Bouwland Lichtdrukkerij, Steeadrukkerij. St. NICOLAAS. - TAPTOE.- Marktprijzen. Advertentiën. vlug jongmensch A. L. VERSLUYS; Sociëteit Amicitia fondsen der voormalige Nutsspaarbank aan de ludustrieschool f10 800 te leenen. Thuns is de toestand veranderd en is dit nieuwe voorstel noodig geworden. Het Dagelijkscb Bestuur der Gemeente heeft besloten, aan den Raad voor te stellen een nieuwe HoogereBurgorschool te bouwen. Gaat de Gemeenteraad op dit voorstel in, dan zal het huidige gebouw der Hoogere Burgerschool ten gebruike worden gegeven aan de Industrie- en Huishoudschool. Zooals wel van zelf spreekt, zal bet gebouw dan eenigszins dienen verbouwd te worden, docb de geraamde kosten daarvan vallen niet tegen. De Fröbel-inrichting kan echter niet in het gebouw der Hoogere Burgerschool worden ondergebracht, doch daartoe wil naen op het terrein van de huisjes achter die school, dat ain de Gemeente behoort en in erfpacht zou kunuen afgestaan aan de Industrieschool, een geheel nieuw gebouw zetten, waarvan de benedenverdieping zou kunnen ingericht voor de Fröbelschool en de bovenverdieping als woonhuis voor het inwonend personeel der school. Dit terrein heeft een oppervlakte van rond 1600 M2. De Industrie- en Huishoudschool zal, als de Raad deze voorstellen aanneemt, goed ge huisvest ziju en haar inkomsten sullen dan standvastig vermeerderen. Zij hoopt voor den bouw en de inrichting een f 10 000 onder hypothecair verband te krijgen en vraagt nu f15000 van hetNuts- departement. Spr. meent, dat dit soort vak-onderwijs, dat hier op een zeer goede hoogte is, zoover moet gesteund worden door het »Nut" als dit slechts steunen kan. Tusscben de Besturen van Nuts-departement en van Industrieschool is het plan in tien breede besproken en alles wijst er op, dat deze oplossing zal brengen tot een uitmuntend einde. Een Bestuurslid der Industrie school herinnerde, dat de Fröbelschool op zichzelve steeds met tekort heelt gewerkt, en zou het bejammeren als zij nu weer een tekort zou geveu. De nieuwe manier van exploiteeren der school waarborgt, dat er thans geen tekort zal komen, vooral ais boven de school het internaat der Industrieschool wordt gevestigd, dat alle kosten dekt. De Voorzitter had goede houp, dal de Raad za! ingaan op het voorstel van B. en YV., te meer omdat er reeds een meerderheid was, voor een nog belangrijker Gemeente- subsidie. De Penningmeester deelde mede, dat het Nuts-departement bet gevraagde be drag van f15000 zal kunnen leenen, docb moest een waarschuwend woord laten hooren voor de overige Nuts-instellingen en wel, dat deze, als de leening wordt goedgekeurd, geen hooger subsidiën zullen kunnen krijgen. De Voorzitter meende dat, waar het Nuts-departement zooveel deed voor de vak opleiding van jongens, het plicht is, voor die der meisjes evenzeer te doen wat bet kan. Met algemeene stemmen werd hierop be sloten, een bedrag van f15000 te leenen aan de Industrie- en Huishoudschool. Een der leden dankte namens de ver gadering het Departementaal bestuur voor de even onverwachte als verblijdende oplos sing der zoo moeilijke quaestie. Een Bestuurslid der Industrie school voegde daaraan toe den dank der vereeniging «Industrie- en Huishoudschool". Hierna werd de vergadering gesloten. Telkens als de Zangvereeniging van Toon kunst" hier een uitvoering gaf, heb ik den lof gezongen van haar eminenteu Directeur, den heer M. YV. Petri en telkens, nu op deze wijze, dan weer laDgs anderen weg aangegeven, dat het mij steeds verbaasde hoe hij met zóo'n klein koor vooral wat de mannenpartijen aangaat en zóo geringe middelen er steeds in slaagde zoo'n goede uitvoering te geven. Lest heugt best, pleegt men wel te zeggen; maar niet alleen omdat Je uitvoering van Donderdagavond me nog zóo versch in 'tge- heugen ligt, wil ik hier verzeker en, dat deze 62ste een der beste was van de veie, die ik hier reeds mocht hoorentevens een bewijs te meer van zijn groote en zeer juiste muzi kale kennis. 