Stadsnieuws. eeuw geleden. De tijd heeft uit, dat een man met twaalf ambachten en dertien onge lukken »dan maar in een betrekking" kan gaan. Thans eischt men terecht een hoog peil van ontwikkeling. Voor eiken levenskring moet meer onder wijs gegeven dan thans wordt verstrekt. We leven in het teeken der keunis en deze kenuis vormt macht. Spr. ontwikkelde nu jvelkein richtingen van ouderwijs voor dé Üver-Veluwe nooaig zijn. Het eerst noodig is uitstekend Lager onder wijs, maar ook goed herbalingsonderwys de Lagere school alleen is niet voldoende, vooral niet voor hen die de school verlaten op een leeftijd waarop andere kinderen lei- tolijk pas hun onderwijs aanvangen. Do Lagere school met de Herhalingsschool vormen de basis waarop het vakonderwijs kan worden geënt. Aan de Hoogeschool te Groningen zal dezen winter Hooger Landbouwonderwijs worden gegeven. Daarvoor meldden zich aan tachtig boerenzoonseen zeer groot aantal, als men nagaat dat, urn tot dit onderwijs te worden toegelaten, men moet overleggen het diploma eind-examen Hoogere Burgerschool met 5-jai'igen cursus of van een daarmee gelijk staand examen. Wel toekeneud is het tevens, dat de behoefte aan hooger vakonderwijs zóo zich uit. Er moet dus zijn Lager onderwijs van de beste soort, óok voor hen, wier levensom standigheden het onmogelijk maken dat zij voortgezet onderwijs deelachtig worden. Middelbaar ouderwijs kan hier komen als het particulier initiatief zich uit en de vlam zich vertoont, waaruit do Overheid kan zien, dat men brandt van verlar.ger er naar. Dan ook zal die Overheid zich niet weigerachtig betoonen. Doch men hoede zich er voor, op twee gedachten te hinken en vrage dus thans niet of wellicht een Ambachtsschool niet beter is en hebbe slechts éen doel. Eendracht maakt macht. De Over-Veluwe is op 'tstuk van onder wijs stellig niet overbedeeldhet tegendeel is waar, zij is misdeeld. De assche «Ier in richtingen voor Hooger onderwijs, die eens detrotsch waren van Haiderwijk, moge hier nog te vinden zijn, doch meer ook niet. Wel zijn er Middelbare scholen te Amersfoort, te Arnhem en te Zwolle, doch dat is niet vol doende voor deze streek, waar 35 900 men- scheu wonen. Dr. Poelhekke, uit Nijmegen, een onver dacht Katholieken dus zeker niet in ieder opzicht een medestander van spr., heeft be- leit de oprichting eener gemeentelijke H. S. te Eindhoven, met '25 000 inwoners en daarbij gezegd en in zijn brochure geschre ven Lager onderwijs is niet voldoende. Den Helder, dat met zijn omgeving lang geen 36000 inwoners telt, heeft toch een H. B. S. Wel gaan uit deze streek leerlingen naar de H It. S. te Amersfoort en te Zwolle, doch hun aantal is minimaal; slechts 10en 5, minder nog wellichtspr. opgave is van den vorigcn cursus. Toen de H. B. S. te Amersfoort niet meer kon bevatten allen die zich aanmeldden, werd een H. B. S. gesticht te Hilversum. Amers foort verloor daardoor 55 leerlingen, doch die zijn ruimschoots allen reeds terug, niet uit Hilversum of omgeving, doch uit den omtrek waar men vroeger niet zou hebben gedroomd, dat men nog eens zou verlangen Middelbaar onderwijs. Schuilen er onder de rond 36000 bewo ners iler Over-Veluwe niet zeer velen die daar zich vestigden omdat het leven daar §oedkoop is of die om gezondheidsredenen aarheen togen Ware er een li. B. S. dar, zouden er veel meer zich hier vestigen om dat hun kinderen hier in oneindig beter levensomstandigheden zouden verkeeren dan thans, nu menig fatsoenlijk gepunsionneerde uit oudei liefde zich nagenoeg alles ontzegt om ten behoeve van zijn kinderen in een veel duurdere groote stad te wonen. Dr. Poelhekke wees nog op een ander groot voordeel