Stadsnieuws. wys dat de middenstand hen apprecieert, de middenstanders tli nk en ferm ter slem bus opgaan op 30 November tusschen 10 en 1 uur (applaus). Een Bestuurslid vroeg of 't niet op den weg der vereeniging lag, de aftredenden oponlijk aan te bevelen. De V o o r z i 11 e r achtte dit een zeer goede maatregel. Aan de orde waren de Ingekomen stukken. De Voorzitter herinne e, dat in de vorige vergadering is benoemd een commis sie voor het vraagpunt «Verkoop Acoutant". Zij is nog niet zeer erg geslaagd, doch ont ving van een zijde reeds eenig materiaal, nl. van dr. Nouwens, te Heeswijk, die eenige num mers zond van de «Hanzebode". Spr. herin- norde, dat ook in het voorlaatste nummer van den «Middenstandsbond" een vry uit voerig artikel voorkomt over deze brandende quaestie. Ingekomen waren nog twee circulaires van den «Boud van vereenigiugen voor den handeldryvenden en den industrieele» mid denstand" over verkoop op afbetaling en over de tentoonstelling van gereedschappen en werktuigen ten dienste van de klein-nij- verheid van 15 Augustus tot 15 September 1907 te Amsterdam te houden vanwege de «Maatschappij voor Nijverheid". Beide zaKen zullen nader ter tafel worden gebracht. Aan de orde waren de Medodeeliugen. De Penningmeester deelde mee,dat een adspirant-lid zich bij hem opgaf. Een 1 i d voegde er een tweede adspirant aan toe. De Voorzitter deelde mee. dat in de vorige vergadering werd ingebracht een schrijven van drie leden, die het sluitings- conlrad opzegden. De brancbe-comité'slegden bezoeken af en het resultaat is thans reeds dat eeu handelaar in vischwaren, et z. uit hoofde van concurrentie niet langer de 9 uors-sluiting kan toepassen. De beide anderen, beiden manufacturers, zuilen blijven sluiten. Spr. bracht dank aan de branche-comite's voor hun bemoeiingen. Spr. herinnerde vervolgens, dat onlangs in een huis aan de Langeslraat werd gehouden een «Uitverkoop wegens faillissement, in over leg met den curator". Naar aanleiding van vroeger in deze vereenigiug gehouden besprekingen stelde bei Bestuur zich op do hoogte en het kwam te weten, dat er geen sprake was van een faillissement, dat ue in de advertentiën ge noemde gefailleerde wellicht Diet eens bestaat, en dat de verkooper niet bij machte was den naam van den curator te noemen. Op verzoek van den heer C. W. C. G. Hehenkarap, die er toch wel het meest by betrokken was, lief het Bestuur het ztakje stil rusten, te meer omdat de heer Hehenkarap in practijk bracht hetgeen hier zoo dikwijls is mugeraden, namelijk dat hij het hoofd bood aan den zoogenaamden uitverkoop tegen spotprijzen, waarin hij schitterend is geslaagd. Immers de buur van het huis, voor den tijd van zes weken aangegaan, is reeds met een maand geëindigd en üe man hpeft hier geen zaken gedaan. Spr. bracht hulde en lof aan den heer Hehenkarap, die door zijn doortastend optre den bewees, dat, als men de koe maar goed bij de horens pakt, inen wel kan buiten wet telijke bescherming. Spr. meende, dat art. 326 Wetboek van Strafrecht wel toepasselijk is op dergelijke zoogenaamde fuillissements-uitverkoopen. Een 1 i d vroeg of de vereenigiug geen rechtskundig adviseur heeft. De Voorzitter antwoordde, dal dit niet liet geval is, doch zal worden overwogen. Hierop weid de vergadering gesloteu. Als ten vorigen jire zullen de week-pre- dicatiën voor de Gereformeerde kerken A en B weder gemeenschappelijk worden ge houden. De eerste in dezen winter aan staan I en Woensdagavond in de kerk aan de Langegracht ouder voorgaan van ds. A. M. Donner. Zeer spoedig zal worden ingediend een wetsontwerp tot vereenvoudiging der be rechting van