Stadsnieuws. Binnenland. kosten veroorzaakte. Wie dus lid wil worden voor éen daalder voor ééns te betalen teekene op de lijsten, die in de tweede helft dezer week buis aan huis worden aangeboden of geve (immers met goed leesbare handteekening) zich op bij den Secretaris, den heer L. A. baron Van Ittersum, Plantsoen 6. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meen te AMERSFOORT, Gelet <>p arlt. 0 eu 7 der HINDERWET, Brengen ter Konnis van liet publiek, dat een door A. J. BOODË ingediend verzoek, met bijlageu, oui vergunning tot net plaaisen van een gasmotor ton dienste ceuer inrichting tot het vernikkelen en emailleereu van voorwerpen in het percoel alhier gelegen Achter de Kamp No. 41, bij het Kadaster bekend ouder Sectie E. No. 3260, op de Secretarie dor Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den C December aunslaande, des voermiddags te hall elf uren, gelegenheid ten Raadhuizo wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een ot meer zijnor leden, bezwaren tegou hot oprich ten van de inrichting iu te brengen. Amersfoort, '22 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 eu 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. G. de JAGER ingediend verzoek, met bijlagoD, om verguuuing tot het oprichteu van eene koek- en banketbakkerij in het perceel alhier gelegen aan de l.angegracht No. 20, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 4123, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, eu dat op Donderdag, den 6 December 1906 aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overslaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in fe brengen. Amersfoort, 22 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ds. Joh. L. F. de Meijere is in zooverre hersteld, dat hij hoopt aanstaanden Zondag ochtend weer zelf te kunnen voorgaan bij de godsdieusteefeniug in ie Luthersche kerk. In de Remonstrantsche kerk hoopt voor te gaan ds. P. Fleering, uit 's Gravenhage. Bij de godsdienstoefening van den Doops gezinden Kring buopt voor te gaan ds. S. Lulofs, eveneens uit Den Haag. Het gerucht loopt, dat mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, hetzij in December, hetzij in April zou worden verheven tot kardinaal. Bij navraag aan het aartsbisschoppelijk paleis werd dit ontkend. De gewone wintervergadering van de Pro vinciale Staten zal Dinsdag 27 November worden geopend. In een nota met kt de Regeering op, dat, aangezien de Raad van Amersfoort de voor genomen transactie tot ruiling van grond (het Vilderskerkhof tegen terrein achter de kazerne voor bereden wapens) heeft goedge keurd, aangenomen mag worden, dat daarbij het belang dier Gemeente naar eiseh is be hartigd. Voor den i>taat is de ruiling van croot belang, omdat voor het houden van détail- oefeningen en voor parkeerterrein door de rui ling een voldoend groot en bij uitstek gunstig gelegen terrein zal worden verkregen, zeer ten voordeele van den dienst en de oetenin- gen bij de b -trokken korpsen. Dit voorduel acht de Minister van Oorlog met 1 10 400, niet te duur gekocht. Ken lid van de Staats-commissie tot ver betering 'Ier binnenscheepvaart heeft de Gemeente V'eenendaal bezocht in verband van de met het plan lot verbetering van het kanaal Grebbe tot Amersfoort, welkkuna tl zoodanig zou worden verbreed en verdiept, dat het bevaarbaar zou worden voor schepeu tot 200 ton. Daartoe zou óok de sluis aan de Grebbe moeten verbreed worden. Ten einde op diejwijze een kortere ver binding met den Rijn tot stand te brengen, zullen adressen worden ingediend en zal mun zicb in verbinding stellen met de be langhebbende Gemeenten .Rhenen, Wouden berg en Amersfoort. Tot lid van het college van zetters voor do directe belastingen is óok benoemd de heer J. Pothoven. Mei. J. J. M. Engelen, directrice van het tijdelijk Gemeente-ziekenhuis te Amersfoort, is met ingang van 1 December benoemd tot adjunct-diructrice van het krankzinnigen gesticht Oud-»Roosenburch" bij Loosduinen, welke benoeming zij heeft aangenomen. De officier vau g zondheid le klasse dr. P. B. van Loo, thans te 's-Gravenhage, ont ving van den Minister van Oorlog een bij zondere tevredenbé'idsbetuiging voor de zaakkundige en van groote toewijding ge tuigende wijze, waarop door hem rapport is uitgebracht over den iiygiënischen