sprake kwam, ia ook hot woord gevoerd over do goedo vorbindingon,uitnomonde ligging in het centrum des lands, enz. van Amersfoort als aangewezen plaats voor een mijn voor eieren een mijn voor fabrieksboter een mijn voor landbouwproducten. Wij meenden die onderwerpen voorloopig te moeten laten rusten. Hoeft Amersfoort eenmaal naar den eisch ingerichte markplaatsen, dan zullen indien producenten inzien, dat een zoodanige wijze van handeldrijven in hun belang is - genoemde zaken vanzelf wel op den voorgrond worden geschoven. Onze opdracht achten wij hiermede ten einde gebracht. Wij zeggen allen dank, die ons, op welke wijze dan ook, hulp en voorlichting verstrekten en spreken den wensch uit, dat onze arbeid moge leiden tot bloei van handel en marktverkeer te Amersfoort Concludeerende meenen, wij te mogen zeggen: dat verbetering van de marktplaatsen in hot belang zal blijken van het marktver keer to Amersfoort en daardoor in het voordeel van de Gemeente in haar geheel. dat verbetering van de marktplaatsen mogelijk is óok voor een Gemeente als Amersfoort. Immers volgens de hierboven meegedeelde Begrootingen zal noodig zijn voor de geheele uitvoering van ons plan een bedrag van f30000 terwijl volgens hoogst matige raming de inkomsten uit het marktgeld, ook zonder dat het marktverkeer toeneemt, zullen bedragen3350 Een bate van f 3350 per jaar dekt dus ruim de rente en aflossing van het kapitaal en de meerdere kosten van inning en toezicht, noodig voor de zóo dringend gewenschte verbeteringen. Ten slotte stellen wij voor, dat de vereoniging .Handel on Nijverheid" afschrift van dit rapport zende aan don Baad der Gemeento Amersfoort met het volgende adres De vereeniging verzond Donderdag het volgende adres aan den Baad der Ge- meente Amersfoort: Geeft eerbiediglijk te kennen de vereeniging .Handel en Nijverheid", gevestigd te Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. besluit dd. 8 Maart 1902 (Staatsblad no. 35) thans 215 leden tellende, bijna allen behoorende tot den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, dat zij in hare vergadering van 3 Januari 1907 heeft kennis genomen van het rapport der in hare vergadering van den 15 Juni 1906 uit haar midden benoemde Markt- commissiü omtrent de vraag »langs welken weg kunnen te Amersfoort verbeteringen worden aangebracht in marktplaatsen en marktwezen", waarvan de vereeniging de eer heeft aan uw Achtbaar college een afschrift aan te bieden, vergezeld van kaarten, plannen I en begrootingen dat zij haar volle adhmsie betuigt met het daarin aangevoerde en met de plannen tot verbetering van de Amersfoortsche marktplaatsen en het marktverkeer dat zij den Raad beleefdelijk doch dringend verzoekt, deze plannen niet alleen te overwegen, maar ook te besluiten, die mot bekwamen spoed ten uitvoer te leggen dat zij - met de wetenschap, dat nog slechts weinige jaren geleden uw Achtbaar college zoo belangrijke sommen voteerde, in engeren zin uitsluitend ten behoeve van enkele groothandelaren, en wel wetend, dat reeds lange jaren plannen voor verbetering van het marktwezen ten behoeve van een breede schare kleinhandelaren en land- en tuinbouwproducenten hangende zijn hare plannen met het volste vertrouwen ter af doening in uwe handen stelt. 'tWelk doende, enz. De Commissie bestond uit de heeren J. van der WAL Kzn., Voorzitter-rappor teur J. M. REUTEN, SecretarisB. SCHIMMEL Hz., S. J. van DUINEN en M. R. N. OOSTERVEEN, adviseerende leden. Het adres aan den Raad is vergezeld van de volgende Memorie van toelichting: Bij deze veroorloven wij ons de vrijheid het volgende te voegen bij ons rekest en het Rapport der commissie, deze laatste in 't leven geroepen door onze vereeniging ter beantwoording van de vraag»Wat kan er gedaan worden tot verbetering van de Marktplaatsen en van het Marktwezen te dezer stede?" Reeds meermalen zijn alhier pogingen aangewend om verbetering te verkrijgen in de marktplaatsen voor tuin- en landbouwproducten. Vooral is verbetering van of, juister gezegd, het aanbrengen van een geschikte plaats voor een eiermarkt op den voorgrond geplaatst. Eierhandelaren hebben o.a. in den nazomer van het jaar 1903 aan den Raad een rekest ingediend om een passende markt voor dit product te verkrijgen. Naar aanleiding daarvan is, door het college van B. en W. advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, maar tot heden is 't gebleven bij het indienen van dat advies, zonder dat daaraan eenig verder gevolg is gegeven, ten