kantongerechtszaken. In een buitengewone Abemeene vergade ring van aandeelhouders der Nationale VVcrk- gevers Verzekering-Bank tegen Ongevallen ie met algen.eene stemmen besloten, met 1 Januari a.s. op te houden met de verzekering volgens de Ongevallenwet 1901. Voor het plaatselijk telefoonnet is zelfs een zesde aansluiting aangevraagd en wel door den beer E. Otte, in «Het Boompje". Mejuffrouw M. A. V. Carpreau behaalde de acte Vrije- en orde-oefeningen Gymnastiek. Mejuffrouw J. Greidanus, tijdelijk onder wijzeres te Harderwijk, is iri gelijke betrek king benoemd hier. Mejuffrouw J. A. Poortman is tijdelyk werkzaam gesteld aan de school aan de Hellingstraat. In «De Prins" van deze week komt voor een welgelijkend portret van wijlen den heer N. J. Kollewijn, in leven Inspecteur van hot boschwezen in Nederlandsch Oost- Indië. De heer G. J. van Empel, thans te Medem- biik, behaalde de acte Staatsinrichting Mid delbaar onderwijs. De ook hier ter stede door haai zeer gezocht fabrikaat overbekende Nederlandsche Bronwaterfabriek van de firma Bosch Co., te Amsteroam, is voor haar inzeuding che misch bereide bronwateren op do Interna tionale tentoonstelling te Milaan bekroond met de goudeu medaille. Zondag werd hier gehouden een vergade ring van den Nederlandschen Weerbaarheids- bond, waarop door de commandanten der afdeelingen werd besproken het plan-de- campagne voor de groote velddienstoefening, op de beide Kerstdagen bij Wezepe (üv te houden. Aan kapitein L. J. L. Schass, van het regiment grenadiers en jagers, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit deu mili tairen dienst. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot majoor intendant, met bestemming als intondant in de Nieuwe HollanJsche Waterlinie, de kapi- tein-intendaut W. A. 0. Bijvoet, belast met de betrekking van iutendant in de 3e divisie infanterie; en tot kapitein-intendant bij de 4e divisie de le luitena nt-kwartiei meester L. J. H. Heijman, van het 5e regiment infan terie. Eerstgenoemde komt te Utrecht, laatstge noemde te Amersfoort in garnizoen. Bij Kon. besluit is mot ingang van 1 De cember, onder toekenning van het recht op pensioen, een eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend, op zijn aanvrage, aan dengeneraal-inajoor H. A. H.Smeding, Inspec teur van het wapen der cavalerie; en benoemd, mede met ingang van 1 December, bij het wapen der cavalerie, tot generaal-maioor Inspecteur van het wapen, de koloDel H. L D. Braam?, commandant van het 4de regiment huzaren. Zondagmiddag werd hier gehouden de 8ste Bondsvergadering van den «Bond van orde van personeel der H. IJ. S. M." 't Wil ons voorkomen, dat voor niet-leden zij niet zoo veel belangrijks heeft dan dat we er gansche kolommen aan zouden wijden de leden krijgen binnen enkele dagen het verslag thuis in «Het vliegend wiel", het Bondsorgaan. In verband met de in gebruik stelling op 12 November van het nieuwe station te Haarlem waren eenig Hoofdbestuursleden uit die stad door dienst verhinderd, op tijd aanwezig te zijn. Men begon dau ook met een kleine drie kwartier vertraging, doch zette goed door, zoodat ongeveer juist op tijd de vergadei ing kon gesloten. Voor de eerste maal gaf het Hoofdbestuur een halljaars-overzicht, dat over 't algemeen gunstig luidde omtrent de verschillende Bonds- instellingen. «Uitkeering by overlijden" wordt goed be heerd door de afdeeling Haarlem«Uitkee ring bij 25-jarig jubileum", door Hoorn «Klachten-commissie" leverde goed werk en blijkt een der beste zaken van den Bond «Misstanden-commissie" bracht menige ver betering «Propaganda-commissie" en «Re dactie-commissie" streven