Zaterdag 15 December 1906. Aao deo rand van dao afgrond No. 7287. 56e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnemont per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiton worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseorkoston in rekening gebracht. BUREAU: KOR TE GRACHT f. Postbus 9 Telephoon 9. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Wie zich ingang van I JANUARI 1907 wenscht te abonneeren op de AMERS- FOORTSCHE COURANT, ontvangt de in December verschijnende nummers KOSTELOOS. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT; brengen ter algeiueeue kennis, dat bij hun besluit van heden ingevolge art. 8 der Hinderwet, nan A. J. BOODE wonondo alhier, vergunning is verleend tot bet plaatsen van een gasmotor in het perceel Achter de Kamp, wyk No 41, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No 3260. Amersfoort, 13 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burg meester WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente AMERSFOORT, brengen tor algemeune kennis, dat by hun be sluit van beden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan J. G. de JAGER, wonende alhier vergunning ia verleend tot de oprichting eeuer koek- en banket bakkerij in het percuet Langogracht, wyk B.No. 26, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 4128. Amersfoort, 13 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Inschrijving voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT; Gelet op art. 17 dor Militiowet 1901 (Staatsblad no. 212, van 1901) Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, de inschrijving voor de Nationale militie van jonge lingen, die in bet jaar 18S3 geboren zyu, voor deze Gemeente zal worden zitting gehouden op Maandag den 14en Januari 1907 en op Dinsdag den löden Januari 1907, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; eu dat de bepalingen, vast gesteld by hoofdstuk II der voormoldo wet, ten opzichte van doinschrijving voor de mi litie luiden 2 (Slot). t „Ligt daar dan een vjjl tusschen die bloemen vroeg North ten hoogste verbaasd. „Neen, maar jij moet vanavond over den muur klimmen en lusacben de chrysanten oen vijl neer leggen 7,óo, dat Otteway die kan vinden, maar ook zóo, dat de bewakers die niet kunnen ontdekken". North verbleokte. „U vergeet, dat ik pas uit de gevangenis bon ontslagen", fluisterde hjj. „Ik herinner mij, dat ik je gisteravond voor zelf moord heb bespaard. Deins maar niet terug; ik weet het. Ik herinner m(j, dat je mjju gastvrijheid hebt aangenomen, en dat ik je vanuvond honderd pond sterling zal uitbotalen. Ben je nü al een lafaard?" „Neen, neen! Alleen maar denk eens, dat u uw doel mist. Ik veronderstel, dat u plan heeft, die pijl in Otteway's klesderen te schieten. Maar wanneer u mist en een ander treft „Dan zal ik binnen het kwartier van woning ver- apderen I Ik zal niet missen. Ik heb my een maand lang met dit ding geoefend. Ga nu op zy en zie toe. Grevison deed de pijl in den loop van de buks en liet die maten op de vensterbank. Toen knielde hn en richtte de buks op Otteway. Het was een moeilijke zaak. Tweemaal keek hij op zonder den trekker te hebben overgehaald. Hy zag bloek. Zie je, riep hij uit, ik heb slechts proeven go- nomen op stabiele voorwerpen. Het zou ontzettend jammer zyn, wanneer ik missohoot. Maar daar gaat 0Bn deze woordeD haalde by den trekker over. De gevangene Otteway kreeg een hevigen schok, greep met zijn linkerhand naar zijn rechterarm on "„Brnvo 1" riep North opgewonden uit. Art. 18. Voor do militie wordt ingeschreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander die binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk ol in hot Koningrijk België verblijf houdt, 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binneu bot Ryk, in het Duit sche Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft, 8o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander,die binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in bot Koningrijk België woonplaats beeft, 4o. ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, zoo by op den lsten Januari van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet Verkeert in oen dor by art. 16 omschreven gevallen. Ingezetene ia, voor de toopassing van bet bepaal de hierboven onder 4o. A. de binnen bet Rijk verblijf houdende minder jarige piet-Nederlander a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende ds voorafgaan de achttien maanden in het Ryk of di koloniën of bezittingen des Ryka in andere woroldoelen gehad heeft b. van wiens ouders de langstlevende by zyn of haar overlijden in het hierbovon onder a omschreven geval verkeordo, al verkeert zyn voogd niet in dat geval of al is dezo buiten 'slands gevestigd; c. die door z\jn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ou lerloos is of in wotteljjWou zin geen vader of moedor hoeft en van wion niet bekend ia dat hy een voogd hooft, indien hij gedurende de voorafgaande achttien maanden in hot Ryk verblijf gehouden heeft; B. De meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats beeft en haar gedurende do voorafgaande achttien maanden in liet Ryk of de kolo niën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarige wordt voor do toepassing van het bepaalde hierboven onder A gohouaen bij, die minderjarig is in den zin dor Noderlaodsche wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van bot bepaalde hierboven ouder B gehouden bij, die meer derjarig is in deu zin van voormelde wet. Art. 14. Do inschrijving geschiedt lo, van hem, edoeld in art. 18. eerste zinsnede lo zoo by binnen het Ryk vorblyf houdt 011 zyn vader, moedor of voogd aldaar woonplaats beeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd zoo hy binnen het Ryk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeonto waar hij verblyft houdt zoo hij door zyn vader, moedor of voogd verlaten is, ouderloos is of in wettelyken zin geen vador of moeder heeft en het niet bekend is, dat hy een voogd heeft, iu do gemeente, waar hy verblijf houdt zoo hij in hot Duilscho Rijk verblijf houdt, iu do gemeente Amsterdam; zoo by in het Koningrijk België vorblyf houdt, in de gemeoute Rotterdam 2o. van hem, bedoeld iu art. 13, eerste zinsnede 2o zoo ziju vader, moeder of voogd woonplaats heeft binneu het Rijk, in de gemeoute der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rjjk, in de gemeente Amsterdam „Hij heeft bot!" zeide Grevison. „Heeft wat, Leo? vroeg een stem achter ben. Ella stond in de geopende duur. „Niets beste moid, niots, wy zagou alleen naar de gevungenen," antwoordde hij met iets ruws in zyn stem. Toen het meisje zich weer verwijderd had, wendde hjj zich tot North, die met verbazing merkte, dal by doodsbleek was. „Mijn zuster woet niets van dit alles, zeide Gre vison, zij zou ons toch niet kunnen heipon. Je moogt er dus mot baar uiet over spreken." De torenklok sloeg tien uur. Een politic-agent kwam voorbij en zoodra deze verdwenen was, ver scheen er oen gestalte achter den muur. Hut was Paul North, die van onder zyn jas een touwladder te voorschijn baalde en mot een zwaai er in slaag de, deu baak boven aan den gevaugenismuur vast te hechten. In con oogwenk had hy deu ladder be klommen en de vijl tussohou do chrysanten laten vallen. Toon haastte hy zich weer naar benoden. verborg de ladder ou liep naar den hoofdweg. Hy ontmoette niemand. Zoover was alles goed gegaan. Den rolgenden ochtend, toen do gevanjjenon op do wandelplaats liepen, stiet eon van hen in de na bijheid van het bloemperk plotseling een luiden kreet uit en viel op de bloemen neer. Door tweo bewaarders werd hy weggedragen. „Hij heeft de vijl gevonden, dat is zeker, zeide Grevison, die alles met North in adomlooze spauning gadesloeg. Ik ken Otteway gonoog om zeker lo zyn, dat hy geen gelegeuheid ongebruikt zal iaton voorbijgaan. „Vanavond zal hjj ontvluchten. J-i en ik moeten aan den anderen kant van den muur wachten en hem behulpzaam zyn. Daarna zullon wij van elkaar afscheid nemen en jij kunt mot het geld, datje van mij kreeg, een nieuw leven bogiuuen." North betuigde zyu dank. Hot avontuur mot al zijn gevaren was gebleken zijn redding zyn. „Ik houd niet van een gesloleu rytuig{ vervolgdo Grevison, maar moet toch zorgen, dat hy wegkomt. Daarom moetje een gesloten rijtuig huren en duarmeo langzaam op en neer rjjden maar je niet verdér ver is zij in hot Koningrijk Bolgiö, in de gemoonto Rotterdam 8o. van hom, bedoeld in art. 13, oeerste zinsnede Ho zoo hy woonplaats heeft binnon het Rijk, in do gemeente zijner woouplaats: zoo hij woonplant» heeft in het Duitsche Rijk, In do gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats hooft in bot Koningrijk België, in de gemeente Rotterdam 4o. A. van hom, bedoeld in art. 18, eerste zin snede 4o., indien hjj mindorjarig is: zoo hy verkoort in dat goval, in de tweede zin snede van dat artikel onder Au omscltrovon, in do gemeente, waar zijn vador, moeder of voogd woon plaats hooft zoo hy vorkoert in het govai, in die ziasnedo onder Ab omschreven, in de gomoente, waar zijn voogd woonplaats heeft; is do woonplaat» van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente, waar do minderjarige verblijf houdt; zoo hy verkeert in een der govailon, in evenbo- doeldo zinsnede