Donderdag 7 1906. No. 7206. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer0.25. Groote 'etters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Kiezerslijst Kamer van Koophandel. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelei op artikel 6 en 7 van het Koninklijk besluit dtl. 4 Mei 1896 (St aatsblad no. 76) lot va9tstelliug van een Algemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabriekeu, noodigt allen, die niet op de laatst vastgestelde Lijst van kiezers voorde Kamer van Koophandel te Amersfoort voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe Kie zerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli aanstaande ter Secretarie aangifte te doen op aldaar verkrijgbare formulieren. Vestigt er voorts de naudaebt op, dat alleen zij genoemde aansprsak kunnen maken, die voldoen aan de beide volgende vereisohten A. men moet kiezer zijn van leden van den Raad der Gemeente Amersfoort, B. men moet te Amersfoort bestuurder of mede bestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf ach tereenvolgende maandeu zijn geweest van een bedrijf van handel of nijverheid. Amersfoort, 6 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op arti. 6 en 7 der HINDERWET, Brengau ter keunis van het publiek, dat een door H. NIEZEN iugediend verzoek, met bijlagen, ora vorgunning tot het oprichten van een oven in bet perceel alhier gologen aan den Bisschopsweg No. 95, bij bet Kadastor bekend onder Sectie B. No. 2103, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 21 Juni aanstaande, des voormiddaes te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuizo wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen bet oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 7 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Congres en Tentoonstelling. Gansch ongedacht mooi weer na deze Kerst-Pinksterdagen bevoordeelt Landhuis- houdkundig congres en tentoonstelling, ver vult,, ben die bij de inrichting er van zich zooveel moeite getroosten met steedsgrooter blijdschap en werkt er niet weinig toe mee, om de feestelijkheden die uit den aard in de buitenlucht moet worden gegeven, boven elks verwachting te doen slagen. Even na achten nam Donderdagavond in de Raadszaal de Burgemeester, omgeven door zijn medeleden van het Dageljjksch Bestuur dezer Gemeente, en een groot aantal leden van het Dagelijksch Bestuur van het congres en vrij veel leden van dat congres, het woord om allen die naar Amersfoort waren gegaan, waar het cougres voor de derde maal vergadert, een woord van har telijk welkom toe te sprekeD. 89.) Weller zei slechts hardop: „Ik ben zóo na in de familie van je vrouw, dat ik je er opmerkzaam op heb willen maken. Als men dagelijks met iemand omgaat, ziet men die uiter lijke veranderingen zoo Diet. Ester moet doorloopend in opgewekte stemming blijven. De gevolgen kUD- nen te gevaarlijk zijn. Geloof me, iemand, die, zoo als ik, tien jaar lang een vrouw op bet ziekbed heeft zien liggen, is voorzichtig." Dat sloeg in. „Om Godswil 1" Broden was werkelijk verschrok ken. „Je bent toch een verschrikkelijke ongeluks profeet! Ik zal wat meer op Ester letten. Het is eigenlijk niet goed van haar, dat ze zich zelf niet meer ontziet. Dat zjjn toch hoilige plichten. Ik dank je Weller; je ben teen waar vriend. Het deed me leizier, dat je baar nu en dan.eenH kwam afhalen. b kunt niet te dikwgU komen, dat verzeker ik je. Ik zelf moet vasten voet zien te krijgen in mjjn nienw beroepalleen reeds om geldelijke redenen, We hebben veel geld noodig, veel te veel, en ten slotte komt alles toch maar op mg neer." Toen Weller uit den bedwelmenden geur van het elegante vertrek was en weer op straat stond, waar bet rgtuig reeds op Breden wachtte, had hg wel is waar zgn toorn niet gelucht, maar toch zijn doel bereikt. Dat aanhalen van die lange ziekte was zelfs een diplomatieke zet geweest, die bjj van zichzelf niet verwacht had. Hjj zond in gedachten een sfillen Spr. verklaarde het een groote eer te achten, als Hoofd der Gemeente een aantal wetenschappelijke mannen te mogen be groeten, die wederom hier onderwerpen komen