Omtrent do instructiën van den Keurmeester der visch en den Vischafslager wist men ons geen inlichtingen te geven. Wij zouden geneigd zijn te vragen: waar dan wel? Intusschen werd ons van particuliere zijde meegedeeld, dat de Keurmeester der visch een vast salaris geniet van f 150 per jaar en de vischafslager 5% ontvangt van den bruto-verkoopprijs der visch. Aannemende, dat deze opgaven juist zijn, dan vragen wij Is hot, uit economisch standpunt bezien, juist te achten, dat tegenover die uitgaven geen enkelo inkomst staat? Zou het ook niet wenschelijk zijn, den vischafslag, in plaats van 's avonds, des ochtends vroeg zeer vroeg desnoods te doen plaats hebben Bedenkt men wel eens waar de des avonds gekochte visch gedurende den nacht wordt bewaard Zou ze ook overnachten in onze achterste achterbuurten, in vertrekken waarin gekookt, gegeten en geslapen wordt, of op plaatsen waar zindelijkheid slechts bij name bekend is? Horribel Zoude een streng toezicht op de reinheid der vischkarren, mandon, enz. niet uitvoerbaar zijn? De zóo aan bederf onderhevige visch stelt aanmerkelijk hooger hygiënische eischen, dan wij bij don verkoop te Amersfoort kunnen constateeren. Dat het „op andere plaat sen niet beter" is, mag geen motief wezen om de toestanden hier zóo primitief te besten digen, te meer wijl met betrekkelijk geringe kosten, doch scherper toezicht, zóo veel te dezen opzichte kan worden verbeterd. Om volledig te zijn, meenden wij ook plannen en begrootingen te moeten over leggen. Wij hebben deze plannen te danken wat ijzer-constructie betreft aan do gerenommeerde firma Ensinck Co., IJzer- rijeigte en ijzer-conctructie te Hilversum wat metselwerk, enz. aangaat aan het lid onzer voreeniging den heer W. Salomons, architect te Amersfoort. Aan do firma Ensinck Co. en den lieer Salomons brengen wij onzen bijzonderen dank omdat zij de werkzaamheden voo' deze begrootingen, onz. geheel belangloos verrichtton. Markthallen grondwerk en metselwerk I verplaatsen der pomp Teekening 19<j4 i-joleering P*an A kap-constructie met mastiek dak i verf werk Varkousmarkt (Havik) Teekening W.S. IJzeren afscheidingspalen langs het water V ischafslag i Metselwerk Teekening 1934 a Overkapping P*an A I Banken Bloemmarkt (afdak) Grondwork on metselwerk Teekening 1934 b j Glas IJzer-constructio ƒ16.000 625 4750 3000 op de varkensmarkt (Havik)varkena, geiten, schapen, nuchtere kalveren en honden op de bloemmarkt: bloemen, zaden en planten op het Zuid-oostelijk deel van den Hof: kramen en stalletjes met eetwaren op de Sint Joris-plein en het Kerk-plein (dit laatste vrijgehouden van wagens)kramen, stalletjes, karren en uitstallingen met allerlei, benevens speciaal- artikelen rondom de Kor/tegracht van af de Mooierstraat tot Oldenbarneveldtsteeg markt voor visch en soortgelijke; gedurende dien tijd het wagenverkeer daar schorsen op de Beestenmarkt: rundvee en paarden. Er zal van de ter markt gebrachte producten en het vee een recht geheven worden per marktdag als volgt: eieren 1 cent per 25 stuks of onderdeelen daarvanvan iedere 25 boven de 100 stuks ll2 cent; boter 1 cent per Kilogram; groenten 5 cent per M2 tafelruimte; op niet-weekmarktdagen 21/, cent per M2; aardappelen 2 cent per H.L. peren 3 appelen 5 konijnen 1 stuk jonge konijnen 1/2 kippen 1 kuikens wild 1 zeugen 10 schrammen 5 biggen 21/, geiten 2 schapen 5 nuchtere kalveren 5 honden 5 rundvee 10 paarden 20 hitten en veulens 10 Voor alle uitstallingen, kraampjes en karren zoowel op den Hof als op Sint Joris-plein en Kerkplein. Kortegracht en Everard Meyster-plein meenden wij éen uniform recht te moeten voorstellen en wel 20 cent per M2. De Gemeente verhuurt haar vier kanten Meter plaats wat men daar wil verkoopen, staat ieder vrij. Twee uitzonderingen willen wij maken en wel voor oud ijzer en voor bloemen; het eerste om zijn bijzonder lage waarde, de tweede om haar hoog-moreele beteekenis. j Wij stellen voor, te heffen voor oud ijzer 5 cent per M2 en bloemen vrij te stellen van marktgeld. Iedere koopman met een speciaal-artikel (als kiespijn-tinctuur, politoer, verguldsel j en dergelijke) betale 50 cent per marktdag. Naar deze heffing zal de opbrengst, naar bekende cijfers en ramingen berekend, zijn Verplaatsing tVilholmlna-boom Aanleg bloembed IJzoren hok en banken Teekening W. S Lieve Vronwe-kerkhof. I Metselwerk I IJzeren hekI 3420 f 1955 