Stadsnieuws. Ingezonden. nieuwe of gowyzigde reglement vereonigt, dan wordt deze weigering beschouwd als op zegging der betrekking uiterlijk tegen den dag, waarop het reglement in werking treedt. De arbeider heeft dientengevolge aanspraak op een by het arbeidscontract omschreven schadeloosstelling, indien de dienstbetrekking voor een bepaalden tyd is aaugegsan of tusschen den dag, w.arop het nieuwe of het gewijzigde reglement den arbeider is aange boden en dien, waarop het in werking zal treden, minder vrye dagen liggen, dan de opzeggingstermijn {omvat. Uitdrukkelijk is óok voorgeschreven, dat hiermede strijdige bedingen nietig zijn. Nu zekerheid is gegeven, dat de nrbeidor niet zal behoeven te werken onder een r. gle- ment waarmede hy zich niet kan vereeoigen, spreekt hot van zelf, dat tevens is bepaald nat meteen Indo toekomstvast te stellen regle ment of met een toekomstige wyziging van een bestaand reglement genoegen te nemen, nietig is. Hoewel een reglement meestal voor alle arbeiders geldt, kan daarvan toch bij bijzon dere overeenkomst worden afgeweken, mits deze schriftelijk is aangegaan. Ken nieuw element is onze wetgeving is de erkenning van do collectieve arbeidsover eenkomst. Wel worden geen voorschriften hieromtrent gegeven, maar toch wordt thans kracht verleend aan zoodanige overeenkomst. Do collectieve (gezamenlijke) arbeidsovereen komst is een regeling, getroffen door een of meer werkgevers of een of'meer rechtspersoonlyk- heid bezittende vereenigingen van werkgevers met een of meer rechtspersuonlykheid be zittende vereenigingen van arbeiders omtrent arbeidsvoorwaarden, welke bij het aangaan van arbeidsovereenkomsten in achtgenomen moeten worden. Een of meer werkgevers gezamenlijk zijn dus ten aanzien vandearooids- voorwaarden overeengekomen met de ver- eenigde arbeiders, leder werkgever of arbeider, die by deze overeenkomst is betrokken, zal daaraan natuurlijk zijn gebonden tegenover ieder ander, die mede daarbij is betrokken. Daarom zal, indien een werkgever en een arbeider beiden door een collectieve arbeids overeenkomst zijn ge onden elk tusschen deze beiden bij 'overeenkomst of reglement gesloten beding, dat strydig is met de col lectieve arbeidsover- Jeenkomst, nietig wor den verklaard op vordering van ieder der genen, die by die collectieve overeenkomst partij waren. De werkgever zelf zal ech ter daartoe geen vordering kunnen doen. Hy de collectieve overeenkomst zullen de werkgevers en de vakvereeniging of ver eenigingen partqen zyn. De vakvereeniging zal dus het recht hebben om de nietigheid van het contract, dat in stryd i3 met de overeenkomst, aan to vragen. Gesteld, dat or bestaat een byzoudere overeenkomst tus schen een werkgever en een arbeider en dat er over de uitvoering van het afwykende beding in deze overeenkomst geschil is ge rezen en dat geschil bij den rechter aanhaugig is; de vakvereeniging zal dan tusschonbeide kunnen komen by den rechter en vragen oin dat büzondere beding nietig te verklaren wanneer het werkelijk in stryd is met de collectieve arbeidsovereankoms Zoodra die feitelijke stryd vaststaat, heeft de rechter geen bevoegdheid meer om het byzoudere beding al dan niet n etig te verklaren, maar moet hy dit doen. Aan de vakvereeniging wordt dus een groot vertrouwen geschonken, dat voor haar van groote beteekenis is. Zy zal van haar recht een krachtig gebruik kunnet; maken. Ook ven aanzien van het loon zyn voor schriften gegeven. Om het loon per dag te berekenen, wordt hierby de dag gesteld op 10 uren, de week op 6 dagen, de maand op 25 en het jaar op 300 dagen. Is het loou geheel of gedeeltelijk