Stadsnieuws. vaogrijk het mocht «Ier bra ml Weer niet gelukken, de perceelen te behouden. On danks -Jen geringen waterdruk der waterlei ding gelukte bet der brandweer het perceel en de belendende perceeleu aan den Stati onsweg te behouden. De overige branden waren van minder heteekenis. De oorzaak der branden bleef onbekend en de aangebrachte schade werd door assurantie gedekt. EvenaK vorige jaren werd tij iens de Jaar markt een brandwacht geplaBt-t aan de Bo termarkt op den Hof. [Wordt vervolgd.) Omtrent twee uur konden we zooveel mogelijk per Bulletin bekend maken de TROONREDE hedenmiddag uitgesproken door H. M. de Ko ningin in de vcreenigde zitting van de beide Kamera der Staten-geoeraal. Mijne hecren. Het ia my aangenaam nwe zitting wederom in persoon te openen. Ife toestand van het land en van de koloniën ia in menig opzicht zeer bevredigend. De betrekkingen van Nederland met de buiten landschc mogend hed- n zijn van den mees', vriend- Bchap|ieiijken aard. De lievige watervloeden op 12 Maart;.!, hebben in de provinciën Zeeland eD Friesland veel schade veroorzaakt De hulpvaardigheid van mijn volk verloochende zich ook «iiimaai niet. De oilkoritbteii van den landbouw mogen vol doende, die der veehouderij zelf* gunstig genoemd wordendie van den tuinbouw zijn voor som migen gewassen naar wensch, voor andere hier «n daui minder voordeelig. De ontwikkeling van handel en nijverheid ge»;ft over het ulg' tneen reden tot tevredenheid. De scheepvasrtLeweging in de Nederlandsche havens blijft kraintig toenemen. In de uitkom sten van het scheepvaartbedrijf valt eenige ver betering waar te nemen. De regeling van den toestand in dc zelfbe- sturende landschappen op Celebes stelt nog hooge «Bchen aan het beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire overheid in dat ge west. De weigering der bestuurder* van Badoeng en Tabanan om aan de hun gestelde gematigde eiftchen te voldoen, heeft etn gewapend optreden tegen deze landschappenonvermijdelijk gemaakt. Land- en zeemacht in moederland en koloniën gaan voort, zich met toewijding te kwijten van nare taak. IJver en plichtsbetrachting der burgerlijke landsdienaren blijven te roemen. De ten vorigen jare op het gebied van het rechtswezen aangekondigde wetsvoorstellen zyn in bewerking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van het atgemeene deel van het Wetboek van Strafrecht en tot herziening van do wetgeving betreffende «le Naamlooze Vennootschappen de indiening eer lang worden te gemoet gezien. Wyders zullen u voorstellen worden aangeboden tol wijziging der Wet op het recht van vereoniging en vergade- ring, tot het brengen vun de noodige verande ringen in verschillende wetboeken in verband met de invoering der aanhangige nadere regeling van het bewijs in burgerlijke zaken en tot snel lere afdoening en vereenvoudigde berechting der strafzaken waarvan de kantonrechter kennis neemt. In de Woningwet zijn eenige wijz:gingen wen- Hchelijk gebleken tot het unnhr-ngen waarvan U een voorstel zal worden gedaan. Ken wettelijke regeling ten aanzien der Banken van leening is in voorbereiding. Van de voorstellen tot duurzame versterking dor opbrengst van 's Kijks middelen ziju ter indiening gereed: die ter samensmelting van de Vermogen»- en de Bsdryts belas ting tot éen heffing onderden naam van Inkomstenbelasting, ter verhooging van het zegelrecht op effecten en tot het treffen van den inbreng in Nautn- looze Vennootschappen met een evenredig re gistratierecht. De overige ontwerpen, waarondtn- tot wijzi ging der Wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden, tot