Stadsnieuws. Of moet ik herinneren aan do dagen dor verkiezingen, wanneer de politieke hartstoch ten oplaaien, wanneer tallooze beloften woiden gedaaidie nooit vervuld worden, of tegenstanders worden afgemaakt door leugeo, laster en verdachtmaking. Of aan do jacht naar geld en promotie 01maar laat ik eindigenu allen is bekend, hoe deugd en ondeugd stuivertje wisselen. Gij allen weet, dat eerlijkheid, moed, toewijding, verdraagzaamheid, en welke andere deugden meer ge uw kinderen poogt in te prenten, iu de wereld zoo zelden worden aar.getrolfen. Vaders en moeders, zegt nu niet, dat or tegen dczo dingen töch niets te doen is. Een schreeuw van verontwaardiging moost er wellen uit do borst van elkon man eu elke vrouw by 'tzion dor grove onzedelijk heden en een geest van krachtig verzet moost vaardig worden over u. Indien gy niets doet om de publieke mo raliteit te verhoogen, 0111 de gevaren to keeren die uw kinderen bedreigen, schaamt u dan voor h,?n. vraagt hen vergiffenis en bidt tot God. dat Hij beu behoeden moge. Maar meent niet, dat gij uw plicht gedaan hobt! Eaton wjj eerst zorgen voor oen gezonder moreele atmosfeer en voor een waardiger voorbeeld; dan zullen we met behulp eener meer rationeele opvoeding ook zonder den politierechter de baldadigheid zeker kunnen voorkomen. Ik eindig met destelling: «Een volkheett kinderen, zooals het die verdient Volgens de «Dorische Crt." heelt de synodale commissie van do Ned. Hervormde kerk ge constateerd, dat de leden van de provinciale kerkbesturen definitief hebben aangenomen de in dezen zomer door do Synode aange nomen reglementsverandering, waarbij in de toekomst onvereenigbaar wordt verklaard het ambt van predikant in die kerk met het lid maat.chap van een van de Kamers der Staten- Generaal. De verandering treedt met 1 Januari in werking, met dien verstande, dat zitting heb bende Kamerleden-predikanten, Kamerlid zullen blijven tot aan den dag hunner al- treding als zoodanig. In de Kamerzitting van Zaterdag werd goedgekeurd het wotsontwerpje tot ruiling van grond tusschcn het Rijk en de Gemeente Amersfoort. Daarby maakte prof. Drucker er om zoo te zeggen den Minister van Financiën een verwyt van, dat het Rijk vijfmaal meer terrein krijgt (achter de Kazerne voor bareden wapens) dan liet aan du Gemeente afstaat (het huidig artillerie-park by de Infauterie-kazerne en hoopte, dat »de Regeering niet zil accentueren het stelsel om den Gemeenten drukt- ende voorwaarden te stellen, die zij moeten aan vaarden omdat zij niet anders kunnen". De Minister antwoordde, dat «hiervan geen sprake was en dat het contract is gesloten met volkomen instemming van en zonder de minste pressie op de Gemeente". Voor hen die zich niet meer du toedracht der zaak mochten herinneren 't is reeds zóo lang geleden, dat deze ruiling werd aan hangig gemaakt willen we even herhalen, dat er sprake van is geweest én dc Rijschool én de veld-artillerie uit dit garnizoen weg te nemen. Vooral door het zeer tactvol optreden van «Handel en Nijverheid" werd dit voorkomen. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de bereden troepen dichtbij de kazerne ge legenheid moesten kiijgen voor détail-oefe ningen en een behoorlijk parkeerterrein. Waaraan door deze ruiling thans wordt Voldaan. Bij de afdoening van een hoop «klein goed" besloot de Kamer Zaterdag óok het invoeren van een nieuw stuiverstuk van nikkel en ter grootte van een kwartje; alleen wat dikker, 't Wordt reeds een meesterstuk genoemd. Pij de hedenochtend geopende winterver gadering der Provinciale Staten zullen onder meer aan de orde worden gesteld en voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het bijzonder reglement voor het waterschap Eeinnes, en een missive van Gedeputeerde Staten, houdende mededeeling, dat het sub sidie ten behoeve van het te Amersfoort gehouden Kandhuisbuudkundig congres niet zal worden opgevorderd. De Directeur-generaal der posteryen en telegraphic brengt in de «Staatcourant" ter kennis By gelegenheid van het aanstaande Sint Nicolaasfeest wordt de vergunning om meer dere pake tien aan het zelfde adres van slechts éeu enkele adreskaart te doen ver gezeld gaan, voor den tijd van 3 tot en mot 7 December ingetrokken en zul derhalve, by elk gedurende dut tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van goede overkomst van do paketten, aanbevolen: 1o. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op af doende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den om slag van de paketten te schrijven en, waar npplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft tc bestaan 3o. in de paketten een tweede, los adres tu sluiten. Herinnerd zij, dat de periodieke verkie zing voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken plaats hoeft aanstaanden Vrijdag van tien tot een uur. Na een ziekte van slechts enkele dagen overleed heden in den ouderdom van 70 jaar de heer T. J. van As, kameraar van het heemraadschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien. Op 12 December 1872 als zoodanig be noemd, heeft de overledene zich in die lange periode doen kennen als een man, die zijn ambt ernstig opnam. Waar hij steeds met onverflauwden ijver en groote toewijding de hom toevertrouwde taak vervulde, daar ver liest het heemraadschap in hem een bekwaam deskundige, die met tact en oordeel iu de uitoefening van zyn functie optrad. De heer G. van Nieuwenhuizen is thans definitief benoemd tot opzichter over het materieel der brandweer. De heeren J. F. Herbschleb en A. J. Rant slaagden beiden voor het derie gedeelte van hot notarieel Staats-examen oti zijn dus beiden bevorderd tot candidaat-notaris. Donderdag vertrekt van het 5e regiment infanterie het gros dor lichting 1906 met onbepaald verlof. Kr zullen dan compagnieën wezen met vier en zes minderen. Het eerste elftal van «Quick" heeft Zon dag te Nijmegen met <4—0 klop gehad van haar naaragenoote. Amersfoort, dat ook weer en veld tegou had, ging ton strijde met twee invallers. Dat Beijerlein's militair drama «Taptoe" een zeer goed stuk is, blijkt ook wel hieruit, dat het zelfs naar Engeland is overgestoken en met name te Londen avond aan avond reusachtig succes heeftin het begin des juars wijdde het bekende geïllustreerde tijd schrift «The Sketch" er zijn geheele tooneel- afdeeling aan. Dat het Brondgeest-ensemble, hetwelk het ook hier Donderdagavond in «Amicitia" zal opvoeren, hot zeer uitstekend speelt, mag wel hieruit blyken, dat dit gezelschap het op zyn tournee door Oost-Indië herhaalde malen opvoerde, op Java alleen meer dan vijftig maal. De opvoering door het Brondgeest- ensemble werd overal hooger gesteld dan een door hot «Haarlcmsch tooneel" en de «Ncd. Tooneel-vereeniging". De bezetting dor rollen is volkomen die, welke io het oorspronkelijk manucript wordt aangegeven; aan de monteering is de grootst denkbare zorg besteedde beer Henri Brond- geest, oud-officier van het Nederlandsche leger, speelt den luitenant Von Lauden, mej. Greta Beekman de Klaartje Volckhardt en Cor. Lageman den wachtmeester Volckhardt; de zelfde bezetting dus als in Indië, Het drama verplaatst ons in de Duitsche militaire wereld met haar eigenaardige kaste- opvatliugen, welke wel het sterkst sprekon in het 3e en het 4e bedrijf. Klaartje, de eenige dochter van wacht meester Volckhardt, waagt zich op de kamer van luitenant Von Lauden, op wie» het argelooze meisje verliefd is en legt daar haar onschuldig hart bluot voor haar aangebedene, die echter meer een galant avontuurtje dan wel een ernstig gemeende liefdesbetrekking op liet oog blijkt te hebben. Deze luitenant, een man vatt aanzienlijke, geboorte, speelt met hot hart van het meisje van eenvoudige ouders. Een pleegbroeder van Klaartje, korporaal Hel >ig, haar vroegere verloofde, overvalt den luitenant in zijn kamer en ontdekt dat Klaartje daar is, wat hem aanleiding geeft, den luitenant, zyn superieur, te lijf te gaan, die den korporaal door de wacht in arrest laat nemen. Nu wordt de zaak voor den krijgsraad gebracht. In het vierde bedryf houdt de krijgsraad een zitting ter behandeling van een auuklacht 1 tegen korporaal Uelbig.dieom Klaartje en haar j vader te sparen halsstarrig verzwijgt, Klaartje op de kamer van den luitenant gezien to i hebben, terwijl de luitenant echter uit I eigenbelang eveneens de ware oorzaak verzwijgt en ontkent, tot Klaartje zelve, ongeroepen, de zaak in het juiste licht stelt. Haar vader, oen man van trouwe plichts betrachting en van zeker niet minder eerge voel dun luitenant Von Lau(Ten, is als verplet over het gedrag van zyn dochter. Iu het slottooneel van dit bedrijf weifelt de luitenant nog om hot meisje te huwen, doch ziet hiervan af, dat zi) daarvoor van te geringe afkomst is, waarna do ongelukkigo brave vader ten tooneele komt en den luite nant uitdaagt tot een duel, dat deze moet afwijzen omdat een luitenant niet met een inferieur mag duelleeren. De luitenant plaatst zich nu voor den wachtmeester en geeft