Ingezonden. Is er een ziele te iiwent Kapelmeester G. Bikkers, van bet 5e regi ment infanterie, ontving heden op de gebrui kelijke wijze de zilveren medaille voor 24-ja- rigen trouwen dienst. Ook op andere wijze werd hem sympathie betuigd met dit feit. Hedenavond zal het symphonie-orkest sJubal" hem een serenade brengen. Het muziekkorps van het Amersfoortsche Vrijwilligerskorps zal hedenavond, in uniform gekleed en aan het hoofd van hetgeheele korps een serenade brengen aan den kapitein- commandaot P. van der Sluijs. Om 8 uar afmarcheeren van het voormalig schoolgebouw aan de Koestraat. Bij terugkeer wordt ook muziek gemaakt voor het huis van kapitein-luitenant J, Bus- quet, terwijl ook bij den heer Bikkers een bezoek zal worden gebracht. De soiree, op 28 Februari hier gegeven ten voordeele van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging tut verpleging in het huisge zin van halfverweesde, verwaarloosde en verlaten kinderen heelt een bate opgeleverd van f380. Een prachtig resultaat, waarover allen die er toe meewerkten wel zeer verheugd zullen wezen. Het derde elftal van «Quick" sloeg Zondag het tweede van «Victoria", uit Hilversum, met 32 en ontnam het daardoor met vrij groote zekerheid de kans op het kampioen schap van den «U. P. V. B". In Juli zal ook te Zulfen een groot natio naal kegelconcours worden gehouden. Inlichtingen geeft mr. Hom Coltholï, aldaar. De vergadering der schietvereeniging «Wilhelmina", at'd. van den «Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren", j.l. Dinsdagavond gehouden in «De Arend", was Hink bezocht. De Voorzitter, de heer D. van Buuren, bracht een woord vun lof aan den Secretaris, de opperwachtmeester D. Soetekouw, die met 1 Mei, tengevolge van garnizoensverandering, de Gemeente gaat verlaten. Gedurende den afgeloopen winter werd een doorloopende wedstrijd gehouden in het schieten met geweer en buks. De uitslag hiervan is: lste klasseD. van Buuren 940, D. Soe tekouw 924, J. Serré 920, J. Meijer 914, R. J. van Eijmeren 890, J. Jansen 884, G. H. Oorschot 879, J. A. Jansen 874, J. van der Sloot 858 eu C. van Doorn 774 punten; 2de klasse: W. yan Achterbergt!905,Th. Klaassen 903, J. de Bruin 902, H. A. Hassing 901, O. Krieger 892, G. van Ede Sr. 811 punten 3de klasseP. van Ede 533 en M. D. Reems 532 punten. De commissie vun aankoop der prijzen had zich goed van haar taak gekweten en ont ving zij, die bestond uit de heeren D. Soe- kouw en J. Uding, den dank van den Voor zitter. Met een gepust woord werd aan ieder zyo prijs overhandigd, terwijl de Secretaris den heer D. van Buuren het eerekruis, hetwelk deze gedurende twee jaar heelt verdedigd, onder hartelijke toespraak op de borst hechtte. De beer H. S. Valkenburg herdacht de zelfopoffering, den moed en de vastberaden heid van den Z. K. H. den Prius der Neder landen, waarop staande een driewerf hoera aangeheven werdschetste het voorbeeld door onzen Voorzitter immer gegeven zoowel bij wedstrijden als bij de oefeningen en over handigde hem namens de vereeniging een souvenir als bijzonder blijk van dankbaar heid. Hierna bleef men nog eenigen tijd kame raadschappelijk bijeen. Als bijzonderheid mag wel vermeld, dat nu reeds in een tuin aan het Smallepad een flinke struik nieuwe aardappeleu is gerooid. Bij de hedenochtend ten Raadhuize ge houden aanbestedingen werd ingeschreven voor de levering van 100 U00 waal-straat- klinkers door: C. Ruitenberg voor f1527 en f1536; T. van Daal H48Ü, VV. Salomons f 1445.50, Tri. W. Bonte <1495 en f1425, Th. E. van Zadelhof, te Dodewaard, f 1474; S. J. II. Troost, te Utrecht, f1745; M. J. van Löben Seis, te Nijmegen, 11468Erven Joseph Terwindt, te Arnhem, f1499; W. van der Kooy, te Bussum, f1419; A. P. Ileynis, te Arnhem, f 1510firma Van dei- Made Van der Myll Dekker, te Velp, f 1625; F. A. Donders, te Arnhem, f1490; en G. Wassink f1565 en f1485; voor de levering van 250 stèregewasschen grint