Stadsnieuws. last wordt ondraaglijk. Te willen bezitten wat niet voor geld ge kocht kan worden, omdat hei zedelijke goe deren betreftte willen nalaten als erfenis wat nooit voor goud of zilver is te verkrijgen te willen hebben om te schenken, ziedaar een ideaal, voortdurende inspanning aller krachten waard. De dans otn het gouden kuif is in de mode. Arm wie de slaven dezer mode worden. Zij zullen er zoo duur voor boeten. Nooit kan oons menschen beteekenis afhangen van wat hij bezit, eouig eu alleen van wat hij is. In onzen tijd van klatergoud en vernis, van groot willen schijnen en van groot doenerij, in onze dagen waarin zoovelen worden meegesleept door wat blinkt en schit tert en verblindt en waarin bet zoo moeilijk is zijn weg te gaan in eenvoud en bescheiden heid, komt het er op aan sterk te wezen en zich zeil te durven zijn en te blijven. Wie meent te staan, zie toe dat hij niet valle 1 Weest manlijk, gedraagt u moedig Telkens wordt het zoo ernstig, zoo ont roerend or.s verkondigd, dat het zelfde geld. dat zegen brengen moest, de oorzaak werd van een diepen val. Vallen gaat zoo gemakkelijkopstaan is zoo moeilijk. Zien wij toe op ons zeiven. Waken wij zooveel we kunnen over de onzen De geld duivel azend op zijn slachtoffers krijge ons niet in zijn macht In eerbied voor ons zeiven ligt een mach tig wapen. Gevoel van verantwoordelijkheid jegens anderen aangekweekt. Dat maakt sterk. Ds. J. F TERNOOY APÉL, Uit ,,De Hollandscbe Lelie''. Het Bestuur van de »Oranje-vereeniging" heeft alle eer van zijn werk. Door zijn met vasten willen beëindigen van de voorgestelde taak, zijn rustig werken te midden van de woelige baren van afgunst en betweterij van de zijde van hen die jaar na jaar klaagden, dat bet hier op Koninginnedag «zoo'n dooie boel" was, doch steeds nalieten de handen uit de mouw te steken, heeft het hier gister op zeer waardige wijze don verjaardag dei- gelielde Koningin doen vieren. Een in ieder opzicht buitengewoon goed geslaagd feest. Waut al is de voorbereiding goed, toch wil aan de uitwerking nog wel eens wat haperen en dit heeft gister niet plaats gehad. Amersfoort heeft weer getoond, dat het feest kan vieren, als er maar eenige leiding is. En waar deze zoo heel goed was en het weer zóo meewerkte, waar de stem ming eo het enthusiusme weer waren als in de Kroningsdagcii, daar geeft dit hoop voor de toekomst en zal de Kouinginnedag telken jare ook ie Amersfoort een waar volksfeest zijn. Reeds Donderdag gaven de eerepoorten en de vlaggen het bewijs, dat men allervvege zich voorbereidde op het feest en toon gis terochtend de aubade haar ommegang hield, waren de vele honderden die den ommegang vergezelden, telkens verrast door de zeer vele versieringen, in den nacht of den vroegen ochtend nog aangebracht. Ook de bidstond in de Groote kerk was druk bezocht. Ondanks de drukkende hitte woonden ook zeer velen de parade bij. De wedstrijden van kader en manschappen van het 5e regiment infanterie, lokten ook veel bezoeksters vooral en bezoekers. Ook de tentoonstelliog van «Floralia" werd flink bezocht. Maar bovenal stroomde heel de stad samen om het Bloemen-corso te zienhet eerste dat hier gegeven wen». En even zeer als rnen heeft gevreesd, dat dit zou mislukken door dien de een voor den ander schuchter zou zijn om er aan deel te uemen, even uitstekend en boven ieders verwachting is dit gelukt. Niet minder don veertig nummers waren in den over 't algemeen verrassend rnooien stoet. De