Zaterdag 24 November 1906. De mi No. 7279' 56e Jaargang. Feuilleton. 4fl-> Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel' meer /'0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOR TE GRACHT 9. Postbus 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kenuia van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 27 November aanstaande, des namiddags te l1/, ure. Amerefoort, 23 November 1906. Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op artt. 73 en 74 der Militiewet 1901 en art. 46 van het Koninklijk besluit van den 2 December 1901, St. 230. Gezien da kennisgeving van den heer kolonel, Militie-commissaris in de provinoie Utrecht van den 12 November 1906. Doen te wetou, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente op Maandag den 10 December 1906, des voormiddags te 10 uren, in het openbaar wordt gehouden in de zaal genaamd „Groot Kunst liefde" van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen aan de Mariaplaats te UTRECHT, in te gaan tegenover de Botermarkt, en bestemd is tot bet doen van uitspraakomtrent de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lote lingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, beboorende tot de lichting van bet jaar 1907. En brengen tevens ter konnis van de belangheb benden, dat de tyd en plaats der zitting aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van e n aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad, of tot bet indienen van de tot staving der .edenen van vrijstelling gevorderde bewijsstuk ken zullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegenB ziekelijke gesteldheid, gebroken of gemis van de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnen, op het hierboven vermelde tijdstip. Amersfoort, 24 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. MISVERSTAND. „Woorden van drift zijn als vonken, die men in de leege lucht moet laten uiteen spatten, daar kunnen zij geen kwaad maar waar zij raken, daar branden zij", 't Is jaren geleden, dat ik in een van de werken van A. C. S. Wallis bovenstaande gedachte las. 't Was in een tijd, waarop ik het mij, op aanraden van mijn leermeester, tot ge woonte had gemaakt, nooit een boek te le zen, zonder een notitieboekje daarbij te hebben om daarin op te teekenen de ge dachten, mooie zinnen en wat dies meer zij, die mij onder het lezen troffen. Veel van wat ik vroeger heb opgeschreven, is verloren geraakttal van gedachten, die ik voorheen mooi vond, lieten mij later onbevredigd. Deze evenwel is mij bijgebleven, en ik heb er aan gedacht, de vele, vele malen, waarop in de hitte van een gesprek, aan mijzelf ot een ander een woord ontglipte, waarover men ontstelt bij kalm nadenken. In oogenblikken van drift zijn wij zoo weiDig meester van onze gewaarwordingen en bekommeren wij ons niet over de taal, waarin wij vertolken hetgeen er in ons omgaat. Later gevoelen wij wel, dat onze woorden gekrenkt, gewond hebben, maar dan treedt De heer Pearson sprak geen woord, maar by be duidde Frank, hem te volgen en zy verlieten samen het hotel. In de straat riep hjj eon rytuig aan en zoide den koetsier, dat hy zoo hard mogelijk naar het station moest rijden. Eeu vreeselijk licht blonk in zijn oogen on Frank sloeg hem vol angst gade, torwyl ze voortjoegen. Het rytuig bereikte weldra het station. De heer Pearson, zooals we hem zullen blyyen noemen, sprong er uit. Na den koetsier het dubbele ons, kleine meoschen die wij zijn, weer iets in den weg, dat ons belet om onze fouten te herstellen, n.l. zekere koppige trots, die op zijn beurt weer oorzaak is, dat wij wre velig worden bovendien en het weinigje zelfbedwang vei liezen, waarover wij nog te beschikken hadden. Staan wij tegenover een natuur, even drif tig als de onze, dan is het niet erg. Zoo iemand vlamt gewoonlijk op het zelfde oogen- blik, waarop hem een grofheid wordt gezegd op, en betaalt haar terug met woekerrente. De hevige, z.g. hooggaande ruzie vangt aan met oogengeflikker en vuisiengebal, wat hij minder beschaafden gewoonlijk eindigt met handgemeen worden. Doch hoel'el het ook stormen kan, als sanguinische naturen tegenover e'kander staan, de woede is spoe dig gekoeld en een enkel gemoedelijk woord is vaak voldoende om den storm te doen bedaren. Maar erger is het als men tegenover iemand staat, die bij een beleedigend woord bleek wordt, de lippen op elkaar perst en met ge weld de aandoening bedwingt. Zoo iemand behoort tot degenen, die niet vergeven ol vergeten kunnen, in wien de vijandschap blijft wonen, zijn leven lang. Als zoo iemand er toch toe komt, vrede te sluiten met die hem beleedigde, dan is het uit koele berekening en in de hoop, dat de tijd nog wel eens zal aanbreken om zich te wreken, al moet hij op dat moment ook nog jaren wachten. Woorden van drift zijn als vonkenwaar zij raken, daar branden zij en brengen