heffing van een debietrecht op tabak en tot technische herzie ning van het tarief van invoerrechten, zullen volgen. Voorts bereiken U wetsontwerpen tot ver laging van den accijns op do suiker en tot verhooging van dien op het gedistilleerd. In den loop van dit zittingjaar zullen aan uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot nadere wijziging der Militiewet, tot aanvulling en wyziging van eenige bepalingen der Larid- weerwet en tot instelling van een fonds tot spoedige afwerking van de stelling Amsterdam. Het groots nationale belang van afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee besef ik ten volle. Ernstig wordt overwogen of dit werk, wellicht aanvankelijk bepeikt tot het maken van een enkelen polder zonder vooraf gaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst ware aan ie vatten. Ontwerpen van do toegezegde regelingen der ziekte- <-n ouderdomsverzekening, eerstgenoemde in verband met wijziging der Ongevallenwet, alsmede voorstellen ter uitbreiding van de On gevallenverzekering tot zeelieden op koopvaar dijschepen en ter voorkoming zooveel doenlijk van scheepsrampen zullen u achtereenvolgens bereiken. Wettelykc bepalingen betreffende don arbeids duur en den nachtarbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrijven worden voorbereid. De voorschriften bij of krachtens de Arbeids- en Veiligheidswetten vastgesteld zullen aan her ziening worden onderworpen. De krachtige poging om het ovenwicht tus- ■chen de inkomsten en uitgaven van Nederlandsch Indië te herstellen, zijn niet zonder vrucht ge bleven. Niettemin zal verdere verruiming van inkomsten noodig zijn om aan klimmende be hoeften, die niet onbevredigd mogen worde ge laten, het hoofd te kannen bieden. Het voorstel strekkende om aan Nederlandsch Indië op financieel gebied grotere zelfstandig heid te verleenen, zal weldra worden ingediend. Cw hoogst gewichtige arbeid zij onder Gods zegen bevorderlijk aan het welzijn van land en volk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zyn geopend. Het ligt in het voornemen der Regeering om een van d* eerste te benoemen Rijkstuin- bouwleeraren te belasten met den bande), en niets anders. Het zal zijn taak zyn de markten te be- studeeren en nieuwe afvoerkanalen te zoeken voor onze producten, terwijl hij den tuin bouwers van advies moet dienen. In een v-igadering van liet vleeschhouwers- gilde te Herlijn is oen ni-uwe verbooging van le vleescnprijzen aangekondigd. Een van de sprekers z*ide, dat de slagers zwaar onder den tegenwourdigen toestand leden. Eerste soort vee is alleen nog maar tegen buiten sporige prijzen te knjgeu. Een ander zeide, dat ic de laatste veertien dagen de prijs van bet vee met 14 pf. per pond was g-stegen. De vergadering teekeode voor de zuoveeUte maal verzet aan tegen de sluiting van de grens. Dit bericht is ook voor ons van groot be lang. Immers door hel slachten met groote massa's van zoogenaamd nuchter vleesch, nu eenige jaren geleden, komt er thans ook bier te lande zeer groolo schaarschte aan vleesch en loupen de inkoopprijzen buitensporig hoog. Duinen niet te langen tyd zal dan ook «ie vleescbprys bij de slagers zeer moeten ver hoogd, vooral als de grenzen weer worden opengesteld. De hoer J. H. H. Gunthar Mohr, Directeur van het Post- en Telegraafk intoor hier, is met ingang van I October benoemd tot In specteur der Posterijen en Telegraphie te Middelburg. De heer J. A. A. Schwan, thans Inspecteur te Middelburg, wordt in gelijk ambt overge plaatst naar Utrecht. Tot Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor hier is benoemd «1 heer B. de