Neemt proef Verkiezing* van Leden. Advertentiën. VERPLEEGSTER, T T A. L. VERSLUYS, LichtdrukkBrij, Steendrukkerij. boter- ol. H. van HASELEN. J. Ger. KLEBER. J. SINNIGE. Daarin wordt aangegeven, dat voorop moet staan de eierverkoop hetzij door de vereeniging, hetzij door een commissie uit de V. P. N dié de verantwoordelijkheid draagt, terwijl de V.PN den verkooo moreel zoowel als financieel steunt. Bepaald zal moeten worden het doel der ver eeniging de wijze waaropzij dit doel zal trachten te bereiken, of ook door niet-leden der V. P. N eieren zulllen mogen verkocht, dat de leden (dat zijn pluimveehouders in -Ie provincie Utrecht) verplicht zijl al hun eieren daar te vörkoopen, dat de verkoop moet plaats hebben per gewicht, dat de onkosten niet meer mogen bedragen dan o/» en dat het transport der eieren naar de ver- koop^re Utrecht geschiedt voor rekening Dit ontwerp werd aangenomen in de Bestuurs vergadering der provinciale afdeeling van 22 October eu gesteld m handen der onderafdeelingen met verzoek, te willen opgeven of zij genegen zijn, mee te doen. Geen enkele afdeeling was bereid om mee te werken en dus zal er van oen Dierenmarkt onder controle van de V. P. N. te Utrecht voor eerst wel niet veel komen. De Voorzitter betreurde het, dat er geen resultaat werd bereikt, al uchtte hij het ook uiterst moeilijk een veiling in te richten welke èn publiek èn leden der V. P. N. zal ten goede komen. Om een vraag te beantwoorden, in de voor jaarsvergadering gedaan, waarom de onderaf- deeling wel eieren zouden zenden naar Utrecht en die niet ter markt zou brengen te Amersfoort, wil pr. herinneren, dat hier reeds geruimen tijd geledon werd opgericht een Bond van pluim veehouders, juist met het op den eierenhandel. Toen heeft mon ervaren hoe ontzaglijk veel be zwaren er te overwinnen zijn, hoe men op aller lei kleinigheden moet letten, bijvoorbeeld om het vervoer zoo goedkoop mogelijk te maken. Hoe ook het Bestuur zijn best deed, is alles mis- geloopen, zóo zelfs, dat spr. voor zich althans niet licht er toe te vinden zou zijn, andermaal een poging te wagen. De heeren te Utrecht hebben nog illusies, wat zij óok toonden door hun rente loos voorschot; wellicht slagen zij. Anderhalt jaar geleden werd van wege de onderafdeeling een poging geduan om de eier- leverantie te verkrijgen voor de cantines, doch ook toen bleek de geest der leden, die wel iets willen verdienen, doch daarvoor niet de geringste moeite willen doen. Het Bestuur daarentegen kon onmogelijk al het werk alleen doen en zich er mee tevreden stellen, dat het.mocht toezien, dat de leden de winst opstrijken. Hoe moeilijk het is, alle klippen te omzeilen, blijkt ook uiteen Ingezonden stuk in het Nieuws van den Dag van 19 November over knoeierijen in de eiermijn der V. P. N. te Amsterdam. lutuasclieii heeft Amersfoort een der belang rijkste eierenrnarkten des lands (in 1905 werden aangevoerd 2 600000 stuks) en mocht de V. P. N. er in slagen, den eierenhandel onder controle te krijgen en te regelen, dau zal zij ten volle hebben beantwoord aan haar doel. Een der leden, daartoe dooi het Bestuur gemachtigd, deelde nu mede, dat de vereeniging „Handel en Nijverheid" weldra zal indienen een zeer uitgebreid en goed uitgewerkt plan tot reorganisatie van het marktwezen te Amersfoort en sprak de hoop uit, dat de onderafdeeling, mocht zij den eierhandel ter hand nemen, zou samenwerken met H, N. 10en Bestuurslid herinnerde, dat de onderafdeeling op haar adres om een gunstiger gelegenheid voor de eiermarkt aan B. en W. van Amersfoort, nu een paar jaar geleden, zelfs geen antwoord kreeg. Samenwerking zou intusschen zeer geweuscht zijn. Het lid antwoordde, dat hij vertrouwde, dat het rapport van de markt-commissie uit de vereeniging „H. N." wel eenig gehoor zal vinden bij den Gemeenteraad, te meer als óok de V. P. N. evenals andere belanghebbende cor poraties, wier meening zal worden gevraagd, moreelen steun verleenen. Do Voorzitter meende, dat de V. P. N. dit