BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant firma A. H. van OLEEFF van ZATERDAG 1 DECEMBER 1906. Donderdag werd in de Sint Joriskerk .Ie wintervergadering gehouden van de classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk. Ingekomen was o.a. een uitnoodiging van den Kerkeraad van Baarn om twee afgevaar digden te zenden bij gelegenheid van de inwijding van het Gesticht voor Weezen en Ouden van dagen, welke in Januari zal plaats hebben. Daartoe werden aangewezen ds. Barbas, van Vreeland, en de beer J. B. de Beaufort, oud-Burgemeester van Wouden berg. Het blijkt telkens, dat bij de Diaconieën zich tegenwoordig een streven openbaart om gelden van het Grootboek te nemen en deze meer rentegevend te beleggen. De Diaconie van Loeneu aan de Vecht verzocht, f30500 van het Grootboek te mogen nemen en dit geld te mogen plaatsen als eerste hypotheek tegen A pCt op twee boerderijen met land, door de heeren Hoogenhoud en mr. H. J. Doude van Troostwijk geschat op 170000. De gevraagde vergunning werd verleend. Aan den Kerkeraad van Woudenberg werd toegestaan, een bouwvallige Diaconiewoning te verknopen voor 1600, op voorwaarde, dat het geld op het Groothoek werd belegd. In de Remonstrautsciie kerk wordt morgen ochtend half tien godsdienstoefening gehou den voor jongelieden van 9 tut 14 jaar en om ell uur en voor de gemeente. In beide zal voorgaan ds. I. Hooykaas. Naar het weekblad «Nederlandsche Stem men" mededeelt, is het inzonderheid tot regeling van de dekking der mobilisatie dooi de landweer, dat een wijziging der Lanti- weerwet is ter hand genomen. Het daartoe strekkende wetsontwerp zegt het blad zal waarschijnlijk spoedig bij de t weede Kamer worden ingediend, en in verband met de mobilisatie-dekkingsplan nen staat dan ook zeker de voor te stellen verandering in de samenstelling en in de hoogere aanvoering van de Landweer, waar door gelyk door de Regeering reeds aan de Kamer is medegedeeld de land weel beter in staat gesteld zal worden, aan haar bestemming te voldoen". Gister kondigde .Ie Regeering óok aan een wijziging der Militiewet 19111. Bij de gister plaats genad hebbende perio dieke verkiezing voor do Kamer van Koop handel en Fabrieken zijn van de 193 kiesge rechtigden slechts :!4 opgekomen. De met t Januari aftredende leden, de heeren J. Gei-. Kleber, J. Sinnige en H. van Haselen, werden herkozen met 22 stemmen. üp de heeren 1). Gerritsen, J. van Vollen hoven en L). Heijmans van der Douwer werd éen stem uitgebiacht. Aan het Postkantoor Arnersloort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende November ter Rijks-Postspaarbank ingelegd 1'39Ö89.375 en daaruit terugge vraagd f35 251.955. Het laatste door bet kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 12 690. Uit den regenmeter hier werd in Novem ber na 14 regendagen afgetapt 63.7 m.M, neerslag. De grootste hoeveelheid en 26den, nl. 12.5 m.M. De tram vervoerde in November devs jaars 63)3 betalende passagiers, legen in de zelfd» maand van 1905, 5761 in 1904, 6032 in 1903, 5011 in 1902 en 5334 in 1901. De passage-opbrengst was 459.57s, tegen f441.125 i:> 1905, 1447.67» in 1904, f502.35 in 1903 en f465.30 in 1902. De totaal-opbrengst was onderscheidenlijk f 486.645, f470.875, f 477.815,15 lHöJ^enfölü.OS. De opbrengst der dag-kilometer was f901 in 1906, f8.83 in 1905, f8.85 in 1904, f9.62 in 1903 en f9.43 in 1902. Hoe nauw het