Stadsnieuws. allen troost, waar onze veerkracht moet ge nieten gaan van morgenzon, zomerhemel, toornen en bloemen en de weldadige macht van menschelyke sympathie. KENNISGEVING Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op artikel 27, alinea 6 der Woniogwot brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf beden op de Secretarie ter viaie ligt een ontwerp verordening houdende het verbod lot het atollen van gobouwen op grond,welke in de naaste toe komst voor den aanleg van een straat, gracht of plein bestemd is. Amersfoort, 27 December 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. Aanstaanden Zondag wordt in de Remon- strantsche kerk geen godsdienstoefening ge houden- Het Kerstfeest is bij den kerstboom her dacht in de school aan Je Beekstraat door de leerlingen vau de Zondagsschool van het >Ned. Bgbel-genootschap", in «de Arend'' door die van de »Ned. Hervormde Zondags- school-voreeniging" en in «Het Valkje" door die van de Oud-bisscboppelyke Klerezie. De kleinen -- en ook hun geleiders voor- zooveel dezen een plaatsjs kouden vinden genoten van de hoogst bevittelyke toe spraken en zongen hun mooie liederen dat bet een lust was, ze aan te hooreu. Ook door den K. K. Volksbond werd den kinderen van de leden een genoeglijk Kerstfeest bereid, waarby de kleinen ook genoten van allerlei versnaperingen en ver rassingen. Het «Leger des Heils" hield op beide Kerstdagen drie oeleniogeu en maakten eersten Kerstdag vyitig arme gezinnen ge lukkig door een welvoorzieuen zak levens middelen. Een goed portret van den beer Burge meester van Amersfoort is opgenomen in het «Utrechtsch Jaarboekje" voor 1907. De beer J. C. Rolatidus Hagedoorn beeft aangenomen zyn benoeming tot lid der Ge zondheids-commissie. De heer H.Noorman is in de vacature-G. Prins benoemd tot Secretaris der plaatselijke commissie voor de Ongevallenwet. De heer S. Posthuma is herbenoemd tot Bestuurslid van den Bond van Inspecteurs van gemeentelijke politie. Volgens de laatste opgave van den stand van het internationaal scbiel-concours, uitge schreven door de Scherpschutters-vereemging «Koning Willem 111" te Hilversum is de beer D. van Buuren met '284 punten no. 5 voor Vaste haan buks, met 96 punteu no. 3 voor personeel buks, met 94 punten no. 5 voor jubileum-baan buks, met 288 punten no. 9 voor vrye baan buks. De heer J. Lammerts van Bueren is met 275 punteu no. 18 voor vrye baan cylinder. Het plan bestaat, in 1907 de lichtingen 1900, 1902 en 1904 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen te doen komendie van 1900 van 29 Juli en 5 Augustus tot 17 Augustus, 21 dagen ei 13 dagen; «iie van 1902 van 19 en 26 Augustus tot 14 Septem ber. '26 en 20 dagendie van 1904 van 19 Augustus tot 21 September en van 26 Au gustus tot 14 September, 35 en 20 dageo. Zij, die voor een minimum aantal dagen zullen moeten opkomen zyn zy, die in hun eerste dienstjaar Ingevolge art. 109 der Mili- tiewet onder de wapenen zyn gehouden. Aan de velddienstoefening door de Weer baarheidsvcreenigingen gister bij Zwolle ge bonden, nam een 30 tal leden van het Amersfoortsch Vrywilligers-korps deel. Kapitein E. G. Staal van het 5e regiment infanterie is benoemd tot adjudant by bet korps. Kapitein C. M. H. Kroesen, van het5e re giment infanter'e gedetacheerd bij de land macht in W.