hem vrijheid, hem neer te schietendoch uit eerbied voor en erkentelijkheid aan diens vader, die den wachtmeester in een veldslag het leven redde, kan de oude Volkhardt hiertoe niet komen, Hierop verschijnt Klaartje, die haar vader vergiffenis komt vragen en tevens haar gedrag wil verklaren. Volckhardt echter blijft van meening, dat zij oneer over zijn hoofd heeft gebracht en schiet haar neer. Dit tooneel zegt de «Goesche Crt." was hoogst aandoenlijk .en werd aangrijpend ge speeld. Medelijden met het argeloos liefdhebbend meisje en den braven in zijn eer gekwetsten vader werd door het publiek levendig gevoeld en verachting voor den luitenant Von Lauffen, die hier drie slachtoffers maakt, vader, dochter en pleegzoou, door zijn roekeloos spelen rapt een braaf en onschuldig meisje beneden zijn stand. Het publiek was bij het vallen van het gordijn zichtbaar onder den indruk van dit droevig uiteinde en bracht daarna een warme hulde aan de hoofdpersonen van het stuk, die ten tooneele verschenen. «Het succes wus schitterend", schrijft het «Hdbld." naar aanleiding van de reprise te Rotterdam op 21 September, «na het tweede bedrijf werd vijfmaal, na het derde niet minder dan zeven malen gehaald. Waarlijk die hulde moet den energieken directeur nog meer geïmponeerd hebben dan de lauweren en bloemen na zijn openingswoord". En ver der: «Er waren tooBeelen, zóo voortreffelijk gespeeld, dat de belangstelling steeg tot strak gespannen aandacht" 't Zal Donderdagavond vol loopenplaats bespreken is dus zeer gewenscht. Niet half December, gelijk aanvankelijk het voornemen was, doch een week later komt SpoenhofPs «Vrije tooneel" weer in Amicitia. Volgens de „Nieuwe Baarosche Crt''. cir- culeeren te tiaaru valsche rijksdaalders. Reeds twee zijn er bij de politie gedeponeerd. Goed uitkijken, is dus de boodschap. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 28-jarigen boerenknecht W. O., beklaagd van poging tot doodslag op J. F., den 10 October gepleegd, tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was twee jaar. Complimenten zijn de fooitjes, waarmede men dwazen en hoogmoedigen gelukkig maakt. Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 2.40 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, gehouden Raadszitting waren aanwezig 11 leden en de Secretaris, nr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren C. Th. van Beek, mr. Heyligers, Oosterveeu, mr. Van Voorst Vader en Veis lieyuzonder bericht do heer Jorissen. Tegen de notulen van 30 October werden geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als vast gesteld zijn heschouwd. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren oenige requesten nopens den metsel-cursus, te openen aan de Ambachtsschool bij punt 10; en een verzoek van don heer Th. J. Bian- chi om ontslag als lid der Commissie van aan slag voor de plaatselijke Inkomstenbelasting wordt eervol verleend onder dankbetuiging. Om 1.55 kwam aan de orde de Agenda. 1. Tweede stemming over het voorstel van mr. J. Heyligers, tot verdaging van de behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een adres van J. Huisinga en, hij verwerping van het voorstel van mr. J.Heyligers, behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Het voorstel Heyligers tot verdaging wordt aangenomen met 7 tegen 1 stemmen. Over het verzoek van den heer J. Huisinga om te worden benoemd tot makelaar zal in oen volgende vorgadering worden beslist, te gelijk met een zelfde verzoek van den heer W. G. Krüscmann Jr. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de open bare Meisjesschool (vacature-mej. H. Hulstyn). Benoemd mej. O. W. Westenberg, te Apeldoorn. 3. Benoeming van een onderwijzeres aan de open bare Lagere school 3de soort aan de Kouings- straat (vacature-mej. L. C. Oerlemans.) Aangehouden omdat alle stukken niet geheel in orde waren. 4. Eventueel voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan mej. J. F. Buitenhuys en eventueele benoe ming van een onderwijzeres (vacature-mej. Buy- tonhuye). Als voren. 5. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in het teekenenaan de Burger Avondschool en tot rege ling van jaarwedden voor personeel aan dc Bur ger Avondschool. Benoemd de heer H. Moojen, lcoroar aan de Ambachtsschool. Voorstel van Burgemeester er. Wethouders betreffende het verkrijgen run vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener Burger Dag school. Na vrij iange discussie aangenomen met alge- meene stemmen. Het voorstel is strikt genomen het telkens om de drie jaar terugkomend verzoek om ont heffing, daar Iloogoro Burgerschool, Burger Avondschool en Ambachtsschool voldoende ge- logenhoid bieden voor Middelbaar onderwijs. I)e quaestie van het Gemeente-subsidie voor den metselcursus aan de Ambachtsschool, met do daarop betrekking hebbende requesten van Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven Patrimonium en andere werkliedenverenigingen', zal in de eerstvolgende Randszittiug worden be handeld. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van den amanuensis van het Gymnasium tot verhooging zijner jaarwedde. Wordt na eer ige disouBBie z. h. st. verhoogd tot f200. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan de onderwijzeres A. H. C. Frans. Z. d. of h. st. verlengd tot 1 Januari 1907. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening, regelende de wijze van afkondiging van verordeningen en andere stukken, die bekend gemaakt worden. Aangenomen z. d. of h. st. 't Betreft een wijziging der Verordening van 1851. De afkondiging zal geschieden in een door B. en W. aan te wijzen binnen de Gemeente verschijnend nieuwsblad en door aanplakking op de Gemeente-borden. Afkondiging van de puie van het Raadhuis heeft riet meer plaats. De Gemeente-aanplakker is met uitsluiting van anderen bevoegd, stukkon, hem door par ticulieren ter hand gesteld, op Gemeente-eigen dommen aan te plakken naar een tarief, in zijn instructie vastgesteld. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van Gemeente-eigendommen (sohut- terij-goederen en brandspuiten). Na korte discussie gerenvoyeerd naar B. en W. om prie-advies, óok in verband met een verzoek van het „Amersfoortsch Vrijwilligerskorps" om eenige der kleeding- en uitrustingsstukken te mogen ontvangen bij wijze van subsidie. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende do verhuring van het scheopstimmer- werlje aan de Beek. Aangenomen z. d. of h. st. De Gemeente houdt liet in eigen beheer, doch kan hot verhuren tegen 50 cent per dag. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het rooien en verkoopen van boomen. Na korte discussie aangenomen met algemeene stemmen. Gerooid worden 2S boomen ep het bergje bij de Jongensschool, waarvan zij het licht bene men, j bij de stallen, 3 bij de Sint Agatha- straat en 10 bij de Steenenbrug. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het pensionneeren van J. II. Jacobs, ont slagen werkman hij den Gemeente-reinigings dienst. Z. d. of h. st. wordt hem toegelegd een pensioen van f 140 per jaar. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaurwedden voor personeel Lager onderwijs, volgens de verordening. Aangenomen z. d. of h. st. Hierop werd te 2.40 de openbare zitting gesloten en vergaderde de Raad tot ruim half vier in co mité-generaal. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. 1, Afdeeling DELFT. J r Vrfjdag 30 November. l' Rob. Scbutnaun, Oas Paradies und die Peri. J Leden met twee dames. RECLAMES. van 1—5 regels 11.25 elke regel meer f 0.25 Onlangs kon men in hel „PETIT JOUR NAL", van Parijs, het volgende lezen Een meisje van l Alweer een genezing door de Pink Pillen. Wanneer men de waarde wil weten der Pink Pilleu, behoeft men niet ver te zoeken. Er is altijd iemand in de buurt aan wien de Pink Pillen zijne gezondheid hebben weer gegeven. Dicht bij ons' rue Fontaine-au-Roi n° 5, iu bet 9n arrondissement, woont de heer Viel, wiens dochtertje door de Pink Pillen genezen is. Dezer dagen schreef de heer Viel het volgende Jongej. Juffrouw Viel. «Veroorloof aan een gelukkig ouderpaar u hunne gelukwenschen voor uwe Wonderdadige Pink Pillen aan to bieden. Wij waren te einde raad over de slechte gezondheid van oiih dochtertje van 9 jaren r hare zwakte en hare bleekheid veroorzaakten ons het grootste verdriet en wij waren wanhopig doordat do geueesiniddelen die bij andere kinderen slagen, op banr zonder werking bleven. Een schoonzuster van mij had de Pink Pillen gebruikt en zie daarbij wel bevonden. Toen zij ons zoo ongerust zag over de gezondheid van ons dochtertje, lmalde zij ons over do Pink Pillen te probeeron, in een gift zooals Pie|door kinderen moet genomen worden. De Pink dillen hebben aan ons dochtertje onmiddellijk goed gedaan. Zy heeft dadelijk hare fricsche kleur her kregen, haar eetlust ia heel goed geworden en ijj ia veel beter gaan slapen. Weldra gevoelde het kind

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2