Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. loosstelling betaalt overeenkomstig de in het arbeidscontract opgenomen regelen of wel de dienstbetrekking aldus doet eindigen om een dringende, aan de wederparty onmiddellijk medegedeelde reden. Hier is dus sprake van een eenzijdige verbreking der overeenkomst Bestaat een dringende reden, dan is geen schadeloosstelling verschuldigd. Deze redenen zullen door den rechter moeten worden be oordeeld. Wordt dus de dienstbetrekking öf door den werkgever öf door den arbeider eenzijdig verbroken zonder uitbetaling van schadeloosstelling, dan zal de andere partij hebben na te gaan of er een dringende reden bestond en zoo niet, de besilssing van den reebter inroepen. In het arheidscontract is in het algemeen aangegeven wat als dringende reden kan worden beschouwd. De daarin genoemde ge vallen zijn te beschouwen als handleiding voor werkgever, arbeider en rechter. Voor den werkgever worden als dringende redenen beschouwd zoodanige daden, eigen schappen of gedragingen van den arbeider, die ten gevolge hebben, dat van den werk gever redelijkerwijze niet kan worden gevergd de dienstbetrekking te laten voortduren. Dringende redenen zijn o. a.wanneer de arbeider bij het sluiten der overeenkomst den werkgever heeft misleid door het vertoo- nen van valsehe of vervalsch te getuigschriften; wanneer hy dezen heelt verzwegen, dat hij kort geleden zijn vorige dienstbetrekking onrechtmatig heeft verbroken wanneer de arbeider de bekwaamheid of de geschiktheid mist voor den arbeid waarvoor hij zicli heeft verbondenwanneer de arbeider zich, on danks waarschuwing, overgeeft aan dronken schap of liederlijk gedrag; wanneer de ar beider zich schuldig maakt aan d efstal, verduistering, bedrog of andere misdrijven, waardoor hij het vertrouwen des werkgevers onwaardig wordt; wanneer de arbeider den werkgever, diens familieleden of huisgenooten, ol zijn medearbeiders mishandelt, grovelijk belredigt of op ernstige wijze bedreigt; wanneer de arbeider den werkgever, diens familieleden of huisgenooten, of' zijn mede arbeiders verleidt of tracht te verleiden tot handelingen, strjjdig met de wetten en goede zedenwanneer de arbeider opzettelijk of, ondanks waarschuwing, roekeloos des werk gevers eigendom beschadigt of anderen aan ernstig gevaar blootsteltwanneer de arbei der opzettelijk of, ondanks waarschuwing, roekeloos zicnzoll of anderen aan ernstig gevaar blootsteltwauaeer de arbeider bij zonderheden aangaande des werkgevers huis houding of bedrijf, die hij behoorde geheim te houden, bekend maakt; wanneer de arbeider hardnekkig weigert te voldoen aan redelijke bevelen of opdrachten, hem door of namens den werkgever verstrekt (wie staakt, terwijl hem wordt uangezegd te werkeD, valt onder deze bepaling)wanneer de arbeider opandere wijze grovelijk de plichten veronachtzaamt, welke de overeenkomst hem oplegt (bok het moedwillig wegbly^eu va-i eeu dienstbode); wanneer de arbeider door opzet of roekeloos heid buiten staal geraakt den bedongen arbeid te verrichten. Bedingen, waurby aan den werkgever zou worden overgelaten de beslis sing of een dringende reden aanwezig is, zijn nietig. Voor dm arbeider worden als dringende redenen beschouwd zoodanige omstandighe den, die ten gevolge hebben, dat van hem redelijkerwijze niet kan worden gevergd de dienstbetrekking te laten voortduren. Drin gende redenen zijn o. a.wanneer de werk gever den arbeider, diens familieleden of huisgenooten mishandelt, grovelijk beleedigt of op ernstige wijze bedreigt, of gedoogt, dat dergelijke handelingen door een zijner huisgenooten of ondergeschikten worden ge pleegd wanneer de werkgever den