Donderdag 19 Juli 1906. EEN EDELMOEDIGE YROÜW. No. 7224. 55e Jaargang. Reis-exemplaren. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale- officieële- en onteigeningShdvertentiën per regel 45 cent. Reolames 45 regels/" 4.25; elke regel meer 0.25. Groota letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Postbus 0. Telcphoon 49. Aan onze abonnó's, die tijdelijk elders, heizij binnen- of buitenlands vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de »Amersfoortsche Courant" tijdens huD uitste- digheid zich verzekeren. Het Arbeidscontract. v. Het kan voorkomen, dat de schadeloosstel ling, welke bij liet onrechtmatig doen eindigen der dienstbetrekking is betaald, door de bijzondere omstandigheden, waarmede die eindiging gepaard ging, niet voldoende is tot vergoeding van de schade, welke aan de wederpartij is berokkend. Mocht dat het geval zyo, dan heeft degene, die de schade loosstelling heeft ontvangen, het recht om verdere vergoeding der schade by den rechter te vorderen. Iudien éen de partijen de dienstbetrekking onrechtmatig heeft doen eindigen, heeft de wederpartij het recht om volledige schade vergoeding te vorderen. Dit geldt eveneens, indien een der partyen door opzet of schuld aan de wederparty een dringende reden, heeft gegeven om de dienst betrekking zonder opzegging of zonder inacht neming van de voor opzegging geldende be palingen te doen eindigen en de andere partij van die bevoegdheid gebruik heeft gemaakt. Omtrent deze laatste bepalingen is bij de behandeling uitvoerig beraadslaagd, vooral met bet oog op werkstaking en uitsluiting. Het bezwaar, dat geopperd werd, bestaat hierin, dat werkstaking zonder opzegging voor den werkgever als dringende reden zal kunnen aingemerkt worden, zoodat indien deze alsdan de dienstbetrekking kan doen eindigen en recht zal kunnen hebben op schadeloosstelling, welke na machtiging van den rechter kan worden Verhaald op het staangeld. Daartegenover werd er op gewezen, dal werkstaking met inachtneming van den opzeggingstermijn zeer wel mogelyk is en in zoodanig geval de arbeider voor schade loosstelling gevrywaard zal zijn. Van schade loosstelling ot vergoeding z»l alleen sprake kunnen zijn, indien de werkgever tengevolge van de dringende redenen (werkstaking) werkelyk de betrekking heelt doen eindigen. Werkstaking op zich zelf toch wordt meestal als schorsing van den arbeid aangemerkt. Ten aanzien van uitsluiting voor den arbeider een dringende reden werd bij Feuilleton. i.) „Ik zeg je, dat is weer juist iets voor eeu vrouw; jelui vrouwen weet niet wat edolmoedig zyn be- teekent „Dat is wel wat sterk gezegd, vind-je zelf niet?" „Maar 't is waar. Daar bob je nu weer dit geval. Als Belliars Diet met Constance getrouwd was, zou hy als vertegenwoordiger van de „Daily Mail" naar het oorlogsterreiu zijn gegaan, en een man als hij zou het zeker ver gobraoht hebben. Hy is geknipt voor oorlogs-correspondeDt. Maar zijn vrouw wil hem niet laten gaan en nu is zyu carrière voorgoed bedorven." „Nu, dat zy hem niet wil laten gaau, kan je baar toch niet kwalyk nemen zo zyn pas getrouwd I" „Natuurlyk voel je dat niet I Je bent immers een vrouw I" Het meisje lachte een prettigeD, zilveren lach. „Je hebt gelyk, ik ben onbevoegd tot oordcelen," spotte zy, „maar wat had Constance dan volgens jou moeten doen?" „Haar huwelijk uitstellen", antwoordde by kort. „O, maar dat „Ja, dat weet ik welhet nieuw ingerichte huis, de huwelykscadeaux, dat is alles van veel meer ge wicht dan de carrière van je echtgenoot, natuurlijk." do behandeling nog opgemerkt, dat alsdan de patroon den arbeider, die wel wil werken, geen arbeid doet verrichten, zoodat het loon doorbetaald zal moeten worden. Natuurlijk zal de werkgever, met inachtneming van den opzeggingstermijn, de betrekking kunnen doen eindigen. Werkgever en arbeider dienen er rekening mede te houden, dat ieder vorderingsrecht ter zake van