Stadsnieuws. Thorbeeke dacht zich lint ambt meer als Gemeente-ambt dan als Staatsbediening, in tegenstelling met dat van Commissaris des Konings, dat zuiver Staatsbetrekking is. Beide ambten vergelijkend, kwam spr. lot de slot som, dat de Burgemeester bestuursorgaan is, geen ambtenaardat dan ook voor ecu in structie te zijnen aanzien geen plaats is, waar zijn plichten en rechten alle in do wet zijn neergelegd. Do Grondwet eu de wetten des Ryks om grenzen en belijnen zijn taak ten opzichte van den algemeenen dienstaan de Gemeen tebelangen is hy innig verknocht en ver bonden. In gceu wet is den Koning, den Ministers, en Besturen der Provinciën het recht gegeven een Burgemeester bevelen te geven en werk zaamheden op te dragen, die niet op de wet steunen. Aan opdrachten vim hooger en lager hand is hij in do Gemeentewet, uie xyn ambt for meerde, niet enderworpen. Den Burgemeester is nergens voorgeschre ven groote en kleinere autoriteten do door htm gevergde diensten te bewijzen, geboren nis ckzo zijn uit de wenscheljjkheld, soms zelfs uit do noodzakelijkheid, maar meereodeels buiten eenige wet of een op de wet steunend Koninklijk besluit. üp het voetspoor vau den uoud-burgemees- tcr" in zijn bekend geschrift, van prof. Op- penhoim in de derde uitgavo vun zijn mees terwerk over Gemeenterecht, en van Am sterdam's Burgemeester, mr. Van Leeuwen, in de Eerste Kamer, trad spr. thans in een scherp gericht met de massa wettelijke en andere opdrachten, die den Burgemeester, met totale verkrachting van ziju ambt eu negatie zijner hoofdtaak, thans toevloeien. Wetten, besluiten, resoluties, circulaires gaan op hem af «als gold het den eersten dan besten knecht", zooals prof. Uppenheim het uitdrukt, terwijl de bevoegdheid daartoe zich te vergeefs laat zooken. Allerlei kruiers werk en bostellerswerk wordt den Burge meester door de verschillende De; artementen van bestuur, autoriteiten en ambtenaren opge dragen. Hoever men hierin gaan durft, be wees spr. uit de voorschriften ter bestrijding van de tuberculose onder het vee, die aan een vernietigde critiek werden onderworpen. Meer on meer eischt het Ryk den man der Gemeente voor zich op. Daartegenover trekt het Kijk zich zoo goed als niets aan van zijn belangen. Wedde pover, pensioen nihil. Maar plichten honderdvoudig en verant woordelijkheid ongedeeld. Achtereenvolgens stond spr. stil by de uit gebreide medewerking, die onze fiscale 011 onze sociale wetgeving van den Burgemeester cischt. Den eersten prys verdient z. i. echter de bekende circulaire van Justitie ter uitvoering van de Kinderwetten, volgens welke do Burge meester hoeft to rapporteeren omtrent de vraag of zeker kind cun borstkind is of niet, of bet aan stuipen heeft gel'den en op welken leeftijd het zindelijk was, en zóo nog tal van andere vragen. De «ereprijs Jieut ovenwei toegewezen aan het 1 parlement van Oorlog, dut den Burge- meesler overladen heeft en overstrooraen blijft, nu weer ter zake van de Landweerwet, met een chaos van elkaur verbeterende eu aanvullende voorschriften waarin geen storve- ling meer weg weet. 't Is een rhapsodie, die weg I iedt noch uitweg. Zelfs met het innemen en verzenden dei- wapenen en kledingstukken van verhuizende of overleden Landweermannen durft men de Burg .