arbeider, diens familieleden of huisgenooten verleidt of tracht te verleiden tot handelingen, strijdig met «Ie wetten of goede zeden, of gedoogt dat dergelijke verleiding of pi ging tot vei- leiding door.een zijner huisgeuooten of onder geschikten worden gepleegdwanneer de werkgever het verschenen loon niet op Jen behoorlijken tijd voldoet; wanneer de werk gever, indien kost en inwoning bedongen zijn, niet op behoorlijke w|jze daarin voorziet wanneer de werkgever den arbeider, die op stukloon vverkl, geen voldoenden arbeid ver schaft; wanneer da werkgever den arbeider, die op stukloon werkt, de bedongen hulp niet of niet in behoorlijke mate vorschalt (byv. in bouwvakken indien werkgever most zorgen voor hulp der timmerlieden, die op stukloon werken, en daaraan niet geheel voldoet, zoodat de arbeid langer zal moeten duren en dus niet loonond zal z|jn)wanneer de werkgever op andere wjjze grovelijk de plichten veronachtzaamt, welke do overeen komst hem oplegt (bijv. indien een handels reiziger, wiens loon geheel of gedeeltelijk uit provisie liestuat, de betrekking opzegt en de patroon hem gedurende den opzeggings termijn geen monsters geeft of niet laat reizen, zoodat hij weinig of niets kan ver- dionen); wanneer de werkgever, zonder dat do aard der dienstbetrekking dit. meebrengt, den urbeider, niettegenstaande diens weige ring, gelast a beid in het bedrjjl van een anderen werkgever te verrichten (in hoofd zaak het z. g. uitleenstelsel bij werkstakingen)- wanneer de voortduring der dienstbetrekking voor den arbeider zou verbonden zijn met ernstige gevaren voor leven, gezondheid, zedelijkheid of goeden naam, welke gevaren niet. blijkbaar waren ten tijde van het sluiten der overeenkomstwanneer de arbeider door ziekte of andere oorzaken, zonder zijn toe doen, buiten staat geraakt den bedongen arbeid te verrichten. Ook hier zijn bedingen, waardoor uan den arbeider de beslissing zou wordeu overgelaten of er een dringende reden aauwezig is, nietig verklaard. De schadeloosstelling bij bet onrechtmatig doen eindigen der dienstbetrekking of wanneer een reglement wordt gewijzigd of een nieuw reglement vastgesteld, waarmede de arbei der zich niet kan vereenigen, is bij een be trekking welke voor onbepaalden tijd is aan gegaan, gelijk aan het bedrag van het in geld vastgestelde loon voor den duur van den opzeggingstermijnbij een diensbetrek- king welke voor bepaalden tijd is aangegaan, is zij gelijk aan liet bedrag van het in geld vastgestelde loon voor den tjjd, gedurend welken de betrekking nog had behooren voort te duren. Is het loon van den arbeider geheel of gedeeltelijk niet naar tijdruimte vastgesteld, dan wordt ook hierbij het loon per dag berekend op het gemiddelde over de laatste 30 werkdagen of, indien dat niet mogelijk is, het gebruikelijke loon van den meest nabijkomenden arbeid. Elk beding, waarbij ten behoeve van den arbeider een kleinere schadeloosstelling is bedongen, zal nietig zijn. Van het bedrag der sch ideloossteliingen is een rente verschuldigd van 5% per jaar, te rekenen van den dag waarop de dienst betrekking eindigt. Tot kapelaan b|j de parochie van «Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart" is benoemd de heer H. van Harten, thans te's Heerenberg. Een groot aantal burger- en militaire auto riteiten begal zich heden naar «Soestdijk" ter by woning van de receptie, welke H. M. de Koniugiu-Moeder ten paleize geeft. De kapiteins A. A. Heisterkamp en VV.J. Steinbucb, van het 5e regiment infanterie, zijn benoemd tot lid der commissie voor het officiers-examen van den Hoofd-cursus, dat S Augustus aanvangt. Eerstgenoemde zal weder fungeeren als Secretaris. Tot