Ook het kantoorpersoneel zal raet nog een ambtenaar worden uitgebreid. De heer J. C. Rolandus Hagedoorn is be noemd tot lid der Gezondheids-commissie in de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer W. H. van Haselen. In plaats van .ten heer J. A. Haverkorn di» naur Middelburg werd overgeplaatst, is met ingang van 1 Januari benoemd tot Rijks klerk bij de Inspectie der directe belastingen hier de heer H. J. Nielander, thans in gelyk ambt te Meppel. Ds. G. W. C. Vunderink hield gister een lezing voor de Jongemannen-vereenigitig in de Ned. Hervormde kerk te Huizen. Aan den heer B. 11. Kuiper is als minsten inschrijver gegund de levering der kapok matrassen voor het nieuwe Sint Elisabeths Gast- of Ziekenhuis. Het verluidt, dat het 5e regiment infan terie van 2 tot 12 September zal deelnemen aan de groote manoeuvres, die tusschen Arnhem en Apeldoorn 2ullen worden ge houden. Het «Utr. Dbld." meldt, dat dezer dagen bij het 5e regiment een soldaat, na vau 4 uur 's middags tot den volgenden middag te 12 uur wachtdienst te hebben gehad, waarin hij dus 8 uur op wacht heeft gestaan, onmiddel lijk van de wacht inrukken moest om in een der keukens dienst te doen als kok. anders kon er dien dag niet gegeten worden. Bij het le regiment velJ-artillerie zijn sedert eenige dagen de eerste vuurmonden vau het nieuwe snelvuur-geschut aangekomen. Hedenavond loopt weer een extra-nacht trein der H. IJ. S. M. van Amsterdam naar hier. Zondagavond speelde hier de bekende schaker, de heer R. van Dam, uit Leiden, eeu simultaan-party tegen elf leden van de schaak-club «Amersfoort". Hij won er G, ver loor er 3 en moest 2 remise geven. Mloï spel dus van de jeugdige schaak- vereeniging. Het eerste elftal van »Quick", dat Zondag met slechts negen man n iar Rotterdam ging, sloeg «Achilles" vau daar in bekerwedstrijd met 2—1. Haar tweede klopte hier het eerste »H.V.C." met 9—2. We herinneren nogmaals, dat ook morgen tusschen 1 en 4 uur in »l)e Zaaier" de ten toonstelling plaats heeft der voorwerpen van de Protestantsche Armenlotenj. la het vorig nummer deelden we reeds met een enkM woord mee, dat ook het ftoancieele result at van de hier iu Juni gehouden laudbouwfeesten hoogst gunstig is geweest, zoo zelfs, dat zij, die zich bereid verklaarden, deel te nemen in het waarborgfonds, niet behoeven bij te passen. 't Stond er zoo eenvoudig in dat paar dozijn regels; doch beseft men wel wat al arbeids L-r is verricht en overleg gepleegd om tot een zóo gunstig resultaat te geraken? Do landbouwtentoonstelling moest gehouden iu een lijd die juist voor teoloonstelliugen het allerongescbiktst is; begin Juni is de hooitiji, doch kunnen geen landbouw producten geëxposeerd. Maar 't moest in dien tijd, om lat het Nederlundsch Landhuis- houdkundig congres dan vergadert. Het Was geen groote, maar toch een alles zins voldoende tentoonstelling. En ook liet weder liep mee. We zien nog de uitdrukking op het gelaat van hem, die we gerust de ziel, du groote stuwkracht kunnen noemen van hel zoo prachtig ge slaagde concours-hippique, den dag vóór de opening van het terrein, toen het zoo onge woon koud was en de eeue stortbui op de andere volgde. We herinneren ons nog hoe, op 'l laatste oogenblik bijna, alles een week moest ver vroegd wegens de landbouwfeesten te Berlijn. Eu die duizend en een zaken meer, welke angst en schrik brachten onder de commis sieleden. Maar, de inzendingen kwamen, het weer was ongedacht fraai en ullesging boven ieders verwachting. Toen kwam ten slotte het hinkende paard; de fiuaocieele zijde van de puzzle. Ook deze blykt nu een oplossing gevonden te hebben zóo goed als niemand verwachtte. Hulde daarom aan het Uagelijkscb bestuur der financieele commissie, dat met zeldzaam overleg de fun Isen beheerde, zóo uitnemend zelfs, dat de subsidiün van Provincie, Ge meente en Vreemdelingenverkeer konden terug gegeven en do kas der Landbouw- afdeeling, door het storten van de bate van een goede f350, niet al te zeer berooid is. Mei opzet noemden we geen namen van ben, die medewerkten tot een zóo goed