Zaken is een belangrijk verhoogd subsidie op de Staatsbegrootiug 1907 gebracht om den metselcursus mogelijk te maken en waar nu blijkt, dat de hooge autoriteiten alles willen doen om het vakonderwijs te helpen, •zou spr. willen voorstellen, het Gemeente subsidie voor den metselcursus los te maken van het overige. Spr. zou dus aan B. en W. oen nieuw voorsiel willen vragen om de Ambachtsschool voor dien metselcursus te helpen aun een subsidie van f500 en een leening van f4000. Spr. meent, dat allen Raadsleden bekend is, dat de Ambachtsschool twee Begrootiogen voor 1907 inzond, een met en een zonder den metselcursus. Als de Raad thans niet in beginsel besluit, de f500 toe te staan dan vreest spr., dat het paard achter den wagen wordt ge spannen, dat het Rijk zijn subsidie niet geeft omdat het zijn subsidie slechts verleent als de Gemeente de f 500 geeft, en daardooi zeer zeker de cursus in 1907 niet zal kunnen geopend. Spr. hoopt, dat B. en VV. nu een voorstel zullen doen ten hate van den metselcursus, geheel afgescheiden van de Burgerdagschool. De Voorzitter antwoordt, dat geenszins bij B. en VV. voorzit, te praejudicieeren op den metselcursus. Het request aan 11. M. de Koningin is niets anders dan het telkens om de drie jaar terugkomende verzoek om ontheffing van de verplichting eener Burger dagschool. Een voorstel omtrent den metsel cursus kan nog inkomen. De heer Gerritsen vreest, dat in geen maanden het bericht zal inkomen, dat de ontheffing is verleend en meent, dat de met selcursus geheel staat buiten de quaestie der Burgerdagschool. Spr. zou gaarne zien, dat de Raad thans in beginsel besloot tot den metselcursus, opdat het toegezegde hooge Rijks-subsidie niet ver loren ga. Spr. wil daarom voorstellen, dat de Riad in beginsel besluite tot den metselcursus en daartoe nadere voorstellen van B. en W. verzoekt. De heer Celosse, Wethouder van O n d e r w ij s, merkt op, dat het Rijks-sub sidie voor de Hoogere Burgerschool alweer minder is. Onder deze omstandigheden gelooft spr., dat de aangevraagde gelden voor den metsel cursus wat zwaar zijn voor de Gemeente. En misschien onnoodig in verband met de plannen voor een nieuwe Hoogere Burgerschool, waar door de metselcursus wellicht gelegenheid zal vinden io het Werkhuis. Het komt spr. beter voor, thans to wachten. De Voorzitter herinnert, dat ook de Raad heeft besloten te wachten met zich uit te spieken over den metselcursus tot er be slist zal zijn over de Burgerdagschool. De heer Gerritsen herinnert niets tegen bet voorstel te hebben mits er niet aan ver bonden zy de metselcursus. Zooals het voor stel uu ligt, is er te nauw verband. Spr. geeft toe, dat hij in een vorige zitting de portee der zaak niet goed begreep, toen feitelijk werd besloten, in 1907 geen metsel cursus te openen. De heer Plomp zegt, dut Wethouder Ce- losse juist weergaf wat spr. in de Juni-ver- gadermg bedoelde eu wel, dat, als er een Burgerdagschool moet komen, de Gemeente geen gold heeft voor het ambachtsonderwijs. Jntusscher.1 heeft spr. niet gedacht, dat R. en W. de zaak zóo laat zouden aanbrengen. Overigens meent spr., dat het niet aangaat ia een zóo onvoltallige zitting als nu te her roepen een besluit, in een toen voltallige ver gadering genomen. Spr. vertrouwt, dat de Koninklijke beslissing np het request om ont heffing wel spoedig zal komen. De Voorzitter vraagt of de de heer Gerritsen bedoelt, het request aan te houden tot over den metselcursus zal zijn beslist. De heer Gerritsen zegt, dat dit zijn bedoeling niet is, doch herhaalt, dal hij wecscht den metselcursus los te maken van de quaestie der Burgerdagschool en dus de f500 subsidie toe te staan opdat het Kijk zijn subsidie niet terugname. Do heer Plomp moet opmerken, dat be halve het verzoek om f500 subsidie er nog een verzoek is om f4000 ter leen voor een gebouw. De Voorzitter