Dinsdag 7 Augustus 1906. No. 7232. 55e Jaargang. Reis-exemplaren. Feuilleton. k misdaad zijns broeders. Eenheid van tijd. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, helzij binnen- of buitenlands vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstek digheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. JACHT. De COMMISSARIS der KONINGIN in de pro vincie UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 26 Juli 1906, No. 67 i Gelet op art. 11 der Wet van 16 Juni 1857 (Staats blad No. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden lo. dat do opening der jacht op klein wild, ver meld in de 2e zinsnede van art. 17 der Wet van den 18 Juni 1857 (Staatsblad No. 87), voor dit jaar in de provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 25 Au gustus a.s. mot zoDBOpgaug, met uitzondering van de jacht op hazen eD fazanten, waarvan de opening op Zaterdag 29 September a.s. met zonsopgang is bepaald 2o. da dat de lange jaebt alleen des Dinsdags en dea Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitge oefend, en hot jagen in ongeraaaid te veld staand koren, peulvruchten on klaverzaad, welke nog in 1906 moeten geoogst worden, verboden is, evenalB het jagen in tabakslauden, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst 8o. dat de jaoht op reebokken slechts gedurende de maanden October en November, en de jacht op reegeiten uitsluitend van 15 November tot 1 Decem ber zal zjjn toegelate». Ed, ten einde niemand eenige ontwetendbeid biervan kunne voorwenden, zal deze worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebrui kelijk is. Utrecht, 28 Juli 1906. De Commissaris der Koningin vooruoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 6 Augustus 1906. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: le dat bij hou is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop vun alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkendrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door J. DELEN in de achterkamer van het perceel Lcusderweg No. 40 alhier; 2e dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke 6.) Den volgenden ochtend werd de gevangene voor den rechter geleid. De beschuldiging werd voorge lezen en aan bet eind gevraagd of de beklaagde iets had in te brongen, waarop deze antwoordde „Ik beb een zeer afdoend antwoord op dè be schuldiging, doch zou dit liever niet uitspreken eer ik mijn advocaat heb geraadpleegd, hoe ik dut antwoord moet inkleeden. Is het mij veroorloofd, tot zoolang te zwijgen?" „Natuurlijk", antwoordde de rechter. Hierop werd den gevangene aangezegd, dat hy een week in voorloopige gevangenschap zou worden gehouden, welken tijd de politie noodig had om verdere in lichtingen aangaande de droeve gebeurtenis in te winnen. De gevangene werd naar de gevangenis overge bracht en nadat de groote poort zorgvuldig gesloten was, werd liy in een ruimen, steenen gang geleid, waar hy door den directeur en eenige oppassers werd opgewacht. Nadat zyn naam aan den directeur was opgegeven, werd de beklaagde naar een kleine, doch nette bad kamer gebracht. Zelfs te midden zyuer ellende gleed een glimlach over de trekken van den gevangene by de gedachte boe noodzakelijk zulk een schikking was ten opzichte van de meeste bezoekers, die binnen deze muren ontvangon werden. De treurige omstandigheden in aanmerking geno men, waarin de gevangene verkeerde plotseling gescheiden van vrouw, tehuis en vriendeu, terwijl zijn oom dood lag en by beschuldigd werd zyn moordenaar te zyu was deze wonderlijk, onnatuur lijk kalm en wist bij zich voortreflyk te bebeerschen; hy was een geheel ander wezen dan de terneder ge slagen man, dien wjj vóór zijn gevangenneming zagen. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem is het volgend adres gezonden aan de Tweede Kamer, met afdruk ken aan de leden en aan aiie Kamers van Koophandel hier te lande De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem veroorlooft zich hare bedenkingen tegen het bij uwe vergadering aanhangige wetsvoorstel tot invoering van een wettelijken tijd bij dezen aan u kenbaar te maken. Waarom hebben de voorstanders van het behoud van den Amsterdamscheu tijd in ons land verreweg de meerderheid? Orndal men noch vervroeging van het leven, noch verlating daarvan wenscht. Het komt onze Kamer voor, dat aan dat verlangen kan voldaan worden, ook als de zone-tijd, hetzij dan de West-Europeescbeof de Middel-Europeesche, tot wettelijke» lijd zal worden verheven. Onze Kamer is zelfs van meening, dat invoering van een dezer tgden als wettelyke tijd geen invloed op het maatschappelijk verkeer mag hebben. Dit verkeer, dus ook de daarbij in acht genomen tijden, wordt deels beheerscht door •vetten en verordeningen, deels door onder linge overeenkomsten, regelingen of afspraken. Invoering op zich zelve van een wettelijken tijd heeft uit den aard der zaak op het be- staaude verkeer geen invloed. Zij verkrijgt dien invloed eerst, onwillekeurig, wanneer de uurwerken naar dien tijd geregeld worden eu, rechtens, wanneer de wet bepaalt dat, waar in wetten, verordeningen, overeenkom sten, reglementen, instructiën, enz. een be paald uur genoemd wordt, dit zal geacht worden in den wettely ken tijd te zijn gesteld. Eu daartegen nu bestaat bij ons en bij allen, die het verkeer ongehinderd willen laten, overwegend bezwaar. Aangeuomeu, dat zoodanig voorschrift in tal van gevalleii geen hindet zou veroorzaken, daartegenover staan duizenden van gevallen, waarin de tyds- bepaling geen wijziging gedoogt. Die tijdsbepalingen zijn thans in ons~land naar verschillende tijden genomen, Ioonende tusschen Amsterdamschen tijd en West- Europceschen tijd, helzij volgens de stil zwijgende bedoeling van partijen, hetzij onder uitdrukkelijke vermelding, zooals bij den spoorweg-, post- en telegraafdienst. Het wetsvoorstel maakt geen onderscheid en schrijft voor, dat zonder uitzondering het tijdsverloop tusschen elf uur 's avonds en den aanvang van het eerste etmaal volgens den wettelijken tijd zal geacht worden een vol uur te zijn. Daaruit volgt, dat alle tijdsbepalingen zoo in voorschriften van het openbaar gezag als in particuliere regle menten en overeenkomsten zoo in Am sterdamschen tijd als in welken anderen tijd ook hetzij stilzwijgend of uitdrukkelijk gesteld bij de in werking treding dei- wet geacht zullen worden, in den wettelijken tijd te zijn gesteld. Wij behoeven slechts te wijzeu op de boven reeds aangehaalde dienstregeling der spoorwegen om het onmogelijke van een dergelijken maatregel in het licht fe stellen. Zal de wet dan bepalen dat het bedoelde voorschrift uitsluitend betrekking heeft op regelingen, van het openbaar gezag uitge gaan Dit ware in zeker opzicht nog scha delijker, omdat dan het in elkander grypen der verrichtingen in het verkeer zou ver broken worden. In het midden latende de vraag, of de wet do bovenbedoelde wijziging in alle tot nog toe vastgestelde tijdsbepalingen zou mogen decretreeren, wijst onze Kamer er op, dat die maatregel voorgesteld wordt zonder dat men zich ook maar eenigszins rekenschap van de gevolgen heeft gegeven. Toch liggen voor een ieder de voorbeelden voor de hand, waarbij, hetzij in verordeningen, reglementen of overeenkomsten, het tijdstip zeer bepaald in verband met den zonnestand of met toestanden in het buitenland gesteld is, en wijziging daarvan een niet bedoelden en voor velen ongerieflijken of schadelijken toestand zou teweegbrengen. Unze Kamer vraagt daarom in het alge meen belang, bepaaldelijk in het belang van handel en nijverheid, om bij de invoe ring van den wettelijken tijd alle op dat tijdstip bestaande regelingen te eerbiedigen, gelijk zulks steeds bij de invoering van wet telijke legeltngeu is in acht genomen. Be paaldelijk verwijzen wij op dit punt naar de Hij sloeg vol belangstelling de gansche inrichting der gevangenis gade en naar zyn uilerljjk te oor- deelen, schoen de gelagenheid oin de gebruiken en gewoonten in een gevangenis te leereu kennen, hem eerder aangenaam dan het tegendeel. Nadat hy zich lang genoeg naar den zin van zijn bewaker gebaad had, werd hy verzocht, dien man vóór te gaau langs oen breede trap, die op een groot portaal uitkwam. Dit portaal bad een