September 1906. No. 7250 55e Jaargang. Feuilleton. De misdaad zijns broeders. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels (50 cent; elke regel meer 10 cent. Legale ollicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel'15 cent. Reclames 5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Postbus 9 Telephoon 19. Nieuwe ABONNÉ'S ontvangen de tot 1 OCTO BER verschijnende nummers van deze courant KOSTELOOS. Amersfoort in 1905. A. Medische Politie. 1. Toestanden, welke invloed kunnen uit oefenen op de volksgezondheid. Behoorlijk zorg 'werd gedragen voor het schoonhouden van straten en wegen; riolen en goten werden voortdurend onderhouden en gespuid met behulp van de waterleiding. Voor ontsmetting van goten eD urinoirs met carbol werd zorg gedragen Gedurende de zomermaanden werden ver schillende straten en wegen besproeid. 2. Heerschende ziekten. De gezondheidstoestand was gedurende 1905 zeer gunstig. Epidemiën hebben zich niet voorgedaan. Voorgekomen zijn 10 gevallen van rood-- vonk, die alle een gunstig verloop hadden, 5 gevallen van dyptheritis, 1 van scarlatina en 1 van febris-typhoïdea. Alle lijders aan deze ziekten herstelden, behalve de patiënt, die aan dyptheritis leed. In het najaar vertoonden zich meerdere gevallen van mazelen, meermalen gepaard met bronchitis. De inentingen hadden op regelmatige t(jden plaats. Er hadden 571 vaccinatiën en 16 revaccinatiën plaats, tegen 524 en 0 in 1904. 3. Begraafplaatsen. Op de Algemeene begraafplaats werden begraven 210 personen, op de Roomsch Ka tholieke begraafplaats 161 personen en op de Israëlietische begraafplaats 9 personen. 4. Gast- en Ziekenhuizen. In het Aldegpnde-gasthuis werden voor rekening der Gemeente opgenomen 27 pa tiënten, die gezamelijk 740 dagen verpleegd werden. Tot ons leedwezen hebben wij geen verdere gegevens betreffende de verpleging in het Aldegonde-gasthuis kunnen verkrijgen. In het Sint Elisabeths-gasthuis werden op genomen 34 personen, n.l. '17 mannen en 17 vrouwen, die gedurend' 812 dagen werden verpleegd. In het gesticht zijn overleden 5 personen, n.l. 2 mannen en 3 vrouwen; 13 mannen en 14 vrouwen verlieten het gesticht Op 1 Januari 1906 werden nog 2 personen verpleegd. Op 1 November 1905 werd het Aldegonde- „Hot doet me zeer voel genoegen, dat «gekomen is en mijn vrouw verheugt er zich zeer op, met u konnis te maken. Sta mij toe, uw jas op te hangen. Als u mjj nu naar onze huiskumer wilt volgen, zal ik u aan rnijn vrouw voorstellen." De heer Pearson was zeer met deze vriendelijke ontvaugst ingenomen. „Indien een vreemdeling reeds zoo hartelijk wordt ontvangen", dacht hy, „hoe hartelijk zal dan de ontvangst van den lang verloren broeder zijn I" Hy drukte mevrouw Muurse do hand en het duurde niet lang, of hij was op den besten voet eu in druk gesprek niet gastheer eu gastvrouw. Daar hy altijd eeu grooten afkeer had gekoesterd vau al wat naar bedrog zweemde, verlangde hij zeer naar een goede aanleiding in bet gesprek om zijn waren naam bekend te maken. Bjj het zien van deze echtgenooten kwamen de droeve herinneringen aan do wijze waarop do zon zijns levens plotseling was ondergegaan weder met dubbele kracht boven hjj kon de gedachte aan hot verleden niet verba-men, maar terwijl hjj vroolijk praatte met mevrouw Muurse waren deze gedachten niet op zjjn gelaat te lezen. De gelegenheid om zich bekend te maken, deod gasthuis gesloten en tie verdere exploitatie gestaakt. Uwe vergadering besloot, den eigenaar, rnr. H. J. II. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, tegen dien dalutn te ontslaan van zijn verplichtingen jegens de Gemeente om de patiënten, wier opname door da Ge meente gevorderd werd, nog tot 22 Decem ber e.k. te doen verplegen. Een woord van dank voor hetgeen door den eigenaar van het Gasthuis gedurende jaren voor de ziekenverpleging hier ter stede gedaan is, moge hier zijn plaats vinden. De bestaande barak voor besmettelijke ziekten on het zich daarbij bevindende lijken huis werden van den eigenaar mr. tl. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout ir eigen dom verkregen tegenover afstand van Je ver plichting van den vroogeren eigenaar om de gemeentelijke patiënten te doen verplegen tot 3t December 1906. Nadat uwe vergadering besloten had het Aldegonde-gasthuis niet aan te koopen en van Gemeentewege te exploiteeren, en bij u eeu adres van eenige ingezetenen was inge komen, waarbij zij mededeelden voornemens te zijn een nieuw Ziekenhuis te stichten, werden wij door U gemachtigd het perceel, gelogen aan de Muurhuizen wijk B. No. 19 te huren terwijl ons tevens een crediet ver leend werd voor het zoo tienvoudig mogelijk inrichten van dat huis, teneindq operatie en verpleging van patiënten mogelijk te maken. Aan het einde des-jaars was de tijdelijke inrichting nog niet in gebruik genomen. Op een desbetreffende vraag van ons college ontvingen wij van het Bestuur van het Bint Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis bericht, dat tot aart de ingebruikname van het nieuw te bouwen Ziekenhuis de patiënten, die voor rekening van de Gemeente verpleegd moeten worden, gratis zullen worden opgenomen en verpleegd. 5. Geneeskundige dienst bij de armen, verpleegd in hunne woningen. De geneeskundige behandeling der armen was opgedragen aan twee geueesheeren, ieder op een jaarwedde van f5Ü0, de heelkundige behandeling eveneens aan twee heel Heesters, tevens vroedmeesters, ieder op een jaar wedde van f375; terwijl voor de verlos kundige behandeling twee vroedvrou en zijn aangewezendezen genieten een belooning van f300 'sjaars. De uitgaven voor geneesmiddelen en ver pleging bedroegen f4448.44; het aantal afge geven recepten was 3416. 6. Toezicht op de levensmiddelen. Tot ons leedwezen kunnen wij over 1905 geen gegevens mededeelen betreffende de keuring van vee en vleesch, aangezien de aanteekeningen over den dienst 1905 van den keurmeester Overbosch, die in 1906 overleed, niet gevonden zijn. zich echter niet voor, zoolang mevrouw Muurae in do kamer was. Toen hot souper eebter was sfge- loopen en de vrouw des huizes zicb ter ruste bad begeven, scboveu do boeren bun stoelen bij bet vuur eu stakeu oen sigaar op. Nu achtte Frank bet oogenblik gekomen om het onderwerp, dat hem don gnnsobeu avond het naast aan het hart gelegen had, ter sprake te brengen. „Uw Daam komt mjj zoo bekend voor, mijnbeer Muurse. Kan ik iu bet buitenland ook eenofander familielid van u ontmoet hebben 1" „Zoover ik weel, heb ik geen familie in't buiten land, mijnheer Pearson. Voor vijf en twintig jaar had ik een broeder, doch die is verdronkeu." „Hoe treurig! Dan kan bot de persoon, dien ik ontmoet heb, niet zyn, want nu herinner ik my nog zeer goed, dat ik hem lien jaar geleden voor'teerst op Ceylon ontmoet heb." „Neen, dat kan onmogelijk myn broeder zijn ge weest 1" „Als hot geen onbeleefde vraag is, mag ik dan eens vernemen naar de omstandigheden waaronder uw broeder het leven verloor „Dat is eeu onderwerp, dat bier iu buis nimmer aangeroerd wordt want, onder ons gezegd en ge zwegen, zijn verdwijnen stond in verband met zeer treurige familie-omstandigheden." „En weet u zeker, dat hij is overleden?" „Ik geloof het wel", antwoordde Muurse ver Wee kend. „Omdat, om u de waarheid te zeggen, de beer, dien ik kende, sprekend geleek op het portret, dat daar tegenover mij hangt." Herbert Muurse schrikte. Hy werd zeer bleek, ging rechtop in zyn stoel zitten en vroeg angstig: Door den keurmeester van visch werden afgeslagen aan de Viscbraarkt 392 partijen visch en aan de Groote Koppel 6 schuiten met visch, voor een gezamenlijke opbrengst van f5159.75. Door den