Dinsdag 19 EES Juni 1906. No. 7211. fefWWI 55e ^aar9an9 Stadsnieuws. Feuilleton. Leemen voeten. AHERSFOORTSCIE COURANT. UITGAVE- Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. franco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- BUREAU w va«t rï officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Beolames 1—5 regels 1.25; elke regel FIRMA A. H. VAN ULEEFF meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening KORTEGRACHT te AMERSFOORT. gebracht eo k«ten e»enal3 .f»n,lerlijke Oum„8r»10 cent. Poltbua 9. Telephoool». Bij anvertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. de winkeliers hun eens gegeven woord breken. Inmiddels zal door de branche-comité's streng worden gecontroleerd welke magazijnen tegen de belofte in woor na negenen geopend zijn en met de eigenaars daarvan kan wellicht gesproken worden om hen tot inkeer te brengen. Aan het Bestuur werd opgedragen, in dezer voege te handelen. Slechts zeer weinigen waren voor wat men wel krasse maatregelen pleegt te noemen, als daar zjjn motion van afkeuring in de plaatselijke bladen, enz. Het ovorgroote meerendoel verwachtte oneindig meer succes van een gemoedelijk overreden der afvalligen en van een brengen onder de aandacht der koopers, dat dezen de winkeliers er als 't waren toe dwingen, zeer tegen bun zin en zonder noemenswaardig voordeel, hun ma gazijnen weer langer open te stellen, daartoe gedreven door concurrontie-vrees. Waar overal wordt geijverd voor een kor ten arbeidsdag hebben toch ook de winke liers en hun personeel het recht op een niet overmatigen arbeidstijd en zeer is het te wenschen, dat het publiek daartoe zal mee werken en dus gehoor zal gevon aan do cir culaire, welke bet Bestuur van i>Handel en Nijverheid" nu wel spoedig zal doen ver spreiden, Een vrijwillige vervoegde sluiting is, dunkt ons, toch altijd nog oneindig aangenamer dan een, die wettelijk wordt geregeld. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie verzoekt den werkgevers, die de op 1 Juli 190Ö vervallende prömiën voor de Ongevallenwet wenschen te betalen, om, ter bevordering van een geregeldeu gang van zaken on om lang oponthoud aan de loketten der Postkantoren te voorkomen, die betalingen te doen, naar gelang van do aanvangletters hunner namen, op de hierna vermelde data Voor hen, wier namen aanvangen mot eene der lettors A. B of C., op 2 of 3 Juli a.s. voor hen, wier namen aanvangen met eonu der letters D, E, F, G, H, I of op 4 of 5 Juli a.s.; voor hen, wier namen aanvangen met eene der letters K, L, M of N, op 6 of 7 Juli a.s; voor hen, wier namen aanvangen met eene der letters O, P, Q, R of b, op 9 of 10 Juli a.s. voor hen, wier namen aanvangen met eene der letters T, U, V, W, X, IJ of Z, op 11 of 18 Juli a.8.; voor do werkgevers, die publiekrechtelijke lichamen, naamlooze vennootschappen of andere rechtspersonen zijn, of dio als leden eer,er commanditaire vennootschap het bedrijf uitoefenen, op 13 of 14 Juli a.s. Door Gedeputeerde Staten zijn voor den dienst ongeschikt bevonden en door den ma joor Provincialen adjudant daaruit ontslagen vier lotelingen van ae lichting 1906, waarvan óen uit Amersfoort, voor wien dus het vol gende jaar een ander moet opkomen. Van enkele gebouwen en aan oenige par- ticuliero woningen wapperde gister He vlag ter herinnering aan 18 Juni 1815, den Water- loodag. Burgemeester en Wethoudors hebben in alle klasse-lokalen van de verschillende scholen biljetten doen aanplakken van den volgenden inhoud «Het is laf on dom menschen en dieren, waar ook, lastig te vallen, te plagen of te mishandelendo vogels in bosch en veld van hun nesten en eieren te berooven; in plantsoenen, bosscben en tuinen doboomen, grasvelden, bloemperken en banken te be schadigen ot te vernielen. «Een (linke, ferme jongen, een degoltyk meisje eorbiedigen liet eigendom van een ander hoe zoudon zij het vinden, indien men vernielde, wat hun of hun