October 1906. No. 7268. 56e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE: FIRMA. A. H. VAN CIEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 1—5 regels/" 1.25;elke regel' meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9 Telephoon 19. K E N N ISGE VIN GEN. Onderzoek van Verlofgangers. Gelet op de artt. 125-131 der Militiewet 1901 en op art. 99, 2e lid van bet Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230) zooals dat artikel is «aniievuld by bet Kouinklyk besluit van 17 Octo ber 1904 (Staatsblad no. 234) Gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 25 October 1906, 4e afdeeling, no. 1011/893; Brengt by deze ter kennis van: CORNELIS DE GRAAF, lichting 1902, uit deze Gemeente, dat hy verplicht is, om op Zaterdag den 10 No vember a.s„ des voonniddags ten 10 uur te Utrecht in het Militair Logement aan de Lange Nieuwstraat aanwezig te zyn, teneinde door den heer Militie- Commissaris te worden onderzocht; dat de verlofganger, by dat onderzoek verplicht is te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding-en uitrustingstukken hem by zyn vertrek met verlof medegegeven, van zyn zakboekje en van zyn verlofpas. Voorts, dat gedurende den tyd, dien het bedoelde onderzoek duurt en in het algemeen, wanneer by in uuilorm gekleed is op hem van toepassing zyn het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. Amersfoort, 29 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIER8. De Secretaris. J. G. 8TENFERT KROESE. Onttrekking aan den Openbaren Dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERS" FOORT; breugen ter algemeene kennis, dat het voornemen bostaat aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte van het perceel, Gemeente Amersfoort,sec tie E no, 503-1, zooals nader is aangegeven op de teekeniug, welke ter Secretarie ter inzage is neder- gelegd. Bezwaren tegen deze onttrekking aan den open baren dienst moeten schriftelijk worden ingediend vóór Dinsdag 6 November 1906, des middags 12 ure. Amersfoort, 30 October 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIER& De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Schoolartsen. eenparigheid en uit eigen beweging ora een nieuw toezicht in de school vragen. Op- uierKeJijk, omdat het bewijst hoe algemeen door hen, ten bate van de hun toevertrouwde kinderen, de behoefte aan geneeskundige voorlichting wordt gevoeld". I wil de Internationale vereeniging V rede-tentoonstelling" Hl. ïn een derde artikel, door prof. Burger aan dit onderwerp in het «Tijdschrift voor Geneeskunde'' gewijd, zegt de hoogleeraar o.a.: «Voor de oplossiDg van het schoolartsen- vrragstuk ware het zeker nuttig, indien wat minder naar theoretische bespiegelingen en wat meer naar practische ervaring werd ge- geluisterd. Nu zyn er twee feiten, dienaar mijn ineening zóo krachtig pleiten voor een geneeskundig schooltoezicht, dat alle schrijf tafel-bezwaren daarbij verdwijnen. Het eerste is de reeds genoemde vaststaande daadzaak, dat in de scholen een schrikbarend aantal kwalen en gebreken samenschuilen, die door den schoolarts gemakkelijk worden ontdekt en die voor een groot deel voor verbetering of genezing vatbaar zijn. Het tweede is het feit, dat door de onderwijzers byna algemeen en met aandrang om school artsen wordt gevraagd. Waar de geest des tijds van veel zelfstandigheidsbesef by de onderwijzers getuigt en de van ouds over hen gestelde machten door velen als onnoodig en hinderlijk worden beschouwd, is het des te opmerkelijker, dat zij met een zóo groote Indien ieder mensch vrede had in zijn gemoed, indien elk individu vrede had met zijn lot, zou er vrede zijn over de gebeele aarde. Maar zoolang de mensch zal zijn mensch, zoolang iedereen streeft naar voor uitgang, zal er ook botsing zijn tusschen de