bespreken, welke den haftader raken van Neerlands welvaart en zich er over te verheugen, dat zij zich wilden stellen onder de hoede van het Gemeentebestuur van Amersfoort. Werden voorbeen gasten door Schout en Schepenen van Amersfoort onthaald op een goudsche pijp met Amersfoortsche tabak en op warm Amersfoortsch bier, thans is het mode het woord van welkom te doen ver gezeld gaan van een glas parelenden wijn. Vergelijkt men den huidigen landbouw in al zijn vertakkingen met dien van vroeger, dan valt een enorme vooruitgang te consta- teeren en zeer zeker mag dit voor een niet onbelangrijk deel worden toegeschreven aan den invloed van mannen, die onvermoeid voortgaan met op te komen voor de belangen van den landbouw. De vereeniging »Het Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres" en naast haar «le Maatschappijen van Land bouw verdienen dan ook den warmen dank van het Nederlandsch volk voor hel zeer vele, dat zjj voor de economische verbetering in het werk stelden en onvermoeid voortgaan te doen. Eerbiedige hulde zij hun gebracht, die onvermoeid de belangstelling wakker houden voor deze belangrijke bron van nationale welvaart en daardoor Staat en Provincie meer en meer onbekrompen doen meewerken om die bron milder te doen vloeien. Het Landhuishoudkundig congres, dat hiertoe het initiatief nam, verdient ten volle den dank der natie. Spr. hoopte dat ook dit 58ste congres mocht voldoen aan alle verwachtingen en zou worden een belangrijke bladzijde in de analen der vereeniging, wenschte den con gresleden een aangenaam verblijf in deze door de natuur zoo rijk bedeelde Gemeente, en noodigde allen uit, met hem het glas te ledigen op het welslagen van bet congres. De heer C. J. Kneppelhout van den Sterken- burg, Voorzitter van het congres en van het »(Jtrechtscb Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde", er aan herinnerend hoe tal van vlaggen den congresleden bet welkom toewuifden, dankte voor de hartelijke woor den van ontvangst, die het welkom der burgerij bevestigden. Te aangenamer was het spr. voor die hartelijke ontvangst te kunnen danken waar hy tevens de gelegenheid vond, dank te zeggen voor de groote gastvrijheid onder vonden in deze zaal, waar zoo menige ver- groet aan het graf van de geliefde zijner jeugd. Bre den zou zich nu, door zelfzuchtigen angst gedreven, meer aan Ester gelegen laten zijnzij zou dat eob- ter opuemen voor teedere bezorgheid en al was het gesprek met Breden nu ook anders uitgevallen dan hij had godaoht, toch was Weller tevreden. Breden echter, die zijn overjas voorzichtig over de kostbare gardenia dichtknoopte, had een diepe rim pel in het voorhoofd. Voor het eerst scheen niet alles in zijn loven zoo goed van stapel te loopen, ais hij het gewend was. Gisteren had hg zijn vrgen tgd ter beschikking van Olga gesteld. Zjj was zoo prikkelbaar, zoo verwend. En hoe zou hij haar nu de reden zeggen Omdat zijn vrouw eenvoudig belachlgk. Het viel hem zelfs niet ïd, zich met zoo'n waardigheid bg de jonge aotrioe voor te doen. „Ik had niet moeten trouwen. Mijn kunstonaars- bloed bad mij moeten waarschuwen. Voor ons passen zulke ketenen niet. Ja wilde ik eigenlijk wel trouwen f Dat is toch niet het onvermijdelijk ge volg, wanneer men samen een portefeuille met teekeningen van Klinger bekijkt!" Intusschen zat Ester in den gemakkelijksten stoel van taDte Rilter, warm toegedekt, omringd door liofde. Ook wanneer het bergaf gaat in het loven, aomen er steeds nog rustpunten vanwaar men nog eenmaal omhoog ziet in de vreedzame dalen, terwgi men gezeten is in de verwarmende zon. Zelfs bgde hevigste smarten zgn er steeds oogenblikken, ja uren en dagen van pijnloosheid. Bij de Kilter's was veel veranderd^ sedert Ester er woonde in het nietige achterkamertje met de gedra peerde kist. Toen was er heel wat handigheid noodig geweest om het huishouden dat aanzien van behaag lijkheid te geven heel wat kleine ontberingen werden er geleden menige lange wandeling naar de buiten wijken naar de goedkoope winkels gedaan. Maar ten slotte had de tak^ek het een weinig gadering der regelings-conunissiën werd