ijverig naar ver betering; «Commissie banier en insignes" gaat kalm voort en kreeg grooten steun van eenige dames, die belangloos binnen niet te langen tyd een Bonds-banier zullen aanbie dende «Commissie voor het eigen gebouw" deed niets van zich hoorende «Commissie voor het bezichtigen van nuttige instellingen" had niet veel succes en zal afdoende moeten gereorganiseerd do «Commissie voor de ver kiezingen" (van groepsvertegenwoordigers) deed trouw haar plicht en zal dien blijven doen als, met de herziening der Statuten, zoowel nieuwe verkiezingen van Hoofdbe stuur als van groepsvertegenwoordigers moe ten gehoudende «Commissie voor de anti sociaal democratische federatie" kon door tijdsgebrek nog slechts weinig doen de «Com missie voor de excursie" maakte vrijwel fiasco met den tocht naar Laarderberg. De ledenlijst onderging in het halfjaar Mei-Noveraber weer tal van mutatiën. Het aantal leden bedraagt 1328, verdeeld over 16 afdeelingen in sommige van welke veel animo, terwijl in andere het verenigings leven slecht sporadisch is. De onderlinge verhoudingen zoowel met de Directie der H. IJ. S. M. als in het Hoofd bestuur en in de afdelingsbesturen waren over 't algemeen gunstig, terwijl ook de alge- meene houding der supérieuren tegenover den Bond te roemen valt. Ook de verstand houding rnct de coöperatieve verbruiksver- eeniging «Voor Allen" en met «Hecht, en Plicht", het R. K. secretariaat «Sint Raphael" en der «Chr. spoor weg-vereenigiug" is goed. De financieele toestand geeft reden tot tevredenheid. De Begrooting voor 1997 werd nagenoeg ongewijzigd vastgesteld op f5600 in ontvangst en uitgaaf, met een post Onvoorzien van f 70. Tot lid van het Hoofdbestuur werd in de vacature-Paulus gekozen de heer Bakker, halte-chef te IJ 1st, die voorwaardelijk aan nam. De volgende Bondsvergadering wordt ge houden te Rotterdam. De afdeeling Schiedam zal de fiuancieele bescheiden over 1906 veri- fieeren. Aangehouden werd met 37 tegen 13 stem men een voorstel om op te richten een Bonds- ïnstelling «Hulp in nood". Gesticht werd per Januari 1907 een Bonds- instelling «Verzekering tegen ongevallen" voor hen die op vrij biljetten reizen en dan dus buiten de Ongevallenwet vallen. Daaraan wordt verbonden een verzekering tegen het verloren gaan van goederen, als «dienst" verzonden. Ten slotte werd aangenomen de bekende motie van adhsesie met hot adres van den «Bond voor Staatspensionneering". Pater Wijers, die zou spreken over bouw- coöperatie was verhinderd te komen. Om het late uur moest uitgesteld een voorstel om het Beschermheerschap aan te bieden. Het jaarlyksch concours van trekhonden uit Amersfoort, Baarn, Hilversum, Eemnes, Vuur- sche, Soest, Maartensdijk, Bunschoten, Spaken burg. Hoogland, Blarieum, Huizen, Bussum, Laren, Den Ham, Eeinbrugge en Zeldert, te houden vanwege 'ie afdeeling Gooi-en Eetnland van «Dierenbescherming" zal op 20 November worden gehouden te Baarn. De commissie bestaat uit de heeren F. F. baron D'Aulnis de Bourouill, Burgemeester van Baarn, Eere-Voorzit ter Jan VVester- woud t, Voorzitterjhr. Witsen EliasJ. J. Veerman; J. C. van der Veen; M. L. Sna- bilié, Secretaris-Penningmeester. Keurmeester is wederom de heer L. See- gers, uit Amsterdam. Zijn dit nu de zelfde Arnersfoorters van nog geen jaar terug Toen was 't in «Ami- citia" wanhopig leeg; en nu gaat er niets, of de zaal is goed bezet, soms zelfs stampvol. De abonnements-voorslellingeu en de abon- nements-concerten kunnen voortgang hebben, 't Is inderdaad verblijdend, want nagedane dagtaak wil men toch óok wel eens 'n ver zetje hebben zonder nog genoodzaakt te zijn, daarvoor een