verzekerd dat, na .«metering van de marktplaataen en het marktwezen, het markt- verkeer hier belangrijk zal toenemen. Wij nemen deze gelegenheid te baat om Amersfoort in het algemeen er op te wijzen, dat het totnog toe te weinig is doordrongen van de waar heid, dat het moet groeien en bloeien door handel en indue Veel te lang reeds heeft deze waarheid geen herberg gevonden in onze voor allen handel en elke industrie zoo uitermate gunstig gelegen stad. Aan ons zij het, den lande te wijzen op de gunstige gelegenheden te dezer stede. Leden van de vereeniging „Handel en Nijverheid", burgers van Amersfoort, slaat de handen aan den ploeg en bereidt den voren voor het zaad, dat welig zal gedijen. Niet afwachten, maar aangrijpen. Statistieke opgaven bevestigen onze meening. Daartoe hierbij eenige cijfers. Vooraf echter de bemerking, dat de te geven cijfers niet kunnen bogen op v o 1- kom01. juistheid - een gevolg van het slechte of niet volkomen juist geregelde marktwezen - maar dat zij toch niet te hoog genomen zijn. De opgaven hebben wij geput uit hot Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het jaar 1905. Aanvoer aardappelen peren appelen boter eieren biggen schrammen zeugen groenten visch kippen en konijnen rundvee paarden veulens hitten 7760 H.L. 310 1265 59 600 K.G. 2 600 000 stuks 12 500 585 Waarde naar onxe schatting f 19 200 930 6 325 715 200 91000 >158 000 14 CJ0 18 420 totaal f 1015 700 onbekend 1150 stuks 300 f 287 500 1610 3 000 f 292110 Veel van het aan de markt verkochte, wordt dien zelfden dag omgezet in behoeften voor huishouden en bedrijfgaat alzoo over in de beurzen van Amersfoortsche nering doenden en handelaars, 't Is dus niet meer dan billijk, dat Amersfoort de ter markt brengenden een marktplaats bereidt, welke geheel voldoet aan de eischen der producten. De volgende cijfers wijzen op het toenemende verkeer in het handelsbedrijf in 't algemeen Ontvangen drukwerken en brieven het Postkantoor 1890 798 040 stuks 1895 1 121 457 1900 1 813 040 1905 2 334 325 Verwisseling papier en specie Correspondentschap Nedcrl. Bank f 2 068 875 3 274 075 3 550 825 4 864 905 In gebruik zijnde stoommachines en motoren: 1890 19 stuks226 paardekracht. 1900 36 391 1905 50 570 Een zeer verblijdend cijfer geeft de accijns op het gedistilleerd aan 1890 werd aan accijns betaald f 125 333. 1895 127 860. 1900 129 889. 1905 88943. Een deel van deze gelukkige vermindering schrijven wij toe aan de populaire fietsmaar de cijfers zijn toch hoogst verblijdend voor de vrouwen en mannen, die bestrijding van drinken en drinkgewoonten tot levenstaak kozen. Aan de hand dezer cijfers bi ij kt toch, ondanks de bewering van Nurks en zijn pessimiste broederen, dat Amersfoort een krachtig vooruitgaande stad is, en dat handel en bedrijf er zich gestaag ontwikkelen. Amersfoort met zijn snelle bevolkingstoename en daarmede gepaard gaande uit breiding, is verplicht, verbeteringen aan te brengen waar zulks noodig is om zij het ook indirect nieuwe bronnen van inkomsten te verschaffen, dan wel bestaande te vermeerderen. Te lang reeds is hier een toestand bestendigd, die de wel vaart niet bevordert en het aanzien der stad evenmin verhoogt. Aan het Bestuur der stad is het nu, dien vooruitgang te helpen, te steunen, te schragen, een hand te reiken en wel in de eerste plaats door verbetering der markt plaatsen en bevordering van het marktverkeer. Uw commissie is dan ook van maening, dat marktplaatsen en marktwezen een radicale verandering moeten ondergaan, dat gebroken moet worden met toestanden, die mogelijk jarenlang voldoende werden geoordeeld, doch nu beslist onvoldoende zijn. Dat men thans echter voor lapwerk zich hoede Alvorens wij antwoord gaven op de vraag hoe moet verbetering aangebracht worden, meenden wij ons te moeten wenden tot andere Gemeenten om te weten te komen hoe de toestanden en meeningen elders zijn. Daartoe zonden wij aan 70 Gemeente-besturen de volgende Vragenlijst: Is er in uwe Gemeente in de laatste tien jaren ook iets gedaan tot verbetering der openbare markt en marktplaatsen en welke sommen zijn daaraan door u be- steed 2. Welke producten en welk vee worden op uw markten aangevoerd en welke andere artikelen worden er ten verkoop aangeboden 3. Worden aan uw markt rechten geheven Zoo ja, van welke producten en waren. Hoeveel per staanplaats Naar oppervlakte Per jaar, per maand, per week, per marktdag? 