belangen der verschillende individuen. Er zal dus ook tusschen de volkeren wel geen absolute vrede mogelijk zijn. Het, tegenovergestelde van «vrede" noemt men «oorlog". Dat is niet juist. Tegenover «vrede" staat «strijd". Oorlog is een bloedige strijd. Wij keuneo echter nog «parlemen tairen" eu ook »economischen" strijd. Ieder beschaafd mensch haat den oorlog den bloedigen strijd. Hij zou zoo gaarne een internationalen rechtstoestand verzekerd rien. Aan dat feit dankt het Hof van Arbitrage zijn ontstaan. Door enkele hoogstaande menschen wordt sinds lang gestreefd om oorlogen als zijnde onwaardig in de toekomst te vermijden. Zij streven daarnaar, omdat zij door studie of waarneming hebben vastgesteld, hoe groot de ellende is, die door een bloedigen stryd van volk tegen volk wordt veroorzaakt. Maar de groote massa, het meerendeel der menscben, kao zich nog niet genoeg voor stellen hoe groote ellende door den oorlog ontstaat. Ja, ik zou durven vragen of de Vorsten, de Ministers en hun raadslieden zich eeniger- raate juist kunnen voorstellen, hoeveel schrij nend wee er over een volk wordt gebracht door een strijd vaD natie i-gen natie met de wapenen in de hand. Wisten zij allen, wisten alle menschen van de ten hemel schreiende ellende, door den oorlog veroorzaakt deze zou niet meer kunnen voorkomen. Men zou net zoo lang pleiten voor een tusschenwcg streven naar een mensch- wairdige wijze, waarop de krachten konden gemeten worden tot de oplossing was gevonden. Onze taak ligt dus voor de hand. Wij moeten aan de wereld de gelegenheid verschaffen, door eigen aanschouwing de nadeelen van den oorlog te vergelijken met de voordeelen van den vrede. Ongeveer in bet tijdperk 1910—1912 zal vermoedelijk het Vredespaleis, het geschenk van den Amerikaan Andrew Carnegie, te 'sGravenhage worden ingewijd. Indien in dat jaar een tentoonstelling wordt geopend, die daardoor is gekenmerkt, dat tegelijk met de voordeelen van den vrede de verschrikkingen van den oorlog ziju te aan schouwen, dan is daarmede de gelegenheid gegeven ora door persoonlijke waarneming te oordeelen. Mocht dan nog na de inwijding van het 37.) Na een korte pauze vervolgde de detective „Toen uw broeder ten slotte bemerkte, dat de justitie u verdacht vau den moord op uw oom, be rustte hij daarin. In den beginne aacht hij onge twijfeld, dat u uw onschuld zoudt kunnen bewijzen, terwyl hy later hoopte, in staat te zyn, u te doen ontkomen. Tegelijkertijd mogen we bet feit niet voorbij zien, dat hy uw revolver gebruikte om er den moord mee te begaan. Maar hy kan niet ge- Vredespaleis H. M. de Koningin aan het hoofd van Vorsten en Presidenten de Vrede-teutoon- stelling willen bezoeken en hun aantoonen hoe groot een ellende door een enkelen pen- nestreek kan worden veroorzaakt of verme den, dan zou het moreele resultaat zeer groot zijn. Gedurende het tijdperk dat de tentoonstel ling geopend is, moeten congressen worden gehouden, waar letterkundigen, industrieelen, kooplieden en landbouwers, rechtsgeleerden, ingenieurs en economisten, kortom mannen van studie en practijk, zich uitspreken over de wijze, waarop een oorlog kan vervangen worden door een menschwaardigen strijd. Ik stel mij voor, dat op deze congressen een aantal vragen zal worden beantwoord, die vooraf door een internationale commissie zijn vastgesteld. Ik stel mij voor, dat daar duidelijk ver geleken zal worden, hoeveel kapitaal in de aatste tien jaren door de verschillende Rijken voor oorlogstoerustingen is uitgegeven en hoeveel malen bekende nuttige werken, waarnaar reeds lang met verlangen wordt uitgezien, hadden kunnen worden volbracht. Ik denk daarbij aan het bestrijden van ver schrikkelijke ziekten, aan het ontginnen van woeste gronden, aan bet droogmaken van waterplassen, enz. Naast de