Dinsdag 26 Maart 1907. No 7329= 56e Jaargang. Feuilleton. Het Kroontje. FIRMA a. k van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 n.aanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1'5 regels 69 cent; elke regel meer 10 cent. Legale ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACBT Postbus 9 Teiephoon 19. T an neer men reeds nu zich doet inschrijven als abonné op de „Amersfoortsche Cou rant'', ontvangt men de tot 1 April verschijnende num mers kosteloos. KENNISGEVINGEN. Aangiften Burgorljjko Stand. BURGEMEESTER oa WETHOUDERS van AMERSFOORT muiten bekend, dat het Bureau van den Burger leken Stand gedureude den Goeden Vrijdag voor het publiek geopend sal zijn van 's middags 12 uur tot 'suamiddags 1 uur en op den Tweeden Paaacta- dng van des voormiddags 8*/i tot 9 uur uitsluitend tot bet doen van aaDgiften van geboorte of over laden. Voor hot doen van aangifte op den Tweeden PuaBchdag moet de aanvrage geschieden aan bet Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8'/» ure des voormiddags van dien dag. Amersfoort, 25 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis, dat door W. A. BOOG, wonende Soesterweg 254, aan Gedeputeerde Staten dezer pro- viucio vergunning is gevraagd voor den verkoop van sterkendrank in het klein in de voorkamer vau genoemd perceel en zulks alleen aan logeergasten, die bij hem hun intrek nemen, dat binnen twee weken na dagteekening dezer door een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ver- leenen der vergunning by Burgemeester en Wet- bonders alhier kunnen worden ingebracht. Amersfoort, 25 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER «n WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT brengen ter kennis, dat door HENDRIKA LEN SING, weduwe van DIRK HENDRIK de VRIES, een adres is iugediend, houdende verzoek om voort zetting der vergunning voor den verkoop van sterken drank in bet klein bedoeld by art. 1 a der Drank wet voor het woonhuis en de achterkamer van het perceel Koningsstraat 24 alhier te bekomen. Binnen twee wekeD, na dagteekening dezer bekend making, kan ieder tegen bet verleenen van de ver gunning schriftelijk bezwaren inbrengen. Amersfoort, 25 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE, I)n KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN te AMERSFOORT ontving vau do afdeeliug Handel van het DepartementvanLandbouw, Nijver heid en Handel het eerste nummer der „Wekelijk- sche Handelsberichten". Zij noodigt belanghebbenden uit tot kennisne ming. Het Dommer ligt ten kantore van den Secretaris ter inzage van v.m. 10 lot 2 ure n.m. Namens het Bestuur, De Secretaris HERM. P. van HASELEN. Amersfoort, 24 Maart 1907. Middelbaar technisch onderwijs. De Bond van Technici heeft dezer dagen in een vergadering te 'sGravenhage de Middelbare technische school besproken. Er werd op gewezen, dat de plannen van Minister Kuyper gebaseerd waren op de ver langens van tien Bond, terwijl men zich be klaagde, dat Minister Rink een verkeerden weg insloeg. Alleen de centrale school, op de practijk rustende, zooals met de Haarlemsche het ge val zou zijn geweest, kan ons geven een korps van .uiterst bekwame, practische technici, die in staat zullen zijn, onze groot-en klein- industrie „concurrenzfabig" te maken op de wereldmarkt". Nu weet men hoe de huidige Regeering hiervan niets wil weten. Het voorstel om te Haarlem zulk een Middelbaar technicum te stichteu, heeft zij zich gehaast, in te trekken. Neen, men moest heel anders te werk gaan. Men moest de Machinistenschool te Amster dam, en de Textielschool te Enschede beter subsidieeren, en allengs ook in andere in- dustrieele centra soortgelijke scholen st'cnten. Nu, dit laatste beoogde ook Minister Kuyper, gelijk duidelijk in zijn Memorie van Toelichting staat uitgesproken. Beide denk beelden staan derhalve niet tegen elkander over, maar