BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van ZATERDAG 15 DECEMBER 1906 Uitgave Firma A. H. van CLEEFF Laat ons daarom minder genieten als dat genot menigeen teu verderve kan voeren. Ware alcohol inderditad een krachtgevend middel dan zou dat moeten blijken uit den gezondheidstoestand. Men moge al op wij zen op den tachtigjarige, die heel zijn leven dronk, doch moet dan óok bedenken hoe ontzaglijk velen juist door don drank stierven vóór hun tijd. De gegevens hier te lande zijn nog van jonger datum dan in Engeland, de bakermat der Levensverzekering-maatschappijen en arbeiders-ziekenfondsen. Daar werd gecon stateerd, dat onder onthouders 6 A 7 ziekte dagen, onder matige gebruikers 12 ziekte dagen per jaar gemiddeld voorkomen Een 41 jaar bestaande Levensverzekering-maat schappij kwam tot het resultaat, dat het aantal verwachte sterfgevallen per jaar ge middeld is voor onthouders71%en voor matig heidsmannen 96%, In moreel opzicht is 't al niet beter. Wie vergrijpen zich 't spoedigst aan een ander? De nuchteren? Als de wijn is in denman, is da wijsheid in de kan. Bij hoogontwik- kelden zoowel als bij zeer eenvoudigen getuige de politie-statistiek van Heidelberg van 16 Juni tot 16 Juli 1899 toen op 1462 studenten plaats luidden 102 bekeuringen wegens openbare dronkenschap, het uit draaien van gaslantaarns, openen van riool gaten, rustverstoring, enz. Brengt men dit over op de gehoele bevolking van het Duitsche Rijk dan zijn de verhoudingen per 10 000 inwoners14processen-verbaal wegens beloediging van politie-beamten door niet- studenteu en 22 door studenten, gevaarlijke verwondingen 20 en 15, bedreiging 4 en 14. Dit teekent de vervloekte drinkgewoon ten onder studenten. De alcohol vraagt niet naar beschaving of ontwikkeling, naar liooge of lagere afkomst, doch maakt van elke meusch een beest. Hij berokkent {ontzaglijke schade aan de maatschappij (krankzinnigheid, zelfmoord, minder werkkracht, grooter aantal ziekteda gen) terwijl de gemeenschap recht heelt op aller ouvci korte werkkracht. Alcohol geeft dus een sociaal verlies en is dus een sociaal gevaar. Door zorgvuldige on lerzoekingen.jaren ach tereen genomen, is gebleken, dat in twee groepen van tien iamiliën, waarvan de ont houders 01 en de gebruikers 57 kinderen hadden, onderscheidenlijk 50 en 9 (negen slechts) goed opgroeiden. Die 48 kinderen van nog maar matige gebruikers waren van hun geboorte behept met kwalen en gedoemd tot soms onbeschrijflijk lijden. Uil nauwkeurig nagaan van eenige duizen den gevallen bleek, dat, waar de vader een dronkaard was, zijn dochters bijna regelmatig niet in staat waren hun kinderen zelf te voeden/ zoodat de kindersterfte zeer groot werd. Alcoholisme blijkt dus te zijn een ontzag lijk gevaar voor de gemeenschapen de plicht van eiken weldenkende is, te doen wat mo gelijk is om dat kwaad te helpen keeren. Wie ten deze zijn plicht verzaakt, handelt niet zooals een mensch behoort te handelen. Eingelijk debat werd niet gevoerd. Slechts deed iemand de vraag of een ge heelonthouder bedrijfskapitaal raag verstrek ken aan een tapper. De inleider beantwoordde deze vraag door zijn zienswijze mee te deelen omtrent het standpunt, dat een alcohol-bestrijder dient in te nemen tegenover den drankhandel en de alcohol-industrie. Spr. deelde nu mee, dat, waar in een be drijf word gestoken 100 000 dollar, daarbij werk vinden in lederindustrie 146, kleding industrie 136, tegolindustrie 135, alle overige gemiddeld 