Dinsdag 3 1906. No. 7217. 55e Jaargang Feuilleton. Geen pleizierreisje. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale- oflicieële- eD onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOHTEGRAGHT 9. Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, herioneren, voorzooveel noodig, belanghebbenden er aan, dat bet Register van inschrijving voor de Natiouale Militie op 31 Augustus 1906 des namiddags ten 4 ure voor goed gealoteo wordt, en noodigeu ben, welke verzuimd mochten hebben zich te laten in schrijven, uit, vóór genoemden datum voor die in- eohrjjving te willen zorg dragen. Amersfoort, 2 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. Van REIGERSBERG VER8LUIJS. Loco-Secretaris. Het Arbeidscontract. Een onderwerp, dat we! alle lezeressen en lezers zal interesseeren, willen we trachten in een niet te lange reeks opstellen zoo be vattelijk mogelijk uiteen te zetten. Immers het Arbeidscontract, zooals dat Vrijdag door de Tweede Kamer is aange nomen, en »op een nader te bepalen da« in werking treden" zal, regelt de positie van den werkgever zoowel als van den werk nemer, indien wordt gearbeid tegen loon; dus ook een deel der dienstboden-quaestie. Voor beiden is de nieuwe regeling van zeer groot belang, daar thans is aangegeven, wat onder een „arbeidsovereenkomst" moet worden verstaan en er algeraeeue regelen voor die overeenkomst zijn vastgesteld, ter wijl voorts de verplichtingen zoowel van den werkgever als van den werknemer zijn om schreven. In het algemeen worden twee soorten van overeenkomsten erkend, waarbij de eene partij (de werknemer of arbeider) zich ver bindt om voor de andere partij (den werk gever) tegen belooning arbeid te verrichten Deze zijn 1o. de arbeidsovereen komst, en 2o. de aanneming van werk. By de arbeidsovereenkomst verbindt zich de arbeider om in dienst van den werkgever tegen loon gedurende zekeren tijd arbeid te verrichten. Bij de aanneming verbindt zich de aannemer om voor den aanbesteder tegen een bepaalden prijs een bepaald werk tot stand brengen. Mocht een overeenkomst worden gesloten om zonder vergoeding of loon voor zekeren tijd arbeid te verrichten, dan zijn de bepalingen niet van toepassing. Is een overeenkomst te beschouwen als i). Op een donkeren, ouvriende'ijken herfstavond reis" de ik met den nachttrein van Euston naar Liverpool om van hier uit met de boot naar Belfast te atoo- meD, waar ik een bruiloft dacht mee te vieren. In de rookcoupó tweede klasse waren behalve ik nog twee andere passagiers, die de beide tegenover elkaar gelegen hoeken in beslag hadden geDomen. Nadat ik bet mij gemakkelijk had gemaakt, stak ik een sigaar op en greep naar de avondcöurant. Voor ik my daarin verdiepte, nam ik mijn mede passagiers op. Op reis verkort ik altijd gaarne den tijd door een gesprek, maar de beide heeren, van middelbaren leeftijd, die er erg terughoudend uit zagen, maakten geenszins den indruk, alsof zij van een jongmensch als mij notitie zouden nemen. Toen wij ongeveer een half nur gespoord hadden, voelde ik plotseling een zachten eïgenaardigen trap van een voet en ontmoette, opkijkend, den door dringenden blik van myn overbuurman. „Neem mij niet kwalyk, mijnheer, zei bij, met een zeldzaam lachje, zou u misschien de courant met mij willen ruilen Zooals ik zie, is u met de uwe klaar." „Ja, als 'tu blieft", antwoordde ik, een weinig verrast. Terwijl wij de couranten ruilden, gaf hij my nog maals een waarschuwenden trap en men denke zich mijn verbazing, toen ik op den rand van zijn blad de met potlood geschreven woorden vond: „Houd u rustig. Ik ben detective bjj de politie. Onze reisgenoot is Burnside, van wien u natuurlijk arbeidsovereenkomst, doch bevat zij tevens kenmerken vtin een andere soort van over eenkomst, dan zullen de bepalingen betref fende beide soorten gelden. Dit geval zal zich o. a. voordoen, indien de dienstbetrek king er toe leidt, dat de werkgever den ar beider opdraagt hem tegenover derden te vertegenwoordigen, omdat alsdan tevens een