gehouden. Ook wij hopen, aldus eindigde sprdat dit cougres en de daaraan verbonden !and- bouwfeesten goede vruchten 7.ulleu afwerpen en aangename herinneringen zullen achter laten in het zoo gastvrije Amersfoort. Nog eenigen tijd bleef men bijeen, oude herinneringen ophalend, nieuwe kennissen makend, om zich tegen 9 uur te begeven naar »Atnicitia" waar het terras keurig a giorno en met gas-illuminatie was verlicht doch, ondanks het vrij zachte weder, maar heel slecht was bezet. Gisterochtend even na half tien werd in de groote zaal van «Amicitia" de eerste der congres-vergaderingen geopend door den Eere-voorzitter, mr. F. D. graaf Schimmel- penninck, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, die een woord van welkom sprak en allereerst meedeelde, dat de Be schermheer van deze congressen, de Prins der Nederlanden, door verblijf buitenslands niet ter plaatse tegenwoordig kon zijn. Spr. achtte bel als Hoofd van dit gewest een voorrecht, het congres te mogen openen. In deze provincie vooral wachten nog vele gronden op ontginnen, en de verbetering van den bodem is voor deze streek daarom van zoo groot belang. Vuor Amersfoort, een zóo belangrijke garuizoenstad tevens, is ook, waar de bereden wapens zoo moeilijk aan goede paarden kunnen komen, de verbete ring van het paardenras van groot belang. Eveneens vraagt voor deze stad en haar om geving verbetering van de varkensfokkerij aller andacht. Spr. hoopt, dat de te voeren beraadsla gingen de moeilijkheden, nog dikwijls aan landbouw en veeteelt in den weg gelegd door gemakzucht en veroordeel, zouden ver minderen en het congres goede vruchten zal afwerpen. De Voorzitter, de heer C. J. Kneppelhout vau den Sterken burg, dankte den Commissaris voor zijn woorden en gaf' den Secretaris, den heer G. baron De Senarclens de Grancy, gelegenheid tot het doen van mededeelingen. Deze vermeldde, dat de Prins der Nederlanden verhinderd was en de Ministers van Binnen- landsche Zaken en van Landbouw en de Directeur-generaal van Landbouw zoo mo gelijk het Congres zouden bijwonen. Zeer druk was het congres niet bezocht. «Amersfoort ligt te gunstig; men kent het te veel en reist er dus onder het voorgeven, naar het congres te moeten, niet been om het nog te leeren kennen" meende een trouw bezoeker. De trouwste van allen is wel de heer H. scheef aanhouden van de „ligne do bataille", waar langs bier de strijd ora het leven gestreden werd toch haar loon gekregen. Hedda was met Teiebert werkelijk gelukkig ge worden en de inval ora dien kapiteiu-ter-zee op de bruiloft te noodigeo, dien men zelfs niet kende en die slechts toevallig eenigszins verwant was aan een der buisvriendeu, was werkelijk geniaal geweest. Na drie jaren eenzaamheid op zee was hij niet in staat geweest, zich aan de bekoring van zulk een hnwe- lijl:-«plechtigheid te onttrekken en zijn hongerig hart was reddeloos ten offer gevallen aan de aardige Nelly. De zaak was nog een tijdje gerekt; toen werd, nu eon jaar geleden, bruiloft gevierd, juist toen Breden uit het kleine plaatsje naar Berljju terugkeerde, en nu konden mevrouw Ritter en Lo na haar eerste zomerverblijf te Wilhelmshaven niet genoeg van het bekoorlijke huishouden der jonge vrouw, haar uit sluitend militairen kring van kennissen, de tennis parken,dezeiltochtjes—mevrouw Ritter zei „yotting" met de o, als een geboren Engelsche vertellen. „Nu Lo, dan is je hart wel te Wilhelmshavon ge bleven?" vroeg Ester lachend. Lo wierp het aardige kopje een beetje verachtelijk terug. „Ik kon me sleobts met luitenants amuseeren", zeide zij een beetje uit de hoogte, „maar daar zijn ze prachtig voor geschikt." Lo had het beter dan haar zusters. Door de uit stekende manier, waarop die zichzelf bezorgd hadden, was Lo de mogelijkheid gegeven van een vrije keus. Zij bad zich daardoor ook heel anders ontwikkeld, niet alleen maar voor huiselijkheid, gezelschapsspelen on liederen uit de „Trompeter". Dat was nog steeds een tamelijk zekere methode voor arme meisjes, die om iederen prgs aan den man jnoeten zien te komen maar als je_ wat moor vrij heid hebt om je ellebogen te gebruiken, dao stond zoo