4. Heeft men in uw Gemeente open- dan wel overdekte marktplaatsen? Waarvoor open Waarvoor overdekte 5. Indien er geen overdekte marktplaatsen zijn, worden die in het algemeen ook wenschelijk geacht? 6. Indien in de laatste jaren verbeteringen zijn aangebracht, hebben die dan ook invloed gehad op het marktverkeer? T>.^e'^e mar^ten w°rden bij u wekelijks, halfwekelijks, dagelijks gehouden? i Bijna alle Gemeenten beantwoordden onze Vragenlijst zeer welwillend waarvoor dij deze onze bijzondere dank. (Jit don geest der antwoorden moenen wij te kunnen opmaken, dat verbete ring van marktverkeer een actueele vraag ia, die oploaaing eiaoht. 1 De slotsom der antwoorden ia: i„„tstn tien jaron uit- in 15 der aangeschreven Gemeenten werd gedurende do 1jte000 uit; gegeven f 285 000 tot verbetering der marktenLeiden al een gaf daa ,0 in 4 Gemeenten werd jaarlijka f625 aan premiën uitgeloofd om denveo vermeordoren, eehterzonder succes „„„-.„„nolen:inde in 30 Gemeenten werd alleen aangevoerd vee, boter, granen en aai pp overige vee, boter, granen, eieren, groenten,, ooft, gevogelte en allerlei Met uitzondering van in een paar dier Gemeenten werden in al gehevenvoorveeenproducten. „li-rlei Eveneens waren bijna overal de rechten, geheven op de markt eenigszins hooger dan hier. Voor boter, eieren en granen zijn overal overdekte marktplaatsen. Voor groenten, fruit en ooft enkele. Voor rundvee nergens. Voor varkens, enkele, doch, waar doenbaar, op een schaduwrijke plaats. Van 60 Gemeenten, waar dc aanvoeren ongeveer eenvormig zijn met die te Amers foort, verklaarden 24 zich beslist vóór overdekte markten, dat is dus bijna 50 Geen enkele Gemeente verklaarde er zich tegen. Waar verbetering der marktplaats had plaats gevonden, was vermeerdormg van het verkeer het gevolg. Op de meeste plaatsen wordt de markt wekelijks gehouden, met uitzondering vo artikelen als groenten, fruit, ooft, bloemen en visch, welke dagelijks gehouden wordt. De antwoorden wijzen er op, dat men hier zoekende is, daar reeds heeft go\ on en. Ook wij meenen voor Amersfoort een goede oplossing te hebben gevonden. Wij hopen, dat gij uw adhmsie kunt geven aan de volgende voorstellen. Het Zuidoostelijk deel van den Hof wordt overkapt op een wijze als teokoning A aangeeft, ter gezamelijke oppervlakte van plm. 1500 M2. Wij stellen voor, vier lange hallen te maken, waarvan, in den winter —bij koude en weinig aanvoer er éen een geheel besloten ruimte wordt. Wij wenschen aan deze hallen den naam te geven >Amersfoortsche markthalion Hier onder te breDgeneieren, boter, groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippon, konijnen en wild. Voor boter, eieren en groenten wenschen wij uitstaltafels met zitbanken. Ook wenschen wij naadlooze vloeren om na iederen marktdag schoonschip te kunnen maken. Het achterste gedeelte van den Hof wenschen we alleen te benutton voor eetwaron en dus voor tentjes met vleesch, vet, visch, koek, enz. Do Botermarkt afbreken en daarvoor een stylisch afdak aan de kerk aanbron- gen van minder afmetingen (zie toekening B) waaronder wij de bloemen-, planton- en zaad- markt wenschen onder te brengen. De bloemenmarkt zouden wij zoo gaarne in bloei zien toenemen. >'.Vaar bloemen zijn, is 't leven minder dor", zegt een onzer denkers, en aan plaatsen waai' dorre levens toeven, ontbreekt het helaasin onze stad geenszins. Een poging om Flora's kinderen meer overal een gemakkelijken weg te bereiden, is óok een