Dinsdag 11 December 1906. No. 7286. 56e Jaargang. Weldadigheids-zegels. Feuilleton. De misdaad zijos broeders. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 4. franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 1—5 regels/'4.25;elke regel' meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. K0RTE6RACHT9 Postbus 9 Telephoon 19. Wie zich ingang van 1 JANUARI 1907 wensclit te abonneeren op de AMERS- FOORTSCHE COURANT, ontvangt de in December verschijnende nummers KOSTELOOS. KENNISOEVING. Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrij ven te Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- mueuie AMERSFOORT, Gelet op de artikelen 11 en 76 van het Kiesre glement voor do Kamers van Arbeid; Breugen ter kennis van de hoofden of beslunrdera vau de bedrijveu, welke in de bovengenoemde Kamer van Arbeid vertegenwoordigd zijn, te weten het bewerken van hout, steen of metalen het leggen van electrische geleidingen of vau gas- of waterleidingenhet schilders-, stoffeerders-, bebau- gers-, beiers-, stukadoors-, aard werkers-, eu straat makers bedrijf; het ontwerpen van en het houden van toezicht by het uitvoeren van bouwplannen, dat zij verplicht zy 11 vóór 15 Januari aanstaande eeno lyst of zoo noodig lijsten op to maken vau de na men en van de voornamen der mannelijke en vrou welijke personen, die in bun bedrijf binnen het gebied der Katner van Arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatst verloopen kaleuderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende liet laatste tijdvak van 7 maandeu, dat in dat bedryf is gewerkt; dat in den loop dezer maand zooveel mogelijk aan de bedoelde hoofden en bestuurders formulieren dor lijsten zullen worden gezouden, en dat die lijst of lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Januari e.fc., nauwkeurig ingevuld, be- hooren te worden gezoudeu wanneer de daarop vermelde personen slechts in dénoGemeentebjj hetzelfde hoofu of den zelfden be stuurder vao eeu der genoemde bedrijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester ou Wethouders vau die Gemeente eu, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan éóne Gemeente binneu het gebied der Kamer van Arbeid bjj hetzelfde hoofd of den zelfden bestuurder van een der genoemde bedrijven werk zaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar die personen het laatst werk zaam zijn geweest, Op de lysten worden niet vermeld lo zij, die gedurende deti bovenaangegeven tijd binnen bet gebied der Kamer van Arbeid niet bij bet zelfde hoofd of den zelfden bestuurder zijn werk zaam geweest; 2o. zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op 15 Februari aanstaande don leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Wordende voord ter kennis gebracht van ben, di i gedurende bot laatstverloopeu kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende bet laatste tijd vak vau 7 maanden, niet in het bedrijf vau liet zelf de hoofd of den zelfden bestuurder werkzaam ziju geweest, doch die aanspraak kuuueu maken om ge plaatst te worden op eene Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zy daarvan vóór den 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij Burgemeester eu Wethou ders der Gemeente, waar zij werkzaam zijn geweest of het laatst werkzaam ziju geweest. De formulieren der iijsteu eu dor aaugiften zyn van. heden af kosteloos verkrijgbaar ter Secretaris dezer Gemeente, op werkdagen geopend van des voormid dags 9 tot des namiddags 4 uur. Amersfoort, 10 December 1906. Burgemeester ea Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIEKS. Door welwillende beschikbaarstelling, van het „Handelsblad" zijn