ouders toe behoort?" B. en W. van Alkmaar wel te verstaan. De schooljeugd te Amersfoort heeft een zóo pak kond biljet «heel niet" noodig. Toen hier besloten word tot gomeentelnke exploitatie der Gasfabriok on de fabriek aan net Smttllepnd zou worden gebouwd, werd door menigeen do vraag gedaan waarom hier geen installatie werd gemaakt voor elcctrisoh licht. Intusschen is de fubriek xóo ingericht, dat zij kan worden gebezigd voor cloctriecho centrale. Of dut spoedig xal gebeuren, staat xoor te bezien, vooral als men nagaat, dat de resultaten met hut olectrisch licht, althausbii Gemecute-exploi- tatie, niet zoo boel gunstig zijn. Thans schrijft weer do Londcnsoho correspon dent der _N. Rott. Crt." In den hulsten tyd heeft het electrischo licht te Londen niet voel geluk gehad. Ik zal mjj niet in do oorzukon verdiepen, maar eon feit ia het, dut het een rooks nederlagen heeft geleden De grootste was wel die in St. Marylebone. Deze Gemeente had groote onkosten gemaakt voor de vestiging haror electrischo liohtfabriok, maar kwam toon tot hot besluit, dat hot gas toch, por slot van rekening, voor minder geld even goed was een besluit, waarover natuur lijk heel wat te doen is geweest. De tweede overwinning door het gas hier Wie met ingang ran 1 Juli zich op deze cou rant wensciit te abon- neeren, ontvangt de nog in JUNI verschij nende nummers kosteloos. Do 9 iiurs-sluiting. In de jongste maandvergadering van «Han del en Nijverheid" werden, behalve de in het vorig nummer reeds vermelde stukken, in gebracht een brief van een schoenwinkelier en twee brieven van handelaren in galante rieën, houdende alle de mededeeling dat zij genoodzaakt zullen zijn hun magazijn ook na negenen open te houden omdat verschil lende vakgenooten die thans óok open houden en zij daarvan groot nadeel ondervinden. Een der leden deelde mede, dat hij een der gelijk schrijven ontving van een raanufactu- rier, aan welken brief hij een nieuw adres verleendenu de brief niet werd voorgelezen, concludeerde spr. dat öf de schrijver er van zich alsnog heeft bedacht, bi eenvoudig zijn winkel open houdt. Gelijk we reeds schreven, lokten deze brie ven een zeer langdurige en zeer breede dis cussie. Aan den eenen kant werd gevraagd of, met name in het manufacturen-vak, waarin de vervoegde winkelsluiting algemeen was, een 30-tal winkeliers weer een overdreven langen arbeidsdag moet hebben door den onwil van óen enkel vakgenoot. Aan de andere zijde werd betoogd, dat de vereeniging haar afkeuring er over moest uitspreken dat ondanks de geheel vrijwillige onderteekeping van het Reglement sommigen weer zich terugtrekken. Daartegenover werd opgemerkt, dat in een der brieven voorkomt, dat het publiek niet meeweikt en het dus beter zou zijn, alvorens in 't openbaar af te keuren dat sommigen hun woord braken, bet veel beter zou zijn de winkelenden nogmaals voor te houden, dat het in het belang is der winkeliers, hun gezin en hun bedignden, van welke laatsten velen in bun vak vereeniging ijveren voor een korter arbeidsdag, dat tijdig worde gesloten. Het schijnt wel, dat het weder openhouden na 9 uur der winkels tusschen Paschen en Pinksteren zeer slecht heeft gewerkt op de beweging, die vóór Paschen zoo stipt werd 44). Zoo sleepte Bredeu zicb weer veertien dagen voort. Het op wacht staan voor Olla's deur had hjj opgegeven. Laar ontmoette hjj haar op zekeren dag in Februarihet eersto ijs was in dezeu winter van enkel nevel eerst zóo laat gekomen. Zij was een uitmuntend suhaatsenrjjdster, maar te ijdel om zich dadelijk hjj het grooto middagconcert te latou zien, dus had zjj een der morgenuren gekozen om'zioh heel alleen om het Rousseau-eiland te oefenon. on nu haastte zy zich naar huis, tevreden over naar zekerheid en zóo betooverend met de bijna kinder lijke gratie, die door do inspanning aan de schoon heid der jonge vrouw verleend was, dat Brodon, die haar tegenkwam, als een