het zonder opzegging of zonder inachtneming van de voor opzegging yel- dende bepalingen doen eindigen eerier dienst betrekking vervalt na zes miaanden, te re kenen van don dag, waarop de betrekking is geëindigd. Is een dienstbetrekking aangegaan voor langer din vijf jaren of voor den duur van het leven vau een bepaalden persoon, dan is niettemin de arbeider bevoegd van het oogen- blik, waarop vijf jaren sedert den aanvang zijn verloopen, haarop te zeggen, met inucht- neming van een termijn van zes maanden. Uitsluiting of beperking van deze bevoegdheid is nietig. Hierdoor is voor den arbeider de mogelijkheid geopend om overeenkomsten, welke lichtvaardig of uit onwetendheid zijn aangegaan en later blijken bezwarend te zijn na vyf jaren op te zoggen. Voorts zal zoowel de werkgever alsde, arbeider te allen tijde, zelfs eer de arbeid is aangevangen, bevoegd zijn, zich wegens gewichtige redenen te wenden tot den kanton rechter binnen wiens ressort de plaats van zijn werkelijk verblyf is gelegen, met het schriftelijk verzoek, de arbeidsovereenkomst ontbonden te verklaren. Deze bevoegdheid mag nimmer bij een beding worden uitge sloten of beperkt. Als gewichtige redenen worden biervoor beschouwd veranderingen in den persoon lijken- of vermogenstoestand van den ver zoeker of van de wederpartij, of veranderingen in de omstandigheden waaronder de arbeid wordt verricht, welke van dien aard zyn, dat de dienstbetrekking billijkheidshalve da delijk of na korten tijd behoort te eindigen. In geval van dringende reden kan dus, eer de overeenkomst wordt verbroken, de beslissing van den rechter worden ingeroopen, om zekerheid te hebben. Werkgever of arbeider kunnen echter bij dringende redenen de betrekking ook op eigen risico doen eindigen. De bevoegdheid van partijen blijft bestaan om, volgens de overige bepalingen van bet burgerlyk recht, den rechter ontbinding der overeenkomst te vragen, met vergoeding van kosten, schaden en iuteresten, indien een der partyen de verbintenis niet n ikomt. Volgens het burgerlijk recht behoort het loon van den arbeider over hét verschenen jaar en hetgeen over het loopende jaar ver schuldigd is, tot de op goederen van den „Zbedoel ik bet niet. De vraag isheeft hpar if?" Zij liepen heen en weer op de Embankment te Londen oven voorby de Westminster-brug, twee ijverige journalisten, wier gemeenschappelijk werk iD het. Parlementsgebouw hen tot elkander bad ge bracht en vrienden bad doen worden. Vele avonden reeds hadden zy Op en neer geloopon geduiotulo hun oogenblikkenj van ontspanning, druk pratend over hun werk, hun streven om vooruit te komen, hun hoop en vrees. De politieagent, dio daar do ronde deed, kende hen reeds en wenschte hen Eooden avond, toen zü stil hielden en togon do orstworing leunden. Aohter den Ulokketorendraal de een zwakke gloed, de naglans van een glorierijken zonsondergang, juist genoeg liebt om bet dak van het Parlementsgebouw te onderscheiden. De toren van do Abdjj kwam als eeu fijne, zwarte silhouet tegen dien bleeken glans uit. Do zoo oven opgestoken lichten op do hrng wierpon een kort, gedroncen lichtschijnsel op de donkero oppervlakte der rivier, dat zioh straks, hIb de nacht donkerder werd, al meer en moor over bet water zou vorsproidon. De lucht daarboven was nog gedeeltelijk mat-blauw, mot oen stroop van teer, koud groen, waardoor de avondstor in oen- zaambeid haar weg baande. „Heeft hy haar lief?" Zij sloeg haar oogen tot hom op, terwijl zy dit zeide en het trof hoin, dat bun boldere diepte eenige gelijkenis vertoonde met die eenzame ster. „Natuurlijk heeft by haar lief', antwoordde hy ongeduldig, „ik ken Belliarahij zou niot mot haar getrouwd zijn als hjj baar niet lief bad, al was zij werkgever bevoorrechte schulden. Daartoe behooren voortaan ook do verhooging van hot loon voor niet-tijdigo betaling, het be drag der door den arbeider voor oen werk- gover gedane uitgaven en