt. „Jij tyran", zei ze koppig „ik doe Diet meer wat jij wilt; vandaag ga ik naar tante Ritter." rïjj nam baar beide banden en kuste ze en liet zich uitschelden. „Ja, maar ik heb nooit zwak gehad voor de koffie bij tante Hedwig, Ester. Hoe zou je bet vinden, als je hoed en mantel maar aflegde en me hier in jou kamer hoogst eigenhandig een kopje inschonk Heb je zin Dadelyk was ze klaar. „Wij zullen het ons eens aangenaam maken." „Natuurlijk." Hy hielp baar een tafellaken op tsfr! leggen en haalde de sierlijkste kopjes uit het buffet. Zij stak het theelichtje op en toen etreek zij zich over het voorhoofd. „Ik bun ontwaaktik geloof, dat ik erg dom ben geweest." „Zoo leek het mij 6ok toe." „Weetje, wat ik dacht?" „Dat is te veel verlangd, lief kind." „Ik dacht, dat Harry en ik heel niet meer bij elkaar behoorden. Alleen omdat hg nu met die voorbereiding voor de première zoo veel te doen heeft. Daarbij is bij zoo vol attenties voor mij; ik heb me werkelijk gosobaauid, toen ik de bloemen, die hij voor me mee bracht, den anderen dag ver welkt vond, omdat ik ze niet in water had gezet. Natuurlijk zal alles nu wel anders wordeu, nu hij eeu beroep heef', waardoor hij zooveel buitens huis moot zijn. Ik ben verwend door den tijd, waarin Men verzoekt ons, belanghebbenden nog maals te herinneren aan de kennisgeving van den Burgemeester nopens de opkomst in 1906 van verlofgangers der Nationale militie te land voor herhalingsoefeningen, opgenomen in de nummers van deze courant van 21 en 24 April en thans weer geafficheerd. Tot agent van politie le klasse is bevor derd de agent 2e klasse J. Brits. De stads-zwanen zijn weer in aantal ver meerderd ze hebben thans zeven mooie kuikens, die reeds geregeld zwemoefening houden. Het riool aan den hoek van Stationstraat en Soesterweg, waarnaar met zóo veel ver langen werd uitgezien cn uat pas dezer dagen is gereed gekomen, heeft de water proef na de buien van gister ganschelijk niet doorstaan. De modderpoel is nu nog erger dan vóór bet aanleggen er van. hij slechts op zichzelf leefde. Maar zoo is het beter voor hem; denk je óok niet?" „Natuurlijk", zei Weller, „een man behoort midden in het leven." Het was de meest alledaagsche zïd. Het hof maken aan jonge tooneelspeelsters, kon in de oogen vau Weller geen beroep zijn. „En dan in dezen tijd ben ik hem misschien wel tot last." Henk Weller, die vandaag wel den tol voor zijn heele leven aan den leugen scheen te betalen, deed, alsof in zoo'n tyd jonge vrouwen maar een last voor hun echigenooten waren en heelemaal niet ontzien behoefden ie worden. Toen zü zoo een eindje jiezellig gekeuveld hadde 1, vroeg hü haar. of zü nu nog naar tante Ritter wilde. „Ja, ik moet er heen. Pa3 acht dagen geleden is ze met Lo uit Wilhelmshaven gekomen. By haar eerste bezoek heelt ze my uiet thuis getroffen en ik moet toch vrageo, hoe het met Nelly's huishouden gaat. Met Kerstmis gaan ze naar Frankfort. Breng je er uiy naar toe? Harry,is vandaag otn zes uur niet thuis en komt alleen even hier om ziebtever- kleeden." Hij keek hoe laat het was. Het was lialfvyf. „Ja, ik ga mee, maar ik kan daar niet blijven; ik heb nog wat te doen." „Je bent d'ar ook niet noodig. Er wordt toch alleen over vrouwenzaken gesproken. Hedda'skind en Nelly's man en Ella's kleine je hebt toch óok een kennisgeving gekregen ik geloof, dat geen een man dat zou uithouden." Zwas werkelyk heel.vroolyk haar wangen hadden kleur gekregen en Weller wilde zich gelukwenschen met de hardhandige kuur, die hy op haar had toe gepast, toen zy, terwijl zy juist deD suikerpot op het kleine leege tafeltje wilde zetten, plotseling bleek Uit den regenmeter hier is in Mei na 15 regendagen afgetapt 75 