-meesters belasten. Goedgunstig wordt hem echter door den Minister vau Oorlog toegestaan, die goederen »dooreen Gemeente veldwachter" te doen overbrengen, hetgeen in strijd is met art. 190 Gemeentewet, dat voor de Gemeente-politie een andere taak weglegde. Zeer groot is 't beslag, dat Oorlog legt op dc Burgemeesters. De Gomeente-séeretarieën worden allengs meer militaire bureaux, terwijl den Burgemeester de sergeant-majoorsrol wordt toegewezen over de manschappen, in zijn Gemeente woonachtig. Van den generaal- majoor inspecteur der iofanterio tot den luitenant-kwartiermeester heeft hem wat te bestellen. Hoog tijd wordt het, dat hieraan paal en perk wordt gesteld door bet voor schrift, dat alle opdrachten aan den Burge meester voortaan den koker moeten passeeren van hot Departement van Binnenlandsche zaken, waaronder hij ressorteert. Tusschendenwettelijkenen den werkelyken werkkring dos Burgemeesters gaapt een breede klove, zegt spr., en zien we een afgron waarin de h engheid van het ambt is aan het dalen, al dieper en dieper. Do ernan der Gemeente en de hand van het Gouvernement" van 1851 is ondergegaan in den Burgemeester iti algemeenen dienst, in den Rijksambtenaar van 11106,' waarvan hy alle nadoelen torsebt, terwijl alle voordeden hein ontzegd zijn. Niettemin worde de Burgemeester niet tot Staatsambtenaar gemaakt, fly moet aunzijn GerneeDto verknocht blijven. 'Jok rnoet niet een willekeurig ambtenaar naast hern gesteld, om dat deel der Staatszorg over te nemen, dat de Burgen;eester thans torscht. De Burgemeester moet blijven innemen de hooge en zelfstandige positie, die de Gemeen tewet voor hem schiepdienstbaar aan de Rijksbelangon, maar als bestuursorgaan, en ge- nszins als ondergeschikt ambtenaar. Aan B. en W, behoort wederom het leeuw- ondeel te worden loegewezen in de uitvoering der hyks- en Provinciale wetten en veror deningen. De brutale willekeur des wetgevers mag niet langer het stelsel der Gemeentewet ondermijnen. De Regcoring duldo niet langer, dat hoogere en lagere autoriteiten hieraan meedoen. En de Burgemeester in algemeenen dienst worde allengs geschakeld uit de Rjjksketen, waarin misbruik hem als in boeien sloeg, en worde hergeven aau zijn Gemeente, wier belangen zich niet verdragen met het kneebts- schup van haar eersten magistraatpersoou. Wol zeer juist heeft spr. in een kort tijds bestek de vele grieven en grietjes gememo reerd welke vooral in do laatste paar jaren werden gevoeld te kens als een Gemeente secretarie al meer! en meer werd tot een plaatselijk Departementje van Binnenlandsche Zaken. Do heer Van Waning heeft het ook hard gezegd. 01 't helpen zal? Ds. G. W. C. Vuuderink zal niet 2, doch 23 September zijn intrede doen bij de Ned. Hervormde gemeente hier. Is 't niet toevallig, dat alle plaatselijke bladen de zelfde correctie-fout maakten? De beer A. Doorlag, klerk der Posterijen eu Telegrafie van de 2e klasse, wordt met ingang van 16 Augustus verplaatst van het Post- en Telegraafkantoor hier naar Win schoten en hier vervangen door den klerk dier dienstvakkon J. Zylstra, uit Winschoten. De heer J. N. Luiken, onderwijzer van de R. K. Jongensschool, behaalde de hoofd- acte. Van de vierde groep slaagden voor het eind-examen Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus; J. J. Ph. Beernink, J. L. Bou- scholte, O. F. A. de Bruyn, G. Greidanus, J. Meulenbelt, J. J. Pels Rijcken, A. C. Perk en D. N. Zijlstra, allen leerlingen van de Hoogere Burgerschool hier. Majoor-intendant W. P. van Leeuwen, van de 4e divisie infanterie, is benoemd tot lid en Voorzitter der commissie tot keuring van levensmiddelen ten behoeve van het leger gedurende het tijdvak van 15 November 1906 tot 15 November 1907. Als een andere Leander heeft een stadge noot dezer dagen roem en eer geoogst door in tien minuten de Waal over te zwemmen. Het merkwaardige