de vierde klasse van het Gymnasium hier is nog toegelaten J. Bolk Jr. Tot de eerste klasse van het Christelijk gymnasium te Utrecht is toegelaten J. van der Burg. De heer H. W. Borgerhoff Mulder is aan de Rijks-universiteit te Leiden bevorderd tot semi-arts. Toen de eerste pogingen werden gedaan om ook hier de dienstdoende Schutterij te doen veranderen in eeu rustende, is de Schut terij kader-vereenigiug «Broederschap'' er op bedacht geweest in stand te blijven, zij 't ook onder anderen naam. Thans bevat de «Staats-courant" de ge wijzigde Statuten van ae vereenigng wier naam thans is «Amersfoortsche Schietver- eeniging Broederschap", die nu ook haar deuren heeft geopend voor allen die zich aan schietsport willen wjjden en den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. Moge do vereeniging, die zóo met eere bekend is, een lang en gelukkig leven be schoren zijn. De miliciens der nchting 1905, van het 5e regiment infanterie en behoorende tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte, ver trekken 28 Juli met groot-verlof. Zij die vuur eigen rekening reizen, bunnen reeds Vrijdag te voren vertrekken. Tusschen 15 en 20 Juli zal de loting plaats hebben voor het bly vend gedeelte der lichting Tot op heden echter bekwamen de korp sen nog geen aanwjjziog betreffende de ver deeling van de ploegen dier lichting. Zal de derde alinea van art. 109 der Militiewet 1901 geen doode letter z|jn, dun zal het Departe ment van Oorlog zich toch in deze dienen te haasten, te meer omdat de afstand vau ge noemd Hoofdbestuur tot den milicien min stens acht dagen bedraagt. Bedoelde alinea luidt: «Het is aan de manschappen van het zelfde korps vergund, binnen dertig dagen na du loting onderling van nummer te ver wisselen. Na dien tyd kan de nummerver- wisseling worden toegestaan door den com mandant van het korps". Het is duidelijk dat nummerverwisselihg alleen zin heeft, als de man weet waarom hij ruilt. H. Het ligt in het voornemen van don Minister van Oorlog, op de wapenkamers in groote garnizoenen burgereorveeërs werkzaam te stellen. Zorgt er lnt(jds by te zyn, sollicitanten. Een detachement van het 4e regiment hu zaren behaalde bij de schietwedstrijden te Loosduinen een derden prijs. Belanghebbenden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer nopens de schiet wedstrijden, aansta mden Zaterdagmiddag op de Leusderbeide te houden en waarvan we in een vorig nummer reeds gewag maakten. DeheerA. M. Harterink, le Secretaris van de A. F. C. «Quick", is gekozen tot Bestuurs lid van deu «Ned. Voetbal Bond". Men wil weten, dat de muziektent van de in meoig opzicht ongunstige plaats op de Koninginnelaan zal worden verplaatst naar het Plantsoen bij de Kleine Haag. Morgenavond geeft de «Amersfoortsche Muziekvereeniging" weer een uitvoering. Bij het verslag van de Raadszitting van 28 Juni deelden we mee, dat de onderwijzers gei n genoegen namen met het besluit om trent de regeling van hun verlofs-tractement. De plaatselijke afdeeling van den «Bond van Ned. onderwijzers" hedt thans aan Gedeputeerde Staten van Utrecht verzocht, dat besluit niet gped te keuren. Van de 51 onderwijzeressen en onderwijzers bij het openbaar Lager onderwijs zijn er thans 37 lid van den Bond. Nogmaals herinneren we er aan, dat wie op 31 Augustus wil deelnemen aan het bloemen-corso van de «üranje-vereeniging" zich uiterlijk aanstaanden Zaterdag moet aanmelden bij een der Bestuursleden. Er worden pogingen aangewend om ook hier een afdeeling te stichten van de ver eeniging «Vredes-tentounstelling". Door den keurmeester der visch werden Dinsdagavond aan den afslag afgekeurd zes kistjes gerookte paling, door een koopman