Stadsnieuws. Correspondentie. Advertentiën. niet anders overblijven dan een geleidelijke verbooging te beproeven, bijv. eerst met 10 pCt., en daarna nogmaals met vier verhoo gingen van 5 pCt. Maar blijven zooals 'tis, kan 'tniet. Niet alleen de gegadigden eD hun gezinnen, maar Rijk en Gemeenten zeiven hebben bij een tegengaan van het feitelijk dalen der salarissen overwegend belang. Aldus ongeveer niet woordelijk schreef dezer dagen de «Standaard". We hebben gemeend, deze zeer ware woorden onzen lezers niet te mogen ont houden. Volgens de «Arnh. Ct." zouden de belas- tingontwerpen van minister De Meester in de afdeelingen der Tweede Kamer over 't geheel ongunstig zijn ontvangen en niet slechts van leden behuorend» tot de coalitie partijen der rechterzijde, maar ook vmvrij- liberale zijde scherpe bestrijding hebben ge vonden. De bevolking dezer Gemeente op 1 Janu ari 1907, bedragende 23800 inwoners, was naar de godsdienstige gezindheden saamge- steld als volgt Nederduitscb Hervormden 12712 Fransch <>f Waalsch Hervormden57 Engelschen of Presbyteriaanscben. 1 Anglicaanschen of Episcopalen 4 Evangelisch Lutherschen196 Hersteld Lutherschen7 Doopsgezinden106 Remonstranten105 Gereformeerden1231 Vrye Gereformeerden39 Chr. Gereformeerden 58 Roomsch Katholieken8600 Oud-Rooraschen220 Ned. Israëlieten317 Portugeescb lsraelieten3 Tot geen der gezindten behoorend 93 23806 Het aantal ingeschrevenen voor de Natio nale militie in deze Gemeente bedraagt 208. Het contingent bedraagt 46 voor volledige- en 20 voor korte oefening. Het hoogste nummer aan de beurt van inlijving is aizoo 111. Ingeval een ingelijfde loteling vóór 15 October van dit jaar wordt ongeschikt be vonden voor den dienst, dan wordt de houder van het aan de beurt liggend hooger nummer ter inlijving opgeroepen. Uit den regenmeter werd in Januari na 8 regendagen afgetapt 55.2 m.M. neerslag, tegen 119.9 m.M. na 7 regendagen het jaar te voren. De tram vervoerde in Januari 6167 be talende passagiers, tegen 6490 in de zelfde maand van verleden jaar, toen 't zooveel meer regende (zie boven). De opbrengst der passage, meegerekend éeu jaar-abounement, was f448.026, tegen f514.75 in 1906; die van de diversen I'65 73 en f 25 35de totaal-opbrengst f 513.756 en f540.10; de opbrengst per dag-kilometer 19.21 en f 9.61. De reclame op en in de rijtuigen komt thans geheel ten goede van de tramweg maatschappij, daar zij niet meer is verpacht. De commiezen P. M. Schweig en J. C. Rietbergen, var; de H. IJ. S. M., hebben on derling van standplaats verwisseld, zoodutde heer Schweig weder hier dienst doet en de heer Rietbergen werkzaam is gesteld te 's-Gravenhage. De «Ncd. lllus' ratie" van deze week bevat een niet zeer fraai portret van den heer H. H. J. Gunther Mohr, die 15 Januari zyn 40-jarigen Staatsdienst mocht berdenken. De 57ste jaargang van den„Amersfoorlscheri Almaoak" is gister verschenen bij den heer G. J. Slothouwer. Het daar achter gevoegde Adresboek is, in vergelijking met dat van -verleden jaar, met 15 pagina's uitgebreid. We hadden no? geen tijd, het eens met aandacht na te gaan. Mr. W. F. van Meurs, nieuwbenoemd audi teur-militair ter standplaats Arnhem, is gister door het Hoog militair gerechtshof te Utrecht beëedigd en heeft heden zyn functiën aan vaard. De bij de Rijschool gedetacheerde officieren der veld-artillerie worden 1 Mei ontheven van die detacheering. Luitenant J. H. van Reede keert terug naar