resultaat. Waar zou het eind wezen Doch we» willen we hier herhalen den naam van den heer H. Tromp van Holst, j deu Secretaris der Landbouw-afdeeling, wicu in de slot-vergadering dei gerneugde finan cieele commission van Congres en Landbouw kundig genootschap zoo warme hulde werd Sebracht voor zijn onverpoosden arbeid bij e voorbereiding der zoo welgeslaagde feesten, i Het Amersfoortsch symphonie-orkest »Jubaj" kan met trots terugzien op den Zondag avond in «Amicitia" gegeven volksavond. Reeds vóór achten moesten de deuren gesloten worden; het was in éen woord stampvol. Aandachtig werden de goedgespeelde mu zieknummers onder leiding van den y verigen directeur, den heer Bikker, aangehoor d. Het valt slechts te bejammeren, dat niet meer jongelui, vooral zij ds iets kunnen vioolspelen, lust gevoelen, ender zóo dege lijke leiding het samenspel oe beoefenen. De voordrachten, geheel belangloos gegeven door de heeren L. v. B. en J. S., verwierven een welverdiend succes en het daverend handgeklap bewees, dat bet publiek ze op prijs stelde. Genoemde heeren verdienen dan ook volkomen een bijzonder woord van dank voor hun moeite. Als amateurs kunnen zij wedijveren met menigen artist uit een café chantaut; zelfs créaties naar eigen vinding op plaatselijke toestanden ontbraken niet en kan verklaard worden, dat het publiek heeft genoten. We hopen meer malen beide heeren in »Jubal"tezien optreden waardoor velen in de avonduren op aangename en nuttige wijze worden bezig gehouden. De begeleiding door den bekwamen musicus H. Hendriks was boven allen lof. De gri meering voor denjl op dit gebied reeds be kenden heer J. van Eijmeren was keurig. Door dezen goeden uitslag aangemoedigd, ligt het in het voornemen, binnen niet al te langen tijd weder een uitvoering te geven. Ook de uitvoering voor kunstlievende leden en donateurs op a.s. Donderdag belooft veel goeds. De gisteravond ouder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maand vergadering van „Handel en Nijverheid" werd bijgewoond door een 3l)-tal leden. De notulen van 12 November werden onge wijzigd vastgesteld ouder dankbetuiging aan den 2e Secretaris, den heer B. Schimmel Hz. die wegens vertrek zijn Bestuursfunctie neerlegde en wien de Voorzitter eenige vleiende woorden toesprak, hem dankend voor de wijze waarop hij zijn plichten als Bestuurslid steeds correct vervulde. De Voorzitter deelde vervolgens mede dat, in verband met deze aanstaande vacature, waarin binnen dertig dagen moet voorzien, het Bestuur besloot de iunctiën van le Secretaris op te dragen aan den heer J. van der Wal Kz., die van 2e Secretaris aan den heer Jacq- J. Reuten en die van Onder-voorzitter, ter vervanging van den lieer E. Klasser. aan den heer Joh. H. van der Meiden, tot dusver le Secretaris. Met algemeene stemmen werd hierna besloten, aan art. 29 Huishoudelijk reglement toe te voegen: „Een voorstel tot royement wordt niet eerder in stemming gebracht dan nadat het daarbij bedoelde lid iu een Algemeene vergade ring gehoord of daartoe opgeroepen isdit laatste door het Bestuur te bewerkstelligen bij aangeteekend schrijven". In de November-vergaderiug werd dit Be stuursvoorstel in den breade besproken. Door het toen niet aanwezig zijn van net vierde ge deelte der leden kon destijds geen beslissing vallen en moest de stemming uitgesteld tot deze vergadering. Aan de ord-> wamen de besprekingen over de vraagWelke middelen zijn aan te wenden om Amersfoort zoowel als woonplaats als indus trieplaats meer bekend te maken". De Voorzitter deelde mede, dat dit onder werp in deze vergaderingen niet nieuw is, doch dat het financieele deel het groote struikelblok is om te geraken tot een goede oplossing. Al is „H. N." doordrongen van de noodzakelijk heid om Amersfoort beter naar buiten bekend te maken, tocli moet de vereeniging rekening houden met haar kas. die geen groote dépenses thans toelaat, óok in verband met het pas ge vierde lustrum en met het rapport over het marktwezen, welke beide ons waarschuwen, thans niet te veel zeil bij te zetten en ons te bepalen tot