keurmeester van visch werden 5280 keurbiljetten algegevende partijen visch, afgeslagen op ie Visch markt en aan de Groote Koppel werden goedgekeurd; 28 aangevoerde partgen werden afgekeurd B. G e ra e e n t e-p o 1 i t i e. Bij besluit van uw vergadering van 31 Ja nuari werd de regeling der jaarwedden van den Inspecteur, den Adjunct-inspecteur, den Hoofd-agent en de agenten van politie herzien. De rnutatiën in het personeel werden in dertijd reeds meegedeeld. Opgemaakt werden S65 processen verbaal, waarvan 141 wegens gepleegd misdrijf; daar onder waren 19 wegens mishandeling, 19 wegens diefstal, 4 wegens wederspannigheid, 3 wegens vernieling, T wegens schennis der eerbaarheid, 1 wegens valschheid in geschrifte, 1 wegens heling, 3 wegens verduistering, 3 wegens diefstal met braak en 2 wegens dieren mishandeling. Voorts werden opgemaakt de volgende processenverbaal wegens overtradingen 17 wegens overtreding der Jacht- en Vis- scherijwet, 8 wegens overtreding der Ar beidswet, 1 wegens overtreding der Hinder wet, 29 wegens overtreding der Uk wet, 59 wegens ovei treding der Leerplichtwet, 14 wegens overtreding der Drankwet, 309 we gens openbare droukenschap, 13 wegens bet werpen van vuil in de grachten, 22 wegens overtreding der Verordening op de tappe rijen, 39 wegens overtreding van het Prov. Reglemeut op het rijden niet hondenwagens, 26 wegens het plegeu van straatschenderij, 32 wegens beschadiging van het plantsoen, 88 wegens overtreding der Verordening op het rijden, 9 wegens overtreding der Veror dening op het marktwezen. Ruim honderd jeugdige personen werden op het Politiebureau streng onderhouden wegens gepleegde straatschenderij eu balda digheden. 25 gesigualeerde vreemdelingen werden in deze Gemeente aangehouden3 vreemdelin gen werden, als zijnde zonder middelen van bestaan, over de grenzen des Rijks gebracht. Aan 555 personen werd op hun verzoek nachtverblijf en voeding verstrekt; 79 perso nen werden van een reiskaart voorzien. Buitengewone maatregelen zijn nietuoodig geweest. C. Brandweer. In het afgeloopen jaar onderging het kader de volgende verandering: Aan den heer G. Prins werd, met ingang van 1 Januari dei es jaars, op zijn verzoek „Bq leeft hy nu nog?" De heer Pearson zag den vrager onderzoekend aan, alsof hij wensebto te weten of die stem beefde van angst, dan wel van hoop. Plotseliug bedacht hy zicb, dat bij met het bekend maken van zijn naam nog liever wat moest wachten. „Ik weet bet niet zeker", antwoordde bij ontwij kend. „Hij bad veel tegenspoed iu zyn leven on dervonden eu hoewel by betrekkelijk nog jong was, zag hy er zeer oud uit De heer Muurse bad groote moeite, zicb kalm te houden eu toeu hy do volgende vraag deed, klonk zyn stem zeer beescb. „U zeide, dat u hem goed kende. Deelde by u ooit de reden mede, waarom hij buitenlands ging „Zekerwant wij werden groote vrienden. Iu ons beider leven kwamen omstandigheden voor van ge lijken aard. Ik was óok verplicht dit land te verlateu, tengevolge eener oyortrediug der wettenik kon duB met Frank Muurae medevoelen. Arme kerel Herbert Muurse schrikte zichtbaar by het verne- meu vau zyns broeder's naam, doch hij antwoordde koud„Wat wij zaaien, zullen we maaien." „U hadt uw broeder toch lief en u hadt toch me delijden met hem?" vroeg de gast, het harde,onbe weeglijke gelaat van den man vóór zich angstig be- sobou wende. „Myn broeder en ik hielden zeer veel van elkan der. Natuurlijk had ik hem lief en bad ik mede lijden met liem, hoewol ik hem nooit do misdaad kon vergeven, die bij beging. Hy brak bet hart onzer moeder eu was de oorzaak van haar dood en h\j wierpeen onuitwisobbaren smet op onzen naam." De heer Pearson beefde zichtbaar „Hy werd verdacht, zyn oom in den trein ver- eervol ontslag verleénd als Opper-brandmees- ter on in diens plaats met ingang van dien zelfden dag benoemd als zoodanig de heer J. A. Schoterman, Brandmeester-voorzitter der A mersfoortsche Vrij willige Brandweer, die zich die benoeming liet welgevallen. De vacature van Onder-brandmeester A. V. Brandweer, ontstaan door het vertrek van den heer H. M. Verheij Jr. naar elders, werd vervuld door de benoeming van den beer I. van Tijn, Commandeur, terwijl in de daar door ontstane vacature van Commandeur voorzien werd door de benoeming van den heer D. Veenendaal. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. B. Ggs- bertse, is nog niet voorzien. Op 31 December bestond het College van Brandmeesters der bezoldigde Brandweer uit «Ie haeren G. Prins, voorzitter, J. C. van Eibergen. ondervoorzitter, L. T. van Zwol Sr., J. G. van der Geest, G. van Nieuwen- hutzen, G. Blok, D. Verbeek en C. A. van Kalveen en die der Vrijwillige Brandweer uit de heeren J. A. Scboterman, G. de Jager, 5. H. Massa, J. H. Donath, en I. van TijD, terwijl als Secretaris fungeerde de heer G. Dekker. In de vacture ontstaan door het overlijden van den heer J. H. Brom, opzichter van het materieel, was op het einde des jaars nog niet defmitief voorzien. Do vereeniging Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer telde op het einde des jaars 1905: 43 leden en 5 eere-leden. De bij art. 14 van het Reglement tot re geling der brandweer voorgeschreven beproe ving der spuiten werd niet noodig geacht, aangezien het personeel voldoende geoefend werd geacht en het materieel, blijkens de op 23 October 1905 gehouden inspectie, zich in goeden staat bevond. Acht maal werd de hulp der brandweer ingeroepen en wel op 11 Januari 1905, pakhuis van den heer Herschel, aan het Zand 13 Maart 1905 bergplaats van L. J. Hontelé, aan de Koningsstraat; 23 April 1905 bij den uitdrager M- Klein, in de Koningsstraat 26 Augustus 19U5 ten woon huize van A. H. Sauwer, aan den Soesterweg 1454 23 September 1905 ten huize van de hee ren J. Vv. Wentzel, B. Kraal er J. M. Mun ster, aan de Langestraat 3 October 1905 ten huize van den heer J. G. H. M. Koevoet, aan den Stationsweg 13 October 1905 ten huize van den drogist A. van de Weg, aan de Langestraat; 11 December 1905 ten huize van den heer 6. Kingma, aan den Zuidsingel. De bovengemelde branden in het pakhuis van den heer Herchel, de woningen van de heeren Wentzel en Kraal waren zeer on- moord te hebben, is bet uiet „Ongelukkerwijze werd het bewezen", antwoordde de heer Muurse op ijskoudon toon. De heer Pearson bewoog zich angstig in zyn stoel been en weder: zijn gelaat had plotseling een zeer harde uitdrukking aaugouomen. Do heer Muurse zag hein met angstige blikken aan, doch kon de gedachten niet lezen, die zijn gast bezig hielden. Eindelijk nam deze weder het woord en zeide op zachten, afgemeten toon „Het was uw broeder, dien ik op Ceylon kende. Hij vertelde my, dat hy u afgodiscu liefhad. U moet hem niet zoo hard beoordeelen, want ik herinner mij zeer goed, dat hij mij vertelde, dat u, zijn oudere broeder, door hot zelfde ongeluk, dat hem by na het loven kostte, zeer bevoordeeld werdt." „Dat is volkomen waar", antwoordde Herbert Muurse maar de woorden werden laugzaam uitgesproken, alsof het onderwerp van 't gesprek hem niet beviel. Met het doel dus, h :t gesprek een andere richting te geven, ging hy voort: „Zou h6t niet beter zijn, als we over iets anders spraken, want dit is geen onderwerp, dat ik by voor keur met een vreemde bespreek." „Hij is niet op zyn gemak. Hij spreekt liever niet dan wel over zyn broeder; en ik kan my zelf du niet bekend maken", dacht de vreemdeling. Om dus van onderwerp te veranderen zeide by „U heeft kinderen, meen ik*" „Ja, éen dochter, een volwassen ineisjo. Hot zal mij zeer aangenaam zyn haar morgen aan u voor te stellen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1