door: J. van Harpen 1067,50, Th. VV. Bonten, f712.50, J. Mijnen, te Hoogeveen, f 650en L. Jansen, te Avereest, f 2.72 per stère voor het uitbaggeren van de binnengrachten en de haven door: M. Ramselaar f1443, C. Leenheer, te Heirienoord, f 1326; G. van de Lagemaat, te Woude. berg, f1199; Joost Leenheer, te Heinenoord, f 1427E. van Beek en Ph. M. Putman f1275, J. van Harpen f1483, G. de Bruijn, te Woudenberg f 1208. De gunning is nog in beraad. De eigenaressen van twee broches, op de openbare straat gevonden, kunnen die terug bekomen ten Politie-bureele. Eergisteravond werd, onder hevig verzet, een dronken man naar het Politie-bureau geleid. Gisterochtend bleek, dat hij nog gesigna leerd stond voor zes maanden. Met spoed werd hij nu naar Utrecht getransporteerd en daar ingesloten. Het Kantongerecht eischte tegen J.H.f40 of veertig dagen wegens onbevoegd uitoefe nen der geneeskunst. De heer J- Griram, te Hoevelaken, is be noemd tot tot onderwijzer aan de Chr. school voor Lager- en Meeruitgebreid Lager onder wijs te Groningen. De afdeeling Leusden van »Het Groene Kruis" koos haar voorloopig comité als Bestuur en vestigde haar magazijn in de voormalige kliniek van dr. Cramer. De werkstukken der Avond-teekenschool te Soest zul'en Zondag van half tien tot hall' een en Maandag van 10 tot 12 uur voor iederen belangstellende kosteloos te bezich tigen zijn. H t ongeduld heeft vleugels en vliegt zijn doel voorbij; het voornemen pakt zijn koffer en mist de trekschuitde wil vertrekt te voet en komt op tijd ami. Door den Secretaris der plaatselijke af deeling van de «Alliance franpaise" zijn ont vangen eenige afdrukken van het Piograni- me des cours de vacances van 1 Juli tot 31 Augustus te Parijs te houden. Zoolang de kleine voorraad strekt, kunnen belanghebbenden zoo'n exemplaar kosteloos bekomen aan het adres Kortegracht 9. Het nummer van «De Week" voor 9 Maart is bijna geheel gewijd aan den ramp van de Harwich-boot «Berlin" en bevat daarvan 35 afbeeldingen en portretten, alle zeer fraai en interessant. Inhoud Wereldkroniek" 9 Maart: De ramp vau de Berlin (met 35 afbeeldingen en portretten) Het internationale scherm- concours te 'sGravenhage Personalia Kroniek van de week De Haagsche ver- nikkel- en rijwielfabriek Karikaturen uit het buitenland. Dertien als ongeluksgetal. Het getal 13 staat bekend als het ongeluksgetal. Men zegt dat in sommige groote steden in het bu'ten- land straten zijn waar op de huizen no. 13 ontbreekt en dat er voorname hotels zijn waar geen kamer no. 13 is, daar niemand zulke huizen of kamers zou willen bewonen. Het bijgeloof, zegt, dat wie v.e zou bewonen, spoedig zou moeten sterven. De gevoelens loopen echter uileen over den oorsprong van dit bijgeloof. Gewoonlijk meent men, dat het in verband staat met het laatste Avondmaal, toen Jezus met 12 discipelen aan tafel zat. Een van deze, Judas, vond spoedig een gewelddadige!) dood. Zoo zou dan het getal 13 Je betoekenis van een ongelukkig getal gekregen hebben. Er zijn eenter geleerden, die deze meening bestrijden. Zij wijzen er op, dat reeds lang vóór het Christendom in de wereld zijn intrede deed, bet getal 13 als ongeluksgetal heeft gegolden en wel vooral by de oude üuitschers. Onla gs heeft een Amerikaansch geleerde in «Chambers Journal" nog eens weer over deze zaak geschreven en de volgende Oud- Duitsche sage daarbij in herinnering gebracht: »üp zekeren dag zaten in Walhalla de twaalf groote goden van het Noorden aan hot godenmaal. Loki, de god der tweedracht, die niet genoodigd was, kwam en eischte gebiedend een plaats. De dertiende gast kreeg al spoedig twist met Baldur, den god des vredes, en doorboorde hem het met een pijl". «Dat is", xoo gaat dan de geleerde voort, «de ware oorsprong van het oude bijgeloof, waardoor het getal 13 als een ongeluksgetal geschuwd wordt. De bier verhaalde sage was onder de volkoren van het Noorden wel een paar eeuwen bekend