uit Utrecht aangevoerd. Hebt gij een vlaag van neerslachtigheid, zie naar de goede dingen, die u ten deel vallen. Wie in zijn tuin gaat om spinne- webben en spinnen te zoeken, zal ze vin den maar wie er in gaat om naar bloemen te zoeken, zal meteen bloem in zijn knoopsgat thuis komen. Geen „Hertogdom" Limburg meer. In de eergister gehouden zitting der Provinciale Staten van Limburg is met 26 tegen 14 stemmen aan genomen het voorstel-Seydlitz, strekkende om „hertogdom" vóór Limburg te doen wegvallen. In de „Fliegende Blatter" van deze week komt voor een allerleukst prentje waarop een Duitsch luitenant zich bewondert in een spiegel en uitroept„Alles schon dagewesen Unsinn. Ich war ja nocht nicht da, was?" Dat er wel meer eerstelingen zijn, bewjjzehet volgende De eerste almanak werd gedrukt door George von Purch in 1460. De Postkantoren werden het eerst gevestigd in 14G4. Van gedrukte muzieknoten werd het eerst gebruik gemaakt in 1473. De zakhorloges werden het eerst vervaardigd in 1476. De eerste horloges werden te Neurenberg ge maakt in 1477. Albrecht Dürer gaf in 1527 der wereld een profetie van de latere houtgraveerknnst. Jergens bracht het eerste spinnewiel in be weging in 1530. De tegenwoordige vorm van naainaalden kwam het eerst in gebruik in 1545. De eerste messen werden gebruikt in Engeland en de eerste rijtuigen op wielen in Frankrijk in 1550. Het eerste nieuwsblad werd in Engeland uit gegeven in 1588. De telescopen werden uitgevonden in 1590- De eerste telescoop werd vermoedelijk in Engeland gebruikt in 1608. De eerste drukpers in de Vereenigde Staten werd daar ingevoerd in 1629. De eerste luchtpomp werd gemaakt in 1650. De eerste nieuwsblad-advertentie verscheen in 1652. De eerste stoommachine in Noord-Amerika kwam uit Engeland in 1753. De eerste opstijging met een luchtballon werd gedaan in 1783. De eerste stoomboot bevoer de Hudson in 1807. Het eerste gebruik van een locomotief in Amerika had plaats in 1820. De eerste paardetram werd aangelegd in 1826. De eerste liicifers werden gemaakt in 1829. Het eerste ijzeren stoomschip werd gebouwd in 1830. De eerste „Amersfoortsche Courant" verscheen in 1851. De laatste ofBcieele statistiek van de dronken schap te Petersburg doet zien hoe ontzettend machtig koning Alcohol daar nog regeert. In de zuiver Russchische steden moet het nog veel erger zijn. Jaarlijks stikken te Petersburg in den drank gemiddeld 200 menschen300 sterven er aan delirium. De politie mag de aapjeskoetsiers tot kosteloos vervoer van beschonkenen pressen. Derhalve kan men er zeker van zijn, dat een zwaar-beechonkone ergons in de buurt ligt, wan neer noen de aapjes op de vlucht ziet slaan. In enkele Russische steden zijn er wagens, die steeds rondrijden om d'.e drenken menschen op te rapen. In 1901 had Petersburg op 28 inwoners éen dronkaardBerlijn éen op 315 inwoners. Petersburg heeft voor ue zwaar-beschonkenen zoogenaamde ontnuchteringslokalen. Dooreen genomen worden daar jaarlijks 55 000 zoo man nen als vrouwen in bewaring gebracht. Een 60- tal personen vinden vaak opneming in een ruimte, voor niet meer dan 10 bestemd en ver vuld van een atmosfeer zóo bedorven, dat de lam pen zelfs uitgaan. De beschonkenen slapen op den grond, over en door elkaar. Het is gebeurd, dat sommigen, weer tot bezinning gekomen, zich van kant maakten, uit schaamtegevoel over den toestand waarin ze verzeild waren geraakt. De „Haagsche kiekiesman" schrijft aan het „Nieuwsblad van het Noorden": Vlak over mij zag ik op een goeden dag een dienstbode in een allerfraaiste plunje uitgedost. Kanten kragen hingen over de schouders; de rok had een sleep en in dit costuum zag ik de juffrouw in