jury, bestaande uit de heeren Schoter- man, Smits, Fontein, Snappers en Tellingen (de beide laatsten tuinbaas op »De Boom" en op «Nimmerdor") had een zware taak, doch na menige herkeuring werden de prijzeu toegekend als volgt: afdeeling rijwieleneereprijs bij loting aan raej. Harskamp, Ie pr. Vau Voorneveld, 2e pr. Kolfschoten, 3e pr. Floor, 4c pr. Krual, 5e pr. Kamperman, 6e pr. HartogsveM; groepen rijwielen'le pr. fietsclub »De Renners", 2e pr. groep-Van Eek; afdeeling bloemisten: Je pr. Van Bommel (Soesterweg), 2e pr. Van Berame! (Korte Bergstraat afdeeling rijtuigenaan de panier Kort beek, buiten mededinging, werd toegekend een Bestuursprijsden isten prijs verwierf de firma Kleber Van Warneten sportkarren: 1e pr. Van Lunteren, 2e pr. Van Hoevelaken, 3e pr. H. Meester, 4c pr. R. Meester, 5e pr. Van Zuilen. kruiwagens en hondenkarren: le pr. de groentenkar van De Groot2e pr. Van Pla- eringen ca Stemfoort. 't Is in dit klein bestek niet mogelijk, in détails te treden over de keurig versierde voertuigen, die terecht zoozeer aller aandacht trokken. De heer Th. F. van der Pol, als altyd actief, toonde ons vanochtend reeds een dertigtal veelal uitnemend geslaagde kiekjes; wie dus een souvenir aan het corso wil hebben, weet waar hij dat vei krijgen kan. Maar wel willen we meedeelen, dat de victoria van de firma Kleber Van Wamelen was versierd door G. L. Kortbeek met rozen uit de kweekerij van Houpst aan de Konings poort, en dat de prachtigs zegewagen van W. Cirkel, met de vier mooie paarden, door Van Remmel Jr. (Korte Bergstraat) werd herschapen in een zóo fraaien bloementuin. Deze laatste was buiten mededinging, doch verwierf terecht de algêmeene bewondering en onverdeelde goedkeuring. En terwijl de »Harmonie" van den R. K. Volksbond, directeur de heer Maas, die den ganschsn raiddag bij den ommegang van het Bloemen-corso had geblazen, in deu tuin van »Het Boompje" onvermoeid de prijsuit- deeling opvroolijkte, gat haar naamgenoot van de H. IJ. S. M.-werkplaatsen, onder directie van den heer Delsalle, alweer een concert op den Hof. Ook zij vroolykte het Bkemen-corso, heel den middag en langs den ganschen langen weg op. Van vermoeidheid scheen bij beide korps n geen sprake. Zelfs konden beide inuziek-vereenigingen zich weer doen hooren bij den fakkeloptocht, eveneens een mooi en verrassend nummer, waarvoor den verschillenden vereenigingen, die er geheel op eigen kosten aan meewerk ten, groote lof toekomt, Een bijzonder pluimpje verdient wel «Patrimonium" èu omliet aardige denkbeeld, in 16e eeuwsch eostuum te komen, dat zoo treffend afstak tegen de stijve kleediog van den tegenwoor- digen tijd, èn om den waarlijk goeden zang van zijn nog zoo jeugdig zangkoor. Mogen we een opmerking maken, dan is het deze, dat, door de miuder juiste vprdee- ling der fakkeis, vooral de groep van Patri monium, wuarvoor deze arbeiders-vereeni- ging zóo groote kosten zich getroostte, niet geheel lot haar recht kwam. En terwijl de «Araersfoortsche Muziek vereniging", die reeds 's ochtends in de vroegte op verdienstelijke wijze koraalmuziek uitvoerde van den St. Joriskerktoren, op den lraai verlichten Hof allerlei lastige wijsjes deed hooren en vele honderden menschen daar en in den omtrek bij een hield, gingen anderen een kijkje nemen bij »Amicitia" waar het terras lraai was verlicht en dooi de goede zorgen van de «Oranjevereniging" de boorden der Lunterscbe beek waren geïl lumineerd, hetgeen zeer goed