niet vastgesteld naar tijdruimte (byv. by arb> id op stukloon) dan woi dt het dagloon berekend op het gemiddelde loon over de laatst ver- loopen HO werkdagen. Mocht op geen dezer wijzen berekening mogelijk zyn, d>n wordt als loou aangenomen het gebruikelijke loon vau den, wat aard, plaats - n tijd betreft, meest mby komenden arbeid. Reeds is medegedeeld, dat een arbeids overeenkomst allern dan bestaat, wanneer loon wordt genoten. Dit loon nu mag voor arbeiders, die niet bij den werkgever inwonen, niet auders worden vastgesteld, dan in: lo. geld2o. voedsel, dat genuttigd wordt ter plaatse waar het wordt verstrekt, en ver lichting» of verwarmingsartikelen, wplke worden gebruikt, ter plaatse waar ze ge geven wordenHo. kleediog, door den ar beider bij do waar leming der dienstbdtrek- king to dragen 4o. een bepaalde hoeveel heid der voortbrengselen van het bedryf, waarin liet loon wordt verdiend, ol van de grond- ol hulpstoffen in dat bedryf gebruikt, doch alleen voorzoover deze, wat aard en hoeveelheid betreft, behooren tot de eerste levensbehoeften van den arbeider en zyn gezin, of als grond- en hulpstoffen, werk tuigen of gereedschappen in het bedrijf des arbeiders worden gebruikt, terwyi hiervan in ieder gevai uldoholhoudende drank is uitgesloten; 5o. het gebruik van een aange wezen woning of lokaal, van een bepaald stuk grond of van weide of stalling voor oen bepaald aantal naar de soort aangeduide dieren, toebehoorende aan den arbeider ot aan een der leden van zyn gezinhet ge bruik van werktuigen of gereedschappen en het onderhoud daarvan Go. bepaalde werk- zaamheden of diensten, door of voor reke ning van den werkgever voor den arbeider to verrichten7o. onderricht, door of van woge den werkgever aan den arbeider te verstrekken. Wordt het loon in andere bestanddeelen vastgesteld, dan hiervoren is aangegeven, dan is zulks onwettig. By de behandeling is gewezen op kellners, die soms slechts van fooien moeten leven, in welk geval de be palingen niet op her: toepasselijk zullen zijn. Genieten zy ovenwei hun twaalfuurtje in het café of hótel, waarin zy werkzaam zijn, dan ontvangen zij loon in den vorm van voedsel en zullen zij onder de bepalingen van het arbeidscontract vallen. Het kan gebeuren, dat bij overeenkomst of by reglement geen bepaald loon is vast gesteld. In dat geval heeft de arbeider recht op zoodanig loon, als op den tijd, toeu de overeenkomst werd gesloten, voor den dooi den arbeider te verrichten arbeid gebruike lijk was ter plaatse, waar die arbeid moest worden verricht. Bestaat geen gebruik, dan wordt het loou naar omstandigheden in bil lijkheid bepaald. De rechter heeft hier dus een leiddruatf, hoe hoog hij het loon moet taxeeren, indien hem dit wordt gevraagd. Uit Apeldoorn wordt aan de «Zwolsche Crt" geschreven Herhaaldelijk deden in den laatsten tijd berichten in de Pers de ronde over den ai ot niet gunstigen gezondheidstoestand van H. M. do Koningin en hieraan werd de ver onderstelling vastgeknoopt, dat H.M. moge lijk in blijde verwachting verkeerde. Zeker heeft hiertoe veel bijgedragen het uitstellen of niet doorgaan van uitstapjes in 't binnenland en de voorgenomen buiten- landsche reis in 't voorjaar; óok is 't be kend, dat H. M. in den laatsten tjjd zich herhaaldelijk niet wel gevoelde en zelfs niet deelnam aan het dugelijksch diner met de hofhouding; óuk liet achterwege blijven{van de dagelyksche rijtoeren is voorzeker de aandacht niet ontgaan. Hieraan kan nu nog worden toegevoegd, dat het vaststaat, dat de verpleegster, die daarvoor is aangewezen n woonachtig is te Rotterdam, bericht heeft ontvangen, zich