72doch in brandewijn-industrie 1 7 en bierenindustrie 1.5. De alcohol-industrie geeft dus én een soci- aal-nadcelig product én doet het bedrijfska pitaal ten goede komen aan het minste aan- lal menscheD. Waar dus de drank-industrie langs alle jijden een schadepost is, behoort de drank bestrijder die op geen wijze te steunen, óok niet door er geld in te steken. Spr. werd hier telkenmale geïnterrumpeerd door een tegenstander, doch ging voort: No" een deel is niet aangeroerd, namelijk de som gelds, die jaarlijks alleen in ons kiein land wordt besteed aan alcohol. Uit de verslagen van de Ontvangers der accynzen blijkt, dat per hoofd - dus mannen vrou wen en kinderen - wordtgebruikt S.22 L. „er iaar, dat is 8.22 L. belasting-drank van of 11.5 L. hoi'bergdrank, of per week en por gezin gemiddeld voor fl.25, of per jaar f85 per gezin <«pr. meende, dat f t lastige beer achterin do zaal wel meer dan f 85 per jaar noodig had) of voor heel bet land per jaar 72 millioen gulden. Dat is nog zonder wijn of bier, zonder te rekenen de kosten van arbeidsverlies door Maandaghouderij, ziekenverpleging, gevav e- nisverpleging. Telt men deze mee, danlt de onnutte uitgaaf wel 300 millioen per jaar. Doch nemen we eens honderd millioen per jaar, dan nóg blijkt overtuigend welk ontzag lijk verlies de alcohol-industrie berokkent aan heel de gemeonschap en welk oen ont zettend gevaar zij oplevert voor de maat schappij. Spr. hoopte, dat zyn gehoor ook thuis ge komen zal overwegen wat hij zeide toen hij deze diep-ernstige zaak besprak en dat ieder zien zon afvragenwat is tegenover deze dingen mijn plicht; wat heb ik tot deze din- gei. 'e doeren daardoor zou komen tot de overtuiging, dat plicht is, mee te stryden te gen dit ontzaglijk kwaad. Prof. Keninck dankte 'nu den spi eker voor zijn geheel belangloos optreden en sprak den wensch uit, dat deze andermaal zou willen komen naar Amersfoort, dat te dezen opzichte niet hoog staat en spr. 30- jarig verblijf iu deze stad kan hem doen oordeelen waai de vooruitgang op dit stuk maar o! zoo gering is. Hierop werd de niet overdruk bezochte vergadering gesloton. Weldadigbeidspostzegels. Eerstdaags zullen ingevolge verleende machtiging bij Kon. besluit van 26 December ten behoeve der Amsterdamsche vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose «Wel dadigheidspostzegels" worden uitgegeven, die geheel voldoen aan de eischen van ge wone postzegels. Zeer artistiek van uitvoering, ontworpen als zij zijn door den heer Der Kinderen, Directeur der Academie voor Beeldende Kunsten, mogen zij evenals gewone zegels op brieven worden geplakt, zonder dat een gewoon postzegel daaraan behoeft te worden toegevoegd. Van zulke zegels worden er uitgegeven van 1, 3 en 5 oent, kostend in dit geval 2, 6 en 10 cent. Zij zijn uitsluitend verkrijgbaar te Amsterdam aan Post- on Bijkantoren en depots. Zij zijn daar ver krijgbaar van 21 December tot 3 Januari, mogen echter gebruikt worden tot 31 Janu ari 1907, doch alleen voor binoenlandsch verkeer. Zij mogen derhalve uit alle plaatsen van Nederland naar alle plaatsen in Nederland worden verzonden en worden dan als gewone postzegels afgestempeld. Aldus hebben zij, zooals van zelf soreekt, groote philatelistische wa.irde. Ten einde ook niet-Amsterdammers, die bf een steentje willen bijdragen tot een goed werk bedenkende, dat Amsterdam 1/10 van Nederland's inwoners herbergt, en de droeve tuberculose daar, bij de ongunstige woningverhoudingen meer