Donderdag 8 November 1906. No. 7272. 56e Jaargang. Feuilleton. De misdaad zijos broeders. UITGAVE FIRM A A. H. VAN CL FSFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f i. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer lü cent. Legale, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9 Tolophoon 19. Ecu ltijks-H. B. S. te Harderwijk? Zoodra do plannen tot het vorkrijgen oeuer Rijks-Hoogero Burgerschool met vijfjarigen cursus te Harderwijk vaster vorm aannamen en het comité ad hoe meer n tar builen ging werken, hebben we dienaangaande af en toe mededeeltngen ged iao. Dinsdagavond nu trad in het concertzaaltje te Harderwyk het Kamerlid mr. H. Sinenge op om het plan te bespreken om zoo spoedig mogelijk voor de Üver-Veluwe een Rijks- Hoogere Burgerschool mot vijfjarigen cursus te Harderwijk te verkrijgen. «Elk jaar uitstel is achteruitgang en stilstand tier middelen van bestaan voor stad en landstreek, belem mering der welvaart, schade voor allen" stond iu de uitnoodiging om die vergadering bij te wonen, welke, met het oog op den soms grouten afstaand dien de belangstellenden hadden al te leggen reeds oin 6.15 begon. Het zaal je was ondanks het zeer slechte weer propvolalle stoelen waren bezet en niet alleen achterin de zaal, op de gang voor een open deur maar ouk achter de coulissen van het kleine tooneel, waar spreker en voorloopig comitéhadden plaats genomen, stonden menschen met gespannen aandacht te luisteren naar mr. Stnenge. Menschen van allen stand. De oud-officior van gezondheid van de Koninklijke Marine dr. Van Rhijn opende de bijeenkomst ouder herinnering hoe, vooral door toedoen van den heer N. F. Perk, Hoofd der School te Nunspeet, deze beweging is ontstaan en deze heer in 't voorjaar van dit jaar in een der locale bladen der wensche- lijkheid betoogde om te Harderwijk zoodanige H. B- S. te verktijgen. Hij wist enkelen warm te maken voor zijn donkbeeld en zoo ont stond een voorloopig comité waarin zitting hadden heeren uit Harderwijk, Nunspeet, Nijkerk en Elburg. Van de ineest uiteen- loopende zijden werden inmiddels ontvangen betuigingen van sympathie en instemming, waaronder zeer worde gewaardeerd die van graaf Van Bijlandt die, als Voorzitter van een der sectiën van de Tweede Kamer, jammer genoeg verhinderd was, deze ver gadering bij te wonen. Spr. verheugde zich over Ja zeer talrijke opkomst, sprak een woord van bijzondere waardeering voor hen die uit de omliggende Gemeenten waren gekomen, soms uren ver, complimenteerde de Burgemeesters van Put ten, van Nunspeet en van Erraeloo en Bur gemeester, Wethouders en Raadsleden van Harderwijk en gaf nu het woord aan den heer Perk. Deze deelde mede welke stukken zijn in gekomen bij het voorloopig comitéeen schrijven van mr. graaf Van Bijlandt, lid der Tweede Kamer voor Apeldoorn, die de school dringend uoodig en gewenscht acht en haar stichting gaarne zal bepleitenindien het particulier initiatief voorgaat, zal en kan de Regeering helpen. Een schrijven van den heer K. Reijne, Kamerlid voor Kampen, die ten zeerste belang stelt in het plan, over tuigd aio hij is, dat de geheele landstreek er door wordt gebaat. Een schrijven van dr. Brants, Kamerlid voor Ede, die deze zaak van groot belang acht, welke zijn volle sym pathie heeft. Een schrijven van ds. Spij kerboer, Ned. Hervormd predikant te Harder wijk, die door ambtsbezigheden verhinderd was ter vergadering te komen doch zyn volle sympathie wensohte te betuigen. Alsnu kreeg mr. Smeenge het woord. Spr. begon met te vragen of bet wel noodig was, dat hief iemand kwam spreken over een zóo noodige zaak. Spr. zou in tegendeel wenschen, dat in ons land geen bijeenkomsten als deze behoefden belegd te worden. Spr. vreesde niet, dat iemand hem zou tegenspreken wanneer hij zeideer dient voor gezorgd, dat overal in den lande die kennis kau vergaard, welke in den tegen- woordigeu tijd voor ieder noodzakelijk zijn. Spr. heeft zeer gaarne