voorbereidende maatregelen. De zaak is weer aanhangig gemaakt in een Bestuursvergadering en het Bestuur besloot, de meening der leden te vragen. De heer Van der Wal deelde mede. dat hij de zaak op de agenda bracht naar aanleiding eener advertentie, welke geregeld voorkomt in de „Leeuwarder Crt." over Nunspeet als woon plaats, welke advertentie geregeld wordt gelezen en daardoor veel besproken. Het speet spr. dat de heer Van der Meiden door familie-om standigheden juist dezen avond afwezig was. Hij toch wierp een balletje op om bijvoorbeeld aan de vijftig grootste spoorweg-stutions een bord te doen plaatsen waarop zeer duidelijk Amersfoort wordt aangeduid als knooppunt van spoorwegen en daaronder iets in dezer voege Amersfoort, het centrum des landsuitstekend onderwijszeer gezond gelegenuitstekende plaats voor handel, industrie en renteniers. Wuar de gehcele Gemeente belang heeft bij de vestiging hier ter stede meende du heer Van Meiden wel, dat hiervoor een Gemeente-subsidie ware te krijgen. Een lid meende, dat Amersfoort voldoen de bekend is en rich wel genoeg menschen hier metterwoon zullen vestigen. Spr. las dezer dagen iets omtrent een plan tot verbinding van den Rijn met de Eem, een korter on beter ver keersweg dan hel Merwede-kanaal. Als „II. N." zich daar eens voorspande. Ken Gemeente- subsidie voor dergelijke borden uehlte spr. niet noodig. Wel zou hij het toejuichen alB de Ge meente kosteloos terrein beschikbaar stelde voor fabrieken, die we hier hoog noodig hebb.n. De Voorzitter antwoordde, dat het Be stuur van „hl. N." reeds verbinding zocht met tie Commissie tot verbetering van de bin- nensehippcry, welke het Ryn-Eemkanual over weegt. Spr. merkte op, dat deze waterweg zeer ten goede zal komen ar.n de industrie, die óok behoefte heeft aan oen goeden waterweg. Dat reeds velen zich hier de laatste jaren vestigden, bewijst het gebrek aan huizen; wel is hier geen woningnood, doch men vindt hier geen huizen naar keuze, zelfs niet in do hoogerehuurpryzon. Spr. achtto het noodig, op de eene of andere wijze reclame to maken voor Amersfoort, dat elk wat wils biedt- Dat de Gemeente een of meer terreinen voor fabrieken zou kunnen af staan, gelooft spr. niet; hij meent niet, dat de Gemeente zulke terreinen heeft. Een ander lid meende,dat„Vreemdelingen- veikeer" Amersfoort dient bekend te maken als woonplaats en daartoe thans te meer gelegenheid heeft nu zij baar subsidie van de Landbouw feesten onverkort terugkreeg, en dat „H N." zich moet bepalen tot het vestigen van de aan dacht op Amersfoort als industrieplaats. Spr. meent, dat de Gemeente een zeer geschikt fa brieksterrein zal hebben ab de nieuwe oefenplaats achter de Kazerne voor bereden wapens in ge bruik zal zijn genomendan toch is bet terrein aan den Centraal-spoorweg bij de halte-Vlasak kers niet meer zóo noodig voor hel garnizoen. De Voorzitter zegt, dat deze besprekingen slechts van voorloopigen aard zijn en vraagt goed keuring van de vergadering om de zaak te ren-' voyeeren naar het Bestuur, dat te gelegener tijd met meer omlijnde plannen zal komen, waar voor het tevens verzocht, zoo noodig, eenige kosten te kunnen maken. Waartoe bij acclamatie wordt besloten- Alsnu worden aangenomen twee candidoat- leden, waardoor het ledental 215 bedraagt. Nieu we adspirantcn hebben zich weer aangemeld. De Ingekomen stukken bepaalden zicb tot een schrijven van liet Bestuur van den Middenstands bond waarbij het adhaisie verzoekt op een door dat Bestuur aan de Tweede Kamer gericht adres tot invoering van deu Middel-Europeeschen tijd. De Voorzitter meende, dal dn ia het paard achter den wagen spannen. Wat toch is het ge val Het Bondsbestuur requestreert aan de Tweede Kamer en vraagt daarna adhtesie van de aangesloten vereenigingen. Wat zou het Bonds bestuur doen als de veree igingen eens negatief antwoordden Spr. acht aeze daad van het Bonds bestuur zeer eigi ïmachtig en niet vereenigbaar mei de in de Statuten genoemde federatieve sa menwerking. Spr. herinnert, dat in zake do H. IJ. S. M.