slachtoffers dan elders maakt óf die een philatolistisch unicum willen bezitten, hiertoe in de ge legenheid te stellen, is het Consultatie bureau te Amsterdam, Vijzelgracht 23, bereid, tegen overmaking van hel gevraagde bedrag de verzending der postzegels in couvert op zich te nemen. Men riohte zich dan een voudig tot het Consultatie-bureau der Vereen, tot bestrijding der tuberculose te Amster dam, Vijzelgracht 23. Ook in de afdeelingen van de Eerste Kamer werden, bij het onderzoek van het wetsont werp tot wijziging der Muntwet ter invoering van een nikkelen 5-centstuk, bezwaren ver nomen, die in de Tweede Kamer te berde waren gebracht. Men vond het 2J/a-ceutstuk voldoende in de behoeften voorzien, mits de circulatie van deze munt werd uevorderd maar niet allen waren van deze meening. Meer algemeen waren de bezwaren tegen den vorm, de dreigende verwisseling met het kwartje, de kroon, die geen Koningskroon is. het woord .Nederland" in plaats van «Neder landen". Het denkbeeld werd geopperd, de groote 5 op het muntstuk diep in te slaan, opdat het verschil met het kwartje voelbaar zou zijn. Hetafdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het wetsontwerp t-.t ruiling van grond met de Gemeente Amersfoort bracht de op merking, dat. de betreffende grond eerst door de Gemeente is gekocht en zij dus slechts als tusschenpersoon optrad. Men vroeg waar om dit geschiedde; Ingenieur Th. Sanders zal Maandag te Am- steraam in den Bond van Technici inleidea: De Amsterdamsche spoorwegplannen en hun voorbereiding. De Gemeenteraad van Gouda besloot gister met 8 tegen 4 stemmen voorloopige concessie te verleeneu aan ingenieur A. J. Krieger voor den aanleg en de exploitatie van een paardetram weg station - markt - Oosthoorn- veerstal. Omtrent het plan van ingenieur A. J. Krieger voor een paardenspoorweg Utrecht- Rurmelen schrijft men ons: De hoer Van de Poel, uit Utrecht, hield op 11 dezer te Harmeien een voordracht voor een op te richten auto-omnibusdienst o.m. van Harmelon naar Utrecht. Hy be weerde f22000 'sjaars noodig te hebben tot dekking der exploitatie-kosten van een goed ingerienten auto-omnibusdienst Ouecht-Har- melen (de exploitatie- en afschrijvingskosten van een paardetrum langs dit traject werden berekend nog goen derde vau dit bedrag te zullen eischen). De beer Van de Poel meent, dat die kosten zullen worden gedekt door de opbrengst, waarbij hij o.m. f8000111 'sjaars denkt te balen uit het goederenvervoer (de totaal opbrengsten werden in het ontwerp-paarde- tram begroot op hoogstens f9000 'sjaars). De Gemeenteraad van Harmeien besloot op 13 dezer, in principe medewerking te verleenen aan den aangevraagdeu paarden spoorweg Utrecht-Harmeien (ook de Ge meenteraad van Ouden, ijn besloot bereids daartoe) en benoemde eea commissie uit zijn raidden om met den ontwerper, ingenieur Krieger, in overleg te treden. Ook de heer M. van der WerfT behaalde het Mercurius-diploma voor Boekhouden van deFederatie van handels- enkantoorbedienden in Nederland. De heer A. Th- Neeb legde aan de Rijks universiteit te Leiden met gunstig gevolg af het candidaats-examen Rechten. Het Amersfoortscb Vrijwilligerskorps, dat reeds over de 80 man telt, heeft nu ook eeD muziekkorps van 33 man. De Amersfoortsehe Muziek-vereeniging (voorheen «Caecilia") heeft zich verbonden om, als de troep in 't voorjaar uitrukt, bok in uniform te verschijtten. Daar zit gang in. Oók is een afdeeling gesticht te Baarn, waar een instructeur