van een eigen II. li. S. en wel op het lijden, dat den spoorleerlingen wordt be spaard, die iederen dag weer een zwaren tocht hebben te onderriemen, het grootste gedeelte des jaars zoo 's ochtends als s avonds in 't donker. Ja, ge kunt ze elders onder dak brengen; doch wilt ge uw kinderen dar. uit uw gezin missen Zoo volkomen waar is wit dr. Poelhekke schreef: «de opvoeding berust op de allereerste plaats bij de ouders; in de kritieke jaren kan een handdruk, een wenk, een woord der ouders zóo veel kwaads voorkomen". Dit geldt ook voor de Over- Veluwe, vao wier bewoners velen er zelfs niet aan kunnen denken, hun kind naareen H. B. S. te zenden omdat de afstanden heen èn terug veel te groot zijn. Komt er een H. B. S. te Haiderwtyk, dan heeft dit uit, vooral als de spoorbaan langs den Zuiderzee straatweg tot stand komt, waardoor de af standen zijn opgeheven. Voor zwakke kinde ren, die nu in een grootstad zijn toevertrouwd aan toch altijd betaalde verzorgers, zou Har derwijk een herstellingsoord wezen. En die H. B. S. moet óok kosteloos geopend voor de ininstbedeeldwj, die amper spoorgeld kutanen betalen. Zal men leerlingen krijgen? Het comité gaf zich zeer veel moeite om ook deze vraag te kunnen beantwoorden indien de Regeering haar doet. Het maakte berekeningen en legde bezoeken af en kwam tot de conclusie, dat nu reeds en later wast dit aantal omdat het goede voorbeeld wekt tot navolging de school zou kunnen worden b9*et uit Elburg met 8, Nunspeet 13, Hulshorst 13, Harderwijk 19, Ermeloo 14 en Putten 10 leerlingen. Spr. wil liever aftrekken de 13 uit Nijkerk, omdat dezen eerder de 10 K. M. naar Amersfoort dan de 20 K. M. naar Harderwijk zullen afleggen. Op de landbouwende bevolking is niet ge rekend, doch ook deze zal komen het aantal zal dus beslist gruoter zijn dan 07. Ook in Den Helder begon men in 1898 met 67in 1899 waren daar reeds 82 jon gens cn 28 meisjes, samen 110; in de vol gende jaren 122, 119, 122, 110, 116 en in den cursus 1904 weer 129 leerlingen. En men vergete niet, dat in deze streek ook H. B. S. zijn te Hoorn en te Alkmaar. Den Helder zeli' levert al die leerlingen nietook de omgeving zendl ze, omdat men ook daar zich bewust is, dat kennis is macht. Spr. aarzelt dan ook geenszins te zeggen, dat ook hier de zelfde behoefte bestaat en dat deze zich hoe langer zoo meer zal doen gevoelen, en twijfelt niet, dat het contingent niet steeds zal toenemen. Een 3-jarige, dan wel een 5-jarige cursus Aan de hand van het programma der H. B. S. met 5-jarigen cursus te Goes, die wel het meest overeenkomt met hetgeen in deze streek wordt verlangd, zegt spr. dat daar alleen vakken worden onderwezen die be slist noodzakelijk zijn voor ieder, die eigen brood wil verdienen. Een uitermatig des- kuudig man scöreef: »de 3-jarige cursus geeft algemeene ontwikkeling voor den nij- veren stand, doch past enkel voor het prac- tisch leven. Die daar niet ingaan, zijn ver stoken van zoowat alle rechten. Zij hebben in den regel nog moeite om in een 4e klasse van een 5-jarigen cursus te komen. Een 5-jarige cursus echter geeft geneele voorbereiding voor tal van plaatsen. Hij sluit aan bij de universitaire studiën, leidt op voor belastingen en registratie, murine en leger, de Technische hoogeschool eri brengt de jongelieden in allerlei richting." Uit zijn 18-jarige praktijk als leeraar kan spr. iu deze mede oordeelen en durft hij gerustelijk aanraden den 5-jarigen cursus. De vraag wat de school kost, is thans wel niet actueel, doch diens toch even beant woord. Voor Assen, een 5-jarigen cursus, is aangevraagd f25 826; voor Meppel, een 3-jarigen, f 18 125. Is dit niet voor een particulier