m.M. neerslag. De grootste hoeveelheid, 20.8 m.M., viel den 20sten. De tram vervoerde in Mei dezes jaars 6932 betalende passagiers, tegen 6738 iu de zelfde maand van 1905, 6690 in 1904, 7291 in 1903 en 5536 in Mei 1902. De passage-opbrengst bedroeg f520.40 in Mei 1906, tegen f 504.80 in 1905. De opbrengst van diversen onderscheiden lijk 156.03 in 1906 en f34.85 in Mei 1905; de totaal-opbrengst f576.43 in 1906 en f539.65 in Mei 1905; de opbrengst per dag kilometer f 10.30 in Mei 1900, f9.67 in 1905, f 10.72» iD 1904, f 11.325 in 1903 en f9.045 in 1902. Daar schijnt bij sommigen een verkeerde opvatting te beslaan omtrent het eventueel overgaan van de bezittingen der Tramweg- maatscbappij aan de Gemeente. Velen verkeeren in de meening, dat bij staking van den tramdienst de Gemeente in het bezit van alle eigendommen der Maat schappij treedt. Dat is alleen het geval teu opzichte van den weg en de werken; bier dus: de rails. De remis< de rijtuigen en de paarden blijven bet eigendom der Maatschappij. Architect E. P. J. Smith, die een paar jaar terug het Sanatorium van dr. Schutt te Nunspeet bouwde, beeft gister ook opgeleverd het Rusthuis van de vereeniging»Zusterhulp", dat gebouwd is aan den Elspeeter weg, een kwartiertje gaans van het station Nunspeet. Ook gister, bij de officieele opening, mocht hij van Bestuurderessen van «Zusterhulp" en «Jongemeisjes Bond" vele vriendelijke woorden vernemen over zijn toewijding bij de voorbereiding van en uitnemende zorgen tijdens den bouw. Van Congres en Tentoonstelling nog geen nieuws. Het doet ons zeer leed, onze lezeressen en lezers nog niet precies te kunnen meedeelen wat er alzoo te hooren en te zien zal wezen, vooral welke paarden uitkomen bij hetcon- cours-hippiquedoch de prograuma's blyven nog geheim tot nadat de keurings-commis- siën hebben uitspraak gedaan. In de stad werd reeds veel werk gemaakt van de étalages. In «De Moor" een heel vossennest. 'n Slimme vos, die beer Brandsen; hij weet maar al te goed, dat kijkers spoedig koopers worden. Bij Waterschot Co., een geheel nieuwe etaleer-inrichting, die 't heel goed doet. Anderen zyn nog bezig. Als 't weer nu óok maar meewerkt. werd en schuw naar hem opkeek. „De brieven", fluisterde zij. „Ja, Ester, die zijn nu weg msar geloof je óok niet, dat ze eigenlijk laug genoeg geleefd hebben Of zou je ze aan je kind willen nalaten Verschrikt schudde zij het hoofd. „Neen, Dooit. Ik heb dikwyls gedacht, dat ik ze zelf nooit had moeten lezen. Ieder meDsch moet toch zijn eigen leven leven. Vindt je ook niet, dat vreemde ervaringen ons nooit van nut zyn En dan vreemde zielen! Het is onbescheiden, daar den sluier van weg te trekken. Dat wreekt zich óok. Zouden er wel twee mannen zyn, die zóo verschillen als myn vader en Harry? Maar het lykt me toe, dat ik me het model van een gelukkig huwelyk wilde vormen I" „Alles is nog niet verloren", zei Weller tot zich zelf, toen by de deur by Ritter achter Ester sloot, „het kind kan nog veel goedmaken." Hij wenkte een voorbyrydend rytuig en gaf bet adres van Breden op. „Nu eerst nog eens een ernstig woordje met den heer gemaalDat klonk als een bevrediging. Dat mensch eens óeu keer de waarheid zeggenToen het rytuig voorbij het Museum reed, was Weller juist bezig den lang ingehouden toorn in donderende zinnen dien zwakkeling in het ge zicht te slingerenhem te toonen, dat bü in zijn oogen nog niet waard was zyn vrouw de schoenen dicht te binden, hoe by Peel dut neBtbetiscbe ge doe verachtte, dat bjj het werk van een man in eenzakte als een kaartenhuisje en dat bü nu juist op weg wa» een moord te begaan. Ja, dat zon hyHy ademde diep op van verlich- tiug. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1