Stadsnieuws. De RegeeriDgen weten dat wel; maar de groote massa, het volk, weet het nog niet. Wisten zy het, hadden zij verstaan hoe onpractisch het is, den vrede te willen be- wari-n door uitbreiding van leger en vloot, dan zou een internationale rechtstoestand binnen zeer korten tijd ontstaan. Wij hebben nog kortelings kunnen waai- nemen, dat de groote massa niet overtuigd is. Immers toen de Russische oorlogsvloot uit zenuwachtigheid, of bij ongeluk, de Engelsche visschersvloot uit Huil hij üoggersbank in den grond boorde, wilde het volk, opgehitst door zijn dagbladen, de Regeering dwingen tot een oorlog. Toeu uog heeft de Engelsche Regeering haar standpunt kunnen handhaven. Maar is het niet een dwaasheid, dat de groote massa, niets dan uadeelen, niets dan lasten en zorgeu ondervindt van een oorlog, uit onwetendheid daarop aandringt Is het niet een schoonc taak voor Neder land, aan die groote massa, de zooeven om schreven ellende van den gewapendea vrede op aanschouwelijke wijze te laten zien? Is Nederland niet door de andere volken aangewezen als de zetel van het Hof van Arbitrage, de natie waarvan de Vredesbe weging moet uitgaan Is liiet de inwijding van het Vredespaleis de gelegenheid, waarbij aan de volkeren moet worden getoond, dat wij zoo niet verder kunnen gaan Het groote publiek, zou wel gaarne een Wereldvrede willenmaar daar over het juiste begrip vrede zelden is gedacht, meent men tevens, dat de verwezenlijking van een geheele of gedeeltelijke wapenrust in «de oneindigheid" ligt. Over hetgeen in het oneindige zal geschieden, denkt men echter niet gaarnevooral niet wanneer men er slechts ten deele belang bij heeft. Dat enn Wereldtentoonstelling na vijf of zes jaar gehouden zal worden, wil iedereen wel gelooven en daaiaan wil men denken. Is het echter eenmaal een feit en doen de dagbladen telkenmale mededeelingen over den voortgang dier stichting, dan zal men, sprekend over het onderwerp Vrede-tentoon- stelling, ook meer over de mogelijkheid van vrede door recht gaan studeeren. Op de tentoonstelling zal aangetoond moeten worden, hoe groot de zedelijke ellende, de gruwel van den oorlog is, maar dat niet in de eerste plaats. Vóór alles moet den bezoeker duidelijk worden, dat het onmogelijk is, op den inge slagen weg voort te gaan. (Wordt vervolgd.) Luitenant S. baron Van Heemstra, or donnans-officier van H. M. de Koningin, zal gedurende de detacheering van kapitein jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare bij het regiment grenadiers en jagers, worden toe gevoegd aan Z. tt. H. den Prins der Neder landen en met ingang van 1 November kapitein jhr. Van Suchtelen vervangen in diens functie van Secretaris van Z. K. H. Brigadier-Majoor der Rijksveld wacht in het 7de District. D. Otten, te Utrecht, mocht Zondag zijn 30-jarig dienstjubileum vieren onder de meest ondubbelzinnige bewijzen van hoogachting en waardeering von supe rieuren, collega's en inferieuren. Den geheelen dag was er ten huize van den jubilaris een groote toeloop van be langstellenden, die hun gelukwenschen kwa men aanbieden. Van den heer D. P. M. Graswinckel Jr., Districts-Commandant der Rijksveldwacht, mocht de jubilaris twee in vergulde lijst gevatte prachtige aquarellen ten geschenke ontvangen. Van het korps Rijksveldwachters in dit district werd hern onder een hartelijke toe spraak een zwart, marmeren pendule met bronzen beeld met coupes aangeboden, Juist op dat zelfde oogenblik viel den jubilaris de eer ten deel, dat te zijnent hem persoonlijk kwamen gelukwenschen graaf Schirnmelpeuninck, Officier van Justitie, en baron Van der Feltz, Substituut-officier van Justitie. Onder een hartelijke toespraak van graaf Schimmelpentiinck werd den jubilaris namens hem en baron Van der Peltz een zifveren tabaksdoos aangeboden, waarop een passende inscriptie was aangebracht. Diep aangedaao dankte majoor Otten voor de vele bewijzen van waardeering en belang stelling hem geschonken, welke voor hem, gelet op de zijde waarvan zij werden aan geboden, van zooveel te hooger waarde bleken. De heer H. van Eist is met ingang van 1 November benoemd tot adspirant-lynopzichter bij de Rijks-telegraaf te Venluo. De beer A. M. Harterink is gekozen tot lid der commissie gevormd uit de provinciale voetbalbonden met het doel, meersamenwer king te verkrijgen tusschen erkende voetbal verenigingen. Door den heer mr. S. G. van Weideren baron Rengers zal mei 1 Nov. hier een kas siers- en commissionairs in effecten-zaak gevestigd worden onder den naam van «Amersfoortscb Wissel- en Effectenkantoor". A. s. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. van Vulpen bij de werk plaatsen van de Holl. IJz. Spoorwegmaatsck. werd aangesteld. Gedurende de detacheering van luitenant- kolonel J. H. van der Burg wordt kolonel L. W. van Hoek belast met de function van garnizoenscommandant. Bij Kon. besluit van '21 Juni 1901 werd bepaald, dat vrouwen en kinderen van mili tairen, beneden den rang van officier en van geëmployeerden en burgerwerklieden op dag geld, die volgens de ter zake bestaande be palingen gerechtigd zijn tot het erlangen van genees- en heelkundige hulp door de zorg van het Departement van Oorlog, met machtiging van den Minister van Oorlog, voor 's Rijks rekening in gemeentelijke- of particuliere ziekeninrichtingen kunnen worden verpleegd. De Minister heeft, naar aanleiding van een desbetreffend voorstel thans beslist, dat, ver mits een sanatorium geen ziekeniurichting is, als bedoeld in het aangehaalde Kon. besluit, aan een verpleging aldaar zijn goedkeuring niet kan worden gehecht. De le-luitenant T. J. Heins, van het In structie-bataljon te Kampen, wordt op 1 November overgeplaatst by het 5e legiment Infanterie en gedetacheerd bij de Militaire verkenningen; de 2e luitenant L. C. Prey, van bet 5e regiment, wordt met dien datum overgeplaatst bij het lustructie-bataljon te Kampen. Het zeggen is, dat het 4e eskadron van het 4e regiment huzaren, dat thans te Amersfoort garnizoen houdt, op 1 Mei 1UD7 van garni zoen zal wisselen met het le eskadron te Amsterdam. Of 't waar is Vooral met het oog op het feit dat de officieren van het 4e eskadron pas zoó kort geleden bier in garnizoen kwameD. Het eerstv elftal van «Quick" is Zondag te Arnhem niet gelukkig geweest in zijn strijd tegen «Vitesse" vandaar. Arnhem bracht het sterkst mogelijke elftal in het veldQuick verloor na rust éen man netje. Die rust ging in met 0—0. Na rust trapte Quick 's doelverdediger den bal der Arnhemmers tegen een der spelers uit Amersfoort; de bal sprong terug in Quick's net en de Arnhemmers hadden hun eerste doelpunt gemaakt. Hun tweede kwam voort uit een strafschop. Veder konden ze 't niet brengen. Het einde was 2—0 in 't voordeel van «Vitesse". Het tweede elftal van «Quick" werd op eigen terrein door het eerste van «Kampong" uit Utrecht geklopt met 42. Ook Utrecht zette twee strafschoppen om in twee doel punten. »H. V. C." speelde te Amersfoort 3—3 gelijk tegen «Allen Weerbaar", van daar Het vorige geslacht kon af en toe volop genieten van stukken als «De twee weezen", «De gebochelde", drama's die nog op het repertoire staan en telkens weer uitnemende kasstukken blijken, doch thans «draken" heeten. Er zat wat in men kon er eens Hink bij huilen de hoogere rangen scholden naar hartelust den marqué uit en brachten hem soms wel eens thuis triomfen voor Veltman en de zijnen. Thans zoekt men het in 't realisme, waarvan Gerhart Hauptmanu óok in zijn «Voerman Henschel" een zeer uitnemend staal geeft, gegrepen als het is uit het ruwe, harde leven. «Voerman Henschel" is geen stuk voor kindiren of zenuwzwakken doch 't spel van Louis Bouwmeester, die het koos voor zijn tournee, zijn triomftocht, door het land vóór hij andermaal naar Oost-Indië gaat, is zóo eminent, dat het wel heel jammer zou wezen, 't niet ie gaaD zien of andermaal ervan te genieten. Vrijdagavond komt de groote man hier éen enkele voorstelling geven in «Amicitia". Zorgt dus intijds er bij te zijnen plaatsen te besprekenhet huis mocht anders weer eens zijn uitverkocht. Ook zyn omgeving, het «Haarlerasch tooneel", is zeer goed, zoodat geen half werk wordt te aanschouwen gegeven. Voor prijzen en plaatsbespreking ziem en de advertentie in dit nummer. Speeuhoff en Nap de la Mar komen in de tweede week van November weer een avond in «Amicitia". Ook de Zaterdagavond is kalm verhopen. De politie komt hulde toe voor haar be leidvol optreden in de kermisweek, waarin het geheele personeel nacht en dag dieust deed en het slechts de hoognoodige rust kon nemen. De Burgemeester deed bij dagorder zjjn groote tevredenheid betuigen aan het korps. Wel jammer is 't, dat door gebrek aan man netjes er ook thans geen extra vrye dag kan gegeven. In 't geheel werden in de kermisweek 33 personen in arrest gesteld wegens dronken schap. Omtrent de .verwonding van Vrijdagavond blijkt men ons niet geheel juist te hebben ingelicht. Men deed ons schrijven: «Daar hier (d.i. aan de Hoofdwacht) geen verbandmiddelen aanwezig bleken te zyn, werd de verwonde, nadat zoo goed en kwaad als 'tging een noodverband was gelegd, naar het Militaire hospitaal vervoerd". Ofschoon zulks niet eens behoeft, waren er wel degelyk verbandmiddelen aan de Hoofdwacht aanwezig. De gekwetste is daar mee zelfs door een officier van gezondheid verbonden. Mogen er ook steeds aan de hulpwacbt der politie, gedurende de kermis gevestigd in de Beurs aan don Hof, voortaan verband middelen aanwezig zijn. Dat lijkt ons wel noodzakelijk. De locaaltrein AmersfoortNunspeet had Zaterdagavond 10 uur aan de halte Kleine Koppel een vrij lang oponthoud door liet vinden van klecdingslukken op de lijn. Na een inspectie met fakkels reed men, zonder iets te ontdekken, verder. Bij de halte Hoog landerveen vond men later in een afdeeling t .eede klasse een geniesoldaat uit Utrecht in een toestand, die hulp noodzakelijk maakte. Wat er met hem gebeurd is, weet men nog niet. Dit echter staat vast, dat de gevonden kleedingstukken hem toebehooren, terwijl een hoofdwonde de gedachte aan een ernstig ongeluk voedsel gaf. Met een ziekenwagen werd de man naar het Ziekenhuis te Nijkerk overgebracht. He vige brakingen deden zich bij den patiënt voor, waardoor gevreesd word voor hersen schudding. Vermoedelijk heeft de Amersfoortsche kermis haar rol in dit tooneel gespeeld. Men schrijft uit Maastricht aan het «Hdbl.": Het is thans gebleken, dat de hier aange houden uitgever van valsche Belgische bank biljetten ook in België valsch bankpapier van 20 franc heeft uitgegeven. Een exemplaar van die biljetten is door een Belgisch amb tenaar van justitie naar hier gebracht, ver geleken met de in beslag genomen stempels, die tot vervaardiging gediend hebben en is daarmede in overeenstemming bevonden. Gister vierde de heer G. J. baron Van Boetzelaer zijn zilveren ambtsleest als Bur gemeester van Hoogland. Het dorp was door de goede zorgen van den heer J. A. Maarschalkerweerd keurig versierd. Tegen 10 uur kwamen in het schoollokaal samen de leden der feest-commissie en vele dorpsbewonersdaar werd den jubilaris by monde van den Voorzitter ier feest-commis sie namens de burgerij een keurig serre- ameulilement aangeboden. Namens den Raad en het personeel ter Secretarie werd den Burgemeester aangeboden een prachtige zil veren inktkoker versierd met zijn familie wapen en voorzien van een inscriptie. Voorafgegaan door het Hooglaridsche fan fare-korps trok de schooljeugd naar het feest terrein, waar zij den jubilaris eenige liederen toezongen en mildelijk werden onthaald. Om éen uur begonnen de volksspelen, bestaande uit ringsteken voor wielrijders niet minder dan 35 in getale mastklim- men, zakloopen, boegsprietloopen, turfrapen, enz. 's Avonds fakkeloptocht, illuminatie en vuurwerk. De feestcommissie bestond uit de beeren G. J. verLoren van Themaat, van «Schot horst", Voorzitter; B. F. Bremer,Secretaris; dr. F. H. Bos, Penningmeesterdr. J. Rie- mens, Ned. Hervormd predikantF. Koster, R. K. pastoor; dr. Fehrmnnn, B. te Linteloo, VV. Tolboom en G. Schoonderwoerd. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat ook de zevende zoon van wed. E. A. K. teScberpen- zeel, evenals zijn zes oudere broeders vrijlootte. Een goed mensch heeft slechts éen oog om te zienhet andere moet hy gedurig toedrukken. De hedenmiddag onder voortzittiug van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barch- man Wuytio.s van Vliet., van 1.45 tot 4.28 gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 16 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. afwezig met kennisgeving was de heer Van Beek. Tegen de notulen der vergadering van 25 September zijn geen bezwaren ingebracht zoodat zij ongewijzigd zjjn vastgesteld. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren: een rapport van B. en W. omtrent den nachtdienst bij bet plaatselyk telefoonnet de Maatschappij, die tot 1918 concessie heeft, weigerde dien nachtdienst. Gepoogd zal worden het küntoor 's ochtends om 6 uur te openen een voorstel der C. v. T. op bet Lager onderwijsj tot herziening der salaris-regeling met de adressen ter zake om pr®-advies aan B. en W-; een verzoek van de Centraalspoor om 200 a 230 M8 veldkeien te mogen overnemen van de Gemeente a f2 per stóre toege staan z. h. st. een verzoek van het Hoofd der school aan de Hellingstraat om éen leerkracht meer, wegens het vormen eener nieuwe klasse toegestaan z. h. st. Om 2.05 kwam aan de orde de Agenda 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven vun eervol ontslag aan de onder wijzeres H. Hulstyn (Meisjesschool). Eervol verleend per 2 Januari 1907. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de onder wijzeres L. C. Oerlemans (school Koningsstraat) Als voren. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de opeubare Jongensschool lste soort (Heerenstraat). Benoemd met algemeene stemmen de heer A. Pot, te Zutfen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan den onderwijzer H. van Gelder (school Hellestraat). Verleend sedert 1 October 1906 gedurende drie maanden. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde van de onder wijzeres M. B. Eykelboom. Volgens verordening, te rekenen van 1 October. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de voorziening in de vacature, ont staan door het eervol ontslag van den onderwijzer L. A. Slot. Door combinatie dor klassen zal mej. Eijkel- boom geacht worden in zijn plaats te zijn benoemd sedert 1 October. 7. Vaststelling van jaarwedden en pensioens grondslagen voor personeel, verbonden aan do Burgeravondschool en Hoogere Burgerschool1 Vastgesteld z. d. of h. st. 8. Benoeming van 2 leden en van 2 plaats vervangende leden van het stembureau voorde verkiezing van leden van de Kamer van Koop handel. Benoemd de beeren Wethouders Celosse en Visser; tot hun plaatsvervangers de beeren Van Esveld en Van Kalken. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag uan mevrouw M. H. C. VosCurlier van Dissel als Regentes van het Burger Weeshuis. Eervol verleend op verzoek, onder dank betuiging. 10. Voorstel van Burgemeester eu Wethouders tot het doen rooien van twee hoornen nabij de Meisjesschool. De twee iepen zijn hinderlijk on benemen het licht. Worden gerooid. 11. Voorstel van Burgemeester eu Wethouders betrellende een adres van J. Huisinga om hem tot makelaar te benoemen. Na eenige discussie stakeD de stemmen over het afwijzend advies. Stemming dus weer in volgende vergadering. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzig ing der Gemeente-begrooting voor 1906 en lot belegging van gelden van het Fonds tot onde&ioud van wegen, straten en gronden. Z. d. of h. st. besloten vier certificaten N. W. S. aan te koopen. 13- Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van enkele posten der Gemeente- begrooting, dienst 1901), uit den post voor „Onvoorziene uitgaven". Aangenomen z. d. of b. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders lot het geven van een recht van toegang naar een spoelsteiger in de Beek over Gemeente terrein. De firma Hamers Van Beek verzocht aan de Beek bij de hooibergen een spoel steiger te mogen leggen, waarvoor zij be reids vergunning kreeg van het Eem-college, om haar garens te spoelen, en om over Ge meente-terrein bij de Konningspoort een toegangswegje te mogen aanleggen ter breedte van 2 M. B. en W. stelden voor, het verzoek toepte staan onder voorwaardedat de spoelsteiger wordt gebouwd op een door den Gemeente- architect aan te wijzen plaats, dat hij slechts benut wordt ten dienste van adressanten, tusschen zonsopgang en zonsondergang, dat dezen alle onkosten betalen, dat door het personeel op het Gemeente-terrein niet wordt gerookt, en dat adressanten fl per jajr recognitie betalen. De Raad vereenigde zich na eenige dis cussie z. h. st. met het voorstel. 15, Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres om subsidie van de Muziek- vereemging „Harmonie". De vereeniging vroeg, evenals verleden jaar, een Gemeente-subsidie van f200 en het gebruik van een der lokalen van de voor malige school aan de Koestraat voor repetitie lokaal en bood aan, evenals de «Amersfoort sche Muziek-vereeniging" voor een en ander concerten te geven. In hun afwyzend prre-advies herinnerden R. en W., dat de Raad 28 November 11)05 afwijzend beschikte op een adres van ver schillende muziek-vereenigingen om subsidie en dat zij 17 November 19Q5 ontriedden hel bedrag van f200 te versnipperen over de verschillende muziek-gezelschappen hier ter stede. Sedert 1898 heeft de Gemeente eon band met de toenmalige vereeniging «Caecila^ thans de «Amersfoortsche Muziek vereeniging

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2