voldaan aan de uit noodiging om te komen spreken omdat hij nu dank kan brengen aan en sympathie uit spreken met hel comité opdat het zie, dat zijn arbeid ook buiton de landstreek wordt gewaardeerd. Wie twijfelt nog aan de waarheid van deze stelling: In den tegenwoordigen lijd vormt kennis macht. Daar is spr. eens toegevoegd toen hij elders zeide, dat kennis macht is: »Ik heb een paardenkooper gekend, die nooit op school is geweest en toch een groot vermogen zich verworven heeft". Had die man dan niet in ieder geval vakkennis? Daar zijn er die zeggen«Wie op 't plat teland zijn leven slijt en zijn dagelijksch brood verdient, heeft geen groote geleerd lieid noo dig". Dat is zoo doch zonder kennis, telkens meer kennis, komt hy er niet. We leven in het teeken, dat kennis is macht. En hoe meer kennis men verwerft, des te meer komt men tot de ervaring, dat men nog steeds te weinig weet. Geen gelegenheid mag worden verzuimd om kennis op te doen. Wie kennis verbreidt onder 't volk, verschaft aan dat volk macht len goede. Gelukkig wordt de kring, waarin men meent het buiten weten schap te kunnen stellen, steeds kleiner. De talrijke opkomst is voor spreker een bewijs, dat ook in deze landstreek veler oogen ziju opengegaan voor de nooden en behoeften van dezen tijd. Hoe ver ook verwijderd van groote centra van bevolking en verkeer moet men, wil men niet ondergaan in den strijd om het bestaan, zich kennis verwerven, ten einde krachtig te zijn in dien strijd en dus macht te vormen. Spr. verheugde er zich over, dat in deze goede stad, waar voorheen de wetenschap meermalen hoogtij vierde, weder pogingen worden aangewend om licht te brengen over de Over-Veluwe. De minder financieel ver mogenden zullen mettertijd het comité grooten dank brengen voor zijn pogen om kennis te brengen onder alle standen. Deze tijden vorderen kennis, veel en goede j kennis voor ieder, van wat stand hij ook zij. Spr. verzocht terug te denken aan die periode toen bier te lande de stoom in toe passing werd gebracht en menging profiteeren van de electriciteit, samen productiewijzen die het gebiedend noodzakelijk maken, dat men bedrijf of ambacht uitvoert met meer kennis dan voorheen en met de meeste ken nis voor de minst bedeelden. Niet alleen binnen onze landpalen, maar ook in het bui- 40.) „Och" meende de heer Herbert Muurse „ik zal het verlies van die som per slot van rekening heel wat minder voelen dan bet verlies van Erminie. Ze is een goud kind en eou lieve dochter en het spijt me werkelijk, dat Crosby zoo'n haast maakt, want het valt me werkelijk harder dan je misschien wel denkt, van haar te moeten scheiden. Het moet echter gebeuren, of door omstandigheden, waartegen we niets vermogen, zullen we misschien van alles beroofd wordeu, eer Erminie gevestigd is. Ia het huwelijk eenmaal voltrokken, dan is hot mij onver schillig wat er gebeurt, waut ik heb moor dan ge noeg van dit loven vol angst cd zorg." „Onzin, onzin, Herbert; je wordt dwaas op je ouden dag", antwoordde mevrouw Muurse boos „Waarovor maak je je op eens zoo beangst Waar- om zou je thans in grooter gevaar verkeoreu dan vroeger „Ilc weet het niet, Emiline, maar ik heb een voorgovoel, dat er voor ona beiden gevaar in de lucht is. Die raau, die Pearson, maakt ine angstig. Hij zegt, dat hjj Prank in het buitonland gekend heeft, terwijl wy allen dachten, dat hij dood was ou die Pearson beloofde mijn broeder, dat hjj, wan neer by ooit naar Engolanu terugkeerde, alles doen zou om diens onschuld aan het licht to breugen." „Eu al doet hij dat, wat gaat dat ons dan aau „Eenvoudig dit. Hy zou lang vorgeteu oude ge beurtenissen san den dag kunnen breugen en denk eens, hoe ontzettend dat voor ons zijn zou. Ver' tenland schiepen stoom en electriciteit een gaosche ommekeer, maar ook maakten zij, dat wij medeburgers werden van éen groot wereldgeheel, dat wij onzen invloed konden doen gevoelen in andere werel. idealen. Uit de voor