drukkere passagiersvervoer verbandt houdt met den regenval blijkt wel hieruit, dat het aantal regendagen was 14 in 1906, 8 in 1905, 9 in 1904, 15 in 1903, 7 in 1902 en 13 in 1901. Ook bedenke men, dat liet tarief thans zooveel lager is dan in 1901, het eerste jaar waarin de tram hier liep. L)e heeren A. H. van Kalken is herkozen tot Bestuurslid van het diocesaan-comité voor de Katholieke sociale actie id betAarts- bisdom Utrecht. De heer Th. J. B\ Bianchi werd in de vacature-Joh. Brouwer gekozen tot Bestuurs lid en teveDS benoemd tot le Secretaris. Het Bestuur bestaat thans uit de heeren mr. A. baron Van Wijnbergen, te Arnhem; mr E. van Rijckevorsel, te ZutfenA. H: van Kalken eo Th. J. H. Bianchi, te Amers foort; en E. baron Van Voorst tot Voorat, te Groningen. Aan den heer J. A. H. Jacobs is een zeer fraaie matzilveren medaille metinscriptie uitge reikt namens de „Maatschappij van Brandverze kering voor het Koningrijk der Nederlanden, gevestigd te ,'s-Hertogenbosch (agent alhier de heer Th. J. H. Bianchi) als blijk van dank bare waardeering van zijn tactvol optreden bij den brand in het magazijn van de firma Fortmann Hehenkamp. Niet de heer M. M. van Eijsden, doch de heer C. H. Stoelzer is benoemd tot kapel meester van de rauziekvereeniging «Harmo- nie", van de wagenwerkplaats der H. IJ. S. M. Tot jongste klerk bij de Gemeente-Gasfa briek is benoemd L. Woudenberg. De heer W. A. P. Smit legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaats-examen Rechten. De Vereeniging tot veredeling van den Nederlandschen vischstand, waarvan Voor zitter is de heer C. A. A. Dudok de Wit en Secretaris de heer Frans Anderheggen, heeft in de Eem bij deze Gemeente weer een tien duizend jonge edelkarpers doen uitzetten. Dit is de vierde proefuitzetting in de Eem in hel voorjaar zijn reeds losgelaten Ameri- kaansche dwergwelzen, regenboogforellen en zalmbaarzen. Er is nog tegen het einde van dit jaar een vyfde proefuitzetting te wachten en wel van Amerikaansche zwarte baarzen, die door het Bestuur reeds besteld zyn. 't Loopt weer bar druk met openbare ver gaderingen. Minder in de komende week, die vrijwel geheel gewijd is aan het Sint Niculaas-lëest met zijn voor- en zijn napret. Voorzoo ver ons bekend, in die week slechts twee bijeen komsten der plaatselijke aldeeling van den Kou. Ned. Bond van oud-onderofficier i, die den 6den voor de kleine- en den 8sten voor de groote kinderen een Sinterklaasfeest zal geven volgens bet oude, proef houdende recept. Doch de week daarop Voor hen, die nog bijeenkomsten zouden willen convoceereu, laten we de Agenda volgen. 9 December, Volksavond van «Jubaf 10 Handel en Nijverheid. 11 Abonnements-concert Hut- schenruyter. 12 Verplichte vergadering Lees gezelschap «Officieren 5e Regiment Infanterie". 13 Concert »Jubal" voor kunst lievende leden en dona teurs. 14 Drankweer-comité Men kan nu óok wel andere vergaderingen beleggen, doch is dan bijna zeker, heel wat leden daarbij te zullen missen. Bezet zijn ook reeds: 18 December, lezing Visser. 