gereed te houden, om in de maand beptem- Ber op 't Loo aanwezig te zijn. Hi' ruit mag dus zeker wel met grond worden afgeleid, dat H. M. onze geliefde Koningin werkelijk in blyde verwachting is, en het zal zeker niet lang meer duren of den voike wordt hiervan op officieele wijze kond gedaan. Sedert 1 Juli is de naam van het Depar tement van Waterstaat, Handel en Nijverheid veranderd in «Ministerie van Waterstaat". In de hedenochtend geopende gewone zomer-zitting der Provinciale Staten van Utrecht zullen o.a. de volgende onderwerpen uun de orde worden gesteld No. 5. Missive van Gedeputeerde Staten, daarby met hun advies inbrengende een adres van het Hoofdbestuur van het Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht, houdende verzoek om een subsidie voor 1907, ten bedrage van f9000 ter be vordering van de belangen van landbouw en veeteelt. No. 8. Missive van Gedeputeerde Staten, daarby met hun advies inbrengende een adres van het Bestuur der Vereeniging »het Ne- derlandsch Landhuishoudkundig Congres", houdende verzoek om een subsidie van f500 uit de provinciale middelen in de kosten van een in Juni 1906 te houden congres. No. 13. Missive van Gedeputeerde Staten, daarby met hun advies inbrengende een adres van het Bestuur der Afdeeliug Utrecht van de Ne.-lerlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren, houdende verzoek tot wij ziging van het Reglement op het ryden met hondenwagens in dit gewest, met ingekomen adressen van adbaesie. No. 23. Missive van Gedeputeerde Staten, daarby inbrengende oen ontwerp-besluit tol het sluiten van een geldleening, groot 1'63 000, ten laste der Provincie, rentende 372 ten honderd. No. 24. Missive van Gedeputeerde Staten, daarby inbrengende een ontwerp-besluit tot het heffen van leges ter Provinciale griffie. No. 24. Benoeming van een lid der Staten ter voldoening aan art. 89 der Provinciale wet. De zilveren medaille van den «Alg. Neder- landschen Politie Bond" voor 20-iarigen dienst bij de politie werd gister op plechtige wijze uitgereikt aan den ugeDt van politie le klasse H. H. Erikeloar. Uit den regenmeter hier is in Juni na 7 regendagen afgetapt 46.1 m. M. neerslag np den 30ston zelfs 23.8 ui.M. De tram vervoerde in Zomermaand dezes iaars 8085 betalende passagiers, tegen 7886 m Juni 1905, 6628 in de zelfde maand van 1904, 7038 in 1903 en 6018 in Juni 1902. De passage-opbrengst was thans f599.476, tegen f586.70 in Jur.i 1905; de opbrengst van diversen was onderscheidenlijk f51.85 on f 28.67; de totaal-opbrengst fb01.326 en f615.37; de opbrengst per dagkilometer f 12.06 in 1906, fll.396 in 1905, 10.45' in 1904, f 1190 in 1903 en f 10.03» in 1902. De heer L. M. Kamerbeek behaalde het radicaal als apothekersbediende. Van de hand van mr. dr. J. G. Stenfert Kroese zal eerlang bij de firma W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, verschijnen een uitgaaf van de Wet op het Arbeidscontract in den «eest der overbekende Schuurman's- editie Op 2 .1 uli zijn toegelaten tot klasse I der Hoogere burgerschool J. J. Moolhuisen, Weesp; C. B. Perk, Nun- speet; S. L. Langedijk, J. J. H. Renting, 's-Gra- velandTh. J- Boks, Eist (Rh.)J. J, van Os, F. B. van Verschuer, Susanna M. van Veen, J. J. G. van Hoek, B. A. van Doorn, Bussum; G. H. Klomp, Veenend.B. J. Coster, J. Cb. Cornells, Zeist; G. B. Reminelts, Nijkerk N. M. C. Holland, W. Harmsen, Nijk.Marie C. de Ruyter de Wildt, L. de Voogd, Everdina C. van der Meer, Adelaide L. Mahler, Gepka D. Loh- inan, Nunsp.J. F. C. G. Neuendorff, Buss.M. Grondhout, W. van den Donker, W. H. Maassen, H. A. van Marie, Nunsp.; M. van Dijk, J. H. de