Stop- pelaar Dlijdensteyn, thans te Oss. Door B. en W. zijn heden met ingang vun 1 October bevorderd tot agent van politie 1e klasse VV. H. van Amerongen en tot agent van politie 2e klasse W. F.'Hart man, terwijl is aangesteld tot agent van politie 3e klasse J. D. van Veerie/idaal, thans te Amerongen. Mej, J. T. J. van Schaick is benosmd tot onderwijzeres aan «ie openbare Lagere school van Stoutenburg en heeft deze bennming aangenomen en bedankt voor Stroe. De heer VV. H. lltmarm is benoemd ïot klinisch assistent van prof. dr. H. Treub in de verloskundige afdeeling der vrouwenkli niek iu het Wilhelrnina-gusthnis te Amster dam. De heer P. Persant Snoep is benoemd tot leeraar in de Natuur- en Scheikunde aan het Gymnasium en tot leeraar in de Natuurkunde, de Werktuigkun«Ie en de Technologie aan «le Hoogere Burgerschool te Gorinchem. De lotelingen, die dit jaar bij het le regi ment v«jld-artillerie zijn ingelijfd en na hun inlijving met tijdelijk verkil huiswaarts zyn gezonden, zullen op Maandag 1 October in werkelijken dienst komen om te worden ge kleed en geoefend. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat bij nachtelijke velddienstoefeningen niet gevuurd mag worden in de nabijheid van gebouwen waar zieken verpleegd worden. Kapitein O. L. G. F. Alberson, vun het le regiment veld-artillerie, is van zyn dienstreis naar Zwitserland teruggekeerd. Het weerbaarheidskorps uit Amersfoort zal tweeden Kerstdag deelnemen aan een gecombineerde oefening der weerbaarheids- vereenigingen. Zyn commandant, luitenant P. van der Sluys, is benoemd in de commissie welke zal pogen een Bond van weerbaarheidskorpsen ui Utrecht, Gelderland en Overijsel tot stand te brengen. Het concert van het Ainersfoortscho sym- plionie-nrkest sJnbal" wordt 2 October in «Amicitia" gegeven. Nog deze week wordt hier een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting ook hier ter stede van oen afdeeling van de Internationale vereeniging «Vrede-tentoon- stelling". De definitieve uitslag vas den Nationalen schietwedstrijd, uitgeschreven door de schiet- vereenigiug «Prins Hendrik" te Utrecht en daar van 1 tot 13 Augustus gehouden, wyst aan, dat de volgende pryzen zijn behaald door schutters uit Amersfoort: korpswedstrijd, maximum 500 punten: 8e pr. «Wilhelmina" 25 treffers en 129 punten: I Me pr. «Prins Hendrik" 24 tr. en 382 p. (Ie pr. een vereeniging te Utrecht mei 25 tr. en 454 p.); vrije baan, maximum 300 p.l6de pr. R. Meijer 293 p., 21ste pr. D. van Buuren 291 p. (le pr. iemand uit Utrecht mei 300 p.) kunstbaan, beweegbare schijf, maximum 40 p.9de prijs R. Meijer 40 p. evenals de eerste prijswinoer 1ie te Utrecht woont vaste baan, maximum 300 p.: 24ste pr. D. van Buuren 277 p., 25ste pr. G. Meijer 277 p. (lc pr. Culemborg met 294 p.); eere-wedstryd, maximum 100 p.4e pr. D. van Buuren 96 p. (1e pr. Utrecht niet 97 p. Er werd g&schot n met Flobert-buks 0 m.M. staande vrije band op 12 M. in de open lucht. De A. F. C. «Quick" werd Zundag met 64 geklopt door »A. V. V." dat te Am sterdam op eigen terrein speelde. De rust ging in met 2—0. Donderdag houdt, blijkens advertentie in dit nummer, de Utrechtsche Vereeniging voor paardensport haar laatste rennen en drave rijen in 1900. De Utrechtsche Jachtvereeni- gtng zal dien dag voor haar leden en intro- ducé's bovendien een jachtrit organiseeren. Het publiek zal dus in de gelegenheid zijn. iets meer te zien dan den zuiveren wedstrijd tu8schen de vlugste renners of «le moedigste I dravers. Het zien n-men var de verschillende hin- dernissen, «lie op een jacht door het lerrein voorkomen, heelt toch altijd