Stadsnieuws. Advertentiën. Aanstaanden Zondagochtend half tien wordt in de Remonstrantsche kerk weer een gods dienstoefening voor jongelieden van 9 tot 14 jaar gehouden en om 11 uur een dienst voor de gemeente. De Haagsche bladen weten mee te deelen, dat de Staats-commissie voor de Gemeente- financ'ën in haar eindrapport o. a. adviseert, de geheele Grondbelasting aan de Gemeenten af te staan. De Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Besturen van onderscheidene liefdadige instellingen eenige vragen doen toekomen, met verzoek die te willen beantwoorden en zulks in verband met bet voornemen om de Armenwet te wijzigen, althans een voorstel daartoe in te dienen bij de Tweede Kamer. Ingenieur A. J. Krieger, wiens concessie aanvraag voor een paardelram te Gouda dooi den Raad dier Gemeente met 10 tegen 8 stemmen werd geweigerd, heeft zich thans weder met een adres tot dien Raad gericht, waarbij hij nogmaals een uitgewerkt plan indient, welk plan vergezeld gaat van een situatiekaart met dwarsprofielen, een schets kaartje, en Gemeentekaartjes van Gouda en van Alkmaar, in welke laatste Gemeente, met nog 400 inwoners minder dan Gouda, óok met succes een paardetram loopt. Verder wijst adressant nog op Amersfoort, waar de tramlijn een lengte heeft van 1800 M., ter wijl die te Gouda ruim 1500 M. zou bedragen en die te Alkmaar slechts 1260 M. lang is. Adressant verzoekt ten slotte het voorstel van B. en W. om hem concessie te verleenen, alsnog aan te nemen, met de wijziging in de richting, zooals het bijgevoegde plan aan- De heer J. W. G. Pels Rijcken legde aan de Technische Hoogeschool te Delft met gunstig gevolg af het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur. Mej. Georgine van Anken zal dezen winter met den cellist L. Ruijgrok drie concerten geven te Baarn. De nieuwbenoemde paardenarts 2e klasse A. Kuipers is hedenochtend beëedigd en in functie gesteld bij de Rij- en hoefsmidschool hier. De kapiteins C. G. Preuijt en A. C. M. ridder Alewijn, van het le regiment veld artillerie, zijn aangewezen de tactische oefe ningen op de kaart bij te wonen, welke onder leiding van den commandeerenden officier van net 9e regiment infanterie dezen winter te Leeuwarden worden gehouden. Gister en heden had de jaarlijksche wed strijd plaats, uitgeschreven door de Militaire Spoitvereeniging voor het beste officiers- dienstpaard. Gister werd een afstandsrit gehouden van Kampen naar Arnhem, 70 K. M., af te leg gen binnen 7 uur. Eerstaankomende van de 20 deelnemers was kapitein buys Ballot, van het 3c regiment veld-artillerie in 5 uur 15 minuten. Van hier namen deel de luitenants Van Bur- mania baron Rengers. A. Diomont, F. baron Van Heemstra, Roelfsema, Prins, De Pauw Gerlings, Dolleman, G. baron van Heemstra, J. R. Uiernont en kapitein Singels. Ritmeester-adjudant jhr. Von Wrangelauf Lindenherg was lid der Jury. Hedenochtend werden de paarden bij Sons- beek te Arnhem voorgereden in de verschil lende gangen en hedenmiddag reed eik deel nemer afzonderlijk een cross coutntry over 3500 M., af te leggen in ten hoogste 15 mi nuten. De einduitslag van den kegelwedstryd» gehouden door »Gooilust" te Hilversum is, i dat in den korpswedstrijd »U. D. I." van 1 In de gisteravond na de voor de Pers hier met 218 punten den 13den prijs won, j niet-toegankelyke eerste cursus-lezing van dat eenige goed gekozen nummers ten ge- hoore bracht, oogstte warm applaus. EeD