vóór hun bekeering tot het Christendom. Zij hadden toen nog geen flauw vermoeden van hel Evangelie, waarin van het Avondmaal en van het ver- raad van Judas gesproken wordt". K E N N 1 S U E V I N U, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene keunis, dat de bescheiden, vermeld sub la tot en met 4 a van art 5 der Hinder wet betreffende de uitbreiding door het Departement van Oorlog von de Hoefsmidscbool, bij het perceel kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie B. no. 17112, ter vermeerdering van de bestaande vuren met twee dubbele smidsen, op de Secretarie der Gemeente ter inzage zijn nedergelegd. Amersfoort, 6 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIER3. De Secretaris, J. Q. 8TENFERT KROESE. Burgerlijke Stand vau Amersfoort van 28 Februari tot 7 Maart 1907. GEBOREN Froderik Dirk, z. van Wouter Wismeijr en Teuntje van der Meijden. Johanna Debora, d. van Teunis van Wyland en Wil- hclrninu Anton ia Buys. Albert, z. van Ernst Lodder en Hentlrina Cutriena van Essen. Gt-ertruida, d. van Hendrik Stollen en Aaltje van Putten. Jacobus, z. van Abra ham van Herwaarden en Betje van 't Net. Everardus z. van Wijnand Komman en Aaltje Denkers. - Christian,,, van 0«m Johan Sterk en Christina Conieha llink. Jobanua Maria Theodora, d. van Theodo. ns Henlricus Johannes Nieuwendijk en Maria Anna Maria de vnge. Evert, z. van Her- bert Holtman en Jannjgjen van Dijk. Jo hannes Jacobus, z. van Jacob Hendrik van Piggelen en Elisabeth Maria van der lüjst. Hermina Johanna, d. van Herman Reiu..-> en Neeltje van der Wiel. -- Helena Maria, d. van Leendert Arie Riem Vis en Maria Josephina op den Oordt.Hendrik us, z. van Wilhelmus Theodorus Pot en Johanna Dtjs. Gerrit, z. van Wouterus Ai-bon en Aaltje Hofland. Jan, z. van Hendrik Jan van Barre veld en Cornelia van der Heijden. Anthoinetla Johanna Adriana, d. van Cor nells van Mourik en Gerritje H emmers. ONDERTROUWD: Gerrit Hagebeuk en Jannetje van Loen. Lukas Pol en Elisabeth Adriana Verhoell Petrus van Rijzen en Alberdina Jansen. GETROUWD: Peter Lumbrechts en Petronella Wegen. Gerhard us Hemmen en Wijmpje Brons. OVERLEDEN: Doortje Jacobs, 77 j., wed. van Izak l huip de Vries. Teunis van't Hoenderdaal, 5/j., wed. van Johanna van Apeldoorn. Het opnemen vun Ingezonden stukken bewiji niet, dat do Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij vau Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie In „De Controleur" van Zaterdag 15 Februari 1907 lees ik „De breimachines. Men kent het gezwendcl niet breimachine-advertentiën. „De Kamer van Arbeid voor de confectiebe drijven te Haarlem besloot in haar laatste ver gadering, een onderzoek in te stellen naar de geloofwaardigheid van de voorspiegelingen van hoogc dngelijk8che bijverdiensten, verzekerd door entcele firma's, die breimachines te koop aan bieden. onder bijvoegingvandemededeeling.dat zij tegelijk atneemsters zijn van de vervaardigde producten. „De Kamer besloo'. hiertoe, omdat haar van meer dan een zijde klachten bereikten van hen, die op die aanbiedingen ingingen en en zich in hun schoonste verwachtingen bedrogen zagen. „Veel zal het wei niet geven; want wij weten door eigen onderzoek dat de exploitanten 't heel voorzichtig inbleeden, zoodat men niet gemakkelijk vat op hen krijgt. Maar een min of meer officieele waarschuwing door een Kamer van Arbeid is misschien tegenover het publiek van meer kracht dan een particuliere. „Ai9 inmiddels de kranten eens begonnen met liet weigeren van advertentiën, waarvan zc de schadelijke gevolgen voor arme stakkers heel goed kunnen voorzien, dan schoten we al een heel eind op. „De adressen, waarom het gaat, zijn voldoendo bekend. En een deskundige kan 't in den regel aan den vorm der annonces wel ruiken, als er quelque chose aan den knikker is." In 't belang van het lezend publiek en den eerlijken handel veroorloof ik mij, U te verzoe ken het bovenstaande en