zyn korps, het Ie regiment veld-artil- lerie, hierluitenant jhr. K. F. Quarles van TJflord, van het 2e regiment, wordt gedeta cheerd bij de Rijdende artillerie te Arnhem luitenant N. O. J. Pauw Gerlings, van het3e regiment, wordt gedetacheerd bij het 1e regiment te Utrecht; en luitenant F. H. Dolleman, van het 3e, keert terug naar Bredu. Met ingang van 15 Mei worden bij de Rijschool gedetacheerd de luitenants J. R. Diemont en B. I). Storm Buysing van het 1e O. C. Pels Rocken van het 2e, en G. L. M.' j H. Higly van het 3e regiment veld-artillerie. I Terrein en weder dienende gaat morgen «Quick" naar Wageningen om een ^voetbal wedstrijd te spelen tegen .G. V. C.". In de 27ate jaarvergadering der Chr. Jon- gelings-vereeniging «Psalm '119: 9" werd o. m. meegedeeld, dat het fonds voor een eigen gebouw reeds f 500 bezitstaande de ver gadering werd daaraan 1 15 toegevoegd. Het aantal leden is in 1906 gestegen van 38 tot 57, dat van de knapen- afdeeling tot 50, dat van de Zangvereeniging «Looft den Heer" tot 60. De Rekening en verantwoording van den Penningmeester had een batig slot van f90, bij een totaal-ontvangst van f 607. De Donderdagavond in „Ons Huis" onder voor zitting van den heer F. M. van Veen gehouden Jaarvergadering der afdeeling Amersfoort en omstreken van de- „Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde, verwaar loosde of verlaten kinderen" (Doorgangshuis, te Bussemwerd, behalve door 7 Bestuursleden, bijgewoond door éen lid. De notulen der vergadering van 22 Januari 1906 werden gelezen en onwijzigd vastgesteld. De heer C. L. D. Mounier, Secretaris en waar nemend Penningmeester, bracht vervolgens het Jaarverslag uit. Hieruit bleek o.a. dat de afdeeling, welke zich uitstrekt over het kanton Amersfoort en mits dien omvat de Gemeenten Amersfoort, Baarn, Barneveld, Bunschoten, Eemnes, Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Maam, Renswoude, Scher- penzeel, Soest, Stoutenburg en Woudenberg, in het afgeloopen jaar onder haar hoede had 2-3 kinderen, 11 jongens en 14 meisjes, tusschen 6 en 15 jaarvan duze 2 j. en 2 m. uit Amersfoort, 4 j. en2 m, van het Hoofdbestuur, 3 van de Voogdijraden te Amsterdam en te Rotterdam, 3 van de Regeering, enz. Hun gedrag is over 't algemeen goedslechts éeu kan niet afleereu hardnekkig te jokken. Hun gezondheidstoestand is gunstig, vooral als meu in aanmerking neemt hoe ze thuis werden gene gligeerd; lust en ijver om te leeren, zijn bij allen zeer groot. Over het algemeen waren zoowel de pleegouders als de toeziende Bestuursleden tevre den over hnn pupillen. Herdacht wordt het groote verlies, dat de af deeling leed door het vertrek van mevrouw Ver steeg uit Barneveld, waar thans nog 13 pupillen worden verpleegd, die zóo veel voor de afdeeling deed; de afdeeling was echter zoo gelukkig, daar ter plaatse in mej. Menger een zeer goede ver vangster te verkrijgen voor mevrouw Versteeg. Ook wordt hulde gebracht aan den heer Van Rossum, te Baarn, die het aantal leden en be gunstigers zeer deed toenemen, en de wensch uitgesproken, dat zijn voorbeeld moge wekken tot navolging. Op het einde des jaars telde de afdeeling: 1 medestichter, 9 beschermers, 127 leden en 20 begunstigers (de leden betalen f2.50, de begun stigers f 1 per jaar). Als Bestuurslid werd herkozen mevrouw J. GerritsenVoorthuysen; tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering werden gekozen de heeren A. Bommel en Ed. van Vollenhoven