deed. Menigeen vroeg zich af waar al die men schen vandaan kwamen en boe 't mogelijk was dat ondanks de geweldige drukte er geen enkele wanklank wenl vernomen. Lieperal eens een niet al te recht en kwam hij een enkele maal in botsing met een ander, dan bleef het bij een gulle aanmaning om wat beter uit te kijkendoch van vechtpartijen, «lie in vorige jaren bij 31 Augustus schenen te beboeren, geen spoor. De »Oranje-vereeniging" heeft op schit terende wijze haar recht van bestaan, neen haar noodzakelijkheid bewezen. Moge een lang leven baar beschoren zijn en moge, nu zij toonde wat zij kon, haar ledental ver- tiendubbelen. Hoe gaarne zouden we wat in bijzonder heden treden over de soms heel mooie win kel-étalages en dikwijls heel fraaie straatver sieringen doch we moeten ons berperken tot de mededeeling dat er geen enkele straat in onze goede stad was, waar geen versiering was aangebracht. Zeker mag wel gememo reerd de versiering van «De Haag", juist omdat die uit zoo kleine beurzen werd be kostigd. En nog éenhet verrassende chassiuet van den heer Van der Pol, aan de Korte Beek straat, het portret te voeten uit on meer dan levensgroot van II. M. de Koningin. Toen de fakkeloptocht dit gisteravond opeens zag., werd er halt gemaakt en het «Wilhelmus" geblazen en gezongen. Morgenavond zal de heer Van «Ier Pol bet weder opstellen, beter nog dan gisteravond. Men ga dan het eens zien. Een woord van hulde aan de politie voor de wijze waarop zy ruimbaan maakte voor de drie optochten en voor haar beleidvol optreden. Teekenend is wel, dat zy, behalve aan drie arme nachtverblyvers, die te moe hier aan kwamen om mee feest te vieren, aan slechts éen persoon onderdak behoefde te verschaf fen maar deze ook betoogde hedennacht orn 3 uur zóo luide, dat de publieke straat vrjj was, dat hij na herbaalde aanmaningen wclmoestmeegenoraen en opgeborgen worden. inzonden uj ze er niet zelf bij konden blijven omdat ze het nog nooit geziene Bloemen corso wilden beschouwen. Van de 300 uitgegeven stellen stekjes wer den ditmaal dan ook 122 inzendingen vandrie en vyf potten gedaan; doch wat werd inge zonden, was over 't algemeen zeer mooi. Ook hier hadden de keurmeesters, de heeren J. van den Bovenkamp ei: J. G. Lijssen, uil Baarn, lang geen lichte taak. De prijzen werden toegekend als volgt: le pr.N. Voorn, H. J. Aalderink, J. van Winterswijk en Th. Wijaands 2e pr.: A. J. Voorn, G. Kamperman, Fenne van 't Wel, G. van Winterswijk en Wilhel- mina Staal; 3e pr.: W. Voorn, M. Geurtsen, N. S. Epskamp, J. A. van Egdom, W. van Dijk- huisen, Magdalena Smit, E. W. Scheerder, Martha Lobel en S. Engel; BestuursprijzenH. A. van Wijngaarden, J. Epskamp, C. J. Verlooy, W. van den Brink, Bouwmeester, Johanoa Berns, Bertha Kempkes, K. Boorsmu, Petronella van Eogel en R. van Dijk. Aan drie trekkende leden der plaatselijke atdeeling van de «Kon. vereeniging van ge- pensiouneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsehe leger" (onderstond aan militairen, gepensionueerd voor de Wet van 1877 en aan hun weduwen) kon gister, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, een bijslag vin f'30op hun pensioen worden uitgekeerd. De heer J. J. Heerma van Vos, oud-hypo- fheekbewaarder te Rotterdam, thans hier wonend, is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandsehe,i Leeuw. Ter gelegenheid van H. M. jaardag werd. verleend: het ridderkruis Nederlandsehe Leeuw aan mr. F. D. graaf Sehimmelpenniuck, Commissaris der