mijn volgende opmer kingen, in uw geacht blad als „Ingezonden" op te nemen. In Nederland zijn slechts twee firma's we'ke eyltiidcr-breimachinesverkoopen onder toevoeging en voorgeven, dat ze tegelijk afneerasters zijn van de vervaardigde producten. Deze firma's zijn, of noemen zich le. Maatschappij „La Ruche", Geldersche Kade, Rotterdam, Directeur E- F Meijer, welke echter dezer dagen iu vele bladen bekend mankte niet meer als Directeur der maatschappij „La Ruche" werkzaam te zijn, noch in eenige relatie met deze meer te staan, doch opnieuw op te treden als Directeur der maatschappij „Neder land". Er bestaat dus mogelijkheid, dat er een „Dritto im Bunde" komt, of de derde in plaats van de eerste begint te werken. Het adres van beide is echter het zelfde. 2e Breimachine maatschappij tot bevordering van den huisarbeid Thos. Wittick Co., Keizers gracht, Amsterdam. Beide zich noemende maatschappijen, verkoo- pen cylinder-breimachines en leggen er den nadruk op, dat ze het werk koopen. ik had de eor, in December 1905 het publiek te waarschuwen, voor den aankoop van cylin- dermacliines en te bewijzen, dat de beloftenvan werk afname, als koopman onmogelijk waren; verder dat cylindervormige breimachines abso luut ongeschikt waren voor particulieren ge bruikt, omdat deze maschine slechts voor spe ciaal werk geschikt is. Deze maatschappijen bestonden toen nog niet in Nedei'-nd, d-ich maakten destijds dergelijke maatschappijen onze naburen, de Duitschers en Belgen gelukkig, gedachtig aan de spreuk: „Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven". Den 27sten Maart 1906 schreef ik een vlug schrift getiteld: „Van 2 tot 4 gulden daags, off 2.60 en meer verdienste per dag." „Veel geld ver dienen". Een waarschuwend woord voor perso nen, welke schreven op veelvuldig voorkomende advertentiën in bijna alle verschijnende couran ten." Ik zond dit ter kennisneming aan alle Re dacties van couranten en tijdschriften in Neder land verschijnend, in de hoop, dat deze zich zouden geroepen gevoelen hunne lezers hierop attent te maken. 't Baatte niets, daar slechts enkele Redacties hun lezers terloops met dit vlugschrift in ken nis stelden. De advertenties werden veelvuldig eer de arme stakkers, die er invlogen, dito. Den "listen Juni 1906 schreef ik opnieuw een vlussihiitt uctiteld: „R(* en Dupliek" „Vim 1'2 tot f-1 daags enz. Open brief aan de Nedcr- landsche Pers, Justitie, Weldoeners, Corporation en domme menschen 1' Ik zond hiervan wederom ruim 1000 exem plaren aan Redacties, enz., in de hoop, dat ein delijk aan den zwendel paal en perk zoude Besteld worden door de voorlichting der couran ten-redacties en overheidspersonen. Het resultaat van dezen arbeid was echter gering. De couranten bleven de advertenties plaatsen slechts enkele redacties brachten het publiek in kennis met miin waarschuwende vlugschriften, zonder meer; terwijl enkele redacties zelfs medewerkten aan hot ongeluk hunner lezers, door prachtige re censies, enz. Het besluit van do Kamer van Arbeid voor de Contecüebedrijven te Haarlem is de eerste openlijke officieele poging om den zwcmlelbun- dft in deze tegen te gaan en geeft my hoop, dat binnen korten tijd do eerlijke handel in breimachines van oneerlijke conmirrentleonU». een wordt en onnoozele menschen niet langer de slachtoffers van veelbelovende, onnakomc- lijke beloften worden. Haddon de Redacties van alle couranten mijn vlugschrift in Maart 1J05 uan hun lozers bekend gemaakt en een onderzoek ingesteld naar de feiten, dan zouden ruim 1000 slachtoffers minder gemaakt zijn, die op deze beloften, enz.ingaande, een cylimlor-hretmacluno aanschaften en zich in hun hooggespannen ver wachtingen bitter teleurgesteld zagen, omdat ze een goed geloof in de beloften en vooispiegc- ingeii hadden en zonder nakoming dor beloften met dit instrument niet kunnen voldoen aan de eischen eener particuliere brei-inrichtiiig, dus dubbel