en tot hun plaatsvervangers de heeren F. M. van Veen en C. L. D. Mounier. De financieele toestand is minder gunstig. Eindigde 1905 met een bate van f380 en 1906 met een voordeelig saldo van f190, de Begroo ting voor 1907 toont geen bate meer. De vernleegkoslen zullen, els er niet meer pupillen bijkomen, vorderen f4760; doch zeer groot is de kans, dat uit Amersfoort zelf een kind zal moeten toevertrouwd aan de zorgen der vereeniging. Zeer hard zou 't wezen, dat verzoek te moeten afwijzen uit hoofde van een weinig geld. Ook het Hoofdbestuur vertrouwt gaarne kinderen toe aan duze afdeeling, vooral dezulken voor wie het Rijk subsidie geeft of voor wie de ouders bij rechterlijk vonnis zijn aangewezen bijdragen te verleenen onlangs werden nog de beide ouders van een jongen uit gegoede familie ontzet uit de ouderlijke macht en die kuuap toevertrouwd aan de afdee ling vooral om het uitstekende onderwijs hier ter stede van velerlei soort. De waarnemend Penningmeester, wijzend op het volkomen sluiten der Begrooting zonder saldo, zeide o.a. „de eerste sneeuwvlok wier val, zoo die niet aanstonds wordt gestuit, zich aldra omzet in een lawine.,, Bestuursleden peinzen op middelen om dit gevaar te keeren; zij doen een beroep op ieders warm hart om de kinderbede: „Geef ons heden ons dagelij ksch brood" te verhooren door van eigen aandeel iets af te staan. Ten slotte gaf de heer Mounier nog een beschouwing ten beste: hoe wenschelijkhetz. i. ware, dat de verschillende philantnropische vereenigingen hier ter plaatse zich onderling verstonden en deze verstandhouding er toe leidde, dat zij zich reorganiseerden in even zoovele ambulances, wien het door haar benoo- digde gereikt wordt uit een centrale bron, van een centraal Liefde-altaar, waarop ieder met voldoening en in dankbare stemming, naar gelang zijner have, zijn gave kan offeren in haar geheel, in stede van, zooals hij nu verplicht is te doen, die te verkruimelen en niet dan met wrevel en ontstemming die kruimels te zien verstuiven in tal van richtingen (zonder onder ling verband) met al de neillooze gevolgen, welke niet kunnen uitblijven by dit gemis aan verstandhouding, te weten: opeenhoping dier gaven hier en totaal gebrek daaraan weer elders. Zoo ergens, dan is hier van toepassing het gevleugde woord: „Wie zegt: „Eendracht is macht', die. onderschat Eendracht, want Een dracht is veel meer dan macht, méér zelfs dan Jiracht; want van haar uit gaat een scheppend vermogen, het vermogen namelijk om te kunnen helpen in ettelijke gevallen waar we nu, door gemis aan verhand, machteloos en verbijsterd tegenover slaan. In afwachting, dat een eik ander allengs in gang vind# en zich verwei'Jcolyke, wordt de Vereeniging in ieders warme belangstelling aan bevolen. Onder leiding van mr. F. D. graaf Schim- melpenuinck werd gisteravond ui het lehuis voor militairen, aan de Beekstraat, de Jaar vergadering gehouden der plaatselijke aldee- ling van den «Ned. Militairen Bond. Nadat ds. Ter Haar Romeny de vergadering had geopend met gebed en de notulen van 29 Januari 19Ü7 waren gele/.en en onder dankbetuiging ongewijzigd vastgesteld, bracht ds. Donner het Jaarverslag uit. Daaruit bleek, o.a. «lat het aantal leden klom tot 78 en dat der begunstigers daalde tot 42. Gememoreerd wordt de verandah langs het geheele gebouw, waarvan de bouw kosten geheel werden bijeengebracht uit vrijwillige giften. Dank wordt gebracht aan den huisvader, den