Stadsnieuws. Art. 2. Alle uurwerken, door of vanwege het openbaar gezag beheerd, worden naar den ui artikel 1 genoemden tyd geregeld. Art. 3. Waar in wetten, algemenno rnaut- regelon van bestuur of Koninklijke besluiten of in verordeningen van Provinciale-, Ge meente- of Waterschapsbesturen een bepaald uur wordt genoemd, wordt dit geacht volgens den in artikel 1 genoomden tyd te ziju ge steld. Art. 4. Deze wet treedt in werking met den aanvang van oen nieuw etmaal volgens de in artikel 1 aangeduide tijdsbetaling, op een nailer door ons te bepalen tijdstip. Do tijd tusschen elf uur des namiddags van hot laatste etmaal vóór het in werking treden dezer wet en het in de eerste alinea bedoelde tijdstip wordt gerekond een vol uur te zijn geweest. Van de Memorie van toelichting, bij dat ontwerp van wel gevoegd en in haar geheel opgenomen in ons nummer van 26 Mei, willen wjj hier het slot herhalen Het is niet aan twijfel onderhevig, dat te onzent de Greenwichtijd een wezenlijke ver lating van het volksloven teweeg zonde brengen en dat daareutegeu do Middel-Euro- poesche tyd iu doorsnede oen essentioolo vervroeging, gepaard met belangrijke be sparing op het kostbaar gebruik van kunst licht, in zich sluit. Men leelt. in het algemeen gesproken «op du klok". In drieërlei opzicht valt vergelijking van de licht- en schaduwzijden van beiderlei tijd dientengevolge uit ten voordeele van den Middel-Europeeschen tijd. Voor het grootste deel der bevolking, gedurende hot grootste deel van het juar, en met de grootste kans op ongemerkt slagen, slaat de ballans naar dien tijd over. Invoering van den Green wichtijd zou verlies berokkenen; aanneming van den Middel-Europeoschen tijd zal winst afwerpen. Voor het grootste deel der bevolking biedt verplaatsing van het dagwerk dit woord hier gebezigd in tegenstelling met het woord nachtrust in de richting van bet morgen licht voordeel. Dat de stedelijke bevolking, al mogen in do kleinste helti van het jaar niet weinigen reeds in den vroegen ochtend kunstlicht ontsteken, in haar groote meerder heid gedurende veel langer tyd na zonsonder gang dan vóór zonsopgang suit de veeren1' is, is niet voor tegenspraak vatbaar. Doch ook de landelijke bevolking pleegt niet meer «met de kippen op stok" te gaan. üok voor haar geldt, dooreengenomen, dat zy langer op de boon is in de uren na het vallen van den avond, dan in de uren vóór het aan breken van den dag. Het behoeft te nauwernooc. betoog, dat bovenaangeduide omstandigheden m gewicht winnen door het feit, dat gedurende het grootste deel des jaars in ons land de zon betrekkelyk laat verrijst en betrekkelykjvroeg ondergaat. Jn den zomer gaat de zonopzün vroegst te 3.38 op, op zyn laatst te 8.24 onder. Voor den winter zijn deze cijfers 8.14 en 3.43. Slechts in Juni en Juli, éen zesde deel van den jaai kring, zal voor een gedeelte der bevolking en dan nog voor een minder heid, met zonsondergang ook de nachtrust intreden. Daarentegen is vrijwel voor de gansche bevolking indien men nachtarbeid in bijzondere bedrijven ter zyde laat in de lento alsmede m den herfst hot aantal uren, na afloop van de dagtaak met kunst licht gesleten, grooter dan het aantal uren, vóór het begin van die laak zonder behulp van het daglicht wakende doorgebracht. En in den winter overtreft schier alom en voor de massa der inwoners in al haar geledingen de tyd tusschen het invallen der duisternis en het ter ruste gaan aanmerkelijk den tyd, die verloopt tusschen het opslaan en het ver breken van de zonnestralen. Veilig mag worden aangenomen, dut in dit verband te onzent vervroeging van hot leven door middel van verzetten van de klok ongemerkt zal worden bereikt. Gunstige