of een arme Gemeente, doch op de Staatsbegrooting zoo'n groot verschil, dat men voor een goede f8000 minder zou geven wat niet geheel voldoende is Er moet nog iets worden bijgevoegd, volgens art. 134 Staatsbegrooting 1907 nog f2700, als gemiddelde bijdrage. Zijn de teekenen voor het verkrijgen der school te Harderwijk gunstig Beslist ja. Dat getuigt deze vergadering ondanks reeds bijna alles bekend is door hetgeen de locale bladen er over schreven. Een zóo groote opkomst van zóo heterogene bestaud- deelen acht spr. een hoogst gunstig en zeer verblijdend teeken, waaruit hij slechts kan afleiden, dat ook bier behoefte wordt ge voeld aan ander onderwijs dan dat van de Lagere en de Meeruitgebreid Lagere school. Zeer verheugd is spr. ook over de her haalde betuigingen van sympathie wrlke spr. ontvaogt van zijn geachten mede-afge vaardigden mr. graaf Van Bijlaadt, die kor telings nog schreef «ik zal niet nalaten alle mogelijke moeite te doen bij Regeering en Vertegenwoordiging" en van de Kamerleden dr. Brants, mr. Dolk en Reijne. Maar óok wil spr. wijzen op het feit, dat de zaak reeds uitvoerig is ter sprake gebracht iu het aideelingsversiag Staatsbegrootingl907, waar onder meer werd gezegd: «anderen wezen op de Over-Veluwe en bepleitten de stichting eener H. B. 8. te Harderwijk (enz), waarvan de kosten betrekkelijk gering zijn orndat geen nieuw gebouw noodig is". Noodig is, dat thans alle belanghebbendeu de hand aan de ploeg slaan en dat er niet éen acliterblijve, doch allen samenwerken onder het rnotto «Eendracht maakt macht". Noodig is, dat, wil Harderwijk de school hebben, het doe wat het kan en óok, dat het dit spoedig doe. Noodig is, dat het dan óok zorgt, dat het Lager onderwijs zoo uitstekend mogelijk is en dus ook de school voor Meer uitgebreid Lager onderwijs behouden blij ve, want de Regeering stelde den zelfden eisch aan Meppel omdat de Overheid alle waar borgen wil hebben, dat de leerlingen komen op een voldoend peil van ontwikkeling, zóo dat het voortgezette onderwijs kunne be kleven. Wil de landstreek de school dan toonezij zij dat en voere actie op papier en zegge tot de Regeering, dat zij behoefte gevoelt in Middelbaar onderwijs. En nu ga men toch voord niet op zij egen en beginne thans niet er overtekib- •len waar de school zal komen, te l'utteu te Ermeloo, doch pleite eendrachtig voor u-der wijk. Het schip, dat nu bijna in de haven is, doe men niet verongelukken door meer dan éen baak te stellen. Stad en streek toonen thans dankbaarheid aan het comité, welks taak niet licht is. De voorbereiding kostte leeds veel moeite, doch de taak van het comité is nog lang niet geëindigd; nog zeer veel arbeid wacht het. Gaat het onversaagd door, gedragen en ge steund door warme belangstelling, dan zul het zijn taak met alle eere volbrengen. Als spr. iets heeft bijgedragen tot het wel slagen dan zal hij zeer tevreden zijn over den avoad, dien hij gaarne gal aan het comité, want dan zal ook op de Over-Veluwe begrepen zijn en erkend worden, dat kennis is macht. Dr. Van Rhijn dankte mr. Smeenge en hoopte, dat deze weldra andermaal zou spre ken over het zelfde onderwerp in deze zaal. Mr. Smeenge Neen, neenIn een paar gecombineerde zalen van de nieuwe Burger school voor een even talrijk en even aan dachtig gehoor De heer Perk deelde nog mede, dat óok sympathie-betuigingen waren ingekomen van mr. s' Jacob (Stavmlen), mr. Dolk, do hoeren Koopsen, Gangel en Keppel Hesselink (Er meloo), de vereeniging «Harderwijk vooruit" en den vorigen Burgemeester van Harderwijk, mr. C. A. Elias. Vervolgens las spr. het adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en tie verzoeken om