Donderdag 4 October 1906. No. 7257. 56e Jaargang. Feuilleton. De i UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale( officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25;elke regel meer /"0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9* Postbus 9 Telophoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, gelei op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: le dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkendrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door PIETER STALENHOEF in de voorkamer van het perceel Soesterweg No. 254, al hier; '2e dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 8 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. Q. 3TENFERT KROESE. Amersfoort in 1905. VII. Vereeniging oLiefdadigheid." In het Bestuur kwam alleen verandering doordat dr. F. A. F. Groneman als le Secre taris werd vervangen door den heer L. A. baron Van Ittersum, Het aantal leden steeg van 219 tot 225 het totaal der contributie 'aaide echter van f 769.50 tol f 720.50. De vereeniging ontving nog de opbrengsten van een orgelconcert, bedragende f 167.85, en van een tooneeiuitvoering, ten bedrage van f 96.50®. Van verschillende personen ontving hel Bestuur 1377 spyskaartjes, welke, na per soonlijk onderzoek, aan behoeftigen werden uitgereikt. Verder werden uitgedeeld 377 stuks klee deren, terwijl door eenige dames van tijd tot tijd warme spijzen werden bereid en, op aanwijzing der Departementshoofden, aan be- hoeitige zieken -erstrekt. Door het naaien der uitgedeelde kleeding- stukken werd tevens aan eenige vrouwen, die dringend daaraan behoefte hadden, eenige bijverdienste verschaft. Commissie tot uitdoeling van spijs aan be hoeftigen. In de Commissie kwam wijziging door het overlyden van den heer D. van der Werf; deze werd vervangen door heer II. M. Brouwer. Het bezoek der Commissieleden bij de in gezetenen leverde een inschijving op van f 1509.50. Gedurende 12 weken, aanvangende half Dec. had wekelijks een uitdeeling van spijzen plaats terwijl na de inschijving nog voor f8.10 aan kiertjes werd verkocht en aan het lokaal voor f 16.40 aan spijzen werd gehaald. 29.) Beiden zagen op dit oogenblik op en ontwaarden den heer Pearson en mevrouw Muurse, die van hun wandeling op het landgoed teruggekeerd waren. Hoe lang zjj reeds in de karni-r waren geweest en hoeveel van het gesprek door den heer Pearson gehoord was, wist Herbert Muurse niet. Toen zij echter aan de koffietafel hadden nedergezet, mompelde do gast bn zichzelf: „Die broeder had dus een r.- in, genaamd Frank, die nog in leven is. Dat wist iic niet. Wel. wel, ik heb in de laatste vier en twintig uur al heel wat ontdekt; wie weet, welke nieuwe verrassing mjj nog te wachten Bt»at." Hom wachtte echter een nog veel grooteic ver rassing. Na een afwezigheid van vijf-cn-twinlig jaar was hy r.aar Engeland teruggekeerd, stellig rekenend op een hartelijk welkom van den broeder, dien hjj had lief gehad en vertrouwd. By zijn terugkomst bemerkte hy, dat zyn broeder volstrekt niet naar zijn terugkeer verlangde, dat hij bedrogen was ten opjsiebte van zyn zoon; maar hy was nog niet bekend met den ganschen omvang van zyns broeders slecht heid hij wist uOg niet, dat de brief, dion hg op Madeira van Herbert ontving, was geschreven met het doel, hem buitenslands te doen blyven. Zijn vrouw Isabella, wier doodstijding by ontvangen had, was nu, vyf-ea-twintig jaar later, nog in leven, hoe wel luiar uiterlijk zeer was veranderd in de jaren van moeite, zorg eu ontbering, die achter haar lagen. Voor de Commissie van Kindervoeding, 'werd vo or f 626.80 aan spijzen geleverd. Uitgereikt werden 2271 portiën, waaronder 1728 begrepen zijn, die gratis werden verstrekt door de Bestuurleden. Vereeniging tot verstrekking vun verster kende