80000. Onvoorziene Uitgaven Totaal M A It K T RECHTE N. In de vergaderingen van onze vereeniging is meermalen gesproken over de oneerlijke concurrentie der tijdelijke winkels, die vrij zijn van het betalen van belasting, dus niet bijdragen in de algemeene onkosten. Zijn de handelaars, die wekelijks op den Hof komen, voorzooverre zij van elders komen althans, eigenlijk wel anders dan tijdelijke' winkels Die doen de hier gevestigde zaken concurrentie aan zonder daar eenig voordeel tegenover te stellen, noch in de belasting bij te dragen. Zij genioten wel de lusten, doch deelen niet in do lasten. Laat ons de marktrechten dus vcrhoogon, te meer omdat het zeer twijfelachtig is of velen dezer kooplieden uit financieel, moreel en sanitair oogpunt voor de ingezetenen wel wenschelijk zijn. Van voo en marktproducten worden hier geen rechten geheven. In bijna alle andere Gemeenten is dit wol het geval, blijkens de ons door die Ge meenten verstrekte informatiën. Dat hier tot dusver geen marktrechten werden geheven, was billijk. Voor niets, heeft mon ook niets te betalen. Maar als nu dö Gemeente eerlang ovordekte markthallen opent, een naar de eischen dos tijds beschaduwde varkousmarkt en goed georganiseerde vee- en paarden markten inricht, zou het dan onbillijk zijn, een retributie te heffen Integendeel. Wij stellen ons voor, dat producenten zich, evenals overal elders, zulk een retributie gaarne willen gotrooston voor meer gemak, beter beschutting en grooter doelmatigheid en deze immers kleine vergoeding wel zullen terugvinden uit de verbeterde markttoestanden. En in onze Gomeonte, waarin de belastingschroef nogal wordt gevoeld, is voor de te maken onkosten wel oenige vergoeding noodig. Als de markthallen en marktplaatsen gereed zijn, zouden wij aan Burgemeester en Wethouders ongeveer de volgende marktregeling ter overweging willen geven De algemeene weekmarkt wordt gehouden op Vrijdag. In do Amersfoortsche markthallen wordt bovendien iedoren werkdag 's ochtends van 7 tot 12 uur markt gehouden van groonten, fruit, ooft, aardappelen, boter, eieren, gevogelte en wild. Op do Bloemmarkt van 1 April tot 1 October alle werkdagen van 8 tot 12 uur markt van bloemen en tuinzaden. Des Zaterdagsavonds van 6 tot 10 uur markt, voorzoover er plaats is, voor >allerlei" op het Everard Meyster-plein. Op andere publieke straten en markten, dan in de verordening zijn genoemd, mogon geen vee, goederen, waren, producten, enz. ten verkoop worden uitgestald. Do plaatsen van verkoop voor de verschillende artikelen zijn in do markthallen: eieren, boter, groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippen en konijnen, wild en gevogelte GOEDEREN. AANTAL. HEFFING. TOTAAL. 2 600 000 ƒ0.02 520.00 59 600 >0.01 596 00 (raming) >0.05 250.00 7760 >0.02 155.20 310 >0.03 9.30 1265 >005 63.25 (raming) >0.01 9 25.00 Jonge konijnen 0.00»/, 9 12.50 >0.01 50.00 o.ooi/, 25.00 Wild >0.01 50.00 307 >0.10 30.70 Schrammen 585 >0.05 29.25 12 500 0 02»/, 312.50 (raming) >0.05 2.50 0.05 9 0.50 Nuchtere kalveren >0.05 9 50.00 >0.05 9 2.50 >0.10 50.00 1150 >0.20 9 230.00 300 >0.10 30.00 230 >0.10 23.00 Speciaal-artikelen Memorie Totaal 2517.20 Markt voor alles, karren, enz 722.80 3250.00 Retributie vischafslag 100.00 Totaal 3350.00 Van éen Gemeente ontvingen wij een mededeeling, die wij bijzonder toejuichen. Daar toch bestaat buiten den Raad een Commissie voor marktwezen en marktverkeer. Wij zijn de meening toegedaan, dat een dergelijke commissie van zeer groot nut kan wezen en wel door: nota te nemen van op- en aanmerkingen van marktbezoekers bepalingen te ontwerpen waaraan de aangevoerde producten en waren moeten voldoen te trachten aan- en vervoer te vergemakkelijken en bespoedigen producenten op de hoogte te brengen omtrent eischen van den handel en de consumenten producenten in de omgeving te wijzen op de gunstige markt en op de door den handel meest gevraagde producten gemakkelijke en billijke voorwaarden te bedingen voor het vervoer Enz. enz. enz. Een zeer uitgebreid arbeidsveld, dus. Wil men weten welk een succès het heeft als land- en tuinbouwproducenten door den handel worden voorgelicht, dan informeere men eens in het Westland. Daar zijn de uitkomsten verrassend, in goeden zin. In een der eerste vergaderingen, waarin het thans weer behandelde onderwerp ter

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 7