toestand der Oranje-kazerne te 's-Gravenhage. Hedenavond loopt weereen extra- nachttrein van de H. IJ. iS. M. van Amsterdam naar hier. Generaal-majoor J. M. Campbell, Inspecteur der infanterie, is, vergezeld van zijn adjudant kapitein jhr. H. W. Storm van 's Gravesande hier aangekomen en afgestapt in Hotel- Reichmau. Het eereteeken voor 15-jurigen olïiciers- dienst is met ingang van 6 December a.s. toegekend aan kapitein J. C. Wagner en luitenant A. P. Louman, van het f>e regiment infanterie, en luitenant C. A. Prins, van het le regiment veld-artillerie, instructeur by de Rijschool. De Minister van Oorlog, het wenschelijk achtende, in het belang van een verhoogde marschvaardigheid vuu het officier skorps van het wapen der cavalerie, de verplaatsingen van olficieren van dat wapen, waarbij dezen hun paarden raedenemen, zooveel mogelijk te paard te doen geschieden, heeft ter be reiking van dat doel verschillende voor schriften gegeven. Zoo moet, bedraagt de te paard af te leggen afstand 70 K.M. of minder, de reis in éen dag worden volbrachtbij grootere afstanden moet dagelijks minstens 60 K.M. worden afgelegd. Het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen, die dingen naar bet bewijs voor militaire bekwaamheid of voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (artikel 104 der Militiewet 1001) en van het onder zoek naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het reservekader der infanterie, der vesting artil lerie of der genie wordt gehouden in het tijdvak van 3 tot en met 15 Jauuari. «Mets ton esprit hors de ce monde; «Mets ton rève ailleurs qu'ici bas". Heeft Gertrude Peppercorn die woorden tot haar Wahlsprueh gekozen; heeft zij zich ten doel gesteld, zo door middel van haar kunst tot de menigte te doen doordringen? Hoe het zij bewust of onbewust—het is der geniale jonge vrouw volkomen gelukt; dien indruk kreeg elke opmerker Dinsdag avond, als hij den blik liet gaan over tie aandachtig luisterende schare, die in «Amici- tia" was saamgekomen om er te hooren vertolken vele meesterwerken op eon wijze, als slechts zelden geschiedt. Zijn schitteronde techniek, krachtige aan slag, correctheid en nog veel meer eigen schappen, welke bij den muziekkenner, den criticus, groot gewicht in de schaal Jeggen, ze oefenen op het publiek niet dien invloed, niet die suggestie uit als fijn gevoel, gloed en ziel. En juist dat alles schenkt het spel van miss Peppercorn in zoo hooge mate; maakt, dat men, er naar luisterend, alles om zich heen vergeet. Waardig en vol ernst is dat spel; wars van elk effectbejag kent zij slechts éen doel, n.l. om zoo lijn, zoo subtiel mogelijk weer, te geven, wat de componist in zyn werk legde. Gaven Chopin's «études" de jonge kunste nares gelegenheid om haar groote technische vaardigheid te toonen, in Beethoven's «Mondschein Sonate", in Brahm's Ballade" en in Chopin's «Berceuse" op 57, waren het vooral de innigheid, het bezielde der voor dracht, waardoor het publiek werd meege sleept, betooverd als 't ware door die lange, teedere melodie, wier «Leitmotive", mensche- lijke hartstochten en gewaarwordingen, wel in geen enkel leven zullen ontbreken. Zóo bet hoogere, dat in de ziel sluimert,, te mogen ontwikkelen, te kunnen uilen, tot anderen te brengen, is slechts weinigen uit verkorenen gegeven en onder deze enkele bevoorrechten neemt miss Peppercorn zeker een voorname plaats in. We herinneren aan den Schumann-avond van de plaatselijke Zangvereeniging van »T' onkunst", hedenavond in «Amicitia". Wel jammer, dat ddarmee samenvalt de ledenvergadering van het Nut, welks volks avond morgen zal plaats hebben. De eerste der kunstbeschouwingen in dezen winter zal plaats hebben aanstaunden Zater dag en Zondag, telkens van 10 tot 4 uur. Een heel mooie portefeuille van Theophiel de Bock is dan ter bezichtiging. Bij de Dinsdagavond ten Raadbuize gehou den 12de Jaarvergadering van de vereeni- ging «Liefdadigheid" waren van hot Ceu- traal-bestuur slecnts 3 leden, van de Depar tementshoofden lang niet alle, van de leden geen enkele tegenwoordig. Het Jaarverslag verschijnt spoedig in druk en wordt wederom ruim verspreid. Voor 'toogenblik willen we er dan ook slechts aan ontleencn, dat nog steeds de be kende blauwe plaatjes met den letter L prij ken aan woningen van