middelen. Deze vereeniging telt ongeveer 80 dames, die dagelijks aan ruim9 patiënten, uitsluitend op voorschrift van doktoren, eieren en melk verschaffen. In het afgeloopen jaar werden 1729 eieren en 6188 Liter melk verstrekt. Amersfoortsch Ziekenfonds. Tot het fonds zijn in den loop van 1905 toegetreden 52 nieuwe leden, terwijl 70 per sonen door vertrek of andere redenen hebben opgehouden lid te zijnop het einde van het jaar bedroeg het ledental 500 Nieuw Amersfoortsch Ziekenfonds. Geen opgave ontvangen.» B. .Spaar- en Leenbanken. De Vereeniging de iiHulpbank" In den. loop van het jaar werden 36 voor schotten gegeven tot een gezamelijk bedrag van f6995 en wel 14 voorschotten van f300 1 van f250, 3 van 1200, 1 van f 160, I van I 130, 3 van f100, 1 van f75, 4 van l'50eu 1 van f30. De winst- en verliesrekening bevat de volgende cijfers: Ontvangsten: batig saldo 1904 f 194.72®, ontvangen renten f394.43®, reservefonds op 31 Dec. 1904 f526.52 ;te samen f 1116.68. Uitgaventeruggegeven intrest aan de leeners voor vervroegde allossing f 28.08®, advertentiën, zegels, onkosten f 26.23, tracte- menten en provisiën f95.45, renten van tijde lijk opgenomen kapitaal f 41.66®, 7e dividend aandeelhouders f 180, bedrag van het reserve- loods op 31 December 1905 f 542/24®; te samen f913.67®. Batig saldo ter beschikking van aandeel houders voor dividend f203.00®, Aan zes leden werd f28.08® terugbetaald wegens vervroegde aflossing. Het kapitaal, waarmede de vereeniging werkte op 31 December 1905, was samenge steld als volgtf 4500 door aandeelhouders bijeengebracht, f203.05® batig saldo en f542.24® reservefonds. Landbouw. Aangezien in het Landbouwvorslag geen vragen meer worden gesteld omtrent den landbouw en de veeteelt, zijn weinig algemeene opmerkingen te maken. Omtrent de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde valt te vermelden, dat het aantal Toen Frank Muurse uit Engeland vluchtte, liet hij zyn vrouw ouder de hoede van zijn broeder achter en Herbert stond Isabella toe, hij hum on zyn vrouw op Ravenwood te blyven wonen. De vluchteling had geheel op Herbert gebouwd om zijn onschuld aan het licht to brengen "n zyn vrouw te beschermen. Deze opdracht was, hoewel met tegen zin, opgo-olgd zoolang het bekend bleef, dat Frank nog in leven was. Inmiddels had Isabella aan oen zoon het leven geschonken en daar ze in haar hart overtuigd was van de onschuld van haar echtgenoot, had ze hom, niettegenstaande de tegenwerpingen van haar zwager en haar kennissen, naar zijn vader genoemd. Kort na deze gebeurtenis echter'bereikte de tijding Engeland, dat de „Dantrune" op de Afrikuanscbe kust vergaan was en al de opvarenden verdronken waren. Daar hy geen nader bericht ontving, dat zyn broeder gered was, besloot Herbert Muurse, aat deze verdronken was en kwam onmid dellijk daarop tot de ontdekking, dat do vrouw en bet kind van zyn broeder hom tot grooten last waren. Hy gaf dus Isabella beloofd maar; dui delijk te kennen, dat ze niet altyd bij hem kon blyven wonen. Hy zou haar een voldoende som uitkeeren voor haar noodzakelijke uitgaven en ze moest dan maar zien, dat ze elders een onderkomen vond voor zich en haar kind. Zoo verliet Isabella dus Norwood on ze nam con klein huisje te Clapharn, waar niemand haar kende. Hier was zij altyd mot haar zoon blüveu wonen, sinds don gewaanaen dood van baar geliefden echt genoot. Het wns avond. Het gas was opgestoken in liet huis te Clapbam, dat door mevrouw Muurse be woond werd cr brandde een lekker vuurtje iu du kleine zitkamer, waar de tafel eenvoudig doch smaakvol voor twee personen gedokt was. De moe der wachtte haar zoon, die elk oogenblik van hut leden met 4 toenam, zoodat dit thans 209 bedraagt. Op de eerste vergadering sprak dezuivel- consulent over aiiet bijhouden van melk- staten