iets origineels niet kwaad. M. Hartog, uit Barneveld, die hier zijn vijftigste congres van deze vereeniging be zocht. Onze ruimte gedoogt niet, alle prae-advie- zen en de daaruit voortgekomen conclusiën op te netnen. We moeten ons dus wel bepalen tot de voor Amersfoort meest actueele: die van den Voorzitter der «V. P. N." en van den Directeur der Rijschool, alle adviezen en conclusiën zijn later te lezen in het oflieele congres-verslag. Eerstgenoemde, de heer C. G. J. A. van Genderen Stort, uit Groningen, leidde gister ochtend in de vraag: «Is het wenschelijk, dat ook de groote landbouwbonden, verenigingen en maat schappijen daadwerkelijk de pogingen der V. P. N. steunen V' Vraagt men waarom wij op het gebied der pluimveehouderij zoo bij andere landen ten achteren staan; waarom het, vooral bij de grootere landbouwers, zooveel moeite kost belangstelling te wekken, ook voor dezen tak van het landbouwbedrijf, dan antwoordt spr., dat de groote landbouwbonden, de landbouw- vereenigingen en -maatschappijen tot nu toe niets of zeer weinig doeD om de V. P. N. te maken tot éen krachtige organisatie, die in staat zal zijn, van de pluimveehouderij te maken een zeer winstgevende tak van het landbouwbedrijf. Indien de Besturen dier groote verenigin gen belangstelling voor het streven der V. P. N. weten op te wekken bij bun leden; wanneer zij de organisatie der V. P. N. krachtig beipen bevorderen, dan, spr. is er z.eker van, gaat de pluimveehouderij in Ne derland, die van Regeeringswege reeds zoo krachtig wordt gesteund, een schoone toe komst te gemoet. Spreker legde er nadruk op, dat men hier een voorbeeld moet nemen aan Denemarken. Ook daar werd vroeger de pluimveehouderij schromelijk verwaarloosd; maar toen men daar ging verbeteren, nam de invoer der Deensche eieren op de Londensche markt buitengewoon toe en de invoer daar uit Denemarken is de laatste tien jaren vertien voudigd. In dat land leveren reeds 46000 menschen hun eieren aan de coöperatieve eieren-vereeniging, die de eieren schouwt en behoorlijk verpakt. Op de Londenschemarkt maakt men de hoogste prijzen. In ons land is de eierhandel op het platteland nog een ruilhandel en nog steeds hebben wij voor onze consumptie gebrek aan eieren. Waar reeds organisatie plaats had, in Friesland, in Groningen, op de V. P. N. eierveiliug te Amsterdam zijn de prijzen zeer gestegen. Gelukkig telt de V. P. N. reeds 6600 leden, Lo was ook knapper dan haar zusters en frisscber, waartoe het verbeterde eten misschien wel had bij gedragen. Zij was een beetje studentikoos, zeer bij de hand en niet voor ieder even toeschietelijk, zooals nu en dan wel degelijk liet merken. Nu, onder het praten, roerde zjj een saus voorde viscbsalade, die hg de Ritter's beroemd was. Het recept, in zijn zeer eenvoudige samenstelling, was een familiegeheimmaar voor Ester, die met de gewoonten in huis bekend was, beteekende dit, dat men een gast verwachtte. „Krijgt u bezoek, tante? Dan stoor ik misschien?" „Dokter Helmers maar", zei do moeder, en Lo voegde er met een blik op de klok bij „Hg komt eerst na achtenhij moet altijd zoo lang in de kliniek werken." Of de pikante saus van de viscbsalade Helmers zoo blijvend aan het huis van Ritter gekluisterd had? Een feit was het, dat hij de onschuldige hofmakerij van Lo, waarmee hij na Hedda's verloving par dé pit was begonnoD, voortgezet had. Eu de toestand was nu ook zoo veranderd, dat daar niets meer op tegen was. Lo had nog wel den tijd onl twee of driejaar op de groote gebeurtenis, het huwelijk, te wachten, maar tegen dien tijd zou Helmers zelfs een zeer goede schooozoon zijn. Hij had het geluk gehad, adsistent hg een beroemd professor te worden en men voor spelde hem een groote toekomst. Lo zou zich intus schen niet vervelen. Voor een medesleependen harts tocht was zij niet geschapen, evenmin als haar zus ters. Zij zou zich nog twee jaar te Wilhelmshaven het hof laten maken, en dan zou ze haar hart volgen. Want dat de saus niet, zooals in vroegere jaren met berekening, doch met liefde werd klaargemaakt, was duidelijk. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1