spoorreisje te maken. Ook Zaterdagavond zelfs Zaterdagavond, wanneer zoo velen naar "t Haagje ol de Hoofdstad plegen te gaan was 't b»j «Het vrije toooeel" dicht bezet; rijen van acht stoelen, als in de goede dagen van «O. G. A." Wat het «Vrije tooneel" wensebt, deelde de beer Speeiiholï met een enkel woord mee. Zijn steeds zeer dankbaar en telkens meer talrijk publiek heeft hem en den heer Nap. de la Mar nog meer doen inzien dan ze reeds begrepen, dat ze elkaar aanvullen. Speenhof!" met hetoms diep-trag ische van het werkelijke leven ;Nap, de vroo lijke partijen beiden aangevuld door hun eebtgenooten, óok ieder in hun eigen genre. Lukt het, dan krijgt het Vrije tooneel drie eigen gebouwen, te Amsterdam, te Rotterdam en in Den Haag't geld is er al voor, doch Speenhoff zoekt goede krachten om ook een eigen pu bliek te krijgen en te beho den. Hij wil jonge dichters gelegenheid geven hun verzen te zeggen, jonge musici in staat stellen, bui ten coucert-directies om, hun talent te doen schitteren. Een breede staf van onbevoor deelde deskundigen wil hem ter zijde staan om een zeer uitnemend cabaret, een Ctiat- noir van de goede soort te vormen. Het publiek is al meer dan oververzadigd van variété-voorstellingen met halsbrekende toe ren en slechte voordrachten en verlangt naar iets beters, iets van meer blijvende waarde. Ja, men heeft Zaterdagavond gelachen om de oolijke voordrachten vau De la Mar, wiens uiterlijk reeds den grootsten Nurks zou doen grijnzen maar ook werd inadem- looze stilte aangehoord wat Speenhoff o. a. zoo heel mooi en heel sober gaf uit het leven van den ontslagen boef, die eerst weer op zijn gemak was toen hij andermaal was opgeborgen. Hoe raak zijn satyre op bet Rembrandt- gedoehoe juist zijn spotlied op I-sa-do-ra Duncanhoe zeldzaam mooi, juist door de soberheid van voordracht, »l)e eerste klant" dat schilderijtje in woorden als 'tware! En uit den ouderen bundei, waarvan niet minder dan 33 000 exemplaren zijn verkocht in ons land, dat geen boeken koopt, verkocht de twee brieven, van de moeder aan haar zoon in de nor, en van het leelijke meisje, dat bes'oien werd door haar vrijer, 'n gewoon geval, maar waarvan e het schrijnende voelt door Speenhofls voordracht. En dan, als hij geneuried had en heel subliem de guitaar gehanteerd, kwam De la Mar er tusschenin die als een tweo.de Napoleon óok in uiterlijkde zaal stormenderhand voor zich won met zyn vroolyke nummers; «het concert in de Diergaarde te Rotterdam", »Hoe een mensch zöo veranderen kan", «Wat zal je daaraan liegen", »U komt me zoo bekend voor", «Dat moet je niet uitvlakken", en vooral de parodie op «OSusanna Zijn spel in 't tooneelstukje «Vrouwtje" was eveneens weldoordachtdat benepene, dat vreesachtige van een, wiens handelwijze hem maar al te zeer doet vermoeden, dat hy ai- gewezen zal worden, dat schuwe, het waren zoo echt de uitingen van een kleine ziel, klein in moraliteit klein in denken en gevoelen. Even schemerde iets warms door, maar 'n moment later was hij weer weggezonken in het alledaagsche. Mooi geteekend Mooi ge speeld Ook de dames gaven veel te genieten, zoo in de beide goed gespeelde schetsjes van Speenhoff als in de solo-voordrachten. Wat heeft mevrouw Speenhoff mooi gezegd, soms schalks, zoo zonder eenige affectatie en in mooi Nederlandsch; vooral het Liefdadigheids feest. Wat deed ze gewoongeen enkel tooneel-trucje Haar stem is zeer welluidend en haar geheele persoonlijkheid verleent haar voordrachten een cachet van ongekunsteldheid, dat wellicht de grootste charme er van is. Mevrouw De W Mar—Kley toonde zich de tooneelspeelster van jarenlange ervaring als