Zaterdag 12 fcS Januari 1907. No. 7298. 56e Jaargang. Stadsnieuws. Eerste Blad. Feuilleton. Het Kroontje. AMERSFOORTSCHE Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regei meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkostan in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRA!CHT 9. Postbus 9 Telephoon 19. voorkomtis dit niet het geval, dan hebben zij tot 15 April gelegenheid aan het Gemeente bestuur alsnog plaatsing op de K ezerslijst te vragen. Voor 't overige zorgen Burge meester en Rijksontvanger voor hen. Niet echter geschiedt dit voor de zooge naamde aangifte-kiezers, te onderscheiden in woning-, loon-, pensioen-, spaar- en examenkiezers. Zoo beknopt en duidelijk mogelijk willen wij trachten, hun verplichtingen vóór 15 Februari op dezen uitersten termijn kan niet genoeg de nadruk worden opgelegd in herinnering te brengen, in de hoop, dat de weken, welke ons nog van dezen datum scheiden, te nutte gemaakt zullen worden door kiesvereenigingen, door belangstellende en ijverige politieke voorgangers en door de belanghebbenden zelveu, om op de Kie- zerslysten van dit jaar te doen voorkomen allen, aan wie door de wet de kiesbevoegdheid wordt geschonken. Woningkiezers zijn zij, die als hoof den van gezinnen of als alleeuwonende per sonen, op 31 Januari 1907 sedert 1 Augustus van het vorig jaar hebben bewoond, krach tens huur, een huis of een gedeelte vaneen huis, waarvoor, met of zonder bij behooren den of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bediagen voor Amersfoort- stad f 4.50 voor Amersfoort- overig deel f 1.00 of wel achtereenvolgens in de zelfde Gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen. Ook zij die, als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, op 31 Januari 1907 sedert 1 Augustus 1906, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig, van ten minste 24M3. inhoud of 2400 Kilogram laadvermogen hebben bewoond, behooren tot de woningkiezers. Indien men het zelfde perceel of het zelfde schip is blijven bewonen, waardoor men het vorig jaar op de Kiezerslijst is gekomen, is aangifte thans niet noodig. Loonkiezers zijn zij, die op 31 Janu ari 1907 achtereenvolgens bij niet meer dan twee pi-rsonen, ondernemingen, opeobare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of, als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten voor Amersfoort-stad van f400, voor Amersfoort-overig deel van f300. Loonkiezers, die op do de lijst van het vorigo jaar voorkomen, ontvangen, met de noodige toelichting, blanco-aangiftebiljetten ter invulling voor hun toelating tot de lyst. P e n s i o e n-k i e z e r s zijn zij, die op 1 Febuari 4907 in het genot zyn van een door een onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijf rente van f400. Door hen, die minder dan het vereischto bedrag aan pensioen of ljjfrente ontvangen en bovendien een inkomen hebben, verkregen op de wijze als onder de rubriek zloonkie- zers" is vermeld, mogen pensioen, lyfrente en inkomen worden saamgeteld. Bereikt deze som dan ten minste het vereischte cijfer, dan kan de pensioen- of lijfrente- en loon trekkende persoon kiezer worden. Pensioenkiezers, die op de lyst van het vorige jaar vooorkomen, behoeven zich niet opnieuw aan te geven. Inkomen, pensioen en lijfrente van de vrouw geldt voor haar man, van de inwo nende minderjarige kinderen voor de helft voor den vader. Wij hebben ons, wat de cijfers aangaat, bepaald tot de Gemeente Amersfoortonze lezers in andere Gemeenten verwijzen we naar de tabel, afgedrukt achter de Kieswet, waarvan in art. 2 sub 2° dier wet sprake is. Spaarkiezers zyn zij, die op 1 Fe bruari 1907 seder een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld, of van ten minste f50, ingelegd in de Ryks Postspaarbank, in