Dinsdag 5 1906. 3 No. 7205. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten. Q m AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. Congres en Landbouw-tentoonstelling. Het vervroegen met een geheele week van het Congres en de in verband daarmee door de afdeeling Amersfoort van het »Utrechtsch Genootschap voor Landbouw- en Kruidkunde" ingerichte Landbouw-tentoonstelling is almede oorzaak geweest, dat eerst op den vooravond der feestelijkheden iets meer dan zeer opper vlakkig bekend kan wordea gemaakt wat er alzoo zal zijn te zien. Het Congres-programma is reeds lang ver schenen de hoofdzaken daaruit werden mee gedeeld in het nummer van 10 April; van den officieelen catalogus der tentoonstelling werd Zaterdagavond strikfc genomen nog sleehts het vraag-programraa bekend de werkelijke catalogus mag eerst Vrijdag, den dag der keuringen van paarden, en vee, worden bekend gemaakthet programma van het concours-hippique, aanstaanden Donderdag te houden, is nog in druk; de inschrijvingen daarvoor sloten eerst 1 Juni. We willen thans deze programma's hier samenvatten om daarmee een overzicht te geven van hetgeen in deze week hier zal plaats hebben. De vereeniging »Het Nederlandsch Land- luisboudkundig Congres" heeft ten doel de Nederlandsche landbouwers en andere belang stellenden in den rationalen landbouw bijeen te brengen, ten einde diens belangen te bevorderen door onderling overleg en aaneen sluiting. Zij tracht dit doel te bereiken door bet houden van cougressen. 'Het 58ste congres dier vereeniging wordt van heden tot en met Vrijdag hier gehouden. Hedenavond 8 uur worden de congres leden door het Gemeentebestuur ten Raad- huize ontvangen. Na afloop hiervan wordt hun een concert aangeboden in »Amicitia", dat te half acht aanvangt. Woensdagochtend half tien wordtin de groote zaal van »Amicitia' de congres vergadering geopend. Vóór den middag, de volgende verhandelingen: ontginning van woeste gronden op grooter schaal, inleider jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede; welk soort varkens is voor ons land het meest gewenscht, inleider de heer H. D. S. Hasselman, Rijks-landbouwleearar; is het wen- schelijk, dat ook groote landbouwbonden, enz. daadwerkelijk de pogingen der V. P. N. steunen, inleider de heer C. G. J. A van Genderen Stort, Algemeen Voorzitter der V. P. N. Half twee hervatting congres. Vraagpunten zijn: nut der koelpakhuizen, inl. de heerA. Maar reeds bij de groote roode kraan, vóór men aan de Moltkebrug komt, kwam hij tot bezinning. Hem aanhooren, zou Breden wel moeten. Als los brak wat in hem kookte, dan bad hij den man wel eens willen zieD, die hem het zwijgen zou opleggen. Maar dan Ester's voogd was hij niet meerals zoc> danig had Breden hem nooit beschouwd. Als hij vandaag met hem brak, had bij voor de laatste maal uaast Ester gezeten. Wat had hij dan gewonuen Toen het rijtuig door den Thiergarten reed om een der stillere straten van het Westen in te slaan, waarin Breden woonde, was het Weller reeds duidelijk, dat juist die soort menschen, waartoe Breden behoorde, niet met ruwe handen kunnen worden aangevat wanneer men eecigen invloed op hen wil uitoefenen en toen bü uitstapte en weer voor de deur stond, die zich nauwelijks een uur geleden achter hem en Ester bad gesloten, wist hü, dat hij Ester, van wie hg toch veel hield, nog nooit zóo ontzien had, als hy het nu haar verwenden echtgenoot zou doen. De dootor was in zyn slaapkamer en verkleedde zich; maar als meneer Weller hem echter dringend moest spreken Ja, de zaak was dringend. Een oogenblik later stond Weller in het weelderig gemeubileerd vertrek, waar voor den spiegel twee kaarsen brandden, terwijl de 'alrijke potjes en doosjes op de toitettafel geopend Oude Utrechtsche weg tribune terrein concours hippique, ringrijderij, bekroonde dieren, enz. Stationsplein. Entree betalenden. leden. concours-hippique. ringrijderij. Bestuur. Byen (levende). Bijenteelt (inzending Vereeniging). Boter en Kaas. Boter controle-station. Ned. Gist- en