-coöperatie vrijwel het zelfde geschiedde. Toen werd gevraagd om een Buitengewone al gemeene vergadering van den Bond, doch bet Bestuur achtte den tijd daarvoor nog niet ge komen, maar opende besprekingen met gedele geerden der H. IJ. S. M. Dat zou intusschen nog op te vatten zijn als poging tot meer intieme toenadering. Thans echter heeft het Bondsbe stuur zich officieel, in quaiiteit, gewend tot de Volksvertegenwoordiging zonder vooraf de mee ning der aangesloten vereeuigingen te vragen. Spr. atelt uit dien hoofde voor, het verzoek aan te nemen voor kennisgeving. Een lid zou het zeer betreuren als dit voor stel werd aangeuomen. Wellicht komt het wets ontwerp spoedig in behandeling en dun zou men in de Kamer er zich op kunnen beroepen, dat de ook naar builen zeer bekende vereeniging „H. N." het adres niet had gesteund. Desnoods drukke het vereenigingsbestuur in zijn antwoord zijn afkeuring uit over de handelwijze van het Bondsbestuur. De Voorzitter herinnert, dat de quaestie van eenheid van tijd reeds van ouden datum is. Zoo steunde de kamer van Koophandel hier reeds de motie der Kamer te Amsterdam om eenheid van tijd in te voeren, aan den Minister overlatend te bepalen welke die tijd zou wezen. Spr. moet zijn voorstel handhaven. Een Bestuurslid meent, dat op de jongste Bondsvergadering aan liet Bondsbestuur is opgedragen, in deze te handelen, in welk ge val dat Bestuur geheel gehandeld beeft volgens art. 11 der Statuten, 't Zou werkelijk zaak zijn dil na te gaan. 't Kan in de slotvergadering zijn afgedaan toen de afgevaardigden van „H. X." reeds vertrokken waren. De Voorzitter stelt voor, dan te stemmen over het al dan niet adhmsie verleencn. Wie daar vóór stemt, verklaart zich ook vóór den Middel-Europeeschen tijd. Iu het antwoord kan dan nog altijd liet Bondsbestuur gewezen op zijn eigenmachtig optreden. Met op 3 na algemeene stemmen wordt be sloten, adhasie te verleenen en al dan niet bet Bondsbestuur te wijzen op zijn eigenmachtig optreden. De Voorzitter deelt nu mede, dat inge komen is het rapport van de in Juni benoemde u)arkt-cornmi3Sie. Dit rapport is vergezeld van teekening, begrooting, becijferingen en is in éen woord een magnifiek stuk werk. Het Bestuur wenscht het zoo snel mogelijk aan «Ie orde te stellen en het dan verzenden naar den Raad. Het is thans bij den drukker en zal nog in do week voor Kerstmis worden behandeld in een buiten gewone vergadering, vermoedelijk op 19 Decem ber, waarin uitsluitend het rapport zal worden gelezen en het Bestuur machtiging zal vragen, die stappen te doen, welke noodigzullen blijken. Aan de orde is de rondvraag. Een lid vraagt de Voorzitter het goed vindt, dat thans gesproken wordt ovor een door dat lid gezonden schrijven over de 9 uurs-sluiting. De Voorzitter antwoordt, het beter te achten, dat de zaak eerst wordt behandeld door het brauehe-comitó. Spr. vleit zich volstrekt niet, dat thans een gunstige uitslag zal worden verkregen, doch vreest dat een bespreking nu zal leiden tot minder aangename gevolgenSpr. ziet er althans geen voordeel is. Het lid verklaart zich bij deze opvatting neer te leggen. Een ander lid klaagt over het spoor weg-station en het stations-emplacement. De hooge dijk die toegang geeft tot het station is niet meer te veranderen, doch de 54b M. lange perrons, de 2 X 418 passen, de 2 X 12 trappen op en 2 X 13 trappen af zijn wellicht te on dervangen. Ook het ontbreken vaD aanwij zingen bij den ingang van do perrons waarvan de treinen vertrekken, iu zeer ongerioflyk- De controleurs hebben het dikwijls te druk dan dat 7.ij inlichtingen kunnen geven. Spr. vraagt of *11. N." niet kan heipon. De Voorzitter antwoordt, dat „H. N." niet veel gehoor zal vinden bij do H. IJ. S. M. doch zegt overweging toe in een Bestuursverga dering. Nadat de heer S i n n i g e hot woord had ge vraagd voor een persoonlijk feit in verband met zijn spreken in de Kamer van Koophandel tegen Staats-exploitatie dor spoorwegeu werd de ver gadering gesloten. Om plaatsgebrek moeten we dit deel der ver gadering uitstellen tot het volgende nummer. De vergadering, gisteravond door de