de buurt een boodschap doen. Het was een gezicht om naar te staan kijken. Hoe kwam deze dame nu aan het Parijsche japonnetje Toevallig kwam ik er achter. De japon was van een mevrouw in de buurt, die alle dagen naar het Kurhaus trekt en melkboer en groente man ééns per jaar betaalt. Een ontzaglijke def tigheid. Maar de groenteman had ditmaal ontijdig zeer ernstig op betaling aangedrongen en ten einde raad had mevrouw toen haar oude plunje- kast eens nagegekeken en daaruit het gala-ge waad gehaald, de stomme getuige van zoovele Kurhaus-overwinningen. Als eerste afbetalingsom werd vervolgens dit kleedingstuk aan den groente man vertoond, die er een koopster voor vond in het dienstmeisje. De makelaar-groenteman is nu weder voor eenigen tijd kalmmevrouw gaat weder naar het Kurhaus, natuurlijk nog schooner uitgedost dan voorheen, en het dienstmeisje wandelt in het Parijsche costuum, alsof zij nooit anders gewend is geweest. Laat ik er bijvoegendit is niet uit een ro man, maar pure werkelijkheid. Als de mevrouw van het „meisje" uit is, laat zij aan de deur het fraaie pakje door de vriendinnen bewonderen. Het is er geregeld een kleine sociëteit. Het zijn me toch maar „toestanden" hier in Den Haag Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inboud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Meehelpen. De wyze waarop de 9-uur-sluiting is be gonnen en haar verloop gedurende den tijd waarin zij helaas nog lang niet algemeen, is ingevoerd, maken 't noodzakelijk het publiek nogmaals en dringend te wijzen op zijn plicht in dezeniet koopen na 9 uur 's avonds, nooit koopen bij winkeliers, «üe hun winkels 's avonds na 9 uur nog open houden. leder moet 'tzich tot een plicht rekenen (en deze ook nakomendeze poging der winkeliers om voor zich en hun personeel eenige rust te verkrijgen, met alle kracht te steunen. Want wie niet moedwillig blind is, moet weten, dat het voor winkeliers zoo wel als I edienden in verscheidene zaken den geheelen dag steeds zwoegen en sloven is. Zij zijn in touw van den vroegen morgen tot den laten avond. Geen bepaald uur van uitscheiden dikwijls moet na sluiting nog tot tien uur of half elf, soms nog later, nog gewerkt worden om te étalreren, te admini- streeren, enz. Dat een dergelyke langdurige arbeidsdag, samengaand met) inspannend werk in vaak benauwde vertrekken,ten zeerste nudeelig moet werken op den gezondheids toestand zoowel van winkeliers als bedienden, zal ieder duidelijk zijn. Dat den winkelier of bediende geen tijd rest voor ontwikkeling of ontspanning, behoeft evenmin te worden betoogd. In dat alles zal door de 9-uur-sluiting (mits algemeen) eenigszins worden voorzieu. Maar dan moet ook door 't publiek worden medegewerkt om d.t doel te bereiken. Geen deugdelijke argumenten kunnen hier tegen worden ingebracht. De ervaring in het buitenland leert, dat de algeraeene 9-uur- oluiting zeer wel mogel ik is. Ieder die dus iets gevoelt voor 't belang van een groot deel zjjDer medemenscheo, elk die anderen iets gunt van de rust en verpoozing, welke hy reeds ongehinderd ge niet, sti uno hier winkeliers on bedieuden in hun zoo rechtvaardige actie. Voor ieder zij voortaan de reeds genoemde stelregel een wetniet koopen na 9 uur 's avonds, nooit koopen bij de winkeliers, die uit concur- rentio-vrees niet vroeg sluiten. Een Winkelbediende. RECLAMES. van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Mon vindt dikwijls In de advertenties de aanwijzing om Iets goedkoop te koopen. tilj snit hier de aanwijsing vinden die U de beste gelegenheid zal geven om U te genezen als gij aan eene maagziekte lijdt.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2