overeenkomst van lastgeving bestaat. Mocht tusschen die bepalingen strijd bestaan, dan zijn alleen die der arbeidsovereenkomst van toepassing. Ook zullen de bepalingen betreffende de arbeidsovereenkomst toepasselijk zijn, indien een aanneming van werk terstond, of tel kens met eenigen tusschentijd, door soort gelijke overeenkomsten wordt gevolgd, of indien het, bij het aangaan eener aanneming, in de bedoeling ligt, verschillende aanne mingen aan te gaan en deze samen nis éen arbeidsovereenkomst kunnen worden be schouwd. Die bepalingen gelden dan zoowel voor de aannemingen te zaraen, als voor elk af zonderlijk. Bij deze overeenkomsten moet onder meer worden gedacht aan bet arbeiden op stuk loon, dat zooveel gelijkenis met aanneming van werk vertoont. Is echter de eerste over eenkomst bij wijze van proef aangegaan, dan wordt deze geacht haar aard van aanneming van werk te hebben behouden en gelden daarvoor de speciale bepalingen van aanne ming. Omtrent de arbeidsovereenkomst is in het algemeen bepaald, dat zij zoowel schriftelijk als i ïondeling zal kunnen worden aangegaan. Wordt van de arbeidsovereenkomst een ge schrift opgemaakt, dat zijn de kosten der akte en de bijkomende onkosten ten laste van den werkgever. Dikwijls wordt bij het sluiten der over eenkomst een hand- of godspenning gegeven. Is deze aangenomen, dan is noch de werk gever, noch de arbeider bevoegd, van de overeenkomst at te zien door het teruggeven of liet laten behouden van dien hand- of godspenning. De werkgever meg echter den hand- of godspenuing in minderiog brengen op het Iood, indien de dienstbetrekking voor langer dan drie maanden of voor onbepaal- den tijd is aangegaan, doch niet langer dan i'rie maanden heeft geduurd. Ten aunzien van de gehuwde vrouw, die als arbeidster werkt, zijn bijzondere bepa lingen opgei omen. Zij wordt ge cht voorde arbeidsovereenkomsten, als arbeidster aan gegaan, de bewilliging van haar man te goboord hebt. Te Liverpool wacht mij een bevel voor zjjn arreatatie. Ik uioet daarom zien, hem veilig daarheen te brengen en hem zoo mogelijk nog vóór onze aankomst te arresteeren. Ik reken, indien noodig, op uw hulp. Kom te Stafford in de buffetkamer." Natuurlijk wist ik, wio Burnside waseen secretaris van Lord A., die er mot de brillanten van de Lady van door was gegaan en veel van zich deed spreken. Ik las de regels meermalen over eer ik de vrijheid nam, een blik op den gentleman met zijn donker voorkomen te werpeD, die in het genot van een ha vanna verdiept, zich oogenschijnlijk geen gevaar was bewust. Sedert een week had de politie vergeefs op hem geloerd. De courant in mijn hand bevatte een daarop betrokking hebbend berichtje, dat de detective met potlood had onderstreept. Bij onze aankomst te Stafford, waar de trein vjjf minuten stil hield, was ik begrijpelijkerwijze zeer opgewonden. Zoodra do trein stilhield, stak ik de couraDtin den zak en haft3tte mij naar de bufl'etkaiuer, waar teretond daarop ook de detective met het ou- Bchuldigste gelaat van de wereld verscheen. „Zie niet om, (luisterde bjj naast injj, hy staat daar ginds vóór het buffet. Ale hij lont ruikt, zal hij zich uit de voeten maken. Te Crewe schijnt by iemand te wachten, want te Eustoo zond hij een telegram daarheen af en ik hoorde, dat de telegrutist naar een nummer vroeg; het was 2964." „Dat is immers het nummer van onzen waggon zei ik. „Inderdaad. Het telegram schijnt dus een uitnoo- voor don adressant te hebben bevat, zich to Crewe by hem te voegen en als dat gebeurt, zou hot paar my te Liverpool veel te doen kunneu geven." „En wat denkt u nu te doen „Hom dudelyk aan te houden, hem te boeien en onder de bank te schuiven, zoodat zijn medeplich tige hem te Creweniet vindt en, hem in een anderen -j._j J treiQ doorjoeijt, arrestant overne- bebben verkregen, zoodat zij teygevolge van die overeenkomsten alle handelingen, het «even van kwitantie on het verschijnen in rechten daaronder begrepen, zonder bijstand van haar man kan verrichten. Ook is haar