desgevraagd zeker gaarne zal doen en hoopte, dat H. N. zou slagen. Een ander lid noemde nu de eiermijn te Brielle en vroeg of 't niet gewenscht ware, daar eens inlichtingen te vragen. De Voorzitter meende, dat de plaatselijke omstandigheden op Voorne heel anders zijn dan hier. Wellicht ook was de marktprijs der eieren te Bridle steeds heel laag, terwijl dio te Amers foort mee van de hoogste is. Intusschen zal het Bestuur gaarne dat onderzoek instellen. Een Bestuurslid zegt, dat de toestand te Amersfoort gansch anders is. Hier is de boerin de baas en wil zij op marktdag zelfs zóo graag naar stad, dat men aan de boerderijen zelve geen eieren kan koopen. Ook hebben ae boeren hier geen vertrouwen in de tusschenpersonen, hetzij Bestuur van een onderafdeeling, hetzij dat van de V. P. N. Daarbij komt nog, dat zij op de markt dadelijk geld beuren, terwijl zij bij deV. P. N. ten minste acht dagen moeten wachten omdat eerst wordt uitbetaald als alle eieren deugdelijk blijken en er dus geen boete dient afgehouden. Een ander Bestuurslid deelde mede, dat de Voorzitter en de .Secretaris der provinciale afdeeling dweepen met de eiermijnen te Brielle en te Leeuwarden. De toestanden daar zijn echter zoo gansch anders dan hier. De boeren zijn daar veel meer gewend aan verenigingsleven, waarvan zij de vruchten plukken. Hier is het centrum der kippenhouders; Amersfoort, Barne- veld en Putten hebben de grootste eiermarkten. Vooral de opkoopers doen gaarne zaken te Amersfoort, dat zoo zeer uitstekend ligt aan vier spoorlijnen, waardoor zij goede prijzen kunnen besieden omdat de transportkosten zooveel kleiner zijn dan elders. Soms worden bier aan de markt hooger pryzen gemaakt dan waarvoor de eieren te Amsterdam geprijsd staan. De boeren hebben hier ook geen risico van breken, boete, ens. dat zij by de V. P. N. wel loopen, terwijl een vereeniging niet kan concur- reeren met de opkoopers, die wel eens een niet precies versch ei weten te plaatsen, al is het ook maar 2 pot. De Voorzitter herinnert, dat van de ruim 90 leden er slechts 4 bereid waren, te leveren aan de eiermijn. De boeren hier kennen geen vereenigingsleven en luisteren niet naar den goeden raad der V. P. N., diea ze wel aardig vinden, doch te nieuwerwetsch. En als men lang aanhoudt, zeggen ze„ik loat me van joe niet j dwingen dat doe 'kheel niet'1. En -Ian is men uitgepraat. Spr. hoopt intusschen, dat de eierverkoop hier wordt gereorganiseerd, want dit is zeer noodig. Aan de orde is de voorziening in Bestuurs- vacatures. De heeren dr. Bos en C. Hartman treden periodiek af en stellen zich niet herkiesbaarde heer Th. J. Welling bedankte als Penningmees ter; de heer W. van Goinga kan het Secretariaat niet langer waarnemen alle om drukke bezig heden. Gekozen worden de heeren mr. J. K. H. de Beaufort (Zand), H. van der Knoop (Zwarte bergje), en J. Huizinga en herkozen de heer W. van Goinga, die inmiddels allen de benoeming aannamen. De Voorzitter wenscht de nieuwe Be stuursleden geluk en hoopt, dat onder hun leiding de onderafdeeling moge bloeien en een sieraad worden voor de V. P, N. Als afgevaardigde naar de afdeelingsvergade- ringen wordt gekozen de heer H, van der Knoop. De Bestuursfunctiën zullen worden overge dragen in een weldra te beleggen Bestuursver gadering, die dan ook de functionarissen zal aanwijzen, welke de Begrooting voor 1907 zullen ontwerpen. De aftredende Penningmeester deelt mede, dat ook de financieele toestand der onderaf deeling gunstig is te noemen. Het tekort van rond f45 bij den aanvang des jaars is door zuinig beheer geslonken tot een tekort van nog niet ten volle i 1.50. In Januari wordt een kleine f 100 aan contributiën geïnd, zoodat de kas dan goed voorzien is. Met de gewone plichtplegingen werd hierna de vergadering gesloten- De bouw, onder leiding van architect Kroes, van het café-restaurant aan de Lange- straat 20, is heden gegund aan de firma Mostertman Van Nes, hier. Door het muziekkorps van de wagenwerk plaats der