bepalingen betreffende het re- Berrekader van de infanterie en de TC8tlng-ftrtillerio. De toetreding tot tiet reservekader, die voor enkele jaren en vooral na de invoering van den persoonlijken dienstplicht zeer groot was, is in den laatsten tyd belangrijk ver minderd. De hoofdoorzaak van die vermiudering moet gezocht worden in het instituut dor viermaanders, dat gelegenheid biedt om den dienstplicht te vervullen door een nog korter verblyf onder de wapenen dan van den ka de r-resevist gevorderd wordt. Wel bevinden zich onder de jongelieden van de intellectueele ontwikkeling, Jic voor de toetreding tot het reservekader gevorderd wordt, nog altijd enkelen, die zich eenige opoffering willen getroosten om in helleger den rang te verwerven, waarvoor zy door hun positie in de maatschappij hot ware zijn aangewezen, doch do groote meerder heid hunner vraagt nuchter: «welke wyze om don pienstplicht te vervullen heeft voor mij de minste bezwaren?" Het antwoord op die vraag luidde in den laatstee tyd byna zonder uitzondering: >als vierraaander". Nu kan men zich woi geen zekerheid ver schaffen, als viermaander ta worden lpge-, deeld, doch de kari3 om dit gftdaap te krijgen, is voor de hierbedoelde jongeiiedod zeer groot, ook omdat liet hun in den regel weinig moeite zal kosten, aan de daarvoor gestelde ^isplien tan militaire bekwaamheid eu licha melijke geoefendheid te voldoen. Wilde men dus de bron, waaruit zooveel goede reserve-officieren werden verkregen, niet bijna geheel zien opdrogen, dan moest de toetreding tot het reservekader aanlokke-, lyker gemaakt worden. i Dit doel beoogt klaarblijkelijk het Konink lijk besluit van 8 Mei 191)6, No. 96, dat, evenals de daarbij bohoorundo peschikking van den Minister van Oorlog vart '2 Juli j.l., He ai'cl. No. 9, op 1 dezer in werking getre den is. De voornaamste wijzigingen, daardoor in de regeling betreffende het reservekader uau- gebracht, worden hieronder aangeduid. Ie. Tot nu toe werden als vrijwilligers voor het reservekader niet toegelaten zij, die tot de militie bohoorden. De jongeling dus, dio zich by hot rosorvekader verhoud^ deed daardoor afstand van de belangrijke kans om door gelukkige loting gclioei van den dienstplicht vry te komen. Thans daaren tegen kunnen ook ingeschrevenen voor en lotelingen van de militie zich by het reserve kader verbinden. Men kan dus den uitslag van de loting afwachten on zich eerst bij het reservekader verbinden na de zekerheid ver kregen te hebben, tot den dienst by de mili tie verplicht te zyn. In dit geval moot de verbintenis aangegaan worden vóór den leu Maart van het jaar, waarin de belanghebbende, als milicien, voor eerste oefening onder de wapenen zou moeten komen. In het byzondor voor hen, die gaarne op de gemakkelijkste wyze hun dienstplicht vervullen, is deze wyziging zeker een zeer belangrijke vei betering. Van de opkomst onder de wapenen tot eerste oefening kan den vrijwilliger van het reservekader, op zijn verzoek, door den korps- commandant uitstel worden verleend tot in het jaar waarin hy zyn '22e levensjaar vol brengt. 2e. Van de acht maanden werkelyken dienst, waartoe de kaderruservist, voor ziju opleiding, verplicht was, moest hy tot nu toe iu den regel iu het eerste en in het tweede jaar telkens minstons twee en een halve maand onder de wapenen doorbrengon, waar van twee maanden onafgebroken tusschen 1 Juli en 1 October en een halve maand onafgebroken na laatstvormelden datum voorts de rest in het derde jaar, eveneens onafgebroken, en wel zooveel mogelijk in voormeld tijdvak. Ook bij tie nieuwe regeling mag bedoelde dienst desgeweusclit op gelijke wyze worden verricht en is zelfs vorenbedoeld tijdperk