feit, niet geconstatoord door eon officieel tijdopnemer doch aan genomen op gezag van den grooten sport held, vervulde zyu bentgenooten met zóo groote vreugde, dat zij meenden het den volke kond te moeten doen. En zoo geviel het, dat gisteren do om roeper rondging en de blijde mare in deze bewoordingen wereldkundig maakte; »De Beweging laat bekend maken, dat de Vergulde in tien minuten de Waal over gezwommen is". De heer A. J. A. Busquet, luitenant van het 5e regiment infanterie op non-activiteit, is benoen d tot vast leeraar in de Wis- en Werktuigkunde aan de Ryks Hoogere Bur gerschool te Bergen-op-Zoom. Dr. A. A. Pulle, lector aan de "Rijks-uni versiteit te Utrecht, is benoemd tot lid dei- commissie, welke te Utrecht het practisch apothekers-examen zal atnemen. Ter gelegenheid van den 48sten verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal hier Donderdag een groote parade worden gehou den door het garnizoen. De troepen zullen de honneurs bewijzen aan generaal-majoor A. D. Petter, comman dant der 4e divisie, en worden gecomman deerd door overste jhr. L. A. P. Six, ran hot le regiment veld-artillerie. De p irade wordt om het sterke garnizoen gehouden op het schietterrein op de Leusder- heide. Programma der muziekuitvoering, Don Ier- dag 2 Augustus op het terras van »Amicitia" te geven door het Utrechtsch orkest, Direc teur de heer H. Kuijper. 1. Volksliederen 2. Le 2örae ftnnivorsaire, marsob Himdonek. 3. Ouvurturo„DiagoldenoKo80" A. Kohubert. 1. Auffurdcrung sura Tana C. M, von Weber. 8. Funtiiioh polka Vun Leeuwen. pour piccolo solo. 6 Fantaisio sur „LesCloebeede Cornoville" Planquette. 7. Msskorade-marsch Petri. 8. Ouverture sur Oper.Rübezahl A. Richter. 0. Knlrc-Acte No. Saus der Oper Donnu Qarltea Mereadante. 10. Funtuisio »ur dee motifs de l'opéru „Mtribu" Von Flotow. 11. Fruuenlust, Gavotte A. Csibulkn. 12. Potpourri „Lu Fille du Ré giment Donizetti. 18. Méin Troum, Walser E. Wuldteuffel. 14. Finale. In het Tehuis voor Militairen in de Beek straat hoopt inen aanstaanden Donderdag den verjaardag van H. M. Koningin-Moeder fees telijk te herdenken. De muziek-vereeniging van den Christclijken Werkmans Bond hoopt eenige stukjes te spelen terwijl de Militaire recitoor-voreenigiiig «Oefent U" haar mede werking hooft toegezegd. Het belooft een genotvolle avond te zullen zijn De officier van gezondheid 2e klasse dr. P. A. Voerman, van het 1e regiment veld artillerie gedetacheerd te Wouarichem, zal niet deelnemen aan de cavalerie-manoeuvres, doch 7 Augustus hier in garnizoen terug- koeren. Sergeant J. Ritsie, van het Militair hospi taal hier, is met ingang van 1 Augustus bevorderd tot sergeant-majoor. Sergoant Timmermans wordt met ingang vun morgen overgeplaatst van de Hembrug naar het Militair hospitaal hier. Ziekenopzichter Steenbergen, die met in gang van 1 Augustus naar het Militair hos pitaal hier werd overgeplaatst, blijft gedeta cheerd bij de Ziekenkamer te Leeuwarden. De van de Kon. Militaire Academie te Breda herkomstige nieuwbenoemde officieren wor den 11 Augustus beëedigd en in functie ge steld, en wel bij het 5e regiment infanterie de heeren W. ridder Van Rappard en H. W. E. Cramer en bij het le regiment huzaren jhr. L. M. van Reigersberg Versluys. De beide thans hier garnizoen houdende eskadrons van het le regiment huzaren zullen 8 Augustus onder bevel van majoor H. D. Twiss naar Geldermalsem mareheeren, daar nachtkwartier houden, den 9den mareheeren tot Udenhout en den lOden zich te Tilburg voegen by de daar manoeuvreeren le cavalerie Ook een peleton van het