we ia staat, reeds nu onzen lezeressen en lezers een afbeelding te doen zien van de gelegen heids-postzegels welke met ingang van 20 December verkrijgbaar zullen zijn aan het Postkantoor en de Rijks-depots te Amsterdam. Gelijk het randschrift aanduidt, worden zij uitgegeven door de Amsterdamsche afdeeling der „Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in Nederland" Zij zullen geldig zijn vau 21 December tot 31 Januari a.6. en worden gedrukt in drie soorten, namelijk van 1,3en 5cent, terwijl ze het dubbele kosten. Wie weet nu een goed middel om voor Amersfoort eenige duizenden van die zegels te plaatsen 1 Vooral bij de jaarswisseliug, waarbij zoo ontzaglijk veel postzegels worden gebruikt, kan men op zoo ongezochte wijze en zonder dat men 't eigeulijk in zijn beurs voelt, de zoo hoogst nuttige vereeniging steunen en baar daardoor in de gelegenheid stellen, haar uitnemend liefdewerk in nog ruimer kring uit te breiden. 54 (SLOT). „Waarom vergeef je my vroeg Herbert Muurse, ik heb onzen oom vermoord! -k loste een schot op hem uit den trein, die voortliep naast den trein waarin hij mot jou zat. Ik beraamde het gansobe plan en wierp do schuld op jou. Eu toen jy net land verliet, kocht ik den kapitein van het schip om, om je te doen verdrinken. Vergeef je me nu ^Hefarme schopsel lachte weer op de zelfde vree- 8°Frank^en0 Isabella staarden het ontzettend sohouw- spel i-i sprakelooze ontroering aaD. De krachten van den stervende waren nu echter De Yoordeelen van den Middel Europeeschen tijd. De heer R. P. J. TuteinNolthenius schrijft hierover in het jongste nummer van den ^Middenstandsbond" Over bovenstaand onderwerp is reeds zóo veel gesproken en geschreven, dat men zich wel eens afvraagt ot het niet meer dan tijd is, geen verderen tijd te besteden aan het tijdsvraagstuk. Maar professor Hubrecht, uit Utrecht de welbekende kampioen voor den Middel-Europeeschen tijd heeft in »De Gids" voor December zooveel «inslaande'" gegevens bijeengebracht, dat de ruime ver breiding er van in dit Middenstandsorgaau ten zeerste gewettigd is te achten. Want zeer duidelijk blijkt daaruit, dat bier inder daad utijd geld is". De kunstlichtbesparing toch zal, indien de Middel-Europeescue tijd wordt ingevoerd, iu de millioenen beloopen, en dat dit geen te stoute bewering is, be- door de vreeselijke opwinding uitgeput en hij zonk zacht (luisterend iu zyn kussens terug. De dokter nam de gelegenheid te baat en gaf den zioke een zenuwstillend en slaapwekkend mid del in, dat weldra de gewenschte gevolgen had, Herbert Muureo viel iu een rustigeu slaap. Een uur ging voorbij. De zieke sliep nog steedB en het scheen den omstanders toe, dat hij kalmer ademhaalde De dokter, met zijn vingers op den pols, telde de slagen en zijn gelaat werd ernstiger naarmate het beslissend oogenblik naderde. Een doodscbe stilte heerschte in het vertrek, niemand der aanwezigen maakte de geringste be weging tot de dokter, den pols loslatend, die plot seling had opgehouden te kloppen, onverschillig zeide„Hij ia dood". De predikant knielde naast het lyk en bad zacht voor de ziel van den afgestorvene en toen liy op stond om met den dokter te vertrekken, zeide hy „Hij is geoordeeld 1" En naar ik hoop vergeven, zooals wy hem ver geven", antwoordde Fraok, starende op het ge laat van den broeder dien bij eenmaal zoo volko- wijzen de door professer Hubrecht medege deelde Duitsche cijfers. Hoe is dat bewijs het eenvoudigst te leveren? Door na te gaan welken invloed de invoering v.m de nieuwe tijdregeling in Duitschland heeft gehad. Op de Duitsche plaatsen nabij de Russische grens jis toen natuurlijk het tegenovergestelde