Spiritusiabriek. Groenten. L. Koeien. H. Kunstmeststoffen. I. Pers. M. Pluimvee. A. Secretariaat. L. Varkens. C. Voeder-artikelen. E. Werktuigen. C. Zadelmakerij. C. Zaden. M. Zuivel-producten. Waller; en bereiding zoetemelksche kaas, inl. de heer H. R. Hylkema, zuivel-consulent. Twaalf uur. Opening der Landbouwten toonstelling, welke wordt gesloten te 5 uur. Om 1 uur ringrijderij. Van 1 tot 5 uur muziek-uitvoering op het tentoonstellingster rein door bet harmonie-gezelschap «Fidelio" uit Woudenberg, onder directie van den heer C. A. Stoetzer, Zeven uur rytoer voor de congres-leden over Stoutenburg naai- Oud-Leusden, alwaar in den tuin van het hotel een concert wordt waren. Breden verontschuldigde zich. Hij stond in zyn hemdsmouwen en droeg de „Bartbinde". Maar kwart vóór zessen moest hij wegrijden en bet was al bijna half. .Laat ik je niet storen. De zaak is dringend, an ders was ik morgen wel teruggekomen." „Mijn brochure? Zie je, waarde Weller, ik geef om dat ding eigenlijk niets meer sedert ik het uit mijn handeu heb gegeven. Dat werkje zal zijn vrien den wel vindendaar twijfel ik niet aan, maar in werkelijkheid zijn die droge opmerkingen, die op vele plaatsen zelfs de statistiek raken, toch niet voor mij. Ik ben nu in een ander vaarwater. Lees je mijn opstellen wel eens?" Weller zei, dat hjj ze kende, waarna Breden ge durende eenigen tijd geheel in zijn plsnneD opging. Hy stond met den rug naar zjjD bezoeker voorden spiegel en Weller moest erkennen, dat de twee jareo, die sodert Breden's eerste kennismaking met Ester verloopen waren, hem naar het uiterlijk uitmuntend bekomen waren. De rijzige gestalte was Diet meer zoo slank, zonder toch iets van zjjD sierlijkheid ver loren te hebben. Het gelaat, voorzoover hij het in den spiegel onder die belachlijko „Bartbinde" kon zien, was niet meer zoo ongezond wit, maar droeg de sporen van de gezonde berglucht, waarin bij zoo laug had vertoefd. De oogen stonden, nu het een onberispelyken knoop in zijn das betrof, niót moe, maar levendig. Het verschil tusschen den eleganten man daar en zijn eigen plompe, beenderige gestalte met het baar- delooze, scherphoekige gelaat, viel Weller zóo in 't oog, dat by zich onwillekeurig uit den bolderen lichtkring van den spiegel terugtrok. „Neem toch een stoei, Weller. Ja ziet, ik ben hier alleenheersoher. Wij wonen al gescheiden; binnen een paar weken haa het toch moeten gebeuren. Kin- gegeven onder directie van den heer Van Eijsden. Donderdag half tien voortzetting con gres. Vraagpuntenhet fokken van een cavalerie-paard buiten het Hengsten-depot te Bergen-op-Zoom, inleider overste Meteler- kampverbetering Yan het schapenras, in leider de Ned. Kamer van Koophandel te Londen. Half tweebevordering van consumptie en export van gecontroleerde boter, inleider de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond. dergeechreeuw 's nachts dat zou myn arbeid over dag slecht bekomen zyn." Weller had het bij den eersten blik reeds gezien. Dit weelderige slaapkamer-ameublement was uit Breden's jonggezelientijd en had waarschynlyk de derde kamer van de jongeheerenwoning gevuld, die hij bij zyn eerste bezoek, twee jaar geleden, niet gezien had. Een ledikant met een hemel had hy Breden toen echter al toegedacht. Hy maakte een hoekje van het rustbed vry en ging zitten. De stryd met de das voor deu spiegel was geëindigd, en Breden die de „Bartbinde" los gemaakt had, gaf zij n spitse, korte ringbaard de laatste borstelstreekjes. „Dus de brochure „O, het is zelfs beelemaal niet over die brochure Daar kom ik zoo spoedig niet aan toe. We hebben weer eens overstroomiug in de drukkerij. Het ia over Ester." „Ester Breden nam den eleganten rok op en streek ach teloos over de zijden voering. „Vindt je niet, dat ze er verschrikkelijk slecht uit ziet?" „Ja, ze ziet er niet goed uitmaar dat vloeit voort uit haar toeatand. Alschuwelyk, dat iemand zóo verandert." „Ik zou niet weten, waarom die haar zou hinderen er uit te zien als een gelukkige vrouw." Breden, die weer voor den spiegel getreden was en een op een spiegeltafeltje liggende witte gardenia uit bet vloeipapier wikkelde, week plotseling terug zöo droog