Stadsnieuws. •Eendracht maakt macht", is waar, doch het beste kan overdreven worden. Armenzorg zij aller werk! Geeft! Doch eischt niet, dat maar altoos anderen voor u uitgaan op onderzoek neon doet ook gij zelf in deze het uwe. Geeft niet alléén uw geld, maar ook iets van uw tyd, uw moeite en inspanning, iets van uw eigen persoonlijkheid, want niet altoos is mot geld alles te doen. Men bespreke voortdurend ons onderwerp, schrijve, vergadere er over. Uitstekend I 't is brood-noodigdoch op het antwoord kun nen nooadrufligeu niet wachten dn daarom helpt, helpt na onderzoek en gaat er zelf op uit mannen en vrouwen vooral. Moge alom op het terrein van armenzorg meer samenwerking geboren worden tusschen kringen, vereenigingen, instellingen, diako- nieën Hiermee ware reeds heel wat gewonnen KENNISGEVING De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Brengt ingevolge eene missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid d.d. 20 Juni 1906, n«6384. Landbouw, ter algemeene kennis, dat in verband met de omstandigheid, dat in Duitachland geen scbaapspokken of daarop gelijken de besmettelijke ziekten meer voorkomen, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie wederom vergunning wordt verleend tot dei» invoer uit genoemd Ryk van artikelen, afkomstig van schapen en geiten. Amersfoort, 28 Juni 1906. De Burgemeester vsd Amersfoort: WTJIJTIERS, De Minister van Justitie heeft, in overleg met zijn ambtgenooten, wijziging gebracht in de uitbetaling van de rekeningen ten laste tan het Rijk, nadat deze door de Algemeene Rekenkamer zijn geverifieerd. Tot dusverre werden die rekeningen, declaration, enz. door de Provinciale Besturen uitgereikt. Thans is bepaald, dat de uitrei king rechtstreeks zal plaats hebben door de Posterijeneen ministerieele bepaling die ten gevolge zal hebben, dat een veel spoe diger uitbetaling dan vroeger zal worden verkregen. De Commissie aan welke werd opgedragen te onderzoeken of vergoediug dient gegeven wegens derven van inkomsten door ophef fing der Schutterijen noodigde de Regeering uit, een wetsontwerp in te dienen, waarbij een billijke regeling wordt getroffen voor het personeel der Schutterij, dat door de opheffing daarvan zijn vast inkomen als zoo danig moet missen. Door den Keurmeester der viscb zijn gis terochtend aan den vischafslag afgekeurd •10 bennen bot, aangevoerd door een visch- venter uit Spakenburg. De heer J. D. van Gelder (Zuidsingel) ver wierf op de Internationale bakkei ij-tentoon stelling te Amsterdam een zilveren medaille in den wedstrijd voor de mooiste, hoogste en meest rechte »vol au vent". De heer O. J. van der Eist is aan de Tech nische Hoogeschool te Delft geslaagd bij het examen voor mijn-ingenieur. De heer A. de Stoppelaar slaagde voor candidaat werktuigkundig ingenieur. De heer Th. G. Donnet* legde aan de Vrije universiteit met gunstig gevolg af het props deutisch Rechten. De heer M. D. J. Gerritsen slaagde bij het eind-examen openbare Handelsschool te Am sterdam, afdeeling A. De door ingenieur A. J. Krieger ontworpen paardetram te Oudewater komt begin Juli in exploitatie. Aanstaanden Vrijdag wordt de eerste dei- kleine manoeuvres met samenwerking van verschillende wapens van dit garnizoen ge houden. Een bataljon van het 5e regiment infanterie en êen eskadron van het 4e regi ment huzaren zullen er aan deelnemen. Luitenant G. J. Maris, van het eskadron ordonnansen, wordt overgeplaatst naar het 2e regiment huzaren te Venloo. Men wil welen, lat Dinsdag alleen per Centraalspoor van bier naar Utrecht werden vervoerd tusschen de 7000 en 8000 feest- \oov Zaterdag, als wanneer er vuurwerk is en weer wordt geillumineerd; wacht men weer een geweldige drukte. Ook de Araersfoortsche tram heeft gepro fiteerd van de drukte. Dinsdag vervoerde zij 544 personen01 stronken van vier ritten werden verkocht en tot 2 uur 's nachts werd dubbele dienst gereden. Dio extru-trams zullen trouwens de geheele feest week nog 's nachts lijden. Wie er niet is by welgevaron, is„Reisbe- lasting" dat nog altyd geeu busje heeft bij de plaatskaarten-bureaux der Centraal spoor. De plaatselyke afdeeling van «Patrimonium" koos tot haar Voorzitter den heer D. Meester, reeds vele jaren Bestuurslid. Men wil weten, dat het verhlyf van ra1'- 11. J. H. baron Van Boetzelaer van Ooster hout in deze Gemeente verband zou houden met een poging om het voormalig Aldogonde- gasthuis te verkrijgen als gebouw voor de Industrie- en Huishoudschool. Moge het wat meer zijn dan een »men w»gt". Hier is komen aanvliegen een postduif, aan den linkerpoot gemerkt 1818 T13. Inlichtingen aan het Bureau van politie. Aan het Bureau van politie is als ge vonden gedeponeerd een bloedkoralen col liertje. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was gister- en heden ochtend 06° Fahrenheit. Het voorlaatste gelui. Zaterdagavond half negen begint in de Sociëteit «Vereeniging" het 'stedelijk kegel concours, waarvan de mooie prijzen sedert Dinsdagavond te zien zijn in de etalage van de firma Fortraann Hehenkamp. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbestedingen was minste inschrijver voor de ijzeren rasters bij de Plautsoenbruggen de heer W. van den Donker met f'217en de heer J. C- van Eijbergen met f3173 voor den bouw der twee lokalen van de Meisjes school. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den burger T. v. B. wegens diefstal van lood van de Infanterie-kazerne, toebehoorende aah den Staat der Neder landen. Tegen iemand uit Ermeloo, die zijn rijwiel uiet aangaf voor de belasting, is door de Zwolsche Rechtbank geëischt f100 boete of 20 dagen, Een waarschuwing voor anderen. Op »Soestdijk" wordt binnenkort een tuin feest gegeven. Het 43ste Zendingsfeest, dat op 4 Juli in de bosschen van bet Koninklijk domein »Soest- dijk" wordt gehouden, zal opgeluisterd worden door de «angvereenigingen «Halleluja", van Raarn, en „Soli Deo Gloria", van Soest. Onder directie van den heer W. van den Blij, vac Utrecht, zullen deze zangvereenigingeu, te zamen 80 zangers, een zestal liederen} ten gehoore brengen. H. M. de Koningin-Moeder zal dat Zendings feest bijwonen. Onder het opschrift Veraftwoordelykheid zegt de «Nieuwe Koerier" over de ramp in het Zeister kamp Een der gedooden was een inwoner der naburige gemeente Maasniel, een oppassend huisvader, die een echtgenoote met twee jeugdige kinderen nalaat. Een ongeluk door het vuur des bliksems is voorzeker altijd mogelijk; maar toch, in dit geval, mogen wij met ernst vragen, of er geen zware verantwoordelijkheid drukt op het legerbestuur. Het kamp ligt midden in de vlaktebij onweer zy de tenten de hoogste punten dat gevaar had voorzien en voorkomen moeten worden. Wanneer het de eerste maal was, dat in een kamp zulk een ongeluk gebeurde, zou men van verrassing kunnen spreken. Maar een Roermnndeuaar, aie als milicien ln het kamp van Zeist verbleef, zag voor een paar jaren óok een man doodslaan, die de wacht had dicht bij een zeer hoogen vlaggestok, die wel den bliksem trok, maar niet leidde. Men was dus gewaarschuwd. Waarom niet enkele bliksemafleiders in het kamp geplaatst'? De verantwoordelijkheid opsporen als het ongeluk gebeurd is, geeft geen herstel aan het diepgetroffen huisgezin. Maar men kan althans bereiken, dat onze jongens en mannen niet meer in de toe komst op zulke onverantwoordelijke wijze aan het gevaar worden blootgesteld. Werkzaamheid in zijn beroep is de moeder van een zuiver geweten. Een zuiver geweten is de moeder der rust. En slechts in de rust wast de teedere plant van het geluk. Volgens de «Posener Ztg." is een zeor merkwaardige uitvinding gedaan. Het is namelijk dén 25-jarigen leeraar Luczak, te Ostrowo bij Hohensalza, gelukt een instrument te maken, om een hoek mechanisch in drie deelen te verdeeleu. Het is een passer die aan het eene been nog twee zijbeenen heeft, met scharnieren er in. De uitvinder heeft in Duitscbland en nog acht andere landen patent genomen op deze uitvindingeen fabriek heeft voor dit patent reeds 50000 Mark geboden. De Noordewind, die dezen zomer zóoveel vuldig waait en het zóo heel koel maakt, heeft toch weer een groot voordeel. Iemand die 32 zomers in bet Zuiden der provincie Groningen woont, schryft, dat hij dezen zomer, en alleen dezen zomer, geen last van veenbrand of veendamp gehad heeft. Toen in dezen zornor het veen afgebrand werd, om er boekweit op te zaaien, was 't aanhoudend Noordewind, die demenschen vrijhield van ellende voor oogen en longen. Die kant is or dus óok aan. By de hedenmiddag van 1.45 tot 4.20 onde1' voorzitting van den heer Burgemeester, jhr- J. W. A. Barcbman Wuytiers van Vliet, gehouden Raadsvergadering waren tegen woordig 12 leden en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Tromp van Holst en mr. Van aer Voorst Vader en zonder bericht Wethouder Visser en de heeren Van Esveld en. Van Beek. De notulen der vergadering van 20 Mei werden gelexen en ongewijzigd vastgesteld. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren: de Bouwverordening; een verzoek om spoedige beschikking op het adres van de Industrieschool van 28 April; twee re- questen van de plaatselijk#* afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers om uitstel der behandeling van punt 10 en ter onder steuning van punt 12een verzoek van den Gemeente-Secretaris om hem van 2 tot 28 Juli verlof te verleenen, hetgeen geschiedde; en een verzoek van den heer Roodhuizen, te Bussum, om zijn vrouwelijke pupil toe te laten tot het admissie-examen, voor het Gymnasium, dat werd toegestaan. Om 2 uur kwam aan de orde de Beschrij vingsbrief. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herbenoeming van raej. G. Kam perman, echtgenoote van G. van Eeden, als Gemeente-vroedvrouw. Herbenoemd met algemeene stemmen. 2. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van de Kom en de bebouwde kom der Gemeente en tot bet aanbrengen van daarmede verband houdende wijzigingen in eenige Polltie-verordeningen. Na goedkeuring wordt het besluit zeivete zijner tijd als kennisgeving opgenomen in dit blad. We meenen dus voorhauds te kunnen volstaan met de mededeeling, dat de buiten wijken (Berg, Soesterstraatweg-kwartier, enz.) zijn opgenomen in de Kom en de Bebouwde kom. Mestverzamelingen en varkens mogen daar dus niet meer gehouden worden en de ge leiders van hondenkarren hebben daar dus voortaan af te stijgen van hun voertuig. Aangenomen z. d. met algemeene stem men. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Ge meenteraad. De wijziging beperkt zich hiertoe, dat de oproeping voor de zittingen niet meer zal geschieden door aanplakking aan het niet meer bestaande Cynshuisje tegen de Sint Joris-kerk aan de Langestraat, doch alléén door publicatie in een der plaatselyke bladen. Na langdurige discussie wordt bepaald, dat alléén zal worden aangeplakt aan het Ge meentehuis; natuurlijk behalve de oproe pingsbrief. Ook zullen de notulen niet meer worden gelezen, doch ter visie liggen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen rooien van eenige boomen aan de Langegracht (met advies). Aangenomen z. h. st. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het adres van den Raad der Gemeente Steenwijk in zake Rijkspensioen voor Gemeente-ambtenareD. Z. h. st. betuigt de Raad zijn volle adbassie. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende overgangs-examens aan het Gymnasium (met adviezen). Curatoren zeiven wezen er op, dat het bij de oud-gymnasiasten beroemde overgangs examen in de Wet op het Hooger onderwijs van 1905 niet meer is Voorgeschreven het komt hun rationeel voor, die overgangs examens doen vervallen nu de Wet daartoe vrijheid Iaat. Zij geven aan B. en W. in overweging de overgangs-examens af te schaffende beslis sing omtrent de bevordering te laten aan curatoren; de lessen op den dag vóór de promotie 's middags te 12 uur te doen ein digen dit jaar op 6 Juli en de promotie te doen plaats hebben op de zelfde wijze als voorheen. Een en ander als proef voor éen jaar. B. en W. stelden voor, deze afwijking van het Reglement voor het Gymnasium voor dit jaar toe te laten. Aangenomen z. d. of h. st. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van de tydelyke aan stelling van den leeraar H. Corver aan do Hoogere Burgerschool (met adviezen). Z. h. st. verlengd tot 1 Augustus 1906. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekennen van pensioen aan den leeraar A. M. Kollewijn Nz. Vastgesteld z. d. of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van pensioensgrond slagen voor leeraren by Hooger- en Middel baar ooderwys. Als voren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener Verordening regelende het verlof van het personeel bij hei Lager onderwijs (met adviezen). Een ziekte-verlof kan verleend gedurende ten hoogste twaalf maanden met behoud van salaris, welk verlof kan verlengd met nogmaals twaalf maanden, in welk geval de vervangingskosten moeten betaald door de- geen aan wie dat verlengde verlof werd verleend. Militie-verlof: zes weken met behoud van half salaris; na dien tijd moeten de vervan gingskosten worden gedragen door den on- derwijzer-mifitieplichtige. Gehuwde militieplichtigen behouden hun salaris. Tijdelijke onderwijskrachten genieten geen salaris in hun verloftijd. De verordening treedt, in werking op den eersten dag der maand na de goedkeuring door Gedeputeerde Staten. De afdeeling van den B. v. N. O. gaat in hooger beroep. Haar verzoek om uitstel van behandeling werd verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Na zeer lange discussie werd het voorstel nagenoeg geheel ongewijzigd aangenomen met algemeene stemmen. 11. Voorstel van Burg, meester eri Wet houders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de openbare Meisjesschool le soort en de openbare Jongensschool le soort (met adviezen). Werd in de vorige vergadering besloten tot opheffing der gecombineerde jongens- en raeisjesklasseu aan de Jongensschool en uit breiding met twee lokalen van de Meisjes school, nu moest wel het voorstel volgen om het personeel aan de Jongensschool uit te breiden met éen onderwijskracht, dat aan de Meisjesschool met éen onderwijzeres (de onderscheiding is niet van ons Red.) en aan de Meisjesschool een vaste leerkracht te verbinden voor het derde leerjaar. Eeu en ander met den nieuwen cursus. Aangenomen z. d. of b. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer L. A. Slot (school Heeren- straal) en voorstel van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van dien onder wijzer, hem uit de Gemeentekas een aan vullingspensioen op zijn uiteraard zeer klein Rijks-pensioen toe te kennen. Van de 6 jaren die adressant hier diende, was hij 2 jaren met ziekte-verlof B. en W. waren niet gerechtigd voor hem Gemeente pensioen voor te stellen. Het adres der afdeeling van der B. v. N. O. mochl evenmin baten en de Raad besloot r. h. st. eervol ontslag te verleenen zonder meer. 13. Voorstpl van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer H. Franlsen fschool Beek straat) wegens benoeming te Utrecht. Eervol per 1 Augustus. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het uitkeeren eener gratificatie aan den onderwijzer L. van Dommelen voor het waarnemen van het Hoofdschap aan (le school Beekstraat. Aangenomen z. d. of h. st. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan de onderwijzeres J. M. Boukamp (met adviezen). Z. d. verlengd tot de zomervacantiede vervangingskosten ten laste der Gemeente. 16. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders over adressen, betreffende de zoogenaamde vervolgklasse op de Burger Avondschool (met advies). Bedoeld zijn de adressen der werklieden verenigingen van 15 December 1905. B. en W. herinneren aan hun voorstel van 26 October 1905 en schrijven „van opheffen der klasse van voortgezet teekenonaerwys, gelijk het adres luidt, kan derhalve geen sprake zijn". De Commissie van Toezicht schreef even eens in haar advies, dat »vun het opheffen der zoogenaamde vervolgklasse geen sprake kan zijn, aangezien die klasse nimmer bestaan heeft" en concludeerde, dat het verzoek niet Toor inwilliging vatbaar is. B. en W. stelden voor, afwijzend te be schikken. Aangenomen z. h. st. 17. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het metselonder- wijs aan de Ambachtsschool. Het Bestuur vroeg f4000 ter leen a 3y2<Y« 'sjaars en .tegen terugbetaling van f'250 per jaar, benevens een jaarlijks subsidie van 1500. In verband met opmerkingen van den Inspecteur van het Ambachtsonderwys, mo gelijke uitgaven voor een Burger Dagschool en het reeds zeer belangrijke Gemeente-sub sidie aan de Ambachtsschool vonden B. en W. geen vryheid om voor te stollon, nieuwe lasten voor dut onderwijs te aanvaarden en adviseerden zy dus tot ufwyzing van het adres, zich nochtans bereid verklarend om nader advies uit te brengen als de Raad een andere meening mocht zijn toegedaan. Na lange discussie gerenvoyeerd naar B. en W. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2