uit Amersfoort heden avond de eerste schreden zal doen zetten op het krijgsmanspad; Blijkens beslissing van den Minister van Oorlog kan aan het eerstvolgend examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reser vekader bij de infauterie en de vesting-artil lerie óok worden deelgenomen door jonge lieden die, in het jaar 1800 geooren zijnde, op 13 Februaai 1907 dei» leeftijd van 17 jaren nog niet hebben bereikt, zoomede door ingeschrevenen voor do militie voor de lich ting 1908, door lotelingen van de lichting 1907, door lotelingen van de lichting 1906 die in 1907 moeten worden ingelijfd, en door dienstplichtingen van vroegere lichtingen die nog in het genot zijn van uitstel van eerste oefening. De kennisgeving, dat zij aan het examen wenschen deel te nemeü, behoort door de adspiranten vóór 30 Januari 1907 te worden ingezonden bij den commandant van het korps, waarbij zij zich wenschen te verbinden. H Landbouw-onderwijs aan lo^fngen in het garnizoen Amersfoort wordt gegeven doorden Rijks-landbouwleeraar P.Miedema.uit Utrecht, en bijgewoond door 24 deelnemers. Eerlang zal bij het 5e regiment infanterie worden ingevoerd de nieuwe tamboers- en boornblazersschool, ontworpen door den ser geant-tamboer van bet 9e regiment. De trom-signalen voor den kazernedienst vervallen dan. Luitenant L. J. Rieber, van het 5e regi ment infanterie gedetacheerd aan de Hem- brug, wordt 15 December gedetacheerd bij de Normaal schietschool te 's-Gravenhage. Luitenant-kolonel jhr. L. A. P. Six, van het le regiment veld-artillerie, vertrekt Dins dag naar Breda om het commando over het 3e regiment veld-artillerie over te nemen. Ook Donderdagavond was »Amicitia", bij de uitvoering voor kunstlievende leden en donateurs van bet Amersfoortscb symphonie- orkest «JubaP onder leiding van den heer G. Bikkers, goed bezet. Was er hier en daar wel iets, dat nu niet precies zoo heel muoi klonk, toch bleek, dat door dit orkest van dillettanten ernstig word gestudeerd en getracht iets goeds te leveren. De pas opgerichte mandoline-club «Arion" bracht een zeer aangename afwisseling en viel zóo in den smaak, dat ze al aanstonds toetjes moest geven. Vooral de Faust-fan- taisie en de Arion-marsch (van haar direc teur, dep heer C. H. Stoetzer) oogstten bijval. Geen wonder dan ook, dat de grijze Voor zitter van «Jubal", de heer A. M. Kollewijn Nz., warme hulde bracht aan «Arion", terwijl hij ook de heeren J. D. L. v. B. enL. S. dankte voor hun medewerking op Zon- dagavand bij hot volks-coc-erL 't Is maar een geluk, dat er een beetje rust komt in de avondjes-uit. Volgende week maar twee openbare uitvoeringen. Dat het deze weekte druk was voor Amers foort bleek gisteravond, toen «Heimat' ging voor een kleine tachtig menscheu. Gaarne brengen wij in herinnering, dat a. s. Dinsdag 18 dezer, des avonds te half acht, in de Industrie- en Huishoudschool, Hendrik van Viandeustraat 17, de bespreking wacht door de Directrice, raejuftronw De Holl, van »De voeding in het gezin van den werk man". Mejuffrouw De Holl denkt haar rede over dit belangwekkend onderwerp met voor beelden toe te lichten. De spreekster, die riders reeds meerdere wintercursussen heeft geleid, hoopt met de oprichting van de door haar bedoelde bostelooze avondlessen ook hier te slagen. Dat haar dit terstond gelukken zal, be twijfelen wij niet, zoo maar een goed getal dergenen voor wie de avond eigenlijk bestemd is, daarvan ook werkelijk gebruik maakt. Entrée wordt niet