als middel tot veeverbetering". Als gevolg van deze bespreking, waarbij spreker het groote nut en de practische waarde van melkstaten aantoonde, werd in Hamersveld een zelfstandige Controle-vereeniging opge richt. Volgende vergaderingen werden voor het meerendeel door den Rijks-landbouwieeraar bijgewoond. De keuringen van stieren, in April, en van vrouwelijk fok vee, in Mei, werden op de gewone wijze gehoudende aanvoer van fokrnateriaal was op beide gering. Het Bestuur moedigde den coöperatieven aankoop van kunstmest aan hoewel kleine bestellingen werden gedaan, laat bet zich aanzien, dat deze wijze van aankoop, waarvoor bet Bestuur als bemiddelaar optreedt, grooter omvang zal krygen. Het Bestuur verleende eenmaal zyn be middeling tot het onteigenen van een tuber culous rund. Ir. den aanvang van het jaar eindigde de wintercursus in paurdenkennis, welke door vijftien leerlingen was bijgewoondin het eind van 1905 werden do eerste lessen ge geven vun een cursus in rundveekennis. In de samenstelling van het Bestuur der afdeeling kwam geen verandering, doch als Commissaris in het Hoofdbestuur wen' in de plaats van den heer A. M. Tromp van Holst, die niet herkiesbaar was, de Secretaris der afdeeling, de heer H. Tromp van Holst, gekozen. Op de in April gehouden kouring werd de sedert enkele jaren ingestelde klasse voor rammen opgeheven en zijn de daarvoor vrij gekomen prijzen beschikbaar gesteld voor een klasse beeren van lulandsch ras, zoodat de beeren gekeurd worden in twee klassen. Nijverheid, Handel en Scheepvaart. In de samenstelling dor Kamer van Koop handel en Fabrieken kwam in het afgeloopen jaar geen verandering. Voor het jaar 1906 worden in de maand December 1905 do boeren J. Gcr. Kleberon H. C. van Dam tot Voorzitter en plaatsver vangend Voorzitter herkozen. Omtrent du Kamer van Arboid voor de Bouwbedrijven zijn geen bijzonderheden te melden. In het afgeloopen jaar werden elf aan vragen der Hinderwet door ons behandeld. De Burgemeester ontving 147 kennisge vingen van ongelukken, overkomen aan werklieden in fabrieken en werkplaatsen. kontoor uit de «tuil kon thuiskouiuu. Weldra werd or gescheld on de moeder haastte zich, de deur te gaan openen. Haar zoon trad binnen en gaf haar als gowoonlyk een hartelijk en kusmaar toch was hot, alsof er iets vreemds in »jjn wijze van doen was: zyn begroeting wns niet zoo hartelijk als gowoonlyk eu zo vroo1» angstig of cr iets aan scheelde. Ilij beantwoordde do vraag niet, maar viel in een stoel neder en sloeg zijn handen voor zjjti golaat. „Is e- iota, dat je hindert, lieveling?" 'roog zijn moeder met toenemende bezorgdheid. „Ja, er is iets,dat me hindert en moer dan hindert" steunde by. „Wal is het? Je ziet or van avond nietr goed uit. Koin, eet wat, oer het koud wordt eu vertel mo alles vau je verdriet". Het bezorgde moederhart had dadolyk gezien, dat er iets was, dat Frank verdriot deed. „Ja, laat ik probeereu wat le eten, moeder", ant woordde hy, terwyl hy zich aan de tafel zette. „Ik had het vandaag zoo druk, dat ik vergat koffie te drinken. Sinds hot ontbijt by den hoor Orosby van ochtend bob ik „ioio gegoten." „Dat tvas vorkoord, Frank maar hot is niet alloon van het werken, dat jo zoo bleek ziot. Jo hebt ver driet." Fier en terughoudoml als Frank was, werd hij diep getroffen door de teederheid zijner moeder. Hy voelde grooto behoofto aan medegevoel, want zjjn verdriet woa grooter, dan hy alleen dragon kou. „Ja moeder, u heeft golyk, want. want ik hen verliefd. wanhopig verllold op iemand, die ik niet trouwen kan t" Mo vrouw Muurse streed oen oogenblik met een gevoel van jjverzuobttoen legde zy baar hand op Frank'» schouder, .orwjjl zo mot moederlijkon trots uitriep„Er is geen moiajo iu hot gonsohe land, .lat Een beambte der politie stolde tulkena oen