Stadsnieuws. zedelijkheid van den arbeider is veroorzaakt, of het gevolg is van een lichaamsgebrek, waaromtrent hy hij hot, aangaan der over eenkomst opzettelijk valsche inlichtingen aan deu werkgever heelt verstrekt. Worden geen inlichtingen gevraagd en ook door den ar beider geen ongevraagde meded eelingenge- daan, dan geldt deze uitzondering niet. Het kan zijn, dat de arbeider in een geval, als bier is bedoeld, recht heeft op een geldelijke vergoeding of uitkeering krachtens een wette lijk voorgeschreven ziekte- of ongevallen verzekering (bijv. de Ongevallenwet of de nog tot stand te komen Ziekenwet). Het loon zul alsdan met het bedrag dier ver goeding of uitkeering worden verminderd. Koint aan den arbeider een uitkeering voor ongeval of ziekte toe krachtens een verzeke ring of uit een fonds, waarin de deelneming is bedongen bij of voortvloeit uit de arbeids overeenkomst, dan zal eveneens hot loon worden verminderd met het bedrag der uit keering. De arbeider zal, indien hij ten gevolge van de vervulling eener door de wet of overheid zonder geldelijke vergoeding opgelegde ver plichting, welke niet in zijn vrijen tyd kou geschieden, of ten gevolge ran zeer bijzon dere, buiten zijn schuld ontstane omstandig heden, verhinderd is geweest zijn werk te verrichten, recht op zijn loon behouden voor een.korten, naar billijkheid te berekenen tijd. Under de vervulling eener door de wet of overheid opgelegde verplichting wordt begre pen de uitoefening van de kiesbevoegdheid. Ónder zeer bijzondere omstandigheden beboerende bevalling van de vrouw van den arbeider, zoomede het overlijden en de begrafenis van zijn huisgenooten en van zijn bloed- en aanverwanten, onbepaald voor zooveel de rechte linie betreft (dus: vader, grootvader, moeder, grootmoeder en klein kinderen, enz. van man of vrouw) en in den tweeden graad, voor zooveel de zijlinie I etreft (broers of zusters van man of vrouw). Uok zal de arbeider zijn aanspraak op het overeengekomen naar tijdruimte vastgesteld loon, niet verliezen, indien hij bereid was het bedongen werk to verrichten, docb de werk gever duarvan geen gebruik heeft gcmaikt door eigen schuld of zelfs tengevolge van hem persoonlijk betreffende, toevallige ver hindering. (Overmacht is hieronder niet begrepen;. In alle drie gevallen zal, indien liet loon niet naar tijdruimte is vastgesteld, daarvoor worden aangenomen het gemiddelde loon, dat de arbeider, indien bij niet verhinderd ware geweest, had kannen verdienen. De onkos ten, welke de arbeider zich echter door de verhindering heeft bespaard, zullen in aftrek worden gebracht. Ten slotte zij hieromtrent nog vermeld, dat van de bepalingen alleen mug worden afgewrken bij schriftelijke over eenkomst of reglement. De hiervoren besproken bepalingen, waarbij ook ziekte en ongeval zijn genoemd, hebben betrekking op alle arbeiders. Tegenover de inwonende arbeiders strekt de verplichting zich echter verder uit. De werkgev< r toch zal in geval van ziekte ot ongeval van een inwonende arbeider voor diens behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling moeten zorg dragen, voorzoover daarin niet uit andereu hoofde wordt voorzien. Die verplichting bestaat zoolang de dienstbetrek king duurt, doch in geen geval langer dan zes weken. Duurt de dienstbetrekking dus laoRer dan zes weken, dan is toch, voor de verplichting van den werkgever, die termijn de grens. Het spreekt van zelf, dat de behoorlijke ver pleging enz. zal geschieden, naar gelang van de draagkracht van den werkgever. Hoofd zaak is, dat hij is verplicht den arbeider (hiertoe behoort óok een dienstbode) te doen verplegen en behandelen, zooals