zij vaak ol zoo'n pijn teweeg. Met éen enkelen slag verbreken zij soms teere banden. Met éen stoot vernielen ze, wat door toewijding en liefde werd opgebouwd en het geluk van ons leven was. Vriendschap, hecht en sterk, werd door éen enkel driftwoord soms vermorzeld of, al kwam het niet zoo ver, de mooie, glas heldere toon van vroeger, werd nadien niet meer vernomen. De vertrouwelijkheid van vroeger is verdwenen, de innige hartelijk heid beeft een knak gehad. O, als wij maar moed hadden om, al is het dan ook na langen tijd, te gaan tot de vrienden, die door ons beleedigd werden en tot hen te zeggen, dat het niet in onze be doeling lag, leed te veroorzaken, dat wij smart gevoelen over hetgeen is voorgevallen; het misverstand was dan nog wel op te lossen. Doch valsche schaamte houdt ons tegen en wij laten voorbijgaan bet oogenblik, dal ons weer tot elkaar zou brengen. En wat zijn ze vaak nietig die oorzaken van eeu hooggaanden twist, zóo nietig, dat een ernstig raenscb er zich eigenlijk voor schamen moest, dat bij zulke nietigheden over zich heerschen laat. En toch, het zijn niet alleen de laag- staanden onder ons menschenkinderen, die zoo onverzoenlijk zijn in hun optreden. Meuschen, waarvan wij, en niet zonder reden zeggen, dat zij h^t hart op de rechte plaats dragen, die in hun oordeel over anderen vaak zeer zacht zijn, schijnen soms alle rechtsgevoel verloren te hebbeD, als het geldt een twistzaak, die henzelven betreft. Een ruwe uitval, eeu hard woord, een on bescheidenheid jegens hen gepleegd, weegt naar hun meening schijnbaar zóo zwaar, dat betaald te hebben vau hetgeen hem toekwam, snelde hy het station binuen en vroeg, wanneer de volgende trein uaar Norwood vertrok. Daar hy nog een paar minuten moest wachten, kon hy nog juist een telegram verzenden aan Havik eu dezen verzoeken, zich zoo spoedig mogelijk mar Ravenwood te hegeven. Toen werd de trein afge roepen ze stapten in, de schelle duit weerklonk en ze stoomden weg. Wat een vreeselyke reis was dat I Het scheen Frank, alsof zij uren duurde, wautzyn vader bewaarde nog steeds dat ontzettende zwygen, hetwelk den jongeling angst aanjoeghet zien van dat verwrongen gelaat riep het koude zweet op zijn voorhoofd te voorschijn. Welke gedachten vlogen ziju vader door 't hoofd? Dat zo vreeselijk waren, was hem aau te zien! Hy dorstte naar bloed, de geest der wrake dorstte nakr wraak op zyn broeder. Het bloed van zyn vermoor den oom en van zijn aan hartzeer gestorven moedet zoovele goede woorden en vriendelijke daden, die voorafgingen aan dat eene wat hen ont stemde, eenvoudig buiten beschouwing blij ven. O, ik zeg u, gij dwazen, dat de ure komt, waarop gij het betreuren zult, dat de band verbroken werd, die u bond aan hem, dien ge liefhadt en vertrouwdst. Dan zult ge met weemoed terugzien op den zoo gezelii- gen, goeden tijd, toen ge er niet aandacht, dat tusschen u beiden ooit een veete zou kunnen ontstaan. Waarom uzelven dat ver driet niet bespaard, elkaar de hand der ver zoening gereikt? Want als straks de groote Vredestichter een eind komt maken aan den twist, zal misschien wroeging uw deel zijn, die u niet meer loslaten zal, telkens als het beeld van den door u miskenden vriend u voor den geest zal komen. «Woorden van drilt, gesproken of geschreven, zijn als vonken, die men iu de leege lucht moet laten uiteenspatten, daar kunnen zij geen kwaadmaar waar zij raken daar branden zy". Met deze woorden van mej. Opzoomer ving ik dat artikel aan. Ik eindig met een andere aanhaling over dat zelfde onderwerp »Oude tragedie van wederzijdsch misver stand, wanneer zult gij een eind nemen Wanneer zullen de lippen uw valschen glim lach, die met zooveel helaasmaar al te ware tranen geboet wordt, verleerd hebben Als daar ooit dagen komen, die dit beleven, op hoeveel onnoodig leed zullen zij dan mee lijdend kunnend terugzienOude en toch altyd nieuwe tiagedie, onuitputtelijk als de bron, waaraan gij ontspringt, de diepe bron van liefde en haat in 't menscbenhart, waar is een plek, die niet tot uw tooneel werd gemaakt Die plek zou een paradijs wezen." Mr. A. W. van öeeck Calkoen woonde Donderdag de laatste vergadering van Gede puteerde Staten dezer Provincie by en legde daarna zijn mandaat als Gedeputeerde neder. Agenda voor de opeubare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 November 1906, des middags te half twee. 1. Tweede stemming over het voorstel van mr. J. Heyligers, tot verdaging van de behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een adres van J. Huiainga en, bij verwerping van het voorstel vanmr.J.Heyligers, behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. 2. Benoeming vun een onderwijzeres aan de open bare Meisjesschool (vacature-mej. IT. Hulstyn). 3. Benoeming van een onderwijzeres aan de open bare Lagere school 3de soort aan de Konings straat (vacature-mej. L. C. Oerlemans.) 