'I YVas een zeer mooie hulde aan den te vroeg gestorven componist, deze Schumann- avond, een halve eeuw juist na zijn ver scheiden. Van de beste eu meest bekende zijner composities werden de allerbeste ge geven »Du bist wie eine Blume", «YVid- mung", «YVanderlied" als soli«Des Slingers Flucb" en »Der Rose Pilgerfart" voor koor. Alweer bleek hoe zoer gelukkig de heer Petri de solisten weet te kiezen als men hem slechts de vrije band laat. Het allermeest trof me het zoer rnooi, absoluut ongemaniereerde, glasheldere so praan-geluid van mej. C. van Ravenhorst. Hoe innig mooi droeg zij «Widtnung" voor en hoeveel fijn gevoel sprak uit de schit terende wyze waarop zij de Rosa-partij in de «Pilgerfart" vertolkte; geen wonder, dat zy daarmee zelfs in haar geboorteplaats, het zeer veeleiscbende Den Bosch, ontzaglijk veel lof oogstte. Mevrouw H.—M. zong haar zware party heel goed èn als Erzablerin in «Des Slingers Fluch" èn als Elfenfürstin in »Der Rose Pilgerfart". De beer Van der Stap droeg het «Wan- derlied" wonderschoon voor. Zyn stem is er nog mooier op geworden, zyn voordracht nog meer correct, wat echter niet steeds kan gezegd van zyn uitspraak. Ook zijn soli in de koornummers werden Hink gezongen, met mooi, warm geluid. De tenor beviel me weer minder; al zeer spoedig gaf zijn iewat geknepen stem sporen van vermoeidheid. De heer De L., die welwillend de bas-soli op xich had genomen, kweet zich op zeer verdienstelijke wijze van een overigens weinig dankbare en lang niet lichte taak. Maar de koren! Als ik welgeteld heb, waren er zes tenoren en als ik goed heb gezien, waren er bij dat half dozijn nog twee helpers. Ik zal nu niet weer herhalen hoe in-jarn- mer bet is, dat niet alle zangers hier ter stede want vooral aan mannenstemmen mangelt het onze Toonkunst-afdeeling zich scharen onder den heer Petri. De vrouwenkoren daarentegen hielden zich weer best; het meest sprak dit uit het Elfenchor. Mejuffrouw Wolter was weer bewonde renswaardig èu om haar onvermoeid en steeds zeer artistiek begeleiden van den zang èn om de handigheid waarmee ze, telkens bij de ongelijke verdeeling der stem men schier noodzakelijk derailleeren van het koor bet geheel weerin't goede spoor bracht. Bij den Volksavond van het Nut was gister de groote zaal van »Amicitia" weer tjokvol. De heer P. H. Lamberts had weer een uitbundig succes en het dillettanten sympho- nie-orkest, onder de bezielende leiding van den heer G. K. G. van Aaken, bracht weer op schier vlekkelooze wijze een keur van •/.eer fraaie nummers ten gehoore. De bloemen hulde aan enkele executanten gebracht, was dan ook ruim verdiend. Maar zou er nu óok niet een spreker te vinden, zijn die op zoo'n Volksavond eeDs wat meer nuttige zaken gat Zou 't zoo beel moeilijk wezen om bijvoorbeeld het Arbeids contract zóo in te kleeden, dat het luister- grage publiek het van 't begin tot het einde aanboorde en er iets van meenam Daar zal wel een ietwat litterair aange legd jong jurist zijn, die op dergelijke wijze wat »Bürgerkunde" wil brengen aan hen, die deze zóo zeer noodig hebben. Het nut van het Nut zou uit zoodanige lezing nog meer blijken dan uit de altijd «luimige en ernstige voordrachten". Met een enkel woord