uitdrukkelijk het recht toegekend, over het geen zij krachtens de gesloten overeenkomst te vorderen of te ontvangen heeft, ten bate van bet gezin te beschikken. Een minderjarige (dus iemand jonger dan 21 jaar) wordt bekwaam verklaard om als arbeider arbeidsovereenkomsten aan te gaan, indien hij daartoe door zijn wettelijken ver tegenwoordiger mondeling of schriftelijk is gemachtigd, lu liet algemeen gezegd, is de vader de wettelijke vertegenwoordiger van zijn minderjarig kindis de vader buiten de mogelijkheid de ouderlijke macht uit te oefenen, dan wordt die macht door de moeder uitgeoefend, terwijl, indien ook de moeder niet in 'staat of i evoegd is, een voogd wordt benoemd. Een mondelinge machtiging vun den wet telijken vertegenwoordiger mag alleen voor een bepaald geval worden gegeven in tegen woordigheid van den werkgever of van den- gene, die namens dezen handelt. Zij kan dan evenwel niet voorwaardelijk worden verleend. Is een schriftelijke machtiging verleend, dan moet de minderjarige de volmacht aan den werkgever ter hand stellen. Deze zal daarna onmiddellijk een gewaarmerkt afschrift aan den minderjarige doen toekomen en het oorspronkelijke stuk bij het einde van de dienstbetrekking aan den minderjarige of diens vertegenwoordiger teruggeven. De minderjarige staat in alle opzichten, voorzoover betreft de arbeidsovereonkomst welke volgens de verleende machtiging is aangegaan, gelijk met een meerderjarige. Dit is echter niet het geval ten aanzien van de uitbetaling van het loon, omdat het aan een minderjarige in geld vastgesteld loon steeds aan den wettelijken vertegen woordiger zal worden voldaan, indien deze zich tegen betaling aan den minderjarige verzet. Ook zal een minderjarige arbeider niet zonder bijstand van zijn wettelijken ver tegenwoordiger in i echten kunnen verschynen behalve wanneer den rechter is gebleken, dat deze vertegenwoordiger niet bij machte is om zich te verklaren. Hoewel de wettelijke vertegenwoordiger machtiging moet verleenen voor het adugaan eener arbeidsovereenkomst, kun toch zoo danige overeenkomst van een mindeijarige geldig zijn zonder machtiging, indien die minderjarige gedurende vier weken in dienst waggon Yoruuedend, den geheelen trein d I Te Liverpool kan de politie oneen arrestai men, terwijl ik den anderen vogel volg, daar ik niet weet, wie van beiden de juweelen beeft, aan welker vondst ïny hot meest gelegen is." „Maar als ondertusschen andere passagiers in onze afaeeling gekomen zijn „Dat kunneu zij niet. Ik heb den conducteur ingelicht en hem verzocht ons alleen te laten. U zal mij, als het noodig is, helpen, nietwaar „Natuurlijk", zei ik, want de zaak viel geheel in myn smaak. De trein zou juist vertrekken toen Burnside op stond eu het hoofd uit het raampje stak. „Conducteur, riep hy, wanneer komen wjj te Crewe?" „Om 8 uur 45, mijnheer; „Mooi." Toen keerde hy, terwijl de detective en ik veelbe- teekenende blikken wisselden, op zjjn plaats terug. Myn hart begon toch wat sneller te kloppen met liet oog op de aaustaande worsteling, want Burnside was een sterk, krachtig man en de detective, ofschoon goed gespierd, van veel lichter en slanker lichaams bouw. In elk geval zou bet een harde strijd worden. Toon wy het derde station na Stafford achter ous hadden, legde de detective zijn courant neer en streek evou met den zakdoek over zyn lippen. Toen stond hy op en rommelde wat in het babageuet, als zocht hij iels, maar plotseling had hij zich met een koeuen sprong op Burnside geworpen en hield hem met zyn knie in den hoek vaat. „Gauw, houd zyn handen vaatriep bjj. Toespringend, greep ik de beide handen van den schurk, juist toen hij die in zijn zak wilde steken. Op het zelfde oogenblik zag ik, dat zijn gelaat met den zakdoek van den detective was bedekt, waaruil oen sterke, zoetachtige lucht stroomde. Nadat hy zich oenige oogenblikken wanhopig had verweerd, scheen hij zjjn bewustzijn te verhezen. „All right i zeide de detectieve. Dat was hard wer ken. Oef! Snel de raampjes open, anders