geschied, wat plaats vond op de Duitsche plaatsen nabij de Nederlandsche grens. De menschen bij de Russische grens werden, om. het zoo eens uit te drukken, tengevolge van de nieuwe tijdregeling luier. Zij staan nu later op dan vroeger en gaan dus ook later naar bed. Het gevolg ervan is dus, dat zij meer kunstlicht noodig hebben. De menschen aan de Nederlandsche grens wer den daarentegen vlugger. Zij zijn vlugger uit de veeren en gaan met de kippetjes op stok. Zij hebben dus minder kunstlicht noodig. Hoeveel meer kunstlicht nu hebben de Oost-Duitschers en hoeveel minder kunst licht hebben de West-Duitse hers noodig na invoering van den nieuwen tijd? Ziedaar de vraag welke professor Hubrecht zich gesteld heelt, en die niet zóo gemak kelijk zuiver is op te lossen als men opper vlakkig zou meenen. Want om en nabij 1892 bet jaar der invoering van den Middel-Europeescheu tijd in Duitschland was een uitvinding gedaan, die tot eenaan- merkelijke vermindering leidde van het gas verbruik allerwege. De gasgloeikousjes name lijk kwamen toen in zwang en daardoor werd de regelmatige sterke jaarlijksche stij ging van het gasverbruik niet alleen aller wege tegengehouden, maar .trad zelfs een zeer merkbare vermindering van het gas verbruik in. Deze vermindering is dus eerst buiten rekening te brengen suit te las- schen", gelijk professor Hubrecht schrijft alvorens men een zuivere vergelijking kan maken. Dit is geschied met behulp van den bekenden gasautoriteit, den heer D. van dei- Horst te Amsterdam, zoodat nu verder de cijfers met een gerust hart kunnen gebruikt worden. En wat blijkt nu? Te Koningsberg dat ongeveer evenveel Oostelijk ligt van den Middel-Europeeschen meridiaan als wij Ooste lijk liggen van den Greenwich-meridiaan is het gasverbruik tengevolge van de tijdver- zetting gestegen met 300000 kubiek Meter 'sjaars, óf met ruim zeven percent. Te Elberfeld daarentegen, dichter bij onze grenzen, nam, dank zij den nieuwen tijd, het gasverbruik af mei 500000 kubiek Meter of eveneens met ruim 7 percent. En te Dussel- dorf, hetwelk ongeveer in de zelfde omstan digheden verkeert, bedroeg de besparing bijna 8 percent. Niet minder belangrijk is hetgeen professor Hubrecht omtrent België mededeelt. Terwijl te Brussel in 1891 (dus vóór de invoering van den Greenwichtijd) het gasverbruik met ruim 1400000 kubiek Meter was toegenomen, bedroeg de stijging in 1892, tengevolge van de invoering van den nieuwen tijd, plotseling 2 600000 kubiek Meter. En te Luik werd de normale stijging, van omstreeks 250 000 kubiek Meter per'jaar, plotseling tot bijna 500 000 kubiek Meter opgejaagd Inderdaad, professor Hubrecht heeft recht met te verklaren, dat die annexatie bij Enge land aan België duur te staan is gekomen Volkomen juist is dan ook de conclusie waartoe professor Hubrecht komtdat de bovenaangehaalde cijfers hem het recht geven te zeggen, dat de vasthoudendheid, waarmede de spoorwegmaatschappijen in 1892 invoeriDg van den Middel-Europeeschen tijd hebben helpen tegenhouden, aan Nederland een gel delijk verlies vero' rzaakt heeft, dat even scherp onder cijfers zoude kunnen gebracht worden als de vergelijkende opgaven omtrent het gasverbruik in Duitschland en België in bijzonderheden te volgen zijn. »En evenzeer geven ze my het recht vol te houden aldus besluit de professor wat ik voor veertien jaren meende te mogen beweren en wat ook te dier tijde door de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst krachtig ondersteund werd, dat de verplaatsing van den Nederlandschen werkdag in de richting van het daglich-.. en hare gedeeltelijke vrij making van het kunstlicht ongetwijfeld aan de volksgezondheid