uitgebreid en gesteld op 1 Mei tot 1 October. Evenals vroeger, staat het dus ook nu nog den kaderreservist vry binnen, wyde grenzen, zelf den datum te bepalen, waarop hij voor zijn opleiding onder de wapenen komt. Iedere leek kan echter begiypen, dut voor kader reservisten, die op ongeregelde tydon onder de wapenen komen, van een goede opleiding tot den rang van vaandrig geen sprake kan zijn. Men denke zich de klasse eener school, waarin voortdurend, met verschillende tus- schenpoozun, nieuwe leerlingen aankomen De ondervinding heeft dan ook aangetoond, dat de onmogelijkheid om bij vorenbedoelde regeling een alleszins voldoende opleiding te verschaffen, fnuikend werkte op den ij /er en de toewydipg der kaderreservisten, die zich bedrogen zagen in de verwachtingen, welke zij ten aanzien van hun bevordering koesterden. üok in dit belangrijk euvel is door de nieuwe regeling voorzien. De vorenbedoelde dienst van acht maan den wordt namolyk teruggebracht tot zeven maanden ('210 dagen) voor den vrijwilliger, die zich verbindt in zijn 1s, 2o en 3e dienst jaar telkens >p den 20en Juli of als deze datum op een Zondag valt, op den 21 en Juli respectievelijk voor 60, 75 en 75 dagen onder de wapenen te komen, met dien verstande, dat hem door de betrokken korps-commandanten kan worden vergund, den tweeden termijn in het 3e, of den laatsten termyn in het 4e dienstjaar te vervullen, doch ook dan onafgebroken en ir.et ingang van 20 c.q. 21 Juli. De jongeling, die van deze bepaling gebruik wenscht te maken (hij is daartoe niet ver plicht) doet dus afstand van het recht om zelf den datura te kiezen, waarop hy tusschen 1 Mei 9ii 1 October oüder de wapenen zal komen, doch als vergoeding daarvoor wordt zijn verplicht verblyf onder do wapenen met|éen maand verkort, terwijl hem tevens oen alleszins voldoende opleiding wordt ge- wlarborgd. Volgens de betrekkelijke ministerieele be schikking mort de opleiding der kaderreser visten geheel gericht zyn op do vorming van reserve-officieren en zal zij dus het karakter hebben te dragon van een doorloopende opleiding tot het bereiken van den officiers rang. Dooi den Inspecteur der infanterie is be paald, dat de jongelieden, die zich verbonden hebben, tolkons op 20 (21) Juli onder de wapenen te komen, by voldoenden aanleg, goed gedrag en ij ver, bij hot einde der voren genoemde periodes van 60, 75 en 75 dagen als regel aan de eischen, resp. Voor de rangen van reserve-korporaal, reserve-sergeArit en vaandrig, moeten hebben voldaan. De onder vinding toonde de mogelijkheid hiervan aan, doch niemand denke dit resultaat te zullen bereiken zonder zich tijdens zijn verblyf onder de wapenen in te spannen; De hierbedoelde kaderreservisten, die na hot volbrengen van den diensttyd van zeven maanden eten rang van reserve-korporaal nog niet hebben bereikt, moeten in het jaar, volgende op dat, w>arin bedoelde diensttyd verstreek, op 2') 1(21) Juli voor 80 dagèn onder do wapenen komen, tenzij naar het oordeel van den betrokken korps-com- mandant het niet-verwerven van een rang, by goed gedrag en veel ijver, het ge volg is van het ontbreken van deu aanleg tot het bekleeden van een rabg. Vermoedelijk zal wel nimmer een kader reservist verplicht worden, bedoelde 30 dagen onder de wapens door te breugeu. 3. De eischen van railitaipe bekwaamheid, die vroeger gesteld werden om tot een ver bintenis bii het reservekader te kunuen worden toegelaten, zijn by de nieuwe rege ling vervallen.Men kan dus adspirant-vaandrig worden zonder ooit eenige militaire oefening te hohben geDOten. Do eischon van lichame lijke geoefendheid zijn eenigszins gewijzigd gehandhaafd. In het vorenstaande zijn medegedeeld de voornaamste wijzigingen in de regeling van het reserevkader, kunnende belanghebbenden zelf uitmaken of zij willen trachten den rang van reserve- of militieluitenant te be reiken, dan wel als vieiraaander te worden ingedeeld. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden zoowel tot den commandant van het korps, waarbij men zich eventueel als ad spirant-vaandrig zou willen verbinden, als tot den Hoofdofficier voor het reservekader, bureel Fluweele Burgwal 12 's Gravenhage, te welker, bureele ook dageljjks van 10 lot 12 uur en van 2 tot 4 uur mondelinge in lichtingen kunnen worden verkregen. WMbaast zal hier een derde R. K. kerk verrijzen. Op Puntenburg is daarvoor reeds een ter rein van 900 M2 aangekocht, terwijl door pastoor Fock bereids ook de fsbrijk is be noemd. In de nabijheid daarvan wordt óok een nieuwe R. K. school geopend, waarvoor de Zusters van het R. K. pensionaat reeds toe zeggingen deden. We raeenen de aandacht van w>e het aan gaat te moeten vestigen op de ergelijke ver vuiling van het zoogenaamde water in de Langegracht. Als die modderpoel dan niet kan worden gedempt, dan zou doorspuien toch nog wel mogelijk eD bij deze aanhoudende warmte zelfs zeer gewenscht zijn. Ook bij net Sprengel, aan de Langestraat, de verbinding van West- en Zuidsingel, is 't een ver van frissich i toestand. Daar is meer papier, afval en andere ongerechtigheid dan water te bespeuren. Bij schrijven van 30 Januari 1802 meldde mr. A. J. W. Farncombe Sanders, toen In specteur van het Lager onderwijs in de provin cie U trecht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken had besloten, te Amersfoort Rijks- Normaallessen op te richten en tot Directeur daarvan had benoemd den heer H. W. de Heus. Den 2 April 1862 werd de Rijks-Normaal- inrichting, verbonden aan de school van den heer De Heus, met eenige waardeerende woorden geopend door den toenm&ligen School opziener mr. Van de Poll. Bij Ministerieele beschikking van 3 Augustus 1906 i9 thans aan den heer De Heus op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als Directeur der Rijks-Normaallessen, met dankbetuiging voor de zeer belangrijke diensten gedurende rui in 44 jaren door hem aan de Rijks-Normaal lessen te Amersfoort bewezen. Met ingang van 1 September is benoemd tot Directeur dor Rijks-Normaallessen de hoer N. van Veen, oud-Hoofd der school aan de Koningsstraat, waar thans de Normaal-inrich ting sedert enkele jaren is gevestigd. Tot onderwijzer in Nederlandsche taal en schoonschrijven aan do Rijks-Normaallesen is benoemd de heer P. van den Hooll'Azn., Hoofd der school aan de Hellestraat. Mei. H. C. Koeosz, onderwijzeres aan de school aan de Puutenburgerlaan, en de boeren H. Franken en L. A. Slot, onderwijzers on derscheidenlijk aan do scholen Beekstraat en Heerenstraat, behaalden de hoofd-akte. Tot de Cadettenschool te Alkmaar zijn o.a. toegelaten de jongelingen L. A. C. M. Doorman, voor den dienst hier te lande, on K. W. F. M. Doorman, voor dien in Oost-lndiö. Mej. Henriette L. Storm, van Leeuwen, thans te Hoorn, behaalde de akte voor Lager onderwijs piano van de Ned. Toonkunstenaars- vereeniging. In verband met het 40-jarig bestaan van do vereeniging «Volksonderwijs" is bevorderd tot officier in de Oranje Nassau-orde de heer 0. A. Zelvelder, Algemeen Voorzitter, en benoemd tot ridder in die orde de hoer KI. L. de Vries Sr., Algemeen Secretaris-Pen ningmeester dier vereeniging. Kapitein J. A. F. Keetell, van het 5e re giment infanterie, is aangewezen als kapitein \oor speóiale diensten. De miiicieris der lichting 1899, by het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefenin gen onler de wapens, vertrekken Zaterdag met groot-verlof. Die van de lichting 1901 komen 13 Au gustus onder de wapens, terwijl die van de lichting 1904 den 29 September met onbe paald verlof vertrekken. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie noodigt belanghebbenden drin gend uit om op de adreszijde van de brieven en andere stukken bestemd voor de militairen die van 9 tot 16 Augustus deelnemen aan de groote cavalerie-manoeuvres in Noord- Brabant en Limburg, behalve den naam van den geadresseerde, te vermelden het korps, het onderdeel daarvan waartoe hy behoort, en als plaats van bestemming, «op groote manoeuvres in Noord-Brabant en Limburg". De spoedige overkomst van dio brieven en stukken, door middel van de veldpost, zal hierdoor belangrijk worden gebaat. In verband met die manoeuvres zijn óok van 4 tót 8 uur geopend de telegraafkantoren: 9 Aug.: Udenhout, Grubbenvofst, Blerick; 10 Aug.: Weert, Asten, Nederweert; 9 en 10 Aug.: Óii'schot, Hilvarenbeek; van 10 tot en met 15 Aug.: Liempde van 11 tot en met 15 Aug.: Schijndel.St. Oedenrode, Veghel. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat voortaan het eerste verblyf onder de wapenen der miliciens by de bereden korpsen in stede van 2 jaar zal duren 18 maanden, aanvangende met de lichting 1905. Kolonel W. A. Sodenkamp, nieuwbenoemd commandant van het 1e regiment veld-ar- tillerie, heeft hedenochtend het bevel aan vaard over het korps, dat naartoe onder commando van overate jbr. L. A. P. Six was vereenigd op de heide bij Soesterberg. Programma der muziekuitvoering bij gun stig weder morgenavond te half acht op het terras van »Amicitii" te geven door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infan terie, directeur de heer G. Bikkers 1. Dolly Gray, marchSobieaki. 2. Ouverture „La Fie volleuse". Rossini, 8. Id lauschiger Nacht, Walzer aus der Operette „Die Laudstreicber" Ziehrer. (eerste uitvoering). 4. Grande fantaisio sur des motifs de l'opéra „Aida"Verdi. 6. Ouverture „Freischutt"Weber. 6. a. Serenade BerceuseGounod. b. Flirtation, valseSteek. 7. Zwei Satze aus der unvollendeten SympbonieSchubert. 8. Muzikalisches Actiën Unternehmen, PotpourriConradi. De afdeeling Zeist van de Christen-demo cratische partij, 'die ook hier ter stede placht deel te nemen aan politieke vergaderingen, is ingevolge een besluit van het partijbestuur ontbonden. Dat Bestiiur stelt zich nochtans voor, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de oprichting daar ter plaatse van een nieuwe afdeeling. Prof. dr. H. IJ. Groenewegen, hoogleeraar aan bet Remonstrantsch seminarie te Leiden, heeft zich bereid verklaard, dezen winter ook cursus-lezingen te houden voor de afdeeling Amersfoort van den «Ned. Protestanten Bond". De heeren D. Meester en J. de Valk Jr. zyn thans geïnstalleerd als Voorzitter en als Secretaris der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium". De vereeniging «Handelen Nijverheid" zal hoogst vermoedelijk aanstaanden Maandag avond haar maandvergadering houden. Er worden pogingingen aangewend om hier een Cbr. coöperatieve bouwvereeniging te stichten. De temperatuur van het water in de Bad- en zweminrichting was hedenochtend 66» F. Na de uitdeeling der prijzen van het ste delijk kegel-concours, dat in de Sociëteit «Vereeniging" is gehouden,welkeprysuitdee- ling Zondagavond werd besloten met een zeer geanimeerd bal, werd ook de mededeeling gedaan dat ten volgenden jare, lag de herdenking van hei 25-jarig bestaan dier Sociëteit daar een internationaal kegel-con cours zal worden gehouden. De spoelsteiger liover speelsteiger, want gespoeld werd hier nooit by de Utrecbt- scbe poortübrug is afgebroken tot groote

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2