hij dat bijv. zyn eigen kinderen zou laten doen. De ver pleging behoeft niet altijd in eigen huis te geschieden. Draagi de werkgever zorg voor behoorlijke verpleging iu een ander huis dau zyn eigen, of in een Ziekenhuis, dan voldoet hij volkomen aan de bepalingen van het arbeidscontract. De vterkgever is van zyn verplichting ontheven, indien op andere wyze in de verpleging, enz. wordt voorzien. Nemen bijv. de ouders van een diestbode haar tot zich, dan is de verplichting van de.; werk gever geëindigd. Js de arbeider in een zie kenbus, dan evenzeer. Uok de werkgever kun deu arbeider verzekeren in een ziekenbus. De werkgever zal de kosten van verpleging en geneeskundige behandeling gedurende de eerste vier weken met op den arbeider mogen verhalen. Uverigens bestaat i echt tol verhaal. Uok zal hy de kosten der eerste vier weken mogen verhalen op den arbeider, indien de ziekte of het ongeval door opzet of onzede lijkheid van dien arbeider is veroorzaakt of het gevolg is van een lichaamsgebrek, waar omtrent de arbeider bij liet aangaan der overeenkomst aan den werkgever opzettelijk valsche inlichtingen heelt gegeven. Elk beding, waardoor de bovenbedoelde verplichting van den werkgever ten aanzien van een by hem inwonenden arbeider zou worden uitgesloten of beperkt, is nietig. Soms bestaat het loon geheel of gedoeltelyk uit een bedrag, hutwolk afhankelijk is van eenig gegeven, dat uit de boekhouding van don werkgever zal blijken; men denke hierbij o. a. aan provisie-reizigers en handels-agenten, die eon zeker bedrag ontvangen in evenre digheid van hetgeen door hun bemiddeling wordt verkocht. In zoodanig geval heeft de arbeider het recht oin modedeoling van be wijsstukken to verlangen, waaruit hij dat gegeven zal kunnen nagaan en dus het loonsbedrag zal kunnen controloeren. Daar hel bezwaarlijk zal kunnen zyn, aaniederen arbeider mededeeling te doen, kan bij schrif telijke overeenkomst of reglement worden bepaald, dat de mededeeling der bewijsstuk ken zal geschieden aan een bepaald aantal arbeiders of aan een of meer deskundigen in zake boekhouding, die door de arbeiders bij schriftelijke keuze zullen worden aange wezen. Uit die bewijsstukken zal veel omtrent de zauk kunnen blyken. l)e mededeeling dier stukken door of vanwege den werkgever zal daarom dosverlangd geschieden onder uitdrukkelijke verplichting van geheimhou ding. De door den arbeider voor de mededee- deeling gekozen persoon kan echter nooit tegenover dien arbeider tot geheimhouding worden verplicht. De verplichting tot ge heimhouding is, voor zooveel noodig, opge heven indien de opgaaf in rechten wordt betwist. Ten aanzien van provisie-reizigers, enz. kan dus niet van het bij het arbeids contract toegekende recht worden af geweken en bestaat dus dwingend recht. Is aan de arbeiders een aandeel in de winst toegekend, dan zal dit eveneens uit de boekhouding van den werkgever moeten blijken. In dat geval bestaat echter geen dwingend recht. Betreffen toch de gegevens, welke uit die boekhouding moeten blijken, de winst in des werkgevers onderneming of een deel daarvan behaald, dan kan ook op andere wijze dan door gezamenlijke aanwij zing van de arbeiders, als hiervoren is be doeld, van het recht op mededeeling van bewijsstukken bij schriftelijk aangegane over eenkomst of bij reglement worden afge weken. Ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn, hoopt hier aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsge zinden kring, welke om half elf wordt ge houden in het Loge-gebouw aan de Van Persijn-straat. Tot ouderling der Gereformeerde kerk B (Zuidsingel) is gekozen de heer C. H. van Buuren. Kapelaan J. W. van Beurden is benoemd tot pastoor te Frederiksoord. In de Dinsdag te Utrecht geopende zomer vergadering der Staten van deze Provincie werd het adres van de vereentging »Araers- foortsehe Industrie- en Huishoudschool" om verhoogin;'. van het provinciaal subsidie van f700 tot f 1500 in handen gesteld van Gede puteerde Staten om daarop te adviseeren in de aanstaande najaarsvergadering. Ingekomen was een request van de afd. Baarn der Vereeniging tot bescherming van dieren lot steun van het adres derafdeeling Utrecht tot verscherping van het Reglement op het rijden met hondenwagens, met name wat betreft de voorgestelde schou derhoogte (60 c.M.), het bespannen onder den wagen, eu het niet mogen plaats nemen op deu wagen evenuls een adres van een aantal houders en gebruikers van door hon den getrokken voertuigen te Amersfoort, die zich verzetten tegen bedoeld adres en tegen alle verscherping. De Voorzitter stelde voor, op het ver zoek der afdeeling Baarn al dadelijk afwij zend te beschikken, met het oog op vroeger genomen besluiten. De heer Bicker Caarten stelde voor, de stukken te stelten in handen eener com missie. De heer Van Bolhuis wenschte niet dadelijk het voorstel van den heer Bicker Caarten te steunen, omdat de zaak daarvoor misschien niet van genoeg belang is, maar regelmatiger zou hij het toch vinden de zaak in de volgende vergadering te behandelen, opdat men kennis genomen kon hebben van de stukken, ook van het lange adres van bewoners van Amersfoort waarin heel sterke beweringen voorkomen, die echter met waar heid en werkelijkheid in strijd schijnen. Spr. wist wel, dat de Vereeniging tot be scherming van dieren bij de Staten a tyd een slecht onthaal vindt op haar verzoeken, maar dit is geen reden om te desespereeren en ook geen reden om deze zaak af te doen bij hamerslag. Z. h. s. werd het voorstel van don heer Bicker Caarten aangenomen. Tot leden dei- commissie werden benoemd de heeren Molen graaf, Bicker Caarten, Hamers, Van Andel en De Wykerslooth. Naar de afdeelingen werden ook verzonden de missives van Gedeputeerde Staten, daarby inbrengende een ontwerp-besluit tot bet sluiten van een geldleening, groot f63 0U0, ;en Jaste der Provincie, rentende 37a le" honderd eu tot het heffen van leges ter pro vinciale griffie. Buitenge woon lid van Gedeputeerde Staten werd met 28 van de 33 stemmen (2 blanco) benoemd rar. J. de Louter, die de benoeming onder dankbetuiging aannam. Na het trekken der afdeelingen werd de vergadering verdaagd tot 13 Juli. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in de vorige maand ingelegd f32 625.28® en daaruii teruggevraagd f31 396.38. Het laatste door het kantoor uitgegeven spaarbankboekje draagt het nummer 12 320. Voor belaughebbenden is aan het Ryks- telefoonbureel ran het Postkantoor verkrijg baar de nieuwe druk van den Rijks-gids voor den interlocalen en internationalen telefoon dienst. Het plaalselyk telefoonnet wordt wederom uitgebreid met éen aansluiting en wel voor de afdeeling expeditie der Accumulatoren- fabriek Driebergen", eigenaar de heer L. G. Ponne, Utrechtsche straat 26 hier, met num mer 169. De Hoofd-inspecteur der Volksgezonkheid" doet onder het motto van den splinter en den balk in de jongste aflevering van het »Tijdschrift voor sociale hygiene" een boekje open over vleeschverontreiniging en vleesch- vergifliging ook hier te lande, waar men zo j veel te zeggen heeft van de Araerikaansche onthullingen. Dr. Ruysch moet maar niet te Amersfoort komen, waar de vleeschkeuring nog altijd geschiedt onder de verordening van 26 Uetober 1858. Dan kon zyn boekje wel eens een heel dik boek