minste in het openbaar. De vereeniging »H. N." acht dit hangende vraagstuk te belangrijk en van haar standpunt zelfs onverantwoordelijk, het op de lange baan te zien schuiven, met het oog op de vele belangen, die paralel loopen met het inrichten van goede marktplaatsen. Zij acht het harer onwaardig, indien zij in deze materie geen pogingen zoude aan wenden tot verbetering, waar haar Statuten voorschrijvente trachten handel en nijver heid in den geheelen omvang te bevorderen. En dat hier inderdaad groote belangen voor de toekomst op het spel staan, daar van geeft het uitvoerige Rapport van de commissie duidelijke bewijzen. Te meer acht de vereeniging het haar taak, een plan ter afdoende verbetering in te dienen, nu geen voorstellen werden gedaan in de gewenschte richting. Want het ad vies uitgebracht door de K. v. K. en F. acht onze vereeniging te éénzijdig. 'tls verre van ons, het advies der Kamer door dit oordeel te willen verkleinen. Die eenzijdigheid zal waarschijnlijk veroorzaakt zijn, wijl zij slechts had te antwoorden op een haar gestelde vraag. Het plan, neergelegd in ons Rapport, regelt het g e h e e 1 e marktwezen, ook in zijn onderdooien. Het geeft niet alleen een gewenschte oplossing voor hot heden, maar het gaat verder en geeft Amersfoort een stoot in de goede richting, om het te helpen bij het tewerkstellen van pogingen, die kunnen leiden tot versterking van de bronnen van inkomsten. De commissie stelt zich voor, voorzoover dit in haar macht is, aan Amersfoort te geven, hetgeen het in de eerste plaats noodig heef», wil het het marktverkeer, met al de voordeeion daaraan verbonden, zien bloeien en groeien. Gedachtig aan het .gelegenheid baart genegenheid", heeft zQ het marktwezen op een leeet geachoeid, die reeds in de naaste toekomst vruchten kan afwerpen, maar ook bij uitbreiding van den aanvoer van tuin- en landbouwproducten, aan redelijk te stellen eischen zal beantwoorden. Bij goede voorlichting en daardoor meer wetenschappelijke cultuur kan zich hier een tak van nijverheid ontwikkelen, die thans slaapt, maar waartoe slechts weinig kraoht zal blijken noodig te zt|n om hem te doen ontwaken, n.l. het tuin hou wbedrf in uitgebreiden zin. ™„»n,onteelt, 't zij met of zonder stichting Maar zal ontwikkeling van tulnbonw «t"1"™;,, is v6or n00dig, I van vereenigingen of maatschappijen, kans van 1 g t dat het marktwezen alhier een grondige ™rJe'e™8 ynn he, tuiIlbouwbedrijf, Het onontbeerlijke, n.l. geschikte gronden voor den is aanwezig. ettelijke Hectaren grond, Aan de Noord, Oost en Zu.d-Ooat zijde der .tad1 gg dle tot ontwik- in do eerste plaats aangewezen voor een zoodanige cult;uu ta.0„ va„ inkomsten keling komt, door het verbeterde inarktverkoer, dan zal zij e J zijn voor Amersfoort. Wij zijn dan ook in 't vaste vertrouwen, dat dien weg toekomst voor onze stad is gelegen. rinnrtoo vestigen wii Wij zeiden reeds, dat in den beginne leiding noodig za zij nfln toinde inzonderheid uw aandacht op de Markt-commissie. door den heer ^pp mot van zijn betoog besproken. Wanneer in die Markt-commissi - kennis van zaken, een plaats erlangen, voeling houdende en °™rlog fj «B mo0._ schillende vereenigingen op het betrokken gebied, als bemiddelaa p lijke zaken tusschen producent en consument, dan kan zulk oen commissie een zegen worden voor een geheele landstreek. #inoT, Onze Memorie van toelichting zouden wij niet volledig achten, indien j ciaele zijde van het vraagstuk buiten bespreking lieten. Wij zijn vol vertrouwen, dat zij, wien de Amersfoorters liet behartigen van nun belangen hebben toevertrouwd, niet zullen schromen hun goedkeuring te hochten aan plannen, die van algemeen belang voor onze stad zijn. Zuinigheid betrachten, is een deugd, die alleszins is aan te bevelen! Maar wat is zuinigheid Een, die de wijsheid bedriegt, toch zeker niet van de goedo soort. Is het een te verdedigen zuinigheid, als de handen op de zakken worden gehouden, wanneer wijs beleid voorschrijft de handen er in te steken? Van misplaatste zuinigheid van particuliere zijde op industrieel gebied heeft Amersfoort treurige ervaring. Wij achten de oorzaak, waardoor in een 50-tal jaren de plaats is achteruitgegaan, zoo niet geheel, dan toch voor het grootsto deel gelegen in kortzichtigheid en onwijze zuinigheid van particulieren, die in vrobgere dagen do bakens niet hebben verzet toen het diep verliep! Amersfoort heeft den tijd gekend, dat zijn artikelen uit de katoenweverijen een vermaardheid