het verschil zit hierin, dat het huidige Kabinet alleen de speciale scholen van lagere orde wil, en dat Minister Kuyper bovendien, en zelfs in de eerste plaats, de noodzakelijkheid op den voorgrond stelde om onze industrie aan een degelijk korps technici te helpen iets wat alleen door een centrale school, van generaal karakter, bereikbaar is. En Hier nu komen de experts, de gegadig den, de mannen van het vak, juist dat zelfde vragen. Iets wat ook niet anders kan, daar het vorig Kabinet zijn plan in overleg met deskundigen heelt opgemaakt. Hierover schrijft nu de «Standaard": «Onze nijverheid is op dit oogenblik niet sconcurrcnzlahig" op de wereldmarkt. Dit is voor deze deskundigen het uitgangspunt. Een feit, waarop ook door ons steeds is ge wezen. Dat te onzent enkele industrieën, die sterk door het tarief beschermd zijn, bloeien, 87.) Mevrouw HemmingH begon haar verhaal. Zy ver telde hem, hoe zy in éeu coupé gereisd had met een opzichtig gekleed meisje met ze6r vrye manie ren, wie men 't duidolijk kon aanzien, dat zy niet deugde; hoe haar zoon getoond had, dat hij deze syrene reeds eerder had ontmoet en boe zij hem eenige dagen daarna had verrast in gesprek met do zelfde vrouwspersoon, terwijl zy kort daarna het ge stolen kieontje in een van zyn laden had gevondon. Zy gaf een sterk gekleurde schildering van zyn be kentenis en van haar gesprek met Lilian, die haur zelfs verklaard had, dat zy George wilde overhalen, een onwettige verbintenis mot haar aan te gaan. De heer Greville fronste zyn wenkbrauwen. „Ik onderstel dat George geheel onder de bekoring Van dat meisje is gekomen en om haar te bescher men, zal liy je verteld hebben, dat by lid is van huur bende. De waas! Ziju bekentenis, dat hy me deplichtig is aan den diefstal, is natuurlyk onge rijmd." „Hoe verklaar je dan, dat het kroontje in zyn bozit was?" „Ik onderstel, dat do vrouw bly was, dat zy het gevaarlijke voorwerp op dat oogenblik kwijt kon raken. Ik wil je nog zeggen, Anna, dat ik de ver- antwoordelykneid vau hot gebeurde geheel op jou sohuif". „Natuurlyk," zei mevrouw HemmingB, „datspreekt vanzelf. Maar waarom V' en dat bovendien iD zeer enkele bedrijven onze industrie uit anderen hoofde welig tiert, zegt nog 'niets voor onze industrie in het algemeen. Die staat op te lage trap. Ze bloeit niet, maar kwijnt. En hierin zal en kan geen verbetering komen, tenzij tweeërlei gebeurt lo. dat we de voor ons schadelijke werking van de protectie in andere landeD door ver hooging van ons eigen tarief neutraliseeren en 2o. dat we ons personeel voor groot- eu kleinindustrie, èn door een generaal technicum èn door speciale technische scholen verbeteren. Wie waant, dat we er af zijn met onze ambachtsscholen en avondcursussen uit te breiden, vergist zich totaal. Ook deze scholen en cursussen kunnen goede diensten bewijzen, maar ze tasten het kwaad niet in de bart ier aan. De nijverheid werkt met steeds ingewikkel der factoren. Vandaar, dat bij groote in dustrieën de patroon hooge technische ont wikkeling behoeft, en door ingenieurs van den eersten rang moet wurden bijgestaan. En óok zyn onmisbaar »behoorlijk afgerichte arbeiders" (skilled labourers) voor de uit voering van hetgeen in plan is gebracht. Maa" buiten deze ingenieurs en deze afgerichte arbeiders treedt steeds beslister de gewone techniker als middenpersoon op. Technikers, die men niet verwarre met de gewone «bazen" of «meesterknechts", die meer de roeping hebben om den arbeid bij de uitvoering te leiden, en de arbeiders te surveilleeren. Deze «technikers" nu vormen bij de buiten- landsche nijverheid een der gewichtigste factoren, aan wier optreden niet inde laatste plaats de bloei der nijverheid buitenaf te danken is. Hoe meer rok hier te lande de nijverheid zich uitbreidt en innerlijk sterkt des te meer zai ook bier te lande de vraag naar deze technikers toenemen. Reeds