geheven. Belangstellenden, zegt het voort I De buitengewone algemeene vergadering van «Handel en Nijverheid" waarop het rapport der Markt-commissie zou worden gelezen en die aanvankelijk was vastgesteld tegen 19 December, zal gehouden worden begin volgende maand. Dat is een mooi begin van het nieuwe jaar. We vestigen de aaudacht op de advertentie in dit nummer nopens de bijeenkomst, in de gioote zaal van «Het Valkje" op Woens dagavond- De autoriteiten zijn genooddoch ook anderen zullen ongetwijfeld belangstellen in dit vraagstuk. Het eerste elftal van «Quick" speelt hier morgen tegen «Wilhelraina" uit's Hertogen bosch. Een interessante voetbalewedstrijd, die wel heel wat kykers zal lokkn. Haar tweede gaat naar «Hercules" III te Utrecht voor den U. P. V. B. De «Kampioen" gaf in zijn jongste num mer het eerste nummer vau een Technisch bijblad. Geruimen tijd geleden maakten we mel ding van het verzoek, in «Audrocles" aan vrouwen en meisjes gedaan om zich niet te tooien met veeren van vogels. Men verzoekt ons de geheele brochure nog eens weer op te nemen. We hebben te goeden dunk van onze leze ressen dan dat we zouden veronderstellen, dat dit nog noodig is. Mocht een barer de brochure-zelf nog eens willen doorlezen, dan ligt die te onzen bu- reele ter beschikking. Het gerucht als zouden weder arrestaties hebben plaats gehad in verband met den moord op Drost, is, naar men ons ten stel ligste verzekert, beslist onwaar. Niet alleen te Baarn maar nu ook te, Utrecht weden valsche kwartjes uitgegeven- die bestaan uit een cent waarop langs gal vanischen weg de afbeeldingeu der voor- en der achterzijde van een kwartje zijn vast gehecht en waarvan de rand met eenig zil ver is bedekt. Oppassen is dus de boodschap. Terwijl hedenmiddag een arls een zyner patiënten bezocht en zijn rijwiel voor diens woning had neergezet, ging een velomoan er met zijn karretje van door. Wat zeer onaangenaam is, te meer daar nu reeds sedert vrij langen lijd het voorwiel kan worden vastgezet zóo, dut een dief niet met het karretje kan wegspurten. Kosten'? Een paar stuivers. Een cavalerie-paard, dat genoeg had van de oefeningen, wierp hedenochtend zijn be rijder af en kwam in goeden gang naar huis. Vooral op de Langestraat had de solist veel bekijks. Het mag voor sommigen van belang 2ijn te weten, dat tot 5 Januari 1907 op de Gemeente-secretarie van Soest ter inzage ligt het ontwerp van een Bijzonder reglement voor het eventueel op te richten Water schap «Soesterveen". Bezwaren tegen be doeld ontwerp kunnen liefst vóór 31 Decem ber worden ingebracht. Te Nijkerkerveen is naar aau het »Nws." vandaar gemeld wordt sinds eenige dagen een nieuwe secte ontstaan. Wie daarvan lid wil worden, moet zich laten doopen met een ketel kokend water. Een veekoopman aldaar, A. B. genaamd, heeft onlangs die kuur ondergaan. Ieder mensch wordt op tweeërlei wyze opgevoedi namelijk door anderen en door zich zeiven maar door zichzelven het meest. Inhoud «Wereldkroniek" 15 December: President Roosevelt op zijn inspectie-reis langs het Panama-kanaal Vatra Luminoasa (Carmen Sylva) Het kasteel van Wychen Voor en achter de schermen van een variété-theater Personalia Tentoonstel ling in Pulchri Tentoonstelling J. W. C. Cossaar, dr. Dee, Halm cd J. L. van Jshoven De kapitein van Köpenick St. Nikolaas- feest der Utrechtsche studentenUit Schouw burg en Concertzaal Kroniek van de week Oplossing prijsraadsel.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5