-I., zal binnenkort het leger verlaten in verband m--t zijn benoeming tot Directeur, te Paramaribo, der Sutiinaamsche Bank. Zelfs Zaterdag bad SpeenholTs «Vrij too- ceel" een moote zaal, ofschoon by na alle eersterangs-plaatsenzelfs Zaterdag, toen zoo heel velen reeds met Kerstveilof waren vertrokken. En weer is er braaf gelachen en duchtig geapplaudisseerd. Het «benauwd half uurtje" hebben we al meer hier gehad, maar zóo als Nap do la Mar den braven godsdienstonderwijzer voor stelde en zóo als zyn vrouw bet aanstaande tooneelkatje gaf, was 't toch buitengewoon. De heer SpeenbofT zeide den «Brief aan den zoon in de nor" weer op verzoek en daarna het te Helmond verboden maar toch zoo heel juiste liedje «De koslelyke schat" (hier bezorgde het hem een terug roepen by open doek), vervolgens «Geschie denis van een oude vrijster" en «Rem- bmndtfeesten". Mevrouw SpeenbofT droeg bierna voo «Lente-idylle" en «Twee bedelaars". Toen Nap de la Mar met zyn kostelijk spel in «Ik moet vader worden", waarin hij zich zóo zeker waant van het dochtertje dat bi) verwacht, dat hy het al vast gaat toe spreken, haar zelfs getrouwd ziet, tot opeens de baker bem komt meedeelen «twee jon gens". Nóg koddiger was zijn «Droom" en de historie met de scheepsbeschuit. En wel 'l alleraardigst zijn parodie op een opera voorstelling. Heel mooi was ook 't spel van den beer en mevrouw SpeenholT in «De jaloersche vrouw". Hier liep deze mooi geschreven samen spraak af zonder ongelukken. Eenige «lagen geleden toen SpeenholT óok een tooneel- ruit zou inslaan en, ter verbooging van het effect, achter de coulissen een stuk glas werd stukgeslagen, verwondde de pianist, die de vorige keer zóo voldeed, zich daarbij dermate de rechterhand, aat hy wel zeer lang niet in staat zal wezen, te begeleiden Maar na de pauze begon 't eerst reebt zoodra de typische Gemeente-veldwachter plaats had gemaakt voor «ZijnEdelAchtbare", din niemand minder bleek te zijn dan Nap. de la Mar. Wat een praebt-kop had hij zich gemaakt. Wat zat hij daar hoog-deftig in de loge achter zijn pütteke bier met zyn pijp. En hoe koddig waren telkens zijn uitvallen. Een pracbt-creatie voor een gelegenheidsstukje, uat zóo gauw in elkat** is gezet. 'tGaf meteen ge'egenheid, het geheele ensemble te zien en aan te hooren in een heel goede revue van zeer bijzondere soort, ryk aan afwisseling en vol recht geestige zetten. Speeuhofï herhaalde «Opoe" en „De ont- tgen boef' en gaf bet zoo ia-ware «Gemeubi leerde kamers" en om 't tragische daarvan niet 41 te lang te doen nawerken bet vriende lijk raadseltje aan ZijnEdelAchtbare, diens overeenkomst met het lampegLs. Mevrouw SpeenholT zei weer «De vier studentjes" en «'tKind van de zonde" en hierop leidde SpeenholT met zijn «Nieuwer- wetsehe lee" in Isadora Duncan, die hoogst verdienstelijk werd nagebootst door mevrouw De la Mar—Klopper, zóo zelfs, dat «ZijnEdel Achtbare", die tijdens de proef-voorstelling hoe langer zoo meer teekenen van hoogst bedenkelijke instemming had geven, niet meer te houden was door den typischen man van «Eer en deugden mee ging dansen. Men heeft zich weer kostelijk geamuseerd en danig gelachen. Half Februari komt het «Vryn Tooneel" hier terug. Toch niet op den avond van het groote hal masqué, dat in voorbereiding is en ook wel zal slagen We verwijzen naar de advertentie in dit nummer omtrent de bioscoop-voorstellingen «De Arend". In het volgende nummer komen we daarop terug. Ze moeten zeer aanbevelenswaardig zijn. H. M. de Koningin schonk aan de Maat schappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin «Zandbergen" weder een gift van f250. De anti-revolutionnare propaganda-clnb «Groen van Priosterer" zal morgenavond haar eerste cursus-vergadering in dit sei zoen houden, waarin als spr. optreedt ds. W. L'. Vunderink. Eerlang wordt ook een openbare verga dering geboudeD. Ter waarschuwing van anderen kan wel licht dienen het geval van een paar jouge lui, die gisteravond by Monnikendam gingen sleedeievaren, doch, door de duisternis mis leid, in de Beek geraakten, zóo stevig zelfs, dat huzaren ter hulp