20 abonnements-concert Crick- boora 22 SpeenholT en De ia Mar. Dat men ook van 'l goede te veel kan krijgen, werd Donderdag bewezen bij de voorstelling door het Brondgeest-ensemble van «Taptoe". Eerljjk gezegd hadden we bij een z6o veel besproken stuk als «Taptoe", gespeeld door dit gezelschap, in een garnizoensstad als Amersfoort weer een stampvolle zal verwacht maar dat beeft niet zoo mogen wezen. Wat wel jammer is; want «Taptoe" is een zeer goed geschreven stuk, wel tendentieus, doch niet gewrongen. Üok de vertaling was best en Let spel zeer goed, terwijl aan de Ausstattuug" alle denkbare zorg was besteed. We zullen niet weer den inhoud herhalen, dien we neerschreven na de lezing van het origineel. De vertooning gaf enkele fijne puntjes meer. Zóo het eigimaardig-duitsehe gesprek tus- schen ritmeester Von Bannewitz en opper wachtmeester Volckhardt, den eenige die iu het 25ste Ulauen het IJzeren kruis bezit, een stram militair blijkt en tevens een lief hebbend vader is. Hoe heel moot was in dat eerste bedrijf het scènetje tusschen vaderen dochter als Otto Helbig is teruggekeerd van de Rijschool te Hannover en de oude Volck hardt nu tracht uit te visscben of het spoedig zal komen tot een huwelijk tusschen Kluartje en den llinken korporaal. Hoe goed geteekend is in dat bedrijf ook wachtmeester Queisz, de paardenvriend en vrouwenhater. Hoe typisch die stalwachts bij het afvoeren. In het tweede bedrijf ziet men het onheil nakeD, als de sympathieke luitenant Von Hüwen zijn hoogst onsympatieken kamera id Joachim von Lauffon bezweert Klaartje Volckhardt niet in opspraak te brengen Zijn »physiologie van den luitenant" is eenig mooi geschreven en werd zeer mooi gezegd en is een prachtige overgang tusschen de aardige scène met den dommen, maar toch zoo goedhartigen oppasser Michalak en die waarin Helbig, razend van jalouzie en ge- ïndigneerd dat Von Laull'en niet wil ingaan op zijn verzoek hem te untwoorden als mensch tegenover meusch, zich vergeet, de slaapkamerdeur openwerpt zich daardoor ver grijpt aan zjjn meerdere en in arrest wordt genomen, juist door Quiesz. Tweemaal werd gehaald na dit bedrijf. Het derde bedrijf, wel het meest inspan nende vooralle medespelenden èn voor het gehoor, is de krygsraad-scène, prachtig ge schreven an onverbeterlijk gespeeld. Hoe typisch die graaf Ledenburg, een echt kurassier-ritmeester, die in de schorsing na het onwel worden van Helbig, de zitplaatsen der getuigen iwat verfrischt middels een vaporisateur, allerlei dolle opmerkingen maakt en toch zoo'n gansch ander mensch blijkt te zijn als hij den dommen Michalek tot een zoo afdoende verklaring weet te brengen door hem in zijn moedertaal toe te spreken. Dat gezicht ook van Michalek als hij opeens zijn geliefd Poolsch hoort en zijn stereotiep «Orders, majoor" vervangt door een vloeiend getuigenis, dat het eerste licht brengt in de zöo duistere zaak, duister duor het hardnek kig zwijgen van den beschuldigden Helbig en het schandelijk liegen van den hoofdge tuige Von Laulïen, zelfs nadat de Voorzitter van den krijgsraad en de ar liteur hem tot twee raaien toe hebben gewezen op het groote gewicht van zijn verklaringen. Dat sublieme stille spel van Helbig en dat prachtig afgaan van Michalek, die bijna ziju lmdsman, den ritmeester, een knipoogje toewierp. Hoe hoogst sympathiek blijkt graal Ledenburg te zijn als Klaartje haar getuigenis heeft afge legd en de oude Volckhardt, wanhopig van smart over het gehoorde, Von Lauden te lijf wil. Zijn »'t i3 al weer beter, niet waar wachtmeester Volckhardt" en diens «Ja, rit meesterhet moet" en liet maar weinig oogen in de zaal droog. Geen wonder, dat viermaal na iit bedrijf werd gehaald. Hoe raak is in het vierde bedrijf de uit brander, die Von Hüwen toedient