Donderdag 12 1906. No. 7221. 55e Jaargang; Reis-exemplaren. Feuilleton. GERED. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnomont per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertontiën 16 rebels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- ofllcieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Postbus 9. Telephooo 19. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands vertoeven, wordt op aanvrage en roet duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonncerden kunnen op de zelfde wyze de geregelde toezending van de »Amersfoortsche Courant" tijdens huo uitste- digheid zich verzekeren. KENNISGEVING. brengen ter algemeone kennis, dat hij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan H. NIEZEN, wonende alhier, vergunning is ver leend tot deopriohting van een brood-,beschuit- en kleln- goedbakkerij in bot perceel Bissoliopsweg, wyk I. No. 95, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B. No. 2108. Amersfoort, 12 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS, loco-Secretaris. Het Arbeidscontract. IV. Oók moet nog worden gewezen op de re geling betreffende het afgeven van eon ge tuigschrift. De werkgever zal namelijk bij het eindigen der dienstbetrekking aan den arbeider op diens verlangen een getuigschrift moeten uitreiken, hetwelk zal bovalten oen juiste opgaaf omtrent den aard van den ver richten arbeid en den duur der dienstbetrek king. Ook zal opgenomen worden, doch al leen op byzonder verzoek van dengene aan wien het getuigschrift moet worden uitge reikt, een juiste opgaaf omtrent de wijze waarop de arbeider aan zyn verplichtingen heeft voldaan en de wijze waarop de dienst betrekking is geëindigd. Mocht de werkgever de betrekking echter zonder hetaan voeren van redenen hebben doen eindigen, dan is hy slechts gehouden dat te vermelden en behoeft hij de redenen niet mede te deelen. Heelt de arbeider de be trekking onrechtmatig doen eindigen, dan is de werkgever gerechtigd, dit in het getuig schrift te vermelden. Weigert de werkgever het gevraag Ie ge tuigschrift af te geven, of neemt hij tegen beter weten in daariu onjuiste mededeelingen op, of voorziet hij het van een kenmerk, dat bestemd is om aaugaande den arbeider eenige mededeeling te doen, welke niet in de be- Balka „Kom Ouliuka, 't is tyd; wo moeten «aan. Ba is al ingespannen." En Piotre— gewikkeld in zwaren pels van een zwarten beer, door dezeu koe nen jager, die voor niets terugdeinsde, noch voor de doordringende Russische koude, noch voor een vau die plotselinge aanvallen van eon of ander roofgierig dier, dot, wild van hongeren op roof belust, door de bosschon zwierf, zelf geschoten Piotre deed do deur der „isba" half open. De kaobel snorde en verspreidde een verstikken de benauwende hitte. Er vóór zat een aardig, blond boerinnetje, Oulinka Pedoroviia; zy kon nauwelijks twee-en-twintig jaar tellen. Zy warmdo ziob nog een beetjeistraks zou zy ziob lokkertjes instoppen tus- scben de wolfsvelleu onder de kap der slede. „Goeden dog Alexandrina, tot ziens! Mogen de heiligen u behoeden I" Glimlachend kustte zy de oude vrouw de eige nares van de kleine, eenvoudige herborg, dertig myl van Perm, waar Piotre en Ouliuka vandaan kwamen en de deur uitgaande, stapte zy iu de slede. De merrie Balka, onder een gescbilderde boog van hout, waarin kleine, zilveren bellotjes hingeu, stampte ongeduldig op don bevroren grond. Goed uitgerust en goed gevoed verlangde zy naar do uitgestrekte, witte vlakte, waar al do sterren van deu hemel zich schenen verzameld te hebben om den af te loggen weg te verliohten met hun gouden glimlach. woordiugen van h«*t geschrift is verval, dan is hy zoowel jegens den arbeider als jegens derden aansprakelijk voor de daardoor ver oorzaakte schade. Een beding, waardoor deze verplichtingen worden uitgesloten of beperkt, verklaart het arbeidscontract nietig. In ieze regeling is alleen sprake van schrif telijke mededeelingen. Natuurlijk zullen ook mondeling