heer H. Kremer, en diens echt^enoote voor hun trouwen arbeid. Het bezoek was zeer druk en zeer geregeldde Bijbellezingen op Zondagavond werden door een 150 of 200 jonge militairen bijgewoond. De oud-bezoekers droegen een 1260 bij of wisten daarvoor gil lente krijgen van vrienden. Herinnerd wordt aan de uitvoeringen der reciteer-vereeniging «Oefent U", aan Je viering der jaardagen vun H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, aan de Ker- mis-samenkomsten, enz. De bibliotheek werd weer verrijkt met eenige zeer kostbare werken. Wederom werd op de lotingsdagen in het Tehuis kosteloos brood en koffie verstrekt aan de loteliugen, die aldus niet iu herbergen zich behoefden te begeven. De Rekening en verantwoording heeft een ontvangst van f1367.486 en een bale van f 68.87. Jaarverslag en Rekening on verantwoording over 1906 evenaH de Begrooting voor 1907 werden vastgesteld. Tot Bestuursleden werden herkozen mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en ds. A. M. Donnet. Ds. Donner eindigde met gebed. In de gisteravond gebonden vergadering der vrijzinnige Kiesvereeniging «Amersfoort" werden gekozen tot leden van het nieuwe Bestuur di heeren: F. M. van Veen, J. van Crewel, li. Donker en C. V. Gerritsen. Besloten werd adhaesie te betuigen met het adres van «Handel en Nyverheid" aan den Gemeenteraad nopens verbetering van het marktwezen. Gisteravond hield ook de Schaak vereeni ging «Amersfoort'' haar jaarvergadering. Te genover drie leden, die bedankten, omdat de Schaakavond (Woensdagavond, in het hotel «Schwemmer") hun niet convenieerde, stond, dut zeven nieuwe leden toetraden, waardoor het aantal leden tot 20 steeg. De vereeniging heeft zich nu aangesloten bij den «Nieuwen Nederlandschen Schaakbond", waardoor haar leden het recht verkrijgen, mee te spelen op de wedstrijden van dien Bond, zooals er op 31 Maart a.s. een te Utrecht zal worden ge houden. Tevens werd besloten tot het houden van een huishoudelijkeu wedstrijd in 4 klas sen. De prijzen worden uit de kas bekostigd, z-»nder dat van de leden inloggeld wordt ge vorderd. De aftredende Restuursleden werden her kozenH. Corver, tut Voorzitter, J. M. Tuiel tot Secretaris (Hooglandsche weg 14) en A. Nefkens tot Penningmeester. Schakers of zij, die het willen worden, worden gaarne door het Bestuur ter kennismaking met de club geïntroduceerd. Het schaakleven, dat in heel Nederland toeneemt, begiut ook te Amers foort opnieuw tot bloei te komen. Het ver- eenigingsjaar vangt aan met 1 Februari. Voor hen, die zich vóór Woensdag a.s. nog als lid mochten willen aanmelden, zou de gelegen heid nog kunnen worden geopend, aan den huishoudelijken wedstrijd mee te doen. We herinneren aan de jubileum-voorstel ling van Henri ter Hall, hedenavond in «Amicitia". Morgenavond «Jubal" in 't Valkje en een volksconcert van «Arion" in Amicitia, waar laatstgenoemde mandoline-club Maandag haar weldadigheids-concert geeft. Wellicht geeft Emma Nevada den 12 Februari hier een concept in «Amicitia." De heer N. Oosterbaan zal 15 Februari in de openbare vergadering van „Groen van Prinsterer" spreken over «Het kiesrecht". Deu 28 dezer wordt een concert gegeven ten bate van de afdeeling der «Maatschappij tot verpleging in het huisgezin van halfver weesde, verwaarloosde en verlaten kinderen." Men houde dien avond vast vrij. Donderdagavond waagde 't een jongen nog scholletje te trappen in de Kortegracht. 