moesten komen om bÖn uit liet zeer koude bad te balen. Ze zjjn er afgekomen met een nat pak. Eenige bewoners van woonwagens kregen Eersten Kerstavond twist, die eerst eindigde toeu een hunner een geweldige messteek bad opgeloopen. Een dokter moest te bulp worden ge roepen om den gekwetsten slagader te on derbinden. Door de recherche is hier aangehouden een 19-jarige jongen uit tiarneveld, die by zyn kostbaas een rijwiel stal en dat te Utrecht beleende. Een vyftal Raadsleden te Harderwyk heb ben een voorstel ingediend om der Regeeriug een som van f 50 000 aan te bieden ten ein de aldaar een Hyks-Hoogere Burgerschool te verkrygen. In de eerstvolgende Raadsverga dering zal dit voorstel ter tafel komen. Als men alleen gelukkig wilde zyn, dan zou dat niet zoo moeilyk wezenmaar men wil altijd gelukkiger zyn dan anderen, en dat is daarom zoo moeilik, omdat men anderen altyd voor gelukkiger houdt dan zy werke lijk zyn. openbare vergadering van den Raad dezer Ge meente waren aanwezig 13 leden en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren C. Th. va-, lick, Jorissen en Wethouder Visser; zonder bericht was afwezig de heer Oosterveen. Tegen de notulen der vergadering van 27 November waren geen bezwaren ingebracht, zoo dat zy als vastgesteld werden beschouwd. Het belangrijkste der Ingekomen stukken was een verzoek om verbetering van den I.age weg om pne-advie8 aan B. en W. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag tn den on derwijzer G. J- A. Drechsler (school KoningB- straat) wegens benoeming te Utrecht. Wordt z. d. of h. st eervol verleend met ingang van 1 Januari. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school Koningsstraat (vacature- mej. Oerlemans). Benoemd mej. J. F. Buitenhuys, wie tevens eer vol onslag wordt verleend als onderwyzeres aan de Hellestraat. 3. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school Hellestraat (eventueele vacture-mej. Buytenhuya). Wordt teruggenomen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwijzer H. van Gelder en tot machtiging, in de vervanging te voorzien. Wordt z. d. of h. st. verlengd tot 1 April 1907 met behoud van salaris. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend personeel by het Lager onderwijs. Overeenkomstig de Verordening worden ver hoogd de salarissen van de onderwijzeressen Buvtenhuijs en De Waard en den onderwyzer Hazendonk. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een vast leeraar in de Na tuurkunde aan de Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt dr. H. Oorver, thans tijdelijk leeraar. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verleenen van steun aan of overname van de Amerefoortsche Tram weg Maatschappij. B. en W. schreven 17 December Op verzoek van het Bestuur van de Amers- foortache Tramweg Maatschappij hebben wij in den afgeloopen zomer een bespreking gehouden mei eenige gedelegeerde leden van het Bestuur betreffende de verdere exploitatie van de tram in verband met de Gemeente-subsidie. Deze besprekingen hebben geen rechtstreeksch resul taat opgeleverd, aaDgezien ous voor het vellen van een oordeel nog verschillende gegevens ont braken. Na ontvangst van deze gegevens van het Be stuur kunnen wij U het volgende betreffende den financieelen toestand mededeelen Voor afschrijving op den weg en verdere eigendommen zijn geen gelden gebruikt; even min is schuld afgelost of rente betaald. In het eerste jaar heeft de Maatschappij f 11)00, in volgende jaren telkens f 800 subsidie van de Gemeente genoten. Ondanks dezen steun en het iiiet-afschrijven, aflossen of uitkeeren van rente, overtreffen de uitgaven over de jaren 1902,1903, 1904 en 1905 de ontvangsten met f2811.85'; dit is