onder Ac omschreven, in do ge meente, waar hi) verblijf houdt B. van bom, bedoeld in art. 13, ooraio zinsnede •lo., indien hjj meerderjarig is: ir. de gomeonto, waar hy woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangewezen gemoonto is die, waar hot vorblüf ol de woonplaats gevestigd is of was op don lston Januari van het jaar, volgende op dat, warln do in te schrijven persoon hot 18de levonsjaar volbracht, tenzij hot iemand geldt, wioos inschrijving te Amster dam of to Rotterdam moet gosohiodon wegens verblijf of woon plants onderscheidenlijk in lint Dnns.hi' Kijk of tn het Koningrijk België. Art. 16. Voor de militie wordt niot-ingoschrovon lo. do ingezotoue niet-Nederlander. din bewijst to behooron tot eou Staat, waar do Nodorlandcrs niot aan den verplichten krijgsdienst zyn onderworpen of waar ten aansien van don dienstplicht hot be ginsel van wedorkoerigheid is aangenomen 2o. hy die bewijst iu do koloniën of bozitlingon dos Ryks in andere werelddeolon vorbiyi lo houden of woouplaats to bebbeD, al hooft zyn vader, inoodor, voogd ol curator woonplaats binnen het RjJIc. Art. 16. Hy, die volgeus art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoo bij Burgo- meester en Wolhoudors der gemeente, waar volgons art. 14 de inschrijving moot gesohieden, aan togovon tusschen don lsten en den Bisten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hjj het 18de levensjaar volbragt. Bij ongesteldheid of afwezighoid van hom, dio zich tor iDsohrjjving moet aangeven, alsmedo in eun der gevallen, hierna in do vierde zinsnede om- schroven, rust de verpliolHing tot hot doen der aa i gif te: indien het een minderjarige botreft, op zjjn vader, moedor of voogd indien het oen moerdorjarige botroft, die onder curatele gesteld is, op zyu curator. Do verplichting van vader, moeder of voogd geldt ovenwol slechts zoo bij of zij binnon hot Rijk, in hot DuitsohcRyk of iu bot Koningrijk België woonplaats heeft. Behoudens dc uitzonderingen bij volgende zinsnodo gemaakt, rust do zorg voor hot doen dor aangiilo uitsluitend op den in to sohryvon minderjarige: ^Jicn^m^adcr^jiuToilo^il^voo^ilNuotJjiniio^iiit reu dan vjjftig Moter van do plaats. Wanneer je zacht gefluit uoort, moot jo haastig naderbij »n. Otteway en ik springen io hot rijtuig en Rijk, in hot Duitsche Ryk of in hot Koningrijk België woonplaats heeft; indien zijn vader of moeder of beiden de oudo^ lijko macht missen indien hjj door zijn vader, moeder of voogd ver laten is; of indien hy ouderloos is of in wettelyken sin geen vader of monder hoeft on het niet bokend ls, dat bij oen voogd heeft. Hy, die door bestuurders, in art. 22 vermeld, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in rilenet ia bjj de secmacht, de marine-reserve eu hot korps wijdercu dan oen zacht komen. dan ryd jo zoo snel mogelQk weg.' „In orde, antwoordde North, waar zult u waohton „Aan hot andero einde van den govangenismuur. In de schaduw van dat groote uitbouwsol daar. Otte way zal wel niot lang meer op zich laien wachten. North ging wog. HQ was org zenuwaohtig. Het was roods bijna éen uur: oen dikke mist hing over de straten en nauwelijks kon hij do vage om trekken van het govangouisgohouw zieu. De straten waren nog niot gohool verlaten. Nu eu dau ratelde nog een rytuig voorbij. Twintig ininuton vorliepen. Een zenuwachtige op winding maakte zich van North mooslor. Het hoon on weer ryden van het rytuig in do nabijheid van do gevftngunis moost de nanduoht der wachters ge trokken hebben. Hij verbeeldde zich reeds do baud der gereohtigheid op zijn schouder to voelen en sid derde van angst. Wanneer zou Een zacht, duidelijk fluiten weerklonk. „Mijn hemel I" Hij is ontsnapt I" hijgde North on by wendde zijn paard in de riohting vanwaar hot signaal was gekomen. Hy bereikte don ingang van don xyweg en bemerkte de omtrekken van tweo ge stalten, dto eon touwladder den buitonmuur afklom men. Zij beroikten deu bogannn grond, maar nauwe- lylcs was dit gobeard of een van bon stort'o zich op den ander, groep hem bij don kraag on begon luid om hulp te roopen. Op hetzelfdeoogonblik kwamon in antwoord op dit hulpgeroop, twoo mannou van achter don hoekmuur to voorsohiju on wiorpenzioh op de boido worstelenden. „Klaart brulde Grevison. Torug, jullie dwazou, of ik schiet jo ullou dood," „Geef jo over, Leo Grevison I Ontruk hora het pistool", aohroouwdo oou van de anderen. Een ouuitsprokeljjkn, verlammondo vree* had zioh van North moostor gemaakt. Hy bleef als aan don grond genageld staan. Als in een droom zag by alios gebeuren. Twee inspecteurs van politie on eenigo agenten werden togen don grond goslingerd. üre- viBon