hongerende naar haar keek, toen hij zijn hoed afnam. „Ha, mon ami! Hoe maakt do kleiDe het vroeg zy spottend. Een wolkje was er over haar 3tralend gelaat ge trokken. Men had haar nog nooit links laten liggen en deze man bier had haar belachelijk gemaakt. Broden gaf daar in 't geheel geen antwoord op. „Olla", zei hy heesch, „wees tooh niet zoo wreed. Kijk my oona aanik kom me zelf voor als een bedelaar." „Zoo zi6 je er ook juist uit" „Mag ik vandaag by je komen 1" „Neon. Vaudaag is 't ijsfeest. Ik heb me juist geoefend." Zy liet de aobaataen rinkelen, die zy over den doorgevoerd en dat zy die nu wat later dan in de wintermaanden zich op de straat be wegen er niet aan denken, dat ook de winke lier recht heeft op oen niet overmatig langen arbeidsdag. Komt er thans iemand vlak by of iets na negenen in don winkel, dan is het zoo moeilijk, hem niet te helpen, vooral als in de zelfde branche de een of ander wèl verkoopt. Er waren er, die alleen heil verwachten van wettelijke regeling. Is die ingevoerd, dan mag en kan dus geen vakgenoot zjjn magazjjn langer openhouden dan den wette lijk vastgestelden tjjd en is er dus geen sprake van onbehoorlijke concurrentie, zjjn slag slaan ten koste van de overige vakgenooten. Men weet, dat te Amsterdam en te Gro ningen pogingen worden aangewend tot wette lijke sluiting en zeer terecht merkte de Voor zitter dan ook op, dat het 't best ware het resultaat daarvan af te wachten, óok om te zien of Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en van Groningen hun goedkeuring hechten van het Raadsbesluit, dat de materie zal regelen. Keuren zy dat goed, dan ver valt te gelijk de dubio omtrent art. 153 Ge meentewet. Intusschen werd de aandacht gevestigd op art. 9 van het Sluitings-reglement waarby de winkeliers zich moreel verbondeu «volgens plicht, eer er geweten dit Reglement na te koinen" en de vraag werd gedaan of hot prestige der vereeniging niet verbiedt, zich neer te leggen bij de handelwijze van hen die hun handteekening eenvoudig niet langer erkennen, een wjjze van loen, die als schaamte loos werd gequalificeerd en in flagranten strjjd met het »een man een man, een woord een woord". Tegenover de opmerking, dat reeds ten vorigen jare werd voorspeld, dit de beweging gtfeo stand zou houden, werd ingebracht, dat er dikwijls iets is beproefd,dat niet ge heel slaagde, maar dat daarom de tjjd, aan zulk een proef besteed, niet als geheel ver loren kan worden beschouwd. Ook bier's dat hot geval; want wordt te avond of te morgen ook in den Raad van Amersfoort een voorstel aanhangig gemaakt tot wettelijke regeling, dan zal rnen nu met feiten kunnen komen, terwijl de loop der zaak heeft geleerd, dat wetteljjke sluiting noodig is. De vraag werd gedaan of het, in afwach ting van hetgeen te Amsterdam en te Gro ningen zal worden bepaald omtrent wettelijke sluiting, geen aanbeveling verdiende,nogmaals een flinke circulaire te doen uitgaan aan de koopsters er de koopers, die, nu weer ver wend, en uit gemakzucht toe meewerken dat arm droeg. „En morgen?" „Morgen moot ik inpakken, Ik ga met den uachl- trein uaar Parys. Ik moet daar oen paar weken studeeron. Rëjnno lieel't in de Vaudeville oen uieuwe rol gecreëerddie moet ik eons zien." En na een oogenhlik voegde zij er nis terloops by „Ga mee. Je zult, hoop ik, inzien, dat jo my oen schitterende voldoening sohuldig bent. Of moot je kinderon wiegen?" Zijn besluit stond dudelyk vost. Uit de grauwe ledigheid van zijn huis naar het vroolyke, lachende Parys zyn zenuwen werdon weer veerkrachtig hy die gedaohte. „Ik ga mee." Zy bleef verrast staan. „Maar dan moet jy maar zien, hoo je iuo weer kwijtraakt", zoide by mot de zolfde hongerige vroo- lykheid. Zij lachte overmoedig. „Dat is myn zaak." Bredon stormde naar huis. Heel do wereld soheon hem weer vroolijk toe. Hy rukte r,yn geldcaasoite open. Ecu ollendigo achthonderd guldenDaar kon hij niets mee uitrichten. Olla