H. IJ. S. M., nu onder directie van den heer M. M. vaD Eysden, werd gister een serenade gebracht aan een bewoner der Westerstraat, die 25 jaar in dienst dier Maat schappij was Als gevonden in het huisvuilnis word aan hot Politie-bureau gedeponeerd een nieuw- zilveren dessert-vork. Door de recherche is hier aangehouden G. de W., verdacht van diefstal van vier konijnen, te Austerlitz gepleegd. De man is met éen levend en drie doode konijnen ter beschikking gesteld van den Burgemeester van Zeist. Uit de showroom van den heer J. L. de Looze, aan den Stationsweg, zijn ontvreemd twee medailles, door hem op de tentoon stelling te Leeuwarden behaald voor zijn inzending torenuurwerken. Het openbaar ministerie bij do Rechbank te Utrecht eischte een maand gevangenistraf tegen den gasfitter J. F. uit Amsterdam, die op het station Amersfoort eenige koperen monteeringstukken uit een ongesloten lokaal stal. De man was zeven weken werkeloos ge weest, had een oude blinde moeder en een kind van 5 jaar te onderhouden en was èen oogenblik gevallen voor de verzoeking. Maar hij had er diep berouw over. De stumpert vroeg klagend wat er dan van zijn kind en zijn oude moeder moest te rechtkomen als hij een maand lang in de gevangenis moestEn hij verzocht met aan doenlijke en roerende smart of men hem geldboete zou opleggen. Hij zou vast zorgen, dat 't betaald werd Moge hier genade voor recht gelden. Een zelfde geval diende daarna Een arm vrouwtje uit Woudenberg had vier maanden lang bij zen bakker roggebrood ge- gehaald en deed dit, toen de bedeeling op hield, op een valschelijk geteekend bonnetje der Diaconie van de Ned. Hervormde ge meente te Woudenberg. Toen haar er echter op gewezen werd, dat ze niet goed had ge handeld, heeft ze haar geit verkocht en den bakker de schade vergoed, tot een bedrag van f 14.26. Het Openbaar ministerie wilde ook hier clementie betoonen en vroeg 1 maand ge vangenisstraf. Zulke stakkers toch. Voor eenige dagen werden te Baarn val- sche rijksdaalders in omloop gebrachtthans is men daar bezig vertinde centen als kwartjes aan den man te brengen. Bij voorkeur wordt de schemeravond benut voor dit doel. Uitkijken is dus de boodschap óok op den marktdag. Het concours van harmonie- en fanfare corpsen, dat men voornemens was in 1907 te Baarn te houden, is ingevolge besluit van Crescendo uitgesteld tot 1908, eu wel omdat er het volgend jaar in den omtrek van Baarn nogal veel concoursen worden gehouden, waardoor men daar onmogelijk met succes een flink Nationaal concours zou kunnen organiseeren. Crescendo heeft intusschen besloten, mede te doen aan het Bonds- concours te Hilversum en het Nationaal con cours te Zeist, welke beide in 1907 worden gehouden. Met ingang van 1 December wordt aan het station de Bilt een hulppostkantoor ge vestigd, dat tegelijkertijd voor den dienst der Rijks Postspaarbank zal zijn opengesteld. Ook te Bunschoten worden pogingen in het werk gesteld om een gecombineerd post en telegraafkantoor te verkrijgen. Men zou dit kantoor gaarne willen ver- eenigingeo met een nieuw Gemeentebuis, waaraan groote behoefte bestaat. Gedeputeerde Staten hebben afwijzend be schikt op het adres van 150 Spakenburgers om verandering te brengen in het stoomge maal van het waterschap »De Bunschoteren Duister uitwatering." Te Bunschoten met zijn rond 3000 inwo ners zijn er een kleine 400 die den geslachts naam Koele wijn voeren. Dinsdag wordt te Leusden een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting in die Gemeente van een afdeeling van »Het Groene Kruis". Wie op aarde iets goed verricht, stelt zich bloot aan veel haat en veel laster. Door plaatsgebrek moesten weer adverten- tiën uitgesteld. 383e STAATSLOTERIJ. Trekking van 26 tot 29 November 1906. (1600 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 13844. Prijzen van f20. 