nu zijn ze in niet zoo gering aantal in gebruik. Zij toch hebben de roeping om het technische in den arbeid van de ingenieurs over te nemen en de arbeiders er voor te bekwamen. Ze vormen tusschen den ingenieur en de arbeiders den onmisbaren tusschenschakel, niet als surveillant Tan de arbeiders, gelijk de meesterknecht, maar als hun technische vooi'doener en instructeur. Doch juist deze klasse van hoogst nuttige en onmisbare ambtenaren der industrie vindt te onzent geen gelegenheid voor haar vorming Enkelen togen naar buiten, maar de meesten misten daartoe de middelen. Dit nu is oorzaak, dat de raeesten zich niet kunnen opheffen tot de hoogte waarop de techniker buitenslands staat, en dat de be- teekenis van hun positie niet genoeg wordt gewaardeerd. „Je hebt hei» absoluut verkeerd opgevoed." „Ik heb hem voor kwade invloeden behoed." „Juist. En nu hij drie-eu-twintig is au op eigen beenen moet staan, is hij lichamelijk wel een man, maar wat zyn vorstand aangaat gelijk aan een kind. Nu oogst je 't loon voor je dwaasheid." „Ik kwam hier om hulp en raad, maar niet om verwyteu aan to hooren. Iudieu ik gokwaald heb, heb ik dat gedaau uit overmaat vau liefde. Hij ie alles wat ik heb in de wereld." Da heer Greville greep een telegramboekje van zyn schrijftafel. „Ik zal hem telegrafeeren, dat bij oogenblikkelyk hier moet komenik ben vast besloten, deze zaak tot volle klaarheid te brengen. Eeu feit is, 't datje hom eigenlijk niet alleen over straat kunt laten gaan." Onder 't spreken had hy enkele woorden neer gekrabbeld. „Weet je wat by noodig heeft, Anna? Een kinderjuffrouw." „Neen, toch niet, want als ze onder de zestigwas, zou hij ze trouwen." „Ha, daar ben ik erEen vrouw moet bij hebben. Eeu aardig meisjo, met wat geld en veel versland. Ze moet bijdehand zijn, desnoods eigenzinnig. Hel moet iemand zyn, die de hoedanigheden bezit, welke hy mist." Plotseling keek hy op. „Ik heb zoo'u meisje". „Het is nu de tyd niet om over zyn huwelijk te praten," zei mevrouw Hemmings, „De hoofdzaak is thans, wat moeten we doen, om hem uit de gevan genis te houden." „Op welke aanklacht zou men honi daarheen sturen? Wegens heling? Als 't waar is, dat jij nu't kroontje hebt, zouden ze jou óok wel achter «lot en grendel kunnen zetten." Hy schertste, doch de scherts joog mevrouw Hemmings een doodsohrik op 't Ijjf. „Wat moet ik er mee beginnen 1" liep uit. Vandaar, dat juist de technikers zelveo, waaronder meer dan éen xich door bijzondere energie zelf heeft opgewerkt, reeds lang om een Middelbaar technicum riepen. Maar hun roepen bleef een roepen van de stem in de woestijn. Ju de Regeeringskringen kleefde men ver ouderde voorstellingen aan, n men liet de verwaarloosde klasse der technikers kloppen aan doovemansdeur. Eerst het vorige Kabinet, dat zich vooral de bevordering van den aationalen arbeid en de verheffing van onze industrie ten doel had gesteld, veranderde van batterij. Plannen werden ontworpen, consult werd in het bui tenland gehouden, en geheel overeenkomstig de verlangens der technikers werd besloten, een volledig toegelicht voorstel voor de op richting van een Technicum in te dienen. Ook dit plan echter werd in de stembus actie van 1905 overhoop geloopen, en Minister Rink, gehepl vreemdeling op dit gebied, haastte zich, heel het ontwerp in te trekken. Het moest de wereld uit, want lo. de Ma chinistenschool te Amsterdam mocht eens gevaar loopeD; Je. men moest zorgen om alle provinciën iets van de koek te geven; en 3o. het behoorde tot de nalatenschap vanMinister Kuyper. En aan zulke overwegingen wordt nu de toekomst van onze nijverheid, en in geen geriDge mate het belang van het land opge offerd. De «Bond van Technici" ziet dit in, en vat nu opnieuw het oude pleidooi voor Middel baar technisch onderwijs op. Weer vraagt de Bond om hulp, teneinde nu toch eindelijk in den bestaanden nood- stand