onderzoek in naar de oorzaken en de gevolgen dezer ongelukken, waarvan de uitslag bü rapport aan den inspecteur van den Arbeid werd kenbaar gemuukt. Vanwege den Burgemeester worden ia den loop des jaars 332 kaarten afgegeven betreffende personen beneden 16 jaren, die in fabrieken of werkplaatsen arboid ver- verrichten. Op 31 December 1905 waren 441 zooda nige kaarten in omloop on wel 292 voor jongens en 149 voor meisjes van 12 tot 10 jaar. Het aantal fabrinken en werkplaatsen waar in 1905 gedurende korter of langer tyd door personen beneden 16 jaar of door vrouwen werd gewerkt, bedroeg 201. In verband met de wijziging der Drank wet in October 1904 werd het volgende door ons in het aigeloopen jaar, met betrekking tot die Wet, verricht. Krachtens art. 28 der Drankwet werden 16 vergunningon door ons ingetrokken. Ne gen vergunningen werden verleend ingevol ge art. 1, lid 2 letter u, welke weer gesplitst kunnen worden in 8 vergunningen, ver leend krachtens ait. 5, 2e lid der wet en 1 vergunning, verleend krachtens art 55, 1ste lid, letter a der Wet; Op 31 December 1905 werd in het volgende aantal inrichtingen krachtens vergunning sterkedrank in hot klein verkocht: in6in richting* n voor ongesplitsten verkoop f zoo wel voor gebruik ter plaatse van verkoop als eldersin 80 inrichtingen, alleen be stemd voor verkoop voor gobruik ter plaatse van verkoop (art. 1, 2e lid, letter a); in 3 inrichtingen, alleen bostemd voor verkoop voor gebruik elders dan ter plaatse van ver koop (art. 1, 2e lid, letter b); in 3 inrich tingen, zyndo sociëteiten in 5 inrichtingen, uitsluitend bestemd voor verkoop voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop van 2 tot 10 Liter (art. 63, 4e lid). Het totaal der genoemde inrichtingen is 97. Daarvan waren 81 vorgunnningen ver leend vóór 1 Mei 1904. Het op 31 Decomber 1906 geldend maxi mum aantal der vergunningen was 92. In het afgeloopen jaar werd voor vergun ningsrecht geïnd een bedrag van f4587.50, tegen f4425 in 1904. Voor don verkoop van dranken, bedoeld by art. 34, 2e lid, letter a dor wet, werden door ons 54 verloven verieond «n 3 voor den. verkoop bedoeld by art. 34 2e lid, letter b. to good voor je ie, lieveling I" Hij zag haar met flauwon, trourigon glimlach aan. „Zo staat niot te hoog voor my", antwoordde hff „want zo hooft my ook Hel, maar haar vader wild» geen oogenblik van onze liefde hooren. Hij «al, wat liij oon geschikt echtgenoot noemt, voor haar zoo kon, oou dio haar, naar hij denkt, in aanzien ul doen «tijgen en don rijkdom de- fainilia vermeer- doren »l, in plaats van haar te doen afdalen tot tot dit. on hij zag het eenvoudig ver- trok rond. „Als ze je liefheeft, zal zo niet voor armoede terug schrikken riep zyn moeder, wier geheele trots b|j zjjn woorden ontwaakte. Frank laebte bitter. „Maar ik wil haar, die ik liefheb, niet veroordoeleu tot oen leven van armoeilo en ontbering. Neenl Erminie on ik worden niet geboren om met elkander te trouwen I" „Erminie? Jo niohtje?" Frank bloosde en zweeg. Zijn moedor begreep dadolyk mot do schorpzinnighoid eouer vrouw hoe do zaken stonden on by de gedachte, dat de dochtor van Herbert Munrso to goed geacht zon worden voor haar zoon, ward «ij zoor verstoord. „Zo is oen hooi lief meisjo, Frank, on Ik begrijp niet, wat je in don weg staat. Je hebt nu een good* betrekking eu Inkomsten." „Dat is zoo", riep hy uit, haar in de rede vallend. „Ik bob oen goodo betrekking, lat is waar; maar ik kan haar ieder oogenblik verliezen." „O, mijn jongen, wat zullen wo dan doen?" riep Isabella uit, die slechts al to good bosofto, wat zijn woorden inhielden, indion zo ooit bewaarheid zouden worden want do toelage van Herbert Muurse waa volstrekt niet toereikond om in huu onderhoud te voorzjon. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1