Nieuw Parijs A Marktprijzen. Advertentiën. PMHi BEERTJE. le UITMiINS een Tweede Meisje Keukenmeid, TWEEDE WEEKHEID A. L. VERSLUYS, Lichtdrukkerij, Steeodrukkerij. 5n - P--A1M- 6D-- BeschuitwiDkel eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zin sneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Neder landerschap of van hot ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf, of de vestiging of het verkrij gen van woonplaats binnen het Rijk, in hetDuitsche Rijk, of in het Koningrijk België. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar. waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens z\jnen leeftijd behoort. Art. 22. Behoudens de bepalingen in art. 16 zen den bestuurders van krankzinnigen-, doofstommen en blindengestichten, alsmede die der koloniën van weldadigheid, van gevangenissen, van Rijksinrichtin gen en van Rijksopvoedingsgestichten jaarlijks vóór den lOden Januari, oono opgave van do daarin opgenomen mannelijke personen, die op den lsten Januari hun 19de jaar zijn ingetreden, aan Onzen Commissaris in de Provincie, in welke de inschrijving van die personen voor do militie moet plaats hebben. Deze opgave is ingericht in den door Ons te bepalen vorm. Art. 166. Met boete van tenminste vijftig cents en ten hoogste f100 wordt gestraft de overtreding van de artt. 16, 18 en 22. Voorts wordt bekend gemaakt, dat van elk, die moet worden ingeschreven, de overlegging van een uittreksel uit het geboorte-register kan worden ge vorderd dat die uittreksels voor hen, die in deze Gemeente in het jaar 1888 ajjn geboren, bjj de in schrijving zullen voorhanden zijn en dat zij, die in een andere Gemeente zijn ge boren, zich gedurende den loop dezer maand, dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) van des morgens 10 tot 1 des namiddags kunnen vcrvo-geu ter Ge meente-Secretarie, ten einde zoodanig uittreksel door tuaschenkomst van den Burgemeester te doen aan vragen. Wordende de belanghebbenden verder, ter bevorde ring van orde, verzocht om de bovenbedoelde tijds bepalingen nauwkeurig in acht te nemen, alsmede om bij aangifte mede te brengen een duidelijke opgave van de woonplaats, met aanduiding van wijk en huisnnmmer. De tweede maal afgekondigd teAmersfoort d8ul5.De- cember 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: le dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkendrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door VALENTIN CRöSSMANN in de beneden- en de bovenzaal van het perceel Leusder- weg No 37 alhier 2e dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van oet verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 18 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WULJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. KoBtelooze-Inenting BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) brengen ter kenDis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags ie drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het vooimatige school gebouw wjjk A, Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort, 15 December 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Bet alcoholisme een sociaal gemr" In de eerste openbare vergadering door het Amersfoortsch Drank weer-comité belegd en gisteravond in »Het Velkje" gehouden, trad als spreker over boven genoemd be langrijk onderwerp op de Woude, uit Amsterdam. Prof. Kenninck opende de bijeenkomst met een kort welkom, waarin hij uiteenzette wat het A. D. C. bedoelt en herinnerde, dat het niet staat naast, doch is een soort pro- paganda-club gevormd uit de Besturen der bestaande drankbestrijdings-vereenigingen. Het doel van het A. D. C. is het beginsel, dat de verschillende vereenigingen voortaan en ieder op bun wijze onder bun leden pro- pageeren ook naar buiten bekend te maken onder de niet-leden, d.i. het onverschillige publiek voor te lichten omtrent de ontzag lijke nadeelen der drankgewoonten. Als iemand overtuigd la van het gevaar, dat in den alcohol steeds op den loer ligt en op het meest onverwachte oogenblik zijn slacht offer bespringt, dan sluit zoo iemand zich allicht aan bij deze of gene veteeniging. Het A. D. C. echter neemt geen leien aan bet neemt alleen geld aan, dat bet ol zoo goed kan gebruiken, ware bet alleen maar om van zijn Orgaan, dat slechts af en toe wordt uitgegeven, te maken een flink dag blad, dal iederen dag weer wyst op bet groote gevaar van den alcohol En wil of kan men het A. D. C. niet steunen met geld daD is het reeds zeer verheugd indien men zicb in woord en voorbeeld gedraagt naar zijn wenscb en rnee den slryd aanbim tegen Koning Alcohol. Waar deze niet meer re geert, stijgt bel peil der samenleving. Dit hebben ook de Vroede Yaderen