glazen dak en aan beide zijden waren boven elkander verdiepingen met genummerde vertrekken. Op elke verdieping was een opzichter. De bewaker van den gevangene riep nu met luider stem eeu nummer af, waaropeen opzichter kwam toegeloopen en hem het vertrek, dat voor bem in gereedheid was gebracht binnen leidde. Een gedrukte lijst van de regels werd hein aangewezeu, terwyl by laat ontving, deze te lezen en ze niet te verbreken. Toen sloten zjj de deur achter hem toe. Hy vond d6 cel volstrekt geen onaangeuamo plaats, doch een heerlijk koel vertrok, twaalf voet lang en zeven voet breed, met helder gewitte muren. Een koperen waschkom, die glom als goud, was aan den muur bevestigd, evenals een kleine kloptafelin een boek bevonden zich drie plauken boven elkander, waarop een Bybel en oen gezangboek, een linnen bord, een tiünen kroes, een bouten lepel, een zout vaatje en een stuk zeep in de meest volkomen orde gerangschikt waren. Op de bovenste plank lag bet opgerolde beddegoed, dut bestond uit eeu hangmat, twee dekens en een zeer klein hoofdkussen. De vloer was van zwart asphalt, dat glimmend gepolijst was. Hy klom by bet vebster, dat met dichte tralies be zet was door op de tafel te gaan staan. Door de nauwe openingen zag hjj torens van kerken, masten van schepen in de rivier en kon by flauw het ge- druisuh van bet straatgewoel onderscheiden. Hy staarde eenige oogeublikken naar die teekenen van vryheid, die hij daar buiten zag, toen sprong hy vau de tafel en eerst nu de enga grenzen vau zyu cel ziende, besefte hy eerst recht zyn toeBtand. Na verloop van eenigen tyd begon by elk voor werp in zyn eei afzonderlijk in oogenschouw te ne men, alsof hjj zich daardoor wilde dwingen, :iyn ge dachten vau zyn weinig benijdbaren toestand af te Wet betreffende de maten, gewichten en weegvverktuigen.diegeenerlei wijziging bracht in ae bij wetten ol overeenkomsten vast gestelde hoeveelheden of gewichten, doch alleen voorschriften voor de toekomst bevatte. Vrees, dat op deze wijze de eenheid van tijd niet zal worden verkregen, behoeft niet te bestaan. In de eerste plaats zal de wet voorschrijven, dat tijdsbepalingen in stukken van openbare besturen en autoriteiten voort aan uitgaande, zullen geacht worden uxar den wettelijken tijd te zijn gesteldterwijl voorts een termijn te stellen ware, binnen welken alle bestaande regelingen van liet openbaar gezag uitgaande, met den wette lijken lijd in overeenstemming zullen moeten gebracht zijn. In dien tijd zullen zeker ook alle particuliere dienstregelingen van spoor wegen als anderszins, fabrieksreglementen, instructiën en dergelijke inet dien zelfden tijd ir. overeenstemming zijn gebracht. Naar onze rneening zou de wet moeten bepalen, dat ook op dat tijdstip de openbare uurwerken naar den wettelijken tijd waren te regelen. Op die wijze zal de invoering van den wette lijken tijd geschieden zonder dal het verkeer daarvan iets bemerkt. Het ongerief der dub bele tijdsaanwijzing zal nog gedurende enkele maanden blijven. Zelfs is te'voorzieu, dat ge durende dien korten tijd het bezwaar zich in sterker mate zal doen gevoelen dan thans, wvaraan mtusschen gemakkelijk zal kunnen te gemoet gekomen worden. Daartegenover staat het allergewichtigst voordeel, dat het verkeer zich geheel wij naar den wettelijken tijd zal kunnen schikken, en het noch tot vervoeging, noch tot verlating, door de wet gedwongen zal worden. Alle, of althans bijna alle Kamers van Koophandel hebben thans vacant!'1. Intusschen zal het verzoek om adhaasie, door de Kamer te Haarlem gedaan, welhaast een punt van overweging uitmaken én zeer zeker zullen thans weer de peunen in beweging komen over deze inderdaad belangrijke zaak. We herinneren er aan, dat 24 Mei dezes jaars bij de Tweede Kamer is ingediend een I wetsontwerp, dat slechts de volgende vier artikelen bevat l Art. 1. De wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd van den meridiaan op vijftien graden Oosterlengte van Green wich. leiden. Hij vond, dat menschen in zijn heden, wier schuld slechts vermoed en niet bewezen wordt, beter gehuisvest en anders behandeld 'moes ten