eu kort klonken die woordeD. „Je meent toch niet, dat Ester ongelukkig is? Heeft zij geklaagd „Dat geloot je zelf niet, Breden." „Ik ben veel uit, dat is waar; myu beroep brengt dat mee. Het is hoofdzaak, dat ik connecties aan sluiting van het congres. Half zeven Congres-üiner in Hotel Bellevue. Half negenConcert in »Amicitia" den congresleden aangeboden door den kolonel commandant van het 5e regiment infanterie. Na afloop daarvan, bal. Tien tot 5 uur tentoonstelling. Half twee concours-bippique op het ten- toonstellingsterrrein, waar de congres-leden rond 3 uur aankomen. Half twee tot 5 uur matinee op het ten toonstellingsterrein door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. V r ij d a g 8 uur op het tentoonstellings terrein keuring van paarden en vee. Van 10 tot 5 uur tentoonstelling van paarden en vee. Twee uur voorbrengen der bekroonde dieren. Van l tot 5 uur muziekuitvoering door de «Araersfoortsche Muziek-vereeni- giog". Tien uur rijtoer der congres-leden over Baarn, Prins Hendrik-oord naar Maartens dijk, Eyckenstein en Lage Vuurscbe uiteen gaan der congres-leden aan het station De Bilt. Ten gerieve van de bezoekers der Nationale en Provinciale tentoonstelling geven we een overzicht van het 3.25 H. A. groote terrein aan de Kouinginne-laan, die toegang geeft tot de tentoonstelling. De toegang tot het concours-hippique, op Donderdag, is langs den Uuden Utrecbtschenweg. Beide terreinen zijn dien dag geheel van elkaar afgescheiden. Er is heel veel te zien. De afdeeling paarden omvat 45 nummers, die voor rundvee 95, die voor wolvee, geiten en varkens 18, zuivel 30, groenten 4, bloemen en planten 1de col lectieve inzending van de provinciale afdee ling Utrecht der »V. P. N." 161 nummersdie van de afdeeling Utrecht der »Vereeniging tut bevordering der bijenteelt in Nederland" 35 inzendingen; terwijl deafdeelingenwerk tuigen, kunstmeststoffen, voederartikelen en de voorwerpen welke ter opluistering werden ingezonden een bezoek alsmede overwaard zyn. Het concours-hippique op Donderdag belooft ook zeer veel. Amersfoort en omstreken leverde een groot contingent, maar ook de kampioenen uit meer afgelegen plaatsen zen den paarden. Zeer in 't kort eenige bijzonderheden over dat concours. I. Eenspannen, landbouwpaarden, ingespan nen voor een voertuig met krommen dissel prijzen f40, f20 en 110 ingeschreven 2. II. Tweespannen als voren; prijzen f50, f25 en f 15ingeschreven 4 tweespannen, waaronder een schoon span roodschimmels van den heer J. K. Knottenbelt, te Hoevela- knoopmaar Ester kan nu toch niet in ernst ver langen, dat ik haar meneem?" „Praat jij maar eens door", dacht Weller, toen hij zag, dat de ander zich opwond, „zooveel te gemak kelijker maak je de zaak voor mij." „Je weet zelf wel 't best, Weller, hoeveel ik van Ester houd. Voor haar heb ik immers heel my n toe komst opgeofferd. Ik ben nu twee-en-dertig jaar even een blik in den spiegel „de wereld stond feitelijk voor my opeD. Ik zeg niet, dat ik me in Ester vergist heb; zeker niet. Zij is niet de schuld, dat haar verstand zich iu zoo eugea kring beweegt maar haar opvoeding. Den tijd in Engeland is zy totaal vergeten. Die tw«e oude vrouwen te Peters' walde verschrikkelyk Ik moet geeuwen als ik er aan denk. Daar is natuurlijk heel wat aan Ester blijven hangen, wat ik in myn vrouw wei anders zou gewenscht hebben, maar, een hart van goud, dat tveet ik. Ja, maar zeg toch ook eens wat, Weller, wat moet ik doeu De dokter.—" „Een dokter helpt hier niet. Zonneschijn helpt, liefde. Toon haar eens, dat je je op het kind verheugt. Je bent toch bly Breden zette een hooge borst op. „Vandaag begryp ik je niet, Weller, en je hebt me heel ongerust gemaakt. En juist vandaag ik was ir zoo'n uitmuntende stemming moet ook een redevoering houden." „Als hy nu niet spoedig ophoudt, gebeurt er hier nog een ongeluk", dacht Weller, die ondertusschen met aanvallen van verstikking te worstelen bad on den ander die uitmuntende stemming door een paar harde vuisten gaarne weer zou hebben willen terug geven. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1