dezer begrepen toen zy uit de Gemeente kas een zóo belangrijk subsidie gaven (applaus) voor welke royaliteit spr. hun ook hier open lijk dank en hulde wil brengen (ai onder berinnering, dat dit geld en! uitsluitend wordt besteed voor bet zedelijk en stoffelijk welzijn van de inwoners der Gemeente, zonder te letten op politieke of godsdienstige overtuiging, en geenszins om een mogelijk tekort der vereenigingen te dekken. Het strekt dus uitsluitend om de propaganda, neen, het beschavingswerk te voltooien. Spr. verleende nu het woord aan den heer Van der Woude, die ongeveer zeide Ik zal beginnen met iets, dat in veler ooren wellicht heel gek klinkt: het leven is iets heerlijks. Dat wordt vaak bestreden door hen, die heel bun leven zwoegen en slavenmaar toch is 't heerlijk en vinden allen het heerlijk. Al lijdt men nbg zoo veel, toch klampt men zich aan 't leven vast. Dat het iets heerlijks is, danken we niet aan ons zelveo, want moesten we alleen leven, misten we de groote massa rond ons, dan ware 't niet de moeite waard, te leven. Willen we dus het leven zoo geuotvol mogelijk maken, dan hebben we te zorgen, dat de menschen om ons heen al hun krachten kunnen inspannen om het leven zoo best, zoo heerlijk mogelijk te doen zijn. Zuiver egoïsme doet ons zorgen, de menschen rond ons zoo gezond mogelijk te doen zijn, in staat om te ai beiden naar hun beste krachtenanders behben we zelf anderer arbeid te doen. In de besten van ons geslacht woelt en leeft soms idéalisme, doch zulk idealisme leert ons, dwingt ons op den duur, er voor te zorgen en dus er toe mee te werken, dat elk mensch een menscbwaardig leven beeft, met zooveel mogelijk geluk. Dit vraagt onze beste krachten, eiscbt van ods, dat we zoo gezond mogelijk zijn, zoo groot mogelijke werkkracht kunnen ontwikkelen, zoo veel mogelijk weerstandvermogen bezitten. Zeer veel is 'tonze eigen schuld als deze drie afnemen. Het is onze s ciale plicht, te zorgen, dat deze drie zoo goed mogelijk zijn en dat ons moreel inzicht zoo goed mogelijk zij en niet besmet met allerlei minder wenscbelijkezaken. Onder dit licht wilde spr. hetdrankvraag- stuk bekijken. We hebben dus na te gaan of alcohol houdende dranken onze gezondheid, onze werkkracht, ons weerstandsvermogen al dan niet beïnvloedenin éen woord of we als maatschappelyk burger meer dan wel minder waard zijn bet gebruiken van alcohol. Verhoogt de alcohol dezen trits, dan zijn we verplicht te drinkenverlaagt ze hem, dan zijn we verplicht het drinken van alcohol na te laten. Onze plicht als maatschappelijk burger is steeds en te allen tijd te bezitten volle werk kracht, volle toewijding, heel ons wezen. Kan alcohol (d.i. dus sterkedrank, likeur, wijn en bier) ons voeden Spr. memoreerde nu de in Amerika ge nomen voedingsproeven in de glazen kooi, waaruit bleek, dat alcohol evenals suiker en meel warmte gaf, hetgeen den Franschen dokter Duclos deed zeggen alcohol is voedsel, is best voedsel, is voedsel bij uitnemendheid; een leer die gold tot een ander geneesheer de proef controleerde, waarbij bleek, dat alcohol nog een bijwerking had en wel ver giftigingsverschijnselen Sedert klink het: alcohol is een slecht voedsel, een verfoeilijk voedsel. En wat zegt, naast deze theorie, deprac- tijk Bij een spoorwegarbeid, die in zeer korten tijd moest geschieden, konden s'ec^lts de werklieden die geheelonthouders 'beer *¥h."van der j waren dien volbrengende onthouders-ploegen I gaven meer werk, beter werk en met minder uitputting. I Spr. herinnerde nu aau de proeven van J prof. Aschaffenburg (vinger door prof. Stokvis verbeterd genomen en in de letter- zetterij). Wat gebeurt er als we alcoholgebruiken? Dan wordt ons bewustzijn zijn bedwelmd;hoe gering ook. Wie moeilijk ter tale is, wordt een beele redenaar, al is zijn gekwebbel aan de bittertafel dun ookzouteloos en gedacbteloo Alcohol voedt niet. Voedde hij, dan moes ten we ook gezonder worden by bet gebruik er van. Alcohol is ook minder waard dan het graan of de suiker waaruit hij wordt bereid. Bijna 2 ons suiker (180 Gram) zjjn noodig om nog niet ten volle 1 ons alcohol te stoken als men 100 G. suiker en 100 G. alcohol ge bruikt, dan geeft de suiker niet zooveel warmte als de alcohol; maar 100 G. alcohol is ruim 200 G. suiker; dus is er verlies. Alcohol is niet andei's dan een uitscheidings product van suikerschimmel. En nu den prya, volgens dr. Birnie. Voor voeding is noodig 500 G. suiker en meelstof samen en neemt men dat in gewone gort dan kost dat 20 cent, in licht gerste bier f3.35 toch heet bier het meest goedkoope volks-voedingsmiddel in dubbel gerste f5.79, in Stout f 7.19. Te Zurich werd voor eenigen tyd een nieuw krankzinnigengesticht geopend, dat werd verwarmd