adhaesie aan de betrokken Gemeentebesturen, op welke na afloop der vergadering zeer druk werd ge- leekend. Desgevraagd verklaarde het voorloopig comité permanent te willen blijven en ver zocht het recht van assumptie. Hierop werd de vergadering omstreeks 8.15 gesloten. Van de gelegenheid om alsnog inlichtingen te vragen, werd geen gebruik gemaakt; doch des te meer werd telkens enthusiast geapplau disseerd. Ds. E. M. ten Cate, Doopsgezind predikant te Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan by de godsdienstoefening van don Doopsgezinden Kring hier, welke wordt ge houden in het Loge-gebouw uan do Van Persijnstr&at o.n to half elf aanvangt. Ds. P. Bruining, to Almeloo, wekt de vrij zinnigen in de groote Ned. Hervormde ge meenten, waar de kerkeraden hoegenaamd geen acht slaan op de rechten van minder heden, op, adressen naar de Algemeene synode te zenden om aan te dringen op een billijker regeling van de benoeming der kerkei-aadsleden en de beroeping der predi kanten. Daartoe zou noodig zijn wijziging van het Algemeen Reglement der Ned. Hervormde kerk, bijv. invoeging van een nieuw artikel 17, luidende ongeveer>Grootere gemeenten kunnen in zelfstandige wijkgemeenten worden verdeeld en worden in dat geval bestuurd overeenkomstig de bepalingen van bet des- betreU'end bijzonder reglement". Het ligt in de bedoeling, met ingang van 1 Januari 007 het port van alle per mail naar Nederland en elders buiten Ned.-Indië verzonden wordende brieven le brengen op 12l/2 cè.it per 15 Gram en voor briefkaarten op 5 cent per enkele kaart, hetgeen een derving aan inkomsten -van f 78600 zal geven. Ook in het binnenlandsche port wordt wijzi ging gebracht, nl. in plaats van 10 cent voor 15 Gram, 10 cent voor '20 Gram en 71/2 cent voor elke volgende 20 Gram. Dat veroor zaakt een derving van f23 000, waarbij komt derving door de afschufliug van de surtaxen, :T een totale derving van f 118 000 's jaars. Altijd indien niet door het goedkooper worden van het port het aantal zendingen belangrijk toeneemt. Wegens het groot aantal dingenden naai de betrekking van Hoofd dor school aan de Koningsstraat zal een vergeh|kend examen worden gehouden, dat morgen aanvangt. Met den districts-schoolopziener, den heer W. Middelveld Viersen, hebben in de com missie zitting de hoeren K. Beversluis, Hooid eener school te Utrecht, en J. Stamperius, oud-iioofd eener school te Amsterdam, te Baarn woonachtig en met ingang van 1 Decem ber benoemd tot Arrondissernenis-school- opziener in Rhenen. Als tijdelijk onderwijzer aan de school Beek straat is werkzaam gesteld de heer F. van Gent, uit Klaaswaal. We lezen in de »Java-Bode" van 12 Octo ber Gisteren overleed na langdurig lijden te Prigen de heer N. J. Kollewijr», iu leven Inspecteur van het boschwezen. De overledene stond bekend als een bijzonder intelligent en bekwaam ambtenaar, die veel gedaan heeft voor de ontwikkeling van den tak van dienst, waarvan hy een sieraad uitmaakte. Zijn over lijden wordt oprecht betreurd, niet alleen door zijn ondergeschikten en collega's, maar ook door allen, die hem hebben gekend. De telefoniste mej. G. H. Thien is met in gang van 1 December overgeplaatst van het Rijkskantoor Amersfoort naar Amsterdam. De heer Alb. H. J. Nord legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg al het theoretisch geneeskundig examen. Generaal-majoor H. A. H. Smeding, sedert 1 November 1905 Inspecteur der cavalerie, heeft ontslag gevraagd uit den militairen dienst. Men wil weten, dat dit in verband staat met den tegen zijn advies door den Minister van Oorlog doorgevoerden maatregei om het blijvend gedeelte bij de cavalerie af te