ten goede zal komen, zonderdat van wien ook inspanningof krachtige wilsuiting zou gevorderd behoeven te worden". Deze twee groote voordeelen vau de in voering van den Middel Europeeschen tijd besparing Yan uitgaven en verbetering van de volkgezondheid, maken het ook niet moeilijk een beslissing te nemen als de vraag anders gesteld wordt en ons de keuze wordt gelaten tusschen Middel-Europeeschen tijd en Amster- damschen tijd als norm voor ons land. De Amsterdamsche tijd geeft ons geen enkel belangrijk voordeel en isoleert ons in Europa; de Middel-Europeescbe tijd geeft groote voor deelen en maakt ons tot wereldburgers, wat in deze tijdeo van snelverkeer van zoo over wegend belang 'is. Voor Duitsche anexatie door invoering van den Middel-Europeeschen tiid behoeven wy waarlijk niet te vreezen. Want de zoogenaamd «Duitsche tijd", is geen Duitsche tijd; de Mid- del-Europeesche tijd rekent van uit den meri diaan van Greenwich, en Duitschland heeft dus evengoed als iederarider van zijn nationalen tijd afstand gedaan ten bate van het wereld verkeer. Een misplaatst Nationaliteitsgevoel behoeft ons dus niet de keuze moeilijk te maken, en van harte is te hopen, dat de Volksvertegenwoordiging het aanhangig wets voorstel zal aannemen, "waardoor niet alleen de belangen van den Middenstand, maar die van ons geheele volk gebaat zullen zijn mea vertrouwd eu zoo vurig liof bad. Na den treurigen dood van Herbert Muurse werd een testament gevonden, waarin bij, op een klein legaat aan zijn vrouw na, alles wat hij bezat, ver maakte aan zijn dochter Erminie. Frauk maakte daar om geen gebruik van de schuldbekentenis zyna broeders. „Laat Erminie maar alles behouden "zeide by tot Isabella, toen de zaak besproken werd, „bet zal baar tepas komen, als zy en Frank getrouwd en en wij naar Ceylon teruggekeerd zullen zyn." Hij was van plan, Engeland te verlaten, zoodra de zaken van zyn broeder in orde en Raven woud verkocht zou zyn. Hij verlangde niet in een land te blijven, waaraan zoo veel onaangenaame her inneringen voor hom verbonden waren. Ais Pearson kwam by naar Engeland en als zoodanig zou hij naar Ceylon terugkeeren, waar bij bekend en geëerd was en wnarhoen Isabella, zijn vrouw, hem zou ver gezellen. Het duurde echter verscheidene maanden eer alles beredderd was eu inmiddels, na korten rouwtijd, trouwden Frank en Erminie in alle stilte Aan den heet- Directeur van het Post- en Telegraafkantoor hier is machtiging verleend, het aantal bestellers met nog twee uit te breiden. Met ingang van- heden zijn reeds twee hulpbestellers tijdelijk in dienst genomen, in afwachting van de komst der nieuw te be noemen twee vaste. Het bestellend-personeel bestaat thans, behalve uit den Hoofdbesteller, den kantoor knecht en de telegramrijders, uit 24 man. en maakten zij zich geteed, deu heer en mevrouw Pearson naar Ceylon te vergezellen. Zij verlieten Engeland met lichter hart dan velen, die hun geboortegrond, het tehuis hunner jeugd met al zyn herinneringen, achterlaten. De zon ging prachtig onder en verlichtte met haar laatste bloedroode stralen oen groote stoom boot, die het Engelscbe Kanaal uitstoomde. Op bet dek stonden Frank en Isabella en terwijl zy zagen hoe de kust van hun geboorteland lang zamerhand uit hun oogen verdween, voelden xü wel eenigen weemoed, maar toch had een gevoel van vreugde, dat de moeilijke jaren van beproeving voor altijd achter hen lagen, do overhand en vol moed gingen zij de toekomst tegen. Frank en Erminie vergezelden hun oudera. Het geluk, dat ze na zoo veel beproeving in elkanders bijzijn smaakten, was onbeschrijflijk.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1