loefde wel niet op den zak van een vriend, maar heel baar optreden, do opmerkzaamheid waarmede hy haar zoo gaarne om ringde, vóór alles bot betalen van zijn schuld hier, vereischtuu eeu heel andere «om. Hy had veel schul den. Als zy van elkaar gingen, zou hy Ester weinig uit te betalon hebben, Waurschynlyk zou zjj naar Peters- walde gaan. Bovendien behield zy in het kiud steeds den waren erfgenaam. In iodor geval waren haar omstandigheden boter dan de zyne. Hy moest toch ook met haar spreken. Het was „jet heel noodzakolyk, dat hy bij nachten ontfld zijn huis zou ontvluchten als een diof. Dit hfl olknnr zyn, was reeds lang geen echt meer, on Brodon trachtte tiuh wys te maken, dat hy nooit van halve maat- regelon had gehoudon. Maar vreemd; als h'y aan Ester's oogen dacht, word hy bevreesd. HiL sou haar ook kunnen sohryven. Maar hot gold? Z\jn cradlet was ovoral uitgeput. Een paar duizend mark leende hem niomand meer. In den namiddag ging by naar Weller. Hy zou het toob maar eens probeeren. Wellicht viol er met Weller oen verstandig woord to sproken. Hy wist hoe do zaken stonden. Wolier was op zyn bureau in do Koningstraat, toen Bredon kwam. Hij was erg kool. Sedert de ziekte van Ester lood hij innerlyk zoo veol, dat hy allo kraoht moest inspannen om tonminsto don man daar voor hem, dien hy als oorzaak van al hot ongeluk beschouwde, met een schjln van hoflolHk- iicid te ontvangen. Broden Was ook verlegen. Hol gesprok was erg ceulettergrepig. „Ik vermoed, dat jo mij iets to zoggen hebt", wierp Weller or plotsoling tusschen. „Jo bent altyd onze vriend geweest. Je stolt ook bijzonder veel belang in Ester Wollor lotto soherp op. Er lag echter geen ironie in de woorden. „Jo was ook haar voogd. Voor het eorst legde Brodon dsn nadruk op desa verhouding. „Ik weet, dat Ester zich toen óok tot jou beoft gowend, toon zo die «enigszins idealistische neiging voor my in oon praotisoho wildo omzetton." Weller maakte bü dezo wending van hot gesprok oon beweging, alsof hy wilde opspriDgou, maar hy gaf goon antwoord. „Ik wuat niet, of iy toen alle zokorhoid hadt voor eeu gelukkige toekomst van onze eohtvorbiulonis..." „Neon", wierp Wolier er tussohon. „Maar Ester stond or op." „Juist", gaf Broden dadoljjk toe, „zn stond er op. Nu, jo hebt gelfjk gehad; we zyn beiden zeer onge lukkig geworden. Ik wil niemand do schuld gevon...." Nu stond Wollor werkelijk op en wol zóo plotse ling, dat Broden ophield. Toon du ander van »yn schrijftafel, waarop hy onwillekeurig oon paar brochures hoen ou weer had goschoveu, zich weer tot hom wendde, overkwam Bredon iets zeldzaams by sloeg voor den blik van die corlyku, scherpe oogen de zij no neer. „Jo wilt scheiden, nietwaar? Ik zou je óok dien raad geven. Ester is voor langen tyd lichamelijk geruïneerd, hot kind is nauwelijks lovensvatbaar en alle andoro omstandigheden zijn zoo ongunstig mogeiyk." Hij sprak zóo kalm. dat Ureden niet wist of lid sloohts vaststaande feiton opnoemde dan wel, of hy hem doodelyke boloedigingon in het gelaat shngordo. Hy nam nun, dal het toiten waren en sprak er zoo over. Hy zoide, dat een tydoiykn scheiding het best was, dat in dion tyd do noodigo stappen gedaan konden worden en hy bereidwillig alle sohuld op zich wildo nemen en Ester hot kind laten. -Dat is eon voornaam punt, want je woet.dat dat kind myn erfgenaam is.'r „Ik goloof niot, dat hot ooit die erfoniz al kun- non aanvaarden. Voor het ovorige stom ik volkomen met jo plan in. Wanneer wil jo vortrekkon?" „Morgeuu'oad." „Weet Eater daarvan Een verlogen pauzo. „Ester weet niote?" „Zy is sedert do gehoorto van het kiDd zóo vreemd, zy hooft zelfs nog geen woord tegen my gosprokou, Ik bon natuurlijk overtuigd, dat zo er meo In zal stommenjuist iu haar belang vind ik doze v.-oodzaruo oplossing de beste. Ik hoop op jou, Wellor. Ja hebt nog don meeston Invloed op haar en (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1