ook voor den i leek een bijzondere "bekoring. Men verzoekt ons wellicht voor roenig- I een ten overvloede nogmaals mede te deelen, dat het terrein waarop de meeting plaats vindt, g legen is tusscheu Wilhel mina park en fort Vossegat en per omnibus ook van de halte Biltstiaat H. IJ. S. te be reiken is. De jaarlijksche regiments-wedstrijd in het jacht- en terreinrijden door de officieren van het le regiment veldartillerie zoo uit Amersfoort als uit Utrecht zal, in plaats van heden, op 24 September worden gehouden. Er wordt gereden een parcours van plm. 21 K.M., af te 'eggen binnen 1 uur en 40 min. Daarna volgt een |iarcours van omstreek 1000 M., waarbij natuurlijke en kunstmatige hindernissen moeten worden genom en. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was hedenochtend 57° F. Op 1 October zal ten Garnizoens-bureele een herbesteding van fourages ten behoeve van het garnizoen worden gehouden. Hedenmiddag sprong op de Langestraat bij de Langegracht een buis der waterleiding. Zoo spoedig mogelijk werd het lek hersteld door de werklieden, die op de Kortegracht juist een week nadat deze verstraat is bezig zijn aansluitingen op de wuterleiding te maken. Zondagnacht hebben enkele baldadigen de kracht hunner sabels beproefd op ruiten. O. a. in het Kapelhuis werden eenige van dc in lood gevatte ruitjes doorstoken, terwyl in de L-ingestraat een paar winkelruiten het moesten ontgelden. Het Algemeen Politieblad bevat de volgen de waarschuwing: Tijdens de atgeloopen kermis te Delft zijn eenige guldens in betaling gegeven, welke bleken valsch te zijn. Deze guldens dragen de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhel mina en het jaartal 1901. Zij zijrj vervaar digd van compositie en overdekt met een vernis, dat met zilverpoeder vermengd is. Opgepast dus. Ter gelegenheid van het 121/., jarig bestaan van het fanfare-corps «Crescendo", te Baarn, zal iri het Baarnsche bosch op 24 en 25 Juli 1907 een groot Nationaal concours voor fanfare- en harmoniekorpsen gehouden worden. De muziekverenigingen hier kunneD zich dus vast voorbereiden om er aan deel te nemen. In gezondheid en voorspoed heeft men nooit gebrek aan vrienden. Ware vrienden echter zijn zij, die blijven, wanneer wy in nood verkeeren. In het te Berlijn uitgeven weekblad voor practische artsen «Medizinisclie Klinik" deelt dr. Guglielminetti, van Mor.te Carlo, do re sultaten mede van in verschillende sleden genomen proeven met het teeren vaD ge macadamiseerde straatwegen, die veel door automobielen bereden worden. In het Seine-departement worden door de ingenieurs Dreyfus en Audouin sedert 1902 eiken zomer teerproeven gehouden, die zeer bevredigende resultaten gaven. Bij het voor- byryden van motorrijtuigen ziet men slechts zeer lichte stofwolkjes, die zich slechts even boven den grond verheffen, zoodat de vroe ger byna dagelyks noodzakelijke waterbe- sproeiïug overbodig werd. Er werden dus niet alleen hygiënische, maar ook econo mische voordeden met het teeren verkregen: een aanmerkelijke vermindering van de stol en slijkvorming en daardoor vermindering van de kosten voor besproeiing en wegrui ming van den modder. Het publiek was dermate tevreden met de proef, dat eigenaars van villa's langs druk bereden wegen uit zichzelf bijdragen in de kos ten aanboden. De kosten bedragen circal5 cen times per vierk. Meter (de Kilometer van een 7 M. breeden straatweg derhalve on geveer 1000 franc), welke kosten intusschen voor een goed deel gedekt worden door be- zuiniging op besproeien, vegen, modder weg ruimen. in éen woord op bet onderhoud van den weg. Aan H. M. de