gelooft óok niet, dat het gewenscbt is, omtrent den metselen,-sus te beslissen alvorens men weet voor welke uit gaven de Gemeente zal staan ten behoeve der Burgerdagschool. Spr. zou thans in stemming willen brengen hot voorstel van B. en W. De heer Gerritsen is daar niet op tegen en zal stemmen vóór dat adres, doen daarna voorstellen, het subsidie voor den metselcursus los te muken van de quaestie der Burgerdagschool. De Voorzitter zegt, dat als het verzoek wordt gewezen van de hand, de Gemeente een Burgerdagschool moet inrichten. \V e t li o u d e i' V s s e r zegt, dat het subsidie van f500 nog zoo erg niet zou zijn, maar wel h<*t ter leen gevruagde bedrag van 14000, dat le G'-meeni» toch maar niet zoo uit haar mouw kan schudden. De heer Gerritsen antwoordt, dat die f4000 geen cent aan de Gemeente kost omdat die som op de zelfde wijze terugkomt als andere geleende bedragen. Wethouder Visser zegt, dat de Ge- meente dat bedrag toch óok zal moeten leenen en thans tegen hooge rente. De heer P 1 o m meent, dat het niet aan gaat, het voorstel-Gerritsen in te brengen in een zóo onvoltallige vergadering als deze. De heer Gerritsen antwoordt, dat de heer Plomp zelf opmerkte, dat B. on W. zóo Iaat kwamen met hun voorstel. Spr. meent, dat het noodzakelijk is, dat hij thans zyn voorstel doet, opdat het Rijks-subsidie niet verloren ga doordat we te laat komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken wacht p het bosluit omtrent het Gemeente-subsidie. De heer Plomp zegt,, dat de heer Ger ritsen zeil niet gelooft wat hjj daar zegt. De Minister wacht niet op Jen Raad van Amersfoort. Hij stelde zijn voorwaarden eu daarmee uit. De heer Gerritsen antwoordt, dat als aan die voorwaarden niet wordt voldaan, er geen metselcursus komt. De heer Plomp: Juist, zóo is 't. Doch dat doet niets tot deze zitting en dit request. De Voorzitter gelooft, dat hCt 't best is, thans te stemmen over het voorstel van B. en W. en in de eerstvolgende zittiug het voorstel-Gerritsen te behandelen. De heer Gerritsen: Heel gaarne, M. de V. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met algemeens stemmen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een aures van den ama nuensis van het Gymnasium tot verhoogiog zijner jaarwedde. De amanuensis voor Natuur- en Scheikunde verzocht, zijn salaris te willen brengen van f 100 op f200 per jaar. Het Curatorium herinnerde in zijn advies, dut thans te Deltt worden opgeleid amanu enses, die f800 tractement krijgen. Adres sant is wellicht niet zóo bekwaam als deze speciaal gevormde», doch stelt daar tegenover een 35-jarige praetijk. Hij moet per week helpen gereedmakeu 0 lesproeven voor Natuurkunde en '2 voor Scheikunde on daar voor toestellen instellen, onderhouden, her stellen, enz. B. en W. stellen voor, het verzoek in te willigen en merkten op, dat de helft der verhooging komt voor rekening van het Rijk. De heer Rolandus Hage doorn heeft mets tegen het voorstel, doch wel tegen den werkkring van adressant. Nu er ruchtbaarheid is gegeven aan het voornemen om eea nieuwe Hoogere Burger school te bouwen, hoopt spr. dat B. en W- aan dat nieuwe gobouw niet meer zullen hebben éen man die is portier con cierge amanuensis enzoovoort, doch zullen scheiden de betrekkingen van con cierge en amanuensis. Het voorstel wordt hierop aaugenomen z. h. st. 41. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verhuring van het scheepstimmerwerfje aan de Beek. B. en W. schreven 8 November Bij uw besluit van 80 Januari 1906 werd E. Ederveen, weduwe van P. Sehimmel, ontslagen van de huur van bet scheepstimmerwerfje aan dc Beek, waardoor de Gemeente de vrije be schikking daarover herkregen heef'. Verhuring aan éen persoon voor een zeker aantal jaren komt ons origewenscht voor, aangezien de Ge meente dan de herstellingen van haar booten niet in eigen beheer zou kunnen doen uitvoeren bovendien heeft zich tot nu toe geen huurder aangemeld. Exploitatie van Gemeentewegoachten wij evenmin aanbevelenswaardig; er is te weinig werk om vast personeel aan te stellen, terwijl het ongeregeld onttrekken van werklieden aan hunne andere bezigheden ten behoeve van werk zaamheden voor particulieren op de werf onge- wcnscht is. Ten einde nu de werf toch zooveel mogelijk aan haar bestemming te doen beantwoorden en productief te maken, hebben wij de eer U voor te stellen, ons te machtigen de werf te verhuren, indien deze niet gebruikt moet worden voorden Gemeentedienst. Reparaties aan booten van de Gemeente kunnen door werklieden van de Ge meente zelve uitgevoerd worden. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer, het hierbijgaand concept-besluit U ter vaststelling aan te bieden. De Raad besloot z. d. of h. st. B. en W. te machtigen het gedeelte van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie A. no. 451 bis, voorzoover dit deel uitmaakt van de scheepstimmerwerf, onderhands in gebruik te geven, telkens wanneer het ge noemde gedeelte niet gebruikt moet worden voor den dienst der Gemeente, tegen ecu vergoeding van vijftig cent per werkdag. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het rooien en verkoopen van 57 boomen. B. en W. schreven 19 November: Tot ons leedwezen zal een vrij aanzienlijk aan tal boomen, staande in liet gedeelte plantsoen tusschen de Heoren- en de St. AndrleBBtraten moeten worden gerooid, ter verkrijging van meer licht in de lokalen van de schooi van de school lste soort, zich bevindende in eerstgenoemde straat. Herhaaldelijk werd door het Hoofd der school over hc't gebrek aan daglicht geklaagd en ook door de Commissie van Toezicht op het Dager onderwijs werd hierop onze aandacht gevestigd. Wy hoopten het bezwaar te overwinnen door de muren in de schoollokalen de helderste grijze tint te geven die mogelijk is. Toon die maatregel nog niet voldoende hielp, hebben wij de toppen uit eenige van de meest nabij de school staande iepeboomen doen wegnemen. Nu, zelfs nadat het meeste blad van de boo men gevallen is, dat het bezwaar nog niet is opgeheven, moet het eenige afdoende middel worden aangewend verwijdering van het hout gewas, dat het daglicht in de school belemmert. Daartoe moeten op het Bergje aan de West zijde van de school vallen2 beukeboomen, 4 eschdoornboomen, 10 eikeboomen, 7 iepeboomen, 4 lindeboomen, 2 kastanjeboomen, benevens 6 jonge kastanjeboomen, die nog kunnen verplant worden. Ten einde het terrein na de verwijdering van het daarop staande hout opnieuw behoorlijk te kunnen aanleggen, met behoud van een mooi gazon, zal bovendien éen beukeboom staande aan het pad langs de beek moeten vallen. Ook nog op enkele andere punten in en nabij het plantsoen achten wij het wenschelijk eenige boomen te doen rooien en door andere of door bloemhout te vervangen. Vooreerst in den hoek van de St. Andries- straat en den toegang tot de militaire stalleu staan drie zware iepeboomen die gevaar ople veren wegens hun hellenden stand en slecht wortelgestel. Deze hoek, waarin zich ook een urinoir bevindt, kan na de verwijdering van deze boomen met bloemhout of coniferen worden beplant, hetgeen aldaar bijzonder tot verfraaiing zal strekken. Voorts staan iets verder aan het podtusschen de stallen en de beek aan de waterkant 2 iepe boomen, 1 plataan en 1 doode eikeboom, die wij wenschen te vervangen door eiken heesters, ter verkrijging langs het geheele pad van een gelijksoortige rjj boomen. Aar. de overzijde van de beek langs deFlier- beekstraat, vanaf de Steeneubrug naar de richting yan de Kampstraat, staan 20 zware iepeboomen, die veel te dicht op elkander staan om schoone kronen te knnnen vormen. Het komt ons wenschelijk voor, om den andere een boom te rooien, waardoor de 10 overblijvende