deed een paar stappen achteruit. Hy hief lande of by dc koloniale troepen is tot hot dot vau aangifte niet verplicht. Voor hom of haar, din tot hel doen van aangifte verplicht is, kan de aangifte gosohiedon door oen ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. De volmacht blijft onder Burgemeester en Wethouders berusten. De wijze, waarop van de gmlane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor do militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschreven lo. ledor minderjarig mannelijk Nederlander die na dun lsten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hy hot 18de levensjaar volhragt, en vóór bet intreden van hot '21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Ryk, in hot Duitsche Ryk of in hot Koningryk België gevestigd hoeft; 2o. iodor mindorjarig mannoiyk Nederlander wiens vader, moeder of voogd »a den lsten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige van 18do levonsjaar volbracht, en vóór hot introdon van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen hot Ryk, in hst Duilscho Rijk of in het Koningryk België gevestigd hooft; 8<>. iodor raannelyk minderjarige, dio na den lsten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, nn vóór hot intreden van hot Sla to levensjaar Noderlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hy in een der hier boven onder lo. omschreven govailon verkeert, of wiens vader, moedor of voogd vorkoor» in oen der govailon. hierbovon onder 2o. omschreven; 4o. ieder meerderjarig mannoiyk Nederlander, die na dan lsten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hij hot 18do levensjaar volbracht, en vóór hot intreden van hot 21ste levonsjaar zjlne woon plaats binnon hot Rijk, In hot Duitsche Ryk of in net Koningryk België gevestigd of er woonplaat» vork regen heeft; 6o. ieder mannoiyk meerderjarige, die na den lsten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hy hot 18de levonsjiuir volbracht, on vóór hot intreden van hot 21sto levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is gowordun, zoo hy in een dor hior- boven 4o. omschreven govailon vorkoert: (lo. iodor mannoiyk niet-Nederlander, dio na don lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18do levonsjaar volbracht, en vóór hot lutre- don van hot 21ato levensjaar ingezetene of opnieuw ingosotono is geworden in don zin der tweean zin snodo van art. 18. Hierbij golden do laatilo zinsnodo van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemoonto, waar de insohry ving of do inschrijving opnieuw moet geschieden on van do verplichting tot het doon van aangifte ter in schrijving of tor inschrijving opnieuw gelden de don roohtorarm np on bracht hum naar het hoofd. Do rovolvor, die by in do hand hield gekiemd, kualdo tweemaal. Toon viel hy neor, mot tweo kogelt in hot hoofd getrofFan. North wachtte niet om oog moor to hooron of te zien. Hy ging haastig naar het rytuig, hoorde eon Inidge- Hchroouw ou mannon achter zioh, maar hy dreef zyn paard vlug voorwaarts un had woldra eon groo- ton voorsprong. Korst toen hy oen dor kalme voor steden had bereikt, hield hy stil, Het daar paard an rytuig in don stook nn koorde terug. Toon do dag aanbrak, was hy te midden van hot ruinoor der groote stad vordweeoon. Den volgondon dag word hom uit de bladen allee duidolijk. Lnonol Grevison, die by do politie onder oen half dozyu namen bekend stond, werd roeda twoo jaar lang gnzocht in vorband mot een hundige oplichterijbijzonder stoutmoedige wijze had hy getracht eon kamoraad uit do gevangenis Ie he- vryden, maar hot komplot was ontdekt, door dat men oen brioQo eu oen «talon vyi by Ottow y had govondun. Een cipier had diens plaate ingenomen, terwijl twoo inspecteur» van politic buiten waohtten. De list was in zooverre gelukt, dat Orevieon in den val liep, maar by ontsnapte door zioh op do piaata dood to «obieten. Er werd ook bewoerd, dat zyn zuster niet onbe kend was mot da schuld van haar broeder. Zy ging tobiikt onder droofhoid on schaamte on vorawoen ort daarna. Men meende, dat Grevison oen medopliohtige had. Zyn zustor moest oen soherp verhoor ondergaan, maar dit bracht geen licht en Paul North die eon aandeel in dozo zaak had gehad, werd nooit ondekt. Hy trok naar Amerika, waar hy weldra fortuin maakte. Toen eerst deed hy pogingen om de vrouw terug te vloden, dio in zulk een korten tijd een zóo groote indruk op hom had gemaakt. Hy heeft haar nog niot gevonden, maar geeft don moed niet op en verklaart, dat hut toeval dat hen ouns samen heeft gobraoht, hen weer cn dan voor goed tot elkaar tal brengen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1