1702 1728 1735 1740 2513 6504 6516 6524 8004 8011 &»04 9105 9116 9159 9164 9189 13005 13015 13021 13022 13825 15727 15728 15730 15737 15738 10090 16092 17003 17017 17039 17054 en 18355. Te zamen 34 pryzen. De tweede klasse trekt van 10 tot 13 Deoember 1906. kus Verkerk, 45 j., echtg. van Mechelina Cor nelia Johanna van Ee. Wilhelraina Stoon- beek, 4 j. Teunis Jan van As, 75 j., eebtg. van Gerardina Adriana Louisa Sophia Ri chard. Do heer en mevrouw DUTRY van HAEFTEN geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 26 November 1906. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na eene kortston dige ongesteldheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer T. J. van AS in den ouderdom van bijna 76 jaar. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, Wed. L. van AS— Richard. Amersfoort, 27 November 1906. Verzoeke op verlangen van den over ledene van rouwbeklag of toezending van bloemen verschoond te blijven. In het Geneeskundig Gesticht voor Krank zinnigen te UTRECHT kunnen fatsoenlijke Meisjes worden opgeleid tot Vereischten zyndat men den leeftijd heeft bereikt van 19 jaar, een goede gezond heid geniet en voldoende Lager onderwijs heeft gehad. Het tractement bedraagt f 100.— in bet eerste, f150.in het tweede en f200.in het derde jaar, met f25. waschgeld per jaar. Kost, inwoning, verple ging en onaerwys zyn vrij. Sollicitaties te richten aan den GENEES HEER-DIRECTEUR, die gaarne meerdere inlichtingen verschaft. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 22 tot 23 November 1906. GEBOREN Johanna Nicolette, d. van Nicolaas Octaaf Jan de Pauw G Tlings en Adrienne Aleida Thijssen. -- BernardusFrederik, z.van Cbris- tiaan Heijinan en Joanna Frederieka Wil- helmina Kijftenbelt. Gysbertus, z. van Gijsbertus Gouw en Geertruida van Dijk. Maria Wilhelraina, d. van Dirk van Buuren en Maria Wilhelraina Bilders. Antonius Willebrordus Cornelis, z. van Hendrikus Jo hannes Huurdeman en Cilia van Noorden- burg. Hermina Aleida Margaretba, d. van Willem Hermanus Eduard Vrijdag en Her mina Moll van Charante. Aaltje, d. van Albert te Kulve en Wilhelmina van Apel doorn. Gerrit, z. van Gerrit Jonkman en Wilhelmina van der Mast. Cunira Petro- neila, d. van Petrus Windhouwer en Petro- nella Jekel. Petronella Maria, d. van Mein- dert Schreuder en Klasina van den Essen- burg. Gijsbertus, z. van Jacob van Keulen eu Jacomina Elberdina de Ruiter. Jan, z. van Willem Romoaers en Ida Aartsen. Maria, d. van Adrianus Hendricus Eijskoot en Anthonia Noordzij. Gerardus Wilhel mus Antonius, z. van Johannes Henricus Arends en Gerhardina Autonia van den Berg. Johan Hendrik, z. van Hendrik Willem Jacob Dutry van Haeften en Eugenie Elisabeth Magtilda van der Does. Gerard Evert, z. van Jan Boshuizen en Anna Geertruida He lena Kwast. Een natuurlijk kiad van het mannelijk, en een natuurlijk kind van bet vrouwelijk geslacht. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD Abraham Herschel en Berthe Davids Willem Jan Mulder en Sophia Gerritsen. Gijsbartus vau de Pol en Woutertje van de Beek. Peter van Essen en Geurtje Wit- teveen, OVERLEDEN Jannigje Johanna de Reuver, 77 j., wed. van Gerrit van der Kaim. Nicolaas Meys, 79 j., wed. van Elisabeth Johanna Koelman en van Anna Maria Schimmel. Willem Hendri- Vachten, Voetzakko», Waterstoven, Reisdekens, Tafelkleeden, Vouwstoeltjes, Fantalsle-meubelen, opgemaakte Poppen- Isdlkantjes en-Wiegjes, Tochtdeksns afge past en van 't stuk in zeer moderne dessins. Specialiteit In Wollen Dekens en Bed den-artikelen. FORTMANN A HEHENK AMP, Langostraat 63 over de Krommestraat, Telefoon 88. BEHANGERIJ en STOFFEERDERIL Bloklandstraat, AMERSFOORT. GELITHOÜRAPHEERDE Reclameplaten, Etiquotton, Adreskaarten. VAN DE zuivere 0| (Jeen beter adres dan bjj D. PRINS Jr., op den Hof 26. voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Vereeniging sHANDEL en NIJVERHEID" noodigt alle opgeroepen kiozors dringend uit, bij de verkiezing op Vrijdag 30 November a. s., hunne stem uit te brengen op de aftredende Leden |f Het stembureau is geopend van 10 tot 1 uur aan liet Stadhuis.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 3