ons ontsloten werelden leveren de bewoners ons wat zij scheppen en schenken ons van hun overvloed, hetgeen wy hier te kort komen. Hierin ligt de oorzaak van het vragen naar kennis, van den drang om steeds meer te willen weten. Vroeger was «stomme boer" eori geijkte term, maar thans is een domme boer een bedelaar, of hy wordt bet al spoedig. De boer, die thans nog de vaderlijke en groot vaderlijke methodes toepast in zyn bedrijf, is onherroepelijk verloren. De tarwe is dooi de nieuwe productiewijze gedaald van f 16 tot f8, de rogge van f 12 tot f5; maar dc boer, dio de nieuwe methoden volgt, is or met die lagere prijzen beter aan toe, dan de boer die in den ouden sleur blyft. Ook voor den boer, evenals voor clkon anderen kring van ons volk, is waar do stel ling: ge moet met de minst mogelijke uit gaven do hoogst mogelijke productie weten te bereiken, zelfs op den armsten bodem. Vroeger wilde do boer niet weten van kennis; hij Jeed zyn bedrijf zoonls vader en grootvader het doden een poging om hooger landbouwonderwijs in te voeren, is totaal mislukt. Doch zóo dikwijls is herhaald aken- nis is macht" en zóo lang heeft men dit woord laten druppelen tot de steen werd uitgehold en enkelen begonnen te luisteren. Thans is er een heele ommekeer. Iedere hoer die zijn b' lang begrijpt, weet van kunst mest, teelt zijn bieten op suikergehalte, enz. Wil men cijfers? In de armste provincie des lands, in Drente, werd in 1891 gebruikt voor f300000 aan kunstmest; in 1905 reeds voor £1800000. Zelfs de Dreatsche boer is dus verstandiger geworden en heeft leeren bcgrypen, dat kennis macht is. Komt dat besef, dan komt ook op de zucht, zelf Jte willen leeren, zich steeds meer en beter op de hoogte te stellen en wil men in 't eigen dorp, in 't eigen huis gelegenheid hebben die kennis te vermeerderen. Niet alleen de landbouwer, ook de zuivel- boer is meegegaan met zijn tyd. Door de stoom en de electriciteit werd de Hollaudsche zuivel, eens ons hoofdproduct, verdrongen van de wereldmarkt. De Denen en deNieuw- Zeelanders zijn door kennis en wetenschap er toe gekomen een beter product te maken middels betere werktuigen en ander vee. Thans zijn er ook hier te lande zuivelfabrie ken bij honderdtallen en worden boter en kaas nog slechts met de han l bereid als deze moeten dienen voor het heerenhuis. Toen de boterfabrieken hier te lande wer den opgericht, vroeg men welke boer de meeste melk leverde; thans vraagt men wie de beste melk levert, met hot grootste vet gehalte. Ook de veefokker heeft geleerd, dat hy niet kan volstaan met een mannelijk en een vrouwelijk fokdier, van inferieure qualitoit te hooi en te gras wat te eten te geven, doch dat hy alleen er kan komen door graan en hooi van de beste kwaliteit te voeren aan vee van do allerbeste soort. Met den ambachtsman is hot al evenzoo. Ook in dien kring vraagt men naar konnis, steeds naar meer kennis. Ook hier hoeft de tijd der domme krachten uit. 'tls niet meer voldoende, dal ioinand een plank kan schaven; de .stoommachine doet dat vlugger en betera De timmerman moet tbans hebben waren- konnis, toekenonderwys, moer konnis dan hy op de Lagere school kan vergaren. Juist uit «lezen kring kom telkens do klacht«wy leeren niet genoeg alleen de busten onder ons kunnen een plaats krijgen by de machines die raam- en deurkozijnen kant en klaar afleveren". Ook voor den koopman is thans meer kennis noodig dan het kunnen afwegen per ons, per half pond en een enkele maal zelfs per heel pond. Dieiis machtige concurrent zijn de coöperatie en do trusts. Thans moet ook hij mei do minste produotiekosien den grootsten omzet weten to bewerkstelligen, en er voor zorgen, dat niets verloren ga en dus dat hij de beste waar levert tegen den laagst mogolijken prijs. Daarvoor i3 uoodig warenkennis on de wetenschap om de waren hot best cn goedkoopst to betrekken uit hot land voor oorsprong on langs de goedkoopste vervoervvogon. Daartoe moet hij óok