willen we nog her inneren aan de tentoonstelling van aquarellen eri teekeningen vau Tieophile de Bock, welke ook morgen van 10 tot 4 uur in «Ami- citia" wordt gehouden en voor niet-leden toegankelijk is voor 25 cent. Aanstaanden Donderdag geeft het Brond- geest-ensernble in «Amicitia" een zijner beste stukken en wel Beyerlein's beroemd militair drama «Taptoe". Maandagavond begint bij bet 5e regiment infanterie weer de landbouw-cursus voor die lotelingen welke er aan willen deelnemen. De cursus wordt iederen Maandagavond van 6 tot 8 uur gegeven. Ds. G. YV. C. Vunderink zal Dinsdag in «De Zaaier" spreken over «Arbeid en arbei ders". Het zangkoor van «Patrimonium" zal daar bij eenige liederen ten gehoore brengen. Bij de ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbesteding voor den bouw van een café-restaurant aan de Langestraat no. 20 werd ingeschreven als volgt: N. YVolfswinkel, Amersfoort, f15890; J. C. ter Berg, Hilversum, f14 947; |E. van Keulen, te Amersfoort eu H. van Rouwendaal te Soest, f 14 880; J. van Keulen Jr., Amersfoort, f14800; G. van den Boogaard, Hamersveld, f14675; YV. van Genderen, Amersfoort, f15 479; E. de Bruin, Hoogland f14400; J.C. van Eijbergen, Amersfoort, f14 898; H. Keizer en J. Wildeman, idem, f 13 998 M. Bakkeren, Prinsenhage, f 13 980 C. C. Blan ken, Amersfoort, 113 845; J. Bunnik, idem, f13730; L. J. Hemels, idem, f13700; J. W. Worsteling, idem, f13315; G. Mostertman en N. van Nes, idem, 113 095; J. van Veen en B. H. Lensing, idem, f12 294. De gunning is volgens bestek 8 dagen in beraad gehouden. Het parket uit Utrecht kwam gistermiddag voor de derde maal in deze week hierheen en stelde andermaal een uitgebreid onderzoek in omtrent den moord, verleden week Donder dagavond gepleegd op den rangeerder H. Drost. Tegen den avond verzamelde zich een ont zaglijke menschenmenigte voor het Politie bureau en bleef daar wachten tot bjj tienen. Omstreeks half tien kwam daar een rijtuig voor, waarmee, vergezeld van twee agenten van politie, een geboeid man in de uniform der H. IJ. S. M. gekleed, naar het station werd gebracht. De politie wilde geen enkele mededeeling doen. Beambten der spoorweg-maatschappij her kenden in den aldus getransporteerde den seinhuiswachter D. Door de politic is in beslag genomen een van valschheid verdachten rijksdaalder met den beeldenaar van Willem IJl en het jaar- cijfer 1854. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter stand plaats Baarn, de heer A. Beets, candidaat- notaris te Bussum. De heer J. F. N. Boeschoten, Secretaris» en Gemeente-ontvanger van Leusden, is na kortstondige ziekte hedenochtend overleden. Nadenken over de vraag: «Wat zal ik zeggen", is beter dan berouw te hebben bij de vraag«Wat heb ik gezegd". Omtrent de postzegels, welke van Rijks wege zullen worden uitgegeven gedeeltelijk ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose deelt het «Hdbld." thans mede, dat verkrijgbaar wordeu gesteld zegels van 5, 3 en 1 cent, die echter den dubbelen prijs kosten. De zegels zijn uitsluitend verkrijgbaar van 20 December tot 3 Januari aan bet postkan toor en aan de gewone postzegeldepots te Amsterdam en dus niet in andere steden. Zij mogen als gewone postzegels gebruikt worden tot 31 Januari a.s. De Nederlandsche Bank heeft het voorne men, eerlang nieuwe bankbiljetten van f 1000 en f300 uit te geven, welke óok in teekening en kleur veel zullen verschillen van de thans gebruikte. Inhoud «Wereldkroniek" 24 November: Tentoonstelling werken van W. vanNieuwen- boven. Hortulus anima». Het toppunt van dressuur. Veilingen Fred. Muller Co. en C. F. Roos Co. Uit Schouw burg en Concertzaal. De begrafenis van ridder D. L. S. Tugini. H. J. Schimmel. Personalia. Kroniek van de week. Het handelsinformatie-bureau Van der Graaf Co. te Rotterdam. Amersfoort, Vrijdag 23 November 1906. Appelen f4.a f8.