een Gemeentelijke spaar bank, of in een spaarbank, beheerd door het Bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van een Naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeni ging of van een stichting. Hij, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wien die grond ook thans nog bestaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. De Gemeentelijke of particuliere spaar banken, waarvan hierboven sprake is, moeten zijn opgericht vóór 1 Mei 1900 of, later ge sticht, blijkens opgave aan het Gemeente bestuur barer vestigingsplaats, een waarborg som van ten minste f25 000 gedeponeerd hebben bij de Nederlandsche Bank. Examenkiezers zijn zij, die met een goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur of in verband staande met de benoembaar heid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedryf of beroep. Hy, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer was, behoeft niet opnieuw aan gifte te doen. Dit alles geldt voor de Kiezerslijsten voor de Tweede Kamer. Voor die voor de Provinciale Staten gelden de zelfde voorwaarden, vermeerderd met die van het ingezetenscbap der Provincie ge durende ten minste een jaar. Ook voor kiesbevoegdheid voor den Gemeenteraad wordt een gemeentelijk ingezetenschap ge- ëisebt van ten minste éen jaar, boveudien voor allen, die niet als belastingkiezer kies- bevoegd zyn voor de Tweede Kamer, oen aanslag in de plaatselijke directe belasting van f3, welke vóór 1 Maart moet zyn vol daan. Ten slotte zij allen, bij wie omtrent hun kiesbevoegdheid ook maar eenigo onzekerheid mocht bestaan, ten dringendste aanbevolen, zich ter Gemeente-secretarie hunner woon plaats aan te melden, waar bun ongetwijfeld bereidwillig de weg zal worden gewezen in den doolhof van de bepalingen der Kieswet van 1896. Door den Nederlandschen Bond van Ge meente-ambtenaren is onlangs aan Gedepu teerde Staten van Utrecht een verzoek gericht om, met inachtneming van de verhoogingen, welke laatstelijk door Gedeputeerde Stateo van Friesland zijn vastgesteld, zoo spoedig mogelijk eon herziening van de jaarwedden van Burgemeesters,Secretarissen enGemeente- ontvangers in de provincie Utrecht ter hand te willen nemen. Gedeputeerde Staten dezer Provincie hebben echter aan het Bestuur van den Bond kennis gegeven, dat vooralsnog niet aan het geuite verlangen kan worden voldaan. Aan het Postkantoor zijn thans verkrijg baar de binnenlandsche postwissels met bericht van uitbetaling, tegen den zelfden prijs als de gewone formulieren. Dat bericht mag niet door den geadres seerde van den wissel worden gescheiden, doch wordt door den postambtenaar, die de uitbetaling deed, aan den afzenuer terugge zonden. De heer L. A. baron Van Ittersum, com ities ter Gemeente-secretarie, is benoemd UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt, ter voldoeuing aan de aanschrijvingopge- Nnomeu in nel Provinciaal Blad van Utrecht, no. 6 dezes jaars, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Doorn een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 12 Janaari 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Het is bekend dat het jaar 1907 weder een jaar van verkiezingen isin Juni is te voorzien in de periodieke aftreding van de helft der leden van de Provinciale Staten en in Juli in de periodieke aftreding vaneen derde der leden, van den Gemeenteraad. Is 't telken jare een onafwijsbare staats burgerlijke plicht, er voor te zorgen, dat in het tijdperk van Mei tot Mei, waarvoor de Kiezerslijsten definitiel worden vastgesteld, ieder aan wie de wet het kies recht toe kent, zijn kiesplicht ook kan uitoefenen, in een verkiezingsjaar klemt deze plicht des te meer. Voor deze allen geldt daarom de eisch, te zijner tijd, na half Maart, de voorloopig