eskadron ordon nansen, onder bevel van luitenant G. J. Ma- ris, zal die marsch maken. Kolonel H. G. J. Swaving, van het le re giment veld-artillerie, wien non-activiteit werd verleend, nam gistermiddag afscheid van de officieren en de onderofficieren dei 2e aideeling, hier. Paardenarts 2e klasse A. J. Abspoel, vau hot le regiment veld-artillerie, wordt overge plaatst van Amersfoort naar Utrecht. In het Verslag over het jaar 1905 van den toestand der «Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van haliverweesde-, verwaar loosde- of verlaten kinderen" (doorgangshuis Bussura) lezen we omtrent de kantonale af- deeling Amersfoort; In hot jaar 1905 verpleegde deze afdeeling 22 kinderen, waarvan 4 voor eigen rekening en 18 voor die van andeie afdeelingen7 dezer kinderen zijn in en om Amersfoort geplaatst, 15 te Barnevold, waar mevrouw VersteegItntnink liet toezicht uitoefende, dat met lof in het verslag wordt herdacht. Met enkele uitzonderingen gedroegen de verpleegden zich uitstekend. Het Bestuur verloor de medewerking van den heer J. C. J. Pels Rijcken, die doorzijn drukke bezigheden genoodzaakt was, ontslag te vragen in zijn plaats werd benoemd de heer A. Bommel, gepensionneerd 0.1. ambte naar, Aan giften ontving de afdeeling f65 50. De ontvangsten bedroegen f3166.20 en de uitgaven f2076.966. De afdeeling telt te Amersfoort 3 en te Baarn 7 leden-beschermers; te Amersfoort 60, te Baarn 68, te Barnev8ld 2 en te Hoog land 2 leden, en in het geheele kanton 32 begunstigers. De Secretaris, de heer C. L. D. Mounier, f;eeft volgaarne inlichtingen aan belangstel enden. Do temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 68° F zegge: acht en zestig graden. H. M. de Koningin-Moedor zal van Woens dag tot einde week zich naar sliet Loo" begeven. Ook Harderwijk de typische wille morte du Zuyderzee"— bereidt zich voor om den aanstaanden Koninginnedag recht luis terrijk te vieren. Zou Amersfoort dan achterblyven Hard loopen helpt niet; hoofdzaak is: bijtijds vertrekken. inhoud «Wereldkroniek" 28 JuliMajoor Dreyfus na zyn decoratie in gesprok met ge neraal Gillain en majoor Targe De Bonds- leesten van de A. N. W. B, te Dordrecht Tentoonstelling G. Morgenstjerne Munthe Personulia Het Hollandsch ensemble in de West Uit Schouwburg en Concertzaal Nationale dambond Kroniek van de week. Aan het ulgemeen overzicht over het weder in Juni, opgemaakt door het hoofd-observato- rium te De Bilt, ontleenen wij het het vol gende. De temperatuur was tot den 16en beneden de normale, van 17 tot 28 meest er boveD. Op verscheidene plaatsen kwamen den 7en, 8en, 20en en 24en bijzondei hooge on deu 6en, 15en en 30en bijzonder lage tempera turen voor. Do bewolk ng was over 't alge meen vrij zwaar; alleen den 7en, 8en, 20en en 27eu was de lucht licht bewolkt. De eerste dagen waren regenachtig, niet matige N.W.-winden in verband met depressies van 1 tot 5 in N. O. Europa en hooge luchtdruk- kingen in de omgeving van de Britsche eilan den, die tot 23en aanhjelden. Van G tot 24 was de wind meest zwak; ondiepe depressies werden van 10 tot 16 en van 20 tot 24 in O.