inlichtingen gevraagd en verstrekt kunnen worden. Mochten mondeling onjuiste mededeelingen worden gedaan, dun geelt het gewone burgerlijk recht gelegenheid tot een vordering wegens vergoeding van de uit deze onrechtmatige daad voortvloeiende schade. Ook de verplichtingen van den arbeider worden in de nieuwe regeling genoemd. In de eerste plaats zul de arbeider den bedongen arbeid naar zjjn beste vermogen moeten verrichten, terwijl, voorzoover aard en omvang van tien te verrichten arbeid niet by overeenkomst of reglement zijn om schreven, het gebruik daaromtrent beslissend is. Voorts is de arbeider verplicht, den ar beid zelf te verrichten. Alleen met toestem ming van den werkgever zal hy zich mogen doen vervangen. Ook is de arbeider verplicht, zich te hou den aan de voorschriften omtrent het ver richten van den arbeid, alsmede aan die, welke strekken tot bevordering van do goede orde in de onderneming van den werkgever, hem door of namens den werkgever binnen de perken van wet of verordening, overeen komst of reglement gegeven. Ten aanzien van inwonende arbeiders is nog voorgeschreven, dat zy zich zullen moeten gedragen naar de orde des huizes. Dat de vorengenoemde niet alle verplich tingen van deu arbeider zyn, blykt uit de verder in het arbeidscontract nog voorko mende bepaling, dat de arbeider in het al gemeen verplicht is al datgene te doen en na te laten, wat een goed arbeider in gelijke omstandigheden behoort to doen en na te laten. De dienstbetrekking voor een bepaalden tyd aangegaan, eindigt van rechtswege wan neer de tijd is verstreken, welke daarvoor bij overeenkomst of regiement, of by wet of verordening, of, by gebreke daarvan, door het gebruik is bepaald. Voorafgaande opzeg ging is in dat geval alleen noodig1o. in dien daaromtrent by schriftelijk beding of by reglement is overeengekomen 2o. indien volgens wet, verordening of gebruik ook by vooraf bepaalden tyd opzegging behoort plaats te hebben en partijen daarvan niet, waar zulks geoorloofd is. bij schriftelijk be ding of reglement zyn afgeweken. Wordt de dienstbetrekking na het ver- Piotro uam de teugels, sprong op zjjn ziipliiais en riep mot eeu laatsten blik van vaarwel naar Alex andrian een helder en vroolyk„Vooruit Het tikje van de lange zweep voelend, vloog het paard vooruit, doch weldra tegengehouden door haar meestere vasten greep, snelde zy voort iu korten, gematigder galop, met de regelmatigheid van eon slinger van een klok. De wog, waar mylpalen de afgelegde worsten aan gaven, lag vöor hen in ongerept wit alleen hier en daar vorbrokcu door grijze silhouetten van wilgen en kwijnende berken, wier takken schonen to beven van koude. Overal beerschto doodelyko stilte; do slede gleed byna geruisohloos voort op haar slnleu loopera; alleen wannoor zy on oen steen stootte, sobudde zij evenhet getingel der belletjes was hot eenige wat de stilte verbrak. Vau tyd tot tyd ontsnapteu een paar woorden «au Piotre's half bevroren lippen„Mooi, mijn beestje mooi zool Niet te vlug! Wy zyn or nog nieten moeton spaarzaam zyn met onze krachten I" Hn het vurigo dier matigde, alsof het die woorden begreep, zyn snellen gang. Weggedoken onder do kap, zat Oulinka en dacht. Zy dacht aan Piotre, met wien zij kort geleden ge trouwd was en hoe hjj, zonder cenigen twyfol, be paald de knapste en stoutmoedigste was van alle jonge borenjagers. Zy kwamen van Perm, waar zy iukoopen hadden gedaan voor hun vader do ouden Fodor, die oen dorpsherberg hield te Sint NicolaasJ— en deze tocht diende togelykertyd voor hun huwelijksreis. Zy droomde van de vele wonderen, die zy aan- sohouwd had gedurende de twen dagen, die z\j in de stad haddon doorgohraoht de kerken zoo prach tig en mot zulke hoogo torens, de daken ken (fel van zilver als de zon er op scheen. En dan die pleohtgewaden der priesters, hoe rijk waron diowat strijken van den tyd door partyen zonder tegenspraak voortgezet, dan wordt zy geacht voor den zelfdon tyd op de vroegere voor waarden te zyn