4. Eventueel voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan mej. J. F. Buitenhuys en eventueele benoe ming van een onderwijzeres (vacature-mej. Buy- tenhuys). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in het teekenenaan de Bujger Avondschool en tot rege ling van jaarwedden voor personeel aan de Bur ger Avondschool. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verkrijgen van vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener Burger Dag school. 7. Voorstel van Burgemeester cd Wethouders betreffende een adres van den amanuenis van het Gymnasium tot verhooging zijner jaarwedde. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan de onderwijzeres A. H. C. Frans. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening, regelende de wijze van afkondiging van verordeningen en andere stukken, die bekend gemaakt worden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van Gemeente-eigendommen (schut terij-goederen en brandspuiten). 11. voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de verhuring van het scheepstimmer werf je aan de Beek. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het rooien en verkoopen van boomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het pensionneeren van J. H. Jacobs, ont slagen werkman bij den Gemeente-reinigings dienst. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden voor personeel Lager onderwijs. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten de heeren G. J. Visser met 174, J. F. Grau met 175, Van Weideren baron Rengers met 176, en W. Tabernal met 177. Nog twee aansluitingen volgen spoedig. Wegens gemis van passagiers zullen dein de wmterdienst-regeling vermelde ochtend trams te 8.15 van de Kampstraat en 8.27 van het station op Zon- en Feestdageu niet meer rijden. De heer B. A. Siddré is ter vervanging van den heer W. van Wisselingh benoemd tot Secretaris-rentmeester vac het kapittel van Sint Joris. riep om wraak over het hoofd van den moordenaar De verongelijkte en zoo schandelijk bedrogen en vyf on twintig jaren achtereen mishandelde broeder brandde vod verlangen om hem, die deoorz'.ak was van al hetgeen hy en zyn arme vrouw hadden moeten lijden, daarvoor te doen boeten. „Herbert Muurse", mompelde Frank's vader, „het ware beier voor je, dood te zyn, dan in myn handen te vallen I" Eindelyk kwam er een einde aan deze ontzettende reisde trein stoomde het station van Norwood binnen en zy slapten uit. Frank riep een rytuig aan en beval den koetsier, zoo vlug mogelijk naar Ravenwood te rijden. De koetsier voldeed aau die opdrachten het rijtuig vloog voort. De jonge Frank rilde alB hij daoht, wat de gevolgen konden zyn van een ontmoeting tusschen zyn vader in diens tegenwoordigen overspannen toe- stant en den broeder, die hem zóo schandelijk had behandeld; maar Frank was niet bij maohte, de ont- De heer G. J. Drechsler, nog iu 1906 be noemd tot onderwijzer aan de school 3e soort Koningsstraat, is benoemd tot onder wijzer aan de openbare Lagere school aan den Draaiweg te Utrecht. De heeren J. F. Herbschleb en A. J. Randt, beiden werkzaam ten kantore van notaris Bolk, slaagden bij het notarieel Staats-examen, onderscheidenlijk voor het derde en het eerste gedeelte. Onder voorzitting van den heer M. LCe- osse werd Donderdagavond een ledenverga dering gehouden van het plaatselijk Nuts- departement. De notulen van 19 September werden ongewyzigil vastgesteld. Op voorstel der Commissie ad hoe werd den Penningmeester décharge verleend over zijn beheer in 1905, onder dankbetuiging voor zijn zeer accurate boekhouding. Tot lid der commissie voor de Volksbi bliotheek werd in de vacature-Prillevitz benoemd de heer P. J. Frederiks. Als candidaten voor de vier vacatures in het Hoofdbestuur werden aangewezen mej. Meta Hugenholtz, ds. J. van Loenen Martinet, pastoor P. J. van Harderwijk en mr. W. Boot. Aan de orde kwam hierop een voorstel om aan de vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" een bedrag van f15 000 te leenen tegen een rente van 3'/2 De Voorzitter herinnerde, dat in de vorige vergadering werd overwogen, uit de moeting te verhinderen en kon niet anders dan lydeljjk toezien. Daar hield het rytuig stilze sprongen er beiden uit en terwyl de koetsier door den zoon werd betaald, schelde de vader. De deur werd geopend en zonder ieU te zeggen, liep de heer Pearson den gang binnen. In de studeerkamer hoorden ze Herbert met scherpe stem tot iemand spreken „Ik zeg je, dat ik het doen zal, Isabella. Ik ui, zeg ik je". Toen volgde de gil eener vrouw. De heer Pearson opende de deur en trad de kamer binnen. Zy, die er in waren, zagen hem niet. Herbert duwde Isabella in een stoel. „Laat my gaan gilde ze. „Herbert ik waarschuw je, my niet tegen myn wil vast te houden I" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1