-Europa en van 15 tot 18 nabij het Kanaal aangetroffen. Deze laatste veroorzaakten hier te lande regenachtig weer. Na den 24en was de wind over 't algemeen matig en Z.W., den 20en zelfs krachtig, ten gevolge van de pressies in N.W. Europa en van hooge druk kingen in .Middel-Europa. KENNEL NOVA. Do heeren Munnikhuizen en Busquet hadden de vriendelijkheid ons uit te noodigen tot een bezoek aan hun keunel nadat we in het nummer van Dinsdag hadden meegedeeld welke pryzen hun rashonden behaalden op de tentoonstelling te Leeuwarden. Gaarne gaven we gehoor aan de invitatie en zoo trokken we Donderdag naar het station Soesterberg waar dichtbij, in de heide, de kennel ligt. Gpen zweem van de benauwende warmte op die heide; heerlijk was 'ter en prachtig het landschap, met de Stompert op den achtergrond. En het woonhuis, gebouwd door den archi tect G. Wegerif te Apeldoorn, lokte tot lauger toeven dan, met het oog op het vele dat te zien zou zijn in den beperkten tijd tusschen twee treinen, wel gewensebt was. Soesterberg is nog geen wereldstad en dus niet elke trein stopt er. Hoe vriendelijk is dat ruime woonhuis gebouwd, in modernen stijl en toch nergens gemaniereerd. Hoe lief is dat zitje voor de halhoe mooi de indeeling der huiskamer, met zijn fraaie maar toch soliede stijl-meu beltjes. Voorwaar dit is een huis »van allo gemakken voorzien"zelfs een waterleiding is er, al wordt deze ook van uitmuntend water voorzieu door een zuig- en perspomp. Rechts en links vóór het huis, aan het einde der lange laan, die men uit den trein kan zien, staan de stallen voor de honden Er tusschenin een heel aardig gebouwde drinkbak. Onnoodig te zeggen, dat aan die stallen elke denkbare zorg werd bestred, 's Zomers luch tig, 's winters warm, zijn ze opgetrokken in steen, kunnen ze op velerlei wijzen worden geventileerd, zoodat er nimmer tocht is en de hokken dag- en nachthokken inge richt naar de meest moderne eischeD, zóo, dat de veertig bewoonsters en bewoners met hun kroost, da' reeds over de dertig beloopt, er een oneindig beter onderdak hebben dan de Woningwet, al wordt ze ook in de uiterste consequentie toegepast, ooit zal geven aan honderden en nog eens honderden menschen. En dat het hun bij de zóo goede huisves ting en de zoo uitnemende verzorging gansch naar den vleeze gaat, was al aanstonds te zien, toen ze rasgewijze uit hun hokken en in de omrasterde groote uitgestrektheid van den kennel werden gelaten en spelend en stoeiend en dartelend zich een lijd lang vermaakten. »Vici", de kampioen ruigharige terrier, pas sedert elf dagen moeder van een zestal pracht jongen, was weinig vriendelijk tegen den be zoeker, tot ze begreep, dat deze niet kwam om een barer jongen te koopeii, doch om ze te bewonderen. Toen deed ze minder talrijke uitvallen naar zijn schoenen. Een pracht-kees, eveneens gelukkige jonge moeder van een half dozijntje, was ganschelijk niet te benaderen. «NapoleoD", zoon van «Max van Maasoever" den kampioen-boxer, was heel wat toeschiete lijker; een echt deftig, zich voelend hondje, keurig vari bouw, zuiver van ras. En de Barsoy's, die te Leeuwarden de eerste vier prijzen open klasse behaalden •Togo", de zijn naam met eere dragende Boxer, die den 2de» prijs nieuwelingsklasse verwierf»Nora", de boxer-;eef, die den 3den prijs meedroeg; de inderdaad prachtige «Cladei the Pretty", gladharige terrier, winnaar van den eersten prijs ze lieten zich allen zien in bun kracht, geheel thuis, niet half ver reisd door den soms langen tocht naar de expositie, niet uit hun gewonen doen door het gejank en geblaf en gehuil van hun mede tentoongestelde halfzusters en halfbroers. Bon sang ne peut raentir en de heer Munnikhuizen is dan ook hier Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Niet als vroeger, ten Stadhuize, stelt hij zich tevreden, oy het inschryven van een jonggeborene den vader en de moeder te vermelden, neen, van vele zijner honden noteert hij op den Stamboom tot zelfs de

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2