niet-leden. liet Be stuur zal maatregelen nemen om ze te doen verwijderen. Herdacht werd het verlies, dat de vereoni. ging leed door het verscheiden van den heer G. Prins Sr., die als Departementshoofd zóo veel voor haar deed. De beide wijkverpleegsters zijn aangesteld tot algemeen Departementshoofd eu verricht ten tal van diensten, die dankbaar worden erkend. In het afgeloopen jaar zijn 1436 sptjskaar- tjes verstrekt en werden door de goede zor gen van mevrouw Tromp van Holst weer vele kleediugstukken uitgedeeld. Het ledental klom van 225 tot 232, een veel te gering aantal voor een vereemging uls deze in een Gemeente van meer dan 23060 inwoners. Het linancioel verslag is al weinig gunsti ger. Ging het vorige jaar in met een bate van f 126.16, uu is er een nadeelig saldo van rond f182. En dit waar thans reeds zóo veel stille ar moede wordt geleden, 'tls werkelijk hoog noodig, dat allen die lid kunnen worden, toetreden tot de vereeDi- ging, die armoede voorkomt en stille armen bijstaat. Te meer ook waar een voorgenomen concert doorde zeer vele uitvoeringen, welke hier dezen winter worden gegeven, geen voort gang zal kunnen hebben. De bekende busjes worden dan ook ten zeeiste aanbevolen, evenals we lezeressen en lezers zouden willen verzoeken, het Jaarver slag als propaganda-middrl te willen aan wenden bij niet leden. In verband met de slapte van werk zal de uitdeeling vanwege het gesticht «De armen tie Poth" van 150 brooden per week van 3 Kilogram dit jaar reeds aanvangen op 5 December en gedurende 18 weken worden voortgezet. De uitdeeling heeft plaats in de voormalige Sint Rochus-kapel. Het tweode elftul van «Quick" werd Zondag te Bussurn met 5—2 geslagen door het tweede van «Allen Weerbaar". Aanstaanden Zondag gaat haar eerste elftal naar de naanigenoote te Nijmegen. Haar derde elftal ontvangt hier *D. O. S." uit Utrecht. Het kruitschip, dat s£dert eergister hier in de haven lag, is geheel gelost. Aan den heer .1. Stamperius, benoemd schoolopziener in het arrondissement Rhenen, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken verlof verleend te Baarn te blijven wonen. De zwakken zijn de lichte troepen van het leger der slechten. Als een bewijs hoe goed men in het buitenland wordt ingelicht over ons land, kan dienen de volgende passage, die de «Avondpost" uit ein Amerikaanse!) blad Musical America" aauhualt. «Het is zeker niet algemeen bekend, dat Koningin Wilhelmina door haar onde'rdanen genoemd wordt met den eerenaara «Konink lijke prima donna". «Eiken avond na het diner zingt zij voor de gasten aan de Koninklijke tafel op Het Loo. «Zij heeft een schoone soprano stem, en er komen velen om van haar gezang te genie ten. Niet zelden hoort men te Amsterdam zeggen«Komt, laat ons een wandeling doen naar het paleis, om de Koningin te hooren zingen"; zoo ziet men dan ook vaalt groepjes van mensehen bij het paleis, onder haar venster, of in het gras, luisterend naai de lieflijke stem van de beminde Vorstin." Vooral dat gras op den Dam is kostelijk De „Opr. Haarl Ct." meldt,dat de nieuwe serie postzegels van Rijkswege te verknopen ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculosso, zegels zal omvatten van 1, 3 eu 5 cent, welke alleen verkrijgbaar zul len zijn te Amsterdam. Het gebrek aan onderwijzers blijkt vol doende uit het feit, dat in neutrale school bladen voor 72 openbare onderwijzersbetrek- kingen en in het «Chr. Schoolblad" en >De school met den Bijbel" voor 53 aan de Chr. scholen oproepingen gedaan worden. Voor «automobiel" is volgens de Fliegende Bliltter het zuiver duitsche woord unge- zogener Wagen. Zooals bekend, heeft de Minister van Fi nanciën voorgesteld, ook voor het belasting jaar 1007/1008 de buitengewone 10 opcenten te heffen van de Vermogens- en de Bedrijfs belasting, en hoewel dit voorstel, overeen komstig de aan de Eerste Kamer gedane belofte, niet bij de Middelenwet is gedaan, maar in een afzonderlijk ontwerp is vervat, werd dit voornemen als een owierdeel van 's Ministers financieel beleid toch ook bij de algemeene beschouwiugau in de afdeelingen der Twecdo Kamer ter sprake gebracht. Blykens het Voorloopig verslag vond de handhaving der opcenten bestrijding en ver dediging. In welke verhouding bestrijders en verdudigors tot elkander stonden, is daar uit niet