mooie avond, die veel belooft voor de toekomst, 't Heeft er allen schijn van, dat onder de degelijke leiding van den heer (^.Bikkers hier een dilettanten-orkest in yfeand kan blijven, dat genoemd mag worden naast met eere bekende zusterverenigingen in plaatsen met een kleiner zielental dan Amersfoort. Als nu ook anderen, die een snaar-instru ment bespelen slagwerk en koper zijn voldoende bezet zich eens aanmeldden om werkend lid van «Jubal" te wordeD, dan zou alras worden bewaarheid, dat ook op muzikaal gebied eendrachtige samenwerking files vermag. Door den Volkshond, vereniging tegen drankmisbruik, is uitgegeven en aan het Gentraal-bureau te Utrecht, Biltstraat 140, voor 10 cent verkrijgbaar gesteld een bro chure, getiteld «Volksvoeding" en geschreven door dr. J. Th. Staat, arts ,en mej. M. E. de Holl, onder-directrice der Huishoudschool, beiden te Utrecht, welk boekje geroepen is kennis te verspreiden op een gebied, waar nog zooveel verkeerde begrippen en verkeerde gewoonten worden aangetroffen. I der is overtuigd, aldus lezen we in de «Inleiding" van het groote nut eener goede voeding; zonder deze lijdt de gezondheid en vermindereu werkkracht en weerstandsver mogen tegen ziekte. Om gezond te blijven, moet het lichaam zóu gevoed worden, dat het dagelijks zooveel verkrijgtials noodigis om aan alle eischen te kunnen voldoen, die daaraan gesteld worden. Toch ligt niet hierin alleen de beteekenis van een goede voeding ook in andere opzichten speelt zij een be langrijke rol. Het huiselijk leven wordt door haar veraangenaamddoor een slechten maal tijd wordt het gezellig samenzijn der huis- genoolen zoo gemakkelijk bedorvenhet welvaren van het huisgezin is voor een groot deel van een goeden maaltijd afhankelijk, deels ook omdat deze het verlangen naar sterk prikkelende middelen (alkohol) vermin dert. Een goede en goed toebereide voeding biedt een krachtigen steun in den strijd tegen het alkoholraisbruik en de noodlotige gevolgen daarvan. De bereiding van den maaltijd mag nooit als bijzaak worden beschouwd de huisvrouw, die aan deze bereiding behoorlijke zorg be steedt, vervult hierdoor eeu belangrijk deel van haar moeilijke taak, die het welzijn en de instandhouding van het gezin ten doel heeft. Een goede voeding moet voldoen aan de volgende eiscben lo. J)e voeding moet goed gekozen en goed toebereid zijn. 2o. De voeding moet smakelijk zijn, want onsmakelijkheidj ook door slechte toebe reiding of opdiening verwekt afkeer eri vermindert den eetlust. 4o. De voeding moet eenvoudig zijn. Slechts gemakkelijk te bereiden voedings middelen, die niet door prikkelende of op wekkende middeltjes zoogenaamd beter ver teerbaar of meer voedzaam zijn gemaak', verdienen aanbeveling. 4o. De voeding moet afwisselend zijn. Alleen door afwisseling in de spijzeD is het mogelyk, iederen dag de noodige hoeveelheid te gebruiken. Ten slotte is het uit een geldelijk oogpunt aan te bevelen, dat de voeding zoo goedkoop mogelijk is, mits steeds voldoende. Achtereenvolgens worden behandeldde keuze der voedingsstoffen en de bereiding der j spijzen ook middels stoompan en hooikist terwijl een reeks zeer populair geschreven toelichtingen een en ander v.,.duidelijkt en een opgave der prijzen voor een werkelijk voedzaam maal het boekje besluit. Moge het geschriftje veel worden gelezen en daardoor heel veel nut doen. een verguld zilveren medaillein den pur- sonoelen