Koningin in de provincie Utrechthet officierskruis der Oranje Nas- sau-orde aan mr. C. J. W. Loten van Doelen Grot,ie, Burgemeester van Soest, en aan m «- joor W. H. van Terwisga, chef van den staf dei- He divisiehet ridderkruis der Oranje Nas- sau-orde aan kapitein C. J. Pické, adjunct chef van den staf der 3e divisie, en aan luitenant P. D. van Essen, van het le regi ment veld-artillerie. De rang van generaal-majoor werd ver leend aan kolonel A. J. de Koff. De eere-medaille in zilver van de Oranje Nassau-orde is toegekend aan adjudant kwartiermeester J. Th. N. D. E. van Schou wenburg, van het 5e regiment infanterie, en aan adjudant-pikeur L. Pijl, van de Rijschool. Door H. M. de Koningin is aan H. D. Commissaris in dit gewest verlof verleend om zich van heden tot 3 October buiten zijn Provincie op te houdeo. Mej. H. Storm van Leeuwen is benoemd tot leerares aan de school der «Amersfoorl- sche School-vereeniging" (Directeur de heer P. van der Sluys). Aan die bijzondere inrichting van onder- I wijs zijn mede benoemd: mej. F. Grelinger, i te Amsterdam, en de heeren B. Hylkema, te Nymegen; W. L. Miseh, te Dordrecht; en F. T. A. Cedee. te Arnhem. De heer A. Herschel Bzn. mocht op de Internationale tentoonstelling van tabak, welke te Brussel wordt gehouden, voor zijn I zeer volledige inzending van alle soorten inlandscbe tabak, geschikt voor alle doelein den, verwerven een «diplome d'honneur", j den op een na allerhoogsten prijs, zijnde een onderscheiding, hooger dan de gouden me daille. In den ouderdom van 57 jaar is te Utrecht overleden de heer J D. Doorman, Inspec- I teur der posterijen en telegraphic aldaar, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nu welhaast, door bet vertrekken der ou dere lichting met onbepaald verlof, het garnizoen ook hier belangrijk in sterkte af neemt, zullen ook te Amersfoort eenige wachten worden ingetrokken. Welke wijzigingen zulh-n worden aange bracht, is nog niet defenitiet' vastgesteld. Wellicht wordt er nog gebouwd. Uit den regenmeter hier is in Oogstmaand na veertien regendagen afgetapt 69 m.M. neer slag; de grootste hoeveelheid den 18den, nl. 15.8 ra. M. De tentoonstelling van „Floralia" heeft dilmaal wel wat geleden onder den algeiuee- nen feestdag, 't Is hun, die met zooveel liefde en zorg van de teere stekjes mooie en for8che planten kweekten, niet zoo heel euvel te duiden, dat zy hun potten liever niet De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was gisterochtend 62 en hedenochtend 63° F. Tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te De Glind is door den Gemeenteraad van Barneveld benoemd mej. H. Valk, te Koog- Zaandyk, nummer 3 der voordracht. Door Commissarissen van den straatweg lusschen Soestdijk en De Bilt is a ui H. M. de Koningin verlenging van tolheffing op dien weg gevraagd voor don t(jd van drie jaren. Verdraagzaam te zijn jegens den onver draagzame is een der moeilijkste beproevingen die ons kunnen worden opgelegd. Augustus van dit jaar was wel een maand van uitersten, van ongewone koude en groote hitte. In Friesland heeft 't in den nacht van Don derdag op Vrijdag flink gevroren. Donderdagavond omstreeks 0 uur is brand ontstaan in een dor laboratoria van de Rijks universiteit te Groningen, een brand die zóo spoedig en fel zich uitbreidde, dat het ge- heele Universiteitsgebouw in vlammen is opgegaan. De Naluurhistorische verzameling, dc vrucht van veertigjarigen arbeid, is mede totaal ver nietigd. Het vaandel van 1672 kon nog intijds wor den gered. Ue Bibliotheek, buiten het Academiege bouw gehuisvest, bleef gespaard. Inhoud Wereldkroniek" 1 September H. M. de Koningin Listen dragen op 't hoofd De begrafenis van een Nederland- sch oiilitairte Peking Tentoonstelling Isaiic Israels Personalia De tentoon stelling van «Huisvlijt" te Zaandam Kroniek van de week llcisterbach Karikaturen uit het buitenland. K EC LAMES. 