vastgestelde lijsten aandachtig te controleeren. Maar van hen, die alleen door aangifte op de lijst kunnen worden geplaatst, wordt reeds eerder waakzaamheid gevorderdzij hebben vóór 15 Februari die aangifte te doen ten Gemeentehuize hunner woonplaats, waar de in te vullen formulieren aan de Secretarie kosteloos te verkrijgen zijn. Een voor alle kiezers zonder onderscheid geldende voorwaarde is de leeftijd van ten minste 25 jaar. Voor de kiezers krachtens belastingbetaling bepalen zich de verplichtingen voorloopig tot het voldoen hunner achterstallige belasting uiterlijk voor I Maart en, voorzotiver zij in een of meer Rijks directe belastingen zijD aangeslagen en deze betaald hebben in andere GemueDten dan in die waar zij gevestigd zijn, vóór 15 Februari ten Gemeentehuize daarvan te doen blijken door overlegging van de voor voldaan geteekende aanslag biljetten. Voor 't overige kunnen zij af wachten of op de op 23 Maart openbaar te maken voorloopige Kiezerslijsten hun naam „Ik onderstel, dat moeder Natuur en tante Martha nauw aan elkaar verwant zijn," meende Tommy. „Zusters." In gedachten verdiept nam Lilian een paar slokjes vau haar thee. „Ik heb zes maandeu om m\j te verbeteren. Wanneer wij elkaar weer ont moeten, zal ik geleerd hebben my n tong in bedwang te houden; dan zal ik niet meer zoo'n drukte maken, mijn ellebogen niet meer op tafel leggeD. geen dingen zeggen die niet te pas komen of met ouderen den spot drijven. Dan zal mijn ideaal zyu vriende lijk, lieftallig en ernstig te wezen ik zal my trouw aan de waarheid houden en te allen tyde het de corum bewaren. Mooht ik tijdens mijn verbeterings- kuur komen te sterven, dan moeten mijn vrienden op mijD eenvoudigen grafsteen laten beitelen„O, wat werd zij lief 1" „En waarom," vroeg Tommy, „ben je zoo ver langend, je te verbeteren?" Lilian's oogen begonnen te flikkeren eu zjj klemde de lippen op elkaar. „Om aan iedereen te toonen, dat ik zooiets best kan doen zonder de bulp van een fittende stiefmoeder." Tommy was verstomd; de beer Greville, die juist op een stukje cake zat te knabbelen, verslikte zich. „Dat is een verkeerde reden," zei Tommy op af keurenden toon. „Louter vrouwelijke wraakzucht. Zie eens naar mij, ik ben goed, enkel en alleen, omdat mijn natuur zoo is. Tussoben jou en mjj ligt een diepe kloof." „Ik hoop, dat die er altijd zal blijven," zei Lilian uitdagend, „Mogen wij je tijdens je ballingschap komen op zoeken?" kwam de heer Greville tusscbenbeide om het uitbreken van den dreigenden woordenstrijd te verhinderen. „Tommy niet. U wel, als u wiltmaar Tommy in geen geval. Hij wekt altijd mijn kwade neigin gen op. Als hij bij me is, moet ik ruw zijn, of ik wil of niet." „Geen haar op myn hoofd, dat er aan deukt, je te komen opzoeken," antwoordde Tommy geraakt. „Een leven töo vol afwisseling als 't mijne kan met gelijkmoedigheid zoo'n nietig verlies dragen. Als je me telegrafeert, zal ik geen acht op je boodschap slaanals je me schrijft, zal mijn knecht je antwoorden. Als je je toevlucht neemt tot ad- verteeren in de kolommen der nieuwsbladen, zal ik door 't zelfde medium antwoorden, dat al je pogin gen nutteloos zijn." „M'n beste Tommy," vleide Lillian. Het bloed vloog Tommy naar t' gelaat en zyn lip trilde. „Om je te toonen hoe onafhankelijk ik ben, zal ik een sigaret opsteken, zonder je permissie te vragen." Hy liet zyn koker rondgaan. Beiden namen het aanbod aan. „De laatste sigaret," merkte de beer Greville op. „Het is een goed onderwerp voor een schilderij." Zy rookten hun sigaretten zonder verder een woord te sprekeo; daarna stond Lillian op. „Een inwendige stem zegt mij," zeide zij, „dat mijn kamenier myu laatste baljapon inpakt. Dat moet ik haar even gaan beletten. Moeten julie werkelijk wog?" Boide heereu