Maria- voreeniging, tegen drankbestrijding, in «Het Valkje" gehouden, was Hink bezocht. De Voorzitster, mevrouw Biaochi-Thies, sprak een kort welkomstwoord en deed daar in o.a. uitkomen dat. de vereeniging zeer verheugd was thans te kunnen doen spre ken een geneesheer, die in zyn practijk zoo veel ervaring opdeed omtrent drankmis bruik. Dr. A. VV. Aussems, uit Utrecht, besprak hierop het alcoholisme, het altijd schenken en drinken van sterkedrank als men maar bijeen is, te pas eu ie onpas, bij iedere ge legenheid, vreugde zoowel als leed en staaf de door zijn groote practijks-ervaringen de nog immer hng niet algemeen genoeg be kende nadeden van drankgebruik. Hoogst sprekend waren zijn voorbeelden uit statis tieken van Levensverzekering-maatschappijen over de sterftekansen van gebruikers en ont houders, uit welken hoofde dergelijke Maat schappijen dau ook oen aanzienlijk lagere bijdrage hellen van geheelonthouders. Do adviseur der vereeniging dankte den talentvollen spreker voor de leerzame rede en hen die belangloos, bij wyze van Sint Ni- colaas-geschenk. deze bijeenkomst mogelijk maakte. Het Amersfoortschc Drankwoor-comité pro fileerde van de gelegenheid om propaganda te maken èn voor het niet-drinken bij de jaarswisseling ètt voor de groote vergadering te zelfder plaats op Vrijdagavond aanstaande. Het Amersfoortsch Drankweer-comité laat zich werkelijk niet onbetuigd. Zóo door tegen Sint Nieolaas den reeds bekenden wagen met het chassinet te doen rond rijden. Schande over hen die den man, die dien wagen Woensdagmiddag voortschoof, onthaald hebben op borrels. Dat is geen geestigheid, geen grap, doch een hoogst laakbare daad. Ér is hier zóo heel veel te doen, dat de thans circulterende lijsten voor nog andere vermakelijkheden daarvan den invloed onder vinden. Daarom wordt de bereids op 18 December aangekondigde lezing vau den beer EdWf7» Visser, uit Leiden, wegens niet voldoende deelneming uitgesteld. De levering van gerookt spek voor het garnizoen hier is bij miuisterioele beschikking opgedragen aan den heer N. C. Dame, te Amsterdam, die met een stadgenoot laagste inschrijver was tegen 55 cent per Kilo. Omstreeks half drie hedenuacht ontstond door onbekende oorzaak brand in de huis kamer van den huis- en decoratieschilder T. L. Blok, aan den Utrechtschen weg 40, ge legen achter den winkel iu verfwaren en chemicaliën. De heer Set ré spoedde zich naar het Politie bureau en aanstonds rukte de slangenwagen uit, die links de geweldige vlammenzee aan tastte middels de juist gister gerepareerde brandkraau bij den Vlaksakkerweg. De bewo ners en hun vier kindertjes ontkwamen nog juist intijds deorfien brandraam op den ■zolder. Het perceel is geheel uitgebrand. Alleen in den sierlijken winkel is nog oen en ander blijven staan. De schade is echter groot, ook al wordt die gedekt door de verzekering van het huis bij de Brandwaarborg-Maatschappij André de la Porta te Arnhem en van den inboedel bij de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij De Jong Co te Amsterdam. Bij dezen brand is weer eens gebleken hoe hoog noodig het is, iu liet Politie-bureau eeu telefoon-verklikker te maken en den toren wachter telefonisch te verbinden. Immers toen de slangenwagen was uitge rukt, bleef aan de politiewacht slechts over de agent-commandant en deze nu had nog de tegenwoordigheid vun geest, het bureau af te sluiten en de Opperbrandmeester en den torenwachter te gaan waarschuwen. Zóo kwam het, dat de brandklok eerst na kwart voor drieën werd geluid en toen pas de spuiten uitrukten, die overigens goed werk deden. De leiding gaf volop water. Een groot geluk ishet.dat de vertegenwoordiger der Waterleiding-maatschappij nog gister het reparatiewerk aan do brandkraan by den spoorwegovergang voltooide. Had hij alles niet op haren en snaren gezet en het her stellingswerk eerst beden afgemaakt, dan was liet der politie niet gelukt, bet vuur te be perken tot het aai.getaste huis. De rechterbuurman had, als wol van zelf spreekt, veel waterschade.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2