f702.95' per jaar, een en ander volgens niet door of namens ons gecontroleerde opgaaf der Maatschappij. Wy hebben onderzocht of en, zoo ja, op welke wijze het mogelijk is, het trambedrijf in stand te honden en welke offers van de Gemeente daarvoor noodig zullen zijn. I. Exploitatie door de tegenwoordige conces- sionarisse met steun van Gemeentewege. Een voortzetting van het bedrijf zonder rente betaling, schuldaflossing of afschrijving zal op den duur onmogelijk blijken, aangezien de waarde der eigendomuien van de Maatschappij jaarlijks vermindert en het geheele oorspronke lijke kapitaal op de Maatschappij blijft rusten. Er zal dus óf werkelijk afgeschreven behooren te worden in die mate dat, wanneer de eigen dommen grootendeeU vernieuwd moeten worden, hiervoor de noodige fondsen aanwezig zijn, óf het kapitaal zal afgelost moeten worden in ongeveer gelijke mate alB de waarde der eigen- dornmeu vermindert. Wil het bedrijf op commercieelen voet inge richt worden, dan zal eveneens rente betaald moeten worden. By een dergelijke inrichting bestaat er naar onze meening alle reden veor, het Maatschap pelijk kapitaal met 70 te verminderen. Bij de tegenwoordige exploitatie verminderen de eigendommen der Maatschappij in waarde en heeft geen rentebetaling, aflossing en afschrij ving plaats. Bij een dergelijke inrichting der Maatschappij zal het joarlijksche tekort evenwel belangrijk «tijgen. De gemiddelde Ontvangsten bedragen per jaar, zonder de Gemeente-subsidie f6681.42 De gemiddelde Uitgaven bedroegen per jaar, zonder rente, aflossing of af schrijving „8234.39 Aflossing kapitaal, teruggebracht op f12000 in 20 jaar600.— Rente kapitaal van f12 000 4 3V/, 420.— Totaal Uitgaven. f9264.39 Totaal Ontvangsten zonder subsidie „6682.42 Bij de hedenmiddag onder voorzitting van den beer Burgemeester, jhr. J. W. K. Barchman Wuytiers van Vliet, van 1.45 tot SM gehouden Te kort f2572.97 Indien de Maatschappij op bovenomschreven wijze geëxploiteerd zal worden, zal de Gemeente jaarlyks, ten einde de rekening sluitend te maken, een subsidie van ongeveer f2600 moeteD geven. De schuld, die de Maatschappij thans heeft, iB daarmede evenwel niet afgelost. II. Overname door de Gemeente van het be- dryf en exploitatie van Gemeentewege. Hoewel het steeds eenigszins willekeurig blijft, een cijfer voor de overname vast te stellen, meenen wy een overname tegen 30°/, van het 600.— 480.- oorpsronkelijk kapitaal voor een bedryf, dat jaar- lijk* met een belangrijk tekort werkt, eerder tè hoog dan te laag te schatten. Wij hebben hier over nog geen overleg gepleegd met de MaaU schappn, omdat wij gelijk uit het volgende zal blijken geen vrijheid vinden, U overname van het bdryf voor te stellen. Er is geen reden, te verwachten, dat bij Ge. meente-exploitatie de inkomsten zullen toenemen Deze kunnen dus voorloopig geraamd worden op f6681.42. Daartegen staan de volgende uitgaven Aflossing kapitaal ad f 12000in20jaren f Rente kapitaal ad f12000 naar 4% Jaarlijksjne exploitatie-kosten naai de uitgaven van de Maatschappij Voor deze kosten zal de Gemeente evenwel niet kunnen exploiteeren. Wij achten het niet op onzen weg te liggen, de loonen en diensttijden der Maatschappij mede te deelen. Met zekerheid kan evenwel aange nomen worden, dat bij gemeentelijke exploitatie de loonen met ongeveer f 1000 zullen stygen en dat, met het oog op den arbeidsduur bij het zelfde aantal ritten, voor meerdere arbeids krachten eveneens f1000 meer zal moeten worden betaald, zoodat voor de exploitatie bovendien zal noodig zijn 2000— totaal der Uitgaven f 1Ï3Ï-L39 Ontvangsten 6681.42 jaarlijkseh tekort f 4632JÏ7 Wij hebben overwogen, of exploitatie van ge meentewege ook in ander