te voorzien. En tocb, helpen zal ook dit niet. De breede blik, de ruimte van opvatting om zulk een algemeen belang, zonder partij zucht, ouder de oogen te zien, wordt in den kring van onze politiciens niet gevonden. Gevolg waarvan is, dat het buitenland ons steeds verder vooruitsnelt, en dat wij met een industricelen Krahnwinckler Landsturm achteraankomen. Geheel zóo als de «Standaard" het voor stelt, is het niet. Wel degelijk wordt een middenweg beraamd. De besprekingen en plannen staan echter c p nog zóo losse schroe ven, dat het voorshands beter is, daaromtrent geen mededeelingen te doeD. Maar toch is het goed, het bovenstaande eer.s te lezen en vooral te overwegen. Wel licht wordt zeer binnenkort reeds meer rucht baarheid gegeven aan de nieuwe planneu en dan komen ze niet zóo onverwacht. „Als ik het naar de politie breng, komt heel de zaak uit. Hoe kan ik verklaren op welke wijze 't in myn bezit gekomen is, zonder den naam van George te noemen? De politie wil natuurlyk het naadje van de kous weten." „Ja, en 't beste is, geen aohandaal te maken. Na tuurlyk kan je het niet benouden. Ken je lady Harlsmore V' „Ja." „Geef het haar dan terug. Zy zal in de wolken zijn, dat ze haar juweeleu terugkrijgt eu geen ver dere vragen doen. Zy is niet nieuwsgierig." „Maar ongetwijfeld cal zy me toch vrageD hoe ik er aau kom." „Zeg haar, dat het recht ziju loop Diet kan heb ben, indien je baar nu iets vertelt. Je kunt er nog aan toevoegen, dat ik je het verboden heb." „Is dat je raad „Ja zeker. Zoo dunkt het mij 't beate." Mevrouw Hemmings stond op. „Ik ga dadelijk naar lady Harlsmore. Het bezit van dit kostbare stuk legt ray een ondraaglyke ver antwoordelijkheid op de schouders. Ik durf myn doos nauwelijks een seconde uit 'toog verliezen,uit vrees, dat het kroontje weer gestolen zal worden. Ik weet, dat zy juist in de stad is en ik ryd van hier dadelijk naar haar toe." „Dat is 't beste." Mevrouw Hemmings ging uaar de deur. „Je hebt mij moer troost gegeven dan ik durfde hopeu," zeide zy dankbaar, „maar toch vrees ik, dat George schul diger is dau je deukt. Het feit, dat bij tijdens een vau hun ondernemingen gearresteerd is, is toch wel zeer opmerkelijk." De heer Greville wuifde ongeduldig met zijn haud. „Nadat ik met George gesproken heb, zal ik je daaromtrent wel wat meer vertellen en ik beloof je, dat het mysterie dau geheel opgehelderd zal i worden." „Daak je, Alfred," autwoordde sjj heel gedwee, want haar zelfvertrouwen had een gevoeligen knak gekregen. „Ik geloof tocb óok, dat ik by George's opvoeding fouten begaan heb." „We zullen ze wel herstellen met een vrouw." „Is zij mooi?" „Verbazend." „Rijk „Oök al." „Zoo, mazr is ze ook goed?" „Heel goed. Te goed zelfs voor George." „George beeft verschillende gebreken, maar.maar ik geloot, dat je zyn goede eigenschappen nietgenoeg waardeert." „George is een groote. jonge ezel," zei de heer Grevï.e. Hij schelde en toen een knecht verscheen, gaf bij dezen het telegram. „Dag Alfred", zeide zyn zuster. „Ik zal je nog wel eens zien voor je naar Wool - lacombe teruggaat. Logeer je v«unacht bier?" „Als je 't wilt, graag Alfred." Hij keek h&ar medelijdend aan. „Je bent overstuur, Anna. Ja, kom hier terug zoodra je by lady Harlsmore bent geweezl." „Ik zai komen, Alfred, dank je." „Dat ia de eeiste maal, dat je myn raad opvolgt^ geloof ik, Anna. Toen wij nog kinderen waren, behandelde je my net zooals je 't George nu doet maar ik was er niet van gediend; weet je nog wel f" „Je was eigenzinnig, Alftred, doch ik verwijt het je niet." „Je man behandelde je op de zelfde manier." „Hy," zei mevrouw Hemmings, „was een heilige." „Dat moest hy ook wel zijn," mompelde de heer Greville. Mevrouw Hemmiugs ging de trap af en hield persoonlijk het oppertoezicht bij de overbrenging van haar zwarte doos naar de cab. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1