wedstrijd won de heer W. Ittmann met 41 bouten den östen prijs, een groote zilveren medaille; op de vrye baan, de heer O. Schuileman met 43 punten den 2östen prys, twee kegels. Bij het eerste nationale militaire sportfeest, dat te Breda wordt gehouden en waarvan heden de eindwedstryden worden gespeeld, bleef het 5e regiment infanterie aan tot de lautste ronde vuistbal, doch werd daarin ge slagen door het le regiment infanterie. In den wedstryd korfbal sloeg het 5e regiment het 7de met 24—2. Zoowei eergisteravond, bij hetvolks-concert, als gisteravond, bij hét uitvoering voor kunst- lieveudu leden en donateurs van het sym- pbonie-orkest «Jubal" was de groote zaal van «Arnicitia" flink bezetgisteravond was er zelfs geen stoel meer te krijgen. Die belangstelling verheugt ons zeer en is alleszins verdiend. «Jubal" blykt duchtig ge studeerd to hebben; zoowel de orkest-als de quai'tet-Dumrners werden flink, met groote zekerheid ten gehoore gebracht. (Jok het zoo zeer verdienstelijke manneu- quartet «Euterpe", van de wagenwerkplaats, prof. dr, H. IJ. Groenewegen gehouden ver gadering der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond werd Rekening en verantwoording gedaan van het financieel beheer en werden als Bestuurslid herkozen do boeren ds. Hooykaas en Uding en geko zen tot leden van de commissie voor de Kinderkerk mevrouw Gerurd van Sijsen en mevrouw Rolandus Hagedoorn (Stationsweg) en mejuffrouw Boukamp en de beeren ds. Hooykaas en Van Wijngaarden. Teneinde ook in de provincie Utrecht te komen tot een goed geregelden verkoop der eieren, zooals in ons land bijna overal het geval is of worden zal, hield de afdeeling Utrecht der V. P. N. inet do afgevaardigden der verschillende onderafdelingen den 30 September een vergadering te Utrecht. Een definitief besluit is niet genomen eeist zullen de leden der onderafdeelingon worden gehoord. De bedoeling is, den verkoop der eieren te doen plaats hebben onder controle en niet meer per stuk, doch per Kilogram. Dinsdag werd te Utrecht een vergadering gehouden van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van vereenigiugen van deu Ilan- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand. Het referendum, uitgeschreven ingevolge het besluit van het congres te Leeuwarden in. zake den door den Minister van Water staat voorgestelden postalen cheque-en giro dienst, had tot uitslag, dal zich 80 stemmen er vóór verklaarden en 23 tegen. De vereeniging «Handel en Nijverheid" houdt Maandagavond haar maandvergadering. Onder meer komt daarin aan do orde de quaestie van den verkoop a coulant. Mocht de belangstelling der leden in deze overigens voor hen zóo belangrijke zaak weer even gering wezen als in de vorige verga dering, dun wordt het onderwerp onherroe pelijk van de agenda afgevoerd. De middelstanders zullen dus goed doen door Maandagavond vrij te houden en hun medeleden op te wekken ter vergadering te komen. 't Is opmerkelijk hoeveel beschonkenen, ondanks de vrij groote werkloosheid als ge volg vooral van de weigering van bouwcre- diet, in de laatste dagen hier moeten aan- gehoudon worden. De measten gaan vrij uit, nadat ze hun roes hebben uitgeslapen en er een precies verhaal van 't geval is opgemaakt. Heden echter hoorde eeu der gisteravond opgebrachten tot zijn gr> ote verbazing, dat hij nog in het Politieblad stond gesignaleerd, ten gevolge waarvan hij voorloopig maar werd gehouden. Tegen twee broers, II. en P. M., van hier, die kogels opgroeven uit een der kogelvangers op de Leusdorheide en daarbij werden be trapt door de heiwucht, werd wegens «dief stal van goederen, aan het Koningrijk der Nederlanden toebehoorende" door de Recht bank te Utrecht veertien dagen gevangenis straf geëischt. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt in de «Staatscourant" van heden bekend, dat de sluiting van het tijdelijk Rijkstelegraafkantoor in het kamp bij Zeist, aanvankelijk bepaald op 14 October a. s., nader is vastgesteld op 2 October na afloop Yan den dienst. De «Zeister Weekbode" weet uit zeer goede bron te vermelden, dat door het Zeister Harmonie-muziekgezelschap, naar aanleiding van het 25-jarig bestaan dier vereeniging, plannen worden beraamd om in Augustus 1907 te Zeist een Groot nationaal concours voor Harmonie- en Fanfare-gezelschoppen te houden. De wereld is zóo groot en de mensch zóo klein, dat het viet mogelijk is, dat een mensch het middelpunt van de wereld is. Een ontnuchtering. De „Haagache Crt" schetst het volgende typische Haagsche geval Met een xucht ran wanhoop legt de huis houdelijke gade van den goudsmid haar lastigen zuigeling, met wien zij reeds den ganschen avond heeft omgetobd, in zijn wieg, wringt hem een grooten dot in ziin melodieus mondje, geeft zich voor den spiegel nog een haastigen „coup de toilette", veegt haar handen schoon over de bovenachterbanen van haar rok en spoedt zich naar den winkel, waar zooeven zoo laat nog de schel is overgegaan. Voor de toonbank staat een dame, deftig uiterlijk, chieque, geperforeerde blouse], atestno velty, schitterende oorknoppen, fonkelende broche. Het goudsmidsvrouwlje belooft zich reeds en niet zonder reden, nietwaar gouden bergen en met haar liefste lachje en beleefdste buiging vraagt zij „Mevrö „Kan ik mijnheer even spreken Mijnheer niet thuis Da's erg jammermorgen confanieert hot mij minderNeen, u kunt me niet helpen. O, heel goed, laat u mynheer dan maar even halen." „Gaat u zoolang zitten, mevrö I" De juffrouw wekt snel haar oudste zoontje (haar dagmeisje is al naar huis), helpt hem wat kleeren aanschieten en „of pa sebiet naar bïïs wil komme, want dat er een rèke dame is die hem eigenhandig wil spreke". Daarna neemt zij haar half verstikten spruit op den arm ea begeeft zich weder naar de winkel, waar zij „mevrö" zoo aangenaam mogelijk den tijd tracht te korten. De goudsmid zit in de, poos; het is zijn uit gaansavond. Alleen in zeer dringende gevallon mag zijn vrouw hein laten halen. Niet lang duurt het of hij komt, zeer ïerhit, met een vaartje zjjn winkel binnen en vraagt buigend naar mevrouw's believen. „Mijnheer, ik kom my eens ernstig beklagen over de wijze, waarop u mijn zoontje hebt be handeld"en op net verblufte, sterk ontken nende gelaut van den uit de wolken gevallen winkelier„Wat Zoudt u durven ontkennen, dat u hem bij zijn arm genomen en duchtig heen en weer hebt geschud?" „Maar wie ia u dan mevrö?" „Ik" - rnet alle gratie „ik bon do mama van André, die hier in betrekking is „De moeder van onzen loopjonger Onnoodig, den lezer te onthullen hoe de con- versatie verder afliep. Nergens echter hebben man en vrouw zich ooit zóo ecuBgezind betoond. Den volgenden dag werd in den goudsmids- winkel „een netten loopjongen gevraag". Brieven Buitenland. J. Gloerich Dusseldorf. C. C. Kuiper Cölu. Briefkaarten Binnenland. Meijers Amsterdam. Mej. ITriot Mej. A. L. van Leeuwen Mej. G. C. Voss Mev. M. van Eijkelenburg Den Haag. Willem Kloek 7 Briefkaarten Buitenland. Fritz Gutmann 7 Duitschland. 