opzicht bezuiniging zou meebrengen en zijn tot de conclusie gekomen, dat dit niet het geval zal zijn. Mocht al, door uitbreiding van het aantal ritten, het vervoer grooter worden, zoo zullen die meerdere ontvang sten vermoedelijk niet opwegen tegen de meerdere uitgaven, die gevolg zijn van de uitbreiding. III. Exploitatie van gemeentewege mfit mechanische kracht. In de derde plaats hebben wij overwogen of h(U mogelijk is, het bedryf over te nemoK en in plaats van paardenkracht mechanische kracht aan te wenden. De tegenwoordige tramwagens zullen dan ver- anderd worden in motorwagens (voorloopig 3) voorzien van 2 oylindermotoren van 12 P.K. van dubbele ontsteking en inrichting voor centrale verwarming. De thans in gebruik zijnde wageu» kunnen daartoe ingericht worden. De kosten hiervan bedragen f13 900. Voorts zal een dl aaiscbijf aangebracht moeten worden op de beide eindpunten; de kosten hier van worden geraamd op f600. Bovendien zal een kleine reparatie-inrichting met gereedschappen voor kleine herstellingen waarvan de kosten geraamd worden op f300— aanwezig moeten zijn. Voor overname van het bedrijf achten wij f12000 noodig (zie hierboven onder II) welk kapitaal met f2000 verminderd kan worden we ens verkoop van paarden. Totaal zal dan voor het bedrijf een kapitaal noodig zijn van f24 800. Na deskundige voorlichting hebben wij de vol gende exploitatie-rekening opgemaukt: Verbruik benzine, enz., voor 150 en kele ritten per dag Onderhoud 3 wagens Loonen Administrateur 3 chauffeurs 4 f600 4 conducteurs 4 f 450 1 reparateur-chauffeur f 4139— f 1600— f 600— f1800.— f1800— f 700— f 4900— f 150— f 22®.— f 600— f 130— Drukwerk Belasting en assurantie Onkosten Zout, olie Rente over f24 800 4 4°,* Aflossing. a. Oude wagens, geschat op f 1000. Veranderingen ad f 13900. Reparatie-inrichting f 300. totaal fl52J0. Af te lossen in 10 jaren f 1520. b. Rest kapitaalf 9600. At te lossen in 30 jaarf 320.— totaal joarlijksche uitgaven f 14576.— De kosten zyn berekend naar het dubbele aantal ritten van de tegenwoordige exploitatie. Hoogstwaarschijnlijk zal daaruuor het vervoer toenemen, evenwel niet in gelijke mate. Het verkeer te dezer stede is niet zóo belangrijk en de uitbreiding van de stad is ten opzichte van de tramlijn niet zóo gunstig, dat wij bij een meerder aautal ritten en een sneller verkeer een groeitere vermeerdering van het aantal passagiers dan '/i van het aantal thans vervoerde personen mogen verwachten. De passage heeft gemiddeld in de laatste jaren opgebracht f 6300, de reUme f300 de opbrengst van het vervoer zou dus naar onze verwachting geschat kunnen worden op f8400. De totale ontvangsten zullen dus vermoedelijk bedragen 18400 (vervoer) f300 (reclame) iSlOO, zoodat het jaarlijkseh tekort geraamd moet worden op f14 576 f8700 f5876. Met deze uitkomst hebben wij niet verder overwogen, of ook nog andere dan flnancieele bezwaren plan III in den weg staan, byv. het gevaar voor verkeer, doorloopende verspreiding van stank in de hoofdstraten wegens benzine verbruik, het hebben van een draaischijf in de Kampstraat en in het Stationsplein, het verkeer met zwaardere wagens over de brug van het station Wij zijn van oordeel, dat elk dezer plannen de flnancieele kracht der Gemeente te boven gaat, zoodut wij geen vrijheid kunnen vinden, U te adviseeren, tot uitvoering van een dier plannen over te gaan. Wij hebben de eer U derhalve voor te stellen I. de Maatschappij van gemeentewege te bly- ven steunen met een jaarlyksche subsidie van f800; II. by eventueele likwidatie der Maatschappij en opheffing van het verkeersmiddel een Raadscommissie in te stellen, ten einde U

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2