zich beter zullen ontwikkelen. Ten slotte bevinden zich nabij de St. Agatha- en de Bolderstraat drie popnlierenboomen, die anderen boomen in den groei hinderen en een doode iepeboom buiten de Ivoniugspoort op het terrein van de hooibergen, die noodzakelijk gerooid moeten worden. De hierbovenbedoelde boomen, die wij in het openbaar wenschen te doen verkoopen, zijn met een witte streep gemerkt. Wij hebben de eer Uw vergadering voor te stellen, ons te machtigen tot het doen vellen en verkoopen der gemerkte boomen. De heer Van Esveld vroeg of hierbij óok zijn begrepen de boomen op de speel plaats der Jongenssehool. De Voorzitter ontkende zulks en meende, dat het niet kwaa l zou zijn, op de speelplaats eenige schaduw te laten. De heei Van Esveld vond dit juist het dwaze van het geheele voorstel. Deze boomen toch onderscheppen het meeste licht. Üók moest spr. opmerken, dat aan den kant der Remonstrantsche kerk een nog veel dor.kerder lokaal is. Spr. zou daar gaarne reflectors zien aangebracht. De heer Plomp was verrast door de con clusie van den heer Van Esveld. Als men eerst de andere boomen rooit, kan men nog altijd zien. Het voorstel van B. en W. acht spr. veel rationeeler.Men kan de jonge boompjes op de speelplaats laten staan en zo pas rooien als dat dan noodig mocht blijken. De Voorzitter is het eens met den heer Plomp. Later zijn ze nog weg te nemen als dat moet. Spr. herhaalt, dat dit voorstel B. cn W. aan het hart gaat, (Joch (tot het niet anders kon. De heer Van Esveld zegt, van r* eeale middelen te houden en wilde die boompjes óok weg hebben. Misschien zijn ze nu nog verplantbaar. Ze staan vlak voor de ramen. Wethouder Celosse: Neen, 10 Meter er vandaan. Het voorstel van B. en W. wordt nu aan genomen met algemeent stemmen. De heer G e r i t s e n stelt voor aan te houden het voorstel-Van Esveld om ook de jonge boomen op de speelplaats te rooien. 1)0 heer Van Esveld voreenigt zich daarmee, Joch herhaalt zijn verzoek om aan de zijde der Remonstrantsche kerk daglicht- reflectors aan te brengen bij het lokaal dal hem bij een bezoek gebleken is te donker te zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak zullen overwegen. De vergadering, te 1.45 aangevangen, word te 2.40 gesloten. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten werd gememoreerd het aftreden vari de hoeren E. J. J. C. van Baerle en mr. A. W. van Beeck Calkoen, dio ontslag namen als lid van Gedeputeerde Staten. In hun plaats werden gekozen tot Gede puteerden de heeren jhr. VV. E. Bosch van Oud-Amelisweerd (r.k.) die in de z'dfde zit ting werd geïnstalleerd als lid der Provin ciale Staten, en F. A. R. A. baron Van Itter- surn (a.r,). De Voorzitter deelde o.a. mede, dat nog ingekomen was een nader adres van het Bestuur der Amersfoortsche Industrie en Huishoudschool, in zake de subsidieverlening aan die inrichting. Spr. wees er op, dat de factor, die het toekennen eener subsidie door de Provincie beheerscht, nL hot besluit dat door het Gemeentebestuur van Amersfoort in deze genomen zal worden, nog niet vast staat, zoodat er voor Gedeputeerde Staten nog geen aanleiding was om reeds nu oen advies uit te brengen. Het adres werd aangenomen voor kennis geving. De volgende vergadering der Staten zal gehouden worden op MaandaglO December, des ochtends 11 uur. 