middels buizen. Na eenigen tijd waren de buizen vergaan. De zaak werd commissoriaal gemaakt, doch de Directeur loste het raadsel op door te bewijzen, dat in de kolen te veel zwavel zat, die de buizen vernielde. Door alcohol worden ook de buizen in het menschelijk lichaam aangetast, doch die zijn dan niet te vernieuwen. Dat men best zonder alcohol kan leven, bewees Nansen op zyn Poolreis. We maken ons niet krachtiger en beter door alcohol te gebruiken. Men zegt, dat alcohol meer genot geeft. Ons genot is echter niet afhankelijk van schijn, althans niet het werkelyk genot, waar- by geen schijn-dingen zyn. Aan zulk genot is een zeer bittere bijsmaak. Spr. was met een vriend in Zwitserland en wandelde met dezen langs een pas tus- schen berg en afgrond en genoot van heer- lijke vergezichten. Hier en daar, bij een kromming, kon men nog iets dichter bij den afgrond komen en bad dan een nbg fraaier uitzicht,* echter op gevaar af, neer te storten. Zoo velen nu brengen hun medeburgers bij den verschrikkelijken afgrond van hel drankgebruik en houden er geen rekening mee, dat hun medemenschen in dien vree- selijken afgrond kunnen geraken, niet op zettelijk er heen gelokt, doch door het voorbeeld er heen getrokken. Plicht is, de medemenschen te bewaren voor verderf. I)e bittere bijsmaak van zulk genot is, dat men zich afvraagt: was mijn genot niet oorzaak, dat :k anderen bij den afgrond bracht Vervolg in 't By voegsel. S Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. I Atdeeling BU8SUM. f Maandag 17 December. H Haydn, Die Jahreezelten. j Leden met éen dame. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 December. Evang. Lutbersche ketk. Voorin. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. IOV2 uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 51/2 uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 5i/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 91/2 uur, lezen. 's Avonds, 5 uur, lezen. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a. s. DINSDAG 18 DEC. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. Amersfoort, Vrijdag 14 December 1906. Appelen f4.a f7.— Peren f4.a f8.— Nieuwe aardappelen f0.— a f0. Zandaardappelen fl.80 a f2.—. Hoender- eieren f6.50 a f7.50 per 100 stuks. Boter fl.20 a f 1.30 p. k. Margarine f 0.— af 0. Kippen f0.80 a fl.20 Kuikens fl.a f 1.40 Piepkuikens f0.40 a f0.70 Ganzen f0.afO.— Eenden fl.— a fl.20 Hazen fl.50 a f2.00 Wilde konijnen f0.40 f0.50 Tamme konij nen f 1.a 1' 1.20 p. st. Duiven f 0.50 a f0.70 p. paar. Vette varkens f0.a f0.Magere varkens f14 a f20. Zeugen f50 a f70 Biggen f7.— a f 11. Aangevoerd waren ongeveer60 hect- Appelen, iO heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 80 Heet. Zandaardappelen 9000 st. Hoendereieren 1100 Kilo Boter Vette varkens, 2 Magere varkens. Var kens voor exportslagerijen, 200 Zeugen. De heer en mevrouw W- H. E. VRIJDAG—Moll van Charanbe betui gen hierbij hunnen 'dank voor de belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunne dochter. Amersfoort, 15 December 1906. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht op Dinsdag i8 December lusschen »/2 m 41/2. Vereeniging tot nitdeeling ran spijs. Maandag 17 December 1906. Kaartjes verkrijgbaar bij den heer C. J. van BEEK, Varkensmarkt 1. GEVRAAGD niet beneden 14 jaar, voor licht huiswerk. Zich aan te melden Hendrik van Vianden- traat 3, alhier. Mevrouw Van der GOES, Paulus Buislaan 1, vraagt met 1 FEBRUARI eene fatsoenlijke genegen eenig huiswerk te verrichten. Zonder getuigen onnoodig zich aan te melden. Mevrouw L. E. O L D l GS, SHe», Wichmanlaan 20 Bussura, vraagt mt-c FEBRUARI eene Zonder goede getuigen onnocdig zich aan te melden. Bloklandstraat, AMERSFOORT. GELITHOÜRAPH EERDE Reclameplaten, Etiqnetten, Adreskaarten De gure winter is genaderd Weldadigheid vindt nu haar taak, En 't arm gezin, om 't vuur vergadert, Dankt zeeg'nend d' eed'len gever vaak. Doch bij de gift op voordeel letten, Is haar besteden wijs en goed, Geeft daarom Bruinkolen-Briketten, Géén brandstof toch houdt langer gloed. LANGESTRAAT 37. Speelkaarten, Domino- Dam- en Schaakspelen, Dam- en Schaakborden, Trictrac-bakken. Heen in ONZEN winkel, LANGE- STRAAT 105, STAAN WIJ ER VOOR IN, dat onze artikelen DAGELIJKS YEBSCH zyn LANGESTRAAT 105. N.B. Bestellingen worden gaarne aan huis opgenomen en spoedig bezorgd. SCHOUWBURG UTRECHT. Zondag 16 December. Groot Lachsucces I Groot Lachsucces I Bljjepel iii drie bedrijven, uit Fransch ven ALBIN VALABRÈGUE. BC Te Parijs werd dit blijspel meer dan 300 maal achtereenvolgens met sleede stijgend succes opgevoerd. Orkest onder loidiug van den beer H. Kuüpers Aanvang HALF acht

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2