Ruiter, Veenend.J. Mensing, C. W. van Wieringen, Woudenb.G. J. van Dam, F. J. J. de Blocq van Scheltinga, Nijk.Lamberdina H. Geerts, Buss.J. Jonker, H. J. W. van Esveld, Harderw.; P. R. de Rochemont, H. W. Hettema, BlokzijlA. F. Lij baart, Barnev.J. van Haselen, K. van der Knoop, W. Meijer, A. C. D. Pels Rijcken, Debora J. Veen, Buss.; R. H. Schim- melpenninck van der Oije, J. C. de Witte, J. C. Harthoorn. SeherpenzeelA. F. H. Liscaljet, Buss.J. Lapère, Hilv. Her-examen is opgelegd aan: Jeanne H. de Rochemont, J. E. Barendregt, Scherpenz-H. A. de Jager, A. J. Snelleman, J. W. Tap. Voorts slaagde nog als toehoorder voor het Fransch A. G. van Kuijk. Van de 60 opgekomen kandidaten zijn er 49 geslaagd, terwijl aan 5 een her-examen is opge legd 1 kandidaat heeft zich teruggetrokken. De examens voor de hoogere klassen worden nog voortgezet. Zij, achter wier naam geen woonplaats ie ver meld, wonen te Amersfoort. De kapitein van den Generalen staf J. L. ten Bosch is bestemd om op te treden als leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. De heer P. J. van Voorst Vader, student aan de Technische Hoogeschool te Delft, is als tijdelijk buitengewoon opzichter werkzaam gesteld bij de werken der doorsnijding van den Veerpolder bij Malburgen. By het officiers-examen van de Kon. Mili taire Academie te Breda zijn o.a. geslaagd de cadetten-sergeant R. C. van der Garden, voor infanterie hier te lande; F. H.Cheriex, voor infanterie Üost-Indië; en W.A.vanden Wall Bake voor cavalerie hier te lande. De heer P. Timmer, thans te Baarn, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Violenstraat te Hil versum De heer P. van der Sluis is bij Kon. be sluit benoemd tot 2e luitenant-commandant van het «Araersfoortsch Vrijwilligerskorps". Ook wij maakten indertijd melding van het gerucht, dat het eskadron ordonnansen, dat met zóo veel moeite en toewijding werd gemaakt tot hetgeen het nu is, zou worden versnipperd; wellicht in tjjden van manoeu vres ot oorlog vervangen door een stelletje Amsterdamsche kruiers. De militaire medewerker der »N. Rott. Crt." sehryft naar aanleiding van dit schoono staaltje van bezuiniging in de verkeerde richting »Dezo maatregel zou in zóo hooge mate legen het belang zijn van de opleiding onzer ordonnansen, dat het niet ongewettigd mag heeten om hem aan een nadere beschouwing te onderwerpen." Hy doet dit dan ook in een betoog, waarin hy o.a. de voordeelen van een goede oplei ding der ordonnansen laat uitkomen, en be sluit aldus: «Hoe men de zaak ook beschouwt, aan de opheffing vau het eskadron is slechts éen voordeel verbonden, en wel, dat éen ritmees ter minder noodig zal zijn. Maar tegenover dit geringe geldelijke voordeel voor het Rjjk staat het groote nadeel, datde bevorderings kansen voor de luitenants der cavalerie, waarvan de oudste acht reeds 16 jaren dien rang bekleeden, nèg slechter worden. «Aap hen, die in deze zaak moeten beslis sen, zij het bovenstaande ter overweging aan bevolen." Overste Melelerkamp won Zaterdag den l9ten prijs in den leger-ren by het hippische feest, dat te Utrecht werd gegeven. In de gisteravond gehouden, goed bezochte maandvergadering der plaatselijke afdeeling van den „Kon. Ned. Bond van oud-onder officieren" werd, ter voorziening in de vacfc- ture-Eyman, gekozen tot Bestuurslid de heer L. J. Krpok. Programma van het concert, door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den beer G. Bikkers Donderdag avond op het terras van «Amicitia" te geven 1. Einzug der Gladiatoren, marscbFucik, 2. Ouverture HaydéeAuber. 8. Der Kaiser ud<1 die Kaieerin, Walzer Waldteutel. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bizet. 5. Ouverture im itslieniscben Style Schubert. 6. Ballet ProphéteMeqerbeer. a. Valse. b. Pas de la Redow». c. Quadrille des patineurs. d. Galop. 7. a. Serenaia, EngelliedBraga. b. Toreador et Andalouse Rubinsteiu. 8. Fantasie aus der Oper „Tanuhauaer" Wagner. In de maandvergadering van «Handel en Nijverheid", welke Donderdagavond wordt gehouden, moeten de afgevaardigden worden benoemd naar het Bondscongres te Leeuwar den en zal worden besproken het prae-advies over Gemeentelijke handelsscholen. Do temperatuur van het .water in de Bad- e i Zweminrichting was hedenochtend te 7 uur 63" F. Een der leerjongens van de firma Fort- mann Hehenkamp had Zaterdagmiddag de roekeloosheid op den zolder achter het maga zijn huii de Langestraat een eindje sigaar op te steken en den lucifer niet behoorlijk uit te dooven. In een oogwenk vatte de daar aanwezige groote hoeveelheid kapok vuur en ofschoon getracht werd met zaklinnen en kleeden de vlam te smoren, stond weldra de geheele zolderverdieping m lichtelaaie. De spuiten, die buitengewoon snel ter plaatse waren, konden den brand beperken tot den zolder, doch veroorzaakten zeer groote waterschade aan de ondergelegen verdiepin gen van het woonhuis des hoeren Hehenkamp. Alles was verzekerd. Door een koopvrouw uit Amsterdam is aangifte gedaan, dat een pak kleeren, dat zij aan een haar slechts van uiterlijk be kend Araersfoortsch koopman ter bezorgiug meegaf, niet op zijn bestemming is gekomen. De politie doet onderzoek. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen in de eerste belft dezer maand eenige dagen bij H. M. Konin gin-Moeder op «Soestdijk" doorbrengen. Den 12 Juli woidt daar een tuinfeest ge geven. Het verbouwen der meisjesschool te Baarn is door B. en W. van Baarn niet gegund aan den minsten inschrijver, een Utrechtsch aannemer die f20350 bedong, doch aan den heer B. J. van Klaarwater, te Baarn, die met f21 810 op éen na minste inschrijver was. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Marie zal Donderdag het regiment genie-troepen in het kamp van Zeist volks spelen en wedstrijden houden. Iedere belangstellende heeft dien dag toe gang tot de Legerplaats. Op «Dijnselburg", te Soesterberg, bloeien thans twee planten van de Agave Americana, waarvan wij reeds vroeger melding maakten. Sommige humeuren doen als de vulkanen: van tijd tot tijd losbarsten en in de tusscben- tijden nog grommen. Het is niet zeer aan genaam, in de buurt van een vulkaan te wonen. Er is een vinding gedaan door de Neder- landsche firma Pierson te Parys om op goed- koope wyze gas te maken, 't Is het zooge naamde blauw-watergas, dat verkregen wordt door stoom over heete kolen te drijven en wel hitte geeft, maar geen licht. Men kan erhter liet duurdere lichtgas, door distillatie vau steenkolen in retorten verkregen, ont beren, daar een Welsbach- of een Auer- brander zijn lichtverspreiding niet krijgt door het gas zelf, doch door de hitte, n.l. het gloeien van het kousje. Het voor eenige dagen te Parijs gehouden Congres van Franscbe gasfabrikanten beeft de vinding bekroond met de hoogste onder scheiding. Goedkooper gas, dus? Het opnemen ven Ingezonden «tukken bewjjat niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt roet hun inhoud. Kopij Inge*onden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie. Namens de «Ned. vereeniging voor Weer- en Snerrenkunde" verzoek ik u beleefd, ondersteund bericht in uw blad op te nemen. Byvuoi'b aat onz en dank. Hoogachtend, UEd. dw. dn. H. G. de Smit. 'u-Graven hage, 2 Juli 1906.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2