't Kan zijn nut hebben, er aan te herin neren, dat einde November geheel betaald moeten zijn de Grondbelasting over 1906 en de Persoueele belasting over 1906 en voor de helft de Bedrijfsbelasting over 1906. Het verluidt dat, evenals op de Duitscbe spoorwegen, met ingang van den zomerdienst, dus 1 Mei 1907, ook door de Nederlundsche spoorweg-maatschappijen de retourbiljetten zullen worden afgeschaft en de prijs dei- enkele reis-biljetten zal worden gebracht op de helft der oude retours. Voorzooveel noodig herinneren we nog maals aun de periodieke verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, morgen (Vrijdag) van 10 tot 1 uur ten Raadhuize. Men zie de advertrentie in dit nummer. De heer J. van Karsbergen, te Hoogland, lid-patroon der Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven voor de Gomeenten Amersfoort en Hoogland, heeft ontslag genomen als lid dier Kamer. De 63 10 kiezers voor leden-patroons zullen in Januari worden opgeroepen om te voorzien in deze vacature en die, ontstaan door het overlijden van den heer G. PrinsSr. De heer A. Leenbard, onderwijzer hier, behaalde de acte Schoonschrijven, Middelbaar onderwijs. Ds. J. A. Helper Sesbrugger, van 1876 tot 1888 Luthersch predikant hier en toen een groot ij veraar voor de Anna Paulownu- be waarschool, en sedert 1896 te Amsterdum, is daar Dinsdag in don ouderdom van 65 jaar overleden. De heer W. C. Schim mul, loeraar aan de Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht, is benoemd tot Voorzitter der Internationale veeartsenij- kundige tentoonstelling, welke in 1909 te 's-Gravenhage wordt gehouden. De heer A. H. Wefers Bettinck legde aan de Bijks-umversiteit te Utrecht mot gunstig gevolg af het candidaals-examen Theologie 2e gedeelte. Uit het rapport van do commissie welke onderzocht heeft welke wijzigingen en aan vullingen noodig zijn iu de bepalingen be tredende de verstrekking, du bewaring, het onderhoud en de inlevering van kleeding-en uitrustingstukken van miliciens, blijkt, dat het voornemen bestaat de zeemlederen hand schoenen voor onderofficieren en minderen te doen vervallen, do manteljas en mantel bij do cavalerie en de veldartillerie te doen vervangen door de vroegere overjas, den kleerklopper te doen vervallen eu to doen deponeeren broodzak, vetlederen laarzen, eetketel eu schoenzakjes voor de vesting artillerie, de pontonniers en de torpedisten, mut uitzondering voor laatstgenoemde korp sen van de vetledoren laarzen. Kapitein A. J. W. van der Grinten, ge detacheerd geweest bij de landmacht in vVest-Indië, is thans ingedeeld bij het ie re giment iufanteaie te Assen. De detacheering van kapitein C. M. 11. Kroesen in Suriname is verlengd tot 3 jaar en 3 maanden. Het eerste elftal van „Quick" speelt Zon dag te Rotterdam een bekerwedstijd tegen Achilles" van daar. Het tweede ontvangt hier het eerste elf tal van D. O. S., uit Utrecht. Onder voorzitting vun dr. F. II. Bos, uit Hoog land, werd hier Dinsdagavond de najaarsverga dering gehouden van de afdoeling Amersfoort, en omstreken der ,V. I'. N.". Van de kleine 100 l< den waren slechts 5 Bestuursleden en 7 leden aanwezig. Do notulen dor voorjaarsvergadering van 2 Mei werden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde was het verslag over de voorge nomen eierveiling der provinciale afdeoling Utrecht van de V. P. N. Do afgevaardigde dor onderafdeeling naar de provinciale afdeeling deelde nu mede, dat pogin gen «ijn te werk gesteld om te Utrecht een voor den eierverkoop geschikt lokaal te verkrijgen. Na veel moeite slaagde men er in, toezegging te verkrijgen voor een terrein op Spanjaardsoord bij de Fruithal te Utrecht. Men trad reeds in onderhandeling over de overneming van een directie-keet uit Roaendaal, doch de koop ging niet door omdat men niet kon komen tot op richting eener vereenigiug en niemand het ren teloos voorschot van FlOOOO wilde waarborgen. Por slot van rekening is men dus eigenlijk nog even ver als bij 't begin. In Juli trachtte de zuivel-consulent in Utrecht •ion knoop door te h leken door als voorbeeld to stollen de Zutphonseho coöperatieve eiorver- eenigingdoch ook dit mocht niet baten. In September werd weer vergaderd, weerzon- dor rosultaat. In de Ootober-vergadering eindelijk kwam ter tafel een ontworp-reglement, ingezonden d oor den zuivel-coasulent.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2