waren opgestaan. „Het zal zoo lang niet duren of ik kom je eens opzoeken," zei de heer Greville. haar de band reikend. „Binnonkort ga ik myn zuster te Woollaoombe bezoeken en ik zal er aan denken, dat ik dan mjjn neef meebreng. Hoe eerder je met zijn opvoeding begint, des te beter is dat voor hem". Tommy fronste zijn wenkbrauwen. „Geen enkele verstandige jonge vrouw belast zich mot de opvoe ding van een onhebbelijk jongmensob." „Ondankbare I" riep Lilian uit. De heer Greville glimlachte. Tommy was een heel aardige jonge man maar bloed is dikker dan water. Tommy wachtte tot hij weg was. „Dag Tommy,"zei Lilian. Hy bield haar hand vast. „Ik houd zooveel van je o, zooveel," zei hu. „Waarom kan je ook niet een beetje van my houden Een ongekend gevoel maakte zich van haar mees ter. „Kom over zes maanden terug, Tommy, en als je wilt, zeg dan nog eens, wat je reeds zoo vaak gezegd heb." Den volgenden middag ging Lilian uaar het station in Liverpoolstreet. Zij werd zelfs niet vergezeld door een dienstbode en nam slechts de allernoo- digste bagage mede. Zy liet baar koffertje naar eon coupé eerste klasse brengen en was blyde, dat tij er een vond waarin alleen een oudere dame gezeteu was. Deze dame scheen zeer ongerust over een zwarte doos met een witte streep en viel daarover door 't open raampje zoó onophoudelijk iedereen lastig, tot zelfs personen, die klaarblijkelijk niets met de bagage uit te slaan hadden, dat LiliaD fieti geroepen voelde, haar diensten aan te biedeD. Toen Lilian van den bagagewagen terugkeerde met de mees» geruststellen de verzekeringen omtrent de veiligheid van de bewuste doos, vond de dame geen woorden genoeg om haar dank te betuigen. „Ik reis zoo zelden alleen," legde zij uit, „en ik vool my zoo eenzaam te Londen." „Ik begryp uw geyoel volkomen," untwoordde LiliaD, „ik heb precies het zelfde wanneer ik bui ten ben. De eenzaamheid van zoó'n landweg doet mij verlangen naar 't gezicht van een politie-agent." Dat kon haar medereizigator niet begrijpen. „Op 't land I" riep zy uit, „daar voel ik mjj juist thuis. Daar bestaat geen eenzaamheid. De vogels zingen en de bladeren ruiachen voor mji." „Hoe 'ief van hen I" antwoorddo Lillian op don vriendelijk8ten toon van de wereld. „Ik wil voor mezelf een kop thee bestellen in den restauratie wagen. Hebt u soms ook lust in een kop thee?" De vreemdelinge was in de wolken. „Hoe vrien delijk van nl" riep zy uit. „Zoo'n kop thee breekt de eentonigheid van de reis." De suiker had nauwelijks tjjd gehad in haarkop- Ïi te smelten, of de spraakzame dame vroeg of zij ilian eens raad mocht vragen over een persoon lijke aangelegenheid, die iu verband stond met haar bezoek aan Londen. „Er is iets in uw gelaat, dat my zegt, dat ik u myn vertrouwen moet schenken", aldus liobtte zy haar zonderling verzoek toe. „Ga dan uw gang," antwoordde Lilian, "y rang schikte haar medereizigstor tot dat soort menschen, die hun hart uiatorten, alleen uit lust om te praton. „Ik heb een zoon," begon de dame opvertrouwe- lijkeo toon, „en tusschen hem en my is er tot kort Seleden nimmer een geheim geweest; ik wilde uiot at hy ook maar 't geringste voor my verborgen hield. Niet lang geleden merkte ik echter een ver- audering in tyu houding opmet zooiets kan men een moeder met bedriegen. „Ofschoon de jongelui vaak genoeg het trachten te doen, naar men mij verteld heeft," merkte Lilian op met een meewarig hoofdknikje. „Myn zoon heeft het toch nooit gedaan voordat deze treurige gebeurtenis tussoben ons kwam." „Hoe jammer 1" Lilian bosteedde meer aandacht aan 'tomroeren van haar thee dan aan het gebab bel der bodroefde moeder. „De zr-g voor zoo'njong- menach moet een groote verantwoordelijkheid met zioh meebrengen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1