plicht van een Bestuur, dat iets voor het volk wil doen. Op de door ons aangegeven wijze zou aan de Noordoost-, Zuidoost- en Zuidwest zijde een weg vrijblijven van 10 M. breedte en op het achter gelegen gedeelte (Noord- westzijde) luistert wel gij, die de Gemeente-financiën beheert zou ruimte blijven voor de veel gevende, maar toch nog meer nemende stoom-caroussel. Uit dezen laatsten zin zal het U duidelijk zijn, dat wij de kermis of, juister gezegd, de opbrengst der staanplaatsen van tenten en kramen gedurende de jaarmarkt niet uit het oog hebben verloren. Een staanplaats voor de stoom-caroussel wezen wij reeds aanop Appelmarkt en Groenmarkt kunnen andere inrichtingen, die wat meer ruimte behoeven, worden ge plaatst; langs de markthallen, op het Havik en de Varkensmarkt, kramen en tentjes, enz. enz. Omdat een paar jaar geleden door den Gemeenteraad is besloten tot dislocatie der kermis, werken wij dit besluit door de voorgestelde regeling in do hand. De markt voor allerlei" zou gehouden kunnen worden op hot achterste gedeelte van den Hof en op Appelmarkt en Groenmarkt. Gaarne zouden we dan zien, dat in de plaatsing ook meer orde kwam; meer soort bij soort, tont bij tent, gelijke uitstalling bij gelijke uitstalling. Daar Groenmarkt en Appelmarkt alsdan zullen opgehouden hebben groenmarkt en appelmarkt te zijn, stellen wij voor üe volgende naamsveranderingenGroenmarkt worde Sint Joris-plein en Appelmarkt worde Kerkplein,. Onder deze benamingen zullen zij ook verder in dit rapport voorkomen, De markt voor varkens wenschen wij te verplaatsen naar het Havik, een markt plaats, die voor dat doel door sommige steden met goud zou worden betaald, brood, koel, schaduwrijk, in het centrum van het marktverkeer. Aan het water gelegen, is daar gelegenheid om, na afloop der markt, met een slang op do waterleiding, waaraan een carbol-druppelaar, niet alleen de inarkt schoon te spoelen, maar ook te desinfectoeren. Op deze nieuwe markt voor varkens wenschon wij óok te doen houden do markt voor geiten, schapen, honden ennuchtere kalveren vooral dezo laatste, ten einde de behandeling en het vervoer dezer ongelukkige dieren onder beter politie-toezicht te brengen. Wie in 't voorjaar de behandeling dezer tot zóo kort leven aangewezen dieren op de Kampstraat ziet, walgt van die plaats en van die menschen, die in de behandeling van de hun toevertrouwde dieren geen greintje menschelijk gevoel toonen. Opnieuw roepen wij in deze den steun in van de „Vereeniging tot bescherming van dieren". De dan vrij komende Varkensmarkt zou volgons ons oordeel verfraaid moeten worden. De Wilhelmina-boom, die thans met verkrachting van allo regelen om een plein te sieren en een monument te wezen uitmiddelpuntig is geplaatst, zou naar het midden verplaatst moeten worden en daaromheen zoude een bloemperk van eenige Meters doorsnede met passend hek en rustbanken dienen aangebracht. Met het verdwijnen der varkens zouden wij ook den naam van het plein willen omdoopen en het wenschen te noemen naar den man van onzen Kei, en welEverard Meyster-plein. Voor de vischmarkt kunnen wij een passende plaats aanwijzen in het Plantsoen bij de Koppelpoort, zijde Kleine Spui (zie uittreksel Kadaster). Aan het plantsoen zelf behoeft daar niets beschadigd te worden, want door zijn rijke schaduw bewijst het daar uitmuntende diensten. Vloer en banken behooren te zijn met goede helling naar de Beekde waterstraal te bezigen als op de nieuwe Varkensmarkt en vijf minuten na dan afslag zijn vuil en stank op radicale wijze verwijderd. De Eem zal wol voor verdere vernietiging zore dragen (zie teekening C). b Omtrent de wijze van en de bepalingen op den vischafslag trachtte een onzer leden information in te winnen bij de Gemeen» ..-secretarie, waar geen andere inlichtingen onden worden verschaft dan te lezen zijn in do Marktverordening van 1 Mei 1888.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 6