Koningin is door de heeren mr. E. J. Korthals Altes en A. E. Dudok van Heel te Amsterdam, het volgende adres verzonden dat artikel 189 «lcr Grondwet aan alle Nederlanders, daartoe in staal, de verplich ting oplegt om mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid van het Rijk en tut verdediging van zijn grondgebied dat, in lijnrechten strijd met het aange- liaalde artikel der Grondwet, onder de wer king van de i hans geldende IMilitiewet, slechts een klein deel der mannelijke bevolking voorbereid wordt om in de ure des gevaars het vaderland te verdedigen dat to«:h van de jongelingen, die den negentienjarige!) leeftijd bereikt hebben, en wier aant. 1 juarlyks ongeveer 50 000 bedraagt, slechts 17 500 worden aangewezen om per soonlijk bun dienstplicht in het leger te vervullen dat «lit aantal van 17 500 wordt aange wezen door loting dat die loting echter niet alleen in strijd is met de Grondwet, maar bovendien iu be ginsel slechts afkeuring verdient, omdat zij in iiooge mate onrechtvaardig is en den volksgeest op bedenkelijke wijze verslapt; dat de toepassing van de loting bet gevolg heeft, aal elke jonge man, die door het blinde lot wordt aangewezen om gedurende vijftien jaren zijn dienstplicht te vervullen, van y ver zucht wordt vervuld jegens hem, «lie hoewel even krachtig en gezond, een vrij nummer heeft getrokken en alleen daarom geeu enkel persoonlyk offer behoeft te brengen ten be hoove van 's lands verdediging, ja niet eens «loor betaling van eene weerbelasting zich daarvoor eenig geldelijk ofler ziet opgelegd dat wegneming van deze schromelijke on rechtvaardigheid dan ook den goeden geest in het leger 6lechtskan versterkenen 'slands weerkracht in niet geringe mate zal ver- li oogen dat bovendien de hoop op vryloting, die ieder jongeling reeds van jongsaan koestert, wel verre van hij hem het natuurlijk ver langen te ontwikkelen om krachtig en weer baar te worden, gelijk te achten is met den wensch «»m weerloos te blijven «lat ook op dien grond de loting, die zulk een verslappenden invloed op hel weerstands vermogen en «le krachtsuiting van het ge- hecle volk uitoefent, hoe eer zoo liever dient te worden afgeschaft; dat ondergeteekenden er wel deaand«»cht op wenschen vestigen hoewel dit volgen» hun meening het beginsel niet raakt dat door afschaffing der loting de geldelijke lasten niet noodwendig behoeven te stygen dat ondergeteekenden ten opzichte van de nieuwe wettelijke bepalingen, welke bij af schaffing der iotiug in 't leven moeten worden geroepen, volkomen vertrouwen stellen in het beleid van Regeering en Volksvertegen woordiging Redenen waarom ondergeteekenden zich wenden tot Uwe Majesteit met eerbiedig verzoek, dat het Uwer Majesteit moge be hagen de Regeering uit te noodigen, zooda nige voorstellen van wet bij de Staten-Gene- raai iu tu dienen, dat niet langer door loting vrijstelling worde verleend van een ver plichting door artikel 180 der Grondwet aan alle Nederlanders, daart e iu staat, opgelegd. 382e STAATSLOTERIJ. Yyfde klasse. Eerste week. Trekking van 17 September 1906. (700 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. 0. LEIN WEB ER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 11000 op No. 2729. Prijzen van f70. 14479 14971 en 16535. Te zaraen 4 pryzen. Zonder prijs zyn uitgetrokken 2703 2715 2725 2739 7805 781410310 10401 14958 14964 14965 16096 16108 16528 17982 18619 en 18658. Bjj besluit van den Minister van Financiën is de 383e Staatsloterij vastgesteld, welke aan vangt 20 November 1906 eu eindigt 15 Februari 1907.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2