oudere meid in »'t Bloeit je". Ze was kostelijk, zoo in de wijze waarop zij, de meer ervaring hebbende, haar jongere kameraad „au fait" bracht als waarop zij uit het verboden boekje voorlas. Haar «de baron kuste hei meisje", enz." klonk eenig leuk. Maar gechargeerd was haar ontstuimig binnenhollen, toen ze gescheld werd. Dat is niet natuurlijk. Ook droeg ze heel oolyk voor «do Erfenis". Mevrouw De la Mar—Klopper, wier eminent stil spel in «Na 't soupeetje" hier nog met vergeten is, was uitmuntend als beleedigde vrouw in 't zoo juist genoemde zedenspel, een stukje geschiedenis van zoo menig huwelijk. Een mooie avond, die heel veel kans geeft om als'tVrije tooneel werkelijk zoowat midden December hier terugkomt dan worden ook vau de oudere nummers weer de beste ge geven weer een flink bezette zaal te hebben. We herinneren er aan, dat de eerste abonnements-voorstelling in «Amicitia" aan staanden Donderdagavond wordt gegeven door het «Hotterdainsch Tooneelgezelschap" onder directie van den heer P. D van Eijsden. In het dan te geven blijspel «Miss Hobs", van Jerome K. Jerome, treden o. a. op mevr. Van EijsdenV ink en mevr. De JougWert- wein en de heeren Tartaud, V. Faassen, Henri Morriën en F. Bouwmeester, de beste krachten van het gezelschap. De plaatsbespreking bij loting vangt Don derdagmiddag te twaalf uur aan. Het eerste elftal van «Quick", dal hier Zondag met een invaller speelde tegen het voltallige »U. LV', uit Deventer, speelde22 gelijk. De rust ging in met 2—0 in 't voordeel van Amersfoort. Na rust doelpuntten de De- ventenaren tweemaal vlak ach ter elkander. Het tweede elftal van «Quick" sloeg te Utrecht het tweede van »U. V. V." met 72. De A. V. V. «Volharding sloeg hier «Quick" uit Zeist met 3—1. De Centrale Raad van beroep in zake de Ongevallen vet heeft uitspraak gedaan inde zaak van H. S. F., te Amerstoort, die in be roep kwam tegen een besluit van de Rijks- Verzekerings Bank, zich ten onrechte tot den Centralen Raad wendde en wien is te kennen gegeven, dat by zich behoorde te wenden tot d« n Raad van Beroep te Utrecht, waar aan door hem echter geen gevolg is gegeven. Hij werd door den Centralen Raad niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger be roep. Niet «dat beestengoed van straatjongens", zooals een voorbijganger gister meeude, doch de bewoners van;het huis zelven hebben zoo'n verwoesting aangericht aan het winkeltje aan de Krurnraestraat. Heel de vorige week reeds had het geonweerd tusschen man en vrouwiederen dag was er een bui losgebroken, en Vrijdag werd de vrouw ter doure uitgezet en het uerinkje gesloten. Zaterdagochtend wist iemand een ruit te verbrijzelen en met de uitgestalde potten gemarineerde haringtlesschen ingemaakte mosselen en andere delicatessen werden nu de andere ruiten ingegooid. Een geweld van belang, en een drom van kijks.o's en kijkers van wat ben je me. 't Zaakje is nu gesloten, de bewoners hebben de stad verlaten en de leveranciers hebben 't nakyken. De 57-jarige schildersknecht, A. H. vanl., die Zaterdagavond na gedanen arbeid welge moed en rnet inkoopen voor moeder de vrouw beladen op weg was naar zijn huis aan den Paralelweg werd bij het afgaan der luchtbrug in den Soesterstraatweg door een toeval ge troffen en zeeg neer. Naar het politic-bureau vervoerd, werd hij daar herkend. Dr. Van Driel vermocht slechts den dood te coustateeren. Ontzettend aangrijpend was't toen het gezin de tijding vernam van het zóo plotse ling verlies van den braven kostwinner. Als gevonden zijn aan het Politie-bureau gedeponeerd een lot Paleis voor Volksvlijt,

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2