atn Von LaulTen over diens ellendig gedrag tegenover Volckhurdt en zijn dochter en ook tegenover het gansch e officierskorps. Eén flink oogeu- blik heeft Von Lauden als hij zich stelt tegenover der. revolver van Volckhardt en zich wil laten neerschieten. Doch aanstonds komt zijn in-duitsch kastegevoel weer boven, evenals een oogeubiik te voren toen hij, op hoogen toon nog wel, tegen den zwaar be- leedigden vader zeide, dat hij als officier niet kon duelleeren rnet een mindere, ook al is deze het sierraad van heel zijn korps. Hoe aangrijpend als Volckhardt nu Klaartje doodschiet en dan Von Lauden toevoegt »U kunt nu weer den wachtmeester der wacht roepen, luitenant". Lageman als Volckhardt, Greta Beekman als Klaartje, Brouwer als korporaal Helbig waren subliem in spel en zeggen de prach tige kop van Volckhardt mag wel extra her innerd nog niet zoo heel lang geleden had den we hier in 't garnizoen juist zoo'n echt militair voorkomen, met de zelfde stramheid en het zelfde plichtsgevoel. Staalduijnen was als luitenant Von Hüwen eveneens heel goed. Alle rollen waren goed bezet en zaten er best in eu werden met groote voorliefde eu groote zorg ingestudeerd, óok de onderdeden, wat unitormdragen, enz. betreft. 't Was een zeer merkvaardige voorstelling van een zeer mooi stuk. Jammer, dat niet meer personen er van genoten hebben. Het «Amersfoortsehe Drankweer-comité" verzoekt ons, voorloopig mee te deelen, dat het toezegging ontving van den heer Chr. van der YVoude, te Amsterdam, ombiereen spreukbeurt te komen vervullen. De heer Van der Woude zal Vrijdagavond 14 De cember hier in «Het Valkje" spreken over het onderwerp: Alcoholisme is een sociaal gevaar. De bekende en begaafde spreker hoopt op een flink debat. Hier is opgericht een afdeeling van den Protestantsch-Christelijke» Bond van spoor- en tramwegpersoneel, aanvankelijk met 16 leden. Onze oud-stadgeuoot de heer Edm. E. Visser, student te Leiden, zal hier Dinsdag 18 December in «Araicitii" oen modern- literaire lezing houden, waarvoor volgende week een lijst zal eirculeeren. Het programma omvat onder meer Schet sen, door Samuel Falkland «Ik houd van het proza", door Lodewijk van Deijsel «Saltimbank", tooneelspel door Herman Heyerraans Jr., enz. Het Amersfoortsch symphouie-orkest geeft Zondag 9 dezer een volksavond, waarbij de heer L. V. B. eenige comische nummers zal voordragen, en 13 December een con cert voor kunstlievende leden eu donateurs waarbij belangloos meewerkt de Amersfoort sehe mandoline-club «Arion". Het leveren, bij inschrijving onder stad- genooten, van linnen- en katoenen goederen, dekens, kussens en matrassen voor het nieuwe St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis hier is opgedragen aan de volgende firma's H. J. Bonnier, C. H. van Dam, Fortmann Hehenkamp, Gez. Van Gelder, Gebr. Hamers M. W. F. J. de Jong, Jacobs Co., A. H van Kalken, K. Kok, W. Kuiper, B. H* Kui per, M. van Raalte, M. A. Ramselaar, Gebr. Rintel, F. Schliehe, D. J. Smits en G. H. J. Vos. Aan het Politie-bureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een op den openbaren weg govonden zilveren armband. Een door ziekte gestorven Rijkspaard werd beden onder politie-toezicht begraven en onbruikbaar gemankt voor consumptie. Het rijmpje moge al zeggen, dat op Sint Andries ([10 November) het strijk en zet vriest en 't niet allaat vóór Lichtmis (2 Fe bruari) maar