kennen vreemde talen en kan hij niet meer volstaan met de hulp van een onderwijzer, die oen brief van een buitenlandsch huis voor hom ontcijfert en zijn zoogenaamd boek bijhoudt; daartoe moot hij ook onafhankelykzyn van eiken tusschanpersoon, dikwyls een minder eerlijk reiziger, dio misbruik maakt van zyn onwetendheid. Wie spreekt vau .len «verdruk ten middenstand" stoke do hand in eigen boezorn en vrage of de opvoeding van dien stand nog ally a niet schromelijk wordt ver waarloosd. «Geef ons niet alleen goed Lager en Middel baar onderwys, maar ook goed Handelsonder wijs" is do kreet van den handelsman, die telken dage beter beseft, dat hy door konnis moet aanvullen wat hem aan financieele kracht ontbruekt. Waar een geleerde als bet Kamerlid dr. Ros zich zóo interesseert voor Hooger Handelsonderwijs, dan blykt daaruit, dat dit zeer zeker hoog noodig is. Do paardenhandelaar van don tegenwoor- digen tijd moet óok vreemde talen kennen, omdat juist de vreemdelingen de hoogste prijzen besteden en hij maar al te vaak wordt beetgenomendoortusschenpersooen, die maar al te geneigd zijn, van twee kanten te plukken. Voor dun gewonen arbeider is al evenmin gewoon Lager onderwijs voldoende. Wie te Boskoop, Aalsmeer of Naaldwyk bekend is, zal zich niet verwonderd hebben, dat dogo- wone tuindersknocht daar zóo gretig de avond school bezoekt un daar zóo zjn best doet om Engelsch ol Fransch te loeren. Waarom doet hij dat? Niet alleen om, als hy zelf kweeker is gewoiden, zyn producten aan de vreemde kooplui te kunnen verkoopun zonder tusscheu- komst van een tolk, maar óok om in hot buitenland werk te kunnen vinden, waar uien op den duur toch zelf gaat kweekeo. Aan den ambtenaar van Staat, Provincie en Gemcontc stelt men steeds hooger eischen. 't ls byna niet meer mogelijk, aangesteld te worden zonder examenslechts een hoogst enkele wordt in hot korps opgenomen uit liefdadigheid. Geen wonder trouwens, want eiken dag wordt hun taak ingewikkelder ou moeilijker. Het bestuur van zelts eou klein dorp is thans heel wat anders dan oen halve beeldt je eens, dat by Isabella ontmoette. Wat zou dat worden?" „Kom, je lijkt wel niet wy?. je al zulke onraoge ljjkhedon in 'thoofd te balen: zeker weer slenk* geslapen, omdat jo hoofd van zulke onzinnige din gun is vervuld ou dat jo bij toeval oen man heb1 ontmoet, die je zegt, dat hy je broer tien jaar ge laden gekend heoft. Het is meer dan belachelijk „Eu afgezien daarvan", ging Herbert voort, „heb ik nog oen geweten, iota dat jy niet bezit. Hoevele lange uaohten beb ik wakker gelogen, torwjjl ik hol gelaat van mijn oom voor my hud, mij aanstarende met ziju doode, glazige oogen I O, bul in vrocselyk en ik kan bet bjjna niet dragen, wat ik woet, dat ik in Clod's oogen evongood Frank's moordenaar bon als wanneer ik bom had doodgeschoten. Ik was bet, dio bom den dood in de anuen voordel En dit allen bob ik gedaan om jou, want ik meende toon, dal jy dio zonde waardig was, oen zoude to vtooso- lijk bijna om aioh in den omvang er van in lo denken 1" „Om mijnontwil riep zyn vrouw verontwaar digd uit. „Ja, Emiline, jij hobt mij din misdaad doen be gaan waardoor ik mijn ganaehn vordore leven door wroeging verteerd bon gowordon. Eenmaal had ik oon goeuo moeder, die mij onvonddn in do vroon van hot kwade. Toon was ik good on gelukkig. Maar ik zag jou et» ik kroeg jo lief. Dool» ik bedroog mij toon ik hoopte, dat ik gelukkig zou zyn. als jij rniju vrouw zou wezen waut jo was eerzuchtig nu treurde over mijn gemis van geld, daar ik niut genoog had om jou te bevredigen. Toon ontwaakte ook in n»y bet vorlangon naar goud en ik besloot hot tor will., van Jou lot eiken pryn to vorkrygeu ik meende, dut jo mij Hof coudt krijgen, wanneer jo we.isch vervuld zou zyn. Toon kwam do verzoeking. Laat ineu niot zeg gen, dat er geen duivel is, want ik zeg je, dat dw- tyds do duivol in mjjn hart woonde." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1