't Duurde maar heel kort tot de knaap kopje onder ging. Zijn makkers en een voorbij ganger vischteu den waaghals weer op, die 't dra op een loopen zette. Een paar andere bengels haalden gister- avoud de zeer gevaarlyke geestigheid uit, loos brandalarm te maken. De Vrijwilligers en spuit 3 repten zich naar denllisschopsweg, doch konden onver- richtei zake, terugkeeren. Met ingang van Maandag wordt een spe- ciale bewakingsdienst ingesteld voor het nieu we stadsgedeelte, tusschen Soesterstraatweg en Eem. De politic-post zal voorloopig worden on dergebracht in de wachtkamer der Nieuwe algemeene begraaf plaats. Van een jongen die gister op de Kamp- straat fietste, glipte het rijwiel juist vóór een wagen van de Gemeente-reiniging, die de fiets leelijk toetakelde. De jonge kwam er af met den schrik en een paar ontvellipgen. Een in het Politieblad gesignaleerde, die door de recherche hier werd aangehouden, was juist zóo bij kis, dat hy maar gauw de tegen hem geëischte boete voldeed eu nu vry kon uitgaan. Voor de rechthebbenden zijn teu Politie- bureele terug te krijgen een schaats en eenige sleutels, op den openbaren weg gevonden. Wel opmerkelijk is 't, dat, ondanks den weer ingetreden winter, gister bij «Nira- merdor" een meikever is gevangen. Everard Meyster had nog niet zoo n on gelijk, zijn buiten nimmer-dor te noemen, zou men zoo zeggen. De bevolking van Nykerk nam in 1900 toe met slechts 16 personen en bestond op 31 December uit «308 mannen en 4078 vrouwen, totaal 8386. Voor het zelfzuchiige hart bloeit er geen roos zonder duornen; voor hem, die liefheeft, groeit er geen door» zonder roos. Bij mevrouw KrapelsKley is alsnog in gekomen voor «Ie gezinnen der twee gedeti neerde spoorweg-beambten, van M. I 2.50, K. f 1, V. f1, «Met achten" voorloopig f2 per week. In een der gezinnen zyn zeven kinderen wairvan een pas geboren, lezeressen en lezers. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Februari. Evang. Luthersche keik. Voorin. 10 uur, ds. De Meyere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9i/2 uur, godsdienstoefening voor jongelieden van 9 lot 14 jaar. Voorm. 11 uur, ds. Houykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5V2 uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, de heer A. A. vun Schelven, uit Amsterdam, 's Avonds 51/2 uur> de heer Van Schelven. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9j/8 uur, de neer D. Barth, uit 's-Gravendeel. 's Avonds 5 uur, de heer Barth. Abonné te N. Wat is uw bedoeling met de data 2 Febr., 1857, 1897, 1907? Wy be- grypeu dat niet. We vonden in onze bus een briefje waarop oris adres met do woorden «zou spoedig moge lijk" en een onleosbare hanclteekening. Ook de bedoeling van dien schryver is ons een raadsel. Ganne ontvingen we ophelderingen. Redactie. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit hel Bestuur op MAANDAG den 4 FEBRUARI aanstaande, 's namiddags ton twee uur, zitting houden ten Raadbuiz© alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmeldeu ói k voor het teruggeven "an gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aftn De- partementshnofden, W ij k b e z o e- k e r s e n Belangstellenden zal het Centraai-bnreau a. s. DINSDAG 5 FEBR. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STADT, Kleine Haag 7. V Ondertrouwd mr. L. L. F. ANDRÉ de la PORTE rn JEANNE MOLL. Amersfoort, 31 Januari 1907.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2