resultaten van vrede, belichaamd in een degelijke kunst- en verkeerstentoon- stelling, toone men de nadeelen en ellenden van den oorlog, door enorme schilderdoeken of panorama's aanschouwelijk gemaakt. Een dergelijke tentoonstelling zal reeds lang vooruit haar heilzamen invloed doen gevoelen. Gedurende de jaren van voorbereiding zal op de lippen van ieder beschaafd mensch over de geheele wereld het woord «vrede" gestadig worden gebracht, ja, ook de onbe- schaafden zullen het vernemen men zal zich meer met dit onderwerp bezig houden men zal de noodzakelijkheid van den vrede inzien. De Nederlandsche en ook de Wereld industrie zal geprikkeld worden om op deze tentoonstelling, die een hoog doel heeft en geen wereldkerrais zal zijn, waardig voor den dag te komen. Ons land zal de enorme voordeelen ondervinden en met eere worden genoemd. Het zal weder toonen, dat ook een kleine natie «groot" kan zijn. Het is van belang, bier in het kort na te gaan hoe groot voor ons Nederlanders de elllende is, veroorzaakt door de mogelijkheid van een toekomstigen oorlog. Uit 'de cijlers van het Nederlandsche Rijks- beheer over 1904 blijkt, dat de totale Rijks uitgaven in dat jaav bedroegen: f175 942175.01 De uitgaven welke dat jaar gedaan zijn tot instandhouding en verbetering van leger en vloot vormen een bedrag van f 46 030 273, dat is 26.2 of moor dan éen vierde van onze totale uitgaven. Ik verneem, dat in 1904 in ons land waren 619794 belastingbetalende kiezers. Er zijn echter ook nog belastingbetalende personen iu ons land die geen kiesrecht hebben; ik schat daarom, dat in Nederland ongeveer 800000 menschen belastingbetalers zijn, welke het grootste deel dier oorlogsuitgaveu moeten opbrengen. Omdat de noodige mid delen ook door indirecte belastingen worden weten hebben, dat u in deu waggon zat met den beer Wilson, daar u op een bank lag op een plaats, waar hy u niet zien kon. Ook kan by u te Londen niet in den trein hebben zien gaan, daar de trein, waarin hij zat en van waar uit hij den heer Wilson dood schoot, toen uw trein voorbij ging, verscheidene mi nuten eerder uit Londen vertrokken was. Daar zyn trein aan alle Btations stopte, werd hij weldra inge haald door den trein, waarin u met uw oom hadt plaatsgenomen en na den moord te hebben vol bracht, stapte de moordenaar aan het volgende sta tion uit, spoorde naar Londen terug en kwam daar juist bijtijds om naar Norwood te gaan met den trein, die Londen te 6.89 verlaat te 6.10 te Nor wood aankomt. Op die wyze kon hy met zyn twee de spoorkaartje zijn afwzeigheid tijdens den moord bewijzeD voor de Rechtbank. „Nu komen we tot een zaak, die op het eerste gezicht moeilijk op te lossen achynt. „Waarom verlangde hij, nadat hij u veilig had doen ontkomen naar uw dood? Omdat de heer Witeonu alles had vermaakt en eerst na uw overlijden alleB aau uw broeder zou komen. Na uw dood giug dus de geheele bezitting in zyn handen over. Hij wist echter, dat, hoewel u het land uit was, dat u niet werkelijk waart overleden en waarschijnlijk uit angst, dat u het den eenen of anderen dag in het hoofd zoudt krijgen, terug te komen, ten einde dan uw onschuld te bewijzen en zoodoende mis schien zyn schuld aan het lioht zoudt brengen, kocht hy den kapitein om, het schip te doen vergaan en n aan boord te laten en zóo om te komen. Daarom sohreef hij u ook een brief, om u mede te deelen, dat zy, die fulie hadt, waren over leden, zoodat u er geen verder belang bij hadt, naar dit land terug te keeren. Maar vreezende, dat zelfs dit u niet voordurend buitenslands zou houden», verlangde hy uw dood. Hy verlangt klaarblijkelijk bijeengebracht, kan moeilijk juUi bepaald worden hoeveel geld gemiddeld iedere be lastingbetaler per jaar opbrengt, opdat leger en vloot zooveel mogelijk op de hoogte van hun tijd