3S2e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, derde week. Trekking van 2 en 3 October 4906. (4950 loten.) Ten kantore van den collecteur A, C. R. 0. LEINWEDER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 40386. Prijzen van f70. 2748 4833 4814 7843 7323 0873 10332 4U336 40300 40367 1040314468 16117 46537 47972 47981 48604 180141862218632 en 48651. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2723 2733 2734 2737 2740 3348 3351 3354 3358 3366 i826 4830 4835 4838 7802 7812 7821 10099 10149 10301 10324 10331 10362 10366 10368 10378 10383 10387 10388 44103 14953 14963 1496314979 16087 16097 16099 16101 10104 16112 1651010514 16531 17971 17984 179881799017997 17999 18601 18617 18621 1863718653 18644 18645 18657 18836 en 19479. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 27 September tot 4 October 1906. GEBOREN: Johanna Nicola, d. van Jacobus van Velzen en Gerritje van Weerhorst. Hendrika Maria, d. van Hendrik Willem Groenevelt en Berendina Gezina Meulman. Harrornijntje, d. van Gijsbert Morren en Maria Francisc» Corbée. Johanna Elisabeth, d. van Pietor Bartholomeus llagcbout en Josina Wensing. Julia Theodora, d. van Julius Anlhouius Hassiug en Sijtske Vierstra. Jacoba An- thonia, d. vuu Sjoerd Rosier en Geertruida Johanna van Vreeswijk. Teunisje, d. van Bertus van Ree en Aaltje van Batenburg. Gerrit, z. van Dirk van der Vuurst en Aljjda van den Hoek. -- Cornelis Thimotheus, z. vau Joannes Krijnen enJohanua Westerveld. Margaretha Gijsbertba, d. van Pieter van Minnen en Antonia Maria van Eist. Andreas, z. van Dirk van Moorselaar en Niesje van de Kooij. Albert Willebrordus, z. van Gerardus Willebrordus lleoren en Janna Wergerhof. Johan Christiaan, z. van Jan Franken en Elisabeth Jacoba vau den Hoeven. Sophia, d. van Gerrit Kuijt en Berendina Wisseliuk. Jan Wilhelm, z. van Wilhelm Ileiuz en Maria Gerarda van Gemcrt. Leonardus Larnbertus Timotheus, z. ran Johannes van Eijkelenburg en Anna Maria Hendrica Vee schuur. Aaltje, d. van Gijsbertus Mastenbroek en Annelje Mulder. Petronella Elisabeth,d. van Heruianus Brandsen en Catrina Barbara vau Rouendal. ONDERTROUWD Johan van der Lijs en Regina Peeman. GETROUWD: Reinier Otto van Manen en Aiiua Mathilde Metelerkainp. Aalt van den Hoorn en Maria Belia Kageling. Gerrit Kapteijn en Alijda Bakker. Reinier van Gulik en Johanna Martha Bleijenberg. OVERLEDEN Ofto Henricus van der Linden, 3 mnd, Hendrik do Vries, 4 mud. Geurt van Koot, 77 j., wed. van Alberta Wilbelmtua van Kolf schoten. Gerharda Antonia de Groot, 39 j., opgeh. Wilhelmina Adriana Mol, 6 mnd. Susanna Gijtenbeek, 2 mnd. Johanna Pieterse, 6 mud. Maria van Roekelen, 84 j., wed. van Hendrik van Zuilen. LIJST van onbestelbare brieven en brief kaarten tweede helft September. Brieven Binnenland. Mej. S. Boshirt Amsterdam. J. L. Hazenbosch Hakvoort Notaris BOLK, te Amersfoort, Soester- weg 7, maakt bekend, dat hij door de Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candi- daat-notarissen in het Arron dissement Utrecht, bij hare beschikking van heden, met ingang dato heden, is aange wezen ter WAARNEMING van het vacante kantoor van den Notaris, den lieer A. N. J. Vos, alhier. BOLK, Notaris. Amersfoort, 1 October 11)06.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2