worden. De heer C. J. Weilbach is aan vle Rijks universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in het hedendaagsch Romeinsch-Hollandscb recht. De heer J. K. H. de Beaufort werd aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap. Laatstgenoemde zal zich hier ter stede als advocaat en procureur vestigen. Stationsklerk G. H. Petten, vandeN.C. S. hier, is bevorderd tot adjunct-commies. De Centraalspoor zal een tramweg aan leggen langs den straatweg van Elburg naar Hattem, terwijl de locaaldienst vaa Utrecht tot Nunspeet zal worden verlengd tot Elburg. Het gebeurt meermalen, d it passagiers met de buurttreintjes der N. C. S. niet uit stappen aan de halte, waar dit noodig is. De waarschuwing van den conducteur werd niet verstaan en de trein had zich reeds weder in beweging gezet eer men bemerkte, dat de plaats van bestemming was bereikt. Nu is er by iedere halte een bordje aan gebracht, waarop met duidelijke letters de naam der halte te lezen is. Wie uu maar even uitkijkt, zal het doel der reis niet meer voorbijstevenen. De voortgezette toelatings-examens aan de de Hoogere Burgerschool hebben het resul taat gehad, dat nog zyn geslaagd voor klasse IF. W. Drijver, NaardenA. W. R. Thiel, Amersfoort ;G. Hooijer, Voorthuizen E. D. van Wyngaarden, HilversumG. C. de Geus, Nieuwer ArastolN. R. J. Buwalda, Wees,j voor klasse IIH. B. van Rhijn, Amers foort; J. W. van Manen, Amersfoort; D. E. Nolting, Nijkerkals toehoorder G. J. Pekel haring, Amersfoort. voor klasse IIIH. Oosterink, Bussum als toehoordersF. van Spiegel Amersfoort en Elisabeth van Kooten, Amersfoort. Afgewezen werden drie kandidaten voor klasse II, éen voor klasse III en éen voor klasse IV. Het totaal der afgewezenen bedraagt 10 op 77 kandidaten, die geëxamineerd zijn. Nog is voor een tweetal candidaten, alkom- stig van Hoogere Burgerscholen elders toe lating zonder examen aangevraagd. Aan het overgangs-exaraen naar het oudste studiejaar van den Hoofd-cursus hebélro.fl. voldaan de sergeanten H. J. Henrard, W. Schnoutziguer, G. W. Schouten, G. A. F. W. Sicherer, L. F. van den Benden enJ.A. van Beek. De 2e luitenants jhr. D. R. Alting von Geusau en W. P. Hubert van Bleyenburg, van het 1ste en het 4de regiment vesting artillerie, worden in het najaar overgeplaatst naar hel le regiment vi-ld-artillerie. Het concert, dat de muziekvereniging „Harmonie" onder directie van den heer L. Delsalle hedenavond zou geven in de tent aan de Koninginne-laan, is in verband met het concert in «Amicitia" uitgesteld tot mor genavond. Luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra behaalde te 's-Gravenhage met allistonian'' den 41en prys in het concours vour het schoonste rypaard van heerryders. Voor bet stedelijk kegel-concours, dat Zaterdagavond in de «De vereeniging" aao- viDg, zijn al over de 850 kaarten verkocht. De hoogste worp is 7-7-9-9-9, dus 41 punten De «Staats-courant" bevat de Koninklijke bewilliging der Statuten van de Naamlooze Ve nootschap «Chemische fabriek Flevo" te Amersfoort. Zou 't weer eens een «misstelling" zyn? De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was ook hedenochtend 65» F. In de zwemschool zyn achtergelaten4 zakdoeken, 1 meisjeszak en 4 sleutels. We hebben er al eens meer melding van gemaakt, dat hier 's Woensdags het trouwen ook in 't publiek gepaard gaat met alltrhand vreugdbetoon. Zó» onlangs de harmonica. Gister was er een niet minder jolige trou wer». Het koetsje van bruid en bruigom werd gevolgd door vier rijtuigjes, in elk waarvan éen paartje. Nadat bet huwelijk was voltrokken, werd gereden naar de Varkenmarkt waar een nat dejeuner werd gebruikt, en toen alle feest- genooten zeer waren verzadigd, ging 't weer in ae koetsjes zingend en rookend naar den Soesterstraatweg. 