schaffen. De voor den dienst in Oost-Indië bestem de 2e luitenant der infanterie B. G'. M. Mar- tens zal 15 December zijn bestemming volgen. In de kunstvitrine van ValkholI's boek handel staat een heel mooi pastel van den heer Van Weezei Errens, dat gevoeglijk den titel «Herfst" zou kunnen dragen. Een heel mooi stukje, van bijzonder goed sentiment met fijn grijzen heifsttoon. Zeer gelukkig zijn de berken inet hun smalle tak ken tegen du lucht en de gouden bladeren. Weder een zeer gelukkige teekening van den ijverige» meester, wiens «Bloeiende hei" hier zóu de aandacht trok en wiens «Dulder- sche weg" te Lyon met goud werd be kroond. Nu du Sint Nicoldasdagen reeds weer zóo nabij zijn, kon 't best gebeuren, dat hei vlug wordt verkocht. Meu ga 'tdus spoedig eens bewonderen. Aan luitenant A. Vogel, van het 4e re giment infanterie, dien we ook bier een paar malen in het «Nut" als voordrager mochten bewonderen, is op zijn verzoek met ingang van 16 dezer non-activiteit verleend buiten bezwaar der Schatkist. In Januari vertrekt hij naar Oost-lndië om daar voordrachten te gaat) houden misschien ook wel iu de West en iri Zuid- Afriku. Hij zal een jaar op reis blijven. We herinneren nogmaals aan het optreden van Speenhofl' on Nap. de la Mar,aanslaan de» Zaterdagavond ie «Amicitia", Te Baarn, waar zy een guheei ander programma gaven dan ze hier zullen ten gehooru brengen, had vooral De la Mar een buitengewoon succes met «Italiaansche opera" en «Voordracht van negen personen". Speenhoir was niet gedisponeerd; doch de dames te meer, wier spel er zeggen zeer wordt geprezen. Voor «Ajax", dat onlangs te Dordrecht den 3de» prijs behaalde hij den worstelwed strijd, wordt hedenavond in «De Arend" een feest gegeven. Van de voorgenomen ommegang met muziek moest worden afgezien om het slechte weder. liet eerste elftal van «Quick" speelt hier Zondag togen #U. D." uit Deventer. Ken belangrijke wedstrijd. Haar tweede gaat zich te Utrecht meten mot het tweede van „U. V. V." Iri de maandvergadering van «Handel en Nijverheid", die aanstaanden Maandag wordt gehouden, komen onder meer twee belang rijke zaken aan de orde: een Bestuurs voorstel om aan art. 29 Huishoudelijk regle ment toe te voegen«Een voorstel tot royement wordt niet i» stemming gebracht voordat het daarbij bedoelde h-1 in een Alge meene vergadering gehoord, of daartoe op geroepen is", en Bespreking verkiezing Kamer van Koophandel en Fabriek?* De heer J. S. Meuwson, Voorzitter van den Bond van voreeniging.m van den handeldry- vendon en industrieeion middenstand, zal trachten door alle middenstandsvi i oenigingnn in den lande een motie ie doen goedkeuren betreffende de winkelsluiting. Het doelisotn deze brandende quaestie niet wettelijk, doch op particulier initiatief to doen beslechten. De «Staatscourant" voor gister bevat de acte van oprichting der Naainlooze Vennoot schap «Amersfoorisehe Houthandel", geves tigd te Amersfoort. Doel der Vennootschap is het dryven van handel in hout. Duur: 30 jaar. Kapitaal: f25 660, verdeeld in 50 aandeelen elk groot f500, waarvan 37 geplaatst en volgestort. Voor de eerste maal is Directeur de heer A. Latenstein van Voorst. Men schrijft uit Soest Naar aanleiding van den uitslag der jongste loting voor de Nationale Militie, is het plan geopperd ook hier te verkrijgen voorbereidend militair onderricht. Beter laat, dan nooit. Sommige menschen zijn goedanderen hebben goeds. Do eerste doen denken aan een bron, die nooit ophoudt te vloeien de laatsten aan een vergaarbak, die, afhankelijk van buien, nu eens overvloeit, dan weer den dorstende laat versmachten.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2