1 5regels f 1.25 elke regel meer f'0.25. Die het meeste kan, kan ook liet minste. Mon ban zeldzaam een toestand vun verzwakking aanwijzen grooter dan die welke sommige vrouwen ondervinden. Haar leven hangt slechts aan een draad, en er blijft haar niets dan een ademtocht over. Dan is een middel van onvergelijkelijke uit werking noodig om de natuur te helpen overwinnen. Er is een middel, welbekend bij de vrouwen, dat in dergelijke omstandigheden altijd het bewijs van zjjn buitengewone uitwerking geeft; dat zijn de Pink Pillen. Zie eens hier boe zij bij mevrouw Antoinette Lippers, huishoudster, Struifstecg No. 11 te Gent, oen nieuw bewijs van die onvergelijkelijke uitwerking hebben gegeven- Mej. A. Lippers. (photo. Jacobs et Cie.) „Ten gevolge van eeu zeer ernstige ziekte waarbij bloedverlies mij geheel uitgeput had, was ik lot ton hoogst beklagenswaardiger! gezondheids toestand vervallen. Het scheen mij alsof ik geen druppel bloed meer iu de aderen had, en ik was zoo zwak dat ik mij nauwelijks howegen kon. Daar verschillende wijzen van behandelen mij mijne krachten uiet kouden lerruggeven, raadde men mij de Piuk Pillen te gebruiken. Ik atol er prijs op U dank te zeggen voor hetgeen de Piuk Pillen voor mij hebben gedaan. Uit eigen ondervindiug beb ik kunnen waarnemen dat de wonderbaarlijke ge nezingen toegeschreven aan de Pink Pillen, die in de bladen worden meegedeeld, wol degelijk waar zijn, daar ik zelve het geluk heb gehad een won derbaarlijke geneziDg te ondervinden. De Pink Pillen hebben mij volkomen hersteld." Men zal gemakkelijk begrijpen dat, zoo de Pink Pillen dergelijke ernstige gevallen van uitputting kunnen genezen, bloedarmoede van minderen graad en bleekzucht bij jonge meisjes geen weerstand zal kunnen bieden aan de behandeling der Pink Pillen. Men moei ze ook nemen bij snelverloopende ziekten, als de koorts. Zij geven kracht, en zijn eveneenszeer goed tegen maagziekte en rheumatiok. Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozen verkrijgbaar by SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, en Apotheken. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de YVbg, d or gist Langestraat 23 te Amersfoort, on A. de VrieB, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- len heeft nog nooit iemand go -J Afbeelding der doos: HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gei.den ter i.een zal eene commissie uit hel Bestuur op MAANDAG den 3 SEPT. aanstaande, :s namiddags ten twee uur, zitting houden ten Ruadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ót k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN Secretaris-Penningmeese PREDIKBEURTEN. Zondag 2 September. Evang. Lutherscho keik. Voorin. '10 uur, ds. Do Moyere, Remonstrantsche kerk. Voorrn. lO'/a uur, ds. Ilooykaas. Gcreform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Dunner. 's Avonds 5l/2 uur, ds. Donner. Gcreform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Toerink. 's Avonds 5^2 uur, ds. Teerink.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2