worden maar deze gedachte was niet heel bil lijk, want al huisvestte de regeering de beschuldigden in een paleis, voorzien van alle gemakken, dan nog zou een gevangene ontevreden zyu; waut wie kan tevreden zijn, wanneer bij de gulden vrijheid moet ontberen? Na verloop vau een paar uur werd den gevangene aangezegd, dat de advocaat bem beneden wachtte. Hij werd nu langs een trap on door een steenen gang geleid, die uitliep op een groot portaal. Io liet midden was eeD vertrek met glazen wanden. Dit wa3 de kamer, waar de gevangeoen hun advo caten zagen en raadpleegden, terwijl de bewakers zo van nlle kanten bespieden koudeu. Maar er be stond geen mogelijkheid, dat eenig geluid naar buiten drong, zoodat de gevangenen de meest be- langrijke geheimen aan bun raadgevers konden toe vertrouwen, zonder vrees te koestereu dat eenig ander oor het geringste booren kou. Menige bekentenis van schuld is in dat vertrek aan de ooren vau een advocaat toevertrouwd. Vreemde diugen zijn daar verteld aan don man, die zyn best moet doén om straf af te wenden. Het was ook daar, dat den ge vangene werd toegestaan^ afscheid te nemeh vau bloedverwanteu en vrienden. Deze kamer zag menig droevig afscheid plaats grijpen tusschen man en viouw, moeder en kind, vriend en vriend. Deze glazen wanden zouden menig droevig verbaal kiiuneu doen van afscheid eu wanhoop. Meuige gevangene denkt nog, na jaren lang zyn eentonig bestaan le hebben voortgesleept, aau dal laatste afscheid terug en de stervende in de ziekenzaal dor gevangenis, omringd van alles, wat de dood zoo mogelijk nog verschrikkelyker maken kan, ziel in zijn verbeelding nog dat baitverseheurend afscheid, toen hy vrouw en kind vaarwel zeido in dat glazen vertrek. De heer Speuce, de advocaat, was zeer verbaasd, zyn klant iu zulk een buitengowouen toestand aan te treffen en sprak den wenscb uit. iu staat te zyu, zijn vryhoid voor hein terug te krygen. De advocaat was een man, die eeu zaak tot in de kieinate bijzonderheden onderzocht. Het gesprek tusschen hem en den heer Muurse was lang, ver trouwelijk 6D zeer ernstig en terwijl zij spraken, be schreef de rechtsgeleerde menig vel papier met aller lei kleine bij zonderheden. Eer hij vertrok, zeïde hij „Het spijt mij zeer, mijnheer Muurse, dat ik u hier aantref, maar we zullen er zonder twyfel spoe dig in slagen, u uit uw gevangenschap te verlossen Ik vertrouw, dat na hetgeen u mij medegedeeld hebt, ik in staat zal zyn, onmiddellijk uw ontslag te beico- raen. Maar zelfs, al zouden »o niet zoo gelukkig zijn, dau moet u bedenken, dat vele menschen ver oordeeld worden, wier schuld nooit bewezen is." „Uw woordeu ziju zonder twijfel goed gemeend", antwoordde de gevangene, „maar ik zcudesuh.ande niet kunnen verdragen, dal zelfs eeu schaduw van verdenking op mij bleef rusten." „Schande? In het geheel met. Indien iemands schuld niet bewezen is, wordt bij geacht onschuldig te zijn, want velen worden vrijgesproken en kieren uit hun voorloopige gevangenschap terug zonder een enkele smet op huu naam. We zullen echter doen, wat we kunnen en er het beste van hoopen. Ik vrees, dat het niet te betwijfelen is, dat uw arme oom vermoord werd en hoewel ik volstrekt niet aan uw onschuld twijfel, zal de beste wijze oin u van elke verdenking te zuiveren, zijn, dut wij don waren moordenaar vinden. Ik vrees echter, dat do politie in de meening verkeerende, dat do schuldige iu haar macht is, den waren moordenaar'ruimschoots tijd eu gelegenheid hoeft gegeven om ie ontkomen eu alle sporen van zyu misdaad uit te wissohen en te vernietigen. Ik kan u niet veTheleu.dat uw toestaud zeer netelig is. Ik zal echter den besten detective die te vinden is, opsporen eer u voor het gerecht moet veraohynen. Spoedig kom ik weder u hezucken." Na nog een paar woorden verliet du rechtsge leerde den gevangene, overtuigd, dat de heer Muurse niet schuldig was 'au den moord on dut le ware schuldige ontkomen was. Maar wie do uiw vdenaar kon zyn, of op welke wyze de moord gepleegd was. waren vragen, waarop hy tevergeefs een antwoord zocht te vinden. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1