dan is 190G zeker de uitzon dering die den regel bevestigt. Een zóo mild najaar zullen maar heel wei nigen zich herinneren. Gister nog kwam een in de stad wonend houder van melkvee rm t een Hinken wugen vol verschgemaaid gras voor zyu koebeesten den stal in. De Gemeenteraad van Baarn besloot gister tot den bouw van een nieuw Gemeeutehuia, waarvoor de raming beloopt f53 000. Bewaart elkaar voor hartzeer, 'tls maar voor korten tyd wellicht, dat ge hier samen zijt. Morgen zal het 93 jaar geleden zijn, dat Neerland's onafhankelijkheid werd afgekon digd. De afdeeling Utrecht van den «Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik, hoopt in het volgeude voorjaar te houden een Ten toonstelling voor volksvoeding. Die tentoonstelling zal een beknopt over zicht moeien geven zoowel vau al hetgeen op het gebied der volksvoeding bestaat, of daarmede verband houdt, als van tiet streven tot verbetering van de verkeerde denkbeelden en gewoonten welke op dit gebied worden aangetroffen. Het plan, dat zeker al de aantrekkelijkheid heeft van iets geheel nieuws, wordt op breeden grondslag ontworpen en belooft eon onderneming te worden, die zoowel uit wetenschappelijk als uit maatschappelijk oogpunt van hrtcekeois /al zijn. 11 E C L A M E S. van 1 5 regels f 1.25, "Ike regel meer f 0.25. Mej. P. Vermeulen, ten huize van den heer J. Vermoulen, adjudant van politie. 194 Goudache Singel te Rotterdam, sohrijft ons: portret Ganter „Gedurende Ungon lijd werd ik ondermijnd door bloedarmoede. Myn eethui was geheel verdwenen en mjjne krachten verminderden opzoooimistborondo wijze, d*t miju loosiaud tier ergst deed vreezen, Ook leed ik aan zenuwzwakte ingiie zenuwen waren geheel uitgeput. De geneesmiddelen die mtu mij bad doen nemen, baddeu geen enkel reetiliaat opgeleverd, en iedereen in rnjjtie omgeving begon ie wanhopen. Gelukkig heeft men mij toen de Pink Pillen aan geraden. Ik heb ze genomen en lean nu getuigen dat ik door het gebruik dier pillen volkomen genezen beu. Ik beveel da: uitmuuiende geueermiddel ten zeerste aan." De bloedarmoede verwoest, zij ondermijnt het gestel. Zij ontneemt u stukje hij bedje al uwe krachten, al uw bloed. Gij verliest uw gezonde kleur, uw eet lust, uw slaap, gij vermagert. Men moet die ver woestingen tegenhouden. De Pink Pillen zullen dat heel go«d doen. Niet alleen houden zij de verwoes tingen der ziekte tegen, inaHr zij herstel leu ook de gebreken van het organisme. De Pink Pillen geven bloed en krachten; zij geven ook eetlust, bevorderen de spijsvertering, eu brengen regelmaut in de functies. De Pink Pillen zijn mioverirollen togen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, ulgeineeue zwakte, maagkwalen, scheelt* hoofdpijnen, rln umatickSt. Vitus -dans. Prijs f 1.75 ile dons, f9 per 6 doozou verkrijgbaar bij SN.AB1LIE, Steiger 27, te Rotterdam, en Apo: heken Ook echt verknr i aar bij A. van- db WEü, dro gist, Langestraat 23 t« Amersfoort, en A. dr VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het uamaak8el dor Pink Pil len heeft nog nooit iemand go- Afbeelding der dor»! Indien ge voor Uwe kin- I deren een gezond voedsel en f tevens een aangenaam tijdver drijf wenschtgeeft hun dan Quaker Oats. In de pakken bevinden zich de aardige Quaker Oats puzzles, waar door men verschillende waar devolle voorwerpen gratis kan verkrijgen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5