op te maken de eersten worden aangeduid met «vele leden," do laatsten met merkwaardigerwijze»vele a n- dero leden". In do Memorie van Ant woord houdt Minister De Meester aan zijn voorstel vast, maareen portefeuille- quaestie, als ten vorigen jai c, zal er van de opcenten wel niet meer gemaakt worden. In die verwachting worden wij versterkt door de gulhartige erkentenis van den Minister dal, in 't licht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de eerste negen inaauden van het loopende jaar, oc!; hem (Minister) de helling der opcenten «minder noodzakelijk voorkomt dan hij die ten vorigen jare achtte", en door zyu instemming met liet denkbeeld om de beslissing uit te stollen tolFebruari 1907, nu een gewichtig bezwaar daartegen vervallen is tengevolge van de belichaming van het voorstel dezer heffing in een afzonderlijk wetsontwerp. En zet de Minister niet, gelijk teil vorigen jare, de Kamer het mes op" de keel, dan durven wy zelfs hopen, dat Z. Exc. overtuigd zal worden, dat het maar beter is, zijn voorstel niet aan een zeer onzekere stemming te wagen. Waar de Minister zijn krasse houding van verleden jaar hierdoor verklaart, «dat een zóo belangrijk accres der belastingen" tot 1 dezer was de opbrengst 15 059 581 lioogerdan die over de eerste 10 maanden van '1905 «door hem allerminst verwacht werd en ook bezwaarlijk door iemand verwacht kon wor den" en hij «zich verplicht achtte, den vourzichtigen weg te velgen en ten aanzien van de onbekende toekomst niet de meest gunstige, doelt slechts de gemiddelde kansen in rekening te brengen", daar zou allicht de ervaring van dit jaar hem toch wel kunnen nopen om de voorzichtigheid niet zóo te overdrijven om nu voor 1907 zich muize nissen in 't hoofd te halen, dut nu de gun stige jaren ook wel eens jaren van geringe toeneming, ja zelfs van stilstand, zouden kun nen volgen, en op grond duurvun bij een geraamd tekort, dus bij een tekort op liet papier van f435 millioen, een hefiing to be stendigen, waartegen een aantul ernstige be zwaren reeds ten vorigen jare werden aan gevoerd, welke Yan hun kracht nog niets verloren hebben eu waarbij thans nog komt de bevestiging van hetgeen ten vorigen jare nog slechts een theoretische grief was, dat in zulk een gemakkelijk te innen belasting het gevaar voor bestendiging schuilt. Juist hetgeen de Minister aanvoert ter verdediging van zijn voorstel, dat «op eenigszins betee- keuend bedrag uit nieuwe en verhoogde be lastingen voor 1907 niet schijnt te mogen worden gerekend, nu nog geen der ingediende belastingontwerpen in de afdeelingen is onder zocht", komt ons voor een reden te meer te zijn om voor 1907/08 de tijdelijke heffing niot to handhaven. Zekerheid, dat zelfs maar éen der belastingontwerpen het «Staatsblad" bereikt, kan niemand geven, en mocht er onverhuopt tegen het eind van 1907 van de aanhangige belastinghervorming nog niets gekomen zijn, dan zou er aan een voortzetting der heffing van de, toch maar altijd door tijdelijk geheetcn, opcenten nauwelijks meer te ontkomen zijn. 't Zou in werkelijkheid geen duad van lichtzinnigheid of roekeloosheid wezen, indien de Minister voor het volgende jaar de hel- fing dor opcenten losliet. Daardoor zou op heldere wijze het tijdelijk karakter dezer hef fing in 't licht zijn gesteld en tie Minister zou bovendien een blijk van vertrouwen geven ten opzichte van het slagen zijner verdien stelijke poging tot belastinghervorming. En mocht al alles tegenloopen, dan nog zal een geringe inkomst voor de schatkist van moer dan iV2 millioen toch nog niot de Rijksfi nanciën hopeloos in de war sturen of 's lands crediet ernstig aantasten. R E C I. A M E S. van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25 Dezer dagen las men in den „Echo de Paris" het volgende belangrijke, artikel. Een ïnoeiclijk groot te brengen kinil. De Pink Pillen hehhun hem voel goed gedaan. De jonge Robert Bouchard, wiens portret wjj hier bij geven, ia eeu kind dat door deu toestand 2ijner gezondheid heel wat o-gerustheid heeft bezorgd. Hij was moeilijk groot te brengen, maar zooveel zorgen al» zijn gezondheid gebaard heeft vóór hij de behan deling met de Pink Pillen volgde, zoo voorspoedig is deze geworden aedert b'j die pillen hoeft gebruikt.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2