de schadevergoe ding door den werkgever wegens het on rechtmatig doen eindigen der betrekking aan den arbeider verschuldigd. De rechtsverordering van arbeiders, wier in geld vastgesteld loon telkens na een korter tijdruimte dan een kwartual moet worden betaald, wegens uitbetaling van loon en ver- booging wegens niet-tydige botaling, verjaart na verloop van éen jaar. De verjaring dezer rechtsverordering heeft voor de overige ar beiders na verloop van twee iaron plaats. Belangrijk: zijn nog de bepalingen, betref- lénde het procedeeren wegens arbeidsover eenkomst of aanneming van werk. Van allo rechtsverorderingen betreffende gewone en collectieve arbeidsovereenkomsten zal door den kantonrechter kennis wordon genomen. Do behandeling van zaken betreffende een aanneming van work, waarvan de kanton rechter zonder hooger beroep kennis neemt, (d. w. z. iudien het gevorderde bedrag niet meer dan f50 is) of betreffende een gewone of collectieve arbeidsovereenkomst, geschiedt overeenkomstig do volgende bijzondere be palingen en verder volgens de gewone regelen. l)e eischende partij zal te haror keuze tor Griffie van het Kantongerecht binnen welks ressort de arbeid gewoonlijk wordt verricht, of binnen welks rechtsgebied de wederpartij woont, een verzoekschrift op ongezegold pa pier indienen, waarbij den kantonrechter wordt gevraagd een dag te bepalen, waarop de zaak zal worden behandeld. Het verzoek schrift zal een opgaaf moeton bevatten van den naam, de voornamen en de woonplaats van den verzoeker, den naam en de woon plaats van de wederparty, eon mededeeling van de vordering en de gronden, waarop deze steunt. Blykt nu aan don kantonrechtor, dat werke lijk sprake is van oen zaak als hiorvoren is bedoeld on dat het verzoekschrift aan de eischen voldoet, dan zal hij dag en uur voor do terechtzitting bepalen, welke dag niet later mag zyn dan 44 dagen na ontvangst van het verzoekschrift. De griflior zal hiér van bij aangeteekenden dienstbrief kennis geven aan beide partijen. Tusschon deze kennisgeving, waarbij voor do wederparty een afschrift van het verzoekschrift wordt overgelegd, en den dag der terechtzitting moeten ten minste 5 dagen verloopon. Do bier bedoelde kennisgeving geldt als dag vaarding. Weigert de kantonrechter zyn medewor- kiug, omdat de zaak niet bohoort tot de vorenbedoelde of omdat het verzoekschrift ook honderdmaal de dochter van een vermogend mau, ofschoon iedereen weet, dat hjj z(Jn betrekking aau haar te danken heeft. Zy en haar vader hebben hem dien bezorgd," „Ik wist dat en ben bly, dat hU haar lief heeft. Hy is haar heel veel versohuldigd." „En naar don aard der vrouw zal zij die sohuid tot den laatsten penning terugvordorou. „Je hebt al een beel klein donkbeeld van de edel moedigheid der vrouw." „Ik geloof niet, dal oon vrouw edelmoedig kan zyn. Ik geloof, dat als oen vrouw iets voor oon man doet, zy wel zorgen zal, dat h\] hot woot. Doch hoe hot ook zy, ik heb niet te klagen, want Bolliar'a weigering is mijn geluk." „Ja zeker I Je benooming ia een aardig buiten kansje I" „Een aardig buitenkansjeJa." Zy sprak droomerig, turend over hot wator on vroeg zioh af, denkend aan zyu laatste opmerking, of zy hom vertellen zou, dat zHn niouwo betrek king niet zoozeer aun oen toeval nis wol ami haar iu- vlnod en overreding had to danken. 't Is zoo plotseling gekornon, alles ging zóo vlug in zijn wertc, dat do tijd om atzoheid to uoinon is gekomen eer wji het wisten. Ik zal jo nog wol eons missen, trouwe kameraad I" „Ja?..." Het klonk haast als een tuchthaar oogen rustten nog steeds op het wator, waarop do avondslor een zwakken weerschijn begon te gnvon. „Ik hoop, dat je mij ook oon beetje zult missen.'' Hij nam oen van haar bandon in zijn grooton warmen greep. Wat lag dat handje daar koud on niot aan <ln eischen voldoet, dun zul hij een gemotiveerde beslissing nomen, waarvan de griffier mededeeling doet aun do