verlengd. Dit is eveneons liet geval, indien by een dienstbetrekking, voor bepaalden tijd aangegaan, opzegging noodig is en tijdige opzegging acluorwoge blijft, terwyi de gevolgen daarvan niet op- zettelyk door partijen zijn geregeld. Do dienstbetrekkingen, waarvan do duur niet is aangegeven, worden geacht voor on- bepualden tyd te zyn aangegaan. Ieder der partijen (dus werkgever en arbeider beiden) heeft datirby het recht de betrekking to doen eindigen door opzegging, welke echter alleen mag geschieden togen een dag of tegen een der dagen, by overeenkomst of reglement bepaal t, of, by gebreke daarvan, tegen oen van de dagen, welke door het gebruik daar "nor zij" aangewezen. Bestaat geen dergelyke aanwijzing, dan mag de op zegging tegen eiken dag geschieden. By net eindigen vau Betrekkingen voor onbepaalden tijd of tot woderop/.egging zal evenwel steeds de opzeggingstermijn in acht moeten worden genomen. In het arbeidscon tract is bepaald, dat dio termyn gelijk is aan den tyd, die gewoonlijk verloopt tus- schen twou opeen volgende uitbetalingen van het in geld vastgestelde loon, doch niet langer dan zes weken. Bij schriftelijk aangegane overeenkomst of by reglement raag wel een andere opzeggingstermijn worden vastgesteld, mits die niet langer zy dan zes maanden en voor den werkgever niet korter worde ge steld dan voor den arbeidor. Voor arbeiders, wier in geld vastgesteld loon f i por dag of minder bedraagt, mag echter deopzeggings- termyn niet langer zijn dao hoogstens zes weken, tenzy het gebruik een langoren ter mijn aanwyst. Een langere termijn dan het gebruik be paalt, mag voor hen nooit worden bedongen. Deze boperking van den termyn geldt niet voor werkgevers. Is slechts voor Óen der partyen dus bf voor den werkgevor, bf voor don arbeider een termyn bepaald dan geldt dio ook voor do andereis een kortere termyn voor den werkgevor bepaald dan voor den arbeider dan geldt de langste termyn ook voor den werkgever en zul doze zich dus by opzegging daaraan hebben tu houden. Mocht een langere termijn zyn bepaald, dan volgons het voren staande geoorloofd is, dan geldt de langst gMOrlOOfdtf termyn. Aangenomen werk valt onder de dienst- betrek'Ingen, welke voor bepaalden tijd zijn aangegaan. Natuurlijk zal de dienstbetrekking eindigen een versohil mot die uit haar eigen doipje! Zy dacht aan do sledon, getrokken door twee puurden die over het y* schoten als meteoren. Ook ducht zij dut huur dorpje wel ver, hooi ver weg lag eu zij zuchtte. Oulinka Fodorovna hield boel voel van mooie diugeu sioriyko hoofdtooisols, prachtig borduursel on rjjk bont. Zy zou tion jaar van haar loven willen geven o ju, «oudor óon oogoublik to aarzelen om in een andoren stand te s\jn geboren, zoodat zij «Ie vrouw had kunnen worden van een van die bo jaren, die zy in hun vlugge sledon bad zieD voorbij snellen, gekleed in subol- on blauw vossenbont. En toch, als zy gewild bad Zy ducht aan Sergius Bourakiuo, een jongen, knappen blouden edelman van vijfentwintig jaar, rijk als oou groothertog, on die haar een fortuin, een huis. bedienden eu sleden had aangebodendooh zy bad geweigerd. .Sinds dien tijd wan er oen jaar verloopeu en zij had hom uooit meer gezien, tot don vnrigen avond to Perm, op den boek van do Alexundersiruul. Hy moest het bepaald goweeat zijnhoe zou zü zloh kunnen vergissen in dio aihletitteho goHtalto, die Bore bonding eu dien verhannden blik I Maar waarom was Sergius te Perm? Zy huiverdo van koude of van vrees? Misschien wol van beide. Kom, kom, Piotre was immers bij haar! Sergius zou niet durven! En toch ala hy 't eens waagde; o, dut zou vrecselijk zijn! Noen, ueon, 't was nonsens, aan zoo iols te den kon En toch word zy steeds angstigerhaar hart klopte hevig, 't wua of alles rondom haar fluisterde; „Als bet ecus gebeurde Oulinka; als hot oonsgebeurde!" Zy boog zloh voorover on kook onder do kap uit. Altijd de zolfdo oenlonige vlakte! Do borkeboo- men verdwenen als in waas. Balka vloog mot waanzinnige snelheid. ICou