't Geval had veel bekijks.' Een landlooper die beschonken was, en deswege moest worden ingerekend, waarby hij en passant een der agenten van politie niet zuinig in de hand beet, bleek nog iets te goed te hebben, óok wegens dronken schap. Hij is nu naar Utrecht overgebracht om die straf uit te zitten middelerwijl staat nu ook een potje voor hem te vuur wegens dronkenscnap en wederspannigheid. Daar schijnt nog wel eens aan herinnerd te megen worden, dat het verboden is, «onder noodzaak met een rijwiel te ryden op de kleine steentjes. Niet minder d&n 17 wlelrijdsters en wiel rijders overtraden hedenmiddag tusschen huif een en een uur dat verbod in de Langestraat by de Uude Vischmarkt. Op verzoek der politie hier is te Amster dam aangehouden A. C. D., die in Decem ber den Schotschen herdershond van den heer J. G. Fontein stal en later te Utrecht verkocht. Zij heeft volledig bekend en is gevankelyk naar Utrecht geleid. Uit Utrecht is naar hier terug gebracht een minderjarig meisje, dat niet wel by 't hoofd bleek. Er wordt getracht, een plaats voor haar in een krankzinnigengesticht te vinden. De vriend van Achter de Arnherasche poortswal wordt nog altijd bewaakt, zoodat hy geen vrouwen of meisjes meer kan lastig vallen. Als twee het zelfde doen, is het niet het zelfde. De waarheid van dit woord van Terentius blykt weer als men vergelijkt welk pensioen een agent van politie te Hamburg en welk zijn collega te Amersfoort krygt. Ontvangt de eerste na tien iaar dienst reeds f360 en na veertig jaar f 1140 (een hoofdagent zelfs f1275 na 40 jaar), bier krijgt de agent na 40 jaar slechts 2/a van zijn tractement als fensioen, welgeteld dus f400 indien bij als e klasse den dieast verlaat. Niet ten onrechte voegt het «Orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Politie Bond" aan de vermelding der Hamburgsche Êensioen-regeling toe: En dan spreken de uitschers nog van das steinreicbe Holland. Een koloniaal uit Amersfoort, die te Zwolle aan 't passagéêren was, raakte daar in keu nis met iemand dien hij in verschillende drankgelegenheden onthaalde en die hem. bij wijze van dank, een bankbiljet van f40 wist afhandig te maken. Van het geval is een precies verhaal opge maakt en de kennis raag nu brommen. Het nieuwaangelegde Oranje-park te Baarn zal Zaterdagavond feestelijk worden geopend. Notaris S. Cambier van Nooten, te Baarn, heeftwegensvöortdurende ongesteldheid tegen 1 Augustus ontslag gevraagd als zoodanig. Kleine zorgen verbitteren vaak het leven meer dan leed. Door den fabrieksarbeider P. Dekker, to Zaan dam, is volgens de „Zaanl. Ct" een mechaniek bedacht, dat aan een fiets verbonden, deze kan voortbewegen zonder trappen, kracht van stoom of gas. We denken, dat heol de fietsende wereld wel met groote belangstelling naar nauwkeuriger bijzonderheden omtrent dat toestel zal uitzien. Küppers Metallwerke, te Bonn, brengen iets nieuws in den handel, dat weldra ook hier te lande verkrijgbaar zal zijn, namelijk een soort vloeibaar soldeer, dat een ieder in staat stelt, zelf te soldeeren. Men behoeft slechts een weinig vun de vloeistof op het te ropareeron voorwerp te brengen en dit daarna door middel van een bout of vlam te verwarmen. Kleinere voorwerpen kan men zelfs met behulp van een luoifer sol deeren. Kheumatieklydors zullen niet meer naar Wies- baden, Aken onzoovoort behoeven te gaan, docb zich kunnen begeven naar Rockanje-les-band bij Den Briel. Immers in de „Betjeskelder" van het meertje

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2