eischende party bij aangeteeknnden dienstbrief. Deze zal, indien het verzoekschrift niet goed was, een nieuw kunnen indienen. Tegen de be slissing is geen voorziening toegelaten. Mocht by behandeling dor zaak ter terecht zitting een der partijen hot wenschelyk ach ten, aat omtrent het ai dan niet bestaan van eenig gebruik of omtrent eenig ander punt in hot geschil het advies van oen Kamer van Arbeid wordt ingewonnen, dan zal do rechter de behandeling schorsen voor een door hem te bepalen lyd van ton minste 7 en ten hoogste 14 dagen. Dit geldt óok, in dien de rechter bij de behandeling der zaak of eer hy einduitspraak doet, oon dergelijk advies wenscht in te winnen. De griffier zal jn beide gevallen aan de Kamer van Arbeid eon opgaaf zenden van het punt, waarom trent haar voorlichting wordt gewonscht, met verzoek om dat advies zoo spoedig mogelijk to nverstrekken en onder mededeeling vau de dag, waarop de bohaodt ling dor zaak wordt voortgezet. Wordt bot ad vies schrifte lijk ingezonden, dan zal bot direct tor Grif fie van het kantongerecht ter ko9tolooze inzage van partijen wordon neergelegd wordt het mondeling gegeven of toegelicht, du zal dit tor openbare terechtzitting geschieden. Wenscht oen van degenen, die by een collectieve arbeidsovereenkomst partyen wa ren, in een geding tusschonboide to komen, dan kun dit steeus geschieden, mits hjj het voornemen daartoe ten minste drie vrije dagen vóór dien der terechtzetting schrifte lijk tor Griffie van bet kantongerecht ken baar maakt. Van deze kennisgeving zal de griffier zoo spoodig mogelyk bij aangetee kenden dienstbrief aan de partijen mede deeling doen. Voorts is nog bepaald, dat, indien eenige rochterlyko beschikking wordt verzocht be treffende eon arbeidsovereenkomst, do ver zoeker zjjn request op ongezegeld papier kan indienen, dat do beschikking vrjj van zegel zal zyn en gratis zal worden geregistreerd, ter wijl zij vrij van alle kosten zal worden uit gereikt. Dezo vrijstellingen gelden zoowel voorden werkgever als voor den arbeider. In geschillen betreffende oon arbeidsover eenkomst zal tevens kosteloos geproce deerd kunnen worden, zoowel door den werkgever als door den arbeider, indien de belanghebbende een bewijs van onvermogen van het Hoofd der Gemeente ovcriogi. Hjj zal alsdan worden geacht van den rechter vergunning tot kosteloos procedeeren te hebben verkregen. Dit goldt echter niet, indien de zelfde per soon zyn reeds afgewezen vordering weer MUI „Jo zult wol eons aau iujj donken, is 'tniet?" „Hoel dikwijls. „Ik ook auti jou. Ik zal dikwijls wensohon, dat ik jo by mo h"d om mijn konij na to kijken; jo taobt zoo'n heldor, vlug hoofd I Je vriendschap hoeft mjj hooi gelukkig gemaakt, BUy." Zijn stom klonk diep ea toodor on oen wararop'oad sloop lot in do toppon van haar vingers. Haar oogon koordou terug van do woeropiegoling dor stor naar tjjn gelast, Hjj hoog tot haar n „Wil jo m(j oon kus govou?" Haast machinaal hief tij haar g lij haar gelaat tot hem op. „Ik hob nooit gedacht, dat oon man en oon vrouw zulke grooto vrienden konden worden ala wy gowoost zyn. lerwyl w\) ons toch nooit met vorliefilen oniin hebben afgogevonWil jo liever niet?" zjj had zich plotseling teruggetrokken. „Nu, not zoo- als jo wilt." Doch zyn stem klonk wel wat telourgosteld. En toeu zjj hom, na nog wat gepraat te hebben, met oen warmen handdruk en vele goeden wonschen ver liet, had hij oon vroomde gewaarwording, als had 1»U iets vast gehouden, atovig vaat, ou het loon plotse ling weer losgolaton. Zón merk was dat gevoel, dat hy haar nog twoo- of drie koer achterop wildo gaan, toon zy met vluggen stap wegliep, zonder ook maar oenmaal om to kjjkon. Toon zy verdwenen was, keerde hj) terug naar do rivior en volgde de richliug, dio haar oogen hadden Sonomcn h(J óok zag dien malton woorschyn en eek daar vandaan naar de «tor zelve op. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1