bezaten, die andere plaatsen het benijdden. Nog klinken de namen van Amersfoortsoh linnen en Amersfoortsch keper, maar nu door fabrieken van andere plaatsen in den handel gebracht! Toon, door een omwenteling in de techniek, tengevolge van de invoering van stoomwerktuigen, de han denarbeid niet meer kon wedijveren tegen de machinale, hadden hier do fabrikanten en handelaren de handen van de zakken moeten laten glijden en de concurrentie het hoofd moeten bieden door omzetting van het hand- in stoombedrijf. Maar verkeerde zuinigheid zetelde ten troon en deed langzamerhand weefgetouw na weefgetouw stilstaan; het leven» dige tikken en klikklakken der getouwen verstomde meer en meer, en armoede trad in de plaats van de eens zöo bloeiende industrie. Hadden zij, die toenmaals deze industrie beheerschten gedaan als bun collega's te Enschede, Hengelo, Tilburg en meerdere plaat sen, dan zouden we hier thans, naar alle waarschijnlijkheid, in de zelfde mate welvaart hebben, als daar heerscht er. telken jare aangroeit. Een oud spreekwoord zegt: »een bakker, die zijn oven besteelt, besteelt zijn eigen geldla". De waarheid hiervan is door het verloopen der weverijen bewezen. De les van particuliere zijde der Gemeente gege ven, moet, dunkt ons, de tegenwoordige bestuurderen tot nadenken stommen. Want er zijn toestanden, waarbij de Gemeente tusschenbeide moet treden; toestanden, die van particuliere zijde niet geregeld kunnen worden. Wij zijn overtuigd, dat een zoodanige toestand hier aanwezig is. En waar van Gemeente-wege zooveel zaken financieel worden gostound die minder het groote, aigemeene belang raken, durven wij met vertrouwen de hoop uitspreken, dat de Raad de benoodigde gelden voor een algeheele herziening van het marktwezen, vol gens onze plannen, zal toestaan. Met te meer vrijmoedigheid durven wij daartoe bij den Raad aandringen, wijl bij een nieuwe regeling van de Verordening op hot marktwezen, door de voorgestelde heffing van markgelden, daarmee rente en aflossing van hot voor de verbetering van het Marktwezen te leenen kapitaal zullen kunnen worden voldaan. Onomstootelijk blijkt uit de gegevens, van zoovele Gemeentebesturen ontvangen dat overal, waar in de laatste jaren kosten voor verbeteringen van het marktwezen zijn gemaakt, deze worden gevolgd door grooteren aanvoer en meerderen omzet. En hier te Amersfoort, waar, door alle betrokken personen en vereenigingen lulde om verbetering wordt geroepen, daar kan het niet anders dan als een eisch dos tijds worden aangemerkt, naar die stemmen te luisteren. Wordt door gebrek aan goede markt- inrichtingen de aanvoer van tuin- en landbouwproducten naar andere markten geleid (en daarvoor bestaat gegronde vrees) dan kan Amersfoort achter 't not visschon Amersfoort mag zich gelukkig prijzen vooruit te gaan, voor zijn doon met rassche schreden. Een grooten stoot daaraan gaf de, door Amersfoort altijd hoog te waardeeren Burgemeester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Hij ruimde bezwaren op, die te voren kwamen, toen er sprake was om hier een groot garnizoen te vestigen. Ook hij begreep, dat de eerste voorwaarde om de stad, die aan zijn hoede was toevertrouwd te doen bloeien is: haar inkomsten te vermeerderen. Hij heeft daaraan gearbeid op 'hot Binnenhof in Den Haag, zoowel als op den Westsingel hier, met kracht van redenon en klemmende argumenten, waardoor hij zich oen eerzuil heeft gesticht in do harten van allen, die het welzijn van Amersfoort booogen en betrachten. Van zijn energie en werk kracht genieten wij reeds de heerlijke vruchten Hoe dankbaar Amersfoort hiervoor ook moge zijn en hoezeer wij waardeuren de loffe lijke pogingen van onzen tegenwoordigen Burgervader om die bron van inkomsten od te voeren tot grootere capaciteit, toch acht onze vereeniging het niet voldoende, te blii van drijven op de reeds verkregen voordeelon. De geest van voortgaan - vooruitgaan - vaart door haar leden, een trek,aan goedo kooplieden eigen! Zij wil trachten nieuwe bronnen van welvaart te openen, rekening houdende met bestaande toestanden. Daarom doet zij een beroep op do welwillendheid van het Dagelijkse!) Bestuur en op de hulp en den steun van do afgevaardigden der ingezetenon, zoowol in Raad als in Kamervan Koophandel om een grond te bereiden, waarop kan worden voortgebouwd Moge haar pogen met een gunstigen uitslag worden bekroond Snelpersdruk Firma A. H. van CLEEFF, Amersfoort"

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 8