dorp, een verzameling vreemde isba's, mot daken van boomstronken samen doen' den dood vun den arbeider. Zy eindigt niet door den dood vim don werkgever, teozQ uit do overeenkomst liet tegendeel voortvloeit. Bij overlyden van den werkgever zyn echter zoowel zyn erfgenamen als de arbeider be voegd om oen dienstbetrekking, wolko voor een bepaalden tyd is aunguguan, te doen eindigen door opzegging, mot inachtneming van don voor betrekkingen met onbepaitldon tyd voorgeschreven opzeggingstermijn. Een dienstbetrekking, wolko voor onbepaalden tyd of tot wederopzegging k. aangegaan, kan steeds worden opgezegd. Soms wordt con proeftyd bedongen, opdat de werkgever of do arbeider of betden zullen kunnen nagaan of het wonschelyk is, een overeenkomst te sluiten. Gedurende dien proeftyd zal ieder der partijen bevoegd zijn door opzegging de betrekking onmiddellijk to doen eindigen. De aandacht dient nr op gevestigd, dat elk boding, waarbij do proeftyd mol gelijk is voor werkgever en arbeider, of hy op langer dan twee maandon wordt ge steld, of waarbij tusschen den zelfden werk gever en don zelfden arbeider een nieuwe proeftyd wordt aangegaan, nietig is. Voor het tusschentyds doen eindigen van een dienstbetrekking van oeu minderjarige) is in sommigu gevallen tusschenkomst van don rechter mogelijk. Indien n.l. de wettelHke vertegenwoordiger meent, dat de door den minderjarige gesloten arbeidsovereenkomst voor dezen nadeetige gevolgen zul hebben of heeft, of wel, dat niet voldaan wordt aan de voorwaarden, opgenomen in de schrifte lijk machtiging tot het aangaan der ovoreea- komst, kan hij zich wendon tol den rechter van Kanton, waarin de plaats van hot werke- lyk verbiyf van deu minderjarige gelegen is met het scbriftelyk verzoek om die arbeids overeenkomst ontbonden to verklaren. Do kantonrechter beschikt op het ver- zoeksch rif l na verhoor of behoor I y ke oproepi ng van' den minderjarige, van den werkgever en, indien de minderjarige onder voogdj] staat, van den toezionden voogd. Willigt de kantonrechter het verzoek in, dan bepaalt hij tevens op welk tydstip do Betrekking zat eindigen. Voorziening, tegen de beslissing van den kantonrechter is niet toegelaten. Byzondoro bepalingen zyn opgenomen om trent liet onrechtmatig verbraken der dienst betrekking. leder der partyen dus zoowel ie werkgever, als de arbeider kan de dienstbe trekking, zonder opzegging of zonder inacht neming van de voor opzegging geldende bepalingen, doen eindigen, dóch degene, die dit doet zonder dat de andere party duarin toestemt, tumdeli oombtmtfA dafl hy tegelykartijd aan die wederparty oon schade- gesteld, weer imnigo isba'*, nog een minuut ou weg waren xjj, verdwenen achter een bocht van deu weg. Toen do ran» i opkwam en mol haar bleek gelaat over de vlukto keek, was het zoo licht alsof hot holder dag wo». Eonigo wersten verder scheidde oen donkore siroop do aarde van de luohl; zoo had zij 't eens op hot tooueel gozien daar begon hot woud. O, zokor, Ouliuka keudo dat woud, doeh uooit was zij or doorgetrokken zondor angst angstvoor hot onbekende, angst voor de diepe duisternis, angst voor deu klagondon Noordenwind. „Piotro I" l)e jonge jager koorde zieb ora. O, wat vorlangdo zy, dat bU haar in z|jn armen zou nomen, dal zy hem alles kou vertellen wat haar bozwaardo, dut zij haar nvorvol hart kon uitstorten aan iomand, dien l(j liefhad on dio baar liefhad' „PiotroEn langzaam ou verlogen dichter naar bom toeschuivend, vertelde zy buut alles betredende Borgiuz Bourakino, dat s\j ham gezien had te Perm on haar donkoro voargovoelon». Toon zy aarzelend ophield, zag bij in haar oogen boe ziolsbang zy was voor dien man, Zaohtjee vroeg by „Hadt je hem liet?" „Noen. Piotre; ik zal i.ooit lomaml anders liof- hobbou dan jou." „Oulinka I" Eu do Jonge vrouw braobt haar gelaat, rood ge- klourd door do koude, dicht by dut van haar boren jager en hun lippen ontmoetten elkaar in oen leu gen kus (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1