bedrogen uitkomen. Een breimachine kan, evenals elke andere machine, slechts een middel van bestaan zijn, doch nooit doel en toch meenden dezoonnooze len door een cylinder-breimachine te konpen hun doel te bereiken, n. 1. een goed beslaan met huoge verdiensten verworven te hebben. lil 't belang van den geregelden handel en van het publiek: is het nuttig, dat onderzoek gedaan worde, is de houding der Kamer van Arbeid, voornoemd, toe te juichen, en zal elk handelaar, evenals ik, gaarne bereid b wonden worden, met geloofwaardige feiten en gegev-ns te dienen, welke ik in massa bezit van de slacht offers dezer trucs. Ik kom op tegen het generaliseeren in der gelijke berichten, waardoor de reeele handel nog meer benadeeld wordt dan door de oneerlijke concurrentie en het publiek in don waan zou komen, dat alle breimachinehandelaren meer of min bedriegers zijn en alle breimachines onge schikt zijn voor particulier gebruik. Het tegen deel is waar; n.l. een vlakke breimachine kan oen best middel van bestaan voor particulieren opleveren, doch behoort, hierbij vakonderricht eu goede, eerlijke voorlichting. Voor belanghebbenden zijn de twee brochures, zoolang de voorraad strekt, tegen druk-en porto kosten 10 et- nog verkrijgbaar. Het doel van dit schrijven is waarschuwing van eenvoudige menschen odi op aanbiedingen vun cylinderbreimaohines met onnakomelijke beloften in te gaan en te voorkomen,at bij het publiek de meening post zoude vatten, dal alle breimachinehandelaren verkapte bedriegers zijn en tic aankoop verkeerd isterwijl deze juist door de oneerlijke concurrentie ernstig geschaad zijn in hun eerlijken handel, daar zij slechts geschikte machines verknopen echter geou belofte doen, welke onnakomciijk zijn en dus minder voordeelig schijnen. Doordien de Overheid en de I'ers in dezen niets verrichtten, zijn velo lieden, zonder kennis of energie, er ingevlogen, zoodat IJ, geachte Redactie, zeker een goed werk in 't belang uwer lezers en den handel zult verrichten door opname dezer regelen. Hoogachtend Arnhem, IS Februari 1907. UEd. d.w. dr. It. WITTE. Technisch Bureau van het Breierijbedrijf. Redacties van andere couranten, welke deze kopij niet ontvingen, worden dringend verzocht, dezo over te nemen. Adhnesie van vaklieden wordt gaarne ingewacht. Opgedane ervaring van slachtoffers wordt gaarne vernomen, teneinde door gemeenschappelijk optreden niet zooveel mogelijke bewijzen den oneerlijken handel verder onmogelijk te maken. HK( LAMES. van 1—5 regels fl.25, elkn regel meer f 0.25. Da Pink Pillen bedaren alle dagen liet Ijjdcn van tal v.«n menschen en genezen hen snel. Ann bloed- nrrnu.Hligen geven zij bloed, wcersmnd, krachten. /.ij doen do bleekzucht verdwijnen die de jeugd van zoovele allerliefste meisjes vergiftigt. Aan hen die eer. verzwakte maag hebben, geven zij een stevige maag. Zij geaezen de rheutnatische pijnen de neu rasthenie in al bare vormen, do schele hoofdpijnen de zenuwaandoeningen. Zij zij,nitmuluende regelaar van ,te gevoelige levensfuncties der vrouw. doen veel goed en iederen dag omvangen wii b";;v™'li» mik» «U Msro». i»', V'l.ik., He.wI,1W..U.M no42, to Enschede, Kchrjjft ons: ..Ik verklaar bjj dezo dat de rink Pillen mij ge- «Wnlo^h u" Va" "t hebiiuniszwakte, van slnnplooshmd en van py u j„ (|t.„ r„„ 0'°°' k»"""0'''b j w vrouw, 1,ooft Reruimen tjjd geledon aan gebrek aun eetlust, a,,,, ,Wrtklei „lapheid iu d(J boenen, aan pijn m «e lendenen. Zij werd daarbij «'«fcPioosheid gekweld. Zij heeft eenigedoozen rink Puien genomen on is wcor gebool hersteld." Fi'ijs f 1.75 de doos, f& per 6 doozen* verkrijgbaar hij SNAB1LIE, Steiger 27 té Rotterdam, eu Apotheken Ook echt verkrij. i.aar bij A. van db WEG, dro- tM.ii.n"c's r:!!l' 23 te Amersfoort, en A. ug- vlvlijiS, Kerkstraat 90 te llil'- Hot namaaksel dor Pink Pil- nezentfcf' U°K "0Hit 'emau(l Afbeelding der doo»

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2