benevelt de ohlorotorm ons óok." van ilea werkgever arbeid heeft verricht. Na afloop van die vier weken wordt aange nomen, dat de vertegenwoordiger den minder jarige mondeling heeft gemachtigd. Een lusschen echtgenooten aangegane arbeidsovereenkomst zal nietig zijn en dus tot geen enkel gevolg kunnen leiden. Ook zijn eenige bepalingen in het arbeids contract opgenomen omtrent het zoogenaamd Fubrieksreglernent. waarmede wordt bedoeld een door den werkgever voor de arbeiders vastgesteld reglement, waarin voorschriften ten aanzien van den arbeid zijn opgenomen. Deze materie wordt echter nader geregeld in de nieuwe Arbeidswet. Toch zijn de bepalingen van het arbeids contract ook op dit punt voor den arbeider van gewicht. Een door den werkgever vast gesteld reglement zal n.l. alleen ian voor den arbeider verbindend zijn, indien deze schriftelijk heeft verklaard, zich met dat reglement te vereenigen en tevenslo. een volledig exemplaar van het reglement kosteloos door of vanwege den werkgever aan den arbeider is verstrekt2o. door of vanwege den werkgever een door dezen onderteekend volledig exemplaar van het reglement ter inzage voor een ieder is neer gelegd ter griffie van het Kantongerecht, binnen welks ressort de onderneming, waarin het reglement geldt, is gevestigd, welke inzage kosteloos geschiedt; 3o. een volledig exem plaar van het reglement op een voor den arbeider gemakkelijk toegankelijke plaats, zoo mogelijk in het arbeidslokaal, zoodanig opgehaDgen is en blijft, dat het duidelyk leesbaar is. Bedingen, welke hiermede niet oversteenstemmen, zijn nietig. Daar het reglement ter inzage ligt kunnen de vakvereenigiogen er gemakkelijk mede bekend worden. Mocht gedurende de dienstbetrekking een reglement worden vastgesteld of een bestaand worden gewijzigd, dan is het nieuwe of ge wijzigde reglement voor den arbeider slechts verbindend, indien een volledig exemplaar van het ontwerp daarvan hem kort vóór de vaststelling gedurende zoodanigen lijd koste loos ter inzage is verstrekt, dat hij zich over den inhoud behoorlijk beeft kunnen beraden. Deze bepaling is opgenomen om den arbeider gelegenheid te geven, over de zaal- na te denken en, indien hij dit wenschelijk acht, den werkgever zijn oordeel mede te deelen. Natuurlijk heeft de werkgever het recht om het reglement vast te stellen, zooals hij wil. Weigert de arbeider na de vaststelling de verklaring af te geveu, dat hij zich met het Ik volgde zijn raadook wij duizelde het reeds Ouderiusscheu had do detectieve haudeu en voeten van den bewustelooze geboeid, „Zoo, zei hij toen, help mij nu hem ouder de bank te leggen." Met moeiie hieven wij het zware lichaam op en schoven het ouder de zitplaats. „En nu voor alle zekerheid de reisdeken er nog over! FameusI Nu mag zijn collega onze coupé visiteeren 1" „Maar als hij bijkomt, zal hy leven maken", deed ik hem opmerken. „Wees onbezorgd ook in ditgeval is voorzien. Kort vóór Crewe zal ik hem knevelen. Overigens greep u zijn handen juist bijtijds. Wilt u mij als 't u blieft uw naam noemen? Misschien krijgt u dan een gra tificatie". Ik noemde hem vol trotach. Nu de crisis voorbij wns, zag ik hel verder verloop der zaak vol belang stelling tegemoet. Toen de trein te Crewe binnenkwam, zag ik op het perron een langen zwartgebaarden heer, die de wagennummer8 scheen te inspeoteeren. „Dat is hij, zei mijn reisgenoot. Ik zal zoo gauw mogelijk den conducteur verzoeken, een boraje „gereserveerd" voor dit compartiment te hangen. Wij kunnen den zwarten baard bier niet gebrui ken". Daarmede stapte hij uit en sloot do deur. De roover onder de bank liet nu een zwaar ademhalen hooren en gaf teekenen van terugkeerend bewustzijn. Ik moet bekennen, dat bet me onbe haaglijk te moede was, toen de zwartgebaarde man, langzaam onzen waggon voorbijgaande, een scherpen blik naar binnen wierp. Nu verschesn een conducteur en bing een bordje met bet Opschrift „gereserveerd" aan het raampje der coupé. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1