gehouden worden. Dat het meer dan f25 per jaar is, kunnen wij veilig aan nemen. Maar bij dat bedrag van ruim 46 millioen gul den heb ik niet opgeteld^de rente en aflossing van de leeningen, die ton behoeve van leger en vloot zijn aangegaan; kortom ik neb alleen de directe en niet de indirecte kosten van leger en vloot gerekend. Indien men nu weet, dat volgens hst ont werp van de Zuiderzee-vereeniging de totale kosten van het droogmaken der Zuider/.ee geraamd worien op 189 millioen gulden, en dat die plannen in het algemeen door de Staatscommissie van 1894 behoudens enkele wijzigingen zijn goedgekeurd indien men weet, dat bij het volvoeien van die plannen 118 millioen gulden aan materieel geleverd zou kunnen worden door binnenlandsche leveranciersindien men weet, dat bij de voltooiing van die plannen 194410 Hectaren goede bouwgrond aan ons vaderland zullen worden toegevoegdindien meu weet, dat de aanvang van dat prachtige werk feitelijk alleen ui'gesteld en nog eens uitgesteld wordt door den toestand onzer financiën, komt men dan niet tot de overtuiging, dat de gewa pende vrede tusschen de Europeesche Staten een ramp is voor ons laDd Indien men dagelijks leest over den finan- cieelen nood der Gemeenten, wanneer men leest, dat de Staats-begrooting voor 1906 niet sluitend gemaakt kon worden; wanneer er gejammerd wordt over de voorgestelde belasting-verhooging en bewezen, dat werke lijk de belasting al meer dan hoog is; indien wij uit het verslag van het Congres over de tuberculose vernemen, dat in Nederland per jaar 9000 menschen sterven aan die ziekte waarvan het grootste deel der lijdenden zou kunnen genezen indien hun voldoende rust, goede voeding en frissche lucht kon worden verschaftindien wij weten, dat de opleiding yan den werkman geschiedt op ambachts scholen, voor het grootste deel door liefdadige giften veelal op bekrompen wijze in stand gehouden, omdat het Rijk niet over voldoende middelen beschikt ora die scholen geheel voor zijn rekening te nemenindien wij weten dat de opvoeders van onze kinderen het toekomstige geslacht te zeer gebukt gaan onder een karige bezoldigingindien wy weten, dat de opleiding van den handelsman nog bijna gansch ongeregeld is, is daarmede den niet glashetder bewezen, dat de gewapende vrede een ontzettende ramp is, vooral voor ons vaderland? Want gewapend moeten wij blijven. Het ligt niet in onze natuur, den aanvaller eerst de rechter-en dan de linkerwang tebieden en hem toe te voegen«Hier, neem alles wat wij aan de zee ontwoekerd hebben; maar doe ons als alsjeblieft geen kwaad". Neen, «de kaas van het brood te laten eten", is onze gewoonte niet. Wij zijn èn tegenover onze voorvaderen èn legenover onze kinderen verplicht, ons moetztam verkregen bezit te verdedigen. De gewapende vrede drukt niet alleen lood zwaar op ons, maar in nagenoeg gelijke mate op onze naburen. niet naar uw terugkomst, maar hoopt, dal u thans dood is; dit is alles,- wat ik u heden kan vertel len, maar ik zal weldra nog meer kunnen mede- deelen." De heer Pearson stond op, schudde Havik de hand en verliet het kantoor zonder een woord tezeggeD. Geen pen zou de smart kunnen beschrijven, die hy gevoelde als hy dacht aan den broeder dien by had liefgehad en vertrouwd en die hem zóo wreed had bedrogen. Hij liep voort, zonder links of rechts te zienhij kwam telkens in gevaar overreden te zul len worden; de koetsiers schreeuwden tegen hem, de voetgangers keken hem na. doch hij sloeg ner gens acht op. De slechtheid van zyn broeder had hem eerst slechts met scbaamto en smart vervuld, maar nu schoot een ander gevoel wortel in zyn hartdat van wraak. Verscheidene uren liep hy doelloos rond, tot hy eindelijk kalmer werd en naar lijn hotel terugkeerde. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1