— Peren f5.— a flO.Nieuwe aardappelen 10.a f0. Zandaardappeler» fl.80 a f2.Hoender- eierer. 1'8.— a f8.50per 100 stuks. Boter f 1.25 a f 1.40 p. k. Margarine f 0. af 0. Kippen fl.— a f 1.10 Kuikens 11.afl.30 Piepkuikens f0.30 a f0.60 Gauzen f0.a f0.— Eenden f 1.a f 1.20 Mazen f 1.50 a f2.00 Wilde konijnen f 0.40 a f0.50 Tamme kon\j- nen f 1.a 1' 1.50 p. st. Duiven f0.40 a f0.50p. paar. Vette varkens f'O.afO.Magere varkens 1'14 a f20. Zeugen f50 a f70 Biggen <8.a f 12. Aangevoerd waren ongeveer: 80 hect- Appelen, 15 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 200 Heet. Zandaardappelen 7000 st. Hoendereieren 1200 Kilo Boter Vette varkens, 40 Magere varkens, Var kens voor export slagerijen, 250 Biggen en 10 Zeugen. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 November. Evang. Luthersche kerk. Voorna. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. i0'/2 uur, ds. P. Heering, uit 's Gravenhage. Doopsgezinde Kring. Voorm. lO'/a uur, ds. S. Lulofs, uit 's Gravenhage. Gereform. kerk (Langegracbt). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 572 uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9V2 uur, lezen. 's Avonds, 5 uur, lezen. Op een kantoor hier ter stede is plaatsing voor een niet beneden den leeftijd van 18 jaar. Voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een cllt<l-<llplOIII«K lloo- gere Burgerschool. Eigenhandig geschreven brieven onder motto «Kantoor" aan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Bloklandstraat, AMERSFOORT. GELITHOGR APH EERDE Reclameplaten, Etiquetten, Adreskaarten. Als nu Napoleon aan 't hoofd der legerscharen Nog Moscou winnen moest, dan bracht hy het ten val De bitt're felle kou, zou 's krijgers hand niet stijven Men nam briketten mee, bij duizenden in tal. O, had hij toen gekend de Bruinkolen- Briketten Door iedereen gewild, om eigenschap verhalen Dan 't droevig resultaat van zulk een koene reis I Bij vroegtijdige bestelling leveren wij voor het a.s. St. NICOLAASFEEST «3T„. Prima Rotor- en Biscuit Speculaas. SK2T zeer fijne Boterlet ters en Letterbanket. Extra fijne Borst plaat in 15 smaken. Ambevelend. LANGESTRAAT 105. Brondgeest-Ensemble. Op Donderdag 29 November HALK ACHT in de ÉEN enkele buitengewone opvoering LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- parternentshoofden, Wykbezoe- kers e 11 Belangstellenden zal het Centraal-bnreau a. s. DINSDAG 27 NOV. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STADT, Kleine Haag 7. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie i.it het Bestuur op MAANDAG den 2J6 NOV. aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeer - van Prijzen fl.50, f0.75, f0.40. Loting voor de plaatsbespreking op den dag der uitvoering te half een namid.lags. Ést t RSr Notaris C. A. van BLAR1CUX, te Amersfoort, is voornemens op Dinsdag 4 December 1906, des avonds ten 5 ure, in het Koffiehuis van den heer C. SCHIMMEL, aan den Ham te Hoog land, in het openbaar te verkoopen: In de Gemeente HOOGLAND, EEN PERCEEL met het H O U T G E W A